Отчет на дейността Име на проекта на български език



Дата22.11.2017
Размер174.54 Kb.
#35142
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: Подобряване на екологичната и социална обстановка в села с висока безработица, чрез създаване на масиви с трайни насаждения, отглеждани по биологичен начин в изостанал селски район попадащ в НАТУРА 2000
Име на проекта на английски език: Improving of the ecological and social situation in villages with high degree of unemployment by means of creation of a massif with perennial plants grown in a biological way in a deserted rural region which fall into NATURA 2000

Име на организацията на български език: НГГ”Единство”

Име на организацията на английски език: NGG „Edinstvo”

Имена на партньорите по проекта: Кметство с. Бяга, НЧ „ Никола Вапцаров”

Период на проекта: 13.02.2009 – април 2012 г.

Отчетен период: от 06.02.2010 до 06.02.2011година

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

61646

40771

Финансов принос за проекта

33045

21855

Нефинансов принос за проекта

31334

20724










Сума получена от ПМП до момента

40756,6

28400

1 транш /12200$ =18104.8 1.484 /$ /

2транш/ 8000$=10768лв 1.346 лв /$/



3 транш /8200$=11881.8лв 1.449 лв /$/







Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

34180.48




Финансов принос до крайната дата на отчетния период

22372,56




Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

13595













Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

27465.52




Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

11603.26




Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

17739













Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

10321.53




Финансов принос за отчетния период

6415,21




Нефинансов принос за отчетния период

4705













Искана следваща сума от ПМП

11000

8200


Отчетът е разработен от: Петър Георгиев
Отчетът е внесен от: Петя Георгиева
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ

  1. Въздействие и индикатори за въздействие

ОБЩА ЦЕЛ: Опазване на консервационно значимото биоразнообразие в района на Бесапарските ридове, чрез създаване и прилагане на щадящи природата земеделски практики и демонстрирането им пред местното население за мултиплицирането им.

Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

- Извзети от деца / от ромски произход/ 4 броя сухоземни костенурки и пуснати в естествените им местообитания - във влажните затревени площи в близост до коритото на Стара река.


Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие - 5,6 ха овощни градини /3,9 ха създадени през 2009 г и 0,5 ха създадени през 2010 година и 1,2 ха създадени от наши последователи/, отглеждани по биологичен начин, съгласно изискванията в технологичните карти.

- Новосъздадени 0,5 ха насаждения / сливи/.

- Полагана грижа за отглеждане на дръвчетата / косене, поливане, окопаване, пръскане с биопрепарати, увиване с амбалажна хартия против гризачи при подготовка на дръвчетата за зимуване и други/.

- Привлечени двама последователи, които създадоха през пролетта на 2010 година трайни насаждения с общо 1.2 ха и имат намерение през 2011 година да увеличават площите с нови 3.0 хектара /орехи / . Новосъздадените овощни градини са в землището на с. Исперихово, което изцяло попада в територията на защитена по НАТУРА 2000 зона „Бесапарски ридове” и са както следва:

0.7 ха черешова градина в местността Койрука в близост / 200 метра/ от нашата кайсиева градина - създадена от единият последовател.

0.5 ха овощна градина с вишни и праскови, в землището на с. Исперихово, а през пролетта на 2011 година ще създаде още 3.00 ха орехови насаждения.

На тези наши последователи предоставихме технологичните карти и оказваме пълно съдействие.



ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии

  • Прилагани на практика изискванията и технологиите от технологичните карти за отглеждане на сливи, кайсии череши и ябълки, създадени в предишния и допълнени в настоящия отчетен период в общ размер на 4,4 ха овощни градини.

  • Посетена през месеците март, юни, септември и ноември 2010 година от консултантите на проекта професор-доктор на селскостопанските науки Стойчо Каров и Димитър Стоянов. Бе направена пълен оглед на насажденията и бяха дадени конкретни препоръки и указания за всеки вид насаждения.

  • Индикатор за въздействие: Брой хора, ползващи се от разработените

/ прилаганите нови технологии /

- Двама последователи, създали през 2010 година трайни насаждения, на които предоставихме технологичните карти разработени от консултантите ни проф. Каров и Димитър Стоянов.


ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи – 5,6 ха

- грижи за отглеждането на дръвчетата по биологичен начин в създадената в предишния отчетен период градина от 4,4 ха 2,4 ха сливи, 0.6 ха череши, 0.8 ха ябълки и 0.6 ха кайсии/

- новосъздадени от последователи 1,2 ха градини /череши, вишни и праскови/
Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства


  • 2 домакинства – членовете на неформалната гражданска група, които отглеждат собствена градина с трайни насаждения от 4.4 ха.

  • 1 домакинство – получили приходи от временна трудова заетост при охрана и отглеждане на дръвчетата.

  • 2 домакинства – получили доходи от консултантската си дейност.


Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора - 7
Индикатор за въздействие : Стойност на увеличения приход за облагоденстваните хора в щатски долари.

- за настоящия момент този индикатор не е възможно да бъде отчетен, т.к овощншти дръвчета изискват инвестиции на средства за отглеждането им до края на 3-та година от тяхното засаждане. Едва на третата година започва плододаване,което в следващите 2-3 години се увеличава. Добри добиви се очакват през 6-та година от засаждане на дръвчетата.


Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени
Привлечени организации при реализацията на проекта при извършване на съответни дейности:

- БДЗП – / Българско дружество за защита на птиците / - подпомагат ни с представляваща интерес за нас информация, извършват мониторинг на лалугера, резултатите от който очакваме в края на 2011 година. Подпомогнаха реализацията на наш проект с който се създаде подвижен пчелин от 16 кошера /приложен снимков материал/.

- СНЦ ” Традиционна култура и устойчиво развитие” ръководено от г-жа Виолета Николова - сдружението реализира международен проекта за развитието на доброволчество в България. Участниците в този проект /12 младежи от Германия, Италия, Великобритания, Франция и Испания/ подпомогнаха с доброволен труд НГГ”Единство” при засаждането на 0,5 ха със сливови насаждения. Приложен снимков материал.

- винарна „Беса Валей” Огняново, НГГ”Единство” – съдейства ни за охрана на насажденията от посегателства и опожаряване за овощната градина, която е в близост до техните лозови масиви

НПО „Млад природозащитник Бесапара” с. Бяга –членовете на които сигнализираха за търсенето на костенурки от деца от ромски произход в региона. Благодарение на този сигнал ние успяхме да реагираме и извзехме 4 броя костениурки от деца от ромски произход, които пуснахме в природата.


  • НЧ „Любен Каравелов” с. Куртово Конаре, което ни предостави щанд за разпространение на наши рекламни материали и ни свърза със земеделски производители с които проведохме разговори по време на организирания фестивал на „Чушката и домата” 11. 09 2011 година.

  • НЧ „Зора 1903” с. Радилово, което ни предостави възможност за разпространение на наши рекламни материали и ни свърза със земеделски производители с които проведохме разговори по време на проведения „Ден на традиционните продукти” проведен на 22. 09. 2010 година. http://zora-radilovo.dir.bg/_wm/gallery/?df=743518




  1. Конкретни цели и индикатори (изредете конкретните цели и съответните индикатори от Документа по проекта и докладвайте точните цифри по всеки от тях в края на този отчетен период)

Конкретни цели на проекта

  1. Да се разработят, приложат и демонстрират пред местното население щадящи природата не традиционни земеделски практики и агро-екологични схеми оказващи положително въздействие върху застрашените, редки и защитени видове и техните местообитания в района на Бесапарските ридове.

РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

По проекта

Реализирано до момента

2. Ускорено развитие на устойчиво земеделие и производство на храни в територии със световно значимо биоразнообразие и проблеми/рискове, свързани със земите

Брой запазени редки домашни породи/сортове

4 стари сортове ябълки

Новосъздадена ябълкова градина с 4 стари сорта ябълкови насаждения:

Айвания, Карастоянка, Бял фльор, и Стар кримсон.






Брой привлечени компании, занимаващи се с производство на храни

2 компании:

- „ БУЛГАФОСТ” АД производство на замръзени плодове

- „Мисто” ЕООД – производство на сушени плодове


Този индикатор за момента не може да бъде отчетен, тъй като овощните градини са новосъздадени и добиви се очакват едва на третата година от засаждането им.




Брой сертифицирани биологични продукти/храни.

4 броя / сливи, кайсии, ябълки и орехи /






  1. Да се насърчи опазването на биологичното разнообразие в района, чрез демонстриране пред местното население на ползите от развитие на алтернативни форми на туризъм.

РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

По проекта

Реализирано до момента

1. Ускорено развитие на екотуризма в територии със световно значимо биоразнообразие

Брой хора, участващи в дейности, свързани с екотуризма

4 човека, които ще бъдат ангажирани при мероприятия свързани с екотуризма

- взето участие в изложение на добри практики на ГЕФ

- взето участие със собствен щанд на изложение „Био Експо 2010 „

- взето участие в „Ден на традиционните продукти” Радилово

- взето участие във „Фестивал на боба” в село Смилян






Брой общини, включващи екотуризма в плановете си за развитие

Община Брацигово
- Община Кричим

Община Брацигово и Община Кричим




Брой на разработените продукти на екотуризма

3 продукта – разработени пакети за развитие на екотуризъм:

- културно опознавателен

- приключенски

- земеделски



Все още няма разработени туристически продукти.
- разработен рекламни материали / презентация, листовки, визитни картички с които участвахме в различни изяви

- Ден на добрите практики на ПМП

- „Фестивал ва чушката и домата”- с. Куртово Конаре

- „Ден на традиционните продукти” – с. Радилово

- „Фестивал на смилянския боб” – с. Смилян

- в процес на договаряне за разработване на подходящи атрактини опаковки от глина за пакетиране на сухи плодове и пчелни продукти, с които да се представяме по изложения и продаваме продуктите си на туристи.







Брой глобално защитени видове, включени в екотуристически продукти

20 световно защитени вида:

Бозайници 2 вида, влечуги 2 вида, птици 6 вида, и растения 10 вида.



Все още няма продукти и не са включени видове.
- посещение на биологичната ни градина от група доброволци, работещи в община Брацигово и група от Франция /12 човека/ дошла на посещение в България, които се запознаха с методът за отглеждане на дръвчетата щадящ жизнената среда на лалугера.



  1. Да се привлекат нови членове към неформалната група и/или създаване на нови такива, чрез повишаване капацитета и информираността на местни земеделски производители за биологичното производство и агро-екологичните схеми.

РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

По проекта

Реализирано до момента

2. Ускорено развитие на устойчиво земеделие и производство на храни в територии със световно значимо биоразнообразие и проблеми/рискове, свързани със земите

Брой хора, въвлечени в схеми за устойчиво земеделие

16 - Членовете на НГГ”Единство”

и привлечени 2 последователи, които създадоха 1,2 ха трайни насаждения и имат намерение през пролетта на 2011 година да увеличат с 3.0 ха насаждения.



6 – 4 члена на НГ «Единство» и 2 последователи, създали собствени масиви от овощни градини – общо 1,2 ха

II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

- През пролетта на 2010 година бяха създадени нови 0.5 ха сливови насаждения, с което изпълнихме предвидените по проект 4,4 ха трайни насаждения.

- При реализацията на проекта следваме указанията на консултантите и технологичните карти. Консултантите на проекта и сертифициращия орган редовно извършват проверти на място. През месец ноември имахме посещение от сертифициращата фирма и експерти от МЗХ.

- Подадохме документи и бяхме одобрени от ДФЗ по мярка 214 /агроекологични плащания, които средства очакваме да получим през 2011 година/.

- Благодарение на добрата ни комуникация с местната власт разбрахме, че в община Брацигово пребивавават доброволци по проект за развитие на доброволчеството в България, реализиран от СНЦ ” Традиционна култура и устойчиво развитие” под ръководството на Виолета Николова, които извършват обществено полезни дейности. След установен контакт с г-жа Виолета Николова бе договорено участието на доброволците в засаждането на сливови насаждения при създаването на новата градина от 0,5 ха. Доброволците бяха възнаградени с организирано посещение на биоградината, местността «Момино корито» и разкопаната могила и получиха богата информация за тракийското племе «беси» живяло на територията на Бесапарските ридове.

- От рекламните материали издадени и разпространявани от ДАТ, в които има информация за НГГ»Единство», се свърза с нас ръководител на група земеделски производители от Франция, с който уговорихме и реализирахме посещение на биоградината ни и на местността «Момино корито» и «Разкопаната могила». Френската група посетиха винарна «Бесавалей», която е в близост до сливовата не градина.

- Предстои договаряне на сътрудничество между НГГ «Единство» и винарна «Бесавалей» в областта на туризма.

ОСИГУРЯВАНЕ НА ТРУДОВА ЗАЕТОСТ:

При създаване на новите 0.5 ха сливови насаждения през месец март 2010 година, бяха привлечени доброволци пребиваващи в община Брацигово по проект за развитие на доброволчеството в България, реализиран от СНЦ ” Традиционна култура и устойчиво развитие” под ръководството на Виолета Николова.В дейностите свързани с отглеждането на дръвчетата бяха ангажирани с труд всички членове на НГГ”Единство”. Освен тях бе назначен на постоянен трудов договор 1 човек – овощар с основна месечна заплата от 245 лв., който се занимава с охраната и участваше с дейности свързани с отглеждането на дръвчетата. В този отчетен период бяха финансово облагодетелствани 7 семейства.ЗАПАЗВАНЕ НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ:

- За пръв път през последните 5 години през 2010 година не бяха констатирани пожари на територията на Бесапарските ридове в района на селата Бяга и Исперихово.

- През 2011 година ще бъде отчетен мониторинга извършван от БДЗП за въздействие на настоящия проект върху популацията на лалугера.

- При участие на представители на НГГ”Единство” в различни мероприятия /изложения, тематични празници на дадени населени места, фестивали и други/ бяха раздавани рекламни материали и листовки на организацията и бяха:

 договорени срещи и реализирани по-късно с бъдещи последователи.



      • установени контакти с хора и фирми работещи с природни материали /дърво и глина/ от които бихме могли да купуваме подходящи опаковки за нашата продукция /кошнички, гърнета, панери и други/

      • създадена база данни с електронни адреси, телефонни номера и представители на различни организации, с които НГГ „Единство” работи и има намерание в бъдеще да работи / настоящи и бъдещи доставчици, бъдещи потребители на продуктите на НГГ”Единство” НПО организации, кметства, читалища, частни лица и други.



  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)

- Създадена овощна градина през 2010 година - 0,5 ха сливи, собственост на НГГ”Единство”.

- Отглеждани общо 4,4 ха трайни насаждения през 2010 година /сливи, кайсии, ябълки и череши/ от НГГ «Единство».

- създадени 1,2 ха трайни насаждения от последователи

- създаден подвижен пчелин -ремарке с 16 броя кошери от членове на НГГ «Единство»

Развито сътрудничество между заинтересованите страни

Трайно установени контакти с възможности за разширяване на сътрудничеството си с:

- НЧ „Любен Каравелов” с. Куртово Конаре не само с участия във „Фестивал ва чушката и домата”

- НЧ Зора 1903” планирани нови участия в „Ден на традиционните продукти” – с. Радилово

-СНЦ ” Традиционна култура и устойчиво развитие” , ръководено от Виолета Николова, което рабони с доброволци от страните от ЕС.

- Новоустановени контакти при участия във фестивали и инициативи на наши партньори

/ „Фестивал на смилянския боб”, изложение на добри практики на ГЕФ, изложение „Био Експо 2010 „ и други.



  • Проведени срещи със заинтересовани ЗП и привлечени двама наши последователи , които създадоха трайни насаждения през 2010 година и имат намерения да разширяват площите си.

  • Продължаваме добрите си взаимоотношения с винарска изба „Беса валей” с които съвместно сме ангажирани в борбата срещу опожаряване на Бесапарските ридове.

При участието на НГГ «Единство» в различни изяви и инициативи, разпространяваме рекламни материали с които популяризираме не само дейността на групата свързана с производството на биопродукти, но и дейности свързани с историята, културата, традиционните продукти и традиции на хората населяващи Бесапарските ридове. Дейностите свързани с развитието на туристически атракции са :

- посещение на биоградината ни и на местността «Момино корито» от групата доброволци на СНЦ ръководено от Виолета Николова



- посещение на биоградината ни и на местността «Момино корито» и «Разкопаната могила» на група туристи от Франция


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци (моля, анализирайте изпълнението на проекта и постиженията за този отчетен период и изредете най-важните научени уроци)

- През юли и август на 2010 година бяха отчетени високи температури, което наложи допълнително поливане и мулчиране на чашките около дръвчетата.



  1. Принос към устойчивостта (моля изредете всички приноси към устойчивостта на проекта, ако има такива постижения за този отчетен период. Това е ключова част от отчет за дейността по проекта за последни отчетен период.)

  • 4,4 ха дръвчета, отглеждани по биологичен начин

  • Разпространяване сред заинтересовани земеделски производители на технологични карти за отглеждане на овощни градини по биологичен начин и привлечени последователи, които създадоха 1,2 ха трайни насаждения.

  • Изградена и постоянно допълваща се база с данни на заинтересовани от дейността ни лица, организации и местни власти с които работим и имаме намерение да работим.




  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им (моля изредете проблемите, които може да са възникнали по време на изпълнението на проекта и какво бе направено, за да се преодолеят)

Проблем: Наличие на безстопанствени селскостопански животни, което наложи ограждане с колове и тел на 1.2 ха насаждения /най-рисковите земеделски парцели/.

Проблем: При косене на междуредията с косачката остават неокосени ивици с широчина 0,5 м , за окосяването на които използваме работници с ръчни коси. Поради слабата им квалификация и ниско съзнание бяха изрязани около 20 дръвчета.

Решение: Необходимо е да бъдат закупени 2 броя моторни храсторези, с които членове на НГГ”Единство” сами ще окосяват ивиците и ще се постига икономия на средства и запазване на дръвчетата.
IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.


  1. Две от овощните градини на НГГ „Единство” се намират в близост до селските пасища, поради което пре преминаването на стадата, животните се отклоняват, навлизат в градините и гризят стеблата и клоните на дръвчетата. Поради тази причина бихме искали част от средствата да се пренасочат за закупуването на материали за ограждането им /колове и тел/.

  2. Поради невнимателна работа на наетата работна ръка /предимно от ромски произход/ при косене на имиците между дръвчетата се получават наранявания по стеблото на дръвчетата в основата им. Бихме искали да се пренасочат средства за закупуване на 2 броя храсторези за окосяване на тревата в ивиците, т.к. косачката коси междуредията но не и ивиците.

Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница