Отчет за дейността на постоянната работна група по Заповед №1048/25. 11. 2013 г на изпълнитления директор на иаг за 2013 г



Дата11.03.2018
Размер192.4 Kb.
#62002
ТипОтчет

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ



ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО ГОРИТЕ

София, бул. “Христо Ботев” №55, п.код 1040, тел. централа 98511199, факс 981 37 36

Вх.№ ИАГ-8123

София, 28.02.2014 г.


ДО

ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА ИАГ

ОДОБРЯВАМ: ИНЖ. ГРИГОР ГОГОВ

ДОКЛАД

от

инж. АЛЬОША ДАКОВ - зам. изпълнителен директор на ИАГ и председател на постоянната работна група по прилагането на Регламент 995/2010 г-
ОТНОСНО: Прилагането на Регламент 995/2010 г. и отчет за дейността на постоянната работна група по Заповед № 1048/25.11.2013 г. на изпълнитления директор на ИАГ за 2013 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГОГОВ,

От 3 март 2013 година започна прилагането на Регламент (ЕС) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 година за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал.

Основната цел на този Регламент е борбата с незаконната сеч на дървесина и свързаната с нея търговия, като нейното постигане се осъществява чрез въвеждане на забрана за пускане на пазара в ЕС на объл дървен материал и изделия от дървесина, за които не е доказан законния им произход.

С обнародвано в ДВ бр. 60 от 2012 г. изменение и допълнение на чл. 127 от Закона за горите за компетентен орган по прилагането на Регламента в Република България е определена Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/.

Преди влизане в сила на Регламента ИАГ организира няколко разяснителни срещи. На проведен в края на 2012 г. колегиум с участието на ръководството на ИАГ, директори на дирекции, началник отдели и директори на регионални дирекции по горите е представена подробна презентация. На 28.02.2013 г. и на 01.03.2013 г. са организирани два обучителни семинара. На 28.02. 2013 г. в семинара участват служители на ИАГ, а на 01.03.2013 г. в семинара участват министъра на земеделието и храните, представители на браншовите организации в сектора, неправителствени екологични организации, организации за мониторинг, както и някои от по-големите преработватели и търговци, които ще бъдат оператори по смисъла на регламента. В двата семинара участие взе и госпожа Светлана Атанасова от Главна дирекция „Околна среда” на Европейската Комисия, която е пряко ангажирана с разработването на Регламент 995/2010 и съпътстващите го Делегиран регламент ЕС № 363/2012 и Регламент за изпълнение ЕС № 607/2012 на Комисията.

На 22.08.2013 г. служители от ИАГ участваха в семинар по прилагане на Регламента, организиран от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост с участието на заинтересовани лица, НПО, оператори и др. Лектори на семинара бяха инж. Живко Богданов и г-н Михаел Якобсен, представители на NEPCon- мониторингова организация по Регламента, и г-н Андре де Боер - представител на Европейската федерация за търговия с дървесина.

С цел осигуряване възможност за по-широк достъп на заинтересованите лица до Регламента и съпътстващите го вторично законодателство и указания на електронната страница на ИАГ е създаден специален линк. В края на 2013 г. на електронната страница на ИАГ, в раздел „Документи” е създадена отделна страница със свободен достъп „Регламент 995”, където ще бъдат публикувани всички писмени решения, становища и отговори на ИАГ, касаещи прилагането на Регламента.

С писма с рег. индекс № ИАГ-23056/12.06.2013 г. и № ИАГ-28555/25.07.2013 г., са дадени подробни указания на РДГ, относно извършването на целеви проверки и прилагането на Регламента.

В края на месец септември 2013 г. организирахме и проведохме три регионални семинара с участието на пряко ангажираните с проверките по Регламента служители от РДГ. На семинарите взеха участие и представители на съответните регионални служби на Агенция „Митници”.

На 16 май 2013 година в гр. Брюксел представител на ИАГ участва в 13-та среща на Комитета по прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията /FLEGT/. Основен акцент на срещата е прилагането на Регламент №995/2010. В проведено от комисията проучване е установено, че България е една от страните със сравнително голям напредък по отношение въвеждането в местното законодателство на разпоредби свързани с прилагането на регламента, включително определянето на санкции за нарушенията.

ИАГ е представила на вниманието на Комитета FLEGT и две анкети, свързани с прилагането на Регламента.

На 18 и 19 юни 2013 г. представител на ИАГ участва в семинар на тема „Прилагане на Регламент 995/2010” в гр. Бая Маре, Румъния. Основната цел на семинара е анализиране на напредъка по прилагането на Регламента, обмяна на опит и идентификация на добри практики в това отношение.

На 12.09.2013 г. беше проведено 12-то заседание на Комитета FLEGT, на което са дискутирани въпроси относно проекта на Указания за прилагане на Регламент 995/2010. Разисквани са основно понятията: „пускане на пазара”, пренебрежим риск”, „сложност на веригата за снабдяване” и изискванията към необходимите придружаващи документи. За периода 01.09.2013 г. – 15.02.2014 г. прилагането на Регламент 995/2010 не е разглеждано в Работната група по горско стопанство и в Постоянния комитет по горско стопанство. Въпреки това се поддържа постоянна кореспонденция по електронна поща относно прилагането на Регламента в отделните държави - членки и възникналите до този момент проблеми. Европейската комисия предлага провеждане в края на м. април 2014 г. на среща с консултантската фирма Indufor по договор за подпомагане прилагането на Регламента за дървесина и разработване на формата за докладване от страна на държавите членки.

Във връзка с осигуряване на информация за лицата, извършващи внос на дървесина и производни от нея, бе организирана среща с Агенция „Митници”, като са уточнени формата и начина за взаимодействие. С приемането и обнародването на предложения от ИАГ текст в ЗИД на ЗГ ще се създаде нормативната основа за получаване на информация от Агенция „Митници”. Предстои подписването на споразумение за взаимодействие.

Със Заповед № 1048/25.11.2013 г. на изпълнителния директор на ИАГ е създадена постоянна работна група по прилагането на Регламента. Към всички РДГ са създадени регионални работни групи по прилагането на Регламента. Утвърдени са вътрешни правила за дейността им. Постоянната работна група към ИАГ изготвя необходимите методически указания, предлага решения по конкретни казуси, подготвя унифицирани документални процедури, изготвя указания за извършване и отчитане на проверките, подготвя необходимите отчети и информация по изпълнение на Регламента, координира взаимоотношението с Агенция „Митници” и други ведомства във връзка с прилагането на Регламента и организира обучения.

Във връзка с прилагането на Регламента, Регионалните дирекции проведоха своите първи проверки, които бяха насочени основно към разясняване задълженията на операторите и търговците, както и към даване на насоки за предприемане на коригиращи действия за отстраняване на пропуските. Във връзка с прилагането на Регламента РДГ са извършили следното:



1. В РДГ Берковица - през 2013 г. са извършени проверки общо 41 бр. проверки, в т.ч. тип „а” / лица, закупили дървесина на корен в България / - 1 бр.; тип „б” / лица, собственици на гори или с гори предоставени им за управление, продаващи дървесина от временен склад за първи път / – 33 бр. и тип „в” / вносители на дървесина / – 7 бр. За да бъдат проверени вносителите на дървесина и дървесни продукти тип „в” бяха организирани две срещи с териториално митническо управление гр. Лом от което е получено пълно съдействие. Анализа показва, че фирмите вносители на дървесина и дървесни продукти на територията на РДГ – Берковица са 10 броя, от които 4 бр. са вносители на самозалепващи се стикери и картонени етикети, 2 броя внасят дървени въглища, 2 броя внасят мебели от дървесина, 1 брой внася корк на прах и 1 брой внася дървесни пелети. Доставките са от Македония, Сърбия и Тайван. При проверка в гореспоменатите фирми не бяха констатирани нарушения. Направени са предписания за осигуряване на документ за законният произход на дървесината от която са произведени продуктите, съгласно националното законодателство на страната, от която те са внесени. Обект на проверката на оператори тип „а” и тип „б” бяха както ТП ДГС, така и физически лица и фирми пускащи на пазара за първи път дървесина от временен склад. Нарушения не бяха констатирани. Трябва да се отбележи, че тези два типа оператори са предмет на ежедневни проверки от страна на служители на РДГ относно спазване на нормативната уредба. Протоколите от всички проверки по Регламент (ЕС) 995/2010г. се съхраняват в РДГ – Берковица на хартиен носител и се води регистър на електронен носител.

2. В РДГ Благоевград са проведени срещи с главните горски инспектори и горските инспектори от изнесените отдели на РДГ, на които са разяснени основните моменти и дефиниции на регламента и задълженията, които възникват за РДГ по прилагането му. Разпоредено е на главните горски инспектори по места да извършат проверки на обекти извън тези, които имат регистрирана производствена марка в РДГ и извършващи продажба на продукти от дървесина, дали биха попаднали в категорията „оператори пускащи за първи път на пазара в ЕС дървесина и продукти от дървесина” по смисъла на Регламента. Целта е същите да бъдат локализирани и да бъдат осъществени последващи проверки по прилагането на Регламента от експерти на РДГ. Изготвени са и са изпратени писма до общините в териториалния обхват на РДГ Благоевград, както и до дирекциите на НП „Пирин” и НП „Рила”, с които същите са информирни, че според изискванията на регламента те имат задължения и следва да изработят съответните документи за изпълнението им. От експерти на РДГ Благоевград са извършени проверки на обекти, които отговарят на дефиницията „оператори” по смисъла на регламента, както и на над 10 обекта, извършващи преработка на дървесина, добита по такса на корен на територията на страната. При извършваните проверки е установено, че само един собственик на фирма, стопанисваща обект за дървесина, знае за съществуването на Регламента. Нито един от останалите собственици на обекти няма яснота за мерките, които следва да предприеме за да изпълни изискванията и съответно нямат разработена и разписана система за надлежна проверка на доставките. За прилагането на регламента следва да се проведе широка кампания, като бъдат извършени проверки и бъдат запознати с изискванията на Регламента фирмите, търгуващи с дървесина и продукти от дървесина. За това като първи етап, РДГ Благоевград ще продължи да проучва и да извършва проверки на по – големите фирми осъщестяващи внос на дървесина и продукти от такава, а като втори етап ще се извършат проверки и на по – малките обекти и фирми, както и на тези които имат задължението само за осигуряване на проследимост на дървесината и продуктите от нея. Трябва да се обсъдят възможностите и евентуално да се предприемат мерки за приемане на промени във формата на дневника за постъпилата, преработена и експедирана дървесина, като се въведе възможност за осигуряване на проследимост на продукцията на обектите по чл. 206 от ЗГ. От друга страна обектите, които извършват само търговия с продукти от дървесина (ПДЧ, MDF, строителни плоскости и ребра, мебели и т.н.), не са регистрирани по реда на чл. 206 от ЗГ в РДГ. Тези обекти са значителен брой и до момента не са били обект на контрол и проверка от страна на РДГ. За да бъде осигурено изпълнението на изискванията на регламента, същите задължително трябва да бъдат описани по местонахождение на обекта, извършвана дейност, вид на оператора и т.н. За всяка проверка следва да се води протокол, като проверката се извършва в съответствие с документирани процедури. В тази връзка и с цел уеднаквяване на изискванията и практиката следва да се разработи документ, в който да се разпишат унифицирани правила и критерии за извършване на проверките по регламента.За всеки проверен обект и за всяка проверка е необходимо да се води регистър, съдържащ данни за извършените проверки, като предлагаме този регистър също да бъде унифициран на национално ниво.

3. В РДГ Бургас проверките по прилагането на Регламент 995 са извършвани през целия период 03.03.2013г. – 31.12.2013г. С писмо изх.№.04-05-434 / 09.08.2013г. до новия началник на Митническа агенция Бургас е поискано и оказано съдействие на РДГ Бургас за извършване на проверки по Регламента. Предоставена ни беше справка на фирмите извършващи внос на дървесина , фигурират 4 фирми, като само две са със седалище в Бургас.

Проверките обхванаха най-големите вносители на дървесина с офиси в Бургас.

Извършена е и една съвместна проверка с Митническа агенция Бургас.

За извършените проверки са изготвени констативни протоколи. В тях препоръки не са давани, защото не сда установени нарушения.

Всички проверки са отразени в специален регистър.

4. В РДГ Варна мерките по прилагането на Регламент 995 са:

1. С писма №,№ 1363/31.07.2013 г. и 1389/07.08.2013 г. на РДГ Варна от Териториално митническо управление – гр. Варна и Митническо бюро – гр. Добрич е изискана информация за фирми, осъществяващи внос на дървесина и продукти от дървесина след 03.03.2013 г. в териториалният им обхват на дейност.

2. През 2013 г. от служители на РДГ Варна са извършени 890 бр. проверки по спазване на Регламент 995/2010 г. резултатите, от които се изразяват в следното:


  1. Проверки на сечища и временни складове на фирми ”оператори”- извършени са 208 бр. проверки на обекти за добив на дървесина и временни складове. Съставени са 7 бр. АУАН.

  2. Проверки на складове на фирми „оператори” и „търговци”- извършени са 674 бр. проверки на обекти за складиране, преработка и търговия с дървесина на територията на областите Варна и Добрич. Съставени са 6 бр. АУАН.

  3. Проверки на търговски вериги и магазини- общият брой на проверените обекти е 8, в т.ч област Варна -3 бр. и област Добрич – 5 бр. При проверките не са констатирани нарушения.


5. В РДГ Велико Търново е издадена Заповед №261/01.08.2013 година на Директора на РДГ Велико Търново , с която на горските инспектори е разпоредено да извършат проверки на лица, които :

1.Закупуват дървесина на корен в област Велико Търново и област Габрово

2.Продават дървесина от собствени гори и от гори , предоставени им за управление

3.Вносители на дървесина и дървесни продукти от страни извън ЕС.

Изготвени са подробни указания за реда на провежданите проверки, съгласно Регламент 995/2010 на ЕС.

От месец август до месец октомври 2013 година горските инспектори при РДГ Велико Търново са извършили проверки в териториалния обхват на дирекцията на трите вида оператори - „а”, „б” и „в”

След извършване на съответната проверка се изготвя досие, което се съхранява в сроковете предвидени в Регламент 995/2010 на ЕС. При проверките не са констатирани нарушения и не са изготвяни предписания.

Създаден е регистър за извършените проверки по Регламент 995/2010 на ЕС за територията на РДГ Велико Търново.


6. В РДГ Кърджали са предприети следните действия:

При извършените проверки по прилагането на Регламент 995 няма съставени актове за установени административни нарушения. Разпоредени са коригиращи действия за отстраняване на пропуските, а на следващ етап, ако не бъдат отстранени, ще се премине към по тежки санкции.

През 2013г., след началото на прилагането на Регламент 995/2010г. на ЕС, са извършени множество неофициални проверки във фирми, които се определят като „оператори“ и като „търговци“ по смисъла на Регламента. Целта на проверките е собствениците на обекти да се запознаят с задълженията им произтичащи от Регламента.

7. В РДГ Кюстендил са изготвили няколко брошури, едната от които е предназначена именно за търговците на дървен материал или изделия от дървен материал. Брошурата съдържа описание на основните определения по Регламента, както и задълженията на „операторите“ и „търговците“ по смисъла на Регламента.

През изтеклата година са извършени комплексни проверки, в рамките на които са проведени и проверки по Регламент 995/2010г. на ЕС. Проверките са извършени както по документи, така и на терена. Проверките включват целия път от планиране ползването на дървесина до издаването на превозния билет, с който се транспортира добитата дървесина.

При проверките не са констатирани груби нарушения на нормативната уредба при ползването на дървесина в държавните горски територии и в горите собственост на Община Кюстендил.

8. В РДГ Ловеч проверките по прилагането на Регламента са извършени основно от горските инспектори. Преди извършването на проверките е проведен инструктаж на служителите, относно изискванията към операторите по Регламента. Изготвен е образец на протокол, който е предоставен на служителите. Извършени са проверки на случаен принцип на лица, попадащи в дефиницията „Оператори на дървесина” съгласно Регламент ЕС № 995/2010.

За извършените проверки на лица, извършващи дейност в държавни или общински горски територии, са съставени протоколи, придружени с копия на документите, удостоверяващи законния произход на дървесината.

Извършени са проверки и относно планирането на добива на дървесина от съответните горски територии – наличие на предвиждане в ЛУП, горскостопански план, план-извлечения, горскостопански програми и др.

Преобладаващата част от проверките по дисциплина на ползването в горските територии и за законния произход на дървесината, извършвани от служителите на дирекцията по същество съответстват на изискванията на Регламент 995/2010 г. През 2013 год. от служителите на РДГ – Ловеч са извършени над 4500 бр. проверки за законния произход на дървесината, като са проверявани превозни средства, транспортиращи дървесина и обекти за добив на дървесина.

Окомплектоването на протоколите от проверките с ксерокопия на проверяваните документи, каквото е изискването на регламента обаче, изисква наличие на копирна техника, каквато не винаги е възможно да бъде осигурена по време на проверките. Тава е причината, поради която тези проверки, не са отчетени като проверки по Регламента.

9. В РДГ Пазарджик бяха планирани и са извършени проверки в трите района на дирекцията – Пазарджик, Велинград и Батак.

Проверки са извършени на вносители на продукти от дървесина от страни извън ЕС, като същите не са били проверявани досега. Посетени от инспекторите на РДГ Пазарджик бяха веригите магазини в големите градове на областта Пазарджик, Велинград, Батак и др., предлагащи продукти от обхвата на регламента.

Проверени са 12 търговски обекти на територията на гр. Пазарджик предлагащи изделия от дървесина, като не всички попаднаха под определенията, залегнали в категориите на Регламента.

Извършени са проверки в общините Пазарджик, Велинград, Ракитово и Батак, които са оператори по смисъла на регламента с пускане на пазара дървесина, добита от земеделски и урбанизирани територии. Проверките се осъществяват както по документи, така и на терен. Няма констатирани затруднения и проблеми по отношение на извършването на проверките.

Едновременно с извършваните проверки, бе проведена и информационна кампания по запознаване на операторите и търговците извършващи дейност на територията на РДГ Пазарджик с разпоредбите на Регламента.

На всички проверени обекти са дадени методически указания и разяснения, като е посочено и мястото на публикуване на всички материали свързани с Регламента - интернет страницата на ИАГ.

Контрол бе осъществен и върху отделни собственици на гори и общински горски структури, продаващи дървесина в България от временен склад, които пускат дървен материал за първи път на пазара, т. е. оператори. Към момента на проверката същите не бяха запознати с Регламент (ЕС) № 995/2010.

10. В РДГ Пловдив са проведени няколко обучения с разяснителна цел на служителите на дирекцията - предимно на експертите и горските инспектори с оглед запознаването им с изискванията на двата Регламента № 995/2010г. и № 607/2012г. и уточняване на понятията „оператор“, „търговец“, пускане на пазара“, „система за надлежна проверка“ и др.

Изготвен е образец на „Проверовъчен лист за извършена проверка на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал по Регламент № 995/2010г. на ЕС“. Пет екипа от горски инспектори при РДГ – Пловдив са извършили общо 21 проверки, в т.ч. 8 оператори и 13 търговци.

От извършените първоначални проверки е установено, че операторите и търговците не са запознати с Регламент № 995/2010г. на ЕС и техните задължения във връзка с прилагането им.

По отношение на „системата за надлежна проверка“ и „процедурите за оценка и ограничаване на риска“, които операторите трябва да притежават, само при един проверен оператор се установи писмена процедура. Действително, че Регламента не изисква тази система да бъде писмена, достатъчно е да се познава от отговорните лица на оператора, те да я прилагат и да са в състояние да я демонстрират на проверяващите компетентни органи.

В основната си част изпълнението на Регламент № 995/2010г. на ЕС за операторите и търговците с дървесина се свежда до рамките на познаването и прилагането на разпоредбите на българското законодателство
11. В РДГ Русе първоначално са определени кои от търговците са обхванати в понятията „оператор” и „търговец”. Направени са няколко срещи с Районна митница – Русе, Митническо бюро – Русе, Свободна безмитна зона – Русе и Фитосанитарен контрол – Русе. Целта на тези срещи е да установим дали тези служби водят регистър на фирмите, които внасят дървесина или изделия от дървен материал, съгласно изброените в приложение към регламента от Комбинираната номенклатура, предвидена в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета ( 1 ), за които се прилага настоящият регламент на територията на ЕС, от трети страни извън общността. От Агенция „Митници” и нейните структури получихме информация, че при тях такъв регистър на стоки и суровини от дървен материал не се води.

От фитосанитарната служба в гр. Русе предоставят информация за две фирми, които са внасяли дървесина от страни извън ЕС. След направена проверка е установено, че едната фирма е прекратила дейността си, а другата е със седалище и адрес на управление в гр. София. Проверени са и други юридически лица, които се занимават с дървесина и продукти от дървени материали съгласно комбинираната номенклатура в приложение І към Регламента. Установи се, че същите не внасят дървесина от страни извън европейския съюз. Служителите, ангажирани с упражняването на контрол по Регламента, проведоха разяснителна кампания по по-големите вериги от магазини, както и по фирми занимаващи се с дървен материал и продукти от дървесина. На проведените срещи бе разяснено действието на регламента, задълженията им като оператори, както и нормативните изисквания спрямо тях, при придобиването им на качеството „оператор. Изградена бе и система за периодична кореспонденция с Агенция „Митници” и Фитосанитарен контрол – Русе. Предприети бяха първи стъпки, по изграждането на система за взаимодействие между тези служби и РДГ – Русе, по упражняване на контрол по Регламент 995 / 2010 г.



12. В РДГ Сливен са изготвени образци на формуляри – „Система за надлежна проверка” и „Декларация”,които се попълват от „операторите” от тип в) след извършен внос на дървесина. При извършените проверки се установи,че вносът на дървесина от страни извън Европейския съюз ( Камерун,Конго,САЩ )се осъществява от фирми специализирани в тази дейност, които предоставят на вносителя необходимите документи за произход, качество, законност и др.

През 2013 г. проверките извършени от служителите на РДГ обхванаха предимно операторите от типа а) и б) по смисъла на Регламента. Бяха проверени 274 обекта за добив на дървесина в териториалния обхват на РДГ Сливен и 16 на РДГ Бургас. В РДГ продължава регистрирането на производители на мебели като обекти по чл.206 от ЗГ, с което се надяваме да се подобри контролът върху операторите от тип в).

През месец януари 2014 г. се проведоха срещи с ръководствата на Митнически бюра Сливен и Ямбол и Митница „ Лесово”, които се ангажираха да ни информират при внос на дървесина и дървесни продукти.

Горските инспектори при РДГ извършват насрещни проверки на документите издавани от собствениците на обекти за складиране, преработка и търговия с дървесина. Към момента са отчетени двадесет проверки, при които не са констатирани нарушения.


13. В РДГ Смолян са извършени проверки на юридически и физически лица, които попадат под дефиницията на първите два типа търговски субекти - тип „а” и „б”. За проверки са изготвени подробни протоколи.

При извършените проверки не се констатираха нарушения на ЗГ и подзаконовата нормативна уредба и на Регламент (ЕС) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 год. за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал.



14. В РДГ София са извършени многократни проверки, предмет на които са основно лицата, попадащи под дефиницията „оператори” по смисъла на регламента.

Основният контрол осъществен от РДГ София е насочен към лицата закупили дървесина на корен в България и лицата собственици на гори или с гори предоставени им за управление, продаващи дървесина в България от временен склад за първи път. При направените проверки на операторите от трети тип, вносители на обла дървесина и дървесни продукти, служителите на РДГ София срещат трудности, тъй като операторите не са запознати с изискванията на Регламент 995/2010 г.

При системата за надлежна проверка от Регламент 995/2010 г., която включва три елемента: достъп до информация, оценка на риска и ограничаване на установения риск, операторите от трети тип осигуряват само достъп до информацията относно източниците и доставчиците на дървен материал и изделия от дървен материал, които биват пускани на вътрешния пазар за първи път. При операторите от трети тип от системата за надлежна проверка липсват оценка на риска и ограничаване на установения риск, като същите са в процес на усъвършенстване.

На операторите следва да се предостави срок и информация, за да се подготвят за изпълнение на изискванията на Регламент 995/2010 г.

С цел да се запазят добрите практики в сектора на горското стопанство е необходимо допълнително обучение на проверяващите (горски инспектори) от РДГ София.

Съгласно приложимото законодателство, нарушенията на настоящия Регламент включително от страна на оператори и търговци са наказани с ефективни, съразмерни и възпиращи санкции, като незаконно добития дървен материал е използван за цели от обществен интерес.


15. В РДГ Стара Загора контрол върху “операторите” по смисъла на Регламент (ЕС) № 995/2010 тип “а” и б” е осъществяван постоянно. Ежедневно служители на РДГ Стара Загора извършват проверки относно законността на дървесината, която се добива, транспортира, съхранява, преработва и т.н. При констатиране на нарушения се предприемат съответните административни и/или наказателни мерки съгл. ЗАНН, ЗГ и НК. В това число се извършват постоянни проверки и на обекти по чл. 206 от ЗГ.

През 2013 в района на дейност на РДГ Стара Загора са извършени комплексни проверки на всичките поделения на ЮИДП-Сливен в района на дейност на РДГ Стара Загора За допуснатите пропуски в процеса на работа са изготвени доклади с конкретни предприсания за отстраняването им. За неотстранени пропуски са съставени АУАН по ЗГ.

Дейностите в гори, собственост на физически лица се извършват по реда на ЗГ и Наредба № 8/2011 г. са сечите в горите. От извършените проверки в “частни” горски имоти груби нарушения не са констатирани.

Като цяло при извършването на регулярните проверки от служителите на РДГ Стара Загора на субектите попадащи в тип “а” и “б”, относно спазването на ЗГ, подзаконовите нормативни актове, ЗОСИ, ЗЗТ и ЗУТ не са констатирани нарушения относно прилагането на Регламент (ЕС) № 995/2010.


16. В РДГ Шумен са извършвани проверки на лица попадащи в дефиницията „оператори” съгласно Указанията на ИАГ с изх. № ИАГ- 23056/12.06.2013 г. Проверявани са основно оператори от типа „а)” и „б)”, при което изготвяните констативни протоколи не са отчитани като документи съставяни във връзка с Регламент 995/2010 г., а са представяни като част от ежемесечното сведение за извършени проверки по прилагането на Закона за горите.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГОГОВ,

В заключение можем да обобщим, че през 2013 г. голяма част от операторите не са били запознати с действието на Регламента и нямат разработени системи за надлежна проверка. Въпреки организираните от ИАГ и РДГ срещи, семинари и дискусии не всички служители, оторизирани да извършват контрол по прилагането на Регламента, имат необходимата подготовка за прилагането на тази нова европейска норма. Установява се и различна практика при проверките в отделните РДГ, породена от различното тълкуване на разпоредбите на Регламента и на указанията по прилагането му. Сравнително добре се прилагат изискванията за доказване на законния произход към операторите, които са закупили дървесина на корен в България, както и към операторите - собственици на гори или с гори предоставени им за управление, продаващи добита дървесина в България за първи път, което произтича от разпоредбите на Закона за горите.

Основен проблем се очертават операторите, които въвеждат в страната стоки от обхвата на регламента с произход страни извън ЕС. Затруднения за проверяващите служители идват от липсата на унифицирани документи, на които да се базират при извършването на проверките върху доказателствата за законен произход, а също и при установяване нивото на риск от допускане на незаконен материал на пазара. За тези оператори е необходима и предварителна информация от Агенция „Митници”, като същата е предоставена на някои РДГ, а на други е отказана, предвид липсата на такава разпоредба в тази насока в специален закон.

Във връзка с утвърдените Вътрешни правила за дейността на постоянната работна група по Заповед № 1048/25.11.2013 г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите настоящия отчет е приет на неприсъствено заседание на работната група и предлагам същия да бъде публикуван на електронната страница на ИАГ.




ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:

Инж. АЛЬОША ДАКОВ
Каталог: data -> docs
docs -> Наредба №39 от 10 април 2006 Г. За строителство в горите и земите от горския фонд
docs -> Наредба №1 от 30 януари 2012 Г. За контрола и опазването на горските територии
docs -> Наредба №4 от 19. 02. 2013 г за защита на горските територии срещу ерозия и порои и строеж на укрепителни съоръжения
docs -> Едър дивеч благороден елен cervus elaphus L
docs -> Наредба №1 от 22 декември 2008 Г. За реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
docs -> Наредба за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд
docs -> Закон за изменение и допълнение на закона за горите
docs -> Правилата за маркиране на насажденията, предвидени за сеч, и изготвяне на съпровождащите документи; условията и редът за издаване на позволителното за сеч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница