Отчет за дейността на сдружението през 2015 г. Клуб „Приятели на рем пловдив работи активно вече 9 години



Дата26.09.2018
Размер34.94 Kb.
#82789
ТипОтчет
СДРУЖЕНИЕ „КЛУБ ПРИЯТЕЛИ

НА РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ”

ГОДИШЕН ОТЧЕТ

за дейността на сдружението през 2015 г.

Клуб „Приятели на РЕМ – Пловдив” работи активно вече 9 години.


Членство – състояние

Понастоящем общият списъчен състав на членовете на Клуба е 83 души – от тях 10 души не са плащали членския си внос повече от две години, т.е. те са се изключили автоматично съгласно Устава. Така че към днешна дата редовни членове на Клуба са 73 души. Тук е мястото да се отбележи, че двама души са внесли членския си внос и за 2017 г.

През 2015 г. в нашето сдружение е приет един нов член. В Клуба членуват Приятели на музея от Пловдив, Асеновград, Раковски, Смолян, Пазарджик, Казанлък, Перник, София, Добрич.

Приходи:

За изтеклата 2015 г. от членски внос са събрани общо 645.00 лв.



Наличност в касата към 31.12.2015 г. – 1017.66 лв.


Дейност

През изтеклия период бяха проведени: две заседания на УС и едно общо отчетно-изборно събрание, визиращо въпросите по предстоящата годишна дейност. През м. март 2015 г. в големия салон на РЕМ – Пловдив бе проведено отчетно-изборно събрание, председателствано от г-н Теодор Пеев – председател на УС на Сдружение „Клуб Приятели на РЕМ – Пловдив”. Предмет на обсъждане бяха отчетът за изтеклата 2014 г. и изборът на нов Управителен съвет. Единодушно бе преизбран г-н Теодор Пеев за председател на Клуба. Галина Георгиева и Елена Драмова също бяха преизбрани в ръководството. Новите членове на УС са г-н Александър Лютов и юристът г-н Славчо Първанов. Доц. д-р А. Янков и Лора Христозова влизат в УС по право от страна на музейната институция. Настоящият УС ще работи две години. Обсъдени бяха и въпроси, свързани с привличане на младата публика в музея.

И през изминалата година част от изложбите, експонирани в залите на музея и в двора, целяха да представят таланта и майсторството на приятелите на музея:

• Благодарение на приятеля на музея Апрахам Саркисян през м. април 2015 г. музеят бе домакин на две прояви на арменската общност, сварзани със 100 годишнината от арменския геноцид: концерт и международно четене в памет на жертвите.

• В края на юни в двора на музея майстори от цялата страна демонстрираха уменията си в занаята на поредната „Седмицата на занаятите” – един незабравим празник на майстори, приятели на музея, туристи и гости на града. Една седмица, в която музеят се изпълва с живот. Тази година всеки един от дните бе определен за майсторска работилница на различен занаят. Целта бе да се привлече младата публика в музея, като всеки участвал откри неподозирани таланти, свързани с традиционните занаяти. Благодарение на Венцислава Еленска (приятел на музея) по време на занаятчийската седмица всички гости ежедневно имаха възможността да се докоснат до автентичния български фолклор с изпълненията на децата от Центъра за работа с деца в Пловдив. Благодарение на Тони Симидчиева, също приятел на музея, се подсигуриха и палатки, под които се разположиха майсторите в двора на музея.

• Изложба-базар „Пластове” на Елена Драмова (Пловдив) и Стоян Маринов (Добрич) – поредната от тематичните авторски изложби (м. юли);

• През м. септември благодарение на Таня Маринова – приятел на музея, се осъществи идеята на музейния екип да бъде изработена реплика на най-старата сватбена рокля във фонда на музея. Г-жа Маринова свърза уредниците с моделиера Захарина Скерлетова от модно ателие „Ангели”, Асеновград. Тя изработи и дари роклята, като в есенната Нощ на музеите представи и модно ревю на съвременни сватбени рокли. В изложбата на музея „Романтика от кутията за спомени“ участие взеха и членовете на Клуба Благой Стефанов, Костадинка Романова, Благой Попов, Райна Каблешкова, Креса Злачева които дариха или предоставиха за временно ползване вещи и снимки, свързани с темата.

• През м. октомври бе открито и Осмото международно биенале „Майстори на карикатурата” с изложбата „Овце и вълци”. Основен двигател на събитието бе приятелят на музея Цочо Пеев.

• През м. декември приятелят на музея Венцислава Еленска представи в залата на музея Коледен концерт на танцова формация към Центъра за работа с деца.

• Благодарение на Иван Ангелов и Тони Симидчиева се реализира за пореден път еснафският празник „Св. Спиридон”. Освен традиционното шествие бе подредена изложба „Възкресените тъкачни техники” – художествен текстил на майстор Стойна Кръстанова. Това събитие събра както приятелите на музея, така и широката общественост.

Ежегодната среща на приятелите на Св. Варвара бе през месец декември. Тази година музейният екип подготви програма съвместно с читалището на с. Скутаре. Песните и танците им заразиха присъстващите и те се включиха в импровизираното караоке. Приятелите участваха и във викторината, като всички демонстрираха своите познания в областта на традиционната българска култура. Веселбата продължи с песни и танци.

Тези срещи се превръщат в чакан празник, който се организира и провежда с активното участие на Приятелите на музея.



Ползотворното сътрудничество между Приятелите и музеят ще продължи и през 2016 г.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница