Pedagogika1 tialo indd



Pdf просмотр
страница1/6
Дата28.02.2022
Размер332.56 Kb.
#113419
  1   2   3   4   5   6
Агресия
Свързани:
early signing and gesture support, 1584


58
Педагогика, година LXXXV, книжка 1, 2013 Pedagogy, Volume 85, Number 1, 2013
АГРЕСИЯТА И ВРАЖДЕБНОСТТА
В ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ
Лучиян Милков
Шуменски университет „Еп. Константин Преславски“
Университет за национално и световно стопанство
Резюме. В статията се разглеждат водещите проблеми, свързани с нарастването на детската агресия в предучилищна възраст. Търсят се възможности за обединяване усилията на семейството, детската градина и медиите за редуциране и превенция на агресивността сред децата от 3 до 7 години.
Keywords: education, upbringing, child, abuse, agression, hostility, nursery, family, media
Въведение
Ранните житейски преживявания и натрупаният опит в първите седем години у детето са силно определящи за агресивността. Потиснатите, бити и малтретирани деца израстват след това често пъти като родители, които унижават собствените си деца. Те приемат това за нормално поведение, тъй като в детството им насилието е било често срещано и прилагано към тях.
От средата на те години на ХХ век и досега темата за насилието и агресията е една от най-актуалните в научната литература и практиката на детските градини, училищата, обществото. Много автори, работещи в областта на педагогическата, психологическата и социално-нравствената област, извеждат напреден план въпросите за човешката агресивност. Те търсят зародиша, причините, симптомите и най-ярките проявления на агресията. Стигат до изводите, че още в зората на човешкия живот (яслена и предучилищна възраст) върху много от децата се проявява агресия и като следствие на това самите те проявяват такова поведение спрямо връстниците си.
В съвременните условия въпросът за агресивното поведение на децата у нас придобива водещо значение, тъй като настъпилите промени довеждат не само до разкрепостяване наличната свобода, но и до сериозни прояви на негативно поведение, в това число и на децата. Адекватната оценка на агресията и насилственото поведение изисква от психолозите, педагозите, възпитателите и родителите откриване и диагностициране на основните причини и обуславящите ги фактори, водещи до ескалация на насилствен изблик при
Превенция на агресивното поведение у децата в училище и детската градина
The Prevention of Aggressive Children`s Behavior in School and Kindergarten


59
Агресията и враждебността в предучилищна...
индивидите, което улеснява предвиждането, редуцирането и ограничаването на тези деструктивни за личността явления.
Въпреки значимостта на обществения пример, неоснователно е основната причина за агресивното поведение да се търси единствено в динамичните промени в обществото ни. Връзката между агресивното поведение в детската градина, училището и семейния микроклимат, взаимоотношенията във формалната и неформалната среда на децата са част от въпросите, които извеждат напреден план необходимостта от провеждане на сериозни научни изследвания върху детската агресивност. Редом с това е необходимо да се реализира сериозна практическа дейност на педагогическите колегиуми в детските градини и училищата, заедно с училищните настоятелства, родителите и специализираните институции (научноизследователски институти и лаборатории по психология и педагогика, катедри по психология и педагогика от висши училища, МВР, общински комисии по образованието, Детска педагогическа стая и др.).
Необходимо е оптимизиране на взаимодействието детска градина–семей- ство“, чрез което се постига доверие и откритост във взаимоотношенията и формите на общуване между педагозите и родителите, което е изключително важна предпоставка за позитивното емоционално-чувствено, нравствено и интелектуално развитие на децата.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница