Под заплаха ли е гръцкото материално културно наследство?



Дата01.02.2018
Размер42.5 Kb.
#52859
Казус

Под заплаха ли е гръцкото материално културно наследство?


Обект на въоръжен обир става старият археологически музей в Древна Олимпия в ранните часове на 17.02.2012 г.

Според обявената информация двама въоръжени мъже, облечени в камуфлажни дрехи, нахлуват в музея в 07:30 и обезвреждат служителката на министерството на културата, която го охранява. На лош гръцки се опитват да я накарат да им покаже къде могат да намерят „златен венец” и монети. Служителката настоява, че в музея няма подобни предмети. Тогава крадците започват да чупят витрините, които се намират около тях и да грабят каквото намерят пред себе си.

От полицията заявяват, че повечето от откраднатите предмети са бронзови и глинени, като по всичко изглежда, че заедно с тях са задигнати и един златен пръстен. Плячката на нападателите възлиза на около 65 ценни предмета с малък размер - златни бижута, монети и други предмети. Според местните власти откраднатите експонати са безценни.

Уредниците на музея твърдят, че полицията не е наясно как и в коя посока са изчезнали нападателите. Затова властите търсят улики и разпитват жители на града, които евентуално може да са ги видели.

Според непотвърдена информация младата пазачка заявява, че е видяла крадците да се отдалечават пеш. Тя казва още, че не знае дали в района около музея не са се намирали някои техни сътрудници, чиято задача е била да наблюдават какво се случва по време на обира, които евентуално може да са им помогнали да избягат.

Служителката успява да се развърже към 07:50, след което веднага се обажда в полицията. В официалното съобщение на полицейския щаб се посочва, че реакцията на местните и съседните главни полицейски управления на областите Пелопонес и Западна Гърция е била светкавична. За Древна Олимпия са заминали веднага специализирани офицери и отряди от полицейското управление в област Атика, както и екипи от криминалните лаборатории на гръцката полиция.



По-рано министърът на културата Павлос Геруланос подава оставката си и заминава за Древна Олимпия.

Тематичният музей в Древна Олимпия се намира в края на града, извън археологичния обект. Той е първият музей, който беше реставриран по повод провеждането на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. с цел в него да бъдат изложени предмети от Олимпийските игри през античната епоха.

Във витрините и залите му се излагат 463 произведения, открити в светилището на Зевс в Древна Олимпия, както и предмети, свързани с игрите от други гръцки музеи. Експонатите датират от второто хилядолетие пр. н.е. до 5-ти век от н.е. Те са глинени и бронзови фигурки на бойци и колесници, различни предмети, използвани от спортистите, като дискове, гири, керамични съдове за ароматни масла, бронзови скрепери за почистване на тялото, надписи и др.

Старият музей в Древна Олимпия се помещава в сграда, построена в неокласически стил и е бил открит през 1886 г. През 1954 г. сградата претърпява големи поражения вследствие на земетресения. Тогава започва изграждането на новия музей. Той е построен през 1975 г. и открит официално през 1982 г. В него се излагат откритите в района на Олимпия археологически съкровища, между които и част от малкото спасени до днес произведения на известния скулптор Праксител.



Археолози определят обира като съмнителен, понеже откраднатите предмети са описани и заснети, което прави особено трудна продажбата им на „черния пазар”. Въпреки това те смятат, че крадците ще намерят начин да ги продадат на желаещите, които ще потърсят сред членовете на кръга на колекционерите.

Въпрос № 1: Можело ли е обирът да бъде предотвратен?

Въпрос № 2: Оставката на министъра ще облекчи ли ситуацията?

Въпрос № 3: Какви бъдещи мерки могат да се вземат за охраната на материално-то културно наследство на Гърция, имайки се предвид, че преди музеят в Олимпия беше ограбена и Националната галерия?
Отговор № 1: Определено може да се отбележи, че в случая е проявена пристъпна небрежност от страна на властта по отношение на качественото охраняване на толкова ценни археологически находки, уникални по своето естество в световен мащаб. С разлика само от няколко седмици след случая с кражбата на безценни картини от Националната галерия, последвалият обир на археологически предмети с безценна стойност от историческо и културно значение от музея в Олимпия показва не само пропуските в охраната, но и резултатите от безхаберието на гръцката държава спрямо тях. Това схващане за безсилието на държавата за съжаление окуражава извършването на подобни престъпления. В случая от изключителна важност е осигуряването на значителни средства за охрана на подобни обекти. Тяхната уникалност задължава максималното им опазване. Назначаването на малък брой охранители и то жени, както е в случая, е изключително неудачно решение, тъй като възможността за евентуален обир е налице и е трябвало да бъде предвидена. Очевидно това не се е случило и виновни може би трябва да се търсят в Министерството на културата, понеже музеят е на държавна издръжка и те определят бюджета, с който ще разполага. Явно средствата не са били достатъчни за охрана и е се е наложило да се прави компромис в това отношение, а по резултата може да се съди, че „евтиното е излязло скъпо“.
Отговор № 2: Тук оставката на министъра не би довела до подобряване на ситуацията. Макар той или неговият екип да имат известна вина за случилото се, оставката му прилича повече от бягане от отговорност, отколкото на опит за справяне с подобни набези върху културните обекти в Гърция. Икономическата ситуация в страната в момента е далеч от стабилна и оставки на министри летят непрекъснато. Именно поради това ситуацията не подлежи на корекция от днес за утре, а е нужна постепенна и упорита работа по посока на охраняването на музеите и паметниците на културата. Министерската оставка ще облекчи до някаква степен напрежението и въпросите за този трагичен инцидент, за да не се позволи ескалация на общественото мнение срещу правителството.
Отговор № 3: По въпроса за бъдещото опазване на подобни културни средища е нужно да бъдат предприети необходимите действия, за да бъдат предотвратени оттук нататък подобни инциденти, да се поемат отговорности за случая и откраднатите експонати да бъдат върнати в музея в Олимпия. Правителството трябва да се постарае да отдели доста по-голям бюджет за охраняването на музеите, експониращи ценни и редки предмети, независимо дали охраната ще е поета от полицията или от частна фирма. Освен това е добре да бъдат вложени средства и в модернизацията на охранителната техника.
Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> kursovi%20tourizm
Lekcii -> Особености на иновациите и иновационния процес в индустриалното производство
Lekcii -> Глобализация на търговията тенденции и влияние върху българския пазар
Lekcii -> Изложение описание на обекта и предмета
Lekcii -> Т е с т №1 за провеждане на изпит (іv-2005 г. Ббо)
Lekcii -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
Lekcii -> Скалното катерене
kursovi%20tourizm -> Управление и контрол на качеството в туристическата фирма – общи постановки качеството в туризма като обект на фирмено управление
Lekcii -> Професионална автобиография
Lekcii -> Сигурност във фирма за разработка на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница