Правилник за развитието на академичния състав



страница1/4
Дата12.03.2018
Размер0.69 Mb.
#62406
  1   2   3   4


ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ





СТАРА ЗАГОРА

2011 г.




ПРАВИЛНИК
ЗА РАЗВИТИЕТО НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ

В Тракийски университет – Стара Загора

Глава първа



ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С този правилник се уреждат процедурите по прием и обучение на докторанти, по придобиване на научните степени и по заемане на академичните длъжности в Тракийски университет (ТрУ) в съответствие със Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ) (ДВ, бр. 38/21.05.2010г. – изм. и доп. бр. 101/28.12.2010 г.), Правилник за прилагане на закона за развитието на академичния състав в Република България (ППЗРАСРБ) (ДВ, бр.75/24.09.2010г. – изм. и доп. ДВ, бр.19/08.03.2011г., ДВ бр.9 от 31.01.2012, ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г.) Правилник за устройство, дейност и управление на ТрУ (ПУДУТрУ) и Закон за висше образование (ЗВО) (ДВ, бр. 99/15.12.2009 г. – изм. и доп. бр. 38/21.05.2010г.).

(2) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Академичният състав включва заемащите академични длъжности във всички основни структурни звена на ТрУ и университетска болница, както и други лица по ЗВО:

Научните степени са:
1. "доктор" (образователна и научна);
2. "доктор на науките".
Академичните длъжности са:
1. "асистент";
2. "главен асистент";
3. "доцент";
4. "професор".

Преподавателските длъжности са:

  1. Преподавател.

  2. Старши преподавател.

  3. Хонорован преподавател.

(3) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Конкурсите за прием на редовни и задочни докторанти, заемане на академични длъжности, както и за хонорувани и редовни преподаватели в акредитираните от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) професионални направления и специалности се обявяват с решение на Академичния съвет (АС) по предложение на Факултетен съвет (ФС)/Съвет на филиал/колеж/ департамeнт. Предложенията се мотивират с доклад от Декана/Директора до членовете на АС, като се посочва необходимостта от провеждане на конкурс, наличието на щат, справка за учебната заетост в катедрата и невъзможността да се ползват кадри от други звена. Докладите да бъдат съпроводени със справка Приложение 1 и препис-извлечение от решение на катедрен съвет.

(4) (Нова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) АС на ТрУ взема решение за обявяване на конкурс за заемане на академична длъжност в основното структурно звено, различно от факултет и за провеждане на процедурата в съответния факултет от същото професионално направление.



Чл. 2. (1) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Оценяването на дисертационните трудове за придобиване на научните степени и на кандидатите за заемане на академичните длъжности „главен асистент", „доцент" и „професор" се извършва от научни журита. За всяка конкретна процедура съставът на научното жури се утвърждава от факултетния съвет по предложение на катедрата след предварително устно съгласие на членовете на журито за участието им.

(2) Ректорът определя със заповед състава на научното жури, утвърден по реда на ал.1.

(3) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Съставът на научното жури, което оценява кандидатите в конкурсите за заемане на академични длъжности се определя не по-късно от два месеца от обявяването на конкурса в „Държавен вестник".

(4) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Научното жури се състои от две обособени групи: външни и вътрешни членове за Тракийски университет, като:



        1. За „вътрешен член” се определя хабилитирано лице, което към момента на конституиране на научното жури е на основен, по смисъла на ЗВО, трудов договор към ТрУ;

        2. За „външен член” се определя хабилитирано лице, което не е и не е било на основно трудово правоотношение, по смисъла на ЗВО, с ТрУ, най-малко 5 /пет/ години към момента на конституиране на научното жури;

(5) За членове на научното жури се избират български граждани - хабилитирани лица и/или утвърдени чуждестранни учени в съответната научна област, а при възможност и в съответното направление и специалност. При интердисциплинарност на обявения конкурс или тема на дисертационния труд най-малко един член на журито трябва да бъде от друга научна област, към която обявеният конкурс или тема на дисертационния труд има отношение. Изборът се осъществява от две обособени групи - на външни и на вътрешни членове за ТрУ. При избор на научно жури се определя и един резервен член от всяка обособена група.

(6) За членове на научното жури по ал. 1 не могат да бъдат избирани лица, които са свързани лица по смисъла на § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби на ЗРАСРБ с кандидат за придобиване на научна степен или заемане на академична длъжност, както и лица, които имат частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на работата им като членове на журито.

(7) Избраните членове на научното жури са длъжни да представят декларация за липса на „частен интерес” по смисъла на § 1, т.3 и „свързано лице” по смисъла на § 1 т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗРАСРБ. Приложение 2

(8) Не се допускат за членове на научното жури и лица, които имат съвместни публикации с кандидата, с изключение на тези избрани за ОНС „доктор”. В случаите, когато не могат да се намерят достатъчен брой членове, се допускат съвместни публикации не повече от 10 % от общия брой.

(9) Не се провеждат заседания на журито в намален състав.

(10) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) В 14-дневен срок от издаването на заповедта за назначаване на научното жури за придобиване на ОНС „доктор”и „доктор на науките” и в 14 – дневен срок след изтичане на срока за подаване на документите за заемане на академичните длъжности „доцент” и „професор”, научното жури на свое първо заседание определя от състава си председател и членове, които ще изготвят рецензии и становища. На заседанията на научното жури присъстват само редовните членове. При отказ на член от журито се избира резервен член от съответната квота, посочен в заповедта на ректора. Отказът се депозира писмено до декана не по-късно от 7 дни преди провеждане на първото заседание на журито. Деканът уведомява писмено резервния член за включването му в състава на журито. В случай на повторен отказ, след провеждане на първото заседание, чрез процедура по член 2 се допълва състава на журито.

При отказ на ФС да утвърди предложеното жури, процедурата се връща до катедрения съвет за ново предложение.

(11) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Първото заседание на журито се ръководи от зам.-декана по НИД и с участието на научния секретар на структурното звено. При отсъствие на зам.-декана по НИД, в ръководството на заседанието се включва друг зам.-декан, назначен със заповед на Декана.

Избраният председател на научното жури организира провеждането на заключителното заседание.

(12) Решенията на журито се приемат с явно гласуване и обикновено мнозинство (50%+1).

(13) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Решенията на журито може да се вземат и неприсъствено, като се разрешава осъществяването на връзка с технически средства (телефон, e-mail, и др) в случай на отсъствие по уважителни причини (болест, командировка в чужбина). За доказателствен материал се изисква в двуседмичен срок да се представи решението и на хартиен носител.

Чл. 3. (1) Образователна и научна степен «доктор» и научна степен «доктор на науките» се удостоверява с диплома, издадена от ТрУ по единен образец, утвърден от министъра на образованието и науката, която се изпраща в тридневен срок на МОН за регистриране. Дипломата се издава на български език, а при заявено искане от лицето се издава и приложение на английски език.

(2) Тракийският университет, чрез Централна университетска библиотека (ЦУБ), поддържа електронна база данни за защитените дисертационни трудове и списък на хабилитираните лица.

(3) До 3 дни след регистрирането на дипломата, съответно датата на избора за академична длъжност, факултетите трябва да представят за всяка процедура, следните документи в ЦУБ:

1.Придружително писмо в свободен текст, което съдържа информация за трите имена на автора, заглавието на дисертацията, научната област и професионалното направление, или съответно – трите имена на лицето и на заетата от него академична длъжност.

2.Копие от дипломата за лицата, придобили образователна и научна степен „доктор” или научна степен „доктор на науките” на хартиен и електронен носител (jpg – формат).

3.Копие от заповед за утвърждаване на избора от проведен конкурс за лицата, избрани да заемат академична длъжност.

4.Попълнени информационни карти за защитен дисертационен труд на български и английски език (подписани и подпечатани от ректора) и за заета академична длъжност на български език на електронен (doc формат ) и на хартиен носител.

5.Дисертация и автореферат на електронен и хартиен носител – 2 екз. на електронен носител (в word или pdf) и 3 екз. на хартиен носител ( от тях по един екземпляр се оставя за ЦУБ). Дисертацията и автореферата могат да са и с мека подвързия.

6. Данни за рецензентите.

7. Датата, на която е защитена дисертацията.

8. Хабилитационен труд (ако има такъв) – 2 екз. на хартиен носител

(4) Тракийският университет, чрез ЦУБ, изпраща в Националния център за информация и документация до 14 дни след датата на издаването на дипломата, съответно датата на избора за академична длъжност документите по ал. 3.

(5) На основание Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения ЦУБ депозира в Националната библиотека дисертационните и хабилитационните трудове в двуседмичен срок от присъждането на научната степен или от заемане на академичната длъжност.
Глава втора

ПРИДОБИВАНЕ НА ОБРАЗOВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР" И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР НА НАУКИТЕ"


Раздел I

Прием и обучение на докторанти



Чл. 4. (1) За докторанти могат да кандидатстват лица с придобита образователно- квалификационна степен „магистър", без ограничение във възрастта.

(2) Обучението за придобиване на образователна и научна степен (ОНС) „доктор" се осъществява в редовна, задочна, самостоятелна и дистанционна форма.

1. Редовната и самостоятелна форма на обучение са с продължителност до 3 години;

2. Задочната и дистанционната форма – до 4 години.

(3) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Обучението в докторантура се извършва по акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) докторски програми по съответните научни специалности.

(4) Обучението в докторантура се извършва в катедрите на ТрУ, където има поне едно хабилитирано лице от съответната научна област и научна специалност.



Чл. 5. (1) Приемът в редовна или задочна докторантура се извършва с конкурс, който се провежда не по-рано от 1 месец след изтичане на срока за подаване на документи по чл. 3, ал. 2 от Закона за развитието на академичния състав в Република България.

(2) Предложения за прием на редовни и задочни докторанти по акредитирани докторски програми (научни специалности) за предстоящата учебна година се подават от катедрата в началото на календарната година, съгласно сроковете от Министерството на образованието и науката (МОН), разглеждат се на Факултетен съвет (ФС) и се утвърждават от Академичния съвет (АС) на ТрУ.

(3) Научен отдел на ТрУ ежегодно внася предложените заявки в МОН.

(4) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) При наличието на корекции (извършени от Министерски съвет) в броя на приеманите за обучение докторанти, списъкът се връща за преработка във ФС и се утвърждава от АС.

(5) Утвърдените от АС докторантури по акредитирани докторски програми (научни специалности) за Медицински факултет, се изпращат в Министерството на здравеопазването (МЗ) от отдел СДО на факултета за зачисляване на докторантите като специализанти по чл. 20 от Наредба № 34 на МЗ.

(6)1. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Конкурсът се обявява от Научен отдел на ТрУ в Държавен вестник не по-късно от 30-ти септември за всяка учебна година. Обявата се помества и на интернет страницата на ТрУ,

2. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) В двумесечен срок след обявата, кандидатите за участие в конкурсите подават в деканатите на факултетите следните документи:

- Заявление до Декана за допускане до конкурс – по образец, заведено в деловодството на факултета Приложение 3а;

- Автобиография – европейски формат;

- Диплом с приложението (оригинал или нотариално заверено копие) за придобита образователно-квалификационна степен „магистър” или академична справка за завършено обучение (оригинал или нотариално заверено копие);

- Други документи, удостоверяващи интересите и постиженията им в съответната научна област.

3. ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Когато дипломата е за придобита в чужбина степен на висше образование или за периоди на обучение, завършени в чуждестранни висши училища, признати по законодателството на съответната държава, кандидатът прилага и решение на комисия по процедурата „За признаване от ТРАКИЙСКИЯ УНИЕРСИТЕТ на придобита в чужбина степен на висше образование”



Чл. 6. (1) Допускането на кандидатите до участие в конкурса се извършва от комисия, включваща декана, ръководителя на катедрата и преподавател в докторската програма, назначена със заповед на Ректора на ТрУ.

(2) Комисията по ал. 1 разглежда документите на кандидатите за съответствие с изискванията за допустимост на ЗРАСРБ, ППЗРАСРБ и ПРАСТрУ, като взема решение за допускане в 20-дневен срок след изтичане на срока за подаване на документи.

(3) Деканът уведомява писмено кандидатите за резултатите от допускането им до участие в конкурса, като за недопуснатите кандидати се посочват и мотивите за това.

(4) Допуснатите кандидати се уведомяват за датата на изпитите, като уведомлението съдържа и списък на въпросите за изпита по специалността. Уведомлението по ал. 3 се изпраща най-късно един месец преди датата на първия изпит.



Чл. 7. (1) Недопуснатите до участие в конкурса кандидати могат в 7-дневен срок от датата на уведомяването да направят възражение до декана.

(2) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Деканът възлага на Комисията по контрол на процедурите към основното звено и юридически консултант с право на съвещателен глас да се произнесе по възражението. Въз основа на доклада на комисията деканът взема окончателно решение в 10-дневен срок от получаване на възражението и изпраща уведомително писмо до кандидата, подал възражението.



Чл. 8. (1) Конкурсните изпити се провеждат във факултетите на ТрУ през текущата учебна година, съгласно чл. 6.

(2) Конкурсът включва изпит по специалността и по чужд език (английски, френски, немски, испански), избран от кандидата пред комисии, назначени със заповед на декана, както следва:

- за изпита по специалността съставът на комисията е от 3 хабилитирани лица. Допуска се един от членовете на комисията да бъде „доктор” или „доктор на науките” от същата научна специалност;

- за изпита по чужд език комисията е в състав – двама преподаватели по чужд език (могат да бъдат и нехабилитирани лица) и преподавател с образователна и научна степен „доктор” от научната специалност на обявения конкурс.

(3) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Въпросниците, по които се провеждат конкурсните изпити по съответната специалност се утвърждават от декана на факултета, по предложение на катедрата, организираща конкурса.

(4) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Изпитът по специалността е писмен (анонимен) и устен с отделни оценки. Писменият изпит протича в рамките на 5 часа. Писменият и устен изпити по специалността се провеждат в един и същи ден.

(5) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) До устен изпит се допускат получилите оценка най-малко много добър (4,50). Успешно положили изпита са кандидатите, които са получили средна оценка от писмения и устния изпит най-малко много добър (5,00). След приключване на устния изпит, оценките се съобщават устно на кандидатите.

(6) До изпит по чужд език се допускат само кандидатите, успешно положили изпита по специалността.

(7) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Изпитът по чужд език се провежда не по-късно от 1 месец след приключване на изпита по специалността.

(8) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Успешно положили изпита по чужд език са кандидатите, получили оценка не по-малко от добър (4,00). Резултатите се съобщават на кандидатите в деня на изпита.

(9) Оценките от конкурсните изпити се оформят с точност до 0,25.

(10) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Резултатите от всеки изпит се отразяват в протокол на изпитната комисия, която класира кандидатите, успешно положили изпитите по оценката от изпита. Оценките са окончателни и не подлежат на корекция.

(11) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Протоколите на изпитните комисии се предават в научните отдели на факултетите, до 1 ден след приключване на изпита. Копия от тях се предават и на ръководителите на първичното звено.

(12) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Въз основа на протоколите на изпитните комисии, ръководителят на първичното звено подготвя обобщен доклад до Декана, който съдържа: информация за резултатите от изпитите и кратка биографична справка за допуснатите кандидати.



Чл. 9 (1) ФС взема решение за зачисляване на успешно издържалите конкурса кандидати до 1 месец след провеждане на изпита и не по-късно от 30.03., въз основа на доклад от декана за резултатите от проведения конкурс. В решението се посочва и научният ръководител на докторанта, който се избира по предложение на съвета на катедрата. За научен ръководител се избира хабилитирано лице или лице, притежаващо ОНС „доктор" с доказани научни постижения или практически опит.

(2) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Когато характерът на подготовката и темата на дисертацията налагат това, с решение на ФС могат да бъдат определени научен ръководител/и и/или научен консултант.

(3) Решението на ФС за избор на докторанта се взема в присъствието най-малко на 2/3 от списъчния състав с обикновено мнозинство (50%+1) и явно гласуване.

(4) В случай, че за едно място са класирани двама или повече кандидати с равна оценка от изпита по специалността, ФС избира един от тях, като се съобразява и с оценката от изпита по чужд език, със средния успех от дипломата за висше образование, както и с документите, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидатите в съответната научна област. Когато нито един от кандидатите не получи мнозинство се провежда ново гласуване за двамата кандидати, получили най-много гласове.

(5) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) При желание за участие в конкурси за докторантура по повече от една научна специалност или в две различни форми докторантура (редовна и задочна) по една и съща специалност, класирането се осъществява по реда на подреждане на специалностите, респ.по формите на докторантурата.

(6) ова, приета с Решение на ОС №5 от 27.11.2013 г.) До 7 работни дни след проведения избор от ФС, се изпращат уведомителни писма до всеки един от кандидатите за резултата от проведения конкурс.

(7) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Всеки кандидат има право да подаде сигнал до декана за нарушения по провежданата процедура, при спазване на съответните срокове от узнаване на обстоятелството. Деканът възлага на ККПРАС да извърши проверка. Доклад от комисията се представя от декана на ФС, който предлага на декана мерки за отстраняването им, включително и анулиране на извършеното класиране.

Чл. 10. (1) Приемът в самостоятелна форма на обучение на докторанти, разработили в основната част дисертационен труд за присъждане на ОНС „доктор", се извършва без изпит, през цялата академична година.

(2) ова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Обучението в самостоятелна форма на докторанти, които не са на основен трудов договор в ТрУ се извършва срещу заплащане, регламентирано в чл. 34.

(3) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Кандидатът подава в катедрата заявление по образец, заведено в деловодството на факултета (Приложение 3б), документи по чл. 5, ал. 6, т. 2, служебна бележка от институцията, ако има такава, ангажираща се да покрие финансовите разходи по докторантурата (за докторанти на самостоятелна подготовка, които не са членове на академичния състав на ТрУ), проект на дисертационния труд, разработен в основната му част, както и библиография.

(4) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Представената част от дисертационния труд се обсъжда от съвета на катедрата в присъствието на кандидата, не по-късно от два месеца след депозирането на заявлението по алинея (3). Ако съветът на катедрата одобри работата на кандидата, ръководителят на катедрата прави предложение до декана за темата на дисертацията, научната област, професионално направление, научна специалност, индивидуалния учебен план за работа на докторанта и научния ръководител и/или втори научен ръководител/консултант.

(5) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Въз основа на предложението по ал. 4, ФС на свое заседание взема решение за зачисляване на докторанта като утвърждава темата на дисертационния труд, научния ръководител/и и/или консултант и индивидуалния учебен план на докторанта.

Чл. 11. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Ректорът издава заповед за зачисляване на докторанта. В заповедта се посочват: формата на докторантурата; катедрата, в която се организира обучението; срокът на обучение; темата на дисертационния труд; научната област или научните области, професионално направление, научна специалност и научния ръководител/и и/или научния консултант.

Чл. 12. (1) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) В ТрУ, срещу заплащане, могат да се обучават докторанти редовна, задочна и самостоятелна форма, съгласно ЗВО, чл. 21. (5).

(2) За редовна и задочна форма на обучение срещу заплащане могат да кандидатстват лица, които имат успех не по-малко от много добър (4.50) по всеки от конкурсните изпити за докторанти, а за самостоятелна форма на обучение се представя разработен проект на дисертационния труд, разработен в основната му част, както и библиография.

Чл. 13. Между докторантите платено обучение и ТрУ се сключват договори. В договора задължително се описват условията, сроковете за обучение и сроковете за внасяне на съответните такси за обучение.

Чл. 14. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Български граждани, завършили чуждестранни висши училища и граждани на Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария, могат да кандидатстват за докторанти при условията и по реда, предвидени в този правилник.

Чл. 15. (1) Лица, които не са български граждани и не са граждани на друга държава- членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария могат да кандидатстват и да се обучават в докторантура без да полагат изпити в следните случаи:

1. в изпълнение на междуправителствените спогодби за образователен, културен и научен обмен;

2. съгласно актове на Министерския съвет;

3. при условията на чл. 95, ал. 7 от ЗВО.

(2) Кандидатите по ал. 1, т. 1 и 2 се приемат при условията и по реда, определени в съответната спогодба или акта на Министерския съвет след съгласуване с ТрУ.

(3) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Лицата по ал. 1, т. 3 подават документи в ректората на ТрУ и в срок до 7 работни дни се изпращат във факултетите за становище от Декана (приемане или отказ за обучение).

(4) Лицата по чл. 15, ал. 1 могат да кандидатстват за докторанти и при условията и по реда за приемане на българските граждани, ако:

1. имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;

2. имат статут на бежанци;

3. са от българска народност.



Чл. 16. (1) (Допълнена и изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Кандидатите за докторанти по чл. 15, ал. 1 подават следните документи:

1. Заявление до Ректора на ТрУ с посочено структурното звено, където ще бъде обучението, автобиография по европейски образец, документ за владеене на чужд език (диплома или друг официален документ);

2. копие от документа за висше образование, от който да е видно, че кандидатът притежава магистърска степен;

3. медицинско свидетелство, издадено в срок един месец преди датата на кандидатстването и заверено от съответните органи в страната, от която лицето кандидатства;

4. списък на публикациите, ако има такива;

5. копие от документите за гражданство;

6. удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище, издадено от комисията на ТрУ.

7. две снимки.

(2) Документите по ал. 1, т. 2 и 3 трябва да бъдат легализирани, преведени и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при липса на такива - по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.

(3) Кандидатите по чл. 15, ал. 1, т. 1 и 2 подават документите по ал. 1 в МОН.



Чл. 17. (1) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) ТрУ изпраща в МОН документите на одобрените кандидати по чл. 15, ал. 1, т. 3 - граждани на държави, за които се изисква издаване на виза за дългосрочно пребиваване в Република България, както и информация относно:

                1. лични данни на кандидата - имената по паспорт на латиница, дата на раждане, място на раждане, гражданство;

                2. наименование на научната специалност, образователна и научна степен, форма и срок на обучение;

                3. информация за езиковата и специализираната подготовка - степен на владеене на български език, наименование на основното звено, в което ще се проведе подготовката, продължителност на обучението;

                4. годишна такса за обучение и за езиковата и специализираната подготовка;

                5. номер на банковата сметка на факултета (университета), по която следва да бъде преведена таксата за обучение или за езиковата и специализираната подготовка.

(2) Министерството на образованието и науката издава Удостоверение за приемане на кандидатите за обучение в Република България. Удостоверението е валидно само за учебната година, за която е издадено.

(3) Лицата, кандидатстващи при условията на чл. 95, ал. 7 от Закона за висше образование, заплащат таксите за обучение, след като са получили виза вид "D" и са пристигнали в Република България.



Чл. 18 (1) Ректорът на ТрУ издава заповед за зачисляване на одобрените кандидати за докторанти по чл. 15, ал. 1.

(2) ТрУ писмено уведомява МОН за записаните докторанти по ал. 1.



Чл. 19. (1) Докторанти – граждани на държави – членки на ЕС и ЕИП заплащат такси за обучението си при условията и по реда определени за българските граждани.

(2) Лица с двойно гражданство, едното от които е българско заплащат 50% от таксата, определена с ПМС за обучението на чуждестранни граждани.

(3) Такси не заплащат докторанти, приети по междуправителствени спогодби, в които този въпрос е уреден на реципрочна основа.

(4) Чуждестранни граждани от българска народност заплащат такса в размер на 30% от таксата за обучение на чуждестранни граждани, определена с ПМС.



Чл. 20. (1) МОН ежегодно обявява и провежда конкурси за изпращане на докторанти - български граждани за обучение в докторантура в чужбина при условия, посочени в междуправителствените спогодби за образователен, културен и научен обмен, и при определени от него допълнителни изисквания.

(2) За обучение по ал. 1 могат да кандидатстват лица, зачислени в редовна докторантура в ТрУ.

(3) ТрУ се уведомява от МОН за докторантите, които продължават обучението си по реда на ал. 1.

Чл. 21. (1) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Обучението на докторантите включва следните дейности:

1. научноизследователска (художественотворческа) дейност;

2. посещение и участие в работата на курсове (семинари);

3. преподавателска и/или експертна дейност, участие в научни форуми (национални и/или международни);

4. изпити за докторски минимум;

5. изпити, предвидени в индивидуалния учебен план;

6. апробация за защита на докторска дисертация.

(2) Разпределението по видове дейности за срока на обучението се извършва на базата на кредитна система, утвърдена от АС на ТрУ. Приложение 4



Чл. 22. (1) Обучението на докторантите се осъществява по индивидуален учебен план, чието оформяне, структура и съдържание съответстват на утвърдения от АС образец. Приложение 5

(2) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Учебният план се изготвя от докторантите и научните им ръководители или консултанти, обсъжда се от съвета на катедрата и се утвърждава от ФС в двумесечен срок, считано от датата на зачисляване на докторанта за докторанти на редовна и задочна подготовка и в момента на зачисляването за докторанти на самостоятелна подготовка.

Индивидуалният учебен план определя насочеността на докторантурата и се състои от общ учебен план за целия период на обучение и работен план по години. Индивидуалният учебен план съдържа част или всички елементи, изброени по-долу в зависимост от формата на обучение:


  1. тема на дисертационния труд;

  2. разпределение на всички дейности по години;

  3. изпити и сроковете за полагането им;

  4. посещение на определен цикъл лекции

  5. извеждане на практически занятия (за редовна и задочна форма на обучение),

  6. участие в курсове и/или семинари,

  7. участие в конференции и други публични научни изяви;

  8. участие в научни проекти

  9. етапи и срокове за подготовка на дисертационния труд.

(3) Промяна на научната специалност в рамките на същото професионално направление, темата на дисертационния труд и на научния ръководител или консултант се допуска по изключение, но не по-късно от 3 месеца датата на защитата. Промяната се извършва със заповед на ректора на ТрУ, въз основа на решение на ФС, по предложение на съвета на катедрата.

(4) Научният ръководител или консултант може да се смени в следните случаи:

- поради настъпила смърт;

- при продължително отсъствие (повече от 2 месеца);

- при неизпълнение на задълженията му, предвидени в Правилника.

Чл. 23. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Докторантите полагат изпита по кандидатския минимум пред назначени от декана комисии в състав от най-малко 3 хабилитирани лица, включително научния ръководител или научния консултант на докторанта. Изпитът е писмен (с продължителност – 4 часа) и устен. Останалите изпити от индивидуалния учебен план се провеждат от водещия курса преподавател, съгласно предвиденото в учебната програма.

Чл. 24. (1) Докторантите се атестират от ФС в края на всяка академична година. Приложение 6

(2) Докторантите представят пред съвета на катедрата отчет за извършваните дейности, който съдържа научна част (докладване на получените резултати) и отчет за изпълнението на индивидуалния план.

(3) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Научният ръководител или консултант дава писмена оценка за работата на докторанта пред съвета на катедрата.

(4) (Нова, приета с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Оценката се извършва по следната оценъчна система:

1. много добра (изпълнение по обем и в срок на всички предвидени по индивидуалния учебен план дейности)

2. добра (частично изпълнение на дейностите, предвидени по индивидуалния учебен план;

3. задоволителна (изоставане в изпълнението на всички, предвидени по индивидуалния учебен план дейности)

4. незадоволителна (неизпълнение на предвидените дейности, предвидени по индивидуалния учебен план).

(5) Научният ръководител или консултант предлага, съвместно с докторанта, конкретизация на индивидуалния учебен план на докторанта през следващата година.

(6) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Съветът на катедрата приема:



        1. становище за изпълнението на индивидуалния учебен план;

        2. предложение за атестация на докторантите и оценка на дейността им;

        3. предложение за конкретизация на индивидуалния учебен план за следващата година;

4. препоръки за по-нататъшното развитие на докторантурата, като при необходимост препоръчва конкретизация на темата или смяна на научния ръководител.

(7) Предложението по ал. 5, т. 2 и 3 се утвърждава от ФС.



Чл. 25. (1) (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Освен отчитането по реда на член 24, редовните докторанти отчитат своята работа и в края на всяко шестмесечие (м. март и м. септември) като представят пред ръководителя на докторантурата доклад за изпълнение на индивидуалния им учебен план, към който се прилагат:

          1. отчет за работата, извършена по дисертационния труд или докторския минимум, заверен от научния ръководител или консултант и потвърден с доказателствен материал;

          2. отчет за преподавателската работа, заверен от декана.

(2) Отчетът се разглежда и оценява от катедрения съвет.

(3) Въз основа на решението на катедрения съвет по ал. 2 деканът представя доклад до ректора на ТрУ за изпълнение на задължителните изисквания по чл. 21, ал. 2 от редовните докторанти.



Чл. 26. (Допълнена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Научният ръководител или консултант носи отговорност пред ФС за научната и професионалната подготовка на ръководения от него докторант при: планиране на дейностите от ИУП, събиране, обработване и анализиране на данните и оформянето на дисертационния труд.

Чл. 27. (1) На научните ръководители или консултанти, които са на основен трудов договор в ТрУ се признават допълнителна учебна натовареност в съответствие с договореностите в КТД.

(2) На научните ръководители или консултанти, които не са на основен трудов договор в ТрУ се заплащат по 20 часа годишно за всеки ръководен от тях докторант, но за не повече от четирима докторанти. Хонорарът отговаря на този за хоноруваните преподаватели, приет на ФС.

(3) На външни лица - членове на комисии, при провеждане на конкурсни изпити за докторанти и на изпити от индивидуалния учебен план на докторант се заплаща, съгласно решение на Академичен съвет (АС).

(4) (Допълнена с Решение на ОС № 5 От 27.11.2013 г.) Научните ръководители или консултанти на обучаваните срещу заплащане чуждестранни докторанти, както и на тези от външни институции получават 10 % от стойността на внасяните годишни такси към трудовото си възнаграждение през периода на докторантурата при провеждане на обучението на български език и 20% - при обучение на чужд език.



Чл. 28. (1) Докторантите имат право да преминават от една в друга форма на обучение и да се преместват в друга научна организация:

- от редовна в задочна форма на обучение става с решение на ФС по предложение на катедрения съвет;

- от редовна и задочна форма на обучение в самостоятелна форма на обучение, когато имат разработен в основната част дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен „доктор",

- от задочна в редовна форма на обучение, от редовна и задочна в самостоятелна форма на обучение и преместването в друга научна организация става по предложение на катедрения съвет, с решение на ФС и утвърждаване на АС.

(2) Промените на докторантурата по ал. 1 се извършват със заповед на Ректора.

(3) При преминаване от задочна в редовна форма на обучение и от редовна и задочна в самостоятелна форма на обучение трябва да се осигури необходимата издръжка за осъществяване на обучението.



Чл. 29. Редовните докторантите в ТрУ могат да бъдат натоварени с учебна работа с хорариум до 1/2 от този за асистент. През последната година на докторантурата те се освобождават от такава дейност.

Чл. 30. (1) Докторантите имат право да прекъсват обучението си поради заболяване, майчинство, семейни и други причини общо за не повече от 2 години.

(2) Прекъсването на докторантурата става със заповед на ректора въз основа на молба от докторанта и с мнението на научния ръководител или консултант, след решение на ФС.



Чл. 31. Срокът на докторантурата може да се удължи по обективни причини не повече от 1 година със заповед на Ректора, след съгласуване по предложение на научния ръководител или консултант и с решение на ФС. През този период редовният докторант няма право на стипендия.

Чл. 32. (1) Редовните докторанти ползват ваканция не по-малко от 30 дни в рамките на една учебна година съгласно чл. 70, ал. 1, т. 11 от ЗВО.

(2) Ваканцията по (1) се разрешава от декана по предложение на ръководителя на катедрата, след съгласуване с научния ръководител или консултант.



Чл. 33. Докторантите имат право:

1. Да получават квалифицирана помощ и ръководство за своето професионално - творческо израстване.

2. Да участват в научноизследователската дейност на основното звено, като се гарантират авторските, изобретателските и сродните им права и възнаграждения.

3. Да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на ТрУ.

4. Да ползват студентски общежития и столове (само за редовните докторанти), медицинско обслужване, намаление при пътуване по градски и междуградски транспорт, както и цялата база на ТрУ за учебна, научноизследователска, спортна и културна дейност.

5. Да се сдружават в учебни, научни, културни и спортни общности за защита и удовлетворение на своите интереси, както и да членуват в международни организации, чиято дейност не противоречи на законите на Р България.

6. Да получават стипендии (само за докторантите редовна форма на обучение).

7. Да ползват кредит за заплащане на такси и/или за издръжка през периода на обучението.

8. Докторантите – сираци, слепи, глухи, инвалиди от първа и втора група, военноинвалиди, майки с деца до 6-годишна възраст и диспансеризираните, имат право на специални облекчения по молба на докторанта с решение на ФС.

Чл. 34. Докторантите са длъжни:

1. Да изпълняват успешно и в срок задачите, възложени в индивидуалния им учебен план.

2. Да опазват материално-техническата база на университета.

3. Да спазват изискванията на университетския правилник и този на звеното, в което се обучават.

4. Да пазят името и престижа на ТрУ.

5. Да внасят годишни такси за обучение, като се освобождават от такива през последните 2 години на докторантурата, ако са по държавна поръчка.

6. Докторантите на самостоятелна подготовка извън академичния състав на университета да заплащат еднократно годишна такса за административни разходи. Размерът й да бъде половината от годишната такса за обучение на редовните докторанти по съответни научни специалности, която се определя всяка година с ПМС.

Размерът на годишната такса за обучение на докторантите на самостоятелна подготовка извън академичния състав на университета се определя на ФС.



Чл. 35. (1) Докторантът се отстранява при:

1. Системно неизпълнение на задълженията по индивидуалния учебен план.

2. Не полагане на изпитите без уважителни причини.

3. Не посещаване предвидените за него лекции, курсове, семинари и др. занятия без уважителни причини.

4. Системно нарушаване правилниците на ТрУ и на основното звено, в което се обучава.

5. Осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.

(2) Отстраняването се извършва със заповед на Ректора, въз основа на доклад на научния ръководител или консултант и решение на ФС.

Чл. 36. (1) Когато на докторанта се налага да отсъства, той е длъжен да уведоми лично или по надлежен ред научния си ръководител или консултант и да получи от него или от декана разрешение.

(2) Когато редовният и задочният докторант не е провеждал консултации с научния си ръководител или консултант повече от месец, се счита, че е напуснал по собствено желание. Ръководителят на катедрата и/или научният ръководител или консултант са длъжни да уведомят с писмен доклад декана за самоволното напускане на докторанта.

(3) Самоволно напусналият докторант се отчислява с решение на ФС без право на защита.

Чл. 37. Отстранените или самоволно напуснали докторанти – редовна форма на обучение са длъжни да върнат получените от тях стипендии, с изключение на случаите по здравословни причини, доказани с медицински документ.

Чл. 38. (1) Докторант, който е завършил обучението си и е положил успешно предвидените в индивидуалния учебен план изпити се отчислява с право на защита. Правото на защита се придобива с решение на ФС. Докторантите, придобили право на защита се отчисляват със заповед на ректора на ТрУ.

(2) Докторантите, неизпълнили в определения срок на обучение изискванията по индивидуалния учебен план се отчисляват без право на защита.



Чл. 39. (1) Факултетите предоставят материалната база и поемат разходите по зачисляване, обучение (съгласно план-сметка) и защита на дисертационните трудове на докторантите в редовна и задочна форма на обучение.

(2) Организации, които са заинтересовани от резултатите на съответния дисертационен труд могат да предоставят на докторантите материална база и средства, необходими за подпомагане на разработването и внедряването му.

(3) Външните лица на самостоятелна подготовка заплащат разходите по защитата на дисертационния труд.

(4) Разходите по обучението и защитата на докторанти на самостоятелна подготовка, които работят на основен трудов договор към някое от структурните звена на ТрУ и УМБАЛ и докторанти на самостоятелна подготовка от същите звена, зачислени в други научни организации или други факултети се поемат от съответното звено (където докторанта е на основен трудов договор) по предложение на ФС.



Чл. 40. (1) (Изменена с Решение на ОС № 5 от 27.11.2013 г.) Средствата за финансовото и материалното осигуряване на редовната и задочната докторантура, се разпределят в годишни план-сметки, предлагат се от съвета на катедрата, приемат се на ФС и се утвърждават ежегодно от ректора на ТрУ. Приложение 7

(2) Определянето на субсидията за издръжка на един докторант в редовна форма на обучение се приравнява на двама студенти в редовна форма на обучение, а трима докторанти в задочна форма на обучение се приравняват на двама студенти в редовна форма на обучение, съгласно законови разпоредби на Министерски съвет и изискванията на ЗВО (ПМС №162/20.06.2001 г., ПМС 35/27.02.2008 г.)


Каталог: wp-content -> uploads -> file
file -> О б щ и н а к о с т и н б р о д общински съвет костинброд
file -> Образец 1052 по чл. 231 от зкпо
file -> Удостоверение по чл. 201, ал. 4 от Закона за корпоративното подоходно облагане
file -> Решение на Министерски съвет №802 от 04. 12. 2007 г. (ДВ, бр. 107 от 2007 г.): Обявявам защитена зона „Камчия с идентификационен код
file -> Министерство на околната среда и водите утвърден със заповед № рд – 991/23. 12. 2014 г. На министъра на околната среда и водите


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница