Пресклипинг 1 ноември 2016, вторник



Дата21.06.2018
Размер70.08 Kb.
#75293

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

1 ноември 2016, вторник

www.dnevnik.bg, 31.10.2016 г.

http://www.dnevnik.bg/biznes/finansi/2016/10/31/2853947_poveche_razhodi_za_lechenie_no_pod_realnite_sa/

Повече разходи за лечение, но под реалните, са заложени в бюжета на здравната каса за 2017 г.

На извънредно заседание правителството одобри проектобюджета и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2017 г. Той претърпя промени в последния момент в петък, преди да бъде разгледан от тристранката. В същото време заложените по-високи приходи не гарантират повече пари за лечение.

Повече приходи, но остават под реалните разходи

Общо за годината са предвидени 3.452 млрд. лв. приходи и трансфери при 3.204 млрд. лева през тази година. Приходите от здравноосигурителни вноски се предвижда да бъдат 2.279 млрд. лв., а 1.134 млрд. лв. - трансфери за здравно осигуряване.

Реално обаче с повече приходи няма да се поемат повече дейности, отбелязва "Капитал". "Вероятно, както и до момента, институцията ще попълва дефицитите за различни видове медицински услуги и лекарства със средства от резерва, пера като капиталови и административни разходи, увеличена събираемост на здравни вноски", посочва в своя публикация.

Така например разходите са болниците се вдигат, не все така остават под техните реални. Разликата отново ще дойде от резерва на касата, посочва изданието.

Какви са числата в проекта

За първична извънболнична медицинска помощ са предвидени 200 млн. лв., за специализирана извънболнична медицинска помощ (вкл. за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) – 211.4 млн. лв., за медико-диагностична дейност – 77.5 млн. лв., за болнична медицинска помощ – 1.457 млрд. лв.

За дентални дейности са заложени 147 млн. лв. За лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели – 878.571 млн. лв.

За медикаменти за онкоболни са заложени 225.565 млн. лв. , а за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ – 80 млн. лв.

Към мотивите на проекта се посочва, че в него е намерила място тезата на управляващите сектора, че трябва да се пренасочат пари от болничната към извънболничната помощ "с акцент върху финансирането на дейности в първичната помощ".

Затова за първичната извънболнична медицинска помощ средствата са увеличени с 11%, за специализираната извънболнична медицинска помощ увеличението е почти 5% спрямо 2016 г.

За медико-диагностичната дейност се планира увеличение с над 7 млн. лв. спрямо миналата година.

В обхвата на болничната медицинска помощ планираните средства са разчетени за осигуряване на общ брой от около 2 милиона броя хоспитализации по клинични пътеки и 1.2 млн. клинични и амбулаторни процедури. За гарантиране на тези параметри се предвижда заложените средства да бъдат увеличени в хода на 2017 г. с допълнителни средства от резерва за непредвидени и неотложни разходи, се посочва в мотивите към проекта.

За лекарствените продукти, медицинските изделия и диетичните храни се предвижда в хода на 2017 г. средствата да бъдат увеличени с допълнителни средства от резерва за непредвидени и неотложни разходи.

Резервът е 341.381 млн. лв., като средствата са с 24.761 млн. лв. повече от предвидените през 2016 г.

Въвеждат се наказания за болниците

Съставителите на този проект посочват, че предлагат и законови промени, с които да се управляват по-ефективно парите за здраве. Една такава промяна в Закона за здравното осигуряване предвижда предварително прекратяване на договор с дадена болница, ако се установят нарушения при отчитането на извършената от него дейност.

Такива случаи са, когато се декларира извършена процедура, а тя не е и другият случай - когато е посочена клинична пътека, която не отговаря на заболяването на пациента.

Дава се и възможност служителите на районните здравноосигурителни каси да могат да извършват проверки директно по разпореждане на управителя на НЗОК.

Вдигат се сумите по застраховките на лекарите

Въвеждат се изисквания и към застраховките на медиците за евентуално нанесени от тях вреди. Предвижда се минималната сума да е 500 хил. лв. за застрахователно събитие и 2 млн. лв. за всички такива събития.

Практиката в здравна система беше обичайно уговаряният в застрахователните договори размер на застрахователната сума да е в диапазона между 20 хил. и 100 хил. лева. Поради това с настоящия законопроект се предлага със Закона за здравето да бъде въведен специален ред, по който да се определя размерът на минималната застрахователна сума при тези застраховки, посочват от касата.

Надзорът на касата - платен

С бюджета за догодина се предлага да се въведе заплащане на членовете на надзорния съвет на НЗОК. Те са общо деветима - четирима представители на държавата, между които са заместник-министри на здравеопазването и финансите, както и директорът на Националната агенция за приходите. Освен това в него участват по двама представители на работодателите, двама на синдикатите и един представител на пациентските организации.

От създаването на касата досега те не са получавали заплащане за работата си, синдикатите и работодателите участват и в надзорния съвет на Националния осигурителен институт, където също не получават заплащане.



www.btv.bg, 31.10.2016 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/gripna-epidemija-se-ochakva-naj-rano-ot-januari.html

Грипна епидемия се очаква най-рано януари

Отново ни атакуват три щама – „Калифорния”, „Бризбейн” и „Хонконг”. Не е късно за ваксина

В момента има изолирани случаи на заразени с грип – в София и Стара Загора, епидемия се очаква най-рано от януари следващата година. Това обяви в предаването „Тази сутрин” главният епидемиолог на държавата д-р Ангел Кунчев.

Тази зима се очакват отново три грипни щама да стигнат до България. И трите са познати на лекари и фармацевти. Според предписанията на Световната здравна организация те влизат в състава на противогрипната ваксина.

Първият е „Калифорния” – тип А (H1N1), известен още като свински грип. Той е причина за пандемията през 2009 година.

Вторият - "Бризбейн" – грипен вирус тип Б, е изолиран през 2007 г. Разболява по-младите и децата. Не може да предизвика епидемия.

Третият – „Хонконг” или А(H3N2), е кръстен на града, в който е изолиран през 2014 г. Епидемиолозите успокояват, че той няма общо с грипа от 1968, отнел живота на милион души, известен като Хонгконгски грип. Очаква се тази зима той да е най-масовият причинител на епидемии.

„Обикновено един от щамовете предизвиква 90% от случаите при грипна епидемия. Симптомите са силна отпадналост и температура, не толкова кашлица и хрема”, каза още д-р Кунчев.

По думите му не е късно за ваксина, която е срещу трите очаквани щама. Тя е препоръчителна за най-възрастните, за хора с хронични заболявания и за често боледуващи деца.

Епидемиологът отново напомни, че антибиотици при грип не помагат. Маските пък са само за болните хора, за да не заразят останалите, но те са ефикасни само половин час, преди да се намокрят, предупреди д-р Ангел Кунчев. Според него е най-добре заразените да си останат вкъщи.

Видеоматериал



www.actualno.com, 31.10.2016 г.

https://www.actualno.com/healthy/student-po-medicina-polojenieto-sys-specializaciite-v-bylgarija-e-osobeno-news_572056.html

Студент по медицина: Положението със специализациите в България е особено

Положението със специализациите в България е особено. Това заяви д-р Цветелина Попова, завършила студентка от Медицинския университет, на която й предстои да започне специализация, съобщи БГНЕС. Аз съм положила всички необходими изпити, за да завърша образованието си по обща медицина, през декември ми предстои дипломиране, разказа младото момиче. В момента Цветелина работи като доброволец в “Майчин дом”, помага с документалната работа и полага грижи за пациентите. “Благодарение на специалистите от отделението по “Патологична бременност” и с изричното съгласие на пациентите съм допускана и до манипулации. Работата ми основно е като асистент”, обясни тя. За специализация чакам да се отвори място, започна разговора младата лекарка. Тя разказа, че по закон няма държавна поръчка за всички желаещи да специализират дадена специалност, така конкретната болница трябва да реши колко специализанти иска да има и съответно трябва да им плаща. Преди години е имало възможност специализантът да ходи на работа в съответна болница, но често се е налагало да се работи и в друга болница, за да може да се издържа заради по-ниското заплащане. Това значително намалява ефективността на специализантите, защото този модел на работа превръща един 8-часов работен ден в 12-14-часов ден. “Всъщност те нямаха нощни и дневни, а трябваше от едното място да отидат на работа на следващото”, разказа д-р Попова. В момента, заплащането за специализантите е увеличено, за да могат да работят само в една болница, но съответно и болницата, която плаща на специализанта, трябва да има възможност да отдели тези пари, за да го наеме. Оттук идва и проблемът със специализациите, обобщи тя, защото болничното заведение трябва да разполага с определен бюджет, с който да ги наеме. “Така се оказва в един момент, че новозавършилите лекари имат силното желание да започнат, но не могат”, разясни д-р Попова. Според нея възможността е да се започне работа в по-малка болница. “Ние искаме да започнем да работим с пациенти и да сме им полезни, но трябва да се съгласите, че за да получим цялостното обучение, което се изисква за нашата специализация, трябва да посетим по-голяма болница. Понякога това включва допълнителни разходи, а ако болницата е по-малка и в по-малко населено място трябва да се ходи на друго място, да се работи за известно време там, което включва допълнителни разходи за стажанта, като пари за квартира и прочие. В повечето случаи тези разходи се поемат от самия специализант, много рядко някоя малка болница може да си позволи да поеме тези разноски”, разказа тя. Младата лекарка отбеляза, че тези от колегите й, които са поискали да започнат работа в чужбина, са заминали още със завършването, но това означава цял живот да работят като чужденци в чужда държава. Тези лекари много трудно могат да достигнат стандарта на местните, смята д-р Попова. Тази част от колегите й, които искат да останат в България, търсят работа в спешни центрове, в кабинети за неотложна помощ, докато се освободи някъде място и не започнат реалната си специализация. Това може да стане след една, две или повече години, след като реално е взета диплома за лекар. В това време някои от младите лекари се отказват от специалността си и се насочват в друга специалност, която има по-голямо търсене, обясни д-р Попова.

РЕДАКТОР: ЕВГЕНИЯ ГИГОВА

Снимка – без текст




Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница