Пресслужба Областна администрация – Варна



Дата02.02.2018
Размер73.3 Kb.
#54065


i
Пресслужба

Областна администрация – Варна

Варна 9000, ул. “Преслав” 26

тел. 052/688 205; факс 052/б00 617

GSM: 0887/829 961

е-mail: press@vn.government.bg

http://www.vn.government.bg


press*press*press*press*press*press*press*press*press




20 септември 2006
Във връзка с трагичния инцидент от вчера в центъра на София и многобройните запитвания:
1. До момента /към 11 часа на 20 септември/ в деловодството на областна администрация Варна не е постъпвала Заповед за проверка на безопасността на сградите от Министъра на държавната политика при бедствия и аварии.
2. На 31 януари 2006 г. областният управител Петър Кандиларов инициира проверка на състоянието на сградите – държавна собственост на територията на Варненска област. Целта на проверката е да бъде направена конструктивна експертиза и да се анализира надеждността на сградите, както и да бъде извършена необходимата превантивна дейност за недопускане на трагични инциденти. Областният управител препоръча на кметовете на общини и частните собственици на сгради да предприемат подобни превантивни мерки, за да не се подлага на риск животът и здравето на гражданите. Във връзка с инициираната проверка на състоянието на сградите държавна собственост със своя заповед Петър Кандиларов назначи техническа комисия за проверка на обекти на територията на Варненска област.

Петчленната комисия провери обектите Фестивален и конгресен център, Аспарухов мост и пътните мостове при язовир Цонево.


Със заповедта на областния управител, кметовете на общини се задължават със свои заповеди да назначат експертни технически комисии за обследване на обекти общинска и частна собственост:

  • сгради за масово пребиваване на хора – училища, детски заведения, спортни зали, молитвени храмове и обредни зали, големи търговски комплекси, болници и ДКЦ-та.

  • Високи съоръжения, подложени на силен вятър – кулокранове, комини, телевизионни кули и др.

  • мостови съоръжения по четвъртокласната пътна мрежа

Заповедта предвижда още специализираните фирмени организации да назначат свои комисии за проверка сигурността на съоръженията си:



  • “Напоителни системи” ЕАД – клон Варна за язовирни стени, диги, саваци и др.

  • Областно пътно управление за пътни и ж.п. мостове

  • “ВиК” ООД – Варна за пречиствателни станции, помпени станции, магистрални водопроводи и канализационни мрежи

  • “Електроразпределение” – Варна и “Мрежи високо напрежение” – електропреносен район Варна за електрически стълбове, подстанции и трафопостове

  • Летище Варна за кули и халета

  • Автогара – Варна за чакални и козирки

  • Ж.п. гара – Варна за чакални и козирки

  • Пристанища “Варна - Изток” и “Варна - Запад” за кулокранове и халета

Кметовете на общини трябва да препоръчат на големите търговски комплекси /“Метро”, “Пикадили”, “Мосю Бриколаж”, “Практикер”, “Техномаркет”, “Технополис” и др./ да извършат проверки за моментното състояние на конструкциите си и да представят на областния управител заключенията от извършените проверки, както и плановете за провеждане на неотложни аварийно-спасителни операции при бедствия, аварии и катастрофи.


При осъществяване на обследването, комисиите задължително да прегледат наличната документация относно проектите на сградите, обслужването и профилактиката на конструкциите и изискванията на нормативната база по отношение на годината на построяване, се казва още в заповедта.
Комисиите трябва да направят външен оглед за видими дефекти, пукнатини, корозия, вертикални и хоризонтални отклонения и др. При необходимост в работата на комисиите могат да се включат и експерти от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
За сгради и съоръжения с доказани конструктивни дефекти, които представляват потенциална опасност за живота и здравето на хората, да се изготвят проекти за укрепване.
Проверката приключи в началото на месец април. Комисията констатира:
1. Пътни мостове при язовир “Цонево”

Мостовете са три броя, находящи се на път ІІІ-208/701/ “Провадия-Айтос”, проектирани от “Мостстрой” – София през 1974 година и пуснати в експлоатация през 1976-та.

При огледа не са констатирани деформации на конструкцията, а само наличие на течове от делатационните фуги по конструктивните елементи, което предполага частично обрушаване на бетонното покритие на армировката.

На трите мостови съоръжения редовно са извършвани огледи и анализи на състоянието от Областно пътно управление – Варна. Изготвено е техническо задание “Актуализация на проект за рехабилитация на мостовете на път ІІІ-208/701/ Провадия – Айтос...”.

Необходимо е ОПУ – Варна да проведе процедура по възлагане на обществена поръчка за проектиране и изпълнение.
2. Фестивален и конгресен център

Комплексът е открит през 1986 година и разполага с осем различни по предназначение и капацитет зали. Най-голямата от тях е с 1 000 места. Строителството е извършено по монолитен начин.

На направения оглед са присъствали конструктора и архитекта на сградата /инж. Михаил Михайлов и арх. Косьо Христов/, както и техническо лице от комплекса.

Видимо се наблюдават течове в надлъжната фуга между подлеза и конструкцията на Фестивалния комплекс, сочи констатацията на комисията.

Под външните цветарници също се наблюдава теч от компрометирана изолация. Течове има и в помещенията и кафе-театъра, намиращи се под площада пред комплекса. Хидроизолацията на подлеза не е ремонтирана при последната подмяна на плочките и там също са установени течове.

Необходимо е ползвателят на Фестивалния комплекс да създаде организация за ежегоден преглед на състоянието на конструкцията и защитните елементи, като се обръща особено внимание на покривната конструкция.


3. Аспарухов мост

Комисията е провела среща в община Варна с арх. Венелин Жечев – директор УТ; инж. Веселин Бянков – директор на Областно пътно управление и представител на Агенция “пътища”, инж. Купен Пашов – секретар на ПОбКЗНБАК – Варна, инж. Людмила Юрукова – община Варна и инж. Иван Пецински – проектант на ремонта на моста.

Установено е, че мостът е сторен от 1973 до 1976 година, когато влиза в експлоатация. При въвеждането в експлоатация на моста е направено изпитание с натоварване НК – 80. На всеки стълб има по четири репера, които се замерва геодезически наличието на деформации – слягане.

През 1999 година при ремонта на връхната конструкция е правена геодезическа проверка от “Пътища и мостове” – Провадия, която е отчела, че няма слягане на стълбовете. Пак при ремонта е установено, че неопреновите лагери в стоманенобетонната част на моста са в добро състояние. Направена е цялостна подмяна на хидроизолацията, изравнителната настилка, асфалтовата настилка и дилатационните фуги. Не е имало приемателна комисия на ремонта, защото не е уточнен собственик на съоръжението.

В първите години след влизането в експлоатация на моста са отпускани по 300 000 лв. годишно от държавния бюджет за поддръжка.

От десет години насам на е извършван ремонт на моста, оглед на състоянието на конструкцията, нито проверки на геодезическите замервания за деформация.

Ежегодно община варна заделя по 40 000 лв. за поддържане на връхната конструкция /настилка, парапети, осветление и фуги/. Със свое писмо от 21 февруари общинската администрация моли за съдействие МРРБ и ИА “Пътища” за възлагане извършване на експертиза за състоянието на Аспарухов мост и прилежащите съоръжения от компетентни специалисти.
Огледът на комисията показва, че:


  • конструкцията на стария ж.п. надлез е в лошо състояние – със срязани и поддали лагери, на места с оголена арматура на конструкцията

  • на конструкцията на Аспарухов мост не бяха забелязани видими деформации и пукнатини

  • наблюдава се видима корозия по тротоарната конзола на стоманената връхна конструкция.

Към дата на проверката на комисията няма конкретен служител на Община Варна или Областно пътно управление, който да отговаря за Аспарухов мост.
На база направените констатации Комисията направи следните предписания:
Пътни мостове при язовир “Цонево”

  • Да се изготвят и реализират по техническо задание “Актуализация на проект за рехабилитация на мостовете на път ІІІ-208/701/ Провадия – Айтос...” проекти за ремонт на трите моста.


Фестивален и конгресен център

  • Ползвателят на комплекса да създаде организация за ежегоден преглед на състоянието на конструкцията и защитните елементи като обърне особено внимание на покривната конструкция.

  • Да се прецизират причините за течовете на посочените в доклада места и се потърси финансиране за отстраняването им.


Аспарухов мост

  • Община Варна и ИА “Пътища” да изпълнят изискванията на чл. 30, ал. 2 от Закона за пътищата, като осъществят съвместно по взаимна договореност дейностите по поддържането и ремонта на Аспарухов мост, при условията и по реда, определени с Правилника за прилагане на закона за пътищата.

  • Да се направи оценка на сеизмичната устойчивост на моста.



3. В началото на месец юни 2004 г. по разпореждане на областния управител са подготвени указания за дейности по контрола за установяване на пожарната безопасност на високите жилищни, обществени и административни сгради. Планирането на мерки по обезопасяване засяга и изоставените и самосрутващи се постройки, според писмо на министър Филиз Хюсменова – тогава председател на правителствената комисия за защита на населението при бедствия и аварии.

Областната дирекция “Гражданска защита” изготвя препоръки до кметовете за необходимите мерки на територията на всяка община, съобразени с резултати от проверката на пожароопасни и самосрутващи се сгради, направена от органите на противопожарната и аварийна безопасност.

Данните обхващат 179 сгради с анализ за собствеността, вида на конструкцията, установени нарушения, наличие на задължителни аварийни планове и предприети мерки.

В края на юни е проведена и работна среща на постоянната областна комисия за защита на населението по дейностите за осигуряване на безопасност в потенциално застрашените обекти. По време на срещата е изнесена информация от РЗПАБ /сега областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"/ - за конкретни проблеми и предложения за отстраняването им, от РДНСК -за мерките по аварийната безопасност в новостроящи се сгради и достъпа до пожарни хидранти, от ВиК- за осигуряването на налягане при гасене на пожари във високи сгради, от Електроразпределение- за достъп до елтаблата при пожари, от ХЕИ /сега РИОКОЗ/- за мерки по безконтролното обитаване на самосрутващи се постройки и др.





Варна, ул.“Преслав”№ 26, тел. 052 / 688 205, факс 052 / 600 617, http://www.vn.government.bg

Каталог: stranici -> novini -> 2006
2006 -> Високотехнологичен бизнес инкубатор варна
novini -> Железопътна инфраструктура
novini -> Съобщение за средствата за масово осведомяване
novini -> Област с административен център варна о б л а с т е н у п р а в и т е л
novini -> Пресслужба областна администрация варна
2006 -> Пресслужба областна администрация варна
novini -> Област с административен център варна о б л а с т е н у п р а в и т е л
novini -> Доклад на европейската комисия за 2003 г. За напредъка на българия в процеса на присъединяване към европейския съюз
2006 -> Списък на социалните и обществените заведения, които ще получат непотърсените награди от изборната томбола област Благоевград


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница