Проект „граждански дебат за промяна" Проектът се изпълнява от Сдружение „Болкан Асист"



Дата22.01.2019
Размер78.07 Kb.
#111140




Проект „ГРАЖДАНСКИ ДЕБАТ ЗА ПРОМЯНА”

Проектът се изпълнява от Сдружение „Болкан Асист” с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 - 2014 г.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ПРЕПОРЪКИ

ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ НА ДЪРЖАВНОТО УПРАВЛЕНИЕ

И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО
Обобщени резултати от социологическо проучване, шест регионални и един национален граждански панели, проведени с участието на граждани и НПО от цялата страна
Настоящите предложения и препоръки са резултат от продължителен обществен процес, иницииран от Сдружение „Болкан Асист” и обхванал стотици граждани и неправителствени организации от всички райони на страната – участници в следните събития и дейности:

  • Национално представително социологическо проучване, проведено в периода май –юни 2014 г. с реализирана извадка от 1032 души;

  • Регионални граждански панели / дискусии, проведени в периода ноември – декември 2014 г. в градовете Стара Загора, Пловдив, Търговище, Велико Търново, Ловеч и София с повече от 300 участници (които избраха свои делегати за Национален панел);

  • Национален граждански панел, проведен в София на 10.03.2015 г. с участието на 80 представители на Регионалните панели (които избраха Екип за преговори);

  • Обсъждане / работна среща на Екипа за преговори (20 граждани и представители на НПО, избрани от Националния граждански панел), проведено на 27-28.03.2015 г.


Проведените срещи и дискусии потвърдиха основните изводи от социологическото изследване:

  • Българските граждани са разочаровани не от демократичната система, а от начина на функциониране на представителната демокрация у нас;

  • Близо 80% от гражданите не се чувстват представени както на местно, така и на национално и европейско ниво.

Това обуславя и искането за промяна, което се споделя както от респондентите на изследването, така и от участниците в гражданските панели.
Всички искат промяна в следните насоки:

  • Повече демокрация и по-широко включване на гражданите в управлението на страната, ефективно прилагане на европейския принцип на партньорството и на форми за граждански контрол;

  • Разширяване на правомощията и възможностите на демокрацията на участието и пряката демокрация;

  • Усъвършенстване на механизмите на представителната демокрация с цел повече публичност, прозрачност, отчетност, отговорност и компетентност на институциите.


За постигане на желаната промяна предлагаме промени в законодателната / нормативна уредба в следните направления:
І. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА РАБОТАТА НА ЦЕНТРАЛНАТА И МЕСТНА ВЛАСТ:


  1. Промени в Изборния кодекс, които да регламентират:

  • Засилване на преференциалния вот на национално и местно ниво

  • Нова система за преразпределение на мандатите, която да не допуска кандидат от един район да бъде преразпределен като представител на друг район

  • Невъзможност / забрана за кандидатиране от повече от един избирателен район.




  1. Промени в Закона за нормативните актове (ЗНА), които да регламентират:

  • Въвеждане на задължителни единни стандарти за провеждане на обществени консултации и обсъждания на проекти на закони и нормативни актове

  • По-дълги срокове за представяне на коментари и становища от гражданите – минимум един месец

  • Задължителна обратна връзка (в кратък срок) от страна на институциите по отношение на всички изпратени становища и коментари и публикуване на информация и аргументи за приетите и отхвърлените предложения.




  1. Промени в Правилника за дейността на Народното събрание, които да регламентират:

  • Облекчаване на процедурите за присъствие и изразяване на становище от страна на граждани и НПО на заседания на парламентарните комисии

  • По-ранно обявяване на дневния ред и своевременно публикуване на стенограмите / протоколите от заседанията на парламента и комисиите и резултатите от гласуването на депутатите в комисиите и в пленарна зала.




  1. Промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация / Правилниците на общинските съвети, които да регламентират:

  • Задължения на местните власти да информират и канят граждани и НПО за участие в заседания на общинските съвети и комисиите към тях по важни местни въпроси

  • Възможност за изразяване на становища (не само за присъствие) от страна на гражданите по време на заседания на общинските съвети и комисиите

  • Въвеждане на единен формат / структура за сайтовете на всички общини и общински съвети с добре систематизирана, разбираема и ясна за гражданите информация (включително с публикуване на всички приети решения, документи, програми и т.н.).




  1. Промени в Закона за публичните финанси, които да регламентират:

  • Гарантирано планиране на средства в общинските бюджети за прозрачно финансиране на местни граждански инициативи и проекти по важни за местната общност приоритети.




  1. Промени в Закона за държавния служител, които да регламентират:

  • Изграждане на умения и компетенции сред служителите от държавната администрация на всички нива за партньорство и взаимодействие с гражданите и НПО чрез включване на обучителни модули в програмите за задължително обучение на новопостъпили служители.

ІІ. ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ЕФЕКТИВЕН ГРАЖДАНСКИ КОНТРОЛ:

  1. Промени в Конституцията, които да регламентират правото на гражданска (индивидуална) жалба до Конституционния съд.




  1. Промени в Закона за омбудсмана, които да регламентират:

  • Абсолютно мнозинство при избора на националния омбудсман, така че да се преодолее зависимостта от конкретна политическа партия и да се търси по-висока степен на съгласие.




  1. Промени в Правилника за дейността на Народното събрание, които да регламентират:

  • Публикуване на своевременна и пълна информация за дейността на всеки народен представител, включително периодични публични отчети за неговата работа.




  1. Промени в ЗМСМА, които да регламентират:

    • Засилване на ролята и функциите на местния омбудсман и въвеждане на институцията „местен омбудсман” във всички общини

    • Засилване на личната отговорност, прозрачността и отчетността в работата на общинските съветници (начин на гласуване в комисиите и ОбС, направени предложения и изказвания, срещи – отчети пред избирателите и др.).



ІІІ. ЗА ПО-ЕФЕКТИВНО ФУНКЦИОНИРАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ /

КОНСУЛТАТИВНИ / ГРАЖДАНСКИ СЪВЕТИ:
Промени в Закона за администрацията и в ЗМСМА, които да регламентират:

  • Приемане на обща нормативна уредба за сформирането и функционирането на различните видове обществени съвети и за правомощията им – право на глас, на информация и обратна връзка и др.

  • Максимална публичност, прозрачност и отчетност в работата на всички видове съвети на всички нива.

  • Въвеждане на единни стандарти (задължителни принципи, процедури и критерии) за работата на обществените съвети, които да осигурят представителност, качество, експертиза и прозрачност на процеса.

  • Утвърждаване на съветите като реални и задължителни структури за взаимодействие и консултиране на институциите с гражданите на централно, регионално и местно ниво (към Народното събрание, министерства, държавни агенции, областни администрации, местните власти и др.)

  • Регламентиране на минимални средства от държавния / общинския бюджет, които да обезпечават нормалното функциониране на съветите и покриване на транспортните разходи на членовете за участие в заседания и работни срещи.

  • Разширяване на участието / повишаване на броя на представителите на гражданското общество в съветите (минимум 50% от общия брой), като кандидатите се номинират от НПО и инициативни граждански групи;

ІV. ЗА ПО-ЕФЕКТИВНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИНСТРУМЕНТИТЕ НА ПРЯКАТА

ДЕМОКРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ:
Промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и в местното самоуправление, които да регламентират:

  • Премахване или намаляване на изискването за кворум за участие в референдумите до 20% от гласоподавателите



  • Намаляване на изискването за събиране на определен брой подписи за упражняване на гражданска инициатива за референдум – за национален референдум да се намалят до 100 хил. (за обвързващата инициатива) и 50 хил. (за необвързващата инициатива), а за местен референдум – до 1% от броя на гласоподавателите (в съответната община/ район / кметство) за обвързваща инициатива и до 0,5% - за необвързваща.



  • Удължаване на срока за събиране на подписи в подкрепа на национален или местен референдум до 12 месеца, което обаче да не изключва по-ранно приключване на процеса и депозиране на подписите (при събрани достатъчен брой подписи).



  • Невъзможност от страна на Народното събрание / Общинските съвети да преформулират или редактират въпроса на инициативния комитет (когато е осъществена гражданска инициатива за референдум чрез подписка).



  • Облекчаване на изискванията за предоставяне на лични данни при участие в подписки за граждански инициативи и референдуми - да не се изисква ЕГН, а само рождена дата.



  • Предоставяне на възможност за събиране на подписи онлайн (по аналогия с Европейката гражданска инициатива).



  • Включване на нов раздел в Закона във връзка с информационната кампания с цел гарантиране на условия и предпоставки за широк обществен дебат, прозрачност и равнопоставеност на различните гледни точки.



  • Въвеждане на възможност за реална законодателна гражданска инициатива.


V. ОБЩИ / ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ПРЕПОРЪКИ:
1) Да се проведе широк обществен дебат по въпроса за задължителното гласуване, който да завърши с Национален референдум (но преди това да се промени Законът за прякото участие в държавната власт и в местното самоуправление).
2) Да се постави на дневен ред въпросът за второто ниво на местното самоуправление и за пряк избор на органите на регионално ниво.
3) Да се създадат условия и предпоставки за ефективно провеждане на обществените обсъждания и консултации на местно и национално ниво и за засилване на гражданското въздействие върху процеса.
4) Да се въведат допълнителни инструменти за прозрачност, отчетност и по-добра връзка на институциите с гражданите.
5) Да се въведе възможност за гражданско образование за всички възрасти и нива – от началното училище до завършване на образованието, включително и за завършилите училище („продължаващо” гражданско образование / „учене през целия живот”).




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница