Програма по български език и литература за Х клас



Дата15.08.2018
Размер158.52 Kb.
#78835
ТипПрограма
УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗА Х КЛАС

НАЦИОНАЛНА ГИМНАЗИЧ ПО ДРЕВНИ ЕЗИЦИ И КУЛТУРА “ КОНСТАНТИН КИРИЛ ФИЛОСОФ”

КОМПОНЕНТ ЛИТЕРАТУРА

(ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА)
КРАТКО ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

Обучението по литература в Х клас разширява и допълва овладените знания и придобитите умения в класовете от първия гимназиален етап, свързани с различни културни епохи, като цели овладяване на компетентности по отношение на българската литература и приявленията на различни литературни направления в нея, развива уменията за тълкуване на литературен текст съобразно жанровете и културноисторическите му характеристики.

Очакваните резултати в областта на социокултурните компетентности са свързани с овладяването на знания за светогледните идеи, характерни за българската литература от периодите след Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война, както и със съотнасянето на интерпретирани текстове от тези периоди отношения с личния опит на ученика, а също и с познаването на отношенията автор-текст-читател и с умението за оценяване начини на въздействие на текст.

Очакваните резултати в областта на литературните компетентности са свързани с уменията за тълкуване на различни като период на създаване и жанр текстове, в които в зависимост от епохата намират проявление характерни черти на различни литературни направления като Романтизъм, реализъм, модернизъм.

Очакваните резултати в областта на комуникативните компетентности са свързани с уменията за създаване и възприемане на реч (есе,резюме) както откъм смисловата й, така и откъм действената й страна, а също и с уменията за езиково посредничество и с интерактивните умения на ученика за културно изразяване и творчество, с развиване на неговите изследователски умения и творческо въображение.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО ЗА ПОСТИГАНЕ НА ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНАТА ПОДГОТОВКА В КРАЯ НА КЛАСА


ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТИ

ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И ОТНОШЕНИЯ

СОЦИОКУЛТУРНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Различава светогледни идеи, характерни за българската култура през периодите от Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война и обяснява прилики и разлики помежду им в контекста на културната динамика.

Съпоставя с личния си опит интерпретирани в изучавани текстове ценности и норми, проблеми и конфликти, характерни за българската култура през периодите от Освобождението до Първата световна война, между двете войни и след Втората световна война, и обосновава позиция по тях.

Свързва изучаваните творби с имената на техните автори , с ажанровете, с героите, със сюжетите и с мотивите им, с културната епоха на създаването им и съответното литературно направление.

Идентифицира и оценява в изучавани творби от българската литература от периодите от Освобождението до Първата световна война, между двете войни и след Втората световна война специфични начини на въздействие.

Подбира, извлича и обработва съобразно няколко критерия информация от различни източници, за да изпълни самостоятелно конкретна задача – изследователска, комуникативна или творческа.





ЛИТЕРАТУРНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Тълкува изучавани творби от българската литература от периодите от Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война съобразно културноисторическите им характеристики.

Разпознава словесни форми, родове и жанрове на литературата.

Тълкува изучавани творби съобразно родовите и/или жанровите им характеристики.

Различава характерни черти и проявления на Романтизма, реализма, модернизма в българската литература от периодите от Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война и тълкува изучавани текстове съобразно посочените проявления.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури и обяснява функциите им в изучаваните творби.

Идентифицира и тълкува интерпретации на едни и същи мотиви и/ или устойчиви сюжети в изучавани творби от различни литературни периоди.



КОМУНИКАТИВНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Създава есе по граждански проблем, интерпретиран в изучаван (откъс от) литературен текст с определена комуникативна цел.

Спазва книжовните езикови норми.

Анализира и критично оценява свои и чужди есета и свои и чужди резюмета според осъществяването на комуникативните им цели.



УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ

ТЕМИ

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Нови понятия

  1. Българската литература от периода от Освобождениетдо Първата световна война

Различава отличителни светогледни идеи, характерни за периода от Освобождението до Първата световна война. Прави съпоставка между европейската модерност и българската литература от Освобождението до Първата световна война.




    1. „ Епопея на забравените“ ( „ Левски“, „ Опълченците на Шипка“, „ Кочо“ ) ( Ив. Вазов)

Разпознава жанровите характеристики на одата и поемата. Тълкува произведенията съобразно културноисторическите характеристики. Познава значението на понятията метафора и метонимия. Обяснява функциите на изразните средства в трите стихотворения. Съпоставя с личния си опит интерпретирани в стихотворенията ценности и норми, проблеми и конфликти, характерни за периода от Освобождението до Първата световна война, и обосновава позоция по тях.

Метафора

Метонимия

    1. Из „ Под игото“: главите „ Гост“, „ Новата молитва на Марка“, „Пиянство на един народ“ ( Ив. Вазов)

Разпознава жанровите характеристики на романа. Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в откъси от „ Под игото“ и обяснява функциите им. Различава в откъси от „ Под игото“ идеи и проблеми, характерни за епохата. Прави съпоставка между „ Под игото“ и други произведения на автора.




    1. Из „ Бай Ганьо.Невероятни разкази за един съвременен българин“: „ Бай Ганьо се върна от Европа“ (А. Константинов)

Разпознава родовите характеристики на епоса.

Разпознава литературни похвати в „Бай Ганьо се върна от Европа“ и обяснява функциите им. Съпоставя с личния си опит интерпретирани в „ Бай Ганьо се върна от Европа” ценности и норми, проблеми и конфликти.

Различава в „Бай Ганьо се върна от Европа“ светогледни идеи, характерни за българската култура. Прави съпоставка между „Бай Ганьо се върна от Европа“ и други произведения на автора.








1.4 „Сърце на сърцата“ ,” Cis moll” (П.П.Славейков)

Разпознава жанровите характеристики на поемата, проявени в „Сърце на сърцата“ и „ Cis moll”.
Различава проявления на характерни черти на естетически индивидуализъм в „Сърце на сърцата“ и “ Cis moll”. Tълкува творбите съобразно посочените проявления.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури и обяснява функциите им.

Съпоставя с личния си опит интерпретирани в „Сърце на сърцата“ и “ Cis moll” ценности и норми, проблеми и конфликти,характерни за българската култура.


Естетически индивидуализъм

1.5 „Обичам те“, „Две хубави очи“, „Маска“, „ Сенки” (П.Яворов)

Разпознава родови характеристики на лириката, проявени в „Обичам те“, „Две хубави очи“, „Маска“, „ Сенки”.

Различава проявления на характерни черти на символизма в „Обичам те“, „Две хубави очи“, „Маска“, „ Сенки” и тълкува творбите съобразно посочените проявления.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури и обяснява функциите им. Идентифицира и оценява специфичния начин на въздействие на творбите.

Различава светогледни идеи, характерни за българската култура през периода между двете световни войни.







1.6 „Да се завърнеш...“ (Д.Дебелянов)

Разпознава жанрови характеристики на елегията, проявени в „Да се завърнеш...“.

Различава проявления на характерни черти на символизма в „Да се завърнеш...“.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури и обяснява функциите им. Съпоставя произведението с други стихотворения на поета.





1.7 „Гераците“ (Елин Пелин)

Разпознава жанрови характеристики на повестта, проявени в „Гераците“.

Различава проявления на характерни черти на реализма в „Гераците“ и тълкува творбата съобразно посочените проявления.

Прави съпоставка с други творби от Елин Пелин и обяснява прилики и разлики между тях.





II. Българската литература от периода между двете световни войни

Различава отличителни за българската култура от периода между двете световни войни светогледни идеи.

Съпоставя светогледни идеи, характерни за българската литература от периода от Освобождението до Първата световна война и българската литература от периода между двете световни войни, и обяснява прилики и разлики помежду им в контекста на културната динамика.

Съпоставя светогледни идеи, характерни за европейската модерност и българската литература от периода между двете световни войни, и обяснява прилики и разлики помежду им в контекста на културната динамика.





II.1. „Септември“ (Гео Милев)

Разпознава жанрови характеристики на поемата, проявени в „Септември“.

Познава значението на следвоенния модернизъм в контекста на модернизма.

Познава значението на понятието експресионизъм.

Оценява завършека на „Септември“ във връзка с изразените в творбата преживявания.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Септември“ и обяснява функциите им.


Следвоенен модернизъм. Експресионизъм

II.2 „Зимни вечери“ (Хр. Смирненски)

Познава значението на понятието лирически цикъл.

Разпознава жанрови характеристики на лирическия цикъл, проявени в „Зимни вечери“.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Зимни вечери“ и обяснява функциите им. Идентифицира и оценява в „ Зимни вечери” специфични начини на въздействие.


Лирически цикъл

II.3 „Повест“ ( А. Далчев)

Разпознава родови характеристики на лириката, проявени в „Повест“.

Тълкува „Повест“ съобразно родовите и/или културноисторическите характеристики на творбата.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Повест“ и обяснява функциите им.








II.4 „Индже“, „Албена“ ( Й. Йовков)

Разпознава жанрови характеристики на разказа, проявени в „Индже“ и „Албена“.

Тълкува „Индже“ и „Албена“ съобразно жанровите и/или културноисторическите характеристики на творбите.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Индже“ и „Албена“ и обяснява функциите им.

Различава светогледни идеи, характерни за българската култура през периода между двете световни войни.







II.5 „Писмо“ ( „Ти помниш ли...“) (Н. Вапцаров)

Разпознава родови характеристики на лириката, проявени в „Писмо“ ( „Ти помниш ли...“).

Тълкува „Писмо“ ( „Ти помниш ли...“) съобразно родовите и/или културноисторическите характеристики на творбата.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Писмо“ ( „Ти помниш ли...“) и обяснява функциите им.





III. Българската литература от периода след Втората световна война

Различава отличителни за българската култура от периода след Втората световна война светогледни идеи.

Съпоставя светогледни идеи, характерни за българската литература за периода между двете световни войни и българската литература от периода след Втората световна война, и обяснява прилики и разлики помежду им в конктекста на културната динамика.






III.1 „Тютюн“ (Д.Димов)

Разпознава жанрови характеристики на романа „Тютюн“.

Тълкува откъси от „Тютюн“ съобразно жанровите и/или културноисторически характеристики на творбата.

Подбира, извлича и обработва съобразно няколко критерия информация от различни източници, за да изпълни самостоятелно конкретна изследователска задача, свързана с творческата история на четенето на „Тютюн“.





III.2 „Нежна спирала“ (Й.Радичков)

Разпознава жанрови характеристики на разказа, проявени в „Нежна спирала“.

Тълкува „Нежна спирала“ съобразно жанровите и/или културноисторически характеристики на творбата.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Нежна спирала“ и обяснява функциите им.

Идентифицира и оценява в „Нежна спирала“ специфични начини на въздействия.






III.3 „Дърво без корен“ (Н. Хайтов)


Разпознава жанрови характеристики на разказа, проявени в „Дърво без корен“.

Тълкува „Дърво без корен“ съобразно жанровите и/или културноисторически характеристики на творбата.

Разпознава литературни похвати, тропи и фигури в „Дърво без корен“ и обяснява функциите им.









В часовете за развиване на комуникативните компетентности в компонента ЛИТЕРАТУРА се предвиждат 18 часа върху следните теми:


Теми

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Нови понятия

Есе по граждански проблем, интерпретиран в изучаван (откъс от) литературен текст.

Познава особеностите на есето.

Създава есе по граждански проблем, интерпретиран в изучаван (откъс от) литературен текст.

Спазнва книжовните езикови норми.

Анализира и критично оценява свои и чужди есета по граждански проблем.








УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗА Х КЛАС

КОМПОНЕНТ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

(ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА)

КРАТКО ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

Обучението по литература в Х клас разширява и допълва знанията, уменията и отношенията, свързани със системата на съвременния български книжовен език и с изграждането на комуникативните компетентности на учениците.

С оглед на развиването на социокултурните компетентности програмата превижда усъвършенстване на умения, търсене, извличане, обработване и използване на информация от различни информационни източници за решаване на комуникативна задача и развиване на умения за възприемане, анализ и редактиране на текст.

По отношение на развиването на езиковите компетентности са включени теми, насочени към познаването и прилагането на книжовните езикови норми на съвременния български книжовен език.

Във връзка с развиването на комуникативните компетентности в устното и в писменото общуване в учебната програма е предвидено развиване на умения за публично изказване по граждански проблем, както и на умения за създаване на аргументативен текст – есе пограждански проблем.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО ЗА ПОСТИГАНЕ НА ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНАТА ПОДГОТОВКА В КРАЯ НА КЛАСА


ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТИ

ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И ОТНОШЕНИЯ

СОЦИОКУЛТУРНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Разграничава видовете функционални стилове.

Разбира отношението между речево поведение и конкретната комуникативна ситуация.

Оценява идеи, тези и аргументи съобразно своя опит.

Търси, извлича, обработва и използва информация от различни информационни източници за решаване на комуникативни задачи.

Представя различни видове информация по зададени параметри.


ЕЗИКОВИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Познава и прилага книжовните езикови норми.

Разпознава езикови особености на текстове, характерни за различните функционални стилове.

Открива и редактира стилно-езикови грешки.


КОМУНИКАТИВНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ

Слушане

Сравнява и анализира различни гледни точки при участие в диалог и в дискусия.



Говорене

Спазва правоговорна форма.

Подготвя и представя публично изказване по граждански проблем.

Писане

Спазва книжовините езикови норми.

Създава следните писмени текстове.


  • Есе по граждански проблем.


УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ

ТЕМИ

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Нови понятия

  1. Норми на съвременния български книжовен език. Правоговорна форма

Разбира същността на понятието книжовноезикова норма. Познава спецификата на правоговорната форма.

Прилага правоговорната норма в писмената реч.

Открива, коментира и редактира правоговорни грешки.


Книжовноезикова норма

Правоговорна норма



  1. Правописна норма

Познава спецификата на правописната норма.

Прилага правописната норма в писмена реч.

Открива и редактира правописни грешки.


Правописна норма

  1. Граматични норми

Познава спецификата на граматичните норми на морфологично и на синтактично равнище.

Прилага граматичните норми в писмената и в устната реч.

Открива и редактира граматични грешки.


Граматична норма

  1. Пунктуационна форма

Познава спецификата на пунктуационната норма.

Прилага пунктуационна норма в писмената реч.

Открива и редактира пунктуационни грешки.


Пунктуационна норма

  1. Лексикална форма

Познава спецификата на лексикалната норма.

Прилага пунктуационна норма в писмената и в устната реч.

Открива и редактира лексикални грешки.


Лексикална норма

  1. Възприемане, анализ и редактиране на чужд и на собствен текст (езиков практикум)

Определя темата, микротемите, ключовите думи и изрази на текст.

Извлича и анализира смисли от текст.

Анализира структурни и композиционни части на текст,

Открива, анализира и редактира грешки в текст.







В часовете за развиване на комуникативните компетентности в компонента БЪЛГАРСКИ ЕЗИК се предвиждат 18 часа върху следните теми:


Теми

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Есе по граждански проблем

Познава особеностите на есето.

Оценява идеи, тези и аргументи съобразно своя опит.

Създава есе по граждански проблем.

Спазва книжовните езикови норми.




ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО ПРОЦЕНТНО РАЗДЕЛЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ УЧЕБНИТЕ ЧАСОВЕ ЗА ГОДИНАТА

Годишният брой часовеза изучаване на учебния предмет БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА в Х клас е 108 часа – 54 часа за българския език ( от които 18 часа за развиване комуникативните компетентности) и 54 часа за литература ( от които 18 часа за развиване на комуникативните компетентности).

Седмичният брой часове за изучаване на учебния предмет БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА в Х клас е 3 часа – 1,5 часа за българския език ( от които 0,5 час за развиване на комуникативните компетентности) и 1,5 часа за литература ( от които 0,5 час за развиване на комуникативните компетентности).

Препоръчително разпределение на часовете в компонента БЪЛГАРСКИ ЕЗИК:




За нови знания

38%

За упражнения

39%

За преговор

6%

За обобщение

6%

За контрол и оценка

11%


СПЕЦИФИЧНИ МЕТОДИ И ФОРМИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПОСТИЖЕНИЯТА НА УЧЕНИЦИТЕ

Съотношение при формиране на срочна оценка:




Текущи оценки от устни и от писмени изпитвания

60%

Оценки от контролни работи и от класни работи

20%

Оценки от други участия ( работа в часовете, изпълнение на домашни работи, работа в групи и др.)

20%

ДЕЙНОСТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КЛЮЧОВИТЕ КОМПЕТЕНТНОСТИ, КАКТО И МЕЖДУПРЕДМЕТНИТЕ ВРЪЗКИ


Ключови компетентности

Дейности и междупредметни връзки

Умения за общуване на чужди езици


Участие в публични изказвания по граждански проблем, свързан с културно многообразие, като основа за развиване на интереса към междукултурното общуване и към чуждите езици.

Дигитална компетентност

Използване на книги от електронни библиотеки и на електронно базирани информационни източници (речници, енциклопедии, бази данни) за изпълнение на конкретна комуникативна задача.

Изполване на мултимедия за представяне на продукти от изпълнение на конкретна комуникативна задача.



Умения за учене

Самонаблюдаване и наблюдаване на съучениците, упражняване на самоконтрол при изпълняване на дидактически и/или комуникативни задачи, както и при учене с цел определяне на собствени силни и слаби страни, на собствения стил на учене.

Социални и граждански компетентности

Общуване в различни среди чрез демонстриране на толерантност и чрез изграждане на взаимно доверие.

Общуване чрез изразяване и разбиране на различни гледни точки.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница