Програма по дисциплината: теория на управлението I код от учебния план съгласно естк: bie 32 Брой кредити



Дата01.10.2016
Размер133.4 Kb.
#11069
ТипПрограма


ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ

ФАКУЛТЕТ ЗА АНГЛИЙСКО ИНЖЕНЕРНО ОБУЧЕНИЕ


УТВЪРЖДАВАМ


Декан : ....................................


/ доц. д-р инж. Т. Ташев /


УЧЕБНА ПРОГРАМА



по дисциплината: ТЕОРИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО I

Код от учебния план съгласно ЕСТК: BIE 32

Брой кредити: 4+5=9 /девет/

Образователно-квалификационна степен: “БАКАЛАВЪР”

Професионална квалификация: “Индустриален инженер”

Специалност: " Индустриално инженерство"

Професионално направление: Общо инженерство

Катедра:

1. Цел на обучението по учебната дисциплина.
Теория на управлението е задължителен фундаментален учебен курс от бакалавърската програма на специалността“Индустриално инженерство”.

Знанията и уменията по Теория на управлението създават предпоставки за многостранна реализация на инженерите от различните професионални направления при изграждането на системи за управление на технически обекти, както и при изследването и проектирането на динамиката и процесите на управление в сложни системи с различна природа – технически, икономически, биологически и др.



Целта на учебната дисциплина е да въведе основните понятия, подходи и методи на класическата и на т.н. модерна теория на управление, да изгради начални умения за тяхното прилагане и за използуването на програмни продукти при анализа и синтеза на системи за управление, и да създаде възможности за придобиване на нови знания в тази предметна област.
В края на обучението си студентът ще може да:

  • разбира и ползува основния понятиен апарат;

  • определя предавателни функции, описания в пространството на състоянието, времеви и честотни характеристики, показатели на качеството на непрекъснати и дискретни системи за управление, и да анализира основните им свойства: устойчивост, управляемост, наблюдаемост, и др.

  • синтезира системи за управление и управляващите им устройства (контролери) с използуване на различни методи и критерии;

  • използува програмната среда MATLAB за анализ и синтез на системи за управление.

2. Учебно съдържание

2.1 Извадка от учебния план за учебната дисциплина.

по ред


Вид на занятията

Семестър

Хорариум, ч.

седмично

Общо за семестъра

1.

Лекции

IV

1,5

22,5

2.

Лабораторни упражнения

IV

1

15

3.

Семинарни упражнения

IV

-

-

4.

Курсов проект

IV

-

-

5.

Курсова работа

IV

-

-

6.

Самоподготовка

IV

3,5

52,5




Всичко

IV

6

90




Кредити

IV




4

1.

Лекции

V

1,5

22,5

2.

Лабораторни упражнения

V

1

15

3.

Семинарни упражнения

V

1

15

4.

Курсов проект

V

-

-

5.

Курсова работа

V

-

-

6.

Самоподготовка

V

3,5

52,5




Всичко

V

7

105




Кредити

V




5

2.2 Входно-изходни връзки:

2.2.1 Необходими предварителни знания по: Висша математика I, II, III, Механика I, II, Електротехника I, II, Информатика I, II.

2.2.2 Учебни курсове, ползващи дисциплината: Теория на управлението II, Системи за управление, Моделиране и симулиране, избираеми дисциплини в VII и VIII семестър.

2.3 Лекции

  1. Увод. Основни понятия – система, система за управление, принципи на изграждане, класификация. Задачата за управление 1 ч.

  2. Математическо описание на системите за управление – диференциални уравнения, линеаризация, изображения на Лаплас, предавателни функции. Системи от първи и от втори ред. Описание с блокови схеми. Преобразуване на блокови схеми 1,5ч.

  3. Уравнение на състоянието. Диаграма на състоянието. Предавателна функция. Решаване на уравнението на състоянието 3 ч.

  4. Времеви характеристики. Типови входни сигнали и времеви характеристики. Показатели на качеството на преходния процес. Характеристики на динамични звена от първи и втори ред. Грешка в установен режим 2 ч.

  5. Честотни характеристики – амплитудно-честотни и фазово-честотни, амлитудно-фазови, логаритмични характеристики. Честотни характеристики на системи от първи, втори и по-висок ред. Показатели на качеството на преходния процес в честотната област 2 ч.

  6. Устойчивост на системите за управление. Алгебрични критерии за устойчивост. Критерий на Раус – Хурвиц 1,5ч.

  1. Честотни критерии за устойчивост. Критерии на Найквист и Боде. Запас на устойчивост по модул и фаза 2 ч.

  2. Ходограф на корените - метод на построяване, свойства, използуване в задачи за анализ на системи за управление 2 ч

  3. Дискретни системи. Описание на дискретните сигнали. Дискретизиращо устройство с екстраполатор от нулев и по-висок ред. Z – преобразувание 3 ч.

  4. Обратно Z – преобразувание. Дискретни предавателни функции на отворената и затворената системи. Амплитудно - фазови характеристики 2,5ч.

  5. Връзка между z - изображенията и диференчните уравнения. Критерий за устойчивост на Раус- Хурвиц. Честотни характеристики 2 ч

  1. Описание на линейните системи в пространство на състоянията. Предавателна матрица на система. Преобразувания на състоянието. 2ч.

  2. Решение на уравненията на състоянието. Преходна матрица на състоянието. Изчисляване на преходната матрица посредством диагонализация и привеждане в Жорданова форма. 2 ч.

  3. Управляемост и наблюдаемост. 2 ч.

  4. Канонични форми. Дуалност и дуални системи. 2 ч.

  5. Анализ на устойчивостта. Устойчивост по Ляпунов. Матрично уравнение на Ляпунов (втори метод на Ляпунов). 3 ч.

  6. Синтез при зададени полюси. Необходими условия за произволно разполагане на полюсите. Методи за синтез при зададени полюси за едновходови и многовходови системи. 2,5ч.

  7. Наблюдатели на състоянието. Наблюдатели от пълен ред. Наблюдатели от понижен ред. Реализация на линейни закони за управление с помощта на наблюдатели. . 2 ч.

  8. Линейно-квадратична оптимизация. Матрично уравнение на Рикати. Методи за решаването на уравнението на Рикати. 3 ч.

  9. Въведение в нелинейните системи за управление. Метод на фазовата равнина.
    Метод на описващите функции. 4 ч.

2.4. Лабораторни упражнения

  1. Динамична система от първи ред - апериодично и интегриращо звено. Времеви и честотни характеристики 3 ч.

  2. Динамична система от втори ред. Времеви и честотни характеристики 3 ч.

  3. Устойчивост на затворена система – честотни критерии. 3 ч.

  4. Право и обратно преобразувание на Лаплас 2 ч.

  5. Честотни характеристики. Запаси на устойчивост по модул и фаза 2 ч.

  6. Определяне на Z- изображения, обратно Z-преобразувание и дискретни предавателни функции 2 ч.

  7. Въведение в MATLAB 4 ч.

  8. Оценка на качеството на системи 2 ч.

  9. Решаване на уравнението на състоянието. 3 ч.

  10. Анализ на устойчивостта 2 ч.

  11. Синтез при зададени полюси 2 ч.

  12. Синтез на оптимална система при квадратичен критерий на качеството 2 ч.

2.5 Семинарни упражнения.

  1. Получаване на уравнението на състоянието 2 ч.

  2. Анализ на управляемостта и наблюдаемостта 2 ч.

  3. Привеждане в канонични форми. 2 ч.

  4. Анализ на устойчивостта в пространство на състоянията 2 ч.

  5. Синтез при зададени полюси 2 ч.

  6. Синтез на наблюдател на състоянието 2 ч.

  7. Синтез на оптимална система при квадратичен критерий на качеството 3 ч.


3. ПРЕПОДАВАНЕ И УЧЕНЕ

3.1 Лекционно обучение. Лекциите се провеждат с помощта на черна дъска. Използуват се и шрайбпроектор и мултимедиен прожектор за показване на някои определения, схеми, чертежи, зависимости, графики и др. Достъпът на студентите до учебни материали е на адрес http://cy.tu-sofia.bg/disciplini/CT1/CT1.html от който те могат да бъдат изтеглени и разпечатани. Лекционните материали за курса се намират и в библиотеката на ФАИО.

3.2 Лабораторните упражнения. Цялата лабораторна група изпълнява една тема под ръководството на преподавателя. Студентите предварително изучават теоретичната част и самостоятелно се подготвят да отговорят на контролни въпроси като използват ръководството: Gatev, G., and K. Perev. Control Theory. Laboratory Manual. Technical University - Sofia, 2006. Към всяко лабораторно упражнение се оформя протокол. По време на защитата на протокола се прави проверка на наученото на упражнението. Заверка за лабораторните упражнения се получава само ако студентът е изпълнил всички упражнения и е написал и успешно защитил протоколите.

3.3 Семинарните упражнения се провеждат по определените теми за дискусия (т.2.5.), които се обсъждат в рамките на групата. Целта е повишаване и оценяване на степента на усвояване на материала, както и стимулиране на творческото отношение към поставените задачи и самостоятелното вземане на решения

3.4 Специфични особености на разписанието на занятията: Лекциите задължително предшестват упражненията.

3.5 Форми на сътрудничество между студентите и преподавателския екип: консултации, електронна поща и телефон, съвместна работа по определени задачи.

4. ресурси по дисциплината

4.1 Академични ресурси

Преподавателите по дисциплината следва да имат научна специалност от направления 02.21.01 Теория на автоматичното управление или 02.21.10 Приложение на принципите и методите на кибернетиката в различни области на науката.

Титуляр на учебната дисциплина е доц. д-р Камен Перев с научна специалност 02.21.01 «Теория на автоматичното управление». Научни интереси: линейни системи, нелинейни системи, робастно управление. Член на Съюза по Автоматика и информатика към ФНТС. За контакти: тел. 965 24 52; kperev@tu-sofia.bg

Проф. дтн Любомир Колев с научна специалност 02.21.01 “Теория на автоматичното управление”, 02.04.01 “Теоретична електротехника”. Научни интереси: линейни вериги и системи, нелинейни вериги и системи, оптимално управление, интервален анализ, глобална оптимизация. Старши член на IEEE. Член на Съюза по Автоматика и информатика към НТС. За контакти: тел. 965 33 95; lkolev@tu-sofia.bg

Гл. ас. д-р Александър Ищев с научна специалност 02.21.01 «Теория на автоматичното управление». Научни интереси: Робастно, оптимално и адаптивно управление, размити системи, невронни мрежи, диагностика и управление при неизправности. Член на Съюза по Автоматика и информатика към ФНТС. За контакти: тел. 965 24 20; ichtev@tu-sofia.bg

Ас. д-р Андрей Йончев с научна специалност 02.21.01 «Теория на автоматичното управление». Научни интереси: Робастно и оптимално управление. Числени методи в теория на управлението. Член на Съюза по Автоматика и информатика към ФНТС. За контакти: тел. 965 24 52; ajonchev@mail.bg



4.2 Информационни ресурси:

Основна литература

  1. KUO, B., and F. GOLNARAGHI, Automatic Control Systems, 8th ed., John Wiley & sons, N.Y., 2003.

  2. SCHWARZENBACH, J., and K. F. GILL - System Modelling and Control, 3rd ed., Edward Arnold, 1992.

  3. DORF, R. C. Modern Control Systems. 6th ed. Addison - Wesley, 1992.

  4. SZIDAROVSZKY, F., and A. TERRY BAHILL. Linear System Theory. CRC Press, Boca Raton, 1992.

  5. GATEV, G., and K. PEREV. Control Theory. Laboratory Manual, 2nd ed., Technical University - Sofia, 2006.

Допълнителна литература

  1. FRANKLIN, G. F., J. D. POWELL, and A. EMAMI – NAEINI. Feedback Control of Dynamic Systems. Addison-Wesley, 1991.

  2. ANDERSON, B. D. O., and J. B. MOORE. Optimal Control. Linear Quadratic Methods, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, 1990.

  3. KAILATH, T. Linear Systems, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, 1990.

  4. OGATA, K. System Dynamics, 2nd ed. Prentice-Hall, Englewood Cliffs, 1990.

  5. PETKOV, P. Hr., N. D. CHRISTOV, and M. M. KONSTANTINOV. Computational Methods for Linear Control Systems, Prentice-Hall, Hemel Hempstead, 1991.

  6. ИЩЕВ, К.. Теория на управлението (част 1). ТУ (Деликом) –София, 2004

  7. ИЩЕВ, А., Т. ПУЛЕВА. Теория на управлението (част 1). Ръководство за лабораторни упражнения. ТУ-София, 2005



WWW адреси:

Обучение по теория на управлението

Stanford University, Information Systems Laboratory

http://www.isl.stanford.edu/courses.html

Imperial College, London, Faculty of Engineering: Department of Electrical and Electronic Engineering, Research: Control and Power.

http://www3.imperial.ac.uk/controlandpower/education/undergrad_courses

University of Bristol

http://www.men.bris.ac.uk/learning/units.html

CONTROL and DYNAMICAL SYSTEMS - California Institute of Technology

http://www.cds.caltech.edu/academics/courses/

The University of Sheffield, Automatic Control and Systems Engineering

http://www.shef.ac.uk/acse/prospectiveug/courses/systemscontrol

Научни изследвания в областта на теория на управлението

Boston University, Intelligent Mechatronics (Robotics) Lab

http://robotics.bu.edu/

Centre national de la recherché scientifique, Laboratory for analysis and architecture of systems

http://www2.laas.fr/laasve/index.htm

University of Technology Aachen, Institut für regelungstechnik

http://www.irt.rwth-aachen.de/typo3/index.php?id=29&L=0

Technical University – Delft, Delft Center for Systems and Control

http://www.dcsc.tudelft.nl/


4.3 Материални ресурси:

Лаборатория със физически макети, измервателна техника и компютърен клас с учебен софтуер, с възможности за работа на двама студенти на едно работно място.


5. СИСТЕМА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА СТУДЕНТИТЕ

5.1 Форма и начин за оценяване

Постигането на поставената цел на обучението се контролира текущо, чрез писмен тест с продължителност три часа и половина в края на четвърти семестър и писмен изпит с продължителност три часа и половина в края на пети семестър. Крайната оценка по дисциплината се формира като сума от оценките за лабораторните упражнения от четвърти и пети семестри - до 10 точки за всеки семестър, и от резултатите от писменият тест и от писмения изпит – до 40 точки за всеки от тях.



Оценката от лабораторните и семинарните упражнения се получава като аритметична сума от оценките за всяко упражнение. Оценката за отделно упражнение се получава като сума от оценките на контролните въпроси и протоколите (участието при решаване на задачи, за семинарно занятие). Контролните въпроси установяват степента на предварителното овладяване на изучаваните методи и средства за анализ, моделиране и синтез на системи за управление. При оценката от протоколите се установява степента на овладяване и възможностите за практическо приложение на изучавания материал.

Писменият тест и писменият изпит оценяват знанията на студента и възможностите му да осмисля и прилага наученото при решаване на практически задачи. Тестът се провежда в края на четвърти семестър, а изпитът - през изпитната сесия на пети семестър. Тестът и изпитът се състоят в решаване на задачи. Максималният брой точки, който всяка задача носи, се задава с условията на задачите. Общата оценка от теста или изпита е сума от оценките за отделните задачи. При незадоволителна оценка от теста или изпита (под 20 от точките за всеки семестър), студентът се явява повторно на тест или изпит.
5.2 Изисквания за формиране на оценките по шестобалната скала.

На базата на получените точки общата оценка за дисициплината се получава по следния начин:

Оценка Отличен (6) се получава при брой на точките в интервала от 70 до 100;

Оценка Много добър (5) се получава при брой на точките в интервала от 60 до 69;

Оценка Добър (4) се получава при брой на точките в интервала от 50 до 59;

Оценка Среден (3) се получава при брой на точките в интервала от 40 до 49;

Оценка Слаб (2) се получава при брой на точките в интервала от 0 до 39.

Оценките от двете части на курса се определят и съхраняват с точност до втория знак след десетичната запетая .
5.3 Схема за образуване на крайната оценка в съответствие с т.5.1 и 5.2





Компонент

Пример 1

Брой точки

Пример 2

Брой точки

1

Лабораторни упражнения – IV семестър

6.00

9.00

2

Писмен тест – IV семестър

25.00

38.00

3

Лабораторни и семинарни упражнения – V семестър

4.00

8.00

4

Писмен изпит – V семестър

31.00

35.00

5

Общ брой точки

66.00

90.00




Крайна оценка:

Много добър (5)

Отличен (6)



СЪСТАВИЛ: ....................................

(Проф. д-р Гео Гатев)


Учебната програма е обсъдена и приета от ФС на ФАИО (Протокол № ................2006 г.


Декан на Факултет:........................................

(Доц. д-р инж. Т. Ташев)




Каталог: disciplini -> CT p1
disciplini -> Отчитане на собствения капитал, резервите и финансиранията I. Отчитане на собствения капитал
disciplini -> Пета счетоводните школи
disciplini -> Минно електромеханичен факултет 31. Механизация на мините
disciplini -> Отчетни измерители, използвани в счетоводството
disciplini -> Отчетност" Дисциплина „Теория на счетоводството"
disciplini -> Отчетност" Дисциплина „Теория на счетоводството"
disciplini -> Докладите по дисциплината "диплоантски спецсеминар" на студентите от специалност "счетоводство и контрол"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница