Програма за развитие на архитектурен факултет всу "любен каравелов"



Дата26.10.2018
Размер84.09 Kb.
#100633
ТипПрограма
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ

НА

АРХИТЕКТУРЕН ФАКУЛТЕТ

ВСУ “ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”
доц. д-р арх. Борислав Борисов,

кандидат за Декан на АФ, изборен мандат 2013 г .- 2016 г.



УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

ПРЕПОДАВАТЕЛИ, СЛУЖИТЕЛИ И СТУДЕНТИ,
С настоящата принципна програма очертавам рамката на една платформа за бъдещо развитие на нашия факултет разчитайки, както на личния си опит, качества и познания на архитект и преподавател, така и на творческата и делова съпричастност на всички в нашия колектив.
Архитектурният факултет във ВСУ „Любен Каравелов” реално е създаден от повечето колеги между нас - работещите в него и сега. Той е относително млад и няма дългата предистория характерна за други архитектурни факултети в България и чужбина. Днес ние можем с гордост да заявим, че АФ успя да се утвърди като надеждно и конкурентноспособно звено за подготовка на магистри по архитектура и да бъде достоен конкурент и партньор на другите български школи за обучение по архитектура и особено на тези в УАСГ и ВСУ "Черноризец Храбър". Амбицията ни да отговорим на изискванията и потребностите на нашето време и в бъдеще трябва да е свързано с развитието на факултета в съответствие с критериите и препоръките на националната агенция за оценка и акредитация (НАОА), както и на рейтинговите системи относно конкурентноспособността и имиджа му в сравнение с други сродни факултети в страната и чужбина. Постигането на най-високи цели в този аспект зависи от съвместната ни работа за усъвършенстване на учебната, научно-изследователска и художествено-творческа дейност на факултета през предстоящия изборен мандат. В това отношение следва да изтъкна няколко приоритета, принципа и основни насоки в моята програма.
Осъществяването на приемственост относно всички постигнати резултати на архитектурния факултет от периода на неговото създаване до сега и особено през последните години под ръководството на д-ц д-р Недялко Гороломов и ръководителите на катедри е принцип, който гарантира устойчивост в развитието ни в бъдеще и постигане на специфичен разпознаваем образ на факултета. Особено важно условие за успешната ни работа е запазването и укрепването на колегиалната атмосфера на взаимопомощ, сътрудничество и подпомагане на всеки член от колектива, така че той да се чувства сред приятели, съпричастен и мотивиран за още по-високи цели в развитието на факултета.
Успешното развитие на академичния състав е предпоставка и критерий за постигане на напредък при реализация на нашите цели. Това изисква подпомагане и стимулиране хабилитирането на преподавателите, които имат докторска степен, така че през предстоящия изборен мандат те да могат да финализират процедури по придобиване на академична длъжност – доцент, както и на доцентите за придобиване на академична длъжност професор, а и на онези преподаватели - професори, които имат готовност за научна степен доктор на науките. Приключването на процедурата за акредитация на факултета относно обучението на докторанти ще ни даде възможност за реално оказване на съдействие и помощ на всички преподаватели, които имат желание да финализират свои дисертационни трудове през предстоящия изборен мандат, да го направят. Успоредно с поощряването за академично развитие на преподавателския състав в АФ ние следва да привличаме и нови колеги в колектива ни, както на такива с доказани професионални и академични качества, така и по млади но с амбиции и възможности за развитие. В резултат на целенасочените ни действия в това отношение след няколко години академичния състав в архитектурния факултет би трябвало да отговаря на най-високите критерии на НАОА, Факултетния съвет на АФ да разчита предимно на свои кадри и участието ни в Академичния съвет на ВСУ да се засилва.
Студентите в АФ са наша първостепенна грижа и отговорност, но също така и партньори при провеждане на учебния процес. Ето защо отчитането на тяхното мнение и препоръки, както и провеждането на откровен диалог с тях вярвам, че може да бъде критерии за бъдещо усъвършенстване на нашия учебен процес. Струва си да работим за създаване на стил в архитектурния факултет характерен за престижна школа развиваща архитектурни таланти и най-добре реализиращи се професионалисти в практиката. В това отношение е редно да подобрим работата в ателиетата като своеобразни творчески работилници за архитектурно проектиране. Без съмнение важен критерии за развитие на факултета е реализацията на дипломираните в него студенти в практиката. Поради това създаването на система за анализ и оценка на следдипломната реализация с оглед подобряване на учебния процес във факултета и създаване на по - добри методи на професионална подготовка с цел по-успешна реализация е важно условие за оптимизиране на учебната дейност. Подобряването на стажовете и практиките по време на обучението и оценката на тяхната ефективност ще бъдат също важни условия за повишаване качеството на учебния процес. Неравномерното и неоптимизираното натоварване в някои от курсовете и дисциплините може да се подобри, за което конструктивни предложения правят много от студентите в АФ.
Служителите, които работят в администрацията на факултета са изключително важни за постигане на високо ефективен учебен и научно-изследователски процес. Ето защо е желателно да усъвършенстваме технологията на административното обслужване и да повишаваме неговия капацитет.
Развитието на Факултетния съвет в АФ като специфичен, специализиран научен съвет по архитектура и градоустройство е много важно за предстоящия период. В него, както и в катедрените съвети следва да се обсъждат задълбочено научно-изследователските разработки на академичния състав. След направената реформа със закона за развитие на академичния състав и отпадането на институцията ВАК, както и на специализираните научни съвети и комисии към ВАК, ролята на Факултетния съвет е все по-съществена и незаменима като колективна форма за оценка и анализ на научно-изследователските и художествено-творческите достойнства в разработките и трудовете на нашите колеги. Поради относително затворения характер на състава от хабилитираните лица (преподаватели във ВСУ) в рамките на Факултетния съвет и на катедрените съвети, ние би трябвало да търсим участие и сътрудничество чрез разширени и отворени заседания на факултетни и катедрени съвети на утвърдени в академичните среди преподаватели от други училища и университети.
Предлагам продължаване и утвърждаване на възприетата практика на професионално сътрудничество с КАБ, САБ, КИИП, КСБ и др. професионални, творчески и граждански организации способстващи интегрирането на учебния процес с изискванията на реалната професионална практика. Утвърждаващата се форма в нашия факултет за защита на курсовите проекти пред комисия, в състава на която се включват изтъкнати специалисти извън ВСУ, дава добри резултати и следва да бъде продължавана и усъвършенствана.

И в бъдеще международното сътрудничество все повече се превръща в много важна предпоставка за повишаване качеството на обучение и за авторитета на нашия факултет. В това отношение следва да разширяваме контактите си с изтъкнати специалисти, висши училища и професионални школи извън България. Международната архитектурна академия под ръководството на удостоения от училището ни с титлата „доктор хонорис кауза” акад. арх. Георги Стоилов може да ни бъде в помощ и подкрепа. Международното ни сътрудничество чрез участие на студентите в пленери, конкурси и др. форми на студентски обмен също следва да се разширява и задълбочава.


Подобряването на материалната база и условията за работа на територията на ВСУ и за следващия период ще е важна предпоставка за добра мотивация в учебния процес, както и за доразвитие на специфичната индивидуалност и привлекателност на училището и факултета като кампус. Подобряването на спортната база, оптимизирането на учебните помещения и архитектурно-художественото оформяне на пространствата така, че да отговарят на високите критерии на обучението по специалност архитектура трябва да се превърнат в съществен фактор за утвърждаване на факултета като търсено и престижно място за обучение. Архитектурата е нашата професионална същност ,тя е нашето изкуство, но тя е и нашата среда, в която работим и живеем. Ето защо не е достатъчно архитектурата и градоустройството да бъдат само част от лекциите и упражненията, защото те са примерат за обстановката, в която протича това обучение. Ако експонираме студентските проекти от първи до последен курс в коридорите и фоайетата на архитектурния факултет, без да влагаме средства, ще можем да подобрим въздействието на образователната средата в интериора на училището.
Учебната дейност, като основно направление в дейността на архитектурния факултет, трябва и в бъдеще да се усъвършенства чрез подобряване на нейната ефективност и иновативност. В този аспект ежегодно следва да работим за:

- оценяване готовността на факултета за запазване и повишаване на акредитационните му резултати в бъдеще;

- осъществяване преглед на учебните планове и анализиране на възможността за оптимизация на учебните дисциплини, включително с цел избягване на ненужни повторения в учебния материал;

- въвеждане на платформата за електронно обучение (Moodle) с цел подобряване на комуникацията между преподаватели и студенти,

- усъвършенстване на „Вътрешна система за оценяване и поддържане качеството на обучение и на академичния състав” съгласно критериите на НАОА и Рейтинговата система;

- осъществяване на по-добра мобилност на студентите от факултета при обучение в български и чуждестранни университети, както и на студенти от други висши училища да се учат при нас по линия на международните форми за академичен обмен;

- реализиране на съвместни образователни програми и специалности с български и чуждестранни университети;

- развитие и оптимизиране надстроечната магистърска специалност по „Опазване на архитектурното наследство”;

- внедряване в учебния процес на съвременни технически средства за обучение и разширяване на учебно-материалната база, включително с ателие за макетиране;

- подпомагане амбицията на Ректора за създаване на „Кариерен център” с цел проучване интересите и нуждите на работодателите, както и в други негови задачи стоящи пред ВСУ;

- предлагане на нови форми на обучение и курсове за квалификация;

- осигуряване на стипендии, награди, отличия и предложения за работа.


Друго важно направление в бъдещото развитие на архитектурния факултет е научно-изследователската и архитектурната творческата дейност в него така, че по качество да отговаря на международните стандарти, изискванията на НАОА и Рейтинговата система. В това отношение ни предстои:

- допълнително проучване и удовлетворяване на реалните потребности на публичната администрация и бизнеса от научно-изследователски и проектантски продукти;

- разширяване на сътрудничеството на факултета с други институции за развитие на публичния му образ като желан партньор за сътрудничество;

- активно участие в ежегодните международни научни форуми във ВСУ и на други места;

- привличане на участници от чужбина и особено на студенти в работата на конференциите, пленерите и конкурсите;

- финансово стимулиране на преподаватели, докторанти и студенти публикували статии в международни научни списания;

- въвеждане на дипломиране чрез разработка на изследователски задачи и проучване на нови методи за въвличане на студентите в изследователската работа;

- осигуряване на мобилност на преподаватели и студенти, специализации на преподаватели и докторанти.


Уважаеми колеги,

С настоящата програма за развитие на АФ съзнавам, че далеч не изчерпвам всички аспекти от сложната, многопластова и отговорна работа, която ни предстои като преподаватели, служители и студенти. Уверен съм, че нашият факултет ще има успешно и достойно бъдеще, за кoето си струва заедно да работим с една благородна цел - да го превърнем в синоним и образец за престижно обучение на архитектурни таланти, търсен и уважаван партньор от всички сродни на нас не само в България, но и чужбина институции. Защото ние освен, че имаме самочувствието и отговорността да го правим все по-добре, имаме и опита, знанията и уменията, както и уважението и любовта към нашата професия на архитекти и преподаватели в АФ. Защото архитектурата е вълшебна сплав на образование, наука, изкуство и култура, но тя е израз и на нашия мироглед и на нашия начин на живот, тя е нашата съдба. Обучението в нашата архитектурна професия е магията, която ни обединява. То е каузата ни успешно да подготвим следващите поколения български архитекти.

...........................................

/доц. д-р арх. Б. Борисов/



13.02.2012 г.

гр. София


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница