Програма за транснационално сътрудничество "Югоизточна Европа" за програмния период 2007 2013 година по цел "Европейско териториално сътрудничество", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ефрр)



Дата02.06.2018
Размер78.92 Kb.
#70409
ТипПрограма


ЕВРОПЕЙСКО ТЕРИТОРИАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЗА ТРАНСНАЦИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА

2007 - 2013
1. Име на програмата
Оперативна програма за транснационално сътрудничество “Югоизточна Европа” за програмния период 2007 - 2013 година по цел “Европейско териториално сътрудничество”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
2. Общ преглед
На 20 декември 2007 година с решение на Европейската комисия С (2007) 6590 бе одобрена програмата за транснационално сътрудничество “Югоизточна Европа” за периода 2007-2013 година. Тази програма предвижда подкрепа от Общността за региони в 16 страни – членки, страни кандидатки, потенциални кандидатки и трети страни.

- 14 държави са избираеми с цялата си територия: Албания, Босна и Херциговина, България, Румъния, Хърватска, Македония, Гърция, Унгария, Словакия, Словения и Молдова;

- в 2 държави са избираеми само определени региони: за Италия – Ломбардия, Болцано/Бозен, Тренто, Венето, Фриули-Венеция-Джулия, Емилия Романя, Умбрия, Марке, Абрузо, Молизе, Пулия Базиликата; за Украйна – Черновицка област, Ивано-Франковска област, Закарпатска област, Одеска област.
Общото население в избираемата територия е 200 милиона души. Общият бюджет на програмата е 245 милиона евро, като средствата от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) са на стойност 206 милиона евро. Участието на Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Македония, Сърбия и Черна гора в програмата ще бъде финансирано от Инструмента за предприсъединителна помощ, а на Молдова и Украйна от Европейския инструмент за добросъседство и партньорство.
3. Цели на програмата
Общата стратегическа цел на програмата е да подобри “процеса на териториална, икономическа и социална интеграция и да съдейства за сближаването, устойчивостта и конкурентноспособността” чрез развитието на транснационалните партньорства. Програмата се фокусира върху четири тематични приоритета: иновации, околна среда, достъпност и устойчиво градско развитие. Програмата предоставя възможност за Западните Балкани да се присъединят към Европейския Съюз и ще задълбочи връзките със съседните страни на ЕС.

Югоизточна Европа е най-разнообразната, хетерогенна и комплексна област за транснационално сътрудничество. С включването на нови страни и с установяването на нови граници на избираемата територия се промениха и тенденциите в политическите, икономическите, социалните и културни отношения.

Областта преживява фундаментална промяна в икономическите тенденции след промените през 1990 година. Докато някои региони, особено тези на столиците, се адаптират добре към новите предизвикателства, то другите се опитват да се преориентират. В програмната област съществуват значителни регионални различия от гледна точка на икономическа сила, иновации, конкурентноспособност и достъпност между градските и селските зони.

В европейската транспортна мрежа, Югоизточна Европа играе роля на мост между Северна, Южна, Източна и Западна Европа. Съществуващите транспортни мрежи все пак не могат да поддържат високите стандарти, които да отговарят на повишеното търсене и завишените съвременни технически изисквания. Транс-европейската мрежа и пан-европейските транспортни коридори пресичат избираемата територия на програмата, но транспортната инфраструктура се нуждае от доразвиване.

Има реки удобни за товарен транспорт, морски граници и река Дунав, която е важен международен вътрешен воден път и интегриращ фактор за сътрудничество в много области като: транспорт, търговия и околна среда. Югоизточна Европа се характеризира с голямо биоразнообразие и природни ресурси. Потенциалът за използването на екологично съобразни технологии и активи за икономическо и социално развитие е силна страна на района, но също така е необходимо да се обърне и внимание на наследените от миналото екологични щети.
4. Очаквани въздействия от инвестициите
Програмата ще улесни иновациите, предприемачеството, икономиката на знанието и информационното общество чрез сътрудничество и конкретни резултати. Също така програмата цели чрез интегриран подход да подобри атрактивността на регионите и градовете, взимайки предвид устойчивото развитие, достъпността на физическата среда и достъпността до знание и качеството на околната среда. Програмата цели да насърчи интеграцията чрез повишаване на уменията за транснационално сътрудничество на всякакво ниво.
5. Приоритетни оси
Приоритет 1: Подкрепа за иновациите и предприемачеството – цели да подпомогне бъдещето развитие на Югоизточна Европа като място на иновации – да поощри иновациите, предприемачеството и икономиката на знанието и да повиши интеграцията и икономическите връзки в избираемата област. Тези цели могат да бъдат постигнати чрез развитие на технологични и иновационни мрежи, чрез създаване на благоприятна среда за иновативно предприемачество и подобряване на рамковите условия за иновации.

Примери за проекти, които могат да бъдат финансирани в рамките на приоритет 1: предпроектни проучвания, съвместни обучителни курсове, свързани с иновация и технологии, създаване на мрежи от малки и средни предприятия, както и:



  • сътрудничество с цел възлагане на ориентирани към иновации обществени поръчки

  • създаване на политики за достъп и връзка между научни, технологични и иновационни центрове

  • насърчаване на предприемачеството сред жените

  • развиване на центровете за подкрепа на бизнеса в рамките на международно сътрудничество

  • създаване на имидж на югоизточна европа като място за иновации и растеж чрез използването на информационни и комуникационни технологии

  • други



Приоритет 2: Опазване и подобряване на околната среда – цели да подпомогне подобряване състоянието на околната среда и по-доброто управление за защита и на други природни области, преодоляване на ограниченията, наложени от националните бариери, да предвиди бъдещи заплахи за околната среда и възможности и да развие общо транснационално действие за защита на природата и хората. Това може да бъде постигнато чрез интегрирано управление на водите и превенция от наводнения, превенция от рискове за околната среда, управление на природни ресурси и промоция на ресурсна и енергийна ефективност.

Примерни проекти, които могат да бъдат финансирани в рамките на приоритет 2: обща система за защита на населението, общи системи за известяване, стратегии за селски и морски туризъм, развитие на мрежите за “зелена индустрия”, както и:



  • разработване на интегрирани планове за управление на речни и морски басейни, езера и ресурси за питейна вода

  • координиране на дейности за управление и мониторинг на водите, както и за превенция на наводнения

  • алтернативни методи за запазване качеството на водата и третирането на отпадните води

  • интегрирани политики за превенция на риска

  • повишаване на информираността на населението и планиране на реакцията при извънредни ситуации

  • създаване на групова идентичност на мрежи от защитени територии – пример: натура 2000

  • устойчиво управление на отпадъците и поощряване на рециклирането

  • други


Приоритет 3: Подобряване на достъпността – целта е да се изгради връзка към европейските мрежи (включващи пътища, железопътен, вътрешен воден и морски транспорт). Това включва физическа инфраструктура, както и достъп до информационното общество. Подобряване на координацията между различните видове транспорт на хора и стоки и хармонизиране на всички видове международен обществен транспорт и по транспортните коридори изток - запад и север – юг, което може да бъде постигнато чрез координиране на подкрепата, планирането и експлоатирането на транспортните мрежи, изготвянето на стратегии за преодоляване на “цифровото разделение” и за подобряване на рамковите условия за изграждане на мултимодални платформи.

Примерни проекти, които могат да бъдат финансирани в рамките на приоритет 3:



  • координирани стратегии за инвестиции в инфраструктура

  • създаване на съвместни органи за управление на транспортни мрежи

  • подкрепа на мсп, особено на такива в отдалечени територии, да развиват своя бизнес чрез прилагане на икт

  • подобряване на координацията между различните видове транспорт на хора и стоки и хармонизиране на всички видове международен обществен транспорт и по транспортните коридори Изток - Запад и Север – Юг

  • други


Приоритет 4: Зони за устойчив растеж – този приоритет е насочен към преодоляване на задълбочаващите се различия между определени региони и градове в Югоизточна Европа, както и към създаване на “полицентричен” модел на развитие. Целта може да бъде изпълнена чрез усилия за решаване на значими проблеми, засягащи големите градски ареали и регионалните селищни системи; чрез насърчаване на балансиран модел на атрактивни и достъпни зони за растеж, както и чрез поощряване използването на културните ценности за развитие.

Примери за дейности, които могат да бъдат финансирани в рамките на приоритет 4: развитие на сътрудничеството в областта на обществената инфраструктура и обществените услуги, сътрудничество при разрешаването на въпроси, свързани с градското обновление, планове за реструктуриране на бивши военни бази, за по-добър мениджмънт на археологически забележителности, както и:



  • разработване на съвместни пилотни проекти за подобряване на градската инфраструктура – управление на отпадни води, подобряване качеството на питейната вода

  • създаване на мрежи от агенции за регионално развитие, подкрепящи интегрирани подходи за подобряване на способностите на партньорите

  • подобряване на съвместното рекламиране на исторически места, съвместни рекламни и комуникационни стратегии

  • подкрепа за културния туризъм чрез разработване на “културни пътища”

  • други


Приоритет 5: Техническа помощ за подкрепа на изпълнението и изграждане на капацитет, който ще съдейства за плавното изпълнение на програмата и повишаване капацитета на институциите и бенефициентите в програмната област.
6. Управляващ орган: Национална агенция за развитие – Унгария
Съвместен технически секретариат

VATI Kht., Будапеща, Унгария

Н-1016 Будапеща, ул. “Гелертеги” 30-32

Тел. +36 1 224 3164


7. Разпределение на финансирането по приоритетни оси (в евро)


Приоритетни оси

ЕФРР

Национално публично съфинансиране

Общо /

Евро

1. Иновации

44 051 157

7 773 734

51 824 891

2. Околна среда

53 739 828

9 483 499

63 223 327

3. Достъпност

55 160 834

9 734 265

64 895 099

4. Зони за устойчив растеж

41 338 329

7 294 999

48 633 328

5. Техническа помощ

12 401 497

4 133 832

16 535 325

ОБЩО

206 691 647

38 420 329

245 111 974


8. Национално звено за контакт в България
Министерство на регионалното развитие и благоустройството

Главна дирекция “Програмиране на регионалното развитие”

Отдел “Управление на териториалното сътрудничество”

Ирина Рангелова - тел. 9405 400, irangelova@mrrb.government.bg



Ася Христова – тел. 9405 307, ahristova@mrrb.government.bg






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница