Район „владислав варненчик” община варна утвърдил



Дата19.10.2018
Размер294.32 Kb.
#91503
РАЙОН „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК”

ОБЩИНА ВАРНА

УТВЪРДИЛ: ___________________________
НЕДЕЛЧО МИХАЙЛОВ

Кмет на район "Вл. Варненчик”

УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК

2012 година, гр.Варна

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. (1) С правилника се уреждат основните въпроси, свързани с дейността и организацията на работа на район „Владислав Варненчик” и със структурата и функциите на неговата администрация.
Чл. 2. (1) Район „Владислав Варненчик” е съставна административно-териториална единица в Община Варна.

(2) Границите на район „Владислав Варненчик” са: Варненското езеро, до и по източната землищна граница на селата Казашко и Тополи, второкласният път Варна – София, до и по общинската граница на Варна с община Аксаково, дере Сладко биле.


Чл. 3. (1) Район „Владислав Варненчик” е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище град Варна, ж.к.”Вл. Варненчик” и административен адрес блок 302, вход 17.

(2) Кметът на район „Владислав Варненчик” е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към първостепенния разпоредител с бюджетни кредити по бюджета на Община Варна.

(3) Районната администрация подпомага Кмета на района при осъществяване на правомощията му, осигурява технически дейността му и извършва дейности по административно обслужване на гражданите и юридическите лица.

ГЛАВА ВТОРА

КМЕТ НА РАЙОН
Раздел І

Общи положения
Чл. 4. Кметът на район „Владислав Варненчик” е териториален орган на изпълнителната власт в района.


Чл. 5. (1) Районната администрация се ръководи и представлява от кмета на района.

(2) При осъществяване на своята дейност кметът на района се подпомага от заместник-кметове и от районна администрация.

(3) Кметът на район „Владислав Варненчик” се избира с тайно гласуване от общински съвет - Варна по предложение на кмета на община Варна за срока на пълномощията на общинския съвет.

(4) Кметът на района назначава заместник-кметове в съответствие с одобрената численост и структура на администрацията и определя техните функции.

(5) При отсъствието му от района кметът на района определя със заповед заместник-кмет, който го замества.

(6) Кметът на района, в случаите разрешени от закона, може да упълномощава или възлага със заповед на заместник-кметовете, секретаря на района и на други служители от районната администрация свои правомощия, като определя функциите им. Това не го освобождава от отговорност за изпълнение на възложените по закон правомощия.

(7) Когато кметът на общината е делегирал свои правомощия на кмета на района, пределегирането им не се допуска.
Чл. 6. В своята дейност кметът на района се ръководи от закона, от актовете на Общинския съвет и на кмета на община Варна.
Чл. 7. Кметът на района представя на главния секретар на Министерския съвет ежегоден доклад за състоянието на районната администрация.

Раздел ІІ

Правомощия на кмета на района
Чл. 8. (1) Кметът на района:

1. изпълнява бюджета на общината в частта му за района;

2. организира провеждането на благоустройствени, комунални и други мероприятия;

3. отговаря за стопанисването на определени от общинския съвет обекти на общинската собственост;

4. назначава и освобождава служителите от общинската администрация в района, които подпомагат неговата дейност, в съответствие с утвърдената численост и структура;

5. приема мерки за подобряване и възстановяване на околната среда и организира охраната на полските имоти;

6. води регистрите на населението и за гражданското състояние и изпраща актуализационни съобщения до ЕСГРАОН;

7. осигурява извършването на административни услуги на физически и юридически лица;

8. осигурява спазването на обществения ред; има правомощията по чл.61, 63, 68, 69, 71, 72 и 74 от Закона за Министерството на вътрешните работи, на територията на район „Владислав Варненчик” до пристигане на полицейския орган;

9. организира и ръководи защитата на населението при бедствия и аварии;

10. представлява района пред населението, пред обществени и политически организации и пред други райони;

11. организира изпълнението на актовете на общинския съвет и на кмета на общината, отнасящи се до територията и гражданите на района;

12. изпълнява функции, възложени му от кмета на общината;

13. налага дисциплинарни наказания на служителите в администрацията;

14. поддържа връзка с политически партии, обществени организации, както и с други органи на местно самоуправление в страната и чужбина, чрез провеждане на срещи, заседания, събрания, изказвания на различни обществени форуми, статии в печата, интервюта, както и посредством кореспонденция, взаимни посещения и други;

15. присъжда рангове на държавните служители, съгласно чл.73 и чл.74 от Закона за държавния служител, в зависимост от заеманата длъжност, години професионален опит и възоснова на атестиране чрез оценка на изпълнението на длъжността;

16. назначава дисциплинарен съвет, съгласно чл.95 от Закона за държавния служител;

17. представлява района пред физически и юридически лица и пред съда;

18. поддържа постоянна връзка с населението чрез прием на граждани по лични въпроси, провеждане на събрания и срещи;

19. създава необходимата организация във връзка с достъпа и съхранението на класифицираната информация;

20. изгражда система за финансово управление и контрол, съгласно Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор;

21. полага подпис при поемането на всяко финансово задължение и извършване на всеки разход.

(2) Кметът на района може да участва в заседанията на общински съвет – Варна с право на съвещателен глас. Той се изслушва задължително при обсъждане на въпроси, отнасящи се до района.

(3) На кмета на района могат да бъдат възлагани и други функции със закон или друг нормативен акт, с решение на общински съвет – Варна или със заповед на кмета на община Варна.

(4) В изпълнение на своите правомощия кметът на района издава заповеди.

(5) При осъществяване на своите правомощия кметът на района може да създава експертни съвети и комисии като консултативни звена, както и работни групи за решаване на конкретни задачи.


Чл. 9. Кметът на района не може да извършва търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъде контрольор, управител или прокурист в търговски дружества, търговски пълномощник, търговски представител, търговски посредник, синдик, ликвидатор или да участва в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата си.

Раздел ІІІ

Заместник кметове
Чл. 10. (1) Кметът на района назначава заместник-кметове, в съответствие с одобрената численост и структура на администрацията.

(2) Заместник-кмет може да бъде освободен без предизвестие със заповед на кмета на района.


Чл. 11. Заместник-кметовете не са държавни служители по смисъла на Закона за държавния служител. Те имат всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение.
Чл. 12. (1) Заместник-кметовете на района не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации.

(2) При назначаването им на длъжност заместник-кметовете представят декларация, удостоверяваща изискванията по ал.1.


Чл. 13. (1) Кметът на района определя функциите на заместник-кметовете, съобразно този правилник.

(2) Той може да оправомощава заместник-кметовете да изпълняват неговите правомощия в случаите, когато това е предвидено в закон.


Чл. 14. (1) Заместник-кметовете изпълняват и функции на наблюдение и контрол върху дейността на дирекциите, отделите и звената към района, определени със заповед на кмета на района.

(2) В заповедта за определяне на ресорите кметът определя точно и обема на правомощията, които неговите заместници имат.

(3) Кметът може по всяко време да увеличи, намали или измени обема на предоставените правомощия, както и да им възлага допълнителни задачи.

Раздел ІV

Секретар на район „Владислав Варненчик”
Чл. 15. (1) Административното ръководство на администрацията на район „Вл. Варненчик” се осъществява от секретар на района, назначен безсрочно от кмета на района.

(2) За секретар на района може да бъде назначено лице с висше образование след провеждането на конкурс.


Чл. 16. Секретарят на района ръководи администрацията на район „Вл. Варненчик”, като координира и контролира административните звена за точното спазване на нормативните актове и на законните разпореждания на кмета на района и отговаря за планирането и отчетността при изпълнение на ежегодните цели на района.
Чл. 17. (1) Секретарят на района организира и отговаря за:

1. дейността на районната администрация, условията на работа на служителите и информационно-техническото обезпечаване на дейността им;

2. деловодното обслужване, документооборота и архива на района, както и за опазването на служебната тайна;

3. дейността на звената по гражданска регистрация и административно обслужване;

4. разгласяването и обнародването на актовете на общинския съвет, на кмета на общината и кмета на района;

5. работата с молбите, жалбите, сигналите и предложенията на гражданите и юридическите лица;

6. поддържането в актуално състояние на избирателните списъци в района, организационно-техническата подготовка и произвеждането на изборите и местните референдуми;

7. утвърждава вътрешни правила за административното обслужване, които регулират взаимодействието на звената при осъществяване на административното обслужване и последователността на извършваните от тях и в тях действия;

8. предлага за утвърждаване от кмета на района годишен план за обучение на служителите от районната администрация;

(2) Секретарят на района изпълнява и други функции, възложени му от кмета на района или с нормативен акт.


Чл. 18. При отсъствие на секретаря на района, за всеки конкретен случай неговите функции се изпълняват от определен от кмета на района директор на дирекция от администрацията на район „Вл. Варненчик”.

Раздел V

Главен архитект на район „Владислав Варненчик”
Чл. 19. Главният архитект е административен орган по смисъла на ЗУТ и издава актове, в рамките на предоставените му правомощия по закона и от Главния архитект на Община Варна.

ГЛАВА ТРЕТА

СТРУКТУРА И ФУНКЦИИ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА
Раздел І

Общи положения
Чл. 20. (1) Районната администрация осъществява своята дейност при спазване на следните принципи:

1. законност;

2. откритост и достъпност;

3. отговорност и отчетност;

4. ефективност;

5. субординация и координация;

6. предвидимост;

7. обективност и безпристрастност.

(2) Районната администрация осъществява своята дейност в интерес на обществото и в съответствие с Конституцията и с другите нормативни актове.

(3) При осъществяване на своята дейност районната администрация е длъжна да предоставя информация на гражданите, юридическите лица и органите на държавната власт по реда на Закона за достъп до обществена информация и Вътрешните правила за предоставяне на достъп до обществена информация.

(4) Администрацията е длъжна да дава отговор на гражданите и юридическите лица на отправени от тях запитвания, молби, жалби, предложения и сигнали по въпроси, които представляват техен законен интерес, по реда определен в Административнопроцесуалния кодекс, Наредбата за административното обслужване и други общи и специални нормативни актове.

(5) Служителите в районната администрация носят отговорност за своите действия по реда определен в Административнопроцесуалния кодекс, Кодекса на труда и Закона за държавния служител.

(6) Районната администрация планира и изпълнява дейността си по начин, който води до постигане на висок обществен резултат при възможно най-икономично използване на ресурсите.
Чл. 21. (1) Според характера на дейността, която извършват, административните звена в районната администрация са обособени в обща и специализирана администрация, организирана в дирекции.

(2) Общата администрация подпомага осъществяването на правомощията на кмета на района като ръководител на район „Вл. Варненчик”, създава условия за осъществяване на дейността на специализираната администрация и извършва техническата дейност по административното обслужване.

(3) Специализираната администрация на района подпомага осъществяването на правомощията на кмета на района, свързани с неговата компетентност.

(4) Наименованията и броят на дирекциите в общата и специализираната администрация, се определят с настоящия Устройствен правилник в рамките на гласуваната от Общински съвет – Варна численост и структура.



Раздел ІІ

Директори на дирекции и началници на отдели
Чл. 22. (1) Административното ръководство на звената в администрацията се осъществява от директор – за дирекция и началник – за отдел.

(2) Длъжностите директор на дирекция и началник на отдел са ръководни длъжности и се заемат по служебно правоотношение, по реда на Закона за държавния служител и подзаконовите нормативни актове, от лица отговарящи на условията залегнали в Класификатора на длъжностите в администрацията.


Чл. 23. Ръководните служители, които заемат длъжността директор на дирекция са висши държавни служители.
Чл. 24. (1) Директорите на дирекции и началниците на отдели в район „Вл. Варненчик”:

1. ръководят, включително планират, организират, контролират и координират, съответното структурно звено, чрез:

а) даване на методически указания;

б) разпределят постъпилата входяща кореспонденция в структурното звено и съгласуват изходящата такава;

в) изготвят анализи, разработки, становища и предложения, касаещи функциите на ръководеното структурно звено;

г) контролират първичната обработка на документите в структурното звено и организират последващото издаване на съответните административни актове.

2. носят отговорност за изпълнението на задачите на структурното звено пред кмета на района;

3. отчитат постигането на целите и дейността на структурното звено пред кмета на района;

4. ръководят работата на непосредствено подчинените им служители в съответното структурно звено;

5. следят за спазване на вътрешните правила за реда и организацията на административното обслужване и документооборота в съответното структурно звено;

6. в процеса на оценяване изпълнението на длъжността директорите на дирекции са оценяващи ръководители по отношение на непосредствено подчинените им служители и началници на отдели и контролиращи ръководители – когато непосредствено подчинените им началници на отдели са оценяващи ръководители;

7. в процеса на оценяване изпълнението на длъжността началниците на отдели са оценяващи ръководители по отношение на непосредствено подчинените им служители.



Раздел ІІІ

Обща администрация
Чл. 25. (1) Общата администрация в район „Вл. Варненчик” е организирана в дирекция „Обща администрация” и включва следните функционални направления:

1. функционално направление „Гражданско състояние” и ЕСГРАОН;

2. функционално направление „Деловодство”;

3. функционално направление „Архив”;

4. функционално направление „Правни дейности”;

5. функционално направление „Счетоводни дейности”;


Чл. 26. Функционално направление „Гражданско състояние” и ЕСГРАОН извършва следните дейности и административни услуги:

1. изпълнява дейностите, предвидени в Закона за гражданска регистрация и наредбите за приложението му;

2. съставя, съхранява, актуализира и поддържа регистрите за гражданско състояние на община Варна, в частта им за район "Вл. Варненчик";

3. отразява промените в актовете за гражданско състояние по законоустановения ред;

4. оперира с Регистър на населението, Локална и национална база данни „Население”;

5. оперира с архива на регистрите;

6. издава удостоверения на граждани, на базата на съществуващите регистри;

7. извършва услуги на физически и юридически лица в съответствие с НОАМТЦУТОВ;

8. съхранява документи в съответствие с технологията на ЕСГРАОН;

9. отразява регистрацията по постоянен и настоящ адрес на гражданите в района;

10. обезпечава техническата подготовка при провеждането на избори в общината.
Чл. 27. Функционално направление „Деловодство” извършва следните дейности и административни услуги:

1. осъществява общата организация по административното обслужване на физическите и юридическите лица и координацията със структурните звена от администрацията, относно предоставянето на услуги на гражданите:

2. осъществява административното обслужване на физическите и юридическите лица в съответствие с нормативните изисквания, като осигурява организационните условия за прилагане на принципа "едно гише";

3. приема, обработва и регистрира заявления за извършване на административни услуги, след проверка за наличие на необходимите придружаващи документи;

4. разпределя и насочва, според заявените срокове, регистрираните заявления за административни услуги към съответните длъжностни лица за изпълнение;

5. обработва изходящите документи, представляващи краен резултат от заявените административни услуги, приключва преписките по тях и ги връчва на потребителите, както и разяснява причините, при наличие на отказ, да бъде извършена дадена административна услуга;

6. осигурява компетентна и достъпна информация за видовете административни услуги, осъществявани от администрацията и за условията и нормативните изисквания по предоставянето им;

7. организира документооборота и осъществява деловодно-информационната дейност на района:

а) приема, регистрира, разпределя и насочва входящата служебна кореспонденция към адресатите;

б) извежда и изпраща по предназначение изходящата служебна кореспонденция;

в) организира и извършва вътрешна и външна куриерска дейност за районната администрация.

г) извършва справки на гражданите по преписки, по които са заинтересована страна;

д) своевременно обработва и поддържа АИС ИМЕОН;

е) издава служебни бележки за задължения, след извършване на справка в регистъра на длъжниците към община Варна.


Чл. 28. (1) Функционално направление „Архив” извършва следните дейности и услуги:

1. организира комплектоването, обработването, поддържането и съхраняването на служебната кореспонденция за текущата календарна година, след което я предава в архива на района по вътрешно регламентиран ред;

2. организира и осъществява правилното съхранение на районния архивен фонд:

3. извършва административно обслужване на служители, физически и юридически лица, въз основа на съхраняваните документи.


Чл. 29. (1) Функционално направление „Правна дейност”:

1. осъществява процесуално представителство и правна защита на актовете на кмета на района пред съдебните инстанции, след надлежно упълномощаване от кмета на района на юрисконсулт или юрист по граждански договор:

2. осъществява правната помощ на служителите на всички структурни звена на районната администрация, с оглед законосъобразното осъществяване на техните функции, като дава становища, съвети и справки от юридически характер и насоченост;

3. следи за законосъобразността на актовете на кмета на района;

4 осигурява юридическо представителство в комисиите за провеждане на конкурсни процедури по ЗДСл и КТ, както и в други комисии след съответното разпореждане;

5. съгласува проектите на индивидуалните административни актове на кмета на района с оглед тяхната законосъобразност;

6. проучва и анализира прилагането на актовете на Общинския съвет и при необходимост прави предложения пред ръководството за усъвършенстването им и за правилното им прилагане;

7. осигурява входящата и изходящата кореспонденция по съдебните дела;

8. дава отговори и становища по постъпили молби, жалби, сигнали и предложения;

9. следи за промените в нормативното законодателство и своевременно уведомява заинтересованите служители в администрацията.


Чл. 30. (1) Функционално направление „Счетоводни дейности”:

1. организира счетоводната дейност и изпълнява счетоводната политика на района и община Варна;

2. счетоводно отразява приходите и разходите по бюджета на района, съгласно Единната бюджетна класификация;

3. изготвя всички платежни документи, касаещи касовите и безналичните плащания и контролира разрядността на разход и оправдателните документи към тях;

4. извършва текущ и последващ контрол на своевременното завеждане на стопанските операции и разходването на средства;

5. изготвя всички отчетни и статистически форми по образец от Министерство на финансите и Национален статистически институт, касаещи счетоводната информация;

6. изготвя ведомости за заплати и платежни документи за осигуровки върху заплатите на служителите;

7. съставя и води досиета, съгласно разпоредбите на въведената в администрацията Система за финансово управление на качеството (СФУК);

8. води отчетност на всички дълготрайни и краткотрайни активи и пасиви, като извършва ежегодни инвентаризации и предлага препоръки на останалите дирекции по правилното ползване, съхраняване и бракуване на инвентара;

9. прави предложения по чл. 8 от НОАМТЦУТОВ до Общински съвет – Варна за освобождаване на отделни категории граждани, изцяло или частично, от заплащане на отделни такси;

10. осъществява оперативно ръководство върху разходването на бюджетните средства.

Раздел ІV

Специализирана администрация
Чл. 31. (1) Специализираната администрация в район „Вл. Варненчик” е организирана в две дирекции:

1. дирекция „Бюджет и социално-икономически дейности”, която включва следните функционални направления:

а) функционално направление „Търговска и рекламна дейност”;

б) функционално направление „Собственост и жилищна политика”;

в) функционално направление „Бюджетни дейности”;

г) функционално направление „Човешки ресурси”;

д) функционално направление „борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните”;

е) функционално направление „Превантивна дейност и програми”.

2. дирекция „Устройство на територията, обществен ред и контрол”, към която са обособени два отдела:

а) отдел „Устройство на територията” със следните функционални направления:

а. а) функционално направление „Инженерна инфраструктура”;

а. б) функционално направление „Поземлена реформа” и „Геодезия”;

а. в) функционално направление „Регистрация на строежи;

а. г) функционално направление „Участъков техник”;

а. д) функционално направление „Процедиране на ПУП-ове”;

а. е) главен инженер.

б) отдел „Обществен ред и контрол” със следните функционални направления:

б. а) функционално направление „Озеленяване”;

б. б) функционално направление „Екология”;

б. в) функционално направление „Контрол по строителството”;

б. г) функционално направление „Инспектори”;

б. д) функционално направление „Контрол бюджетни приходи”




Чл. 32. (1) Функционално направление „Търговска и рекламна дейност” извършва следните дейности и предоставя следните административни услуги:

1. провежда процедура по издаване на разрешителни за разполагане на РИЕ на територията на района, внася заявленията за разглеждане в съответната комисия и подготвя договори;

2. извършва процедури по издаване на разрешения по реда на чл.56 от ЗУТ.
Чл. 33. (1) Функционално направление „Собственост и жилищна политика” извършва следните дейности и предоставя следните административни услуги:

1. обработване на заявления на граждани за картотекиране като крайно нуждаещи се от общински жилища; осъществяване на проверки, във връзка с картотечни преписки и наемните досиета;

2. изготвяне на настанителни заповеди и договори на граждани с установена жилищна нужда за настаняване в общински жилища под наем;

3. издаване на удостоверения за картотечна група при поискване и служебни бележки към експлоатационните дружества;

4. осъществява контрол по изпълнение на задълженията на гражданите по договорите за наем и предприема всички законово допустими действия за събирането им в срок;

5. осъществяване на процедури по прекратяване на договорните отношение с недобросъвестни наематели на общински жилища, както и по принудително изземване на общински имоти по реда на чл. 65 от ЗОС.


Чл. 34. (1) Функционално направление „Бюджетни дейности” осъществява следните дейности и административни услуги:

1. изготвя проектобюджет в частта му за район "Вл. Варненчик", съгласно чл. 11. ат. (1). т.4 от Закона за общинските бюджети;

2. осъществява касово събиране на приходите от наеми и услуги, извършвани от районната администрация и таксите по ЗМДТ, както и тяхното фактуриране;

3. изпълнява бюджета на общината в частта му за район "Вл. Варненчик";

4. анализира постъпленията от наеми, реклами и право на разполагане и предлага мерки за подобряване на събираемостта;
Чл. 35. (1) Функционално направление „Човешки ресурси”:

1. изготвя документите, свързани с възникването, изменението и прекратяването на трудовите и служебните правоотношения в района;

2. води и съхранява личните досиета на служителите от районната администрация и издава документи и удостоверения, свързани с тях;

3. технически осигурява процесите по наемането и подбора, обучението и професионалната квалификация и йерархическото израстване на служителите;

4. разработва длъжностни и поименни щатни разписания за служителите в районната администрация, съгласно действащото законодателство, отразявайки промените в служебните и трудови правоотношения, размера на работни заплати и ги представя за утвърждаване от кмета на района;

5. осигурява методическо и организационно съдействие при разработването на длъжностните характеристики на служителите от районната администрация, както и тяхното актуализиране;

6. организира процеса на оценка на трудовото изпълнение на служителите от районната администрация, осъществява техническа и методологическа помощ на всички етапи от атестирането;

7. организира и извършва дейности по осъществяване на здравословни и безопасни условия на труд, съгласно нормативната уредба;


Чл. 36. (1) Функционално направление „борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (БППМН) осъществява следната дейност:

1. взаимодейства с всички институции на територията на района, които имат пряко отношение към малолетните и непълнолетните извършители на противообществени прояви;

2. подготвя и организира разглеждането на възпитателни дела на малолетни и непълнолетни и контролира изпълнението на възпитателните мерки;

3. ръководи и контролира дейността на обществените възпитатели;

4. подготвя отчет за дейността на Местна комисия за БППМН, който предлага на пленарно заседание на комисията;

5. попълва образците на Националния статистически институт.


Чл. 37. (1). Функционално направление „Превантивна дейност и програми”:

1. участва в процесите, свързани с превантивната и социална дейност на територията на района;

2. проучва източниците за финансиране на общински дейности, за които районът има правомощия;

3. разработва и подготвя анкетни и социологически проучвания по важни проблеми от местно значение;

4. изготвя социални доклади за лица, желаещи да бъдат включени в обществена трапезария; организира дейността по осигуряване на храната на включените в обществената трапезария граждани;

5. организира дейността по осигуряване на дърва за огрев на социално-слаби лица;

6. ежемесечно подготвя и осигурява раздаването на заявки за безплатни карти за градския транспорт на граждани, навършили съответната възраст.
Чл. 38. Главният инженер:

1. осъществява контрол по състоянието на инженерната инфраструктура на територията на района;

2. контролира строително-ремонтни и други дейности, възложени от Община Варна, в рамките на предоставената му компетентност.
Чл. 39. (1) Функционално направление „Инженерна инфраструктура” осъществява следните дейности и услуги:

1. контролира състоянието на инженерната инфраструктура на територията на района;

2. заверява графици на фирми, извършващи прокопавания на територията на района на основание чл. 72 от ЗУТ;

3. издава протоколи при приемане на настилки;

4. издава служебна бележка за оправомощаване ползването на тротоарно право за разполагане на строителни материали върху общински терени, съгласно одобрен ПБЗ;

5. изготвя програми за рехабилитация на уличната мрежа, контрол по изпълнението на извършените СМР и подписване на протоколи за количествата;

6. извършва огледи по молби на физически и юридически лица;

7. води подробен отчет на детските и спортните площадки в района и отговаря за поддържането и ремонта на детските съоръжения;


Чл. 40. (1) Функционално направление „Поземлена реформа” извършва следните дейности и услуги:

1. изготвя и съобщава заповедите за признаване и възстановяване на собствеността по ЗСПЗЗ, комплектова жалбите по тези заповеди до съда;

2. изготвя оценки на земи в територии по § 4 от ЗСПЗЗ, изготвя заповедите за одобряването им и ги съобщава, комплектова жалбите по тези заповеди до съда;

3. участва в работата на комисии, свързани с изменения на влезли в сила ПНИ;

4. заверява анкетни карти на земеделски производители;

5. води регистър на пчелините.

(2) Функционално направление „Поземлена реформа” осъществява и дейностите и предоставя услугите на функционално направление „Геодезия”.

1. съхранява оригинали и копия на всички налични кадастрални и регулационни планове и техните изменения;

2. извършва текущо попълване и промени на действащи кадастрални и регулационни планове, въз основа на влезли в сила заповеди, за одобряването им;

3. изготвя графичната част на скици с указан начин на застрояване (виза);

4. изготвя скици;

5. изготвя удостоверенията по обстоятелствени проверки;


Чл. 41. (1) Функционално направление „Регистрация на строежи” извършва следните дейности и услуги:

1. води регистър на заверените заповедни книги, на основание чл. 158 от ЗУТ, за строежите, за които разрешението за строеж е издадено от район "Вл. Варненчик";

2. приема документите, внесени за регистрация на строежите, за които разрешението за строеж е издадено от район "Вл. Варненчик" и ги регистрира;

3. води регистър на въведените в експлоатация строежи.


Чл. 42 (1) Функционално направление „Участъков техник” осъществява дейности, свързани с прилагане на ЗУТ във връзка с инвестиционното проектиране и разрешаване на строителство, въз основа на влезли в сила ПУП, както следва:

1. обработва внесените инвестиционни проекти за съгласуване и одобряване от главен архитект и комплектова досие за архив към съответния акт;

2. подготвя разрешения за строеж и актове за узаконяване или откази да бъдат издадени такива;

3. извършва обявяване на издадените актове на заинтересованите лица и РО НСК – Варна при РДНСК – Североизточен район; комплектова преписките по обжалваните актове и ги изпраща на компетентния орган;

4. отговаря на запитвания на граждани, фирми и др. по въпроси, свързани с инвестиционното проектиране;

5. води регистър на издадените разрешения за строеж.

6. изготвя текстовата част на скици с указан начин на застрояване (визи);

7. подготвя заповеди за изменение по чл.154, ал.5 от ЗУТ на внесените инвестиционни проекти;

8. проверява и подготвя документите за екзекутив на одобрените инвестиционни проекти.


Чл. 43. (1) Функционално направление „Процедиране на ПУП-ове”:

1. изготвя копие от съответния план за издаване на заповед по чл. 16 от ЗУТ;

2. обслужва преписките по създаването и изменението на ПУП;

3. води регистър на всички решения за изработване на подробни устройствени планове и на измененията им.

4. подготвя преписки и заповеди за разглеждане от ЕСУТ и РЕСУТ.


Чл. 44. (1) Функционално направление „Озеленяване”:

1. контролира озеленителните мероприятия в района, извършени от фирмата-изпълнител;

2. изготвя годишен график за резитбите на дърветата в района, подписва протокол с фирмата-изпълнител и съгласува отчетите за извършената работа с подпис върху акт Обр. 19;

3. извършва текущ контрол при отсичане на сухи дървета в района от фирмата-изпълнител;

4. изготвя ежемесечни и годишна план-програми за поддържане зелените площи в района;

5. контролира извършването на нови или възстановителни работи - дървесни и храстови групи, цветни фигури и паркови архитектурни елементи;

6. съставя протоколи за извършено компенсационно озеленяване;

7. извършва проверки и изготвя отговори по жалби и сигнали на граждани.


Чл. 45. (1) Функционално направление „Екология”:

1. осъществява контрол по спазване на екологичното равновесие на територията на район "Вл. Варненчик";

2. осъществява контакт с фирмата по сметопочистване и сметоизвозване;

3. извършва текущ контрол на сметопочистването и сметоизвозването в района;

4. обявяване на инвестиционните намерения;

5. осъществява контрол на фирмата-изпълнител на дейността „машинно миене” с констативен протокол.

6. извършва проверки и изготвя отговори по жалби и сигнали на граждани.
Чл. 46. (1) Функционално направление „Контрол по строителството”:

1. констатира незаконни строежи и строежи с нарушения;

2. констатира нарушения при ползването на строежи или на части от тях;

3. изпълнява заповедите за спиране, за забрана на ползването, за забрана на достъпа до строежи и строителни площадки и за премахване на незаконни строежи;

4. контролира изпълнението на мероприятията за възстановяване на територии с особена териториалноустройствена защита;

5. установява други нарушения на ЗУТ и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му;

6. създава и поддържа регистър на издадените наказателни постановления и на влезлите в сила заповеди за премахване на незаконни строежи;

7. извършва проверки и изготвя отговори по жалби и сигнали на граждани.


Чл. 47. (1) Функционално направление „Инспектори”:

1. осъществява контрол по наредбите на Общински съвет, свързани с опазване на обществения ред и околната среда, търговската и рекламната дейност и други;

2. извършва проверки и изготвя отговори по жалби и сигнали на граждани;

3. съставя констативни протоколи при извършени проверки и АУАН при констатирани нарушения;

5. осъществява контрол по извършване на снегопочистването на територията на района.
Чл. 48. (1) Функционално направление „Контрол бюджетни приходи”:

1. организира събирането на бюджетните приходи;

2. планира и осъществява постоянни и целеви проверки на физически и юридически лица, относно установяване на общински вземания - такси, цени на услуги и др.;

3. комплектова и предава на юристите в района информацията, във връзка със принудително събиране на дължими към бюджета средства от наематели.

4. отговаря на жалби и сигнали на граждани.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В РАЙОН „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК”
Чл. 49. (1) Дейността на администрацията в район „Вл. Варненчик” се осъществява от държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение.

(2) Държавните служители се назначават по реда, определен в Закона за държавния служител и подзаконовите нормативни актове.

(3) Служителите, работещи по трудово правоотношение се назначават по реда на Кодекса на труда. Кметът на района може със своя заповед да определи длъжности по трудово правоотношение, които да се заемат след провеждане на конкурс.

(4) Според функциите, които изпълняват, длъжностите в администрацията са:

1. ръководни;

2. експертни;

3. технически.

(5) Служителите, заемащи ръководна длъжност в администрацията, я осъществяват по служебно правоотношение.


Чл. 50. (1) Длъжностите в администрацията се заемат от лица с професионална квалификация, включваща задължителна минимална степен на завършено образование и професионален опит, определени в Класификатора на длъжностите в администрацията.

(2) За отделните длъжности се изготвят длъжностни характеристики.


Чл. 51. (1) Служителите в район „Владислав Варненичик” осъществяват своята дейност в съответствие със Закона за държавния служител, Кодекса на труда, Административнопроцесуалния кодекс, Наредбата за административното обслужване и други нормативни актове, както и Вътрешни правила и процедури.

(2) Вътрешните нормативни актове се утвърждават от кмета на района по предложение на секретаря на района.

(3) Организацията на работата с предложенията и сигналите на гражданите, организациите и омбудсмана се определя с вътрешните правила по чл.19, ал.1, т.7 в съответствие с разпоредбите на глава осма от Административнопроцесуалния кодекс. Приемното време за изслушване на граждани и представители на организации относно предложения и сигнали се оповестява на общодостъпно място в сградата на администрацията.
Чл. 52. (1) Всички постъпващи документи до кмета на района се регистрират в АИС ИМЕОН в центъра за информационно и административно обслужване.

(2) При регистрацията се извършва проверка за наличието на посочените в заявленията документи и се образува служебна преписка.

(3) Всички служебни преписки подлежат на насочване според адресата или съдържанието им.
Чл. 53. Изходящите от района документи се съставят в не по-малко от два екземпляра, като оставащият в деловодството за съхранение екземпляр съдържа съгласувателен щемпел с името, подписа и длъжността на изготвилия го служител, както и на служителите от съгласувателния ред, утвърден в администрацията, като се посочва и датата.
Чл. 54. Кметът на района, заместник-кметовете и секретарят разпределят служебните преписки, насочени към тях, с резолюция до съответните ръководители на административните звена.
Чл. 55. (1) Административните звена осъществяват своята дейност в съответствие с определените в този правилник функции.

(2) Непосредственото ръководство на административното звено се осъществява от неговия пряк ръководител.

(3) Ръководителят на административното звено:

1. ръководи, организира, контролира и координира дейността на повереното му звено;

2. разпределя задълженията и контролира работата на работещите в ръководеното от него звено;

3. отчита и носи отговорност за дейността на звеното;

4. участва в работата на комисии и съвети по въпроси, включени във функциите на ръководеното от него звено;

5. изпълнява и други задачи, възложени от кмета на района.

(4) При отсъствие на ръководителя на административното звено той се замества от определено със заповед лице от състава на районната администрация.
Чл. 56. За образцово изпълнение на служебните си задължения служителите в администрацията могат да бъдат награждавани с отличия.
Чл. 57. (1) Работното време на работещите в районната администрация е 8 часа дневно от 8.00 до 18.00 часа с почивка 30 минути, която може да се ползва между 12.30 и 13.00 часа.

(2) Кметът на района със заповед създава организация за въвеждането на работно време с променливи граници и за отчитане на работното време на служителите.

(3) Със заповед на кмета на района могат да бъдат установени различен начален и краен час на работното време, както и различен ред за ползване на почивките от служителите от звеното за административно обслужване.

(4) Със заповед кметът на района може да установи за някои длъжности ненормирано работно време.


Чл. 58. Служителите не могат да правят изявление от името на района.
Чл. 59. При нарушение на трудовата дисциплина служителите носят дисциплинарна отговорност по реда на Закона за държавния служител и Кодекса на труда.
Чл. 60. Служителите в районната администрация имат всички права и задължения, съгласно ЗДСл, КТ и подзаконовите нормативни актове, свързани с тяхната дейност.
Чл. 61. Със заповеди на кмета на района могат да се уреждат и други въпроси от организацията на работа на районната администрация.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. По смисъла на този правилник:

1. “Районна администрация” е кметът на района и лицата, които са в трудовоправни или служебни отношения с него.

2. “Документи” са всички писма, отговори, оферти, протоколи, договори, наказателни постановления и др., издадени по установения от закона ред и форма от кмета на района и служители на районната администрация в кръга на техните права и задължения.

3. “Препис от документи” е нов документ, чието съдържание е еднакво с това на оригиналния документ, има надпис “Вярно с оригинала”, отбелязани са името, длъжността и подписа на издаващия преписа и е подпечатан с щемпел или печата на района;



§ 2. Навсякъде в правилника под “служител” да се разбира „служител на районната администрация”.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Устройствения правилник на районната администрация се утвърждава на основание чл.11 от Закона за администрацията и отменя досега действащия Устройствен правилник.

§ 2. На основание чл.181 от Кодекса на труда, кметът на район приема Правилник за вътрешния трудов ред на администрацията.

§ 3. Всички служители са длъжни да се запознаят срещу подпис с този правилник и да спазват разпоредбите му. Новопостъпилите служители, се запознават с правилника срещу подпис от секретаря на района.

§ 4. Неизпълнението на този правилник е основание за налагане на дисциплинарно наказание.

§ 5. В едномесечен срок от влизане в сила на настоящия правилник следва да бъдат изготвени щатни разписания, въз основа на които да се изменят длъжностните характеристики.

§ 6. Контролът по изпълнение на настоящия правилник се възлага на секретаря на района.

§ 7. Изменение и допълнение на правилника се извършва по реда на неговото утвърждаване.

§ 8. Устройственият правилник влиза в сила от датата на утвърждаването му.


/24

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница