Ролята на протеините в живите организми



страница1/7
Дата25.02.2024
Размер458.41 Kb.
#120445
  1   2   3   4   5   6   7
Ролята-на-протеините-в-живите-организми-2-за-обединяване

Ролята на протеините в живите организми

Изготвил: Елица Тодорова Енчева спец. АКЕХ, група-136А, фак №-34825


Едни от най-важните макромолекули из между живите организми са полимерите. Тези полимери се състоят от малки градивни елементи, които са свързани помежду си в дълги линейни вериги. Полипептидите са вериги от субединици, наречени аминокиселини, които са свързани, чрез пептидни връзки. Късите полипептиди се наричат пептиди, а дългите полипептиди - протеини. Протеините се състоят от 20 аминокиселини, които са неесенциални , а 9 от тях са есенциални. Те имат общи характеристики, които им позволяват да образуват пептидни връзки, като същевременно и се отличават с характерни химични характеристики. Това разнообразие от аминокиселини киселини определя техният огромен брой възможни комбинации, които показват огромни различия в химичните и физичните свойства на протеини. В това есе ще се разглежда значението на белтъците в живите организми, като се описват подробно тяхната структура, функции и различните начини, по които те допринасят или влошават нашето здраве.
Откъде идват всъщност протеините?
Протеините идват от животински и растителни източници.
Животински - пилешко месо, говеждо, риба или млечни продукти, съдържат всички незаменими аминокиселини и са висококачествени източници на протеини.
Растителни - боб, леща и пълнозърнести храни, са непълноценни протеини. Въпреки непълното им съдържане на всички аминокиселини, те са ценен източник на протеини.
Соевите продукти се произвеждат от соеви зърна. Те съдържат не есенциални аминокиселини, което ги прави висококачествени и пълноценни източници на протеини.
Клетките, които преобладават в организма ни, благодарение на белтъците могат да изпълняват многобройните си функции. Повечето протеини действат като ензими, които
катализират химичните реакции, като намаляват ΔG‡. Всъщност, почти всички трансформации, които се извършват в клетката, се осъществяват благодарение на ензими, които без тях живите системи няма да могат да извършват почти никаква химическа дейност. Белтъците - актин и тубулин често се използват за позициониране и контролиране на движението и локализирането на други клетъчни молекули. По този начин, дори в привидно малка категория на "структурните протеини", се наблюдават голям брой структури, функции и поведения.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница