Съдържание: Въведение



страница1/3
Дата10.09.2016
Размер391.15 Kb.
#8886
  1   2   3


Съдържание:


  1. Въведение

Периодът, който измина от последния отчет на ръководството на Българската телеграфна агенция пред Парламентарната комисия по култура, гражданско общество и медии (април-май 2012) бе първият, откакто националната информационна агенция работи със Закон за БТА, приет от Народното събрание в края на миналата година. Промяната не се отрази на работата на агенцията. Напротив, настъпи известно успокоение сред личния състав и ръководството, продиктувано най-вече от яснотата относно финансирането на институцията и ясния регламент за нейното функциониране.

През изминалите месеци в работата на БТА не бяха извършени кардинални промени. Както и преди, динамиката на обществено-политически процеси у нас, налагаше активно отразяване на събитията и продукцията на агенцията запази своите параметри. Отново всеки ден в емисиите бяха излъчвани средно около 1000 информации и около 600 снимки. Не настъпиха промени сред клиентите ни, а сътресенията, наблюдавани в медийната ни общност не се отразиха неблагоприятно на агенцията.

Продължи активната международна дейност на агенцията, Успешно се изпълняваха и обществените функции, които има националният информационен лидер. Всичко това дава надежда, че БТА не само ще продължи да изпълнява своята високо отговорна мисия, но и ще посрещне в добра кондиция предстоящия юбилей - 115 години национална информационна институция.

Представеният отчет(след 2004, 2007, 2010 и 2012 г.) е петият, които ръководството на БТА представя пред парламентарната комисия. Актът е по силата на член 16 от Закона за БТА.

Настоящият отчет обхваща периодът от януари 2012 до юни 2012 г.


  1. БТА на медийния пазар – информационни продукти, клиенти, търговски взаимоотношения

През последната година, медийният пазар у нас и в света е коренно променен. Промяната се дължи на интернет, на социалните мрежи, които вече функционират като медии и на свободния достъп до всевъзможни „новинарски” сайтове и блогове. Авторското право върху информация е на практика неприложимо. Официално се знае, че 80% от информацията в света се произвежда от световните и национални информационни агенции. Но на практика след еднократното излъчване, информацията се мултиплицира, видоизменя, губи източника си и реално не може да донесе дивиденти от авторско право на създателя си. За информационните пакети на агенциите в света и в България плащат „шепа клиенти”, а ползват стотици-хиляди.

На този фон от сериозна, жълта, халтурна, фейсбук и т.н. журналистика, БТА продължи да отстоява правилата на класическата агенционна журналистика и съсредоточава усилията си в поддържане на високо качество и достоверност на информацията. Залагаме на всеобхватност на темите, създаване на нови рубрики и емисии, с цел разширяване палитрата на своя информационен пакет.

БТА участва във всички формални и неформални сдружения на журналистически дружества, медии и т.н., които защитават авторското право, но реален резултат все още няма, както у нас така и в света. БТА търси правата си по съдебен ред основно при фотоилюстрацията, тъй като авторството при нея е по-реално защитимо.

При писането на своите информации журналистите на БТА следват правилата на световната агенционна журналистика, приетия в България журналистически етичен кодекс /2004/ и задълженията заложени в Закона за БТА /декември 2011/.

Изпълнявайки своите обществени функции на национален информационен институт, БТА:

- информира безпристрастно за многообразните политически,

научни, икономически и художествени възгледи в обществото (много широко използвана е рубрика „Анализи и коментари”, която е в рамките на „Вътрешна информация” и обобщава, анализира, коментира водещи теми от деня, чрез представяне на факти и разнообразни гледни точки и източници);

- разграничава информацията от коментара, рекламата и платеното съобщение (за съобщения без редакторска намеса съществува емисия, наречена „Оригинални текстове”);

- информира всеобхватно за събития от регионален характер, покривайки информационно страната чрез своите 31 щатни кореспонденти (БТА създаде единствената по рода си емисия „Българска община”, която разпространява информация за регионите)

- гарантира точност и пълнота на информацията, както и бързото й разпространяване;

- гарантира правото на неприкосновеност на личния живот и достойнство на гражданите;

- не допуска разпространяване на информационни продукти, в които се пропагандира или възхвалява война, насилие, жестокост, политическа, етническа или религиозна нетърпимост;

- разпространява актове и обръщения на президента на републиката, председателя на Народното събрание, министър-председателя, главния прокурор, председателите на Конституционния съд, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и на упълномощени от тях лица, както и на парламентарно представените партии и коалиции (в своята най-популярна емисия „Вътрешна информация” и специализираната рубрика със свободен достъп „Оригинални текстове”);

- информира за живота на българите, живеещи извън границите на Република България и им осигурява информация за събитията в страната. През 2012 година БТА създаде нова емисия, наречена „еМисия Емигрант”, която има за цел да информира с точна, бърза, вярна информация българите, живеещи в чужбина за важните събития от България;

- грижи се за правилен и чист български език (чрез специализирана рубрика в рамките на емисия „Международна информация”, която подава правилното изписване на български език на лични имена, географски райони, имена на фирми и пр.);

БТА разпространява ежедневно повече от 1000 информации и 600 снимки от страната и света. Те отразяват всичко, което се случва в политиката, икономиката, културата, спорта. Агенцията има широка мрежа от репортери, кореспонденти и сътрудници в страната и чужбина. В България БТА има 31 щатни кореспонденти във всички големи областни центрове, като с това покрива цялата страна. Източници на информация от чужбина са собствените кореспонденти на БТА, договори за сътрудничество със световните агенции – американската Асошиейтед прес, английската Ройтерс, френската АФП, германската ДПА, руската ИТАР-ТАСС, китайската Синхуа, както и националните информационни агенции на държави от всички континенти. Основната мисия на агенцията е да разпространява навременна, проверена и надеждна информация.

За услугите и информацията на БТА са абонирани повечето национални електронни медии – телевизии и радиа, повечето от водещите национални всекидневници и седмични издания, както и десетки информационни сайтове, работещи в интернет пространството. Тенденция през последните години е увеличаване броя на корпоративните клиенти на БТА, както и общинските администрации, неправителствени структури, ПР и рекламни агенции, новинарски сайтове и т.н.

По закон БТА е единственият официален национален източник на информация от България и света за държавните институции. На тях БТА предоставя безплатно пакет информационни услуги, който включва „международна информация”, „вътрешна информация”, „балканска информация”, „икономика”, „забава и знание”, спортна информация” и радио-телевизионен монитор”. По силата на закона държавните институции предоставят първо на БТА информация за своята дейност, тъй като агенцията е основен източник на новини от България за света.

Към днешна дата БТА остава основен източник на информация за всички значими български медии. Реално 95% от новините, които се излъчват в информационното пространство на България са с източник БТА. Отделен е въпросът, колко от тях ползват регламентирано БТА и колко от тях я цитират. Това е тема, по която все още няма добра професионална практика и от друга страна няма съдебна такава, което поставя БТА в затруднена ситуация. Засилен интерес към информационните продукти на БТА имат електронните новинарски сайтове, които през последните години нарастват в геометрична прогресия. Именно те създават нерегламентирано свободно движение на текстове и снимки, което не е съобразено със закона за авторското право у нас. Като обобщение, можем да кажем, че картината на медийните абонати на БТА е всъщност картина на медийния пазар в страната.

Отношенията с тези абонати са поставени на договорна основа. Цената на абонамента се определя от броя и типа информационни продукти и услуги и според тиража и обхвата на медията.

БТА развива гъвкава маркетингова политика с цел създаване и поддържане на емисии, които да са подходящи за медиите с по-малък тираж и обхват и същевременно цената да е във възможностите им.

В заключение ще повторим, че най-сериозни за БТА (както и за много от агенциите по света) са два проблема. Първо - нерегламентираното ползване на информация от националната агенция, което е и в нарушение на закона за авторското право и неминуемо се отразява на реалните ни финансови приходи. Второ - коректното цитиране на източника на информация за клиенти с подписан партньорски договор, което ощетява авторитета и мащаба на агенцията.

Проблем на отношенията между БТА и българските медийни абонати е нежеланието на много от тях да спазват елементарните правила на партньорска и колегиална коректност. Всекидневна практика е новините и анализите на БТА да се представят като собствени редакционни или дори авторски текстове в редица медии. Освен, че е израз на професионално безсилие, тази практика на редакциите по същество е и системно нарушаване на договора с агенцията, тъй като в него е записано, че "позоваването на БТА е задължително" и на закона за авторското право, който гласи, че всяка информация в интернет пространството може да бъде използвана за собствени нужди, но не и тиражирана с търговска цел, без подписан договор за това.


  1. Немедийните клиенти

Всички информационни продукти на БТА се разпространяват по електронен път от началото на 2011г. Изключение правят само някои немедийни клиенти, например посолства на чужди държави у нас, които държат на печатното издание на някои от справочниците на БТА, независимо че четат новините на БТА и през интернет.

По различни технически способи, но най-често в реално време, информационните емисии на БТА се приемат в Народното събрание, в кабинета и канцеларията на Президента на републиката, в пресцентъра на правителството, всички министерства, повечето комитети и агенции при Министерския съвет, почти всички областни администрации, НРС, НСО, НСС, НСБОП и други институции и служби. Чрез Министерството на външните работи емисиите на БТА на български и на английски език могат да се получават всекидневно в българските дипломатически представителства по света. Като цяло, българската законодателна, изпълнителна и съдебна власт има достъп до пълния пакет информационни продукти на БТА.

Болшинството от чуждестранни дипломатически представителства и офиси на чуждестранни фирми в София и в столиците на някои съседни балкански страни получават на хартия или в електронен вид всекидневник на английски език — изданието на БТА Daily News (с приложение обстоен преглед на централните вестници от същия ден) и седмичния стопански бюлетин Business Economic Outlook.

Специализираната новинарска емисия English Service, която съдържа всекидневно близо 100 водещи новини от България е основен източник на информация за кореспондентите на чуждите медии у нас като АП, АФП, Синхуа, ИТАР-ТАСС, Ройтерс, ДПА, както и за националните агенции на държавите от цял свят, с които БТА има партньорски договори.


  1. БТА в света – международни асоциации; Договори за обмен и чуждестранни партньори;

Партньори и абонати на БТА са най-големите международни информационни агенции.

БТА е единствената информационна институция в България, която получава, обработва и излъчва за своите клиенти, информационните емисии на всичките световни лидери - Reuters, Associated Press, Agence France-Presse. DPA, ИТАР-ТАСС. Фотоемисията на БТА предлага всекидневно повече от 500 снимки от фотосервизите на ЕРА и Xinhua, които реално покриват с илюстрация целия свят.

Изключително важно е, тази практика на БТА за абонамент към „Big five” да бъде запазена, тъй като това гарантира достоверното, точно и бързо информиране на държавните институции и гражданите у нас. Поддържането на договорите със световните агенции е възможно само при запазване на досегашните финансови параметри за финансиране на БТА.

Централните офиси и кореспондентските бюра на световните агенции получават информационните емисии на БТА в реално време срещу заплащане, което компенсира част от сумата, която БТА плаща за техните емисии.

На разменен принцип новините на БТА се приемат от:

- всички национални агенции от района на Балканите (Тук уверено можем да кажем, че БТА е информационен лидер за балканския полуостров като качество и брой излъчвани информации.);

- всички национални агенции от района на държавите край Черно море (БТА отново е с лидерско място в информационен аспект)

- водещите агенции от Централна Европа, като австрийската АРА, испанската EFE, италианската ANSA и други;

- през последните пет години БТА подписа договори за обмен на информация с повече от двайсет водещи национални агенции от цял свят и по този начин покри информационно целия свят.

През последните години БТА разшири партньорството си с австрийската агенция АРА по отношение на емисията „Оригинални текстове" и с кипърската национална агенция CNA. Нейното съдържание е с български и английски вариант и е насочено към бизнеса, медиите и широката общественост в цял свят.

Международните договори на БТА дават възможност за разпространение на български политически, финансови и стопански новини и анализи в Европа и Америка, посредством електронната бизнес емисия Factiva на Reuters, американската финансова институция Dow Jones, работим и по подписване на договори с международните интегратори ISI, Dialog, Lexis Nexis. Информация на БТА достига до бизнес- и академични абонати от Европа, Азия и САЩ и чрез Internet Securites — международен информационен доставчик на новини и анализи.

Наши абонати в реално време са чуждестранни медии, предаващи на български език като Deutsche Welle.

Към разпространението на новините на БТА в чужбина или за чуждестранни абонати ще добавим и повечето от чуждите посолства в България и някои от европейските структури у нас, които ежегодно подновяват договорите си с БТА и ползват голяма част от информационния пакет на националната телеграфна агенция. За чуждестранните абонати БТА предава на английски език чрез емисията си English service, бюлетина Daily News и вести и анализи за икономическия живот на България от седмичния бюлетин Bulgarian Economic Outlook.

БТА членува във всички международни асоциации на информационните агенции в света, а на някои от тях е член-основател.

БТА е агенция – основател на АBNА - SE (Асоциация на информационните агенции от района на Балканите и Югоизточна Европа) , в която членуват информационни агенции от десет страни. БТА председателства Асоциацията за 2011/2012 година.

БТА е агенция – основател на BSANNA (Асоциация на агенциите от черноморския регион), в която членуват информационни агенции от тринадесет страни. Генералният директор на БТА е заместник председател на Асоциацията.

БТА е член на Асоциацията на европейските информационни агенции - EANA и на Съвета на световните информационни агенции.

Тези Асоциации провеждат годишни срещи, в които БТА участва и представя свои проекти.

Благодарение на лидерското място, което БТА заема в тези асоциации, БТА бе домакин на срещи и семинари проведени у нас с участието на световни и национални информационни агенции като:

Втори конгрес на асоциацията на черноморските информационни агенции - BSANNA

Международната конференция „50 години европейски парламент – погледът на медиите”.

Международна среща „Силни в информацията”.

Международните конференции „Развитие на сътрудничеството между България и Кипър и ролята на медиите” и „България – Кипър: медии, образование, бизнес”.


  1. Информационната дейност на БТА

Информационната дейност на БТА се осъществява от редакциите, натоварени с издирването, списването и редактирането на излъчваните до абонатите новини. Това са: „ВЪТРЕШНА ИНФОРМАЦИЯ”, „ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧУЖБИНА”, „МЕЖДУНАРОДНА ИНФОРМАЦИЯ” /включваща емисите „Светът”, „Балкани”, „Икономически новини”, „Забава и знание”/, „СПОРТ”„РАДИО-ТЕЛЕВИЗИОНЕН МОНИТОР”, „ПРЕСФОТО” И „СПРАВОЧНА РЕДАКЦИЯ”. Редакциите излъчват всекидневно минимално между 650-700 информации, а „Пресфото” около 680 снимки, /които сами по себе си са информация/ с придружаващ ги текст.

РЕДАКЦИЯ „ВЪТРЕШНА ИНФОРМАЦИЯ”

През отчетния период работата на Редакция „ВЪТРЕШНА ИНФОРМАЦИЯ” остана съсредоточена върху събитията в страната, проследявайки процесите и явленията, свързани с тях. Естествено, в центъра на вниманието бяха събитията с най-голям обществен отзвук. Положително развитие получиха и приоритетите на редакцията, а именно всестранното пълно и отразяване на дейността на трите власти - законодателна, изпълнителна и съдебна, на президентската институция, на политическите партии, неправителствените, работодателските и синдикалните организации, стопанските формирования, творческите съюзи, религиозните общности и т.н.

Редакцията продължи да утвърждава ролята си на безпристрастен, надежден и коректен източник на информация, доказал качества в среда на жестока и уви, твърде често нелоялна конкуренция. За отбелязване е фактът, че броя на излъчваните информации продължи да нараства. Сега редакцията във всичките си емисии /Вътрешна информация, Българска община, Икономика” и „Оригинални текстове” всекидневно излъчва над 300 информации, обхващащи събитията в България. Това е обяснимо с оглед на динамиката на политическите, социалните и икономически процеси, извършващи се в страната и с ангажиментите на България като член на НАТО и ЕС, като един от субектите на политиките, прокарвани от демократичната международна общност. Организацията на работата и направените в този контекст реформи позволиха без трусове да бъде посрещнат нарастващият информационен поток и без да бъде увеличавана общата бройка на ангажираните репортери и редактори. Сред екипа вече трайно се наложи убеждението, че принадлежността към БТА е силна мотивация за по-интензивна и качествена работа на екипа.

Авторитета си на национална информационна агенция БТА, защити не само с боря на излъчените информации, с тяхното качество и бързина, но и с принципите, от които се ръководи в работата си и към които стриктно се придържа – безпристрастност, равнопоставеност, точност и пълнота на информацията, надеждни и ясно назовани източници, търсене и на другата гледна точка, зачитане на личния живот и достойнството.

Закон за редакцията остана ясното разграничаване на новината от коментара, като коментарите са предоставени на тези, чийто обект е вестта. Това е и още една гаранция за пълно отсъствие на каквито и да било лични пристрастия и субективни авторски внушения.

Тук е мястото да се отбележи, че „жълтите” вести, макар и най-касови, отново останаха извън обсега на БТА. Запази се политиката на агенцията е да не се плъзга по тази плоскост. Нещо повече, продължаваме да смятаме, че това е и едно от достойнствата на агенцията. Съзнавайки обществената си функция, „Вътрешна информация” /а и всички екипи на БТА/ е водена и от убеждението, че информирайки, може и да възпитава – да възпитава на откритост, на респект към национални ценности, на коректност, толерантност, уважение към различните гледни точки, та дори на добър български език, очистен от уличен жаргон.

В конкурентната среда всекидневно остава открит въпросът за бързината, с която се излъчва информацията. Факт е, че невинаги БТА е първа, но както неведнъж сме отбелязвали не би и искала, ако тези лаври ще е за сметка на точността и обективността на информацията, на информацията не по слухове, а с ясно назован източник. Проверките отнемат човешки и финансов ресурс, време но съзнавайки функцията са на национален информационен институт БТА не може да постави бързината пред истинността и достоверността на излъчваните информации. Въпреки това, „Вътрешна информация” драстично съкрати времето за излъчване на новините и това е един от безспорните й успехи.

Стремейки се да отговори на обществените потребности, редакцията и през този период продължи да се придържа към практиката при необходимост да създаването открити /безплатни/ събитийни приложения /сайтове. БТА винаги е смятала, че в подобни случаи комерсиалното трябва да отстъпи и не възнамерява да се отказва от тази възможност за широк достъп до информация, когато става дума за определящи, знакови за България и за света събития. Подобни сайтове „Вътрешна информация” предложи и предлага за всички избори, провели се в България през последните години, като паралелно осигурява с информация и изработения от нея сайт, документиращ дейността на Централната избирателна комисия.

Територия, на която „Вътрешна информация” стъпи и доразви през отчетния период е целенасочената регионална информация. За целта бе създадена рубриката „Българска община”, където всекидневно се излъчват 70-90 новини, от и за българските общини. Рубриката привлича все повече абонати и отчетливо се обогати. Материалите се подготвят от кореспондентската мрежа в страната и запознават с перспективите за развитие и проблемите не само на областните центрове, но и в по-малките населени места.

Пример за добро взаимодействие с институциите е приложението „МВР-горещи новини”, където всекидневно се предлага актуална информация за дейността на министерството. В този контекст следва да се отбележи тясната връзка на „Вътрешна информация” с пресцентровете на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, с президентската институция, с пресцентровете на политическите сили, синдикатите, творческите съюзи, университетите, неправителствените организации и т. н. Те са постоянен източник както на разнообразна информация от деня, така и на предварителна информация, към която има засилващ се интерес.

Вярна на принципа си да дава свободен и равнопоставен достъп, БТА продължи да предлага и рубриката с открит достъп „Оригинални текстове”. Без репортерска и редакторска намеса в нея институции, различни организации, политически и неправителствени формации, сдружения, съюзи и фондации излагат позиции, да огласяват декларации и становища, стига предоставените текстове да не са в разрез с законите на страната и общоприетия морал и ценности.

РЕДАКЦИЯ „НОВИНИ ЗА ЧУЖБИНА”

/АНГЛОЕЗИЧНА ЕМИСИЯ – DAILY NEWS, Bulgarian Economic Outlook/

През отчетния период продължи и излъчването на Англоезична емисия на БТА, наречена още Новини за чужбина. Тя е ежедневна, практически отворена 24 часа в реално време. Философията на емисията е придържане към балансирана, максимално бърза, обективна/прецизна информация. А тя е дайджест на основните за деня новини /между 20 и 40 на брой/.

Редакцията продължи да изработва всекидневно бюлетин Преглед на печата, съдържащ новини от следните области: политически, военни /българските контингенти в чужбина/, икономически /главните бизнес, финансови, банкови, борсови/, екологични, социологични, културни, спортен плюс кратки хроники, интервюта, обзорни статийни материали, анализи, коментар, прогнози, препечатани от западния печат материали по ключови за България въпроси/оценъчен анализ. В неделя се подготвя хронологичен преглед на най-важните политически събития от седмицата. Средният ежедневен брой на „Дейли Нюз“ е осем-дванайсет страници, всяка с обем , който се утвърди като е един от ценените агенционни продукти с многостранна и многопосочна дейност.

Запази се принципът съдържанието да е и в официалната национална осведомителна емисия за чужбина. Сред абонатите бяха и се запазиха всички представителни тела и институции на Европейския Съюз, Европейската Комисия, Европейският парламент в София, български правителствени институции. Това само по себе си е оценка за на нейните качества и полезност. За емисията са абонирани и немедийни клиенти: посолствата, чуждестранни и национални търговски и културни представителства, фирми, институции, банки и финансови институти в София, цялата страна и света., сред тях са министерски служби за информация в САЩ, както и правителствената служба на САЩ за информация от чужбина /FBIS/. Получават я и над 30 информационни агенции и интернет портали, на първо място тези, с които БТА има договор за обмен на информация. Широко я използват и чуждестранни вестници, а както показва статистиката при постоянно нарастващ интерес на абонатите /тенденция, засилена след членството на България в НАТО и утвърдена след приемането ни в Европейския съюз/. От редовната емисия ежедневно се подбира пакет икономически новини, които влизат във Фактива, а седмично излиза книжно тяло, наречено “Bulgarian Economic Outlook”. Фактива е част от “Business Briefing” - пакетно-информационна услуга в банковия и финансовия сервиз на Rueters, до който имат достъп десетки хиляди абонати.

За параметрите на ефективност може да говори факта, че английската емисия отива във всички англоезични посолства в България, в повечето други и в главните Интернет портали. Обратната връзка с посолствата е регулиращ механизъм относно използваемостта на тематиката - дадени/търсени теми, както са и поръчките от чужди издания. Интернет сайт-БТА с над 100 000 посещения месечно: динамика – първо зареждане рано през нощта с анонси за деня, редовно движение в ритъма на новината, честота на промяна до 5 минути, следейки събития в развитие.

През последните няколко години един от основните приоритети на екипа беше Евро-Атлантическата интеграция на страната. След членството в НАТО и присъединяването към ЕС дейността на България като пълноправен член на тези организации отново заема основно място в дейността. Както и усилията и напредъка на страната в области, които са ключови за успешното й членство в ЕС (в това число правосъдие и вътрешен ред, борба с корупцията, селско стопанство, административна реформа и други). Сред разработваните теми бяха цялото многообразие от политически, икономически, социални и други възгледи на личности, партии, коалиции, правителствени и неправителствени организации и институции, в степен и в контекстов background, достатъчен за чуждоезичния потребител да добие реална представа за това многообразие.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница