Справочник VII изд. Под ред на Ив. Ламбев. Изд. „Арсо, София, 2010, 817- 821



Дата10.02.2018
Размер140.5 Kb.
#56586


ЛЕКАРСТВА, ПРИЛАГАНИ ПРИ ОСТРИ И ХРОНИЧНИ АПИКАЛНИ ПЕРИОДОНТИТИ

Радева E. В кн.: Фармакотерапевтичен справочник – VII изд.

Под ред. на Ив. Ламбев. Изд. „Арсо”, София, 2010, 817– 821.





  • Микробният фактор е в основата на значителна част от възпалителните заболявания както на зъбната пулпа, така и на периодонциума.

  • Продължителното присъствие на микроорганизми в ендодонта води до инфектиране на микроканалчестата система на дентина, засяга се апикалния цимент, периодонталната мембрана и lamina corticalis.

  • В голяма степен това обуславя патологичните промени в периапикалните тъкани


Острият инфекциозен апикален периодонтит е възпаление от пулпен произход, засягащо периапикалния периодонциум и съседните костно-мозъчни пространства. В зависимост от развитието на процеса острите периодонтити се разделят на серозни и гнойни (Periodontitis acuta serosa, Periodontitis acuta purulenta). Изискват спешна дентална помощ.

Хроничният инфекциозен апикален периодонтит представлява възпаление от пулпен произход, изразяващо се с деструкция на периапикалния периодонциум, която се визуализира рентгенографски.

При лечението на периодонтитите се цели да се премахне етиологичния фактор, т.е микроорганизмите и техните токсини; да се даде отток на ексудата при наличие на такъв; да се повлие възпалителния процес в периапикалните тъкани и да се стимулира оздравителния процес; да се осигури херметично запълване на кореновия канал, с което да се изолира апикалния периодонциум от контакт със слюнката в устната кухина. Отстраняването на етиологичния фактор е свързано с механична и химична обработка на кореновия канал.


1. Разтвори, използвани за промиване на ендодонта (eндодонтски ириганти)
Sodium hypochlorite (натриев хипохлорит) – основен ендодонтски иригант, използван в различни концентрации при обработката на кореновите канали (0.5, 2.5%, 3%, 5.25%, 6%, 8% ). Той е ефективен разтворител на органичната материя. Има алкално рН (11–12). Трябва да се съхранява на студено и в тъмни стъклени шишета, в противен случай бързо се разпада. Устойчивостта на разтворите е ограничена.

Chlorhexidine gluconate 2% е ефективно антимикробно средство за промиване на кореновите канали при ендодонтско лечение. Той е от групата на бигванидните антисептици, които са антибактериални и повърхностно активни вещества, адсорбират се от тъканите и са с незначителна токсичност към тях. Хлорхексидинът е с широк спектър на действие и неговото значение се основава на продължителeни антисептичен ефект, дължащ се на адхезията му към дентина и излъчването му в продължение на около седем дни. Той е активен срещу Грам-положителни, Грам-отрицателни микроорганизми, факултативни анаероби аероби и дрожди. Антимикробната активност на CHX е pH зависима с оптимум в границите от 5,5 до 7,0. С нарастването на pH, антимикробната активност на тази субстанция значително се редуцира.

По-високата концентрация от 2% осигурява добър антимикробен ефект, в същото време относително нетоксичен за периапикалните тъкани в сравнение с NaOCl, но не е по-ефективен от него.

Solutio Hydrogenii peroxydi diluta (H2O2 – водороден пероксид) – 3 до 5% водни разтвори. Има антисептичeн, хемостатичeн, дезодориращ, депигментиращ и механичeн почистващ ефект, дължащи се на мощно оксидантно действие и продуциране на свободни радикали (OH), чрез които се увреждат липиди, протеини, ДНК и други жизнено важни клетъчни компоненти в микроорганизмите. Използването му подпомага отстраняването на дентиновите отпилки и тъканни остатъци. Противопоказана е при акаталаземия (по-често срещана сред японци и ескимоси).

Уреен пероксид – оксидиращ агент, почиства химически и отстранява анаеробните бактерии в каналната микрофлора. Използва се в комбинация с EDTA, а също и при избелващите процедури на зъбите.

Дестилирана вода. Използва се в интервала между прилагане на антисептичните разтвори за промивка, за неутрализиране и отстраняване на техните ефекти.

Физиологичен разтвор. Той е най-благоприятното промиващо средство за тъканите. Може да бъде темпериран.

Алкохоли. Eтиловият алкохол (Spiritus Vini) в концентрации от 70 до 90% е подходящ за подсушаване на кореновите канали.




Промиването на ендодонта се осъществява със спринцовка и ендодонтска игла, бавно и без упражняване на натиск.

Количеството на антисептичния разтвор e 2 до 5 ml (максимум 10 ml) за всеки коренов канал.

Хелаторите са комплексообразуватели, които имат способността да свързват калциеви йони от дентина и по този начин да деминерализират повърхностните слоеве на корено-каналния дентин. Премахват размазания пласт, увеличават възможността за по-ефективно въздействие на медикаментите и осигуряват по-добра адхезия на каналопълнежните средства към дентина.

EDTA (етилендиаминтетраоцетна киселина). В денталната практика се използва под форма на 15 до 17% разтвори с рН 7,3. EDTA се включва в ендодонтското лечение като слаба киселина при механичното разширяване на кореновите каналите и за отстраняване на замърсяващия слой. Притежава слабо антибактериално действие, което се потенциира от последващо използване на натриев хипохлорит. Често използваните лекарствени продукти са представени в следната таблица:
Лекарствени продукти, съдържащи EDTA


Разтвори на EDTA

EDTA под форма на гел

Smear Clear 17% EDTA®. Освен EDTA съдържа и повърхностно активен агент за намаляване на повърхностното напрежение.

Glyde File Prep е комбинация на EDTA с уреен пероксид. Предизвиква реакция на ефервесценция, която подпомага отстраняването на замърсяващия слой по посока към коронката. Овлажнява каналната система и улеснява навлизането на ендодонтските инструменти. Отстранява се напълно от кореновия канал благодарение на неговата водноразтворимост.

Calcinase®. Съдържа динатриева сол на EDTA, натриев хидроксид, дестилирана вода. Използва се за разширяване на кореновите канали и отстраняване на замърсяващия слой.

Calcinase-slide. Представява гел за препариране на кореновите канали, като лубрикант за ендодонтските инструменти и за отстраняване на замърсяващия слой.

Лимонената киселина – Citric acid в концентрации 3 до 12.5% се използва в ендодонтската практика за отстраняване на замърсяващия слой. Освен това тя има антибактериален ефект срещу някои факултативни и облигатни анаероби.


2. Лекарства, използвани като междинна вложка в кореновия канал за повлияване на остатъчната бактериална инфекция
При механичната обработка на кореновия канал и промивките с различни антисептични разтвори по време и след тази обработка не могат да се елиминират всички микроби, поради което се използват различни медикаменти поставени в кореновия канал между посещенията. Медикаментозните вложки се поставят в пулпната камера или в кореновия канал, в зависимост от диагнозата и качествата на медикаментите. Чрез тях се осъществява продължително повлияване на остатъчната бактериална инфекция в дентиновите каналчета. Медикаментите, които се употребяват като медикаментозни вложки между посещенията, имат второстепенно значение и могат да бъдат употребени само след много добра механична обработка на кореновия канал.
2.1. Калциев хидроксид (Calcium hydroxide)
Eфективността му се дължи на неговия антимикробен, противовъзпалителен и остеогенен ефект. Поради високата си алкалност (pH 12.5) калциевият хидроксид повлиява и бактерии, изпълняващи важна роля в ендодонтската инфекция. Съдържа се в редица лекарствени продукти:

Calcident 450® – зъбна паста в шприца по 2 ml, съдържаща 45% калциев хидроксид с рН>12. Използва се за временно запълване на коренови канали.

Calxyd®. Паста в шприци по 3.5 g, съдържаща калциев хидроксид. Използва се за временно запълване на кореновите канали при ендодонтското лечение. Притежава антисептичен и противовъзпалителен ефект.

Calcipro®. Съдържа 90% калциев хидроксид и бариев сулфат. Представлява прах за приготвяне на паста калциев хидроксид ex tempore. Смесва се с дестилирана вода до получаване на индивидуално съобразена консистенция: от течлива суспенсия до гладка паста. Използва се за временно запълване на кореновия канал.


2.2. Калциево-хидроксидни щифтове
Roeko Calcium Hydroxide Plus Points®. Съдържа gutta percha, Calcium hydroxide, Sodium chloride, surfactant, coloring agent. Калциево-хидроксидните щифтове се използват за временна вложка в кореновия канал. Те са алтернатива на калциево-хидроксидната паста. Лесно се поставят и отстраняват. Ефективни са за по-дълъг период от време.

Hygenic® Calcium Hydroxide Points. Има подобен състав и приложение.


2.3. Хлорхексидинови щифтове
Roeko Activе point Chlorhexidine®. Съдържа Chlorhexidine diacetate 5%, gutta-percha, ZnO, BaSO4, оцветители. Използва се за временно запълване на кореновия канал и предпазване от реинфекция. Времето на престой в канала обикновено е около 1–2 седмици, но при по-тежки клинични случаи щифтовете се подменят през 2–3 дни.
2.4. Фенолови деривати
ChlorphenolCamphora® (fl. 50 ml). Притежава обезболяващ и антисептичен ефект. Поставя се в пулпната камера с памучен тупфер напоен с медикамента и добре подсушен.

Para-ChlorPhenol® е по-силен антисептик и по-малко токсичен антисептик в сравнение с фенола. Към феноловите дериавати се отнасят още: Cresatin, Cresol, Thymol, Eugenol, Tricresol-Formalin и др. Всички фенолови деривати коагулират избирателно клетъчното съдържимо и причиняват тъканна некроза при контакт, дразнят тъканите. Поради тези причини фенол-съдържащите медикаменти се приемат за неподходяща алтернатива в съвременното ендодонтско лечение.


2.5. Комбинирани дентални пасти
Противовъзпалителното и антиалергичното действие на тези препарати се дължи на ГКС дексаметазон. Те са комбинирани с антисептици (формалдехид, гваякол, пара-хлорфенол, тимол), а някои от тях и с антибиотици (неомицин, полимиксини) за повишаване на антибактериалните им качества.
Indextol®. Представлява паста за устната лигавица, съдържаща, 5% индометацин и 1% дексаметазон, 5% олеандомицин. Показан е за локална терапия на хронични периодонтити, пародонтални джобове и алвеолити, гингивити, афти.

Septomixine forte® – антибактериална паста със широк спектър на действие в туби по 7.5 g. Съдържа флуорирания ГКС Dexamethasone и антибиотиците Polymixin B, Neomycin и Thyrothricin. Има противовъзпалително и широкоспектърно бактерицидно действие. Ефективен е при усложнени форми на периодонтити. Използва се за временно запълване на кореновия канал при хронични и екзацербирали хронични периодонтити.

Cresophene®. Представлява течност във флакони по 13 ml. Съдържа Dexamethasone (0.1%), Para-chlorphenol (30%), Camphora (64.9%) и Thymol (5%). Подходящ е за антисептична обработка на инфектирани коренови канали. Възможно е да се комбинира с антибиотици.

Osomol 3 Fl/14 ml. Съдържа Guajakol 62.42 g и Formaldehyde solution 35% 13.72 g. Използва се за антисептично въздействие в кореновия канал. Поставя се в пулпната камера памучен тупфер напоен с медикамента и добре подсушен. Противопоказан е при алергия към формалдехиди.

Rockle® 4. Съдържа Dexamethasone 125 mg, Phenol 36.705 g, Formaldehydе 32.41 g и Guajakol 30.46 g. Подходящ е за антисептично повлияване на инфектирани коренови канали след отстраняване на каналното съдържимо, а също за лечение на пулпна гангрена със или без усложнения.

Rockle® 8. Съдържа Dexamethasone 125 mg, Phenol 58.125 g, Formaldehydе 10.49 g и Guajakol 30.12 g. Препаратът е с намалено съдържание на формалдехид.


3. Лекарства за електрофоретично въвеждане в инфектирани коренови канали
Лекарствената електрофореза е метод за насочено въвеждане на медикаменти с помощта на електрически ток, която успешно съчетава терапевтичния ефект на тока и специфичното фармакологично действие на приложеното лекарство.

Освен при хронични периодонтити, електрофорезата се прилага при лечението на зъби с непроходими коренови канали, при наличие на счупени канални инструменти, при невъзможност за повлияване от конвенционалната медикаментозна терапия, препоръчвана за съответната нозологична единица.

Широко приложение в денталната практика намира електрофорезата на калиев йодид (за фронтални зъби); йод-калиев йодид – за дистални зъби (йодът се въвежда с катода при сила на тока до 3 mA и продължителност до 20 min); мед-калциев хидроксид (въвежда се с катода), антибиотици (активен електрод е анодът) – доксициклин или амикацин.
4. Средства за постоянно запълване на кореновите канали
С каналопълнежните средства се осигурява херметично запълване на кореновия канал след ендодонтското лечение до физиологичното стеснение, с което се изолира апикалния периодонциум от устната кухина. Те представляват комбинация от лекарства с антисептичен, противовъзпалителен и антиалергичен ефект.
4.1. Цинков оксид-евгенолови пасти
Пластифицират се с евгенол. Основания за комбинирането на тези средства са постигане на антисептичен, противовъзпалителен и антиалергичен ефект.

Cortisomol®. Съдържа Delta hydrocortisone 1 g, Trioxymethilene 2.5 g, Di-iodothymol 24 g и Minium 11 g.

Endomethasone®. Съдържа Dexamethasone 10 mg, Eugenol 91 ml, Hydrocortisone acetate 1 g, Paraformaldehyde 2.2 g, Thymol Iodine 25 g и др.
4.2. Формалин-резорцинови каналопълнежни средства
Формалин-резорциновите каналопълнежни средства се пластифицират с две течности, смесени по равни части непосредствено преди подготовката на каналопълнежната паста. Едната течност е разтвор на формалин, а другата на резорцин. При тези каналопълнежни средства съществува възможност за оцветяване на зъбите.
Foredent®прах и течност. Прахът съдържа формалдехид, бариев сулфат и цинков окис. Прилага се за получаване на паста за лечение на пулпити и периодонтити. Приготвя се ex tempore.

Spad® – прах, съдържащ Zinc oxyde 72.9 g, Barium sulfate 13 g, Titan oxydum 6.3 g, Trioxymethylen 4,7 g, Hydrocortison acetate 2 g.

Forfenan® – прах, съдържащ Dexamethasone 200 mg и Barium sulfate 49,8 g. Комбинацията между отделните съставки осигурява антисептичното, противовъзпалителното и антиалергичното действие на каналопълнежните средства. Наличието на бариев сулфат осигурява рентгеноконтрасността на каналната заплънка.
4.3. Епоксидни смоли
AH 26® и AH 26 Silverfree®. Препаратите съдържат сребро на прах (или без сребърен прах при AH 26 Silverfree) + бисмутов оскид + хексаметилентетраамин (катализира втвърдяването на епоксидната смола) + титанов оксид и течност – епоксидна смола (бисфенол диглицидилов естер). Зъбите могат да придобият сивкав цвят, поради наличието на сребърен прах. Може да се комбинира с употребата на гутаперкови щифтове. По време на запълването, има вероятност да реагира с кислородната вода останала след промивката в кореновия канал. Резултатът от това взаймодействие е образуването на мехурчета в пастата. За да се избегне това, добре е последния ендодонтски иригант да бъде натриев хипохлорит и кореновия канал да бъде добре подсушен с книжни щифтове.

AH plus® – притежава добра адхезия към дентина в кореновия канал. При този препарат е редуциран рискът от постоперативна възпалителна реакция и периапикално хронично възпаление. С него се съчетават топлите кондензационни техники за запълване на кореновия канал.


4.3. Калциево-хидроксидни салицилати
Калциево-хидроксидните цименти са с най-слабо антибактериално действие в сравнение с останалите групи каналопълнежни средства.Слабият антимикробен ефект се дължи на понижаването на рН на калциевия хидроксид до 9 при втвърдяването на цимента. Каналопълнежните средства на базата на епоксидни смоли и калциево-хидроксидни салицилати могат да се използват успешно при остри и хронични периодонтити без данни за наличие на особено вирулентна микрофлора.
Sealapex® – каналопълнежно средство на базата на калциев хидроксид. Състав: Calcium hydroxide 24%, Barium sulfate 20%, Zinc oxide 7%, Sub-Micron Silica 4%, Titanium Dioxide 2%, Zinc Stearate 1%. Има ниска тъканна разтворимост. Стимулира образуването на твърда тъканна формация в областта на апекса или в областта на коренова перфорация.

Apexit Plus® – двукомпонентен материал, съдържащ база и катализатор. Прилага се при всички обтурационни техники.


4.4. Глас-йономерни цименти

Endion® – прах, който се смесва с дестилирана вода до получаване на подходяща консистенция с възможност за постоянно запълване на кореновия канал. Може да се комбинира с употребата на гутаперкови щифтове. Осъществява химична връзка с дентина в кореновия канал. Лесно се аплицира, не съдържа евгенол, кортизон и формалдехид.


4.5. Дентин-свързващи (бондинг) системи
Real Seal

Resilon – термопластичен, синтетичен обтуровъчен материал на базата на полимер. Осъществява химична връзка с вътрешната коренова повърхност. Системата съдържа:



Самоецващ праймер, който представлява функционален мономер. Поставя се в кореновия канал до работната дължина.

Resilon sealer – двойно-полимеризиращо каналопълнежно средство на базата на композиционен материал (пълнежни частички – 70 тегловни процента). Съдържа калциев хидроксид, бариево стъкло, силиций, бисмутов оксихлорид.

Resilon – основен материал (пълнежни частички – 65 тегловни процента). Съдържа биоактивно стъкло, бисмутов оксихлорид, бариев сулфат. Предлага се под формата на щифтове с 02, 04, 06 % коничност, както и допълнителни щифтове.

Този материал може да се прилага с всички съществуващи методи за обтуриране на кореновите канали. Осъществява се адхезивно запечатване по цялото протежение на кореновия канал.


4.6. Гутаперка (Gutta percha)
При температурни промени могат да бъдат наблюдавани три форми на гутаперката – алфа, бета и гама-форма. За денталната практика от значение са алфа- и бета-формата. Бета-формата при стайна температура е твърда компактна маса, която може да се изтегля; когато остарее става чуплива. Не проявява антибактериално действие. Гутаперката се използва при студени и топли техники за обтуриране на кореновите канали. Произвежда се под форма на щифтове със следния състав:

Гутаперка 18–22% матрикс

Цинков оксид 59–76% пълнеж

Пластмаса 1–4% пластификатор

Метални сулфати 1–18% контрастно вещество

В последните години се предпочитат каналопълнежни средства със слаб антибактериален ефект и ниска токсичност. Изборът на каналопълнежно средство се извършва по преценка на денталния медик в зависимост от клиничната ситуация.





Каталог: files -> DIR%203 -> Head%2014
DIR%203 -> Oпиоидни аналгетици (морфиномиметици)1, 2
DIR%203 -> Семинарни тестове по фармакология (1) Лекарствa произход, наименования и етапи в създаването им Ж. Цокева
DIR%203 -> Антихипотензивни лекарства
DIR%203 -> Антихипертензивни лекарства1 Въведение
DIR%203 -> Упражнение №18 Заверка: I. Антихипертензивни лекарства
DIR%203 -> 22. хомеопатични лекарства
DIR%203 -> Упражнение №10 Заверка: антисептици и дезинфектанти  Окислители
DIR%203 -> Холинергична медиация. Холиномиметици. Холинолитици I. Холинергична медиация
DIR%203 -> Упражнение №7 Заверка: I. Холинергична медиация
Head%2014 -> Лекарства за локална дентална терапия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница