Теоретичен и терминологичен обзор на лингвистичните понятия и методика на формирането им във втори клас. Педагогическа диагностика



страница1/16
Дата12.09.2023
Размер48.94 Kb.
#118638
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
Първа глава

Първа глава
Теоретичен и терминологичен обзор на лингвистичните понятия и методика на формирането им във втори клас. Педагогическа диагностика.

  1. Части на речта - същност, граматически категории и употреба

Езикът, като сложна и комплексна система за комуникация, е в основата на човешкото взаимодействие и разбиране. В основата на езиковото изразяване стои морфологията, която спомага за формирането на езиковите понятия. Проф. Стоян Стоянов добре обобщава морфологията, като подобласт на лингвистиката, която се занимава с изследване на структурата на думите - как думите се изграждат от по-малки единици, известни като морфеми. (3) Тези морфеми служат като градивни елементи на езика и дават началото на безброй думи с различни значения. Той добавя, че морфологията е неизменна част от граматиката и като такава разглеждането на дадена част на речта, например съществително, прилагателно име или глагол, ще бъде цялостно и не разпокъсано след като всички части на речта се обособяват в собствен раздел.
В лекциите си по граматика Иван Куцаров казва, че морфологията е естественото ядро на дисциплините изучаващи езика. Той твърди, че чрез морфологията езика демонстрира най-висшата си проява, а именно чрез кодификация–създаването на определена семантика с минимален материален елемент, а именно морфемата. Иван Куцаров също изразява мнение, че щом се стигне до установяването на централното място на морфологията в граматиката, едно от основните неща е създаването на грамотен човек. Той твърди, че това се постига с изграждането на познания по понятия свързани с частите на речта като съществително, прилагателно и глагол. (5)
Класификацията на думите в отделни категории, известни като части на речта, е основен аспект на лингвистиката, който осигурява рамка за разбиране на начина, по който думите функционират в изреченията и предават значение. Същността на частите на речта се крие в способността им да улавят различните граматични и семантични роли, които думите играят в общуването. Куцаров определя частите на речта като основни групи, на които се дели езика. (5)
Куцаров дава пример със съществителните имена, които се обединяват под „именуване на явления от сферата на човешкото понятие“ а глагола от друга страна Куцаров определя като „означаване на действия или състояния.“ В допълнение Куцаров дава като определение за прилагателно име „част на речта, с която се означават, но не назовават, странични признаци, белези и качества.“ В обобщение, класификацията на думите служи като основна рамка за разбиране на разнообразните форми и структури на езиковите елементи, но и също така подпомагат за формирането на грамотност. (5)



    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница