Урок 10 28. ноември – декември лудостта на пророка



Дата12.03.2018
Размер122.09 Kb.
#62578
ТипУрок
Урок 10

28. ноември – 6. декември
ЛУДОСТТА НА ПРОРОКА

Защото сребролюбието е корен на всякакви злини, към което като се стремяха някои, те се отстраниха от вярата, и пронизаха себе си с много скърби.“



1. Тимотей 6:10

Събота

28. ноември
ИСКАШ ДА НАПРАВЯ КАКВО?
ВЪВЕДЕНИЕ

Числа 22:22-35; 1. Коринтяни 1:20, 21
Чувствал ли си някога, че Бог те кара да постъпиш нелогично? Някога молил ли те е да действаш по план, който няма никакъв смисъл и не разбираш как това би Го прославило? Често преценяваме ситуацията, основавайки се на собствените си възгледи като използваме опита си, миналото си и интуицията си, за да определим кой е правилният път според нас.

В много случаи се оказва, че имам възможност да направя нещо, което Бог иска от мен, но не ми изглежда логично. Понякога ми се струва, че това Бог го е искал преди 2000 години. Но сега нещата са различни! Затова си задавам въпроса какво трябва да направя и често осмислям това, което Той казва, така, че вече да има смисъл. Ето един типичен пример:

Наскоро летях до Ямайка, за да посетя това райско кътче. Пътят с кола от летището до мястото, където щях да отседна, беше дълъг. Беше горещ летен ден, а пътят се виеше през тесните пътища, които сякаш прорязваха тучната зелена природа. Изморени от пътя се спряхме на един щанд за плодове да си купим малко храна и да се поразтъпчем. Едва излязъл от горещата тясна кола, разтърках очите си, премигайки срещу яркото слънце. След като очите ми се приспособиха към светлината, видях един бездомник, който се приближаваше към мен. „Извинете, господине, имате ли дребни?“ – плахо ме попита той. Съвсем наясно съм, че Бог ни призовава да даваме на бедните, но си помислих: „Бог трябва да е имал предвид, че иска да помагам само на бедните, които не могат да си помогнат сами. Не е редно да давам просто ей така пари на всеки просяк, който ме помоли, защото най-вероятно ще ги изхарчи за алкохол.“ Затова казах на бездомника: „Съжалявам, нямам никакви ямайски пари.“

Дори и да изглежда така, сякаш Бог ни възлага нелогична задача, Той знае какво добро може да излезе от цялата работа. Да, може и да изглежда странно, но Бог само ни призовава да следваме волята Му. Той ще се погрижи за останалото. 1. Коринтяни 1:20, 21 ни напомня, че Божията мъдрост наистина надвишава всичките ни идеи за това, кое е логично и кое не. Докато четеш и изучаваш историята на Валаам тази седмица, запомни, че дори и да не разбираме Божия план, ние може да се окажем едно малко парченце от пъзела на една невероятно голяма и подробна картина.

Неделя

29. ноември
МОГАТ ЛИ МАГАРЕТАТА ДА ГОВОРЯТ НАИСТИНА?
ФАКТИТЕ

Битие 3:1-7; Числа 22:22-35; Откровение 12:9
Валаам е един от малкото пророци, които не са евреи, а пророкуват за израилтяните. Валаам е бил избран от Валак да прокълне народа на евреите, но Бог направил така, че от устата му да излизат само благословения. По пътя, отивайки да види Валак, ангел накарал Валаамовото магаре да проговори, за да се противопостави на жестокото отношение, което получавало.

Магарето се опитало три пъти да се отдръпне от ангела, който препречвал пътя, и трите пъти Валаам удрял магарето си. Когато то проговорило на Валаам, разкрило истинската същност на Валаам. Това било същото магаре, с което винаги се придвижвал и въпреки това го нагрубил. Валаам загубил доверие в магарето си точно така, както загубил и доверието си в Бог. Същият Бог, който казал на Валаам да не ходи при Валак първия път, бил този, в когото Валаам загубил вяра и започнал да върши своята си воля.

Само два пъти в Библията пише за говорещи животни. Първият случай се намира в Битие 3, където говореща змия излъгва Ева. Откровение 12:9 потвърждава, че змията била самия Сатана. В този разказ, Сатана говори чрез животното, за да изкуши Ева като изкриви Божиите думи. Вторият път, при който срещаме говорещо животно в Библията, се намира в Числа 22, където четем разказа за Валаам и магарето му.

Има доста ирония в тези два примера, тъй като и двата пъти има голяма съпротива срещу Бог и Неговите специфични указания. Змията в Битие е Сатана, който измамва Ева. В Числа 22 ангелът е пратен, за да бъде противник на Валаам. Еврейската дума за противник е сатана. Тази дума се използва в Числа 22:22 и откровение 12:9.

В случая на Валаам, обаче, не Сатана препречва пътя, а Божи ангел. Бог не използва ангела, за да спре Валаам, защото Валаам бил решен да следва собствената си воля, а не тази на Бог. Валаам е противникът на Божия план да благослови израилтяните.

Съвсем скоро след тази случка Валаам изрича три благословения за израелевия народ. Ако съдим по споменатото за Валаам във 2. Петрово 14-16 и Откровение 2:12-14, то историята не е благосклонна към него. Валаам винаги ще бъде запомнен като този, който би направил всичко за пари.
ТВОЙ РЕД Е

Какви „говорещи магарета“ е използвал Бог в живота ти, за да ти помогне да се върнеш, когато си бил поел в погрешна посока?


Понеделник

30. ноември
УВЕРЕНИЯТ ПРОРОК
ЛОГО

Числа 22; 23; 24; Второзаконие 1:30; 20:4; Матей 15:14; 1. Коринтяни 2:14; 2 Петрово 2:12-16; Откровение 3:17, 18
Един пророк с разделено сърце (Числа 22; 2. Петрово 2:14-16)

Валаам определено е забележителен герой в Божията книга. На лице е пророк, който говори с истинския Бог, но въпреки това не е израелтянин. Той е в противоречие със себе си – едновременно иска да служи на Бог и в същото време да задоволява собствените си его и алчност. Освен това, има говорещо магаре. Уникално? Вероятно, но може би прилича повече на нас, отколкото първоначално изглежда.



За нещастие Валаам от два стола се озовава на земята още преди да навлезем в същината на историята му. Уникалното при Бог е, че може да дели трона си с други (Изход 20:3). Той не живее в пантеон като просто един от боговете. Тази особеност се изпречила на пътя на Валаам, защото обичал „заплатата на неправдата“ (2. Петрово 2:15). Алчността се борела да седне на трона на сърцето му и Валаам трябвало да избере кой бог да следва, тъй като Исус е казал: „Никой служител не може да служи на двама господари... Не можете да служите и Бога и на мамона“ (Лука 16:13).

Мислим ли си понякога като Валаам, че можем да правим нещата, както си знаем и в същото време да служим на Бог?


Непреодолените грешни навици ще надделеят (Числа 23; Тит 3:3-8)

Фактът, че Бог е говорел на Валаам в сънища и видения, подсказва, двамата са имали някакъв вид важна връзка. Знаем, че Бог ни приема такива, каквито сме (Тит 3:3-5). Той желае да направи всичко, което може, за да ни помогне да надрастнем грешните си навици, които в противен случай ще ни погубят в крайна сметка. Валаам не прави изключение. Следователно можем да сме сигурни, че Бог е знаел за проблема му с алчността от самото начало на връзката им. Можем да бъдем сигурни, че Бог привличал, дърпал, увещавал и не спирал да говори на сърцето на Валаам. Той искал Валаам да преживее свободата на пълното посвещение, свободата на спасението чрез благодат.

Валаам отказвал да се справи с дълбоко вкоренените в живота му греховни навици. Вместо да слуша Светия Дух, търсел рационални обяснения, обмислял и Му се противопоставял, докато проблемът с алчността не израснал в гигантски бурен, който запълвал градината на сърцето му (Юда 11). Когато делегацията от Валак пристигнала, предлагайки му богатства, награди и чест, Валаам бил готов да направи това, което сърцето му казвало да прави от едно известно време. Резултатът от непобеденият грях бил катастрофален.

Как можем да победим греха в нашия живот?



Как да не обичаме лъжата (2. Солунци 2:9-11; Откровение 2:14)

Интересното за Валаам е заявяването на първо място му да търси Божията воля. Защо е бил толкова загрижен за това какво мисли Бог, когато е възнамерявал във всеки случай да направи, каквото сам е искал? Защо е продължавал да настоява от Бог да му даде различен отговор, при положение, че вече в знаел Божията воля? Вероятно Валаам е бил като повечето от нас. Харесвало му е да се чувства така, сякаш е в добри отношения с Бог, но все пак е искал да прави, каквото си знае. Не сме ли и ние същите?

Апостол Павел ни казва, че хората ще бъдат такива в края на световната история. „с цялата измама на неправдата, за онези, които погиват, защото не приеха да обичат истината, за да се спасят. И затова Бог праща заблуда да действа между тях, за да повярват на лъжа“ (2. Солунци 2:10, 11). В природата ни е да искаме да се чувстваме добре за това, което правим и Валаам не прави изключение. Той е знаел прекалено много за Бог, за да иска да живее без Него, затове решил да види дали може да направи Бог, такъв, какъвто той искал да бъде.

До известна степен, Валаам е бил доста изпълнителен. Правел точно, каквото Бог му казвал, що се отнасяло за изпълнението на определени заповеди. Обаче се противопоставял на принципа, на който Божиите заповеди се основавали. Нямало да прокълне Израел с думи (Числа 24:12, 13), но по-късно е щял да свърши същата работа като съблазни Израел да съгреши (Откровение 2:14). По времето на Исус фарисеите имали същия проблем. Били готови да дадат десятък дори от подправките си, но в същото време това не им пречело да заговорничат как да убият някой. Били добри в това да правят, каквото им е заповядано, но сърцата им говорели друго. Исус ги укорявал, че пренебрегват принципа, докато наблягат на церемониите (Матей 23:23).

Духовност, идваща от добри дела външно без промяна в сърцето, не идва от Бог. И накрая Валаам е пример за човек, който “откъсва” своята собствена идея от Божията воля, така че да може да се чувства добре, правейки каквото си иска, въпреки това. Той не обичал истината, затова Бог го оставил да вярва в една лъжа. Историята му е предупреждение към хората, които живеят във време, когато нищо не е абсолютно и истината е смятана за относителна.

Как да разберем дали обичаме истината или не? Как можем да сме сигурни?


Божията воля е изпълнена (Числа 24)

Въпреки егоистичните постъпки на Валаам, които били в противовес на Божия план на Божия план за Израел, Бог така наредил обстоятелствата, че волята му все пак се изпълнила. При реализирането на Валаковото искане за проклятие, Бог го превърнал в благословение.

Как Бог е направил от нещо лошо добро в живота ви?

Вторник

1. декември
ГРЕХЪТ НА ЕДИН ЧОВЕК
СВИДЕТЕЛСТВО

Псалми 81:11, 12

„Господ се яви на Валаам и му каза: „Щом са дошли човеците да те повикат, стани, иди с тях, но само онова, което ти река, него да направиш.“ Сега Господ го остави да следва собствената си воля, защото Валаам вече бе решил да действа така. Той не се пстара да изпълни Божията воля, а избра собствения си път...



Хиляди хора в наши дни следват подобен път. Те не биха се затруднили да разберат какъв е дългът им, ако той е в хармония с наклонностите им. Дългът им в посочен ясно в Библията и е ясно определен от обстоятелствата и от разум. Но тъй като очевидно е противен на желанията и склонностите им, те често го отминават и дръзват да отидат при Бога, за да научат какво е задължението им. Външно показват голяма съзнателност и се молят дълго и сериозно за светлина. Но Бог не желае да им обърне внимание. Той често допуска такива хора да вървят по пътя на собствените си желания и да понесат резултатите от това. Но народът Ми не послуша гласа Ми... Затова ги оставих да вървят според упорството на сърцето си, за да ходят по своите си намерения“ (Псалм 81:11, 12). Когато човек вижда ясно какъв е неговият дълг, нека не дръзва да отива при Бога с молитвата да бъде извинен, ако не го изпълнява. По-скоро трябва със смирен и покорен дух да потърси Божествена сила и мъдрост, за да задоволи изискванията на този дълг.“1

„Опасно е да се допусне нехристиянска черта да живее в сърцето. Един скрит грях малко по малко ще разваля характера , подчинявайки всичките му благородни сили на нечестивото желание. Ако се отстрани контрола на съвестта, ако човек се поддаде на злия си навик и пренебрегне високите изисквания на дълга, ще разруши защитата на душата и ще отвори път Сатана да влезе и да го отклони. Единственият безопасен път е подобно на Давид да издигаме молитвите си всеки ден с искрено сърце: Стъпките ми са се пазили здраво в Твоите пътища; краката ми не са се подхлъзнали“ (Псалми 17:5).“2



Сряда

2 декември
ДА ОСТАНЕШ СИЛЕН ЗАРАДИ БОГ
КАК ДА

Числа 22, Деяния 5:29

Валаам е образец за някои характерни черти, които биха ни били от полза при справянето ни с изкушенията. Нека видим как работи това на практика. Тъкмо започваш да опознаваш някои нови приятели. Те знаят, че си адвентист, но нямат представа какво е да живееш като такъв. Разбрали са, че имаш нужда от пари. Намерили са страхотна работа и ти предлагат да се включиш. Всяка петъчна вечер в училище има футболен мач и тече подбор на персонал, който да събра боклука по скамейките след края на играта. Заплащането е страхотно за само два часа работа. Знаеш, че тази работа е по време на специалния ден, който Бог иска да прекарваш с Него. Но част от теб започва да си мисли, че вероятно няма проблем да приемеш работата. Какво ще направиш?



Посъветвай се с Бог. Да разграничиш правилното от погрешното е първата стъпка. Не е нужно да прекарваш дълги часове в молитва и изучаване точно за този конкретен проблем, защото знаеш, че събота започва със залеза в петък и че трябва да я освещаваш като не работиш. Така че може да се наложи да се молиш Бог да ти даде сила да правиш това, което вече знаеш, че е правилно. Други ситуации може да не са толкова ясни като тази. Тогава молитвата и изучаването на Библията ще бъдат от изключителна полза.

Кажи на другите. Това е стъпката, която прави историята на Валаам отличителна. Когато решил какво Бог искал от него да направи, казал на първеците и накрая дори и на царя (Числа 22:12, 13, 18, 23, 38), че трябвало да говори това, което Бог му казва. Той знаел важността на това да следваш Бог и глупостта на това да му се противопоставяш.

Кажи на себе си. Тази стъпка идва по необходимост. Валаам се посъветвал с Бог и дори казал на другите какво мисли, но когато трябвало да реши, избрал да отиде с моавците, за да види дали ще може да прокълне Израел. Притеснявал се за парите, които щял да изгуби и репутацията си на платен гадател (Числа 22:7). Накрая загубил парите, въпреки всичко.

Ако знаеш кое е правилно, не спирай да си го повтаряш. Просто го прави. Ще се спестиш много неприятности. Наистина.


ТВОЙ РЕД Е

Как парите или уважението на дадени хора може да се сравнява с успешен християнски живот? Има ли похвален от Бога човек, заради спечелените от него пари?



Четвъртък

3. декември
НАИСТИНА ЛИ ИМАМЕ СВОБОДА НА ИЗБОРА?
МНЕНИЕ

Числа 22:18; 1. Петрово 3:13, 15, 16
Когато слугите на Валак пристигнали при Валаам, за да го извикат, Валаам казал нещо доста интересно. Прочетете Числа 22:18. С други думи, казал: „Не мога да направя нищо за Божия народ, освен това, което Той ми е казал, че трябва да направя.“

Ние приветстваме факта, че Бог ни е дал свобода на избора. Можем сами да решим дали да приемем Исус за свой личен Спасител или не. Можем сами да изберем дали да спазваме заповедите. Сами избираме какво да ядем и пием. Сами избираме приятелите си. Без да се интересуваме от последиците, знам, че Бог ни позволява сами да правим изборите си. И така, защо Валаам казва това? Какво евентуално би го възпряло да прокълне децата на Израел?


Когато Сатана се е разбунтувал в небето, един от доводите му бил този въпрос за избора. Бог не ни позволява сами да решим дали да се подчиняваме или да не се. Изисква сляпо подчинение, защото знае, че има нещо по-добро за нас. Това ли е причината, поради която Валаам не е успял да прокълне израилтяните? Сатана прав ли е бил?

Бог не решава произволно дали да ни позволи да извършим или не, това, което сме решили. Числа 23:21 казва, че Бог „не гледа беззаконие в Яков, нито вижда извратеност в Израел; Господ Бог негов с него“. Заради израилевата праведност Бог не е позволил на Валаам да прокълне народа Му.

Това е прекрасна илюстрация на написаното от Петър в 1 Петрово 3:13, 15, 16. Библията ни казва, че ще сме изправени пред трудности, но ако живеем според словото й, никой никога няма да може да ни нарани. Означава ли това, че сме непобедими? Не. Това, че пазим събота, означава ли, че сме безсмъртни? Категорично не. Послушанието ни не е предпоставка за получаване на закрила от Божия страна. По-скоро е резултат от закрилата Му.

Поставяйки се на мястото на Израил, откриваме, че няма нищо, с което някой може да застраши нашата вечност, ако живеем според Божието Слово. Историята на Валаам ни учи, че дори и да можем да нараняваме физически или да бъдем наранявани, никой не може да промени това дали един човек ще се спаси или не.

Имаме свободата на избора, но тази свобода не ни позволява да командваме Бог дали да спасява други хора или не.


ТВОЙ РЕД Е

Какво трябва да се вземе предвид при взимането на решение? Библията предлага ли ни подробен план как да взимаме решения?



Петък

4. декември
ЦАРСТВО В СЪРЦАТА НИ
ПРОВЕРИ

2. Коринтяни 3:17, 18

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Бог спасява! Това е Неговата страст. Човешката страст изглежда напълно противоположна на Божията. Алчност. Похот. Деспотизъм. Славете Бог за това, че заниманието Му е да трансформира греховните човешки амбиции при желание от наша страна чрез напътствията Си, търсете Го и Го следвайте. Тогава алчността става само за пари, с които да посрещаме нуждите си и да продължаваме работата Му. Похотта изчезва и на мястото й идва любовта към Бог и Неговите творения, а деспотизмът престава да ни води. О, нека имаме сила, мъдрост и кураж, за да не вървим по пътя на Валаам.

ПРОБВАЙ:

  • Пробвай да живееш една седмица само с 25 лева.

  • Обсъдете с приятел или с близък разликата между любовта и похотта. Представете няколко сценария, които да показват ясно резултата от действието на едното върху другото.

  • Проведи интервю като зададеш въпроса кой закон би бил с най-висок приоритет за човека, когото интервюираш, ако този човек управляваше света. Базирайки се на отговорите от интервютата, определи дали хората клонят повече към свободата на избора или контрола.

  • Моли се Бог да ти даде доказателство за водачеството Си в живота ти. Една седмица си води дневник с примери за това водачество.

  • Наблюдавай примери в природата за Божието съвършенство и за опустошителните резултати от греха.



ЗАДЪЛБОЧИ

Матей 6:9-14

1 Патриарси и пророци

2 Пак там






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница