Vinf 12: 25: 31 12-02-2016 mh1223V



Дата11.05.2017
Размер239.12 Kb.
#21093
VINF 12:25:31 12-02-2016

MH1223VI.013

министър Петър Москов - общински болници

Нито една общинска болница

няма да бъде закрита в следствие

на Националната здравна карта

София, 12 февруари /Десислава Пеева, БТА/

Нито една общинска болница няма да бъде закрита в следствие на Националната здравна карта. Това е заявил министърът на здравеопазването Петър Москов пред членовете на постоянно действащата комисия по здравеопазване към Националното сдружение на общините, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.

Картата гарантира на всяка болница възможността да продължи да изпълнява пълния обем на извършваната досега дейност, както и че ще получи пълното финансиране за това, допълнил министър Москов. По думите му целта на картата е да се превърне в база за провеждане на национална политика и да осигури справедлив и равнопоставен достъп на всеки български гражданин до системата на здравеопазване.

/МХ/


www.dnevnik.bg, 12.02.2016 г.

http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/02/12/2703112_rakoviiat_registur_se_mesti_pod_shapkata_na_centura_za/

Раковият регистър се мести под шапката на Центъра за обществено здраве и анализи

Националният раков регистър ще се попълва и следи от Национания център по обществено здраве и анализ вместо от Специализираната болница по онкология в София, както е в момента. Мярката е част от процеса по централизиране и модернизиране на системите за мониторинг на здравеопазването в България.

Това обясни министърът на здравеопазването Петър Москов по време на заседанието на здравната комисия в парламента днес. Предложението за смяна на администрацията на регистъра на онкоболните е записано в проект на наредба, публикувана на сайта на ведомството в края на януари, но депутатите повдигнаха въпроса сега по сигнал на бившия директор на лечебното заведение д-р Здравка Валерианова.

Според сигнала местенето на системата ще предизвика хаос и може да наруши доброто й функциониране в момента. Министърът на здравеопазването обаче обясни, че идеята е всички регистри на заболяванията в България да преминат под една шапка, като се изгради модерен и уеднаквен софтуер за тях, така че да има надеждна статистика за състоянието на населението.

Москов уточни, че в НЦОЗА също са необходими промени, защото в момента ползват една от най-старите възможни операционни системи за поддържането на регистри - DOS.

www.mediapool.bg , 12.02.2016 г.

http://www.mediapool.bg/blizo-200-000-dushi-sa-vazstanovili-zdravnite-si-prava-news245477.html

Близо 200 000 души са възстановили здравните си права

През втората половина на миналата година 195 726 души са внесли дължими здравни вноски в размер на 58.7 млн. лева, за да възстановят здравните си права и да ползват безплатни медицински услуги, покривани от здравната каса. Това става ясно от отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутата от БСП Лява България д-р Емил Райнов.От 28 декември миналата година хората с прекъснати здравни права вече трябва да плащат два пъти повече, ако искат да си ги възстановят. До 23 декември беше в сила шестмесечният гратисен срок, в който все още можеше правата да бъдат възстановени с плащането на здравните вноски за 36 месеца назад.

Сега това става при плащане на вноските за 60 месеца назад. Минималната месечна здравна вноска е 16.80 лева. За всеки неплатен месец обаче се начислява и лихва.

Горанов съобщи, че НАП е събрала 72.6 млн. лв. повече от здравни вноски през миналата година.Постъпленията от здравните вноски за миналата година са 2 127.8 млн. лева, като изпълнението на годишния план е 103.5 %.



www.actualno.bg , 12.02.2016 г.

http://healthy.actualno.com/s-neshto-kato-kolcentyr-nzok-shte-bori-izmamite-v-bolnicite-news_523376.html

С "нещо като колцентър" НЗОК ще бори измамите в болниците

Ново звено в здравната система ще проверява за злоупотреби от страна на болниците и за лошо отношение на медицински лица към пациенти. Звеното ще бъде създадено от НЗОК. Това се разбра от думите на министъра на здравеопазването Петър Москов пред журналисти. Той уточни, че решението за това е взето на заседание на Надзорния съвет на НЗОК, като причината е известно увеличаване на разходите за болнична помощ в началото на настоящата година.

Министър Москов обясни, че новото звено ще е нещо като колцентър, който на случаен принцип активно ще търси контакт с пациентите, преминали през различните лечебни заведения. "Става въпрос за информация били ли са в това лечебно заведение, как се чувстват вследствие на това лечение. Това е активен контрол от страна на касата, който всяка една голяма институция - било застрахователна, било банкова, било някаква друга - прави. Касата е институция, която управлява над 3 млрд. лв. и това е нещо, което беше крайно време да прави", заяви той, цитиран от в. "Сега".

Москов отбеляза, че пациентите сами ще могат да подават сигнали в т.нар. колцентър на специален номер. След получаването на сведение за злоупотреби пък НЗОК ще проверява въпросната болница. По думите на Москов надзорът е взел решение още другата седмица да има валидиран план за създаване на звеното. Работата на специалистите в него ще се финансира с бюджета на НЗОК.

Стана ясно и, че пет болници ще получат още пари - над лимитите им за миналата година. Парите били само за оказване на спешна помощ и това е доказано и след проверки на касата. Решението е в противоречие с твърденията и на министър Москов и на самата каса, че разплащането на отчетена над спуснатия лимит дейност няма да стане и е незаконно. Предстои да се коригират и бюджетите на 52 болници за тази година.

Ивайло Ачев

www.zdrave.net , 12.02.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/vse-oshte-zapochnala-chetvartata-reimunizatsia-chast-63393

Все още не е започнала четвъртата реимунизация на част от децата

Министерството на здравеопазването изпраща за предварителен контрол в Агенцията по обществени поръчки изготвения търг за закупуване на ваксини от задължителния имунизационен календар. Това обявиха от пресцентъра на МЗ. Преди дни министърът на здравеопазването д-р Петър Москов информира, че министерството ще закупи 145 000 дози четирикомпонентна ваксина, за да се осигури имунизацията на всички пропуснати деца през 2014 г. и 2015 г. Поръчката е и за 121 000 петкомпонентна ваксина и 214 500 дози шесткомпонентна ваксина, които осигуряват имунизацията на набор 2016 г. плюс 10% резерв.Междувременно от писмен отговор на министъра на въпрос на депутата от БСП Жельо Бойчев относно ситуацията с ваксините, дарени ни от Турция, става ясно, че все още не е възстановена реимунизацията с петвалентната ваксина на част от децата, родени през последните две години. Става въпрос за четвъртия, затвърждаващ прием на препарата.Вчера пред журналисти д-р Москов отбеляза, че приемът е спрян, заради недостига на ваксини. „Аз знам, че има един народен представител, който има хабер от ваксини, колкото детето ми, което е на 6 години. Четвъртата доза на първата имунизация е спряна в края на 2013 г, и началото на 2014 г. Затова е и цялата драма с намирането на ваксини и с търсенето у нас и в чужбина“, каза той по повод на информация в медиите, че реимунизацията е спряла сега. Според него след провеждането на обществената поръчка ще се възстанови реимунизацията на пропуснатите деца.Извън предстоящия търг страната ни ще разчита и на ново споразумение с Турция за дарение на 40 000 дози „Пентаксим“, става ясно още от отговора на министъра на депутата Бойчев. Той уточнява, че за момента споразумението е одобрено от Министерския съвет, но все още не е подписано с южната ни съседка.



www.dariknews.bg, 12.02.2016 г.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1551266

Засега няма да има грипна ваканция

Засега за учениците във Варна няма да бъде обявявана грипна ваканция, стана ясно на заседанието на Областната комисия за борба с грипа и острите респираторни заболявания. Има ръст заболелите, но броят им не е достатъчен за обявяване на епидемия.

Комисията ще заседава отново в понеделник, когато ще бъдат разгледани новите данни и пак ще се преценява дали да бъдат преустановени учебните занятия, съобщи за Дарик началникът на общинската дирекция по образование Лилия Христова.

Заболеваемостта е 172 на 10 000 души, докато при обявяването на грипната ваканция миналтаа година е била 230 на 10 000 души.

През последната седмица във Варна са регистрирани 682 случая на остри респираторни заболявания. С диагноза грип в Инфекциозна клиника на МБАЛ „Св. Марина” за лечение са постъпили 17 пациенти. Болните от бронхит са 33, от пневмония – 7, съобщават от Регионалната здравна инспекция.

www.btv.bg, 12.02.2016 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/rumanski-vaksini-bez-listovka-na-balgarski-pritesniha-roditelite.html
Румънски ваксини без листовка на български притесниха родителите
Щом лекарството не е за директна продажба, няма проблем, че листовките са само на чужд език, обясниха от МЗ
След турските ваксини, при педиатрите се появиха и румънски. Препаратът за имунизация на новородени идва без листовка на български. Имат ли основания да се притесняват лекарите и родителите?

12 малки пациенти на д-р Румен Симов са изостанали с реимунизациите си, заради периодичната липса на ваксини.

В практиката на д-р Симов има ваксини на 3 чужди езика - румънски, турски и френски.

Здравното министерство уточни за bTV, че щом лекарството не е за директна продажба, няма проблем в това, че листовките са само на чужд език.

Ваксините от Румъния и Белгия са внесени у нас от фирмата-производител с разрешението на Агенцията по лекарствата и не са част от дарения.

„Досега не съм имал случай някоя майка да откаже да поставим на детето й ваксина, в зависимост откъде е внесена”, обясни д-р Румен Симов.

Досега докторът не е забелязал различна реакция при децата при различните ваксини. Въпреки това д-р Николай Колев е написал писмо до всички отговорно институции с молба за ясен отговор - безопасни ли са препаратите от Турция и законна ли е употребата им.

„За да не се получи така, че аз поставяйки ваксина на някое дете, там се получи някакъв проблем и после майка му да заведе дело срещу мен и прокуратурата изведнъж дойде и каже - тази ваксина защо сте я сложили, защото тя е незаконно внесена”, коментира д-р Николай Колев, общопрактикуващ лекар.

Формално, д-р Колев получил отговор, който според него не отговаря на поставените въпроси.
www.mediapool.bg, 12.02.2016 г.

http://www.mediapool.bg/tavanat-za-doplashtaneto-na-lekarstva-se-otlaga-za-septemvri-news245516.html

Таванът за доплащането на лекарства се отлага за септември

Здравното министерство дава нова отсрочка за тавана за доплащането на лекарства и той ще влезе в сила от 1 септември. Първоначално той трябваше да влезе още през декември миналата година, но министерството даде два месеца отсрочка до 16 февруари. Сега обаче ведомството инициира ново отлагане.

Мярката срещна сериозна съпротива от страна на пациентски организации заради опасността между 500 и 600 лекарства да спрат да се реимбурсират от здравната каса.

Таванът цели да намали доплащането от страна на пациентите за лекарства, които са частично покривани от здравната каса. Предвиждаше се пациентите да не могат да доплащат повече от 60% от стойността на най-евтиното лекарство в дадена група, например за високо кръвно или пък астма. Мярката засяга лекарства с едни и същи активни съставки и със сходен ефект при лечението на едно заболяване. Ако някой медикамент надхвърля тавана от 60%, няма да бъде покриван изобщо от касата и ако пациентът държи точно на него, ще трябва да си го плаща изцяло.

Сега пациентът доплаща разликата, ако му е предписано лечение с по-скъпия медикамент. Тоест, ако най-евтиното лекарство струва 5 лева, а той ползва медикамент за 18 лева, доплащаше 13 лева от джоба си. С промяната НЗОК ще реимбурсира само медикаменти, чиято стойност не надхвърля въведения ценови таван. Така например, ако най-евтиното лекарство от групата струва 5 лева, пациентите не трябва да доплащат повече от 60% от стойността му или най-скъпото лекарство, което ще могат да си купят, ще е за 8 лева.

Целта на тази мярка е да стимулира изписването на по-евтини лекарства, така че пациентите да не доплащат нищо или по-скромни суми спрямо сега, предвид факта, че в България болните доплащат най-много от джоба си за медикаменти спрямо останалите страни в ЕС – 56% при средно 18% за Европа.

Мярката обаче сериозно разбуни пациентската общност, че се отнема правото на избор. Освен това системата се оказа неподготвена да въведе мярката без сътресения, тъй като е необходима смяна на лекарства за пациентите, настройка на софтуера на аптеките и др.



12-19.02.2016 г., с.16
Коридорът май отесня
Броени дни остават до деня, в който лекари, пациенти, производители, дистрибутори и търговци на дребно с лекарства вкупом трябва да бъдат вкарани в един коридор. Но не болничен, а ценови. Само че дали промените в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти и по-конкретно прословутият ценови коридор за медикаментите, заплащани по здравна каса, ще влязат в сила от 16 февруари, все още никой не знае. Защото темата явно е неудобна за здравните власти, а не се коментира особено и от съсловните организации на лекари и аптекари, нито пък от бизнеса. Общо взето ситуацията е като пред страшна епидемия, която всички тайничко се надяват да подмине границите на здравеопазването ни.

От здравното ведомство с основание могат да се опасяват, че с идеята си болните да доплащат не повече от 60% от цената на най-евтиното лекарство за дадена диагноза ще прогонят мастити фармакомпании данъкоплаци. И в един момент в Позитивния лекарствен списък ще зейне огромна дупка и пациентите пак ще излязат на улицата. Лекарското съсловие не се обажда, тъй като вероятно още умува какви лекарства ще може да изписва. Аптекарите за пореден път пренастройват софтуера си и броят загубите от стари партиди непродадени лекарства. А фармацевтичният бизнес подготвя документите за изтегляне на непечелившите си лекарствени позиции. Общо взето, това е война, която всички ще загубят. И затова изглежда, че ще е много по-добре, ако тя не се случи.



Калоян Атанасов



13-19.02.2016 г., с. 38-39

Расте, но и боледува

Продажбите на лекарства отново се увеличават, но оптимизмът в сектора се топи заради огромната държавна намеса

Десислава Николова

Огромна за България сума от 3 млрд. лв., ниски цени, свръхрегулация, а оттам и липси. В тази среда пазарът на лекарства все пак расте, и го прави вече над десета поредна година, макар и от 2012 г. насам темпът на увеличение постоянно да се смалява. Скокът сега не е гигантски: в стойност продажбите са нараснали със 7.5% спрямо 2014 г. по данни на анализаторската компания IMS Health или 2.583 млрд. лв. при 8.2% предишната година. Ако към тях се прибавят медицинските консумативи, изделия, хранителни добавки и козметиката, продадени през аптеките или използвани в болниците, продажбите на пазара надминават 3.1 млрд. лв. Ръстът идва от два фактора - болните се увеличават, а и влизат нови, съответно по-скъпи лекарства.

Данните са почистени от друго растящо събитие - паралелния износ на лекарства от България. Според официалната статистика на IMS Health през миналата година около 7% от продажбите на лекарства всъщност са били на медикаменти, които са предназначени за паралелна търговия и не са достигнали аптеките и болниците. Неофициалната статистика сочи, че минимум 10% от внесените в България лекарства са били изнесени за друга европейска държава с по-висока цена. Явлението не е ново, но предходни години делът е бил в пъти по-малък. Сделките от този тип не са забранени, но проблемът е, че създават дефицити тук.

Растящата паралелната търговия, спирането на вноса и производството на множество лекарства, липсата на големи сделки в търговията на едро и дребно с лекарства са признаци, че местният пазар не е в перфектно здраве. А като най-честа причина за болежките се посочват свръхрегулацията и постоянната смяна на правилата от страна на държавата.

Кой води

През 2015 г. само няколко лекарствени групи са в основата на увеличените продажби на лекарства. "Ръст има само в няколко класа оригинални лекарства – антинеопластичните (онкологични – бел. ред.), биологичните и новите антидиабетни средства – въобще в групите, в които има иновации. Генеричният пазар расте в стандартните групи, предимно в кардиологията", коментира д-р Кунчо Трифонов, регионален мениджър на IMS Health.

Той допълва, че прогнозата за ръст на IMS в онкологичната терапия се запазва, тъй като общият брой на новооткритите случаи се увеличава и вече е около 40 хил. годишно, а освен това добре лекуваните пациенти имат висока преживяемост и при тях ракът се превръща в хронично заболяване.

Минимални размествания при големите

За поредна година в топ 10 на най-големите фармацевтични компании няма нов играч, като само някои от компаниите разменят местата си по пазарен дял.

Лидер отново е швейцарският концерн Novartis, чиито резултати се консолидират с тези на генеричната му дивизия Sandoz. Втори по пазарен дял е английско-американският концерн GlaxoSmithKline (GSK).

Размествания има в третата позиция по продадени лекарства в стойност – швейцарската компания Roche заема място в триото, а Actavis, които през миналата година беше купена от израелската генерична компания Teva, слиза на четвърто място. Френската Servier и американската Pfizer си разменят осмо и девето място по пазарен дял.

През изминалата година пазарният лидер Novartis не е регистрирал нови лекарства на българския пазар. "Въпреки това увеличихме пазарния си дял и продължаваме да се развиваме положително. Това се дължи на факта, че Novartis предлага както иновативни лекарства за социално значими заболявания, така и качествени генерични медикаменти и е водеща в областта на очното здраве", коментира Христо Трунчев, генерален мениджър на Novartis Pharma за България. Той допълва, че компанията се развива успешно в областта на онкологията, като там Novartis е лидер, особено след сливането през изминалата година, когато дружеството придоби онкологичното портфолио на GSK и че очакват много нови лекарства в областта на кардиологията, дерматологията и редките болести.

Николаос Ксидиас, регионален мениджър на GlaxoSmithKline за България, определя изминалата година като предизвикателна за сектора във всяко отношение.

"Отличното портфолио ни прави една от водещите компании в страната, а и в света", коментира Ксидиас. Той допълва, че транзакцията с Novartis не се е отразила върху резултатите на компанията. През 2015 г. GSK е пуснала на пазара няколко нови лекарствени продукта в респираторната област и за лечение на ХИВ/СПИН.

Третата по пазарен дял компания, Roche, e фокусирана в световен мащаб в терапията за онкологични и онкохематологични заболявания. Нейните медикаменти се използват предимно за химиотерапия в клиниките и това обяснява лидерското й място на болничния пазар.

Миналата година беше истинско предизвикателство и за Actavis – България. Компанията-майка придоби американската Allergan, а след сделката новото дружество запази името Allergan. Няколко месеца след това израелската компания Teva купи бизнеса с генерични лекарства на групата за 40.5 млрд. долара. В тази сфера попада бизнесът в България, където компанията е собственик на заводите на Actavis в Дупница и в Троян и търговско представителство, като в момента за нея работят 2000 служители. Сега тече вливането на компанията в Teva и от Actavis – България не коментираха подробности за пазара.

Пети традиционно е френският концерн Sanofi. "Добрите ни резултати постигнахме благодарение на нашето разнообразно портфолио от нови продукти, генерични лекарства, медикаменти без лекарско предписание и ваксини. През 2015 г. пуснахме на българския пазар нови продукти за лечение на диабет, хипертония, дислипидемия, онкология и множествена склероза", отбелязва Йерун Вайтес, генерален директор Sanofi за Югоизточна и Централна Европа.

При нарастващ пазар единствената българска фармацевтична компания в класацията - "Софарма", запазва шестото си място по пазарен дял, като увеличава присъствието си на аптечния пазар. "Като компания с преобладаващо генерични продукти в портфолиото се стремим да покриваме до голяма степен пълния спектър на нови генерични продукти в терапевтичните области, в които имаме традиции, и през 2015 г. сме пуснали седем нови продукта на българския пазар. По-голямата част от тях са регистрирани по децентрализирана общностна процедура в ЕС, което е постижение за българска компания", коментира Огнян Донев, председател на съвета на директорите на "Софарма".

Седмата по пазарен дял фармацевтична компания е британско-шведската корпорация AstraZeneca. Според Зоя Паунова, изпълнителен директор за България, постигнатата позиция се дължи както на ръста на зрели и утвърдени продукти в областите пулмология, онкология, гастроентерология, кардиология, така и на добрите позиции на нови лекарства за остър коронарен синдром и диабет тип 2. "През 2015 г. AstraZeneca представи в България два нови медикамента и въведе ново устройство за трети продукт за лечение на диабет тип 2", отбелязва Зоя Паунова.

На осмо място излиза френската Servier, която е увеличила продажбите си през 2015 г. Продуктите й са насочени в много области, с акцент върху кардиологията. Деветото място през тази година се заема от американския гигант Pfizer. През изминалата година компанията е пуснала на пазара два продукта - за рак на белия дроб и на бъбрека. "В дългосрочен план фокусът на Pfizer основно е върху разработването на нови продукти в областта на кардиология и метаболитна система, неврология и болка, редки болести, имунология и възпалителни заболявания", коментира Мила Елисеева, генерален мениджър на "Pfizer България".

На десето място в класацията е българското дружество на германския концерн Bayer. "Въпреки увеличаващите се трудности в бизнес средата сме доволни от развитието на нашия фармацевтичен бизнес през 2015 г. Постигнахме растеж в областите кардиология, офталмология и онкология", каза Ралф Фрьолих, управител на "Байер България".

Натискът върху цените

Изминалата година мина под знака на множество промени в законовата уредба. Към изискването за най-ниска цена на ниво производител в ЕС се прибави текст, според който здравната каса не заплаща лекарство, което няма аналог, ако за него не бъде предоставена допълнителна ценова отстъпка. В резултат на това оригиналните фармацевтични компании върнаха на здравната каса общо 45 млн. лв. Промените в нормативната уредба включват преоценка на всеки три години на лекарствата, които се покриват със средства от обществени фондове, въвеждането на ценови коридор за частично покритите от касата медикаменти, над който пациентите не могат да доплащат повече. Здравният пакет беше разделен на основен и допълнителен, болниците пък изпитваха все по-големи трудности при покупката на медикаменти заради огромната си задлъжнялост.

От тази година ще заработи и Агенция за оценка на здравните технологии, която ще дава становище за икономическите и здравните ползи от най-новите лекарства. За да може да се продава или покрива от обществените фондове, едно лекарство трябва да премине през множество сложни процедури, за което се заплаща. Така част от медикаментите се оказват икономически неизгодни за продажба в България и плавно отпадат от пазара.

В същото време цените на лекарствата без рецепта за поредна година са замразени от държавата, като този мораториум продължава от април 2013 г.

"Цялостната система на ценообразуване трябва да бъде преработена, тъй като стана сложна, многоетапна, на практика се превърна в джунгла от разпоредби, които само се допълват и изменят, а не водят до нищо, което да помага на обикновените оператори на пазара и на пациентите", коментира проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Фармацевтичните компании определят миналата година като предизвикателство от непрекъснато променящи се разпоредби, чийто краен ефект е натиск върху цените.

"Българските здравни власти въвеждат все повече механизми, които съществуват в останалите страни от ЕС – оценка на здравните технологии, задължителни отстъпки, claw-back схема (например здравната каса поема 100 опаковки, а над това плаща фармакомпанията, през следващата година НЗОК поема 120 опаковки и т.н. - бел. авт.). Надяваме се, че това ще подпомогне достъпа до нови терапии за българските пациенти и ще даде възможност на повече хора да се лекуват", казва Христо Трунчев.

В същото време част от компаниите изказват опасения за ефекта от масовите рестрикции върху лекарствата по пътя към покриването им от здравната каса.

"Добрите практики в много държави от ЕС предполагат прилагането на един от двата механизма - или оценка на здравните технологии, или външно рефериране (действаща в момента система на сравняване на най-ниските цени в ЕС и автоматичното им въвеждане - бел. ред.), а не и на двата заедно, тъй като това представлява допълнителен риск в осигуряване на достъпа до нови терапии за пациентите. Ограничение е и съществуващото вече правило нови терапии да бъдат включвани за заплащане веднъж годишно", смята Николаос Ксидиас.

Според Bayer в България все още има непосрещнати медицински нужди и затова обществените разходи за лекарствени продукти е нужно да растат умерено, като в същото време се увеличава достъпът на българските пациенти до нови лекарствени продукти. "Последните промени в законодателството се фокусират основно върху това как да бъде контролиран бюджетният растеж и не обръщат достатъчно внимание на това как да се увеличи достъпът на пациентите", отбелязва Ралф Фльорих.

"Ясно и разбираемо е желанието на властите за максимално въвеждане на мерки за контрол върху разходите и за това да бъдем лидери в ЕС по най-ниски цени на лекарствата заради ограничения финансов ресурс, с който разполагаме. Когато се въвеждат толкова много мерки едновременно обаче, е добре, от една страна, да се оцени по-детайлно ефектът от комплексното им функциониране и, от друга - да се обезпечи плавното им и безпрепятствено въвеждане, за да се минимализира рискът от негативни последствия за пациентите", коментира Гергана Николова, директор "Връзки с институциите" на "Пфайзер България".

Като типична популистка мярка, която не носи нищо на пазара, определи мораториума върху цените на лекарствата без рецепта Огнян Донев. "Това са медикаменти, които всеки сам решава дали да купува, и те не се заплащат от обществени фондове, т.е. държавата няма отношение, нито място в това своеобразно контролиране на техните цени. Дали държавата ще замрази по подобен начин цените на хранителните добавки или на пастите за зъби? Надали. Пазарът на лекарства без рецепта бележи ръст всяка година, и то на принципа на чисто пазарна конкуренция. Силните брандове не се влияят от мораториума, а примерът с нашия аналгин е христоматиен (лекарството е най-купуваното като брой опаковки през последните повече от 10 години - бел. ред.)", казва Донев.

Лекарство, което не достига до аптеката

Доказателство, че ниските цени са факт, е увеличената паралелна търговия, включително и на продукти без рецепта. Докато преди няколко години тя беше 2-3%, в момента е на много по-високи нива. Но това води до дефицити на медикаменти в определени райони.

"Искахме най-ниските цени на лекарствата в Европа – получихме ги, заедно с това получихме и високо ниво на паралелен износ, който се движи изцяло от цената. Колкото по-голям е натискът върху цените, толкова по-голям е стимулът за паралелна търговия, която официално достига 7% от пазара, а заедно с необхванатите напълно нива са над 10%", коментира д-р Кунчо Трифонов от IMS.

Според Гергана Николова ръстовете на паралелния пазар не са случайност и проблемите на пациентите да намират своята терапия са ясен сигнал за управляващите.

"Трябва да се оцени какво се случва и като ефект върху самия пазар и бизнес средата - реорганизацията и оптимизацията в офисите на компаниите заради ниските цени и норми на печалба като цяло означават съкращаване на висококвалифицирани работни места, което е лош знак за икономиката", смята Мила Елисеева.

Откъде може да се пести

Както и през предишните години, основният проблем във фармацевтичния сектор остават ниските бюджети на здравните институции, нерационалното им управление и голямото доплащане в брой от пациентите.

При пазар от 2.6 млрд. лв. платената терапия в болниците от здравната каса е около 1.4 млрд.лв., а пациентите сами доплащат 1.2 млрд. лв., което е най-високото ниво в ЕС.

В същото време за най-масовите заболявания като сърдечно-съдовите, от които страдат повече от 1 млн. души, здравната каса покрива средно 25% от цената на най-евтиното лекарство. През миналата година единствената стъпка в посока да се разшири достъпът на пациентите до най-масовите медикаменти беше въвеждането на ценови коридор, при който пациентите ще доплащат по-малко. Той още не е заработил, тъй като въвеждането му беше отменено, за да могат компаниите да съобразят цените си с него и за да не трябва пациентите да сменят терапията си за няколко седмици около Коледа.

Това обаче не решава въпроса с въвеждането на обещаната от правителството прогенерична политика, която да пести средства на касата и пациентите там, където има възможност. "Тя не означава стимулиране или дотиране на генеричната индустрия, а рационално разходване на финансовия ресурс, така че повече лекувани пациенти с генерични лекарства да водят до икономия на средства, които да се използват за заплащане на скъпи нови медикаменти без аналог и без алтернатива", коментира Огнян Донев.

"България е сред малкото страни в ЕС, в която няма никаква мярка за генерично заместване и прогенерична политика", смята проф. Илко Гетов. В тази посока може да не се изписват марки, а генерични наименования и пациентът да може да си избере най-евтиното или най-скъпото или фармацевтът да го пренасочи. "Ако пациентът разполага с 200 лв., тогава заедно с лекаря или фармацевта може да прецени как ще се лекува", смята проф. Илко Гетов. Той допълва, че натискът върху цените води до много сериозни проблеми на ниво аптека – обектите се декапитализират и не искат да работят със здравната каса, защото възвращаемостта е много ниска. Освен това при 100% платените лекарства таксата за обработка на рецепта продължава да е два лева и се получават парадокси, че в цяла една област има само една аптека, която иска да работи с касата.

"След тази първа година на управление на настоящия кабинет се надявам искрено да наблюдаваме повече осъзнати действия като част от единна стратегия за реформи в здравеопазването, така че да се осигури необходимото спокойствие в системата и най вече – спокойствието на българския пациент", заключава Николаос Ксидиас.







14.02.2016 г., с. 7

Москов предлага и депутатите а се лекуват по 2 пакета

Двама кандидати в поръчката за пръстовия идентификатор

Всеки български гражданин да се лекува според двата пакета медицински дейности и да влиза в листи на чакащи, включително и депутатите. Това предложи здравният министър д-р Петър Москов пред „Дарик", като коментира внесения от БСП и ДПС вот на недоверие за здравната политика. Дебатите по вота са насрочени за сряда.

Според министъра пациентите няма да бъдат ощетени и дискриминирани по диагнози с въвеждането на двата пакета, а депутатите са заклеймили понятието „социално значими болести" - рак, сърдечносъдови, мозъчносъдови и др. като нещо лошо. Целта е финансовите, кадровите и инфраструктурните възможности на системата да се съсредоточат върху лечението на тези заболявания, които формират най-висока заболеваемост, инвалидизация и смъртност у нас. Те са в основния пакет дейности от 1 април.

Вносителите на вота са депутати от дълго време и имат отношение към сегашното състояние на здравеопазването, каза още Москов. Той поясни, че управленците се лекуват „по други правила" и не знаят, че обикновените хора плащат за всяко лечение. Москов отново заяви, че няма да се закриват онкологични легла, а преместването на раковия регистър в Националния център по обществено здраве и анализи цели той да се модернизира и да функционира по нов начин.

С въвеждането на пръстовия идентификатор пациентът ще бъде контрольор на касата - така ще валидира плащанията от негово име, обясни още министърът.

Една самостоятелна фирма и консорциум от две фирми кандидатстват в обществената поръчка на здравната каса за изработване на пръстовия идентификатор, научи „24 часа". Прототипът трябва да е готов до май и от 1 юни да влезе в сила, обясни зам. здравният министър д-р Бойко Пенков, член на надзора на НЗОК. Най-вероятно през тази година пръстов идентификатор ще има само в болниците и аптеките.



www.investor.bg, 13.02.2016 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/bolnici-objalvat-vyv-vas-standarta-za-speshna-medicina-211286/

Болници обжалват във ВАС стандарта за спешна медицина

Изискванията към повечето лечебни заведения са неизпълними, твърдят вносителите на жалбата

Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници в България и Центърът за защита на правата в здравеопазването внесоха във Върховния административен съд жалба срещу стандарта за спешна медицина в частта му за осигуряване на спешна помощ от болниците, съобщават от центъра.

Според организациите с приетия само преди месеци стандарт са определени неизпълними за повечето болници изисквания за площ, персонал и оборудване на спешните приемни отделения.

Спешните приемни отделения са определени да бъдат само 2-ро и 3-то ниво на компетентност, като минималната площ, на която могат да бъдат разкрити е 700 (седемстотин) квадратни метра. Най-малко 30% от леглата за активно лечение трябва да бъдат обособени за прием на спешни пациенти, посочват от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Отделенията от трето ниво на компетентност трябва да разполагат с минимум 6 лекари специалисти по анестезиология и реанимация или спешна медицина, а общият брой на лекарите трябва да бъде най-малко 12. Отделението трябва да има най-малко 2 реанимационни поста, осем легла и най-малко 12 поста за прегледи на пациенти, предвиждат изискванията.

Освен това болницата трябва да има разкрити отделения във всички хирургични специалности и повечето терапевтични, като всяко от тях да бъде осигурено с лекар от съответната специалност 24 часа в денонощието. Изисква се да има разкрити и отделения по микробиология, патоанатомия и дори съдебна медицина.

Дори повърхностният преглед на лечебните заведения в страната показва, че не повече от 3-4 могат да отговорят на тези изисквания и то след като се преструктурират, подчертават организациите.

Медицинският стандарт е пряко свързан с Националната здравна карта и критериите за сключване на договори с НЗОК, защото болниците, които не могат да отговорят на изискванията, получават нула точки по този показател, допълват още организациите.

Центърът подчертава, че здравното министерство не е направило финансов анализ за отражението на въведения стандарт върху лечебните заведения. Липсва и каквато и да е обосновка защо са въведени практически неизпълними изисквания, посочва още центърът, като допълва, че не е направена и задължителната оценка за въздействието върху стопанската дейност - какви разходи ще са принудени да направят търговските дружества, каква ще е тяхната възвращаемост и доколко това съответства на целите на нормативния акт.

Миглена Иванова

www.btv.bg , 14.02.2016 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/darzhavata-tselevo-shte-finansira-onkobolnitsite.html
Държавата целево ще финансира онкоболниците
Пари ще получат тези, които наемат психолози и социални работници
Държавата ще осигури целево финансиране за онкоболници, които са назначили психолози и социални работници.Предстои да се изработят правилата за това, съобщи в предаването "bTV Репортерите" зам.-здравният министър Ваньо Шарков.„Може да ви се струва странно, но има пациенти, които благодарят на рака. Срещнали са го, минали са през ада в битката за всяка глътка въздух. И сега благодарят, защото са намерили нов смисъл в живота си, сякаш са започнали да живеят отначало", коментира Шарков.

„Ролята на психолога и на социалния работник е не толкова да си поговорим с него как е, а чрез разговора с него той сам да осъзнае как е и какво чувства, защото по този начин той започва да търси стратегии за справяне", обяснява Александър Миланов, мениджър "Немедицинска грижа" в онкоболница.



www.novatv.bg , 14.02.2016 г.

http://novanews.novatv.bg/news/view/2016/02/14/139356/
Москов: Решаваме категорично проблема с направленията
"Това гарантира, че няма да има нито един върнат пациент", каза още здравният министър
"Над 630 000 направления допълнително, над броя от 2015 г. заплаща НЗОК за тази година. Това гарантира, че няма да има нито един върнат пациент заради липса на направление", заяви здравният министър Петър Москов. Този над половин милион направления е подсигурен и с над 5 милиона изследвания, които заплаща Здравната каса. С това решаваме един от най-големите проблеми на българските пациенти в доболничната помощ, съобщиха от Министерство на здравеопазването.В началото на годината от здравното ведомство се зарекоха да се сложи край на проблемите с направленията за преглед при специалист. Всеки пациент да получава поне по едно направление на месец, независимо кога отива при личния си лекар - в началото или в края на месеца. А от април ще влизаме в болница и аптека с пръстов отпечатък.

Държавата твърди, че така по-лесно ще контролира източва ли се Здравната каса и продават ли се лекарства под маста. До началото на април всяка болница и аптека трябва да си купи апарат за пръстова идентификация. След което устройството ще се свърже със софтуера на Здравната каса.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница