Вяра регионален месечник



Дата09.04.2018
Размер121.73 Kb.
#64850

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XII ПЛЕВЕН октомври-ноември 2016

XXVI национален туристически събор на СГБ

От 30 септември до 2 октомври 2016 година в гр. Копривщица се проведе XXVI традиционен национален туристически събор на членовете от Съюз на глухите в България. Ние, участниците в XXVI Национален туристически събор, видяхме гр. Копривщица с нови очи и чувства . В дните от 30 септември до 2 октомври градът бе , така да се каже, наш. Във всички хотели и къщи за гости ни очакваха любезни домакини, които можаха гостоприемно да настанят всеки от нас. За палатковия лагер бе осигурен подходящ чист и сух терен на стадион „Бенковски”, снабден с електрически ток и други удобства. Имахме и голям безплатен охраняем паркинг за нашите автобуси и леки автомобили. В същите тези дни - от 30 септември до 2 октомври, имахме на разположение голямата лятна сцена на града, където се провеждат многолюдни международни фестивали на фолклорното изкуство. Домакините ни уверяваха, което се потвърди на сто процента, че ще е голям интересът към нашите уникални самодейни изяви. На събирането се представиха и много самодейни колективи от града домакин. XXVI Национален туристически събор на Съюза на глухите в България премина под егидата на кмета на град Копривщица г-н Генчо Герданов. Копривщица е уникален град. Толкова изпълнен с история, с гордост и мъдрост. Толкова красив с неповторимата възрожденска архитектура, и така уютен. Всяка организация от съюза можеше да избере свой „маршрут” за запознаване със забележителности и в околностите на града. Със сигурност не стигна времето да видим всичко. Но какво пък, може всеки да се върне там, където вече ще имаме приятелство и много уважение към всеки един от нас. Но това не първото наше посещение там. Ето малко история от предходни посещения в този възрожденски град. От началото на туристическото движение в Съюза на глухите в България, положено с организирането и провеждането на първия туристически събор, състоял се през есента на 1960 г. на витошката хижа „Фонфон”, Копривщица е била на два пъти домакин на националните туристически събори – през вече далечната 1961 г. и през 1986 г. Във втория съюзен туристически събор през 1961 г. над 700 глухи туристи с факелно шествие преминали през лобните места на Априлци; а през 1986 г. 550 туристи с увреден слух се събрали в Копривщица, за да построят първия национален палатков лагер с над 225 палатки. 30 години след този знаменателен палатков събор, красивата, изпълнена с невероятен български дух Копривщица за трети пореден път посрещна гостоприемно участниците в най-голямото национално съюзно събитие за тази година.

Йорданка Димитрова, Тишина
Еднодневен излет до село Байкал

Винаги е много приятно, разтоварващо и разбира се здравословно, когато човек е сред природата, още повече когато е на възраст или с увреждане. Много са кътчетата в нашата Родина, които със своята хубост и прелест пленяват човек, зареждат го с повече положителна енергия и емоции. Именно едно такова място е природата край с. Байкал, Плевенска област, която природа хора с увреждания и пенсионери избраха за своята еднодневна екскурзия. На 20 август 2016 г. членове от трите клуба на хората с увреждания и пенсионера към Община Плевен, тези от жк "Сторгозия", от КХУП-ул. "Гренадирска"30 и Плевен-център се отправиха към с. Байкал. От 10 часа петдесет членове отпътуваха с автобус към крайдунавското село. Въпреки, че много от присъстващите са посещавали многократно този чуден край от нашата Родина, това не им попречи за едно приповдигнато настроение и емоции още от самото начало, които ги съпътстваха целия ден. Байкал е на брега на река Дунав. Известно е с рибарите и техните лодки, римските останки от Улпия Ескус и напредничавия Астросъбор, който събира деца-астрономи от региона всяко лято, за да наблюдават звездите. Недалеч от Байкал е устието на Искър, а селото е спирка от международната речна регата TID. Преди 9 септември, когато името му е било Бешлии, е имало пристанище и митница, после са спирали корабите на подводни криле. Сега там се прави яхтено пристанище и има идея за ферибот до отсрещния румънски град Корабия. От Божевски баир над селото може да видиш Карпатите, ако времето е ясно. Разходката сред красивата байкалска природа, чистият въздух, неумолимото августовско слънце поизмориха нашите излетници. Те си отпочинаха приятно в ресторанта към ловно-рибарската хижа край селото. Там сред уюта на рибарски мрежи, ловни трофеи и други всеки можеше да избере и хапне рибена чорба, рибни деликатеси и традиционни български ястия. Сред хубава храна, шеги, песни и емоции неусетно премина този обяд и всички отпочинали и с ведро настроение се завърнаха в Плевен.

Румен Петков, организатор клуб
Готвят нов закон за социалните услуги

Правителството готви нов закон за социалните услуги. Той ще засили конкуренцията между доставчиците на различните видове услуги и ще повиши качеството на живот на хората, които разчитат на помощ от държавата и общините. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на работно посещение в Разград и Исперих.

200 милиона лева отделя държавата годишна за социални услуги у нас. В страната вече има добре развита мрежа от доставчици, които предлагат над 1 600 вида услуги. До момента обаче управлението на този вид дейности се уреждаше от Закона за социално подпомагане. Бъдещето е на комплексните ус-луги – здравни и социални, които да помагат на хората да живеят в домашна среда, като получават нужното им подпомагане, заяви министърът. По време на посещение в дома за възрастни в Разград Русинова обясни, че държавата ще инвестира в развитието на мрежа от услуги, които старите хора да получават докато живеят у дома си. Схемата „Независими живот" вече действа и в нейните рамки се предлагат различни видове асистентска помощ на хората от третата възраст, които не могат да се обслужват изцяло сами. В Исперих Зорница Русинова откри нов Център за отдих и социални услуги за възрастни и хора с увреждания. Над 300 пенсионери от общината ще се ползват от неговите услуги. Той е създаден със средства от Програмата за развитие на селските райони и в него са инвестирани 473 хил. лв. В центъра ще има условия за отдих и развлечения, в него ще работи социална трапезария за 90 души и социален патронаж, който обслужва над 200 жители на града и селата в общината.

Русинова: Няма опасност от торпилиране на социалния диалог в съвета за тристранно партньорство. Това добави в Исперих министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова в отговор на призива на работодателите към браншовите съюзи за бойкот на преговорите в тристранката за механизма, по който ще се определят минималните работни заплати.


Милосърдните и помагащите винаги ги има

Има ли хора, които винаги когато видят човек с увреждане, не могат да понесат гледката на седналия в инвалидна количка без крайници,, търсещият пътя с бял бастун незрящ, гледащото с празен поглед дете с ментално увреждане? Разбира се, че има и това са повечето от нас. Защо според вас толкова силно ни влияят тези гледки? Мисля че един от уроците ни, общ урок, е да се научим да приемаме хората като еднакво ценни, и дори еднакво пълноценни. Вярно, човекът с увреждане не може да работи толкова като останалите, нито да се грижи за семейството си, дори сам за себе си , но може би вътрешният му живот е по-дълбока и по-осъзната същност. Хората с увреждания са невероятно силни и трябва да им се възхищаваме за това, че успяват, че по своемо са много силни. Въпреки че някои от тях изглеждат озлобени, е добре да се поставим на тяхното място, и да се опитаме да разберем как бихме се чувствали и преживели всичко това. Но те издържат . И тука е мястото да помислим къде сме ние като общество. Българите сме доста назад по отношение на проявата на милосърдие и състрадание към болните,инвалидите или както напоследък ги наричаме -хора в неравностойно положение. Не е важно те каква карма изплащат,важно е ние как можем да им помогнем. Нека си зададем един такъв въпрос. Бихте ли отишли в някоя болница като доброволци за да почетете книга например на някои болен, да поговорите с него,като по този начин дадете малко време за почивка на близките и персонала, които се грижат за него? Това в началото шокира, отдръпва човек от въп-роса, даже навярно ще си измисли "оправдание" или "ангажимент". Доста трудно е това, още повече, когато не се касае за близък. Необходимо е много да се работи, да се възпитава в поколенията качества за формиране на доброволчески дух в човек. Но милосърдните и помагащите винаги ги има и ще ги има!


Кампания за безплатни очни прегледи за деца

От 1 септември започна Национална кампания за профилактика на детското зрение в оптики и здравни центрове в цялата страна. Тя продължава до 31 октомври и обхваща деца от 6 до 18 години. Кампанията е по инициатива на българска марка очила и е с подкрепата на Министерство на образованието и науката, Министерство на младежта и спорта, Български съюз на оптометристите. Провежда се за четвърта поредна година, като този път е част и от инициативите в "Европейска седмица на спорта" - 10 до 17 септември.


Вандали посегнаха на пребоядисаните спирки

Няколко дни след като бяха пребоядисани, част от спирките на масовия градски обществен транспорт Плевен станаха жертва на вандалски посегателства. Върху тях са разлепени плакати и обяви за продажби, за из-вършване на услуги и други, а върху един от на-весите в жк „Дружба” е издълбан надпис с остър предмет, сигнализира директорът на Общинско предприятие „Център за градска мобилност” Иваница Бояджиева. На идеята за монтиране на камери за наблюдение кметът на Община Плевен Георг Спартански отговори, че не може да се охраняват всяко кошче, спирка, чешма, детска пързалка или люлка от посегателства. Има правила, които трябва да се спазват, трябва да има и обществено съзнание, подчерта той. Започна и демонтиране на старите и ненужни павилиони на спирките на градския транспорт в Плевен. „Ще премахваме поетапно всичко ненужно и грозно. Трябва да си почистим града и средата, в която живеем. Ако от старите па-вилиони нещо става за ползване за други нужди – ще се ползва, ако не – ще се предаде за скрап. Не можем да си позволим да държим нерегламентирани тоалетни и приюти за скитници по спирките”, беше категоричен г-н Спартански.


Отпразнуваха Деня на туризма в Летен теа-тър "Кайлъка"

В Плевен Денят на туризма в България - 30 август, беше отбелязан с концерт в Летен театър "Кайлъка". Спектакълът се състоя на 28 август - неделя - от 10.00 ч., като събра най-малко 1500 души изпълнители и зрители. За осма поредна година в Плевен денят, посветен на ту-ризма, се чества и като празник на парк "Кайлъка". Актьорът Илко Иларионов рецитира свое стихотворение, посветено на ген. Иван Винаров - създател на прочутия парк в каньона на река Тученишка. Организатор на събитието е Съюзът на пенсионерите в областния град, а вхо-дът за концерта бе безплатен. В програмата взеха участие 11 състава, като специално място бе отредено на Северняшки ансамбъл "Иван Вълев".

Малин Решовски, БТА
Диабетът и фитонутриентите

На последния симпозиум по ендокринология състоял се в Берлин, Германия, учени от цял свят бяха подготвили доклади на различни медицински теми и в това число беше отделено сериозно внимание на коварната болест диабет. В последните години, научните изс-ледвания са съсредоточени върху функционирането на панкреатичните клетки /именно тези клетки са отговорни за производството на инсулин, който разгражда кръвната захар/ и връзката като цяло на панк-реаса с другите жлези в тялото. Последните проучвания показват, че клетките на панкреаса могат да бъдат стимулирани и да запазят за по-дълго функционалността си, както и да я възвръщат на определено ниво /това преди се смяташе от медицината за невъзможно!/. За да се стимулира панкреаса се нуждае от група биоактивни вещества като флавонолови гликозиди, бифлавоноиди, проантоцианидини, фитостероли, терпенови лактони, ензима с мощно антирадикалово действие супероксиддисмутаза, полизахариди, органични киселини, аспарагин, гинколови киселини, алкилфеноли, восъци и други, които се съдържат в някои растения. Някои от тези вещества стимулират отделянето на инсулин от бета-клетките на панкреаса, а други съдържат вещества, с подобно на инсулина действие и по този начин може да се въздейства комплексно върху диабета. В следствие на това, бе създаден биопродукт, който е наречен Диабексин. базиран е на разработките на Академик Хлебаров от концентриран извлек от 4 растения, които в комбинация могат да понижат нуждите на орга-низма от допълнителен прием на инсулин до 82 %. До момента такъв успех не е постиган с нито една друга терапия. Изследванията, проведени с продукта, показват засилване на въглехидратната обмяна с 29% още след едноседмичен прием при над 90% от изследваните лица. След три месечен прием на "Диабексин" хората споделяха, че са свели до минимум поставянето на инсулинови инжекции и приемът на инсулинови таблетки. Разбира се, приемът на този биопродукт трябва да става под непосредственото наблюдение и участие на лекуващия ендокринолог.


1 октомври - Международен ден на възрастните хора

Уважаеми възрастни хора, на 1 октомври - Международния ден на възрастните хора, отдаваме почит към мъдростта, дълголетието и опита на Вас, нашите родители, баби и дядовци. В едно общество няма нищо по-естествено от обичта, грижата, уважението и привързаността към хората от третата възраст. Този празник е чудесен повод да се спрем в забързаното ежедневие, за да изкажем признателността и благодарността си за Вашата всеотдайност и принос за развитието на живота в нашата община. Бъдете живи, здрави и активни още дълги години! Нека любовта и вниманието на Вашите близки изпълват дните Ви с радост и щастие. ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!


Лилия Петева с поредно участие в турнир по спортна табла

Държавното първенство по спортна табла за хора със зрителни увреждания се състоя в почивен дом "Поп Харитон", гр. Дряново от 25 до 28 август. Съревнованието е част от държавния спортен календар на федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания", а организатор на събитието е Спортен клуб "Бялата лястовица", Габрово. Първенството се проведе съобразно приетите от ФСХЗУ правила, а победителят придоби статут на държавен шампион по спортна табла за хора със зрителни увреждания за 2016 г. В състезанието взеха участие 62-ма играчи от 21 спортни клуба членуващи във федерацията. Незрящите със-тезатели от Плевен, Лилия Петева и Ахмет Киримходжа, членове на ТСО на ССБ-Плевен за поредна година взеха участие в първенството, като Лили завоюва 30-то място.


Мелнишките пирамиди - палитра от чудновати форми

Мелнишките пирамиди са най-известните земни пирамиди в нашата страна. Те са пръснати на групи в обширен район в югозападното подножие на Пирин планина. Невероятната панорама почти изцяло може да се обхване с поглед от Роженската седловина - хиляди различни по големина скални гъби, островърхи куполи, комини, пирамиди, подобни на египетските, минарета, конуси, игли, остри покриви на готически храмове, кораби, сложно плисирани гънки и други фантастични скулптори. Особено внушителни сред тях са четирите пирамиди край село Кърналово. Те се извисяват като гигантски обелиски, високи над 100 м. Пясъчните им склонове са голи, стръмни, на места почти отвесни, а недостъпните им темета , колко и невероятно да изглежда, са обрасли с треви и ниски храстчета. Големият скален блок на Чудната гъба, край Мелник, като чадър е запазил от разрушаване лежащата под него скала. В нея ясно се вижда разнообразният състав на слабо споените конгломерати - различни по големина заоблени скални късове, дребен чакъл и пясък. Мелнишките пирамиди имат световна сла-ва и са сред най-посещаваните природни обекти у нас. От 1960 г. Мелнишките пирамиди са обявени за природна забележителност.



Ивалина Ненова
Някои рискови фактори за увреждане на менталното здраве

През 2010 г. Световната здравна организация (СЗО) заявява, че менталното здраве (умственото здраве) е неразделна част от здравето, както и че не може да съществува здраве без ментално здраве. Менталното здраве според СЗО е много повече от липсата на умствени разстройства. То се възприема като основополагащ фактор за здравното и житейско благополучие на индивида и ефективното функциониране на обществото. Влошаването на менталното здраве се свързва с различни степени на социална маргинализация и стресогенни условия за живот и работа с повишен риск от нездравословни начин на живот и хранене, от влошено физическо здраве, от нарушаване на човешките права, дискриминация и насилие, от бедност и социално изключване и др. Роля за развитието на менталните разстройства играят и генетичните фактори, дисбаланса на невромедиаторите в мозъка и др. За целите на превенцията на рисковете и за промоцията на менталното здраве СЗО прокламира, че националните политики не следва да бъдат ориентирани единствено към третирането на умствените разстройства, а е нужно да бъдат адресирани и към предприемане на действия за създаване на условия на живот и среда за развитие, които осигуряват всеобхватна подкрепа за менталното здраве и позволяват на хората да практикуват здравословен начин на живот и хранене. Интервенциите свързани с тази подкрепа следва да обхващат бизнес сектора, условията за живеене и труд, социалната, образователната и здравеопазната системи, транспорта и др., но най-вече да се акцентира върху подкрепата на майчинството и ранното детство и на децата и юношите в семействата и училищата. В приетата от Генералната асамблея на ООН през 2011 г. Политическа декларация за превенцията и контрола на незаразните заболявания, наред с другите важни за човечеството незаразни заболявания, на превенцията на менталното здраве е отредено значимо място и се подчертава необходимостта от интервенции за постигането й. Ограничаването на рисковите фактори за индивида и населението и най-вече за майките и децата следва да се реализира като мултисекторни публични политики. Сред подлежащите на въздействие и промяна рискови фактори отговорни за увреждането на здравето, включително и на менталното здраве се посочват тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и наркотични вещества, намалената физическа активност, бедността, нездравословното хранене и недохранването. В съответствие с горепосочената Политическа декларация, СЗО отдава приоритетно значение на невропсихиатричните и ментални разстройства, като едни от водещите фактори за влошаване на здравето и през м. май 2013 г. – 66-та Световна здравна асамблея обсъжда и приема Всеобхватен план за действие за менталното здраве 2013 – 2020 г. В плана, наред с различните ментални разстройства, като напр. тревожността, депресиите, шизофренията и др., се подчертава и същественото значение за менталното здраве на когнитивните (познавателните), интелектуалните и поведенческите разстройства, чието начало обикновено се поставя през бременността, детството и юношеството. Сред факторите определящи менталното здраве на индивида се посочват способностите да направлява мислите, емоциите и поведението си, да общува с другите хора, да се справя с нормалния стрес, да усвоява знания и придобива образование и др. Съществена роля също така играят и социалните, културните, икономическите фактори, както и живеенето и развитието в условията на бедност и други различни фактори на обкръжаващата среда. Измежду обективните цели на плана важно място е отредено както на разработването и прилагането на стратегии за превенцията на рисковете и промоцията на менталното здраве и осигуряването на всеобхватни грижи, в които следва да се включи цялото общество, а не само здравния сектор, така и на подхода за прилагането им през всички периоди на живота на индивида – от пренаталния период по време на бременността, през кърмаческата, детската и юношеската възраст, през младежкия и зрелия период на живота и през старческата възраст. (следва продължение).
Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница