Вяра регионален месечник



Дата04.01.2018
Размер121.17 Kb.
#41015

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XII ПЛЕВЕН юни-юли 2017

Децата и хората с увреждания са част от нас!

Уважаеми читатели,

Разсъждавайки върху заглавието на статията, недвусмислено изниква въпроса „Кой разполага с гаранции, че няма да попадне в изолация и в риск от увреждане на здравето и функционалността?“ Деца със специални нужди, това са децата и подрастващите, които страдат от интелектуални, психически, сензорни и физически увреждания. Те са именно най-уязвимите в обществото ни.

Българска асоциация на лица с интелектуални затруднения(БАЛИЗ)-Плевен е Сдружение с нестопанска цел и работи за извеждане на децата и младежите с физически и интелектуални затруднения от затвореността на семейната среда. Поради това, че в сдружението се работи много активно за реализирането именно на тези цели, се срещнах с г-жа Габриела Аспарухова, представляващ БАЛИЗ-Плевен. За читателите на вестник ВЯРА тя сподели много подробно за работата на сдружението. Ето нейните отговори на поставените въпроси:

Госпожо Аспарухова, знам, че това ще бъде недостатъчно, но бихте ли разказали накратко за Вас като сдружение?

Г.А. Сдружение „БАЛИЗ“- гр.Плевен развива своята дейност от 1999г. до момента, като през дългогодишното си функциониране, разбира се, сме се сблъсквали с много трудности, но и успехите, с които се гордеем не са малко. Реализирахме не една инициатива и проект за социално включване и развитие на социални услуги в подкрепа на хората с увреждания, застъпнически кампании за правата им и дарителски каузи в подкрепа на дейността ни.

-По какви проекти сте работили досега и какво Ви предстои в бъдеще?

Г.А.През годините сме реализирали много проектни инициативи по програми и дарителски кампании за директна специализирана подкрепа към целевите ни групи, закупуване на техники, специализирано оборудване, ремонтни дейности и пр. Работим към момента по няколко инициативи. Реализираме един проект „ Аз мога-подкрепи ме“, финансиран от Асоциация „БАЛИЗ“- София, който цели повишаване на информираността на родители и специалисти относно възможностите за упражняване на гражданските права на лица с интелектуални затруднения. Предстои да получим отговор и по няколко други инициативи, с които сме кандидатствали – уърк шоп „Здравей мое лято“ и програма за ранно детско развитие. В момента сме и в дарителска кампания с апел „БЛИЗО ДО ТЕБ“, събраните от която средства ще се използват за закупуването на транспортно средство, което ще бъде безвъзмездно предоставено от наша страна на социалната услуга Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания-Община Плевен. Социалния център няма никакво транспортно средство, а нуждата от такова е силно належаща.

-Получавате ли достатъчно съдействие от държавата ни, или тя е „мащеха” за Вашата дейност?

Г.А. Възползваме се от всички възможни ресурси, за да успеем да бъдем активни в дейността си, включително от изградените държавни политики, насърчаващи и подкрепящи дейностите на активни НПО. Разбира се, ако анализирам детайлно от различни аспекти възможностите, които държавата предоставя, вероятно ще има казуси, по които ще има какво още да се желае и то да е в компетенциите на държавните органи. Като цяло не бих определила така крайно отношението на държавата към нестопанския сектор – „като мащеха“.

-Имате ли съвместна дейност с Община-Плевен и в какво се състои тя?

Г.А. Развивайки дейността си през годините смея да твърдя, че сме получавали подкрепа от Община Плевен. Сътрудничим, предимно в общия стремеж да осигурим достъп до функциониращи социални услуги за децата и лица с увреждания. И като цяло да подобрим климата за тези хора на регионално ниво. Съвместно сме реализирали дейности в подкрепа на разширяване възможностите на социалните услуги, сътрудничим си активно в предоставянето на социалната услуга Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания. Социалната услуга се управлява от Община Плевен, но от Страна на Сдружение „БАЛИЗ“ се подсигуриха чрез дарения много материални придобивки, които в значителна степен увеличиха възможностите на социалната услуга – например оборудването на зала за монтесори занимания е подсигурено изцяло от дарителска кампания, проведена от Сдружение „БАЛИЗ“. Също така в края на 2016 г., след дарителска кампания, закупихме технически помощни средства /вертикализатор и проходилка за над 4000 лв./, необходими за рехабилитацията на деца с множествени увреждания. Транспортното средство, което се използва от социалната услуга Дневен център за деца с увреждания - Община Плевен, също е осигурено от проект на организацията и пр. ситуации, но това е и нашата идеология чрез активно сътрудничество да постигаме ефективни резултати. Поканени сме, в качеството си на представители на НПО, като участници в Комисията за детето и в Общественият съвет по социално подпомагане към Община Плевен. Също не на последно място Община Плевен ни съдейства осигурявайки ни безвъзмездно ползване на зали при наши събития. А миналата година също за безвъзмездно ползване, от страна на местната власт, се предостави помещение, което да се използва за седалище на организацията. Помещението се намира на бул. „Христо Ботев“ №48. Предстои ни да извършим още малко належащи ремонтни дейности, за да го използваме по предназначение. До момента извършените ремонти и подобрения там са чрез дарения и доброволчески труд. Знаете, че ние нямаме стопанска дейност и не реализираме печалби и доходи и в такива ситуации разчитаме изключително на съпричастие от добри хора.

-От кога работи дневният център при БАЛИЗ-Плевен и каква е неговата дейност?

Г.А. Сдружение „БАЛИЗ“ няма Дневен център като социална услуга, управлявана от организацията. Този въпрос между другото много често ми се задава, и много хора свързват тази услуга със Сдружение „БАЛИЗ“, вероятно защото на превозното средство, което използват е изписано името на организацията, но както уточних преди малко, това е защото е осигурено от сдружението. Като приоритет в политиките на организацията е да се разкриват и функционират социални услуги и по-конкретно за целевата група, с която работим. Ние активно работим през годините за това, участвали сме в разкриването и разработването на социални услуги в града ни съвместно с Община Плевен. Не само за дневните центрове, които функционират, а също работихме и за разкриването на Защитено жилище за лица с психични проблеми, Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания, Социален асистент, Домашен помощник и Личен асистент, ранно детско развитие и други инициативи на организацията.

- Как съдействате на родителите, когато им съобщят "лошата" новина? Търсят ли помощ от Вас?

Г.А. Има си периоди в кризата, която преминават родителите. Най-трудно е когато са във фазата на отричане, докато приемат проблема. До тях сме професионално с консултации, със съдействие за насочване към други специалисти, и с разбиране. На последващ етап включваме родителите и в групови тренинги, групи за взаимопомощ и други съвместни инициативи.

- Нормален е стремежът децата да са по-самостоятелни. Как работите за постигане на това?

Г.А. Това е в основата на дейността ни – интерактивни обучения, много практически занятия. Комплексни дейности- реализираме различни групови работи, изнесени мероприятия - екскурзии, посещения на различни природни и исторически обекти, развлекателни мероприятия и пр. В пряката дейност разбира се специалистите използват и конкретни терапевтични методи и подходи. Специалисти на Сдружението са обучени да прилагат методи за алтернативна комуникация „ПЕКС“ и „МАКАТОН“ например, разбира се и други методи в зависимост от обсега на интервенция.

- Каква е ролята и помощта на семействата на увредените лица във Вашата работа?

Г.А. При нас могат да получат професионална подкрепа в насока консултиране и насочване, и както вече казах голяма доза разбиране.

- Винаги задавам този въпрос при написването на материалите си. Срещате ли разбиране в обществото към проблемите си? А съществува ли негативизъм?

Г.А. Въпреки тенденциозната комплексна работа за равнопоставеност на хората с увреждания, популяризиране на законоустановените им права и стимулиране към зачитането им, за съжаление все още се наблюдава и негативизъм от страна на обществото към проблема. Но това пък колкото ни възмущава, толкова ни и мотивира да продължаваме активната си дейност.

- Отразяват ли местните медии достатъчно подробно дейността Ви сред обществото?

Г.А. Имаме добро сътрудничество с местните медии.

- Може ли да кажем, че обичта е в основата на всяка успешна терапия?

Г.А. Разбира се, на едно човешко същество първо му трябва обич, топлота и приемане, за да е спокойно и развива своя потенциал.

- Използвате ли Монтесори терапията в заниманията с децата, конна езда и напоследък много актуалната музико терапия?

Г.А. Да, в дейността си с деца използваме и подхода „монтесори“ , особено ефективни и интересни са дейностите от зона „Практичен живот“. Музикотерапията е един от основните методи, които използваме от 2008 г. в пряката си работа с децата – въздействието и се отразява на всички, независимо от затрудненията им, диагнозата им и степента на уврежданията им.

- За работата Ви се изисква голяма всеотдайност и любов, затова какво ще разкажете за сътрудниците и колегите си?

Г.А. Всички колеги, освен професионалните си квалификации, имат и много устойчиво изградени добродетели и положителна амбициозност, така нещата се получават по възможно най-добрия начин.

- Основен подход при работата с деца със специални нужди са Корекцията и компенсацията. Кой от тези подходи използвате?

Г.А. Подходите които използваме са с цел развитие потенциала на личността, залагаме предимно на силните страни. Но дейностите, които реализираме са комплексни и съчетават в резултатността си и корекция и компенсация.

- Възможна ли е защитата от насилие над деца с увреждания?

Г.А. Наистина децата с увреждания са силно уязвима група от тези негативни влияния. Знаем, че насилието не се свежда само до физически посегателства, а до психическо такова-обиди, заплахи и пр. Освен инициативите, които реализираме като призиви за толерантност и популяризирането на човешки права, в пряката си дейност работим по специализирани адаптирани програми за превенция от попадане в такъв риск. Това включва формиране критично мислене, умения за разпознаване на рискове ситуации, знание на детето- да сподели притеснения с възрастен и пр. Тези програми представляват отиграване на различни ситуации и изграждане на приемливи поведенчески стратегии у децата, с оглед превенция.

Госпожо Аспарухова, искрено Ви благодаря за отделеното време. Пожелавам на целия колектив на сдружение БАЛИЗ-Плевен много здраве,любов и всеотдайност в благородната Ви дейност!

Румен Петков, вестник ВЯРА


Среща с доброто

По традиция месец май е белязан с емоциите по абитуриентите. Завършването на средното образование, неизвестността след прекрачването на един от най-значимите житейски прагове и най-вече първият бал – абитуриентския. Дали у дома, у съседи или у роднини предстои такова събитие, по един или друг начин всички ставаме подвластни на празничната атмосфера.

Тази година повод за такива красиви преживявания имаше и в Защитеното жилище за възрастни хора с умствена изостаналост с директор г-жа Надежда Вълчева. Един от 10-те обитатели на жилището – Цветанка Ангелова – завърши училище с ресурсно подпомагане „Стоян Заимов“ в кв. „Сторгозия“. За да направят преживяването на Цветанка истинско и незабравимо се погрижиха хората с увреждания от КХУП на бул.„Скобелев“№20. По инициатива на председателя на клуба-г-жа Рени Шопова, която е и председател на общинската организация на хора с увреждания – членовете, според възможностите си събраха 170 лв. Сумата, предоставена на персонала на жилището, е използвана за закупуване на ежедневно облекло и лични вещи за Цветанка. Тоалетът за бала на момичето е подарен от дама от същия клуб. Истинско абитуриентско тържество с близки хора се получи на „Скобелев“ №20, когато в присъствието на потребителите от Защитеното жилище и хората с увреждания, Цветанка получи своите дарове, а тя, както е редно, почерпи всички присъстващи. Имаше и снимки за спомен. С грейнало лице момичето сподели, че никога до сега не е имало специално за него предназначе-ни лични вещи, от които най-много я зарадва мечтания куфар. Защото Цветанка мечтае да продължи да учи, да пътува и да има един пълноценен живот. Пожелаваме и го от сърце!

На хората с увреждания от на дружество на СИБ „Юнско въстание“ – членове на КХУП „Скобелев“20 водени от г-жа Шопова казваме: Бъдете здрави, раздавайте добро, защото „богат е този, който дава“!

Николинка Димитрова
Фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"

Регионален многожанров фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"( 15-ти преглед на художествената самодейност при Регионална организация на СИБ-Плевен) събра на 25 май 2017 г. за втора поредна година фолклорни състави от три области. 42 групи изпълнители с над 200 участници дадоха живот на културното събитие. Организатори на проявата са СИБ-Плевен и община Кнежа. Всички участници са представители на самодейни колективи към Регионална организация на Съюза на инвалидите в Плевен с председател г-жа Николинка Димитрова и от три области. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Тази година са заявили участие групи на хора с увреждания от областите Плевен, Ловеч и Враца. С подкрепата на кмета на Община Кнежа Илийчо Лачовски за втора година форумът се провежда в с. Бреница, като има конкурсен характер и награден фонд. Журито е с председател доц.Георги Хинов - известен хореограф, бивш ръководител на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" в Плевен. Фестивалът се състоя на обновения площад на селото. За културното събитие бяха поканени депутатите Владислав Николов и Ралица Добрева и областният управител на Плевен Мирослав Петров. В своето изказване той каза: „Щастлив съм да бъда заедно с вас на XV Регионален многожанров фестивал на художествената самодейност „Бреница пее и танцува”, каза Областният управител на Област Плевен Мирослав Петров, приветствайки участници и публика в тазгодишното издание на фестивала. Той пожела на журито успех и безпристрастност в оценяването на изпълненията. Кметът на Община Кнежа поздрави участниците с добре дошли и пожела също пълноценна работа на фестивала и много емоции. Едно изключително и вълнуващо приветствие бе отправено от г-жа Николинка Димитрова, Председател на РСО на СИБ-Плевен. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания, тя с много емоционален тон поздрави участниците. Домакин на фестивала тази година е читалище „Светлоструй 1903“ - с.Бреница. Специален гост на фестивала бе г-жа Анита Тараланска, която е един от главните организатори на многожанровия фестивал на хората с увреждания в Перник.

На фестивала бе постигнат още един успех за женска вокална група " Северняшки ритми"при НЧ "Пробуда 1990", ул. Гренадирска 34Б - Диплом и златен медал. Вокална група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30завоюва сребърен медал за участието си и грамоти на изпълнителите. Потребители към Център за рехабилитация и социална интеграция ул. Скобелев 20 също взеха участие, като Малинка Петкова завоюва бронз за своето индивидуално участие. Група "Настроение" при КХУП ул. Гюмурджина бяха четвъртия участник от Плевен във фестивала. Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!

На 4 юни 2017 в Плевен се проведе Фестивалът на патриотичната песен „Отечество“. Организатор на певческия форум бе ПП „Нова зора“ – Плевен. Началото бе дадено в 10 часа в зала „Катя Попова”. Тази година във фестивала участваха 7 хорове и 41 вокални групи от Смолян, Панагюрище, Созопол, Бургас,Русе,Ловеч,Троян и др. Сред участниците бяха мажоретките на град Левски и танцов ансамбъл „Мизия“. Вокална група "Северняшки ритми" с ръководител Надка Томова завоюва златен медал в класацията на вокалните групи, а група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен завоюва среброто.

Румен Петков, организатор клуб
Държавно първенство по спортна табла - Шипково 2017

В периода 9-12 май 2017 г. в хотел "Релакс", с. Шипково, се проведе държавното първенство по спортна табла за незрящи. Състезанието е част от държавния спортен календар на федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания". Организатор на първенството е Спортен клуб за хора със зрителни увреждания - Плевен, с председател инж. Павлин Ангелов. Проявата стана възможна благодарение на разработен и спечелен проект от спортния клуб и получено финансиране от Агенция за хората с увреждания. Състезанието бе индивидуално. Съдии бяха Десислава Горанова, Илинка Дилкова и Любомир Василев. Плевенският отбор бе съставен от трима състезатели, Володя Христов, Председател на ТСО на ССБ-Плевен, Лилия Петева и Ахмед Киримходжа. Володя Христов със своята игра за пореден път доказа една сериозна класа в играта си, като завоюва бронзов медал при 64 участници в турнира.

От 29 май до 1 юни 2017 г. в п.с. "Поп Харитон", гр. Дряново се проведе Държавното първенство за мъже и жени с нарушено зрение по шахмат. Сребърният медал завоюва Александър Йорданов Тодоров (СКХЗУ Плевен).
Въвеждат нови правила за рецептурните книжки

Нови правила ще бъдат въведени за рецептурните книжки, с които пациентите взимат лекарствата си по Здравната каса. Разпечатаните рецепти към книжката не трябва да надвишават броя на страниците й. Това ще улесни пациенти и фармацевти и няма да възникват казуси със спазването на периода на взимането на лекарствата от аптеката, както и допустимия им брой по РЗОК за една диагноза. До 1 юли е даден преходен период за книжките, които не отговарят на новото условие. Дотогава рецептите по тях ще бъдат изпълнявани. За следващите ще се наложи купуване и заверяване на нова книжка. Ще бъде добре за пациента ние да имаме ясен поглед върху неговото лечение, върху периодичността, с която той си взема лекарствата", поясни магистър-фармацевтът Йордан Славчев.


Над 1300 души с увреждания са започнали работа от началото на годината

Над 14 хиляди души с увреждания са регистрирани в бюрата по труда от началото на годината. Свободните работни места подходящи за тях са само 900. Данните са от справка на Агенцията по заетостта. Според тях, през първото тримесечие на 2017-та година работа са започнали над 1300 души с намалена работоспособност. Повечето са получили съдействие от бюрата по труда. Има и хора, които успяват да си намерят без помощ от институциите. Емилия Гегова, е с почти сто процента намалено зрение. 4 години работи по програма в бюрото по труда за хора със зрителни увреждания. Там преди около 2 години се запознава с директорката на финансова компания и получава предложение за работа в архива на фирмата. Емилия Гегова:

"Всъщност това ми е доста голяма слабост- работата с документация. Просто, това е че се случват по-бавно нещата като цяло, но се случват качествено. Това е важно за мен всъщност. "

Емилия смята,че е късметлийка, защото е сред малкото успели да се реализират извън общността на хората със зрителни увреждания.


Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница