Закон за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието, е необходимостта от повишаване на ефективността на системата за управление на риска в земеделието



Дата24.10.2018
Размер0.83 Mb.
#95235
ТипЗакон
М О Т И В И

КЪМ ПРОЕКТа НА ЗАКОН ЗА ПРЕВЕНЦИЯ ОТ НЕБЛАГОПРИЯТНИ КЛИМАТИЧНИ СЪБИТИЯ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО
Главната причина, налагаща приемане на Закон за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието, е необходимостта от повишаване на ефективността на системата за управление на риска в земеделието.

През последните години се наблюдават все по-екстремни прояви на неблагоприятни климатични явления и бедствия - обилни валежи, горещи и студени вълни, градушки, наводнения, засушавания, ураганни ветрове. Различни сценарии за изменението на климата в България сочат, че в средносрочен и дългосрочен план тези събития ще зачестят.

Разработки, основаващи се на числени модели, предвиждат нарастване на честотата и силата на градобитните процеси. Един от географските райони, за които се прогнозира значително нарастване на екстремните случаи от градушка с размери ≥2 см е територията на България.

В страната от десетилетия функционира добре изградена национална система за противоградова защита, обхващаща районите с най-голяма интензивност на градобитните процеси (около 1/3 от обработваемата земя в страната), която се финансира от държавния бюджет.

Данните за напълно пропаднали площи вследствие на неблагоприятни климатични събития сочат, че делът на напълно унищожените площи в незащитените срещу градушки райони е над 53% средногодишно от общо пропадналите площи в страната. В години с интензивни градобитни процеси този дял е значително по-голям - например през 2014 г. и 2015 г. той е около 75%, а през 2016 г. превишава 67%. Напълно пропадналите площи вследствие от градушки, за които земеделските производители са поискали компенсация, варират през годините от 0,02% до 0,27% от всички обработваеми земи и трайни насаждения в страната.

Зачестяването на неблагоприятните климатични явления и появата на градушки в региони, които до момента не са били засягани, налагат необходимостта от преосмисляне на обхвата и методите за осъществяване на защитата в страната.

В световната практика не съществува наложен общ модел за противоградова защита, поради значителните различия в климатичните условия в отделните държави. В повечето страни, в които се осъществява превенция срещу градушки, системите за защитата са изградени по инициатива на заинтересованите страни – земеделски производители, местни власти, застрахователи и други субекти, под формата на доброволно създадени сдружения на локално ниво.

Държавите подпомагат частично дейността на сдруженията, като им предоставят метеорологична и статистическа информация, специализирано оборудване и т. н. Финансирането на извършваната от сдруженията противоградова защита се осигурява чрез заплащане на такси от техните членовете. В някои държави (Унгария, Франция и др.) част от таксата се покрива от националния бюджет под формата на държавна помощ.

Основно се прилагат три способа за защита срещу градушки:



  • ракетен - България, Сърбия, Русия, Хърватия;

  • самолетен - Германия, Австрия, Гърция;

  • наземни генератори - Франция, Унгария, Испания.

За нуждите на противоградовата защита към осемте регионални дирекции на Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ са изградени девет командни пункта с 200 ракетни площадки. Защитата се осъществява с ракети, доставящи реагент сребърен йодит в облаците.

Съществуващата система защитава 17,3 млн. дка от територията на страната, в това число 10,6 млн. дка обработваеми земи, трайни насаждения и площи със смесено земеползване.

В Северна България защитаваната територия обхваща равнинната част на областите Видин, Монтана, Враца, част от област Плевен и част от община Луковит. В Южна България е обхваната територия в Горнотракийската низина в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, част от община Димитровград в област Хасково и част от община Ямбол.
Карта на защитаваната с ракетен способ територия

С приемането на законопроекта ще се осигури възможност за разширяване обхвата на системата за борба с градушките, като се постигне защита върху 100% от обработваемите земеделски земи в страната (за които не са налице забрани и ограничения от различно естество), както и урбанизирани територии, за които съществува техническа възможност – Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Кърджали, Смолян, Благоевград, Кюстендил, Перник, София.

Разширяването на обхвата ще се постигне чрез следните способи:



  • доизграждане на системата за наблюдение за опасни явления, с разполагане на 4 допълнителни радарни станции, което ще позволи получаване на радарна информация за територията на цялата страна;

  • въвеждане в експлоатация на нови ракетни площадки и командни пунктове, с цел доизграждане и уплътняване на системата за ракетна защита;

  • осъвременяване на материално-техническата база на съществуващите ракетни площадки;

  • въвеждане на самолетен способ за борба с градушките и преразпределение на валежите.

Няколко са предимствата на въвеждането на самолетния способ. От една страна, необхванатите до момента от системата за ракетна защита обработвани площи попадат в силно урбанизирани територии. Това предопределя големи сектори със забрана за стрелба с ракети, което намалява възможностите за използване на ракетния метод. От друга страна, разпростирането на ракетната защита на територията на цялата страна изисква огромни инвестиции за изграждане на необходимата инфраструктура и значителен финансов ресурс за издръжка на системата – материална база, персонал и т. н. Предимства на самолетния способ са по-голямата гъвкавост, възможност за въздействие над населени места, възможност за защита от други неблагоприятни климатични явления и други.

Предвижда се градозащита да се осъществява общо върху 90 млн. дка, от които 36,6 млн. дка обработвана земя (обработваема земя, трайни насаждения, смесено ползване). Ракетен способ ще се прилага върху 22 млн. дка, в това число 12,8 млн. дка обработвана земя. За останалата територия ще бъде използван самолетният способ на защита (реалното му въвеждане се планира за сезон 2019 г.), като за целта се предвижда въздействието върху градоносните облаци да се осъществява с 4–5 специализирани самолета.


Разширяване на системата и защитаваната територия

Показател

2017

2018

2019

Полигони/Командни пунктове – бр.

9

11

11

Ракетни площадки – бр.

200

263

263

Защитавана територия - млн. дка

17,2

22

90

Защитавана обработваната земя (обработваема земя, трайни насаждения) - млн. дка

10,6

12,8

36,6

На картата по-долу е представено разпределението на територията на страната, в зависимост от използваните способи за противодействие на градушките след изграждане на системата на територията на цялата страна.



В законопроекта се предвижда създаване на държавно предприятие, което да управлява риска от неблагоприятни климатични събития в земеделието. Държавното предприятие ще изпълнява функции по организиране и провеждане на активни въздействия върху градовите процеси и други неблагоприятни атмосферни явления; изкуствено увеличаване и преразпределяне на валежите; радиолокационно площно измерване на валежите и осигуряване на радарна метеорологична информация на други заинтересувани ведомства. Предвижда се органи на управление на предприятието да бъдат министърът на земеделието, храните и горите, управителен съвет, който да включва представители на Министерство на земеделието, храните и горите и представители на земеделските стопани и застрахователните компании, както и директор, ангажиран с представителни, организационни, ръководни и контролни функции. Новосъздаденото държавно предприятие ще бъде правоприемник на сега действащата Изпълнителна агенция „Борба с градушките“, като ще поеме изпълняваните от нея функции и предвижданите нови такива във връзка с разширяване обхвата на противодействие срещу неблагоприятните климатични събития в земеделието.

Дейността на предприятието ще се осъществява на основата на споделено финансиране между държавата, земеделските стопани и застрахователните компании.

Разширяването на обхвата на градозащитата и свързаното с това значително увеличение на средствата за осъществяване на дейността налага прилагане на подход за диверсификация на източниците на финансиране, включващ привличане на заинтересовани страни като земеделските стопани и застрахователните компании.

Общият размер на средствата за управление на рискове, свързани с градушки при окончателното изграждане и реално въвеждане в действие на системата за противоградова защита (пълно покритие на територията на страната с използване на ракетен и самолетен способ), което се предвижда за 2019 г., би възлязъл на около 28 млн. лева годишно.

Част от необходимия ресурс ще се предоставя от държавния бюджет. Останалите средства ще бъдат привлечени от:


  • земеделските стопани, чрез въвеждане на годишни задължителни вноски;

  • отчисления от премийния приход на застрахователните компании, предлагащи определени класове застраховки.

В таблицата по-долу е представен разчет на необходимия финансов ресурс за държавното предприятие и разпределението му по източници:

Финансово обезпечаване на дейностите по управление на риска от неблагоприятни климатични събития, млн. лева




2017

2018

2019

2020

НЕОБХОДИМ РЕСУРС

13,7

15,7

28,0

28,0

ФИНАНСОВО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ ПО ИЗТОЧНИЦИ, в т. ч.:

13,7

15,7

28,0

28,0

Държавен бюджет

13,7

15,7

8,5

8,5

Вноски от земеделските стопани

0,0

0,0

13,5

13,5

Вноски от застрахователните компании

0,0

0,0

6,0

6,0

В законопроекта е предвидено ежегодни задължителни вноски за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието да бъдат заплащани от земеделските стопани. В обхвата на задължените лица ще попаднат само земеделски стопани, които обработват земя и трайни насаждения, заявени за подпомагане по Схемата за единно плащане на площ. От кръга на задължените лица са изключени собствениците или ползвателите на пасища, мери и ливади. По данни за кампания 2016 г. за прилагането на Схемата за единно плащане на площ, земеделските стопани, които обработват земя и трайни насаждения, са 61 473. В таблицата по-долу са посочени данни за размера на стопанствата, заявили подпомагане по Схемата за единно плащане на площ за кампания 2016 година.


Данни за размера на стопанствата, заявили подпомагане по СЕПП, кампании` 2015 и 2016

Размер на стопанството

Кампания` 2015

Кампания` 2016

Стопанства,
брой


Дял на стопанствата,

%

Стопанства,
брой


Дял на стопанствата,
%


<100 дка

36 163

59,1%

35 865

58,3%

100 - 500 дка

15 877

26,0%

16 375

26,6%

500 -1 000 дка

3 518

5,8%

3 602

5,9%

1 000 - 5 000 дка

3 767

6,2%

3 815

6,2%

5 000 - 10 000 дка

1 107

1,8%

1 105

1,8%

10 000 - 50 000 дка

693

1,1%

690

1,1%

50 000 - 100 000 дка

13

0,02%

14

0,02%

100 000 - 200 000 дка

7

0,01%

5

0,01%

>200 00 дка

-

-

2

0,003%

Общо

61 145

100%

61 473

100%

В законопроекта е предвидено ежегодни задължителни вноски за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието да бъдат заплащани и от застрахователни компании. В обхвата на задължените лица ще попаднат само застрахователни компании, които предлагат застраховки по класове „Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)“, „Пожар и природни бедствия“ и „Други щети на имущество“. По данни за брутния премиен приход, реализиран от застрахователите, които извършват дейност по общо застраховане към 31.12.2017 г., публикувани от Комисията за финансов надзор, застрахователните компании, които предлагат посочените класове застраховки, са 21. В таблицата по-долу са посочени данни за брутния премиен приход, реализиран от застрахователите, които извършват дейност по общо застраховане към 31.12.2017 г. за съответните класове застраховки.


Данни за брутния премиен приход на застрахователните компании по класове „Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)“, „Пожар и природни бедствия“ и „Други щети на имущество“ през 2017 г.



Класове застраховки/

Застрахователна компания

Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)“,

лв.

Пожар и природни бедствия",

лв.

Други щети на имущество",

лв.

1

ЗАД “Булстрад Виена Иншурънс Груп”

92 010 040

35 698 663

5 546 221

2

ЗК "Лев Инс" АД

45 529 959

2 398 657

1 835 011

3

ЗАД “Армеец”

110 851 111

15 093 419

31 372

4

ДЗИ - Общо застраховане” ЕАД

93 291 625

25 348 525

2 727 361

5

ЗАД "Алианц България"

86 162 790

37 993 166

2 266 658

6

"Дженерали Застраховане" АД

45 221 867

39 124 726

727 062

7

"Застрахователно дружество Евроинс" АД

26 722 672

16 797 479

1 460 251

8

ЗД “Бул инс” АД

20 390 516

366 368

1 635 907

9

ЗАД "ОЗК - Застраховане" АД

10 469 950

17 930 881

356 158

10

"ЗЕАД ДаллБогг: Живот и здраве'' ЕАД

814 635

371 778

0

11

ЗК "Уника" АД

21 022 216

16 305 878

3 704 712

12

ЗАД “Енергия”

238 794

44 631 111

89 227

13


ЗАД "Асет Иншурънс" АД

11 650 731

1 500 013

159 834

14

"Групама Застраховане" ЕАД

1 771 125

5 481 784

140

15

"ЗАД България" АД

0

1 253 240

609 149

16

"ЕИГ РЕ" ЕАД

0

1 566 391

95 049

17

"Нова инс АД"

0

2 527 764

18 478

18

"ЗК Медико – 21'' АД

0

2 570

0

19

ЗД "ОЗОК Инс'' АД

0

309 023

32 830

20

"Европейска Здравноосигурителна каса" ЗАД

0

8 976

1 020

21

ЗД "Съгласие" АД

0

42 557

0

Източник: КФН
Участието на застрахователния сектор във финансирането на системата за противоградова защита има своите основания, въпреки че делът на селскостопанското застраховане в общия застрахователен пазар на страната е незначителен – под 1%. Защитата на почти цялата територия на страната, включваща и самолетен способ, гарантира превенция срещу градушки и върху урбанизираните територии, което би понижило съществено риска от поражения от градушки и съответно размера на изплащаните от застрахователни компании обезщетения. Така, като основа за определяне на размера на привлечените от застрахователния сектор средства може да бъде заложен процент от премийния приход на застрахователните компании по застраховки по класове „Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)“, „Пожар и природни бедствия“ и „Щети по имущество“.

Основният ефект от осъществяване на предвидените в проекта на Закон за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието дейности по превенция е предотвратяването на щети върху земеделската продукция и имущество, които биха довели до значителни загуби за земеделските стопани, аграрния отрасъл и икономиката на страната.

Чрез разширяването на градозащитата и прилагането на самолетния способ ще се осигури опазване на имущество и в урбанизираните територии.

По данни на Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ за последните пет години като резултат от проведените въздействия средногодишно се опазва земеделска продукция на стойност около 88 млн. лева средногодишно при защитавана около 1/3 от обработваемата площ в страната – около 11 млн. дка (видно от таблицата по-долу).


Данни за дейността на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“

за периода 2013 - 2017 г.

Година

Въздействия
(брой)


Стойност на спасената продукция
(лева)


2013

160

95 673 394

2014

328

90 718 172

2015

142

77 764 031

2016

219

102 255 070

2017

154

63 610 740

Средно за периода

201

88 064 344

Източник: ИАБГ
С приемането на законопроекта се предвижда при пълно покритие на защитата опазената от градушки земеделска продукция да бъде на стойност над 260 млн. лева годишно.

Ефектът за държавата при въвеждането на споделено финансиране на разходите за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието ще се изразява в намаляване на средствата, които се предоставят от държавния бюджет за осъществяване на тази дейност, спрямо досега осигуряваните.


Същевременно, опазването на продукция за над 260 млн. лева годишно от градушки би допринесло за подобряване на устойчивостта на аграрния отрасъл и за нарастване на създадената в земеделието брутна добавена стойност. Може да се очаква и ръст на данъчните приходи от земеделски дейности.

Ползите за земеделските стопани ще се изразяват в разширяване обхвата на превенцията срещу градушки и защитаваните обработваеми земи и трайни насаждения на всички земеделски стопани, а не само на тези, които в момента попадат в обхвата на съществуващата ракетна защита.

Недопускането на загуби на земеделска продукция от неблагоприятни климатични събития в земеделието ще допринесе за стабилизиране на доходите за производителите и ще намали риска от изоставянето на земеделски дейности, особено в селските райони.

Ползите за застрахователните компании от осъществяването на превенция срещу градушки на цялата територия на страната, включително и върху урбанизираните райони, ще се изразяват в създаване на условия за чувствително намаляване на изплащаните обезщетения от застрахователния сектор.



Изградената цялостна система за превенция ще осигури надеждни данни за потенциалната опасност от възникване на неблагоприятни климатични събития, проведените въздействия и ефекта от тях, както и за настъпилите щети, което ще позволи в средносрочен и дългосрочен план да се прави достоверна оценка на риска, включително застрахователния, по отношение на тези събития.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница