Здравната карта зачерква 2429 болнични легла



страница1/14
Дата26.10.2018
Размер0.77 Mb.
#100453
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
26.03.2016
Национални вестници


Здравната карта зачерква 2429 болнични легла


в. Банкер Стр. 2

Липсват 470 общопрактикуващи лекари, а 2429 болнични легла за активно лечение, предимно хирургични и терапевтични, са в повече. Това е заложено в приетата от правителството Национална здравна карта. Документът отчита недостиг на педиатрични легла, както и на легла за дългосрочни грижи, продължително лечение и палиативни грижи. На страната са необходими 4886 общопрактикуващи лекари, над 11 000 лекари в извънболничната медицинска помощ и 9119 лекари по дентална медицина.

Според картата леглата за активно лечение трябва да са 35 855, а в момента те са 38 284. Броят на леглата за дългосрочна грижа, физиотерапия и рехабилитация и на психиатрични легла, определен като потребност, е 16 802. За дългосрочни грижи, продължително лечение, палиативни грижи са планирани 6588 от тях, което надвишава значително наличните. "Целта е да се осигурят условия за развитие на тези дейности, включително и чрез преструктуриране на активни болнични легла", отчитат от Министерския съвет.

Като елемент на картата е разработена схема на системата за спешна медицинска помощ, съдържаща броя и местоположението на структурите й. Тази система определя и потребност от създаването на 17 т.нар. изнесени екипи в районите със затруднен достъп на населението.

Националната здравна карта няма да бъде гласувана в Народното събрание и след като бъде публикувана в "Държавен вестник", ще стане задължителна за здравната каса при сключването на договорите с болниците. Там, където има излишък от легла, касата ще избира кои болници да финансира.

Предимство според нормативната база ще имат големите лечебници със спешен прием, поемащи тежките случаи. Методиката за изработване на документа обаче е обжалвана в съда от частните и общинските болници и евентуално негативно решение може да върне процеса в начален етап.

От съсловната организация на медиците също не са съгласни с начина, по който бе направена картата.

"С така изработената Национална здравна карта не става ясно тези 28 областни здравни карти взети ли са предвид, или не? Според нас не са взети. Но това никъде не се казва - стъпено е на тези и тези областни карти. Освен това има негативно отношение към здравната карта, ние получихме възражения от всички населени места -не само от колегиите, а подкрепени с подписите на областни управители", отбеляза заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова. Тя даде пример за допусната неточност, засягаща общопрактикуващите лекари в

София. По думите й, в НЗОК е отчетено, че броят на работещите лекари е 1313, от които 1012 със специалност обща медицина. "Дават, че всъщност има недостиг минус 44 и лекарите, които работят, трябва да са 878. И тук възниква въпросът - как е изчислен този недостиг, когато работещите лекари са 1313, а те посочват, че трябва да са 878? Виждате една разлика, която не можем да си отговорим откъде идва", обясни Павлова.

"Над 45 дни беше преговорният процес в работната група след резултатите от областните здравни карти в Министерството на здравеопазването. И накрая се получиха резултати, коренно различни от постигнатото споразумение", добави председателят на съюза д-р Венцислав Грозев. Според него гласуването на картата в Националната комисия е било предопределено, защото "девет десети от нея са хора в пряка зависимост от държавата".



Диагнозата е поставена, лечение няма


в. Банкер Стр. 16

Българската здравна система е изпаднала в "тежка организационна и финансова несъстоятелност". Лечение на тази болест обаче все още не е намерено. Около това мнение обединиха тезите си участниците в Международната конференция

"Диагноза: Българско здравеопазване - състояние, лечение, перспективи". Критичен отлив на лекари, дисбаланс в предлагането и остойностяването на медицинските услуги и неадекватно законодателство. Това са основните системни пробойни, за които тепърва ще се търси разрешение.

В страната са останали само 20 детски хирурзи, шепа неонатолози и един детски психиатър. Драстично са намалели анестезиолозите, патоанатомите и АГ специалистите. На някои места като Видин, Монтана, Разград липсват общопрактикуващи лекари, а над половината работещи медици са над 50-годишна възраст. Тези данни изнесе д-р Галинка Павлова, заместник-председател на Българския лекарски съюз. Тя отбеляза, че напускащите държавата лекари за една година представляват

90% от завършващите образованието си медици.

Само за 2015-а съсловната организация е издала 524 удостоверения за работа в чужбина. Младите специалисти бягат заради ограничените възможности за специализация и кариерно развитие, бавното навлизане на нови техники и иновации и значително по-високото заплащане на труда в чужбина, което осигурява и по-висок стандарт на живот.

"Наблюдаваме неравномерно разпределение на лечебните заведения и подценяване на доболничната помощ. На някои места има свръхпредлагане - в големите и университетските градове. Но на други изобщо липсва медицинска помощ и лекари. Медиците са недоволни,пациентите са недоволни, цялото общество е недоволно от здравеопазването ни. Не са остойностени необходимите разходи за качествена медицинска услуга в пълен обем, не е ясно колко струва лекарският труд и този на останалия медицински персонал, не се знае какви са режийните на лечебните заведения, не е изработена система за определяне тежестта на всяка медицинска дейност. Всичко това рефлектира върху възнагражденията на лекарите", обобщи Павлова. Според нея, за да осигурим европейско качество, трябва да се заделят между 7 и 8% от БВП за здраве.

Здравноосигурителният ни модел се пука по всички възможни шевове - като организация, като управление и структура и като законодателство. Предизвестената смърт е започнала през 2008-а с увеличението на здравната вноска от 6 до 8 на сто, без да е въведено допълнителното доброволно осигуряване. Това е мнението на д-р Петко Салчев от Националния център по обществено здраве и анализи. Салчев отбелязва, че през 2015-а се е стигнало до хоспитализирането на над 2 млн. души, което означава, че една трета от българите са минали през болницата. Според него тенденцията ще се запази, тъй като пазарната дейност на здравните заведения изисква те да генерират търсене, за да могат да съществуват като търговски субекти.

Салчев допълва, че българският здравен модел приближава класическото английско здравеопазване - държавата осигурява, предоставя, финансира и контролира. Единствените свободно опериращи са лекарите, които сключват договори с държавата и пак се контролират от нея. Експертът смята, че негативите са както в разходната, така и в приходната част на системата - няма точна и публична информация годишно колко са приходите от здравни вноски, липсва регулярното плащане на осигуровки от гражданите. Като неотложни законодателни инициативи той посочва нуждата от промени в Закона за спешната помощ, Закона за лечебните заведения и в Закона за здравното осигуряване, както и в специален закон за болниците, които консумират най-голям разход.

Като че ли най-звучният шамар за българското здравеопазване заби Арне Бьорнберг от Health Consumer Powerhouse - организацията, разработила един от най-обективните рейтинги на здравноосигурителните системи в Европейския съюз. Той посочи, че страната ни е подобрила показателите си, но все още е далеч назад от средното ниво. Бьорнберг дори препоръча да използваме македонския опит в прилагането на електронното здравеопазване, в премахването на ограниченията за мобилност на пациентите и при публикуване в интернет на пълна информация за резултатите на лечебните заведения. Както се казва - "и това македонците са го измислили"...






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница