31 май 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/7
Дата01.05.2018
Размер1.06 Mb.
#67101
  1   2   3   4   5   6   7
31 май 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравният министър пое "правата линия" за пушенето

Граждани ще протестират пред парламента срещу отпадането на пълната забрана
Ванина Стоянова

Ден след като обяви, че ще се върви към либерализиране на режима за тютюнопушене, но със строг контрол, вчера здравният министър д-р Таня Андреева се поправи и заяви, че личното й мнение като лекар и най-вече непушач е против либерализирането на забраната. Тя добави, че ще отстоява тази своя позиция и че думите й в сряда са били извадени от контекста. "Искам да поясня - това е изцяло въпрос на законодателна инициатива и в този смисъл нямам никакво намерение да приканвам или не депутатите под каквато и да било форма. В крайна сметка Народното събрание има последната дума", уточни се вчера Андреева. С изказването си от предния ден, че ще работи за либерализация на забраната, тя рискуваше да стане първият здравен министър, който заема такава позиция. По-късно вчера от пресцентъра изпратиха и съобщение, в което обясняват каква е позицията на министъра - "от Министерството на здравеопазването няма да излезе предложение за либерализиране на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места".

На МЗ обаче няма и да се наложи да прави предложение, защото още в първите дни от работата на новия парламент депутатите са свръхактивни по темата. В деловодството на НС вече е внесен законопроект за отпадане на пълната забрана за пушене. Депутати от "Атака" се оказаха най-сръчни в законотворчеството по темата. Те предлагат да има отделни зали за пушачи в дискотеки, ресторанти, барове, както и на летищата, като в тях няма да се допускат деца до 18-годишна възраст. При изцяло нощните заведения ще се допуска пушене без ограничения. Ако заведението е до 70 кв. м, собственикът ще преценява дали да е изцяло за пушачи или непушачи. Новобранецът в парламента Мартин Захариев от "Коалиция за България" също не пилее времето си в кулоарни клюки - той успя да се срещне със собственици на хотели и заведения и лично да им обещае облекчаване на режима. Според него това не е популистка мярка, а "подкрепа за малкия и средния бизнес". Според "Атака" пък забраните се оказали "недобре обмислени и неефективни, поради което тяхната отмяна е наложителна и в обществен интерес".

Днес за 9.00 часа до парламента е насрочен митинг на гражданите и гражданските организации в подкрепа на забраната за тютюнопушене на обществени места и прилагането й от държавните институции под наслов "Отказваме да се въртим в кръг". Протестът съвпада с Международния ден без тютюнопушене на Световната здравна организация. През деня ще се проведат още кръгла маса, посветена на въвеждането на всеобща забрана за рекламиране, промоция и спонсорство на тютюневи изделия в България, както и безплатни белодробни измервания пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата.




Всяка болница може да има спешна помощ
Дина ХРИСТОВА

Да има звена за спешна помощ във всички болници ще настоява здравният министър Таня Андреева. "Ще се постараем всички лечебни заведения, независимо от собствеността им, да работят и по спешност. Примерно, ако стане инцидент в Драгалевци и най-близката болница е в "Овча купел", пациентът трябва да получи помощ там, а не да отиде в Окръжна болница или Александровска болница", смята Андреева, цитирана от БГНЕС. Големият проблем в момента обаче е с липсата на екипи за линейките.

Андреева е поредният здравен министър, който обявява за свой приоритет спешната помощ. Тя твърди, че първите мерки, които ще вземе, ще бъдат за осигуряване на нормално функциониране на спешната помощ. "Ще подсигурим достатъчно добри възможности за развитие на кадрите в спешната помощ, за тяхното заплащане, на специализацията на лекарите, категорията на труд", обещава Андреева. Според нея Световната банка ще разработи стратегия за спешната помощ и за изпълнението й страната ни ще получи около 300 млн. лв. за инвестиране в сектора от следващата година - за квалификация, линейки, оборудване.

Вчера парламентът прие единодушно на първо четене и четирите законопроекта за специална защита на медицинските специалисти и учители, внесени от четирите политически партии - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Рядко срещаното парламентарно обединение дойде след поредното тежко нападение на медици от Спешна помощ в София на 24 срещу 25 май.




Боят на лекари подхрани политическия популизъм
Проблемът с нападнатите медици няма да се реши с по-тежки наказания, а с бързото осъждане на престъпниците
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

Безспорно случаят с пребитите лекар и сестра от "Бърза помощ" в столичния квартал "Овча купел" е много скандален. Не само защото поставя под съмнение и без това кретащата, бедна откъм техника и специалисти, силно критикувана спешна помощ, а защото, ако всички пияни, нервни, притеснени, ядосани пациенти и техните близки продължат да си го изкарват по този начин на лекарите, то до края на годината те може изобщо да изчезнат.

Както и да го погледне човек, трябва най-остро осъждане на тези, които си позволяват да извикат "Бърза помощ", като лъжат, че е за изпаднала в диабетна кома възрастна жена, а пък се оказва, че е за 15-годишна мъртвопияна девойка с над 4 промила алкохол в кръвта. Не стига това, ами група близки и роднини, немалка част от които криминално проявени, си го изкарват на доктор и сестра, като ги удрят, душат, унижават...

Боят е подкрепен с твърдението, че линейката била закъсняла, макар медицинските лица да контрират, че направо са били рекорд с 6-минутното си пристигане от момента на обаждането.

Въпреки всичко лекарите са си свършили работата, спасили са момичето, но сълзите в очите и превързаното гърло на доктора сигурно дълго ще останат в съзнанието на всички, които са го видели. На този фон съсловни организации и политически партии решиха да си правят реклама, като започнаха да обясняват, че трябва час по-скоро да се въведе специална, много по-тежка наказателна отговорност за всеки, който нападне лекар и му причини телесна повреда. Нещо повече, в свое становище Българският лекарски съюз отправи ултиматум към депутатите до 15 юни да приемат с приоритет промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализира нападението над лекари. Ако не го направят - ще бъдат организирани ефективни протестни действия.

Това подейства като сигнал да се развихри партийният, политическият и депутатският популизъм. Мигновено бяха внесени 4 законопроекта за промени в Наказателния кодекс, отнасящи се за защитата на работещите в сферата на здравеопазването - от всички парламентарно представени партии по един. Проектите веднага минаха на правна комисия, като естествено беше отчетено, че и четирите парламентарни групи са представили сходни предложения и затова трябва да се обединят в един закон. Минаха и на първо четене.

Българският лекарски съюз веднага отбеляза "удовлетворение от бързата реакция на ръководството на Народното събрание, на всички парламентарни групи и конкретно на депутатите от правната комисия и изразява своята увереност, че този път наистина промените ще бъдат приети окончателно в най-кратки срокове". Съсловната организация припомни, че през ноември 2012 г. предишният парламент прие на първо четене подобни промени, предложени от бившия депутат Ваньо Шарков и негови колеги от "Синята коалиция", както и от ДПС. Те предвиждаха лекарите да бъдат включени в кръга на длъжностните лица като съдии, полицаи, следователи и др., при нападение над които има по-тежки наказания. За тежка телесна повреда срещу тях се предвижда затвор от 5 до 15 г., при средна - от 3 до 10 г., при лека - от 1 до 5 г., а когато служебното лице е отвърнало - до 3 г. При нападение над обикновени граждани наказанията са съответно от 3 до 10 г., до 5 г., до 2 г. и до 6 месеца или пробация. Предложенията бяха направени още през май 2012 г., но парламентът се забърза с гласуването им половин година по-късно след масиран обществен натиск заради пореден случай на насилие над лекар в Стара Загора. Те обаче така и не минаха на второ четене и сега се реанимират тогавашните предложения.

Така и не се намери човек, който да каже на лекарите, че и доживотен затвор да се предвиди, пак ще има нападения над тях, ако няма бързо хващане и ефективно наказване. И че това е основният проблем. Защото кой може да твърди, че ще има някаква разлика, ако предвиденият затвор за тежка телесна повреда се вдигне от 10 на 15 години? Няма никаква логика.

Да вземем случая с побоя в "Овча купел". В НК ли е проблемът, или в това, че казусът е изначално миниран от разследващите? Всички арестувани за нападението над лекарите бяха пуснати от съдията на свобода без мярка за неотклонение - не арест, дори подписка нямат. Според съда разследващите са допуснали множество пропуски и не са събрали достатъчно доказателства, включително и при разпознаването. Прокуратурата и МВР се заклеха, че ще се поправят и ще искат пак арест на биячите. Случаят ще търпи развитие. Така или иначе обаче, би имало далеч по-превантивна роля не вдигането с година-две на наказанията, а ако виновните бяха вкарани за ден-два в затвора

Освен това е много порочно постоянно да се добавят различни категории лица в Наказателния кодекс като по-защитени. Сега това са полицаи, съдии, прокурори, съдебни изпълнители, данъчни, митничари. На ред са лекарите. От "Атака" вече предлагат учителите. Чуват се гласове как още не са се сложили самите депутати, министрите.

На този фон възниква въпросът: каква е разликата, ако бъде набита продавачка в бакалия, например? Тя няма ли право на специална защита? А защо за тежка телесна повреда, нанесена на лекар, наказанието ще е 15 години, а пък ако той нанесе такава телесна повреда на пациент, то наказанието е далеч по-малко? И как пък никой не се сети да каже за проблемите в здравеопазването, че няма достатъчно линейки, дефибрилатори, че няма разбирателство на спешна помощ и 112, че има страхотни драми в лечението ...

Затова най-голямата грешка на лекарите сега ще бъде да се хранят с политически популизъм. Защото накрая той винаги пресяда.





Не всички мутации на гените водят до рак на гърдата
Генетичните тестове засега се финансират от научноизследователски проекти на МУ-София и Фонда за научни изследвания
ЕЛЕНА НЕСТОРОВА

Една от най-често срещаните болести при жените е ракът на млечната жлеза. В световен мащаб годишно се диагностицират около 1.4 млн. нови случая, като 450 000 от тях са с фатален край. Прогнозните данни за 2013 z показват, че в България ще има 3900 ново диагностицирани случаи на рак на гърдата.

Най-често диагнозата на заболяването се поставя, когато ракът е във втори стадий. При 25% от случаите болестта се открива в трети и четвърти стадий.

Фактори


Рисковите фактори за образуването на рака са аборти, травми, възпаления, злоупотреба с хормони, неизяснени нелекувани ендокринни или гинекологични заболявания, употребата на контрацептивни медикаменти и храни, ненужното правене на снимки на гръдния кош, наднормено тегло. Затова е добре жената да роди първото си дете до- 26-годишна възраст, да го кърми максимално дълго време и да има повече деца, съветват специалистите.

Превенция

Контролът е най-сигурният начин за ранната диагностика на рака на гърдата. Жените до 30 години трябва да посещават специалист мамолог един път годишно, надхвърлилите 35 трябва да го правят на всеки 8 месеца, а за дамите над 40 препоръчителният срок е веднъж на две години да се подлагат на мамография. След преглед по решение на лекаря на рисковата пациентка се назначава ранна диагностика, която е решаваща в лечението на всяко онкологично заболяване. През последните 20 години откриваемостта на злокачественото заболяване в първи стадий се е увеличила два пъти. Това е фазата, в която хванат на време, ракът, може да бъде излекуван до 93%.

Какво представлява мастектомията

Тази операция влезе в новините напоследък с решението на американската актриса Анджелина Джо-ли да обяви публично, че 1 се е подложила на двойна мастектомия поради висок риск от заболяване от рак на гърдата. Рискът е установен чрез генетичен тест. Няма място за паника сред жените с генетични мутации, казват нашите онколози. BRCA1 и BRCA2 са гените, които носят по-висок риск от заболеваемост на рак на гърдата, но това не означава, че жената непременно ще се разболее, тъй като, когато се измерва рискът, той не се базира само на данни от генетични изследвания, но се има предвид и възрастта на жената, дали измененият ген е по първа линия (майка, дъщеря, сестра) и факторите на околната среда. Затова операции като мастектомията и едномоментната мастектомия с възстановяване не трябва да се извършват на всяка цена, обясняват българските онколози. Подобни операции е добре да се предприемат само при доказан много висок риск за поява на злокачествено образувание и когато развитието на тумора е достигнало трети или четвърти стадий. За оправдана специалистите считат тази интервенция по отстраняването на едната или двете гърди, при която рискът на заболеваемост е над 50%, но жените с такъв процент на риск могат и да проследяват измененията в млечните си жлези на всеки 6 месеца с ядрено магнитен резонанс, който дава най-ясна картина за състоянието на гърдата. Според лекарите подобна операция дава по-голяма гаранция на жената, че след 10 години няма да мине през повторна. При Джоли рискът надхвърляше 80%.

У нас също има жени, които са се подлагали на мастектомия с последваща реконструкция на гърдата. Когато млечната жлеза не може да бъде съхранена, специалистите определят операция за отстраняването на цялата гърда. В някои от случаите се налага освен нея да бъдат премахнати и лимфните възли, а в други да се запази кожата, след което да се извърши реконструкция на гърдата.

Кога и как обаче да се направи мастектомия, не е решение, което пациентката взема сама, а екип от специалисти. Тогава с цел профилактика може да се приложи едномомент-на мастектомия на здрава гърда, която представлява отстраняването й, след което пластичен хирург я възстановява с поставяне на силиконов имплант или тъкан от тялото на пациентката. Този вид мастектомия се извършва у нас от 10 години. Това е екипна работа на специалисти в областта на онкохирургията и пластично-възста-новителната хирургия. Те заедно с пациентката преценяват какъв метод да се приложи при заместването на отстранената млечна жлеза. Това може да бъде реализирано с изкуствен имплант или с тъкан от тялото (най-често от предната коремна стена), обяснява доц. Роман Романски от Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия към Александровска болница. Това, което е важно да се знае, че изкуственият имплант може да попречи за успешното лечение на рака на гърдата, в случай че е необходимо такова. Не е изключено и провеждането на една лъчетерапия например да влоши естетическия резултат от операцията, добавя още той. Самата операция се заплаща по клинични пътеки, но им-плантът, който се поставя по желание на пациентката, се поема от нея.

Кога трябва да се прибегне до изследване на BRCA1 и BRCA2

Двата гена, които крият най-висок риск за появата на рак на млечната жлеза и яйчниците, са BRCA1 и BRCA2. Това са гени, които притежаваме всички ние, и е въпрос на множество фактори те да мутират и да образуват злокачествено образувание. Функцията на двата гена е да кодират белтъци, които участват при коригиране на грешки, настъпващи при копиране и намножаване на ДНК. Ако грешките не бъдат поправени, има по-голяма вероятност да се появи карцином, обяснява доц. Радка Кънева от клиниката по молекулна медицина към Национална генетична лаборатория.

Целта на изследването е да се открият дефекти в двата гена, но това е наложително само тогава, когато има данни за фамилен рак на гърдата и яйчниците. Това означава, че подходящи за изследване са тези жени, при които са установени поне 3 случая на рак на гърдата при родственици по права линия (майка, баба, дъщеря, сестра), или имаме ранно начало на заболяването преди 40 г. Друг критерий е наличието във фамилията на трима и повече родственици с рак на гърдата или яйчниците. Тогава може родствениците да са както по първа, така и по втора линия (леля, племенници, братовчеди).

Точността на резултатите от изследването е над 99%, но въпреки това резултатите се съобщават на пациентката след неколкократни проверки. У нас този вид изследване се финансира засега от научноизследователски проекти на МУ-София и фонда за научни изследвания. Целта е да се разбере каква е честотата на мутациите в тези два гена при българки, които отговарят на критериите за фамилен рак на гърдата и яйчниците. До момента подложилите се на генетичното изследване жени са 200, като голяма част от тях са го пожелали заради притеснения за здравето на дъщерите си, защото съществуващият риск да се предаде мутиралия ген е 50%. В рамките на действащия проект могат да бъдат изследвани за рак на гърдата още не повече от 200 пациентки. Изследването се прави в Център по молекулна медицина, Медицински университет-София.

В другите европейски страни разходите за изследването се поемат от съответния здравноосигурителен фонд или от държавата.




ЗА ДА ПОКРИЕМ ЗДРАВНИТЕ СТАНДАРТИ
СПЕШНА ПОМОЩ И В ЧАСТНИТЕ БОЛНИЦИ

София с двойно повече линейки, вдигат заплатите на парамедиците
ПЛАМЕНА ТОДОРОВА

Частните болници да бъдат задължени да предлагат спешна медицинска помощ, а заплатите на парамедиците да се увеличат.

Идеята е на новия здравен министър д-р Таня Андреева. Мотивите й са, че така ще бъдат покрити европейските стандарти. Според тях например София трябва да има 38 линейки, а сега разполага едва със 17. „Всички знаете, че частните здравни

заведения попрекалиха с разрешителните за работа. Ще се върви към това всички болници независимо от собствеността им да работят и по спешност", посочи Андреева.

Близо

Тя даде пример, че ако стане инцидент кв. .Драгалевци" и най-близката



частна болница е в кв. „Овча купел", то би трябвало пациентът да получи помощ там, а не в по-далечните Окръжна болница, ,Александровска" или „Пирогов". „Правилата за всички трябва да са еднакви", посочи още здравният министър, но направи уговорката, че идеята е в ранен етап и има много формалности, които трябва да бъдат уредени. На въпрос кой ще поема разходите на частните лечебни заведения, ако бъдат задължени да приемат пациенти по спешност, Андреева посочи: „Те и сега всички работят със здравната каса."

Стимули


Новият здравен министър определи решаването на проблемите в Спешна помощ като първостепенна задача. Според нея кадрите трябва да се мотивират да работят там с по-добро заплащане и условия на труд. Андреева обаче не се ангажира да каже на този етап с колко процента биха се вдигнали заплатите на парамедиците. От думите й стана ясно и че Световната банка ще разработи стратегия за развитието на спешната помощ. Вероятно оттам ще получим 300 млн. лв., които изцяло ще бъдат инвестирани в линейки, оборудване, квалификация на кадрите и др. Това ще стане от следващата година в период до 2020 г., допълни Андреева.


Министър Андреева против цигарите
От здравното министерство няма да излезе предложение за промяна на закона за тютюнопушенето на обществени места, категорична бе Таня Андреева. Повод за позицията й станаха коментарите, че здравен министър иска да върне каденето на обществени места. Те се появиха, след като при приемането на поста в здравното министерство в сряда, Андреева заяви: „България ще работи за либерализиране на режима на тютюнопушенето, но при много строги условия и контрол над него."

„Това е изцяло въпрос на законодателна инициатива. Нямам никакво намерение да приканвам или не депутатите за това. Моето лично мнение като лекар и непушач е против либерализирането, но в крайна сметка Народното събрание има последната дума", заяви Андреева.




Касата да мери с еднакъв аршин
У нас има над 100 частни болници, като 30% от тях са многопрофилни и разполагат със спешни звена. Останалите са предимно клиники по очни заболявания и пластична хирургия. „Приветстваме идеята за равнопоставеност между частните и държавните лечебни заведения, но се надяваме да има такава и при финансирането на тази дейност от НЗОК", коментира председателят на Националното сдружение на частните болници у нас д-р Явор Дренски. Той уточни, че много често частните клиники приемат върнати от държавните болници тежкоболни пациенти, а едва от тази година получават финансиране за интензивно лечение. „Ролята на частните болници до този момент не бе подобаващо оценена, затова ние се радваме, че държавата вече ни припознава като партньор", допълни д-р Дренски.


Зрялост, ама друг път
МАСОВ БОЙ заради любовна драма се заформи по време на абитуриентския бал на учениците от Националната търговско-банкова гимназия в София. Баловете тази година бележат своеобразен пик на простотията и агресията. А по-лошото е, че всяка година си мислим, че по-лошо няма как да стане...

Имаше няколко случая пияни младежи да изпаднат в безсъзнание и „голямата" вечер да приключи в болницата. Преди няколко дни зрелостници дори пребиха екип на Спешна помощ в София, а вчера е имало меле в едно от най-престижните училища в столицата.

Първоначалната идея на баловете е чрез тях да бъдат въвеждани младежите и девойките в обществото на големите, понеже вече са навлезли в своята зрялост. Зрялост, ама друг път. Никак няма да е пресилено предложението да има засилено полицейско присъствие около класовете, понеже много от абитуриентите тръгват с нагласата да се „разпишат" по незабравим начин на бала.

Вместо водка и уиски са им нужни бавачки или още по-добре - пъдари.




Боят над доктори обедини депутатите
Инкриминирането на насилието над медици обедини за първи път депутатите вчера. Народните представители единодушно приеха и четирите законопроекта за по-строги наказания при посегателство над лекар. По време на миналия парламент обаче те не ги гласуваха на второ четене. От 5 до 15 години грози нападателите над лекари при тежка телесна повреда, гласят основните промени. При средна телесна повреда наказанието е от 3 до 10 години, а при лека - до 3 години. От ГЕРБ предлагат още да се въведе наказание и за убийство на лекар. Ако това се случи, наказанието ще е лишаване от свобода от 20 до 30 години или доживотен затвор. От "Атака" пък искат наказанието за побой да важи и за учителите. Детайлите обаче ще се изчистят на второ четене. Много съм доволна от днешното решение на Народното събрание, сега предстои да подобрим заплащането и условията на труд и специализация на лекарите в Спешната помощ, каза от парламентарната трибуна здравният министър д-р Таня Андреева. Единствената забележка, която се прокрадна, беше от страна на председателя на НС Михаил Миков. Съгласен съм с тези промени, но нека не приемаме практиката да правим поправки за всеки частен случай, каза той.

Мария Чипилева


Хулиган на съд, ругае и снима медици
Разгневен мъж, недоволен от действията на лекари в Разград, ще бъде съден за хулиганство. Той се развихрил в кардиологичното отделение на местната болница, като снимал и ругал медиците. Екшънът се разиграл в сряда. Рано сутринта 40-годишният Гюнайдън довел майка си на лечение в клиниката. Тя била приета в болницата, но до късния следобед не й били назначени изследвания. Синът се ядосал, че докторите са оставили майка му без грижи и започнал да снима с мобилния си телефон лекарите и сестрите, които според него бездействали. Вбесените медиците натиснали паникбутона и повикали полиция да ги отърве от нежелания хроникьор. Заради високия тон и непристойните изрази гневният Гюнайдън ще бъде изправен да отговаря пред закона.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница