Hören – Auditive Angebote



страница1/10
Дата10.03.2023
Размер4.85 Mb.
#116855
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Базална стимулация
Свързани:
Brief ettikett, GSE Referat


Работна документация


за работа с деца и младежи с тежки множествени увреждания от домовете в
Петрово и Горски Сеновец
по проект
Базална Стимулация®

съставено от


Корина Волфхарт 2010


Базална Стимулация® – концепцията


Възникване


Идеята за Базалната Стимулация е представена за първи път от Андреас Фрьолих в края на 70-те години в рамките на училищния опит в Германия за стимулиране на ученици с тежки множествени увреждания и от този момент непрекъснато се развива. Така Фрьолих допринесъл съществено за училищно-политическото признаване на способността за обучение на хората с тежки множествени увреждания.


С течение на годините концепцията успешно се е установила в най-различни области от практиката: в институциите за работа с малки деца с увреждания, в специализираните детски градини, в средата на живеене, при дневното обгрижване, а също и в болниците или в домовете за дементно болни хора. Заедно с научния работник в областта на обслужването и медицинска сестра Кристел Бийнщайн, Фрьолих прехвърлил педагогическите части от концепцията към сферата на медицинските грижи. Заедно те развили концепцията в посока на грижите за хора с нарушения във възприятията и намира целево приложение дори при пациенти в състояние на кома.


Понятието

Базален“: от латинската дума basal = базисен, безусловен; Чрез директния физически контакт човекът с тежки увреждания усеща най-обикновени дразнения, които може да получи и без предшестващ опит.


Стимулация“: от латинската дума stimolatio = стимул, възбуждане; Предизвикването на различни дразнения (тоест броя, продължителността и ритъма са точно обмислени и оформени) трябва да стимулира хората с тежки увреждания към усещане, локализиране, реакция и комуникация.


(срв. Нийхоф 2007, стр. 60)

Базалната стимулация посочва пътя на подпомагане на хората с тежки увреждания и нуждаещи се от постоянни грижи в тяхното развитие чрез стимулиране на индивидуалните учебни процеси.


Край на формуляра
Групи хора

Базалната стимулация се предлага за подпомагане на всички онези хора, имащи нарушения в множество области от развитието си, тоест изпитващи големи ограничения в двигателните си възможности, във възприятията, в комуникацията, в социалния опит, в познавателната способност и понякога в разграничаването на емоциите. Тази група хора се отличава със силна необходимост от помощ и с висока степен на зависимост.


Общи за тези хора са следните потребности:


Те имат нужда от…



  • Физическа близост, за да могат изобщо да придобият пряк опит.

  • Физическа близост, за да могат да възприемат други хора.

  • Хора, които да им помогнат в предвижването и в промяната на положението им.

  • Хора, които да доближат околната среда до тях по най-лесен начин, които усвояват методи за превръщане на околната среда в „достижима”.

  • Хора, които разбират и без да говорят и които надеждно се грижат за тях и ги обслужват.

(срв. Фрьолих 1998, стр. 16)

Тези хора обаче показват ясно желанието и способността си за живот, също като нас те могат да бъдат щастливи или нещастни и всъщност доста приличат на нас!


При срещите си, в пряката работа ние гледаме на тези хора като равностойни партньори с индивидуална биография и смислени стратегии за преодоляване на трудностите. Обща е потребността от изразяване и комуникация.
Цялостност

Базалната стимулация не е метод или техника за предизвикване на дразнения, става въпрос за концепция, непрекъснато подлежаща на промени и напасвана към нови нужди. В центъра на разсъжденията е човекът с уврежданията в неговата цялост:


Базалната стимулация винаги се позовава на цялостната личност на човека с увреждания. Това означава, „че най-различните процеси от живота, опита, усещанията, мисленето и възприемането, но и движенията и комуникацията се извършват от един човек по едно и също време.“

При всяко предложение, при всеки акт на обгрижване, при всяка интервенция е налице взаимно, едновременно и равностойно въздействие на тези сфери. Тази цялостност е в сила и за обслужващите лица. С всяко педагогическо, обгрижващо или и терапевтично мероприятие обслужващото лице допринася със собственото си лично участие, благодарение на което се изгражда връзката.


(Фрьолих, 1998, стр. 2)

Възприятие

Социален опит





Познавателна способност

Движение

Физически опит

Чувства

Комуникация

Основните области на Базалната стимулация
вибрационни – соматични – вестибуларни усещания

Начало на концепцията за стимулиране е убеждението за изследване, дори и зародишът в майчината утроба усеща различни възприятия, като вибрации, промени на положението, допир, натиск и движение. Предполага се, че тази тъй наречена „сетивна база“ е на лице при всеки човек, също и при децата с тежки увреждания. В рамките на базалното активиране се прави връзка с тези ранни сфери на придобит опит. Контактът с детето, младежа или възрастния става на ниво, което е било значимо преди раждането.


Развитие на възприятието









Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница