Тема първа въведение в икономиката на труда



страница1/14
Дата20.02.2017
Размер3 Mb.
#15374
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
ТЕМА ПЪРВА
ВЪВЕДЕНИЕ В ИКОНОМИКАТА НА ТРУДА

Първа тема има за цел да постави основните теоретични въпроси на дисциплината “Икономика на труда”. Тъй като обект на курса е сферата на труда от позициите на пазарното стопанство, в него се анализират процесите които протичат на трудовия пазар. По-конкретно темата обхваща следните въпроси:



1. Предмет на курса по икономика на труда:

1.1. Същност и особености на труда;

1.2. Характерни черти на съвременния труд;

2. Други понятия в курса по икономика на труда;

3. Цели и задачи на курса по икономика на труда

1. ПРЕДМЕТ НА КУРСА ПО ИКОНОМИКА НА ТРУДА

Както всяка друга научна дисциплина, така и дисциплината икономика на труда има свой предмет и обект на изследване. Да се определи нейният предмет това означава да се определи сферата на реалната действителност която тя изучава, т.е. да се определи обекта на изследването; да се посочат проблемите, с които тя се занимава; да се очертаят целите и задачите на курса.



Обект на Икономиката на труда, както и на другите икономически науки е определена сфера на икономическия живот – сферата на труда. Най-непосредствена е нейната връзка с общата икономическа теория (Икономиксът - Economics). Икономическата теория изследва и разкрива принципите и законите, противоречията и тенденциите в развитието на икономическата система като цяло, докато частните науки, в това число и икономиката на труда осветляват една или друга нейна страна. По-точно тя се занимава с общите въпроси на разпределението на ресурсите и факторите на цените и равнището на производството. Икономиката на труда фокусира на един отделен аспект на този процес – детерминантите на заплатите и заетостта в пазара на труда и резултатите от разпределението на доходите между индивидите и домакинствата. Тя е обособена част и логическо продължение на курса по микроикономика и макроикономика.

1.1. Същност и особености  на труда

Предмет на курса по Икономика на труда е трудът като система на икономически отношения, които възникват между работодатели и работници по повод наемането, използването и заплащането на работната сила. По своята същност тя е наука за поведението на работодатели и работници на трудовия пазар. В центъра на анализа на курса са проблемите на пазара труда, доколкото отношенията между икономическите субекти възникват и се реализират на трудовия пазар. Формирането на трудовите отношения се осъществява под въздействието на пазарните сили – търсене, предлагане и цена на труда, направлявани от “невидимата ръка” - общите принципи и специфичните закони на трудовия пазар.

Трудът е сложно и многостранно явление. От теоретико-методологически позиции има значение от коя наука се изследва: икономика, социология, психология, философия, право. Икономиката на труда има за предмет изследването на труда като система от икономически отношения, които възникват между хората, по повод и във връзка с участието им в труда. Като процес, протичащ във времето и в пространството трудът поражда отношения, които могат да се разглеждат на микроравнище (предприятие, фирма, организация) и на макроравнище, където изпитва въздействието на институционалните сили.

Предметът на дисциплината “Икономика на труда” и обектите на нейното изследване се определят в зависимост от позициите на отделните теоретични направления. Всяка една икономическа теория за трудовия пазар, конкретизира основните връзки и отношения които изучава, като изхожда от поставените цели и задачи. Икономиката на труда изучава основните понятия и категории на пазара на труда; дава представа за механизмите и функционирането на трудовия пазар; анализира процесите на търсенето и предлагането на труд при различните пазарни структури; разглежда проблемите, свързани с възнаграждението на труда и инвестициите в човешкия капитал, проблемите със заетостта и безработицата; разкрива спецификата и значението на индустриалните отношения. Важно място в съдържанието на курса заемат въпросите за функциите, методите и механизмите на държавното и колективно-договорното регулиране, на отношенията между наемни работници и работодатели на микро и макро равнище.

Състоянието на  трудовия пазар в условията на прехода се характеризира с редица особености, присъщи в известна степен и на другите  реформиращи се страни. В най-голяма степен проблемите на пазара на труда са свързани  със  заетостта и  безработицата. Актуалността на проблемите на заетостта и безработицата се увеличава от утежняващото въздействие на недостатъците от предшестващата икономическа система в организацията и управлението на труда, в разпределението и използването на работната сила, в стимулирането на хората.



Същност и определение на труда. Трудът е фундаментална категория в курса по икономика на труда. В контекста на неокласическата теория трудът е съвсем проста категория. Също и представата за него в тази всеобщност като труд изобщо е съвсем стара. Въпреки това, схванат икономически в тази си форма, “трудът” е също така “съвременна категория”, каквито са и отношенията които създава тази проста абстракция.

За понятието “труд” няма еднозначно определение. Като многостранно явление, трудът в зависимост от възприетия подход към него може да се дефинира по различни начини:



  • Икономическият подход разглежда труда като целенасочена дейност на хората за производството на стоки и услуги, които те използват да задоволяват своите потребности. От този аспект разглеждан трудът е присъщ само на човека.

  • Социологическият подход разглежда труда като система от междуличностни отношения, които възникват между индивида и групата; между индивида, от една страна, и от друга страна групата, организацията, администрацията, синдиката и самия себе си.

  • От физиологическа гледна точка трудът е изразходване на определено количество физическа и умствена енергия. Това предполага поддържането на определена работоспособност и възможност на работната сила за изпълнение на трудовите й задължения ;

  • От философски аспект трудът е преди всичко съзнателна и целесъобразна дейност на човека, насочена към присвояване на природата, вечно и естествено условие на човешкия живот. Съзнателността е главното, което отделя животинско-инстинктивните форми на “труд” от труда на човека. Затова животинският “труд” не е труд в пълният смисъл на тази дума.

Трудът се изучава от различни науки: икономика, право, социология, психология и др. Всяка една от посочените науки има обособени направления, които третират проблемите на труда през призмата на своя предмет.

Трудовите взаимоотношения между наемните работници и работодатели се регулират на основата на индивидуалното и колективното трудово право. Трудовото право се състои от множество правни норми, правила, тарифи и други нормативи, които уреждат правата и задълженията на работодатели и работници.



Психологията на труда е раздел от общата психология, който изучава поведението на човека в сферата на труда като производителна сила. Става въпрос за човека като носител на определени специфични качества, ценности и характеристики от психологическо, биологическо, социално и нравствено естество.

Социологията на труда изучава най-общите, основните закони на трудовата дейност на човека, а социалните аспекти на труда представляват нейното съдържание. Тя има за цел да разкрие обществената същност на човешкия труд, неговото определящо значение по отношение на другите явления на живота, диалектиката на неговите исторически форми и превъплъщения.

Икономиката на труда, както по-горе се посочи изследва труда като фактор на производството и преди всичко като система от отношения, които възникват на пазара на труда, при наемането, потреблението, заплащането и стимулирането на труда, в процеса на индивидуалното и колективното трудово договаряне.

От гледна точка на сферата на приложение трудът се разграничава по сектори, сфери, отрасли, дейности, конкретни производства и работно място.

В зависимост от това, дали при осъществяваната дейност се изразходва повече умствена или физическа енергия, разграничаваме физически и интелектуален труд.

В зависимост от подготовката на работната сила трудът бива квалифициран и неквалифициран труд. Квалифицираният труд предполага специална подготовка, знания, умения и навици. Неквалифицираният труд не изисква от работника да притежава специална подготовка.

Трудът притежава количествена и качествена определеност. Количествената характеристика се изразява в разхода на определено количество енергия. Икономически показатели за количествено измерване на труда са: брой на заетите, работното време, трудоемкост на продукцията, интензивност на труда и др. Качествената определеност на труда намира израз в неговата ефективност. Тя е резултат на обучението и квалификацията на работника. Измерва се с равнището на образование, професионални знания, квалификация. Двете страни на труда са неразривно свързани помежду си.

Въпреки, че дисциплината изучава труда от икономически позиции, тя не може да не се съобразява и с другите подходи към него. Анализът на труда не може да бъде пълен и ефективен, ако не вземат предвид постиженията на физиологията, психологията, социалните и правните науки в сферата на труда.



Функции на труда. В зависимост от подхода към труда, в литературата се акцентува на една или друга негова функция. Най-общо функциите на труда могат да се обособят в две големи групи: икономически и социални.

 От гледна точка на икономическото си предназначение трудът се проявява като:



  • Създател на материални и духовните блага;

  • Източник на доходи за по-голяма част от населението;

  • Начин за задоволяване на човешките потребности. Това е най-важната функция на труда. С нея се поставя началото на общественото битие на човека;

  • Фактор на икономическото развитие. Играе важна роля за нарастване на националното богатство;

  • Фактор за ръста на икономическото благосъстояние на заетите, за по-висок жизнен стандарт.

От позициите и философията на проблемите, които социологията на труда изследва, основните функции на труда могат да се сведат до:

  • развитие и усъвършенстване на човека, на професионалното, интелектуалното и нравственото му израстване;

  • начин за себедоказване и признание от другите;

  • средство за социално общуване и за социална идентификация и принадлежност;

 Като многостранно явление, очевидно функциите на труда могат да се разглеждат от различни позиции. Същественото е, че всички те взаимно се преплитат и предполагат. Икономическите и социологическите изследвания на трудовите функции са важен аспект на комплексната характеристика на труда. Основополагащата икономическа функция – трудът като средство за живот – е органически свързана с функцията на труда като фактор за развитие и преобразуване на човека. Именно в труда и посредством труда се създават обективните предпоставки – материалните и духовните средства, които правят реално осъществими социалните функции. В същото време стремежът за постигане на по-висока ефективност на труда не би могъл да се разглежда извън контекста на социалните и психологическите аспекти на трудовата дейност.

Съществено условие за повишаване ефективността и качеството на труда, за оптимизиране на производствения процес са вътрешните подбуди и механизми на трудовата дейност. В качеството на фактор, определящ отношението към труда ценностната система на личността е непосредствено обвързана със системата на потребностите, интересите и мотивите и характеризира трайни психични нагласи за социални дейности.

В исторически аспект разглеждани функциите на труда се проявяват в различни форми и съчетания. Изследването на труда в ретроспективен план показва, че от самото начало на възникването си неговата първа функция е била задоволяването на човешките потребности. Еволюцията във функциите на труда, е свързана с постепенното нарастване на потребностите, с появата на по-висши потребности (такива като знания, умения, общуване, самореализация) трудът става по-разнообразен и по-съвършен, става все повече осъзната потребност. Взаимодействието между икономическите и социалните функции особено се засилва в условията на съвременното информационно общество, в което висока ефективност на производството в икономиката може да се постигне само със съответната професионална, общообразователна, компютърна, езикова и т.н. подготовка. Социалните функции на труда стимулират високоефективното реализиране на неговите икономически функции.

Да обобщим по-важното за функциите на труда:


  • Трудът изпълнява две основни групи функции: икономически и социални;

  • Икономическите и социалните функции на труда взаимно се предполагат и допълват;

  • Икономическите и социалните функции се осъществяват едновременно и са неотделими едни от други;

  • Трудовият процес е организиран ефективно,  ако е постигнато оптимално съотношение между икономическите и социалните функции.

1.2    Характерни черти на съвременния труд

Съвременният труд се характеризира с редица особености, които са не само теоретически аргументирани, но и правно регламентирани ( от международните правни норми и документи на Международната организация на труда (МОТ).

 Към особеностите  на съвременния труд се отнасят (фигура 1.1.):



 

Фигура 1.1. Характерни черти и особености на съвременния труд

 

1. Трудът не е стока и не се продава и купува, както останалите търговски вещи[1]; На трудовия пазар се предлага не труд, а трудова услуга (потенциална възможност за труд), с която собственикът й – работникът е единствено в състояние да разполага.Трудовият договор не е договор за покупко-продажба на работна сила, а договор за наемни отношения. С влизането си в трудови правоотношения с работодателя, работникът не губи личната си свобода.



2. Правото на труд е основно човешко право (Всеобща декларация за правата на човека на ООН, 1948 г.; Конституция на Република България, чл.48). Всеки човек има право да получава равно възнаграждение за равен труд; да бъде защитен срещу безработица; да работи в безопасни и здравословни условия на труд; да му бъдат осигурени почивка, отдих, нормално по продължителност работно време, периодично платен отпуск и възнаграждение за празничните дни.

3. Съвременният труд е свободен. Всеки човек има правото свободно да избира в съответствие със своите интереси и професионални възможности какво и къде да работи. Свободата на избора е изключително важно условие за мотивацията и удовлетворението от труда, за творческото развитие и самореализация на човека.

4. Съвременният труд е доброволен. Всеки човек сам, доброволно взема решение дали да се труди или не. Трудът по принуда и задължение е отречен от международните правни норми (Конвенция 20 от МОТ - 1930, ратифицирана от нашата страна). Принудителният труд се забранява и от нашата конституция. От принудителния труд се допускат и изключения (които обаче трябва да отговарят на определени изисквания) като:

♦ всяка работа, която се изисква въз основа на законите в страната и се отнася до работа или дейност от военен характер;

♦ работа или дейност, която е част от обичаите и традициите на хората в една страна;

♦ принудителна работа или дейност, която се изисква от лице, вследствие на осъждане, постановено от съда;

♦ работа или дейност, която се изисква в извънредни ситуации като: война, природни бедствия (пожар, наводнения, земетресения и други);

♦дребни селскостопански дейности, извършвани в пряк интерес на общността.

5. Съвременният труд е равноправен. Това означава, че всички хора, независимо от раса, вяра, пол имат равни права на труд, равни възможности за работа и възнаграждение, съответстващо на положения от тях труд. Дискриминацията на труда във всичките й форми на проявление се отхвърля. Условие за постигане на равни възможности в труда е гарантиране правото на труд, правото на здравословни и безопасни условия на труд, правото на осигуряване при безработица и т.н.

6. Съвременният труд позволява на личността да се самореализира и изяви, да докаже своите знания и професионализъм пред себе си и пред хората с които се труди.



Да обобщим: съвременният труд е свободен, доброволен, равноправен и е признат за основно човешко право; всеки човек има право на доброволно, свободно избрана заетост, на равни възможности в труда, които съответстват на неговата подготовка и квалификация и му осигуряват трудово възнаграждение, гарантиращо достойното му съществуване.

2. ДРУГИ ПОНЯТИЯ В ИКОНОМИКАТА НА ТРУДА

Една от предпоставките за изучаването на икономиката на труда е правилното схващане и интерпретиране на понятията и категориите, с които тя си служи. Към по-важните понятия и категории, които се изучават в курса по икономика на труда се отнасят: трудоспособно население, работна сила, заети, безработни, човешки ресурси.



Трудоспособното население е съвкупност от населението в трудоспособна възраст, съобразно трудовото законодателство на страната. Според действащото у нас законодателство минималната граница на трудоспособната възраст е 16 години, а максималната граница, която дава право на пенсия за прослужено време и старост е 55 години за жените и 60 години за мъжете. Тези граници са подвижни и законът допуска при определени условия в трудовата дейност да се включват лица под и над тази възраст. По отношение на пенсионната възраст например, се предвижда нейното поетапно нарастване за да достигне тази на страните от Европейския съюз – 65 години. В границите на тази възраст се счита, че населението притежава качества и здравословно състояние, което му позволява да се труди. Ето защо, по принцип населението в трудоспособна възраст на една страна формира икономически активното население, а в по-тесен смисъл – човешките ресурси. Възможно е по различни причини – учение, болест, майчинство, инвалидност, военна служба и др. лица в трудоспособна възраст да не участват в трудовата дейност и в същото време да има лица под и над тази възраст, които да притежават възможности за труд и да желаят да работят.

Работната сила е присъщо качество на човека като субект на труда. Тя може да се разглежда в широк и тесен смисъл на думата. В тесен смисъл работната сила е съвкупност от физически и умствени способности и умения за труд. В широк смисъл работната сила е икономически активното население - лицата над 15 и повече години, които влагат или предлагат своя труд за производството на стоки и услуги. Работната сила включва заетите и безработните лица, които статистиката наблюдава.

Трудовият процес е процес на взаимодействие между работната сила и другите фактори на производството. За да се осъществи е необходимо работникът - собственикът на работна сила, да бъде нает от работодателя. Това става на пазара на труда, където двамата влизат във взаимоотношение помежду си и се договарят за условията на труд, за равнището на заплащане, т.е. влизат в определено трудово правоотношение.

Трудовото правоотношение е правно отношение, което възниква между работодателя – физическо или юридическо лице и физическото лице – работника при неговото наемане. То урежда задълженията и правата на двете страни. Работникът се задължава да изпълнява определен вид дейност като спазва установеният ред и дисциплина (чл. 124 от Кодекса на Труда)[2].



Заети са онази част отактивното  населението, които имат работа и получават трудово възнаграждение. Това са лицата над 15 и повече навършени години, които през наблюдавания период извършват работа за производство на стоки и услуги срещу заплащане или не работят през наблюдавания период но имат работа.

Безработни включват лицата на 15 и повече години, които едновременно нямат работа, търсят активно работа или са на разположение да започнат работа.

С понятието “човешки ресурси” се обозначава съвкупността от лицата, които в даден момент или период от време са заети в производството на стоки и услуги, т.е. населението което притежава способността да участва в трудовата дейност. В по-тесен смисъл понятието “човешки ресурси” се идентифицира с понятието “икономическо активно население” ( фигура 1.2.).





Фигура 1.2. Човешки ресурси и трудова дейност

 В количествен аспект човешките ресурси се определят от естествения прираст на населението (разликата между раждаемост и смъртност) и процесите на механичното движение на населението (миграционните процеси) или т.нар. механичен прираст на населението - разликата между емигранти и имигранти (напусналите и заселилите се в страната хора).

В качествен аспект човешките ресурси се характеризират с образователното равнище на индивидите, с професионално-квалификационната им подготовка, с броя и относителния дял на студентите във ВУЗ, с броя на преподаватели и учащи, и други

3. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ НА КУРСА ПО ИКОНОМИКА НА ТРУДА

Икономическите отношения, които изучава икономиката на труда се формират и реализират на пазара на труда. Логично е те да се подчиняват на пазарните принципи и механизми. Тъй като проблемите на икономиката на труда засягат цялото общество, тяхното правилно разбиране и интерпретиране са от изключително значение за научното обосноваване и очертаване на социалната политика на държавата.

 Основната цел на курса по икономика на труда е да даде представа за теоретичните основи на трудовия пазар.

Задачите на курса са:


  • Да анализира факторите за формиране на заплащането и заетостта;

  • Да разкрие принципите и закономерностите на които се подчинява ефективното функциониране и използване на човешките ресурси;

  • Да анализира пътищата, средствата и механизмите за формиране и развитие на трудовия пазар;

  • Да разкрие ролята на икономиката на труда за разработване на ефективна икономическа и социална политика, която да гарантира пълна, доброволна и ефективна заетост, нисък праг на безработица; да покаже ролята на държавата, организациите на работодателите и работниците за оптимизиране и балансиране на интересите на основните социални субекти, свързани с трудовите отношения.

Въведението в дисциплината съдържа: определение на предмета на курса по икономиката на труда; характеристика на труда като основополагаща категория; особеностите на съвременния труд; основните понятия, свързани с функционирането на труда; целите и задачите на курса (първа тема).

Основните въпроси на курса свързани с пазара на труда, с неговия характер, особености, с взаимозависимостта между потребителския и другите видове пазари са предмет на втората тема. В нея преобладават теоретичните аспекти на пазара на труда, изясняват се неговата същност и характерни черти, структура и основни потоци, анализира се институционалната му структура.

За да се разбере как функционира съвременният пазар на труда първоначално се анализира съвършено конкурентния трудов пазар (трета тема). Моделът на съвършения пазар на труда е предпоставка за изясняване ролята на пазарния механизъм – на търсенето и предлагането за формиране на работната заплата и заетостта при различни пазарни структури.

Важно място в курса заема изясняването на същността и особеностите на търсенето и предлагането на труда (четвърта и пета глава) в контекста на неокласическата теория и подхода на пределната производителност. Динамиката и принципите на които се подчиняват търсенето и предлагането на труд се анализират в краткосрочен и дългосрочен период. Значително място е отделено на еластичността на търсенето и предлагането. Задълбочено и обстоятелствено се разглежда поведението на индивидите и домакинствата на пазара на труда. Анализът е насочен към факторите, които мотивират избора на решенията при наемането на работа и броя на работните часове; изяснява се въпросът за участието в работната сила; анализира се зависимостта между данъчното облагане на индивидите и предлагането на труд.

Формирането на работната заплата и заетостта в условията на монопсонистичен, олигопсонистичен и монополистичен пазар на труда се изяснява в шеста тема. Проблемите в тази тема са особено значими, като се има предвид, че за по-голяма част от трудовия пазар е типична несъвършената конкуренция.

Значително място в курса заемат въпросите за оптималното съчетаване на работна сила, свободни работни места и работна заплата. Тук се разглеждат и основни въпроси, свързани със същността на заетостта и нейните характеристики; със същността и причините за безработицата, формите и концепциите за нея (седма и осма тема).

Конкурентноспособността и ефективността на производството, финансовите резултати на фирмата най-непосредствено се влияят от качеството на труда. Качеството на работната сила се формира по пътя на инвестирането в човешкия капитал По-високото качество на труда се постига чрез усъвършенстване на общообразователната, професионалната и квалификационна подготовка на работниците, обект на изследване на девета тема. Важно място тук заемат въпросите свързани с ролята и значението на различните видове заплащане на труда в зависимост от качеството на труда. В темата се поставят още и въпросите за същността и особеностите на трудовото поведение, анализират се факторите от които то зависи, както ролята и факторите на трудовата мотивация.

В следващите десета и единадесета тема се анализират проблемите на работната заплата и цената на труда. Разкриват се мястото и ролята на елементите и факторите на цената на труда. Изтъква се значението на работната заплата като източник на доход за наетите работници; изследват се нейните функции; изясняват се методите и механизмите на държавно и колективно договорно регулиране на различно равнище; анализират се проблемите на цената на труда и минималната работна заплата, ролята й на мотив, предпоставка и фактор за нарастване на производителността, за подобряване условията на труд и живот.

В


Каталог: ld
ld -> Румен петров владимиров академична длъжност: професор Научно степен: доктор Образование
ld -> Изграждане на мостове и преодоляване на различията
ld -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
ld -> Eкскурзии в Обединените Арабски Емирства Екскурзия в Дубай – Източната Приказка
ld -> Кое от написаните числа е шестстотин и три милиона тринайсет хиляди и две ?
ld -> Кръстьо малчев маринов (Възпитаник на Морското Училище)
ld -> Наредба №1 от 11 януари 2007 Г. За условията и реда за провеждане на медицинските дейности, свързани с лечението на лицата с психични разстройства


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница