Закон за движението по пътищата глава първа общи положения



страница1/10
Дата18.08.2018
Размер1.7 Mb.
#80796
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
ПРОЕКТ!
ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Този закон урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, изискванията към пътните превозни средства и техните водачи за участие в движението по пътищата, правата и задълженията на участниците в движението и на контролните органи.

(2) Този закон се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или управляващия пътя е определено друго.

(3) Целта на този закон е да се осигури безопасно движение по пътищата и опазване на живота, здравето и имуществото на участниците в движението, да се улеснява тяхното придвижване, както и да се опазва околната среда от замърсяване, причинено от моторните превозни средства.
Чл. 2. (1) Отворен за обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички, участващи в движението в едно и също качество.

(2) Всеки има право да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, като спазва установените правила за движение и е длъжен:

1. с поведението си да не създава опасности и пречки за движението, да не поставя в опасност живота и здравето на хората и да не причинява имуществени вреди;

2. да опазва околната среда, като не изхвърля и не оставя на пътя предмети или вещества, както и да вземе мерки за отстраняването им или за предупреждаване на останалите участници в движението, когато това ги застрашава;

3. да спазва сигналите и изпълнява разпорежданията на длъжностните лица, оправомощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и светлинните сигнали, пътните знаци и пътната маркировка.

(3) Собственикът на път, който не е отворен за обществено ползване, е длъжен да го обозначи.

(4) Компетентността на органите за контрол по този закон не се разпростира върху пътищата, които не са отворени за обществено ползване, селскостопанските пътища, осигуряващи достъп до земеделски земи и горските пътища.
Чл. 3. (1) Управляващите пътищата ги поддържат изправни и:

1. поставят необходимите знаци, маркировка и сигнализация за съответния клас път;

2. обозначават или сигнализират незабавно препятствията по пътя и ги отстраняват във възможно най-кратък срок;

3. организират движението по тях така, че да осигурят условия за безопасно движение, за опазване на околната среда от наднормен шум и от замърсяване от моторните превозни средства;

4. прилагат мерки в районите около институциите в системата на предучилищното и училищното образование с цел защита на децата, като предвиждат изграждане на отклонения и препятствия, разположени напречно на платното на движението, ситуационни изменения и препятствия, стеснения на платното за движение или комбинации от тях;

5. внедряват и поддържат технически средства и системи за регулиране и управление на движението;

6. ежегодно извършват оценка и приемат мерки за ограничаване на пътнотранспортните произшествия и намаляване на жертвите от тях, дължащи се на техническото състояние на пътя.

(2) Управляващият железния път, е длъжен да поддържа железопътните прелези и техните съоръжения в изправност.

(3) За организиране на движението по пътищата се използват светлинни сигнали, пътни знаци и пътна маркировка върху платното за движение и крайпътните съоръжения, които представляват единна система съгласно Конвенцията за пътните знаци и сигнали и се изработват и поставят така, че да бъдат лесно разпознавани.

(4) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съвместно с министъра на вътрешните работи и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията определят с наредби условията и реда за използване на пътните светофари, пътната маркировка, пътните знаци и другите средства за сигнализиране при организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване.

(5) Условията и редът за организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване се определят с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

(6) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съвместно с министъра на вътрешните работи определят с наредба реда за установяване и обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия по пътищата и за категоризиране безопасността на пътищата.

(7) За ограничаване на скоростта на движение на моторните превозни средства може да се използват изкуствени неравности или други средства, които се изграждат или монтират върху платното за движение при условия, определени с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на вътрешните работи, в която се определят и изискванията към тях. Не се допуска изграждане или монтиране на изкуствени неравности върху платното за движение по републиканските пътища извън населените места.

(8) Поставянето на предмети или извършването на дейност в обхвата на пътя, несвързани с предназначението му, може да става само след разрешение от управляващия пътя. Забранено е предоставянето на трети лица ползването на част от обхвата на пътя, когато това ще затруднява участниците в движението.

(9) В населените места тротоарите могат да се използват за търговски и други цели само ако е запазена площ за преминаване на пешеходците с широчина не по-малка от 2 метра.

(10) Плановете за организация на движението по пътищата, отворени за обществено ползване и проектите за временна организация и безопасност на движението се предоставят за становища на органите на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 4. (1) При необходимост, движението по пътищата се регулира от оправомощени за това длъжностни лица (регулировчици).

(2) При строително-ремонтни работи на пътя, за подаване на сигнали към участниците в движението може да се използват сигналисти, които подават сигнали с червен флаг или палка.


Чл. 5. (1) Всеки водач на пътно превозно средство е длъжен:

1. да управлява превозното средство, съобразно правилата по този закон, да бъде внимателен и предпазлив към другите участници в движението, особено към пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства;

2. с управляваното от него превозно средство да не затруднява другите участници в движението, както и да не затруднява и обезпокоява живеещите в крайпътните имоти;

3. да спазва нормите за шум и вредни емисии на отработени газове от моторното превозно средство, както и други норми и изисквания за опазване на околната среда;

4. да не извършва маневри, изразяващи се в последователно внезапно преминаване в лентите за движение;

5. когато навлиза от път без настилка на път с настилка, да не нанася кал и земна маса по пътя.

(2) Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

(3) На водача на пътно превозно средство е забранено да управлява:

1. пътно превозно средство със свидетелство за управление, което не е валидно за категорията на управляваното превозно средство или свидетелство, което не е валидно на територията на Република България;

2. пътно превозно средство, подлежащо на регистрация, което не е регистрирано или няма разрешение за временно движение, или е спряно от движение;



3. пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.
Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ЗА УЧАСТИЕ В ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Чл. 6. По пътищата, отворени за обществено ползване се допуска движението на превозни средства, които отговарят на изискванията на Закона за пътните превозни средства и на издадените въз основа на него подзаконови актове.
Чл. 7. (1) По пътищата, отворени за обществено ползване, се допуска движението само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани, не са спрени от движение или регистрацията им не е прекратена или временно отнета, и имат табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

(2) Освен в случаите по ал. 1, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допуска и движението на:

1. моторни превозни средства и ремаркета с предоставени временни табели с регистрационен номер и издадено разрешение за временно движение за срок от 3 години, на лица - търговци по смисъла на Търговския закон или по националното законодателство на друга държава членка на Европейския съюз, извършващи внос и продажба на превозни средства;

2. моторни превозни средства с издадени табели с регистрационен номер и разрешение за временно движение с определен маршрут или район на движение със срок на валидност до 30 дни - за придвижване на пътни превозни средства на територията на страната, при износ на пътни превозни средства от страната след прекратяване на постоянната или временната им регистрация, за придвижване на регистрирани превозни средства в страната или от друга държава до страната при изгубена или открадната постоянна табела с регистрационен номер и за придвижване на пътни превозни средства с чужда регистрация извън страната при изгубена или открадната постоянна табела с регистрационен номер на територията на Република България;

3. двуколесни моторни превозни средства, неподлежащи на регистрация и спадащи към категория велосипед.

(3) Регистрацията, отчетът, спирането от движение и пускането в движение, временното отнемане, прекратяването и възстановяването на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, както и издаването на разрешение за временно движение, се извършва от органите на Министерството на вътрешните работи при условията и по реда на Закона за пътните превозни средства.

(4) Спирането от движение и пускането в движение на превозни средства може да бъде извършвано и от други контролни органи, в случаите предвидени от закон, за което се уведомяват органите на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 8. (1) Пътно превозно средство, регистрирано в друга държава, чийто собственик е установил обичайното си пребиваване в Република България може да се движи на територията на страната с тази регистрация в срок до 6 месеца от издаване на съответния документ за пребиваване, след което – само след регистрация на превозното средство по реда на наредбата по чл. 11, ал. 1 от Закона за пътните превозни средства.

(2) Не може да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване на територията на Република България превозно средство с табели, чиято валидност е изтекла или чието ползване е ограничено за територията на държавата, в която са издадени.
Чл. 9. Колесните трактори, тракторните ремаркета и друга самоходна техника, регистрирани съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, могат да се движат по изключение по пътищата, отворени за обществено ползване, по ред, определен с наредба, издадена от министъра на земеделието, храните и горите, министъра на вътрешните работи и министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Чл. 10. По пътищата, отворени за обществено ползване се допуска движението на пътни превозни средства с животинска тяга, регистрирани по ред определен от общинските съвети.
Чл. 11. (1) Превозни средства, с които се извършват превози с атракционна цел могат да се движат по изключение по пътищата, отворени за обществено ползване по определени от кметовете на общини маршрути, ако са регистрирани по ред, определен от общинските съвети.

(2) За да се движат по пътищата, отворени за обществено ползване, за превозните средства по ал. 1 следва да е издаден валиден документ за сключена застраховка „Гражданска отговорност” по т. 13, раздел II, буква „А” от приложение № 1 на Кодекса за застраховането.
Чл. 12. По пътищата, отворени за обществено ползване могат да се движат моторни превозни средства, за които е издаден документ, в който е отразена датата за извършване на следващия периодичен преглед за проверка на техническата им изправност и удостоверява, че моторното превозно средство и тегленото от него ремарке се допускат за движение по пътищата, отворени за обществено ползване.
Чл. 13. (1) Движещите се по пътя моторни превозни средства и теглените от тях ремаркета трябва да бъдат:

1. технически изправни;

2. с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението;

3. обозначени със съответните опознавателни знаци, когато се изисква;

4. с гуми, с дълбочина на протектора не по-малка от 1,6 mm;

5. през периода от 15 ноември до 1 март - с гуми, предназначени за зимни условия, отговарящи на изискванията по т. 4, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка от 4 mm.

(2) Движещите се по пътя двуколесни моторни превозни средства от категория L следва да са оборудвани със светлоотразителна жилетка.

(3) Движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства от категория L следва да са оборудвани с предупредителен светлоотразителен триъгълник, аптечка и светлоотразителна жилетка.

(4) Движещите се по пътя моторни превозни средства, различни от посочените в ал. 2 и 3, следва да са оборудвани с предупредителен светлоотразителен триъгълник, аптечка, пожарогасител, светлоотразителна жилетка и резервно колело (гума с джанта) или система за самостоятелно възстановяване на спукана гума, а през периода от 15 ноември до 1 март – и с вериги за сняг.

(5) Движението на пътни превозни средства с размери, маса и натоварване на ос, надвишаващи нормите, определени по реда на ал. 1, т. 2, се извършва по ред, определен от министъра на регионалното развитие и благоустройството съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, министъра на околната среда и водите и министъра на вътрешните работи.

(6) Движението на пътни превозни средства, превозващи опасни товари се извършва по реда на наредбата по чл. 14 от Закона за автомобилните превози и Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе (ADR) (ДВ, бр. 73 от 1995 г.).

(7) Движещите се по пътя моторни превозни средства могат да бъдат допълнително оборудвани извън одобрението на типа на превозното средство със светлини, табели или други елементи, ако са одобрени по реда на наредбата по чл. 4, ал. 2 от Закона за пътните превозни средства.
Чл. 14. (1) По пътища, отворени за обществено ползване, посочени в чл. 10 от Закона за пътищата или по техни участъци се допуска движението само на моторни превозни средства с валиден винетен стикер, залепен в долния десен ъгъл на предното стъкло, по начин, възпрепятстващ повторното му ползване.

(2) Движението на пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на такса за съответната категория превозно средство, в съответствие със Закона за пътищата.
Глава трета

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ВОДАЧИТЕ ЗА УЧАСТИЕ В ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Чл. 15. (1) Всяко моторно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач съгласно Закона за водачите на моторни превозни средства.

(2) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление за категорията, към която спада моторното превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето с приложена принудителна административна мярка или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс и да не е обявено за невалидно, тъй като е повредено, изгубено или откраднато.

(3) Изискванията по ал. 1 и 2 не се прилагат, когато моторното превозно средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства по време на обучението му и при провеждането на изпита за придобиване на правоспособност, при спазване на условията и реда на Закона за водачите на моторни превозни средства.
Чл. 16. (1) Правоспособността на водачите да управляват по пътищата моторно превозно средство, за категорията превозни средства по Закона за пътните превозни средства се обозначава с латински букви в свидетелството за управление.

(2) Категориите превозни средства и категориите за правоспособност, необходими за да бъде управлявано моторно превозно средство са посочени в Приложение № 1.

(3) За управление по пътищата на колесна земеделска и горска техника и самоходни машини водачът трябва да притежава правоспособност за работа със съответната техника и свидетелство за управление за която и да е от категориите, посочени в Закона за водачите на моторни превозни средства, а за да тегли по пътищата с тази техника ремарке или прикачен инвентар – да притежава свидетелство за упралвение на превозно средство от категории C1E, CE, D1E или DE.

(4) Минималната възраст на водача за управление на моторно превозно средство по пътищата, отворени за обществено ползване е:

1. шестнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изисква категория АМ;

2. шестнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изисква категория А1;

3. осемнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изисква категория А2;

4. двадесет и четири години - за управление на моторно превозно средство, за което се изисква категория А, или:

а) двадесет години - за управление на територията на страната на моторно превозно средство, за което се изисква категория А, ако водачът притежава свидетелство за управление на мотоциклет, за което се изисква категория А2 от не по-малко от две години;

б) двадесет и една години - за управление територията на страната на триколесни моторни превозни средства, с мощност, превишаваща 15 kW;

5. седемнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изисква категория В1;

6. осемнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изискват категории В или ВЕ;

7. осемнадесет години - за управление на моторно превозно средство, за което се изискват категории С1 или С1Е, като не се ограничава прилагането на разпоредбите за управление на такива превозни средства, определени в наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози;

8. двадесет и една години - за управление на моторно превозно средство, за което се изискват категории С или СЕ, а ако водачът притежава карта за квалификация на водача, в която е отразено, че е преминал успешно пълното обучение за придобиване на квалификация по реда, определен с наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози - осемнадесет години, за управление на територията на страната на моторно превозно средство, за което се изискват категории С или СЕ;

9. двадесет и една години - за управление на моторно превозно средство, за което се изискват категории D1 или D1Е, като не се ограничава прилагането на разпоредбите за управление на такива превозни средства, определени в наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози;

10. двадесет и четири години - за управление на моторно превозно средство, за което се изискват категории D или DЕ, или:

а) двадесет и три години – за управление на територията на страната на моторно превозно средство, за което се изискват категории D или DЕ, ако водачът притежава карта за квалификация на водача, в която е отразено, че е преминал успешно пълното обучение за придобиване на квалификация по реда, определен с наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози;

б) двадесет и една години – за управление на територията на страната на моторно превозно средство, за което се изискват категории D или DЕ, ако водачът притежава карта за квалификация на водача, в която е отразено, че е преминал успешно ускорено обучение за придобиване на квалификация по реда, определен с наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози. В този случай водачът има право да управлява превозно средство, с което се извършват превози по редовни линии за превоз на пътници, когато курсът в едната посока от началната до крайната спирка не превишава 50 км, което се удостоверява със съответния национален код в свидетелството за управление;

11. двадесет и една години - за управление на трамвайна мотриса, за което се изисква категория Ттм;

12. осемнадесет години - за управление на колесен трактор по републиканските и общинските пътища.


Чл. 17. (1) Всеки водач има право да управлява моторно превозно средство от категорията, за която притежава свидетелство за управление, а водачът, притежаващ свидетелство за управление от категория Ттм - само трамвайни мотриси.

(2) Състав от пътни превозни средства, състоящ се от моторно превозно средство от категория В и ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не надвишава 4250 kg, се управлява от лица, преминали обучение и издържали съответния изпит. Правото да се управлява такъв състав се обозначава в свидетелствата за управление чрез съответния код на Общността.

(3) За да управляват тролейбус водачите, притежаващи категория D, трябва да са преминали допълнително обучение по реда на Закона за водачите на моторни превозни средства. Правото да се управлява тролейбус се обозначава в свидетелствата за управление чрез съответния национален код.
Чл. 18. (1) Водач, притежаващ свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в друга държава, може да управлява на територията на Република България превозно средство от категорията, за която е издадено, в следните случаи:

1. държавата, в която е издадено, е подписала и ратифицирала Виенската конвенцията за движението по пътищата от 1968 г. и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията;

2. свидетелството е издадено от държава членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария.

3. държавата, в която е издадено, е страна по влязло в сила споразумение с Република България за взаимно признаване и/или преиздаване на свидетелствата за управление на моторни превозни средства;

4. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили при условията на чл. IV, буква „а” от него;

5. с национално свидетелство, което не отговаря на изискванията по т. 1-4, придружено от легализиран превод на български език и документ за самоличност;

6. свидетелството е международно, отговаря на изискванията на приложение № 7 към Виенската конвенцията за движението по пътищата от 1968 г. и е придружено с национално свидетелство.

(2) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство за управление, което не е издадено от държава членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария - в срок до 6 месеца от датата на влизането им в страната.

(3) Лицата, притежаващи свидетелство за управление, издадено от държава членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария, могат да управляват моторно превозно средство на територията на Република България при спазване на изискванията за минимална възраст за съответната категория, определени в чл. 16, ал. 4.

(4) Чужденци с разрешено право на пребиваване в Република България, могат да управляват моторни превозни средства на територията на страната със свидетелство за управление, което не е издадено от държава членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария - до една година от датата на издаване на документ за пребиваване.

(5) Изискването по ал. 4 не се отнася за случаите по ал. 1, т. 4.
Чл. 19. На водача, собственика, длъжностно лице или упълномощения ползвател на моторно превозно средство се забранява да предоставя за управление моторното превозно средство:

1. на лице, което е употребило алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози;



2. на лице, което не притежава свидетелство за управление за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство или след като е лишено от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред или свидетелството му за управление е временно отнето с приложена принудителна административна мярка или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс или чието свидетелство е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено;

3. за движение по републиканските пътища или по техни участъци без залепен винетен стикер, валиден към момента на предоставянето.
Чл. 20. (1) Водачът, при управление на моторно превозно средство е длъжен да носи и при проверка от контролните органи да представи:

1. свидетелството си за управление на моторни превозни средства и контролния талон към него;

2. свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява и на тегленото от него ремарке или разрешението за временно движение;

3. документ за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за моторното превозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;

4. бланка от двустранен констативен протокол за пътнотранспортно произшествие в два екземпляра по образец, утвърден с наредбата по чл. 154, ал. 2;

5. документ, отразяващ датата за извършване на следващия периодичен преглед за проверка на техническата изправност, удостоверяващ, че моторното превозно средство, което управлява, и тегленото от него ремарке се допускат за движение по пътищата, отворени за обществено ползване;

6. превозните документи за извършване на съответния вид превоз;

7. удостоверение за психологическа годност и карта за квалификация на водача, в случаите в които се изискват съгласно Закона за автомобилните превози.

(2) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да предоставя при необходимост валиден документ, доказващ плащането на съответните такси в съответствие с тарифата и наредбата по чл. 10, ал. 6 от Закона за пътищата.

(3) Водачът на моторно превозно средство, което не е спряно от движение, е длъжен да залепи в долния ляв ъгъл на предното стъкло на моторното превозно средство валиден стикер на знак за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и да носи контролен талон към знака. Когато моторното превозно средство технологично не разполага с предно стъкло и е невъзможно стикерът на знака да бъде залепен на указаното място, същият стикер на знака се залепва на застрахователната полица, която се носи от водача на моторно превозно средство, и при проверка се представя заедно с контролния талон.


Чл. 21. (1) Пътно превозно средство, което не е моторно, може да се управлява по пътното платно от лице, което е на възраст не по-малка от 14 години, а пътно превозно средство с животинска тяга – от лице, което е на възраст не по-малка от 16 години.

(2) Допуска се управлението на пътно превозно средство, което не е моторно, с изключение на пътно превозно средство с животинска тяга, по платното за движение на пътищата, отворени за обществено ползване от лице под 14 години, само с придружител на възраст не по-малка от 18 години.

Глава четвърта

ПРАВИЛА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА

Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница