Здравно значение



страница1/5
Дата28.10.2018
Размер1.01 Mb.
#104104
  1   2   3   4   5



Въведение
Съвременният туризъм е комплексен социално-икономически и културен феномен с многостранно значение, което може да се групира в няколко направления:

- здравно значение - известно е, че многомилионните маси на участниците в различните форми на туристически дейности търсят чрез туризма предимно физиологичен или нервно-психичен и възстановителен ефект. Ето защо от гледна точка на консуматора, на участника в туризма, приоритет има именно здравното значение, което засяга пряко туриста. От своя страна здравният ефект се диференцира на лечебен (известен още от древността) и профилактичен (характерен за повечето съвременни видове отдих и туризъм). Отново трябва да се подчертае, че тази диференциация не изключва, а само подчертава основния ефект, който обикновено се съпътства и умножава от другите здравни ефекти, както и от останалите аспекти и влияния на туризма.

- икономическо значение - икономическото значение е в центъра на държавните и фирмените интереси към отрасъла. Туризмът в тясното му значение е вид спорт. Широкото разбиране на туризма обаче включва не само рекреативните и познавателни дейности на туристите в по-сетеното място, но и самото пътуване, изграждането на материална база, предлагането на все по-разнообразни и персонализирани услуги, ангажирането на труда на специализирани кадри и много други стопански и социални дейности, които играят ролята на мощен фактор за развитие не само на туристическите фирми, но и на цялата икономика. 1

- политическо значение - известно е, че туризмът е антипод на войната. Той може да се развива само в условията на мир. Политическото значение на туризма не се изчерпва с необходимостта от мир и политическа стабилност. Наличието на тесни икономически и политически връзки между две страни води и до повече туристически движения между тях. Законодателството като част от политическата структура на една страна влияе пряко не само върху възможностите за туризъм, но и чрез международни договорености, гранични такси, визови, митнически и други формалности, статут на

чужденците, валидност на чуждестранни документи, възможности за инвестиции, репатриране на приходи и т.н. влияе пряко върху посещаемостта от чужденци.



- социално и културно значение - в широк смисъл социалното значение на туризма включва здравното и икономическото. Същевременно туризмът има и пряко социално значение чрез социалните контакти, които неминуемо възникват между туристи и персонал, туристи и местно население, а също между отделните групи туристи. Тези контакти могат да се оценяват положително, когато стимулират взаимно уважение, водят до задоволяване на интереси и потребности, разширяване на познанията и на взаимното разбирателство.

- екологично значение - при напреднало и прекомерно интензивно туристическо използване на природните ресурси нерядко се стига до тяхното замърсяване, намаляване на качествата им, дори до унищожаване. При това, най-застрашени от деградация са именно най-ценните (затова и най-търсени) туристически ресурси. Ето защо съвременния туризъм оказва голямо влияние върху екологичната политика на страните. Те би трябвало да се стремят да опазват ценните си рекреационни ресурси чрез специално законодателство, създаване на мрежа от национални паркове и други защитени територии. Благодарение на туризма ще се повиши екологичното съзнание на населението на посетените места и би се подобрило общото природозащитно състояние на региона и страната.

Развитието на туризма е свързано с преодоляването и на външни трудности като тероризма и насилието, влошаването на екологическите условия, както и с трудности вътре в отрасъла, свързани най-вече с това, че предлагането значително превишава търсенето на световния туристически пазар. Несъобразеността с капацитета на естествените дадености и локалното замърсяване на природната среда станаха ограничителен фактор в някои райони с твърде интензивно използвани природни рекреационни ресурси.

В самия отрасъл, понякога определян като “туристическа индустрия”, настъпиха динамични структурни промени. Основните дялове на туризма продължават да бъдат рекреативният и познавателният, но с много по-сложна и динамично променяща се конфигурация на търсените видове туризъм и с огромно разнообразие на свързаните с тях дейности и услуги. В съвременния туризъм един от основните фактори за успех е
удачният избор на контингента (насочване към подходящия пазарен сегмент) и правилната оценка на предпочитанията.

Въпреки планетаризацията на туризма и превръщането му в универсален път за развитие в зоните с необходимите ресурси, неговото териториално разпределение е още по-неравномерно и динамично от неравномерността в сезонен разрез.


С повсеместната автомобилизация се увеличава ролята на туризма в движение за сметка на класическата стационарна почивка на курорт.

Количествените и качествените натрупвания и особеностите на туризма предизвикаха обособяването му като динамична социално-икономическа сфера с глобална значимост и характерна институционална конкурентна борба, в която всяко изоставане от научно-техническото развитие и новите форми на управление, маркетинг и реклама заплашва туристическите фирми с провал.

Бурно развитие на туризъма през последните 2-3 десетилетия бе обект на много теории и авторски изследвания, целта на които беше да обяснят неговата същност и генезис, както и да се опитат да дадат прогнози за бъдещото му развитие. Бумът на туризма се състоя във всички развити страни по света, които се очертаха като основни рецептивни и същевременно емитивни пазари (САЩ, Германия, Франция, Великобритания и т.н.). Първенството по предприети туристически пътувания обаче се държи от Германия. Това е страната, която в годините след Втората световна война показва най — интензивно развитие в този отрасъл.

Целта на настоящата дипломна работа може най-синтезирано да се представи като анализ на развитието на туризъма в курортен комплекс “Слънчев бряг”

За постигането на тази цел и за по - голяма ефективност и утилитарна стойност на изследването е целесъобразно да се изведат няколко основни задачи:


  • Анализ на морския туризъм като специфична форма за международния туристически бизнес

  • Анализ на конкурентноспособността на дестинацията Слънчев бряг

  • Анализ на възможностите за подобряване на пазарните позиции на този пазар.

Актулаността на избрания за анализ в разработката курортен комплекс се обуславя и от това, че в момента Слънчев бряг е един от най-големите европейски курорти.

В разработената дипломна работа е направено изследване на морския туристически обект Слънчев бряг, като е разгледана и същността на межденародния туризъм, спецификата на морския туризъм и конкурентната среда в която оперира българския черноморски туризъм.

Регионът на Бургаското Черноморие се характеризира с прекрасни условия за морски туризъм, с наличие на ценни природни ресурси като минерални извори, лечебна кал и естествени езера - дом на много застрашени животински и растителни видове. Богатото културно-историческо наследство създава условия за развитие на културен туризъм.

В региона се намират едни от най-известните български морски курорти като Слънчев бряг, Св. Влас. Те предлагат лукс, комфорт, удобство и отлични условия за водни спортове.

Комплекса слънчев бряг е разположен на 42 км северно от Бургас и на 434 км източно от София. На практика курортът заема територията между курортното селище Влас на север и Несебър на юг.



Първа глава

Морския туризъм като специфична форма за

международен туристически бизнес
1. Същност на международния туризъм

Икономическият анализ на международния туризъм се основава на точни и общоприети дефиниции, които описват характеристиките на международния туризъм, класифицират различните видове туристически потоци, обясняват тяхното икономическо влияние и икономическите дейности, предизвикани от тях. Световната организация по туризма различава три основни вида форми на туризъм:



  • Вътрешен туризъм – жители на дадена страна пътуват само из нея;

  • Входящ туризъм – нежители на дадена страна, пристигащи в нея;

  • Изходящ туризъм – жители, пътуващи в друга държава.

Основните дефиниции в туризма са приети на Конференцията на ООН по въпросите на туризма и мвждународните пътувания (Рим, 1963) и от Комисията по статистически данни към ООН (април, 1968). Тези дефиниции са редактирани и обновени на конференцията на Световната организация по туризма в Отава през юни 1991г. Дефиницията на СОТ за “пътник” се различава от концепцията за “посетител” и вече прави разлика между “турист” и “екскурзиант”.Всъщност, пътниците могат да бъдат разделени на четири вида:

    • Вътрешен посетител.

По статистически съображения терминът “вътрешен посетител” обозначава човек, живеещ в дадена страна, който пътува до място в същата страна извън обичайната за него/нея среда за не повече от 12 месеца и чиято основна цел на посещение не е упражняването на дейност, за която получава вънаграждение от съответната дестинация.

    • Международен посетител.

По статистически съображения терминът “международен посетител” обозначава човек, който посещава държава, на която не е жител/ка и е извън обичайната за

него/нея среда за не повече от 12 месеца и чиято основна цел на посещение не е упражняването на дейност, за която получава заплащане от посетената държава.

Има две основни различия между посетителите и другите видове международни пътници: държавата, на която са жители и мотивите им за извършване на дадено пътуване.


    • Международен турист.

Посетител, чийто престой в дадена страна достига или надвишава 24 часа и по този начин прекарва поне една нощ в посетената страна, се класифицира като “турист”.Ако престоят му е по-кратък от 24 часа, той се категоризира като “еднодневен посетител”. Международните туристи се дефинират като:

Временни посетители, престояващи в дадена държава поне 24 часа, чиито мотиви за пътуване са:



  • Отдих (удоволствие, ваканция, лечение,учение, религия, спорт);

  • Работа, семейни или делови ангажименти.

Тази дефиниция на категорията турист обхваща, както хората, пътуващи по работа, така и тези, пътуващи за почивка. Пътуващите по работа включват екскурзоводи, търговски пътници и представители, артисти.

    • Екскурзиант или посетител за един ден.

Екскурзиантът е посетител-чужденец, чийто престой не превишава 24 часа. Следователно, екскурзиантът не прекарва нощта в държавата, която посещава.

Икономическите потоци, предизвиквани от международния туризъм, са се превърнали във важни фактори за икономическия растеж, както и за международните икономически отношения за много страни по света. В наши дни туризмът се разраства с бързи темпове, но е очевидно, че това не се отнася за всички региони от земното кълбо. Всъщност, основната характеристика на световните туристически тенденции е, че разпределението на международните туристопотоци към различните региони е неравномерно. Туристическите потоци се насочват към няколко основни региона и се осъществяват предимно между страни от един и същи регион.

Според данни, оповестени през юни 2002 г. от секретариата на Световната организация по туризъм, международните туристически пристигания за 2001г. възлизат на 693 млн. В сравнение с 2000 г. – т. нар. “година на милениума”, за която много
експерти твърдят, че трябва да се приеме за еталон за сравнение – се бележи спад от 0.6%, което в абсолютно изражение е намаление с около 4 млн. туристи.

Като основни причини за това явление се сочат отслабването на икономиките на основните страни , генериращи туристи, и въздействието на терористичните атаки от 11 септември 2001 г. Най-силно засегнатите региони бяха Южна Азия (-6,3%), Американският регион (-5,9%) и Близкият Изток (-3,1%). Африка и регионът на Източна Азия и Тихия океан са с ръст съответно 3,8 и 5,5%.

Според предварителни данни, изпратени от официални източници по целия свят до Световната организация по туризъм, през миналата година са регистрирани почти 715 млн. чуждестранни туристи. Това е с 22 млн. повече от 2001 г. или с 19 млн. повече от 2000 г. Независимо от нерадостните очаквания и спорове във връзка с глобални и регионални икономически и политически кризи, годината приключи с растеж от 3,1%. Според шефа на Маркетингови проучвания и промоции към СТО – Аугусто Хуескар – данните са достоверни и ни представят една доста ясна картина. Освен това той подчертава, че отделът за международен туризъм (ITA) само частично отчита световния туризъм, тъй като не отчита данните за вътрешния туризъм. Именно вътрешния туризъм спечели най-много от най-голямата криза в туризма и особено в САЩ. Данни за приходите от туризма все още няма, защото тяхната обработка се нуждае от по-сложна методология. Г-н Франджали – генерален секретап на СТО – казва, че можем да бъдем относително доволни от 2002 г. и пердпазливо оптимистични по отношение на понататъшното развитие на международния туризъм. Той смята, че статистическите данни отговарят на очакванията на СТО, като в някои части на света дори ги надхвърлят, но не трябва да се забравя, че заплахите все още не са отминали. Все още има много работа, за да се потвърдят положителните тенденции, според него, но преди всичко трябва да се възвърне доверието на клиентите там, където е необходимо. Г-н Франджали твърди, че никога досега световният туризъм не е изпитвал такава нужда от коопериране. Като се отчетат всички проблеми, със сигурност може да се заяви, че туризмът вече възстановява позициите си, както са очертани тенденциите във Сизия за туризма до 2020 г., споделя генералният секретар на СТО.

Негативно явление, свързано с постъпленията от международния туризъм, е, че особено за 2001г. спадът в приходите надминава спада в пристиганията. Това се дължи най-вече на факта, че в икономически трудните времена потребителите обикновено реагират не чрез отказване от пътуванията въобще, а чрез избор на по-кратки и по-евтини почивки, както и на заведения за настаняване, хранене и развлечения от по-ниска категория.

Интересно е да се анализира делът на различните региони в посочените тенденции и показатели.
2. Фактори за развитие на туристическата привлекателност на морския туризъм

Туризмът в регионите представлява значителна част от международния икономически обмен и се е превирнал в една от най-мащабните експортни дейности. Поради факта, че туризмът се нуждае от постоянни инвестиции, ръстът на туристическия сектор остава тясно свързан със световното икономическо развитие. За да носи печалба туризмът се нуждае от развита инфраструктура – летища, пътища, телекомуникации, водоснабдяване, електроснабдяване. Без тях не могат да се създадат условия за настаняване и развлечение. Това обяснява защо туризмът първо се развива в развитите страни, а по-късно в развиващите се страни. Международният туризъм се разраства с бързи темпове в много развиващи се страни, особено в онези от тях, които предлагат специализирани туристически продукти. Туристическото търсене също търпи развитие и пазарът става все по-сегментиран. Специализацията става стратегическият конкурентноспособен отговор при този вид търсене. Международните туристически потоци и по-специално приходите са високо концентрирани в малък брой държави, които обикновено и изпращат и посрещат туристи. В америка това са САЩ и Канада, в Европа – страните от ЕС и Швейцария. Япония и новите индустриализирани страни в Азия като Хонконг, Сингапур, Южна Корея и Тайван се включват до определена степен. Географската концентрация на международния туристически обмен съответства почти напълно на географската концентрация на световната търговия, но съществуват две важни разлики:





  • Държавите с най-добър търговски баланс имат отрицателен баланс в туристическия си обмен, например Германия и Япония. Държавите с отрицателен търговски баланс имат положителен баланс на туризма, например САЩ, Португалия, Испания, Гърция и цяла Южна Европа традиционно имат отрицателен търговски баланс и много положителни туристически баланси.

  • Обменът на туристически услуги между развитите държави с приблизително еднакъв профил на търсенето не е непременно обмен на един и същи вид продукти, какъвто е случаят пеи търговията със стоки. Всъщност обменът на стоки между развитите страни е обмен на продукти от едни и същи категории които по-скоро разнообразяват предлагането, а не се допълват (например: търговията на автомобили между европейските страни). В туризмът обменът на еднакви видове продукти също съществува (например: при културния туризъм), но в много по-малка степен. По-голямата част от обмена се осъществява чрез традиционно допълващи се продукти (например: тези на ваканционния морски туризъм), използвани от жителите на северноевропейските страни в държавите от Средиземноморския регион.

Факторите, влияещи на потоците от пристигания и приходи, както и тяхното разпределение в света, са широкообхвтни, но все пак ще се опитам да разгледам част от тях.

    • Факторни дадености в международния туризъм.

В действителност, факторните дадености са ресурсите и факторите, способни да продукцията на международни туристически услуги в дадена страна. Относителното изобилие на подобни ресурси, както изглежда, има решаващо влияние приобясняване позицията на дедена държава в международния туризъм. Факторните дадености са основните компоненти за производството на туристически продукти. Те съответстват на общите фактори, необходими за функционирането на цялата икономика, както и на факторите, специфични за туристическия сектор. Факторните дадености се делят на три категории:

  • Природни ресурси, историческо, културно и художествено наследство.

Природни ресурси са земята, въздухът и придодните дадености: природни забележителности, климат, морета, реки и езера, флора и фауна. Стойността на тези ресурси зависи от техните характеристики и достъпност, без които те остават
потенциални ресурси. Със средствата за достъпи организация на мястото, за експоатацията имза туристически цели,природните ресурси се превръщат в икономически тъй като задоволяват съществуващото търсене в международния туризъм. Експоатацията им обаче не трябва да води до тяхнотоувреждане или унищожаване. Следователно,необходимо е да се взимат ефективни мерки за опазванетона екологичното равновесие и да се създават ограничения при експоатацията им.

Кутурно-историческите ресурси са също така много важни за оценката на факторните дадености на една държава в туристическия сектор. Историческите паметници и произведенията на изкуството са важен мотив за международни туристически посещения. Трябва да се отбележи, че тези факторни дадености биха въздействали на туристическите потоци, самов случай,че се развиват и направят достъпни за туристите, което често изисква значителни инвестиции. Даденостите в природните и художествените фактори не са фиксирани – възможно е те да бъдат обогатени (например, с вноса на колекции отдруги държави). Европа и САЩ имат някои от най-добритемузейни колекции в света.



  • Човешки ресурси – заетост иквалификация.

Трудът е производственият фактор, който има най-значима и оспорвана роляв теорията на международната специализация.Ролята на труда в туризма е още по-важна, поради естеството му на сектор в услугите, изискващ голяма работна сила. Следователно, сравнителното предимство на туристическите фирми е в техните трудови ресурси и нивотонаквалификация на работната им сила. Съществуват и други важни съображения,които влияят директно на икономиката. Прагът на толерантност към чужденците може да се определи като максималният брой чуждестранни посетители, които биха били приети от местното население. Съществуват и няколкофактора, определящи прага на толерантност: приликите и разликите между двете групи (културни, езикови, социални, етнически и религиозни); продължителност на престоя;къде са настанени туристите (изолирано или интегрирано); поведението на посетителите и зачитането наместните нравствени стойности и т.н. Трудовите ресурси на една държава се определят и от нивото на квалификация на работната сила. Това определя мястото на държавата в международното разпределение на труда. Уменията
в международната индустрия са повлияни от нуждите за квалификация. Трябва да се прави разлика между постоянен и сезонно нает персонал, който попринцип е по-ниско квалифициран. Наличието наквалифициран труд има два различни ефекта. Първо, влияе на туристическите потоци и тяхното географско разпрееление според специализацията на страната-дестинация и второ, влияе върху движението на работната ръка. Поради липсата нависококвалифицирани мениджъри в хотелската индустрия, развиващите се страни се принуждават да наемат мениджъри,по принцип обучавани в чужбина, които да управляват хотелите,посещавани от чужденци.

  • Капиталови и инфраструктурни ресурси.

Международният туризъм е изключително капиталоемък отрасъл и капиталовите ресурси са изключително важни за него. Туризмът се нуждае от развита инфра и макроструктура, средства за транспорт и настаняване, регионално и местно развитие. Инвестициите изискват големи капитали и в това отношение туристическото производство е сходно с тежката промишленост. Основните капиталови ресурси на една държава имат определяща роля заикономическото развитие на международния туризъм. Държава, богата на природни ресурси,но с ограничен капител, няма да развие достатъчно международния си туристически сектор, защото няма да може да закупи нужното оборудване. Такава е ситуацията в повечето развиващи се страни. За тях са много важни финансовата помощ и капиталовите и технологични транфери.

Комбинацията на трите главни групи факторни дадености изгражда базата на международаната специализация на страните при износа на туристически услуги.



  • Технологичен напредък и иновации.

Техническите нововъведения в туризма засягат предимно инфраструктурата, информацията и промоциите, развитието на нови продукти и маркетинга. Туристическата инфраструктура използва все повече нови технологии,особено в настаняването, услугите в хотела и резервациите. Иновациите могат да снижат себестойността (нови материали, енергийни икономии,електронно предаване на данни, нов тип управление, методи за резервации и заплащане),но също така, създават нови туристически продукти (центрове за развлечения, ваканционни комплекси). В повечето развити страни,технологичният прогрес означава, че туристите могат да получат определени услуги чрез автоматизация, пестейки по този начин от
себестойността на вложения човешки труд. Такава е функцията на минибарчетата в хотелските стаи, кухненските боксове, автоматичните услуги и т.н. Туристическият маркетинг сигурно е областта, спечелила най-много от напредъка в технологиите с развитието на софтуер за мениджмънт в реално време за информация, резервации,предоставяне на услуги, фактуриране и плащане с кредитни карти.

    • Сравнителни себестойности и международен туризъм.

  • Цени.

Цените са важен мотивиращ фактор в международния туризъм. Ниските цени на туристическите продукти в определени страни са обяснение за успеха им при привличането на туристи от страни, които по-принцип имат по-висок стандарт. Разликата в туристическите цени в различните държави се дължи на различните нива на заплатите. Туризмът е свързан с човешки труд и разходите за заплати съставляват голям дял от цените на готовите продукти.

  • Себестойност на транспорта.

Тенденциите в себестойността на транспорта влияят на себестойността на туристическите продукти. Транспортната себестойност зависи от различни елементи, най-вече технологични (адаптиране на начините за превоз към нуждите на международния туризъм), структурата на транспортните компании, цените на горивата иправителствената политика. В частност определени политически решения са насочени към намаляване на себестойността на транспорта за международния туризъм.

    • Разходите за транспорт в туризма могат да се снижат чрез “петролни бонове” или магистрални и таксови отстъпки за чуждестранни посетители.

    • Цената не железопътния транспорт може да привилигирова туристите чрез тарифи с отстъпка (Франция, Италия, Германия, Канада).

    • Споразуменията за снижаване на тарифите за редовния въздушен транспорт, както и либерализацията на чартърните превози, са основно изискване за развитието на туристическите потоци към дестинации, обслужвани с наземен транспорт.

  • Себестойност на настаняването.

Себестойността на настаняването оказва директно влияние върху туристическите придвижвания, особено в периоди на икономическа криза и високи енергийни разходи.

В действителност,когато транспортните разходи са високи,поради високата цена на енергоносителите,туристическата себестойност “компенсира”, слагайки ограничения на цените на настаняването, така че пакетът услуги да стане според покупателната способност на туриста. Себестойността на настаняването се влияе от няколко фактора:


  • Използването на нови технологии в стоителството, оборудването и обзавеждането.

  • Заплащането на труда и производителността му имат голямо значение при сравняването намеждународните себестойностти на настаняването.

  • Себестойност на туристическите услуги.

Туристическите услуги,като изключим транспорта и настаняването, са тези,свързани с хотелиерството, храненето и различните развлекателни услуги. Тяхната себестойност е трудно измерима за различните страни, защото предлагането на туристически услуги е карйно разнообразно.

  • Валутна политика имеждународен туризъм.

Относителните себестойности на една страна спрямо друга, се влияят от разменните курсове и понякога това оказва силно въздействие върху международния туристопоток. За определени страни,особено тези около Средиземно море, валутната политика е основа натяхната политика по отношение на международния туризъм. Това позволява на тези страни да поддържат и даже да подобряват кокурентните си туристически цени, въпреки често високите инфлационни темпове. Въпреки, че международният туризъм може да се окаже чувствителен към движенията на валутните курсове, нестабилността му се ограничава отпотребителските навици.Ценовите колебания влияят повече на продължителността на престоя, отколкото наброя на пристигналите туристи.

  • Икономически и социални фактори.

Те могат да се обощят като “време и пари” или с други думи, количеството свободно време и равнището на доходи.

Наличието на свободно време е основно условие на туристическото търсене. Съкращаването на работната седмица и удължаването на платените отпуски са определящи фактори за развитието на туристическото търсене. В резултат на тези фактори нараства наличното свободно време.

Доходите са вторият мотивационен фактор за международния туризъм и създават туристическо търсене. От международна гледна точка изглежда,че има връзка между БВП и броя на пътуванията на туристи от дадена страна. В страните с по-висок БВП на глава от населението има и относително по-високо ниво на туристическо търсене. Влиянието на доходите върху туристическото търсене зависи и от тяхното разпределение.


  • Лични фактори.

Личните фактори са индивидулните вкусове и предпочитания,които влияят на туристическото търсене. Тези фактори са много и производителите на туристически услуги трябва да изучават вкусовете и предпочитанията на емисионните пазари най-вече чрез провеждане на маркетингови проучвания. Тук се вкючват иличните мотиви на туристите,които включват:

    • Отдих и ваканции – основни мотиви за пътувания извън работно време и извън периодите на професионална активност.

    • Бизнес пътувания – пътувания,предпиемани в обхвата на професионалната дейност: тази категория включва търговските пътници,екипажите на самолети при кратки и по-дълги престои,представители на правителствени и международни организации, пътуващи по задачи и инженери по инсталирането, коитопрестояват в чужбина за по-малко от година и са ангажираниоткомпании, базирани извън страната, в която се извършва инсталирането.

    • Конгреси и други форуми.

    • Лечение – пътувания помедицински причини за получаване на лекарска помощ или за подобряването на здравословното състояние чрез превантивно лечение. Тази категория включва всички терапевтични процедури и посещението на курорти с минерални извори.



    • Учение – посещение в чужбина за курсове или обучение в учебен център за една или повече академични години.

    • Религия – поклонения и пътувания до светилища.

      • Военни положения и болести.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница