16 май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.03.2018
Размер413.78 Kb.
#62126
  1   2   3
16 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



В урологията в Пловдив

Издирван автокрадец се крие в болница
ЕЛИ КРУМОВА

Издирваният под дърво и камък от 2 седмици автокрадец и спец по джиповете BMW Боян Шопов-Картофа беше арестуван в петък в пловдивска болница.

Джамбазът бил приет в урология­та на МБАЛ „Пловдив" в сряда с тежка бъбречна криза. Изследвани­ята показали, че има камъни в бъб­реците. Затова докторите предло­жили да ги разбият с лазер, научи „Телеграф". Бандитът се съгласил, но точно преди операцията влетели ченгетата и го арестували.

Боян Картофа се возеше в джипа на убития при акция „Хиените" край магистрала „Тракия" Васил Тонкев. Както „Телеграф" писа, преди две седмици хората му свиха два джи­па от Велико Търново и Пловдив, след което бяха сгащени край Па­зарджик. При акцията Васил бил прострелян в черния дроб и умрял от загуба на кръв. Като видял, че приятелят му умира, Боян скочил от колата и избягал. Третият от банда­та-Христо Томов, който карал вто­рия джип, бил арестуван още тога­ва. „Не е вярно, че за 28 секунди кра­да джипа. Паля и тръгвам само за 10 секунди", се изфукал при разпи­тите Томов.




Лекарствата поскъпват от 2014 г.
Лекарствата ще пос­къпнат заради нова ев­ропейска разпоредба, която въвежда стикери върху всяка опаковка.

Очаква се всеки момент Европарламентът да пуб­ликува директива за бе­зопасност на медикамен­тите. Ако и Еврокомисията я одобри, системата ще заработи от 2014 г.

Стикерът ще има сери­ен номер, национален идентификационен но­мер, номер на партидата и срок на годност. Така крайният потребител мо­же да бъде сигурен, че купува качествен про­дукт. До края на година­та ще бъде създаден и единен регистър на лекарствата, което също ще спомогне за гаранти­рането на качеството.

Заложената стратегия изисква влагането на много средства, което ще се отрази и върху цената на лекарствата, каза Моника Дерекю-Поа, шефка на Европейската асоциация на фармацевтичните търговци на едро. Спо­ред нея към момента ня­ма как да се прогнозира с колко ще е оскъпяването. Около 2% от лекарства­та, които се продават у нас, са фалшиви, твър­дят търговците на едро. Според тях стикерът ще прекрати злоупотребите.




Махат перде на очите с нова техника
Две операции за махане на перде на очите чрез лазер­на техника бяха направени на живо вчера във ВМА.

Там присъстваха близо 200 специа­листи от цялата страна, както и 30 македонски хирур­зи. „Искаме да да­дем популярност и да затвърдим мето­диката за такъв тип операция", каза доц. Лъчезар Вой-нов, ръководител на клиниката по офталмология на ВМА. Първата от двете операции,която бе­ше на 38-годишна жена, се състоя в СБАЛОБ „Зора" и беше проследена чрез телемост от лекарите. Екипът, който проведе опе­рацията, беше наче­ло с доц. Петкова, която обясняваше подробно всеки етап от нея. Втората операция от отделе­нието на ВМА нап­рави д-р Константин Ленис, завършил и специализирал в Медицинска акаде­мия в София, а по-късно създал очна клиника към един от университетите в Стокхолм. Въпреки изумителните тех­ники, които бяха по­казани, доц. Войнов посъветва младите си колеги да не заб­равят класическите методи на работа.




Регистър и специален знак ще пазят лекарствата от фалшификации
"Доскоро бяха фалшифицирани предимно хапчета за отслабване, но вече посягат и на животоспасявщи медикаменти." Моника Дерекю-Поа, изпълнителен директор на европейската асоциация на фармацевтичните търговци на едро.
Нели Чолашка

До края на годината в България ще има единен регистър на лекарствата, обяви Димитър Димитров, директор на "Софарма трейдинг" и председател на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ). Основен инициатор за създаването на този регистър е именно БАТЕЛ и тя ще купи и предостави ноу-хау за него от сродна европейска асоциация, обясни Димитров.

Идеята е достъп до регистъра да имат агенцията по лекарствата, Националната агенция по приходи (НАП), търговците, производителите и аптеките. Това ще гарантира прозрачност на пазара и качеството за крайния потребител, твърдят търговците.

Допълнителна защита срещу фалшифициране на медикаментите ще бъде осигурена чрез специален баркод и знак за безопасност. Това предвижда променената неотдавна европейска директива за безопасността на лекарствата, обяви пред журналисти в София Моника Дерекю-Поа, изпълнителен директор на европейската асоциация на фармацевтичните търговци на едро.

Очаква се промените в директивата да бъдат публикувани всеки момент в европейския журнал и после държавите от ЕС ще имат срок от 18 месеца да изпълнят новите изисквания за опаковките на лекарствените продукти. Баркодът ще съдържа информация за серийния номер, идентификационния номер и срока на годност на лекарството.

Той ще се поставя от производителя и чрез специални апарати ще може да бъда разчетен от дистрибуторите и аптеките. Отделно от това ще има знак, за който все още не е ясно как ще изглежда, който ще гарантира, че опаковката не е отваряна. Информация за всички произведени в ЕС медикаменти ще се събира на национално ниво и после в единен регистър на ЕС. Това може да доведе до поскъпване на лекарствата, призна Дерекю-Поа.

Доскоро бяха фалшифицирани предимно лайфстайл продукти като хапчета за отслабване, но през последните години фалшификаторите посягат и на животоспасявщи медикаменти, обяви Моника Дерекю-Поа. Най-големи опасности при купуването на медикаменти крие продажбата през интернет, напомни тя.

В световен мащаб през последните три години са заловени 7.5 млн. опаковки фалшиви лекарства, казаха от БАТЕЛ. Като дистрибутор сме имали 3-4 случая на фалшиви лекарства в страната, които се е налагало да изтеглим от пазара, уточни директорът на "Софарма трейдинг".




Достъпът до информация - политическа воля ли липсва или ръководна способност
Александър Кашъмов

Наскоро публикуваният доклад на "Програма Достъп до информация" (ПДИ) за състоянието на достъпа до информация не показва особен напредък на държавните институции в тази област. За разлика от броя на заявителите в България - 24-25 хиляди годишно за последните няколко години, които се нареждат на трето място в света пропорционално на населението (според класацията на Роже Флюгелс), стъпките на публичната администрация към прозрачността са доста тромави и несигурни. Не подхожда да са такива обаче при 11-годишната възраст на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Лесно можем да направим извода, че

достъпът до информация е свързан с благосъстоянието на хората

като отчетем, че основните категории търсена обществена информация са свързани с контролната дейност на администрацията, отчетността й и разходването на обществени средства.

Дали и в каква степен информация се отказва се вижда не от броя на отказите, а от характера на отказваната информация. Така например информацията за разходване на обществени средства по договори между държавни институции и частни фирми продължава да бъде предоставяна в неудовлетворителна степен или просто отказвана.

С изменението на ЗДОИ през 2008 г. се въведе задължение за администрацията да проверява наличието на надделяващ обществен интерес от предоставяне на информацията, дори когато тя попада в законовите ограничения за достъп. Според правителствения доклад за състоянието на държавната администрация през 2009 г. при надделяващ обществен интерес са издадени решения по 3.1% от подадените заявления.

Сред информацията от такъв интерес попадат данни за страните, подизпълнителите, правата и задълженията, предмета, цената, условията и санкциите по договори на публичните институции с частни фирми. Въпреки това до момента например журналистът от в. "Капитал" Росен Босев не е получил достъп до правителствения договор с "Майкрософт" независимо от дългогодишните дела. Кметът на Пазарджик пък отказа мълчаливо през 2010 г. на местния в. "Виделина" не някаква чувствителна информация, а броя на договорите на общината и размера на неплатените суми по тях от 2007 г. насам.

Все пак вследствие изменението в закона някои институции започнаха да предоставят договори. През 2010 г. журналистката от БТВ Генка Шикерова получи копие от договора между МВР и "Сименс" за новите лични документи, договори предоставиха и други институции, в това число Министерският съвет. Паралелно с тези случаи обаче се развиват нови "тактики" от администрацията за ограничаване на достъпа до информация.

Така например след решение на Върховния административен съд Министерството на правосъдието бе задължено да предостави на гражданина Вилям Попов около 60 консултантски договора, сключени в периода 2003 – 2008 г. Решението бе изпълнено, но любопитното е, че имената на всички консултанти са заличени в документите.

Не по-малко оригинален е частичният достъп, предоставен от кмета на Смолян по искане за достъп до два договора на общината за третиране на отпадъци, сключени през 2006 г. и 2008 г. Копия от документите са предоставени на заявителя – в. "Отзвук", но със заличена цена на сделките. Става въпрос за 15-годишен ангажимент, свързан с третиране отпадъците на общината. Дали целта на закона – гражданите да си съставят мнение за дейността на институцията – в случая общината, може да се постигне с този частичен достъп?

Още по-любопитен факт е, че при справка за двете сделки в онлайн регистъра на обществените поръчки в графа "Стойност на договора" фигурира числото "0". Произволно търсене в записите на други договори за обществени поръчки показва, че

поръчките с "нулева стойност" са често срещано явление

Дали попълването на данни за договорите зависи от вкусовите предпочитания на отговорните длъжностни лица, или е задължително и някой е попълнил документ с невярно съдържание - с изясняването на този въпрос трябва да се заемат институциите по контрола. Засега остава впечатлението, че липсва контрол и координация от страна на държавата както при предоставянето на информация от различни институции, така и при задължителното публикуване на информация.

Ефективното решаване на посочения проблем предполага законово задължение за публикуването на целите договори в онлайн регистъра на обществените поръчки. В противен случай половинчатите отговори и търговските тайни ще продължат да стоят над правото на обществото да знае. Още повече че

колкото е по-съществена една сделка, толкова по-недостъпна е информацията

Тайна на руската фирма доставчик се оказва например документацията, представена пред Агенцията за ядрено регулиране, за да разреши използването на нов тип гориво в АЕЦ "Козлодуй" през 2004 г. Така информация, свързана с гарантирането на живота и здравето на хората, се оказва собствена тайна на частна фирма и неподлежаща на обществен достъп.

През 2011 г. бе обявена за недостъпна и финансовата обосновка на проекта АЕЦ "Белене" със съображението, че притежаващата я НЕК не била задължена по ЗДОИ да предоставя информация. Излиза впрочем, че както според фирмата милиардер, така и според няколко съдебни състава НЕК ЕАД не била публичноправна организация и затова не била длъжна да дава информация.

Не се жалят усилия за проучването на практиката на Съда на Европейския съюз, за да се обоснове тази теза. Според решение на този съд общинска фирма за организиране на панаири във Финландия представлява публичноправна организация. Е, у нас


ключовата роля в управлението на енергетиката се оказва достатъчно маловажна

когато става въпрос за прозрачност.

Впрочем неспособността или нежеланието на държавата да координира и контролира предоставянето и публикуването на информация се потвърждава от официалните годишни доклади за състоянието на администрацията. В тях са констатирани противоречиви практики в администрацията по регистриране на устни искания за информация и по приемане на електронни заявления, липса на създадени места за четене на документи въпреки нормативното задължение от 2007 г. и липса на каквито и да било наложени санкции за неизпълнение на ЗДОИ (не стига че глобата е само до 100 лв.).

За сметка на нуждата за уеднаквяване на практиките и стимулиране за изпълнение на закона през 2009 г. бе премахната институцията, която се занимаваше с това – министърът на държавната администрация и административната реформа, без да бъде заменена с нищо. Годишният доклад за състоянието на администрацията (вкл. по изпълнението на ЗДОИ) се изготвяше от правителствена дирекция, а сега функциите са възложени на отдел.

Кой е отговорен за отстраняване на проблемите остава неясно, но докладът за 2010 г. предстои да се внесе от премиера в Министерския съвет. Щом по време на проучването на ПДИ през тази година институции се втурнаха да изпълнят законовите си задължения, за да не бъдат оценени зле, значи толкова повече една компетентна институция би дисциплинирала администрацията. Въпросът е политическа воля ли липсва или ръководна способност, за да се направи това.

Авторът е ръководител на правния екип на "Програма Достъп до информация"




Патолозите във Варна все пак ще стачкуват в понеделник. 500 аутопсии се правят годишно там, а дълговете към медиците само от МВР са за над 50 000 лв., обявиха от катедрата по съдебна медицина. До 2-3 дни лекарите ще си получат неизплатените средства, обещаха от МЗ.


Обучение на парамедици започва до есента, каза във Варна министърът на здравеопазването Стефан Константинов. Той обясни, че след като провел разговори с БЧК и медицински университети, се обнадеждил, че тази идея ще се реализира.


В Русе пак ще се учи за медсестри
Николай КАЛАМОВ

Тридесет и пет медицински сестри и акушерки по държавна поръчка ще приеме за първи път т. г. Русенският университет, съобщи ректорът му проф. Христо Белоев. Обучението по тази специалност се възстановява. Преди една година в крайдунавския град беше закрит институтът за медсестри. Сред обявените четиридесет и пет специалности за 2684 студенти има пет нови. Броят на кандидатите е увеличен със сто двадесет и четири спрямо миналата година. Освен медицински кадри в русенската Алма матер вече ще се подготвят специалисти за експлоатация на флота и пристанищата и климатизация, хидравлика и газификация. Специалността европеистика и глобалистика ще се изучава на английски език. С ново име и съдържание са телекомуникационни системи, евро-пеистика и многостепенно управление и компютърни науки. В Русенския университет признават за конкурсни зрелостните изпити, положени от 2008 г. насам. За право, промишлен дизайн и кинезитерапия те се полагат задължително в годината на кандидатстване. Приемът на документи за завършилите средношколци в Русе е от 20 юни до 5 юли, а ден по-рано приключва срокът при подадени документи в други градове. За кандидати с висше и колежанско образование датите за внасяне на документите са 1-5 август.




Германия търси да наеме 2 млн. чужденци
Ваня ЕНЧЕВА

Спешно трябва да се създадат условия за приемане в Германия на 2 милиона квалифицирани работници от чужбина. Затова призова президентът на федералната агенция по заетостта Франк-Юрген Вайзе. „Немислимо е да се справим сами без целенасочена имиграция", призна Вайзе. Той предвижда, че до 2025 г. в Германия ще липсват 7 милиона специалисти. Това може да доведе до изнасяне на цели производства в чужбина. В момента незаетите във ФРГ са 2,9 милиона души. Те обаче не могат да запълнят свободните места в промишлените производства. Безработните в голямата си част са без необходимата подготовка. Най-голям глад има за среден технически състав. Германската икономика прегази кризата. За първото тримесечие на тази година ръстът на брутния вътрешен продукт е 5,2% в сравнение със същия период на 2010 г. Засега не се оправдават очакванията, че в Германия ще пристигнат поне 140 000 работници от 10-те държави, приети в ЕС през 2004 г., за които бариерата за работа падна на 1 май. За българите това ще стане на 1 януари 2014 г. Наши специалисти и сега могат да работят в Германия, ако имат предварително сключени договори. Мераклиите обаче са малко - предимно лекари и компютърни специалисти.




Лекарският „риск" - в Наказателния кодекс
Така самоотвержените усилия за спасяване на живот ще се разграничат от престъпните грешки
Галина ТОНЕВА, зам. главен прокурор

Развитието на отношенията между лекарското съсловие и правоохранителните институции от последните месеци е доказателство, че конфронтацията не решава проблеми в полза на обществото. Няма разумен човек, който да не се прекланя пред тежкия, но изключително благороден и хуманен труд на лекаря, спасил безброй човешки животи. В същото време не са единични случаите, в които поради допусната лекарска грешка е настъпвала смърт или други увреждания на пациенти с тежки последици за тях и близките им. Но има и трета хипотеза - независимо от положените усилия от лекарския екип и използването на всички възможности на медицинската наука, да настъпи неблагоприятен изход за пациента. Именно тази хипотеза често води до сблъсък между медицинската общност и пострадалите - пациентът или неговите близки, който изисква внимателен подход при разрешаването му. Тъкмо тази хипотеза е в основата на идеята за законодателно регламентиране на понятието„оправдан медицински риск", лансирана и подкрепяна от прокуратурата. Правната логика за такъв наказателноправен институт е в изключването на обществената опасност на деянието, с оглед рисковия характер на медицинската дейност. Дефинирането на такова понятие в Наказателния кодекс няма за цел да гарантира „наказателна неприкосновеност" на лекарите при настъпил вредоносен резултат от действително допусната лекарска грешка. Въвеждането на такъв институт има аналог в чл. 13а от НК, дефиниращ понятието „оправдан стопански риск". Разбира се, естеството на обществените отношения, които би регулирал такъв наказателноправен институт, е много различно от тези, които са предмет на уредба в чл. 13а от НК. Но тъкмо затова изключително важно значение има съдействието от страна на лекарското съсловие за дефиниране на „медицинския риск" и рамките, които биха го определили като „оправдан". Защото това понятие само привидно има правен характер, но дълбоко изисква експертната дефиниция на медицинската наука. Смятам, че въвеждането на такъв институт в НК би имало положителен ефект в две насоки: Първо, ще се избегне ненужното образуване на наказателни дела и поставяне в безспорно незавидното качество на обвиняеми или подсъдими лекари и други медицински служители за инциденти, които очевидно не биха могли да бъдат квалифицирани като „лекарска грешка"; Второ, ще се избегне неоснователното въздържане от поемане на отговорност от самите лекари в случаи на критично състояние на пациент, от страх за наказателно преследване при неблагоприятен изход на лечението. Така най-пълно би се постигнал баланс на интересите на пациента и медицинския екип, който се грижи за неговото здраве. Надежда за намиране на верен подход за разрешаване на назрелите проблеми в обществото, свързани със случаите на „лекарска грешка" или „медицинска грешка" (терминологичен въпрос, който е предмет на медицинската наука), дава конструктивният диалог, започнат от Българския лекарски съюз (БЛС) след среща между неговото ръководство и това на прокуратурата, продължил на проведената кръгла маса на 7 април т.г. По този начин проблемът бе поставен във фокуса на обществения интерес. Ценна идея, лансирана от БЛС, която прокуратурата горещо подкрепя, е за създаване на база данни, съдържаща информация за лекарски грешки. Тя би дала възможност за своевременното им изучаване от цялото лекарско съсловие и всички медицински кадри, обсъждането им и избягване на повтарянето им в аналогични ситуации. Все във връзка с повишаване нивото на професионализма както на медиците, така и на правоприлагащите органи, наложително е да се направи оценка на препоръчваните и използваните досега експерти, назначавани по дела за престъпления по чл.123, чл.134 от НК (причиняване на смърт и телесна повреда поради немарливо изпълнение на занятие - б.ред.). Този род дела се решават основно на базата на заключенията на съдебномедицинските експертизи, тъй като не само разследващите органи, но и прокурорът, и съдът не разполагат със специални знания, необходими за изясняване на основни елементи от съставите на тези престъпления. Това обстоятелство поставя изключително високи изисквания пред експертите. А именно лекарският съюз има механизмите за подбор на най-добрите специалисти за нуждите на съдебно-медицинските експертизи. Лекарският съюз трябва да прецени как точно ще бъде решен този въпрос -дали да се сформират експертни лекарски комисии ли други формирования. Важното е тези структури да бъдат институционализирани, за да поемат отговорност за осигуряване на изискуемите експертни знания за нуждите на наказателното правосъдие. Което включва не само дела за лекарски грешки, а всички останали, изискващи съдебномедицински експертизи. В чисто експертен план сме готови да съдействаме за намиране на решение от гледна точка на правните механизми за легитимиране на тези структури. Посочените дотук идеи са изключително ценни, но тяхната реализация безспорно изисква време -надявам се не особено дълго. Така или иначе, докато те се превърнат в реалност, предлагаме две конкретни мерки, като първи стъпки в съвместната ни дейност, гарантираща постигане на баланс между интересите на гражданите, разглеждани като пациенти (за лекарите и медицинския персонал) и пострадали (за органите на съдебната система), от една страна, и интересите на лекарите и другия медицински персонал в случай на неблагоприятен изход от осъществена медицинска интервенция. Първата мярка е израз на обоснованата в последно време и осъществявана политика на прокуратурата за прехвърляне на отговорностите там, където могат да бъдат поети - т.е. в съответните специализирани държавни структури, разполагащи със специални знания и професионален капацитет да отговорят на конкретни обществени нужди. В изпълнение на тази своя политика, ПРБ е вече пред подписване на Споразумение за координирани действия с Изпълнителната агенция „Медицински одит", съгласно което сигнали за допусната „лекарска грешка" ще бъдат проверявани именно от агенцията, чрез възлагане на медицински специалисти. А не както досега - от органи на МВР и прокуратурата, които не разполагат с необходимите специални знания. Така ще се избегне ненужното образуване на наказателни дела при очевидна липса на извършено престъпление. Или -обратно, много по-бързо и категорично ще бъде установено наличието на основания за търсене на наказателна отговорност от лекари или други медицински кадри. Втората мярка, която следва да предприеме лекарското съсловие, засяга необходимостта от съществено повишаване на професионалното ниво на експертите и на качеството на съдебномедицинските експертизи. За целта е достатъчно научните дружества на лекарите да предложат най-добрите специалисти в техните направления за експерти. А списъците с тези специалисти, ведно със становище на Изпълнителната агенция „Медицински одит", да се съгласуват с лекарския съюз. Това са само първи стъпки, но са изключително важни. Защото очертават конструктивния подход за решаване проблемите, свързани с „лекарската грешка", който изисква съвместните усилия на всички институции и професионални гилдии.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница