22 март 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата02.06.2018
Размер0.66 Mb.
#71344
  1   2   3   4
22 март 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Заради високата цена на качествените се появи
Нова мода – силикон втора употреба

Преди слагали 280-300 кубика, а сега нерядко и над 400
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Появи се нова мода - импланти втора употреба. За това разказва националният консултант по пластична хирургия доц. Димитър Евстатиев, който сега ръководи клиника в болница „Токуда". „Вадил съм два различни импланта. Идвали са жени, а едната казва: да извадиш моите и да ги сложиш на приятелката ми! Подобни случаи са изключение, но съществуват." В инструкцията за употреба изрично пише: силиконовите

импланти са за еднократна употреба, пояснява специалистът. Цената им - от 2000 до 4000 евро, е основният разход в операцията за увеличаване на бюста. За труда си лекарите вземат 500-1000 евро. Дори намаление от 50% би накарало много жени да забравят за безопасността, смятат лекари. Още по-неприятно е, ако пациентката не знае, че се е сдобила с употребявани подплънки. Това е много трудно доказуемо.

„Един-единствен път съм слагал импланти втора употреба. Преди години дойде много бедна жена, шивачка. Казах й, ето тук имам един чифт, който е изваден. Мога да го пусна за стерилизиране, но ще ми се подпишете, че сте съгласна. Не съм я заблуждавал, че слагам нови импланти. Слава богу, не се е обадила оттогава, беше преди повече от 15 г.", припомня си хирургът.

30% от жените, които имат силикон, се връщат отново при пластичния си хирург

Понякога причината е усложнение. Някои анатомични импланти може да се завъртят и тогава трябва да се наместят оперативно. Повечето жени обаче се подлагат на втора операция, водени от желанието за по-големи импланти, обяснява доц. Димитър Евстатиев.

За последните 20 г. има промени в модата при естетичните корекции - търсят се все по-големи силиконови импланти. Преди години не слагали протези над 450 кубика. Те дори не се внасяли в Европа, а само в САЩ и Бразилия. „По-рано обикновено слагахме 280-300 кубика, а сега над 400 куб. не са изключение.

Балканската мода включва и залитане по големите плътни устни", казва доц. Евстатиев. Той участва в работна група на европейски специалисти по пластична хирургия, която обсъжда нови насоки за работа в бранша. "Ще приемем това, което отговаря на българските условия. Не сме длъжни да въвеждаме безумни изисквания като това - операционната да е поне 40 кв.м", обяснява той.

Пластичните хирурзи не могат да носят отговорност за материали с гаранция от производителя, смята доц. Евстатиев. Затова е много важно жените да внимават къде отиват за разкрасяване. Имало гафове особено с филърите. Слагат ги не само дерматолози и общопрактикуващи лекари,но и козметички. Бъркали микстури, в които не е ясно какво точно влиза. Казвали, че имат витамин А, ретинол, алое вера и др.

На българския пазар има и много нелегално внесени, най-вече от Китай, евтини филъри.

Вероятността да попаднем на съмнителни материали е голяма в кварталните салони. В реномираните клиники се ползват само материали с доказан произход, уверява доц. Евстатиев. Цената е висока, а и процедурата се повтаря през определен период. Ампулата струва над 280 лв.

Дори с качествени материали в пластичната хирургия винаги има риск. Възможни са алергични реакции, изместване на филъра, ако се сложи по-дълбоко. Усложнения може да има и от ботокса - понякога настъпва парализа или интоксикация.

Добрият лекар разяснява всички тези опасности предварително. Твърде много хирурзи без правоспособност и специалност се рекламирали като пластични, например във Варна, Бургас и Добрич, твърди специалистът. Единственият начин пациентът да е сигурен, че лекарят е правоспособен, е да види дипломата му. Прието е тя да се окачва в кабинета. Ако членува в Българската асоциация по пластична и реконструктивна хирургия, това също е гаранция за професионализъм, допълва доц. Евстатиев, който е неин председател. Най-масовите интервенции в пластичната хирургия са увеличаване на бюста, корекцията на нос и липосукцията. Наскоро се шумяло за атипикчен лимфом, който се у появявал при силиконови импланти. Среща се много рядко -0,000038%, и вероятността да те удари керемида по главата е по-голяма, шегува се доц. Евстатиев. Има жени, които отказват повдигане на бюста заради допълнителните белези

При някои хора има вродена склонност да образуват груби надигнати белези след операцията. При гръдните импланти може да се получи и капсулиране. Организмът възприема силиконовите подплънки като чуждо тяло и се стреми да ги изолира от останалите тъкани. Образува се съединителна тъкан, която понякога води до втвърдяване или изместване на импланта.



Преди да започне корекцията на нос, желаният ефект се обсъжда с помощта на картинки. Най-големият риск е да не стане точно така, както е било на картинката. Предварителният резултат идва на 20-ия ден, но окончателният е чак след 6 месеца. Отокът спада много бавно, предупреждава доц. Евстатиев.
Едва спасили пациентка с увредено съсирване

Случаят със смъртта на бизнесмен след липосукция в Пазарджик си остава единствен. В етичната комисия на асоциацията на пластичните хирурзи има жалби, но те не са свързани с увреждане, увери доц. Евстатиев. Мъжът скрил факти за здравето си. Започнал да кърви след операцията и бил преместен в "Пирогов". Развива полиорганна недостатъчност и умира.

В друга клиника жена премълчала за херпес зостер на половите органи и се подложила на липосукция. Получила усложнения.

Типичен случай на лекарска грешка беше пациентката с увредено кръвосъсирване, казва доц. Евстатиев. Анестезиологът отказал да участва в операцията. В лечебното заведение, където постъпила тя, обаче започнали работа с местна упойка. Жената прокървила и едва била спасена.
Д-р Христо Бояджиев: Това се прави от естетични, а не от пластични хирурзи

ВЕНЕЛИНА ИВАНОВА

- Може ли жените да слагат протези втора ръка?

- Не е редно да се поставят втори път протези, след като веднъж са били извадени от женско тяло. Защото каквато и стерилизация да се направи, винаги могат да останат частици от тялото на жената, в която са били за първи път. Аз лично никога не съм слагал употребявани протези и нямам такова намерение.

- Чували ли сте за подобни практики у нас?

- Чувал съм, че има колеги, които продават употребявани протези. Те намаляват цената им и жени, които не могат да ей позволят чисто нови, се съгласяват да сложат втора ръка подплънки в тялото си.

-Знаете ли кои ваши колеги предлагат употребявани подплънки?

-Сис сигурност пластичните хирурзи не го правят, това са обикновени или така наричаните естетични хирурзи. Нашата асоциация по пластична и естетична хирургия протестира срещу поставянето на употребявани протези.

- Попадали ли сте на пациентка, която идва за подмяна с нови, като преди това се е съгласила на ползвани вече подплънки?

- Не, в интерес на истината не съм. При подмяна на протези обаче съм попадал на такива, които пациентката не знае, че има.

Тоест тя е платила за дадена фирма, а в нея са поставени други импланти с друга марка.

Помня един случай преди повече от 20 години. Една пациентка, която се беше подложила на операция в някогашната Западна Германия, дойде за подмяна при мен, защото силиконът при пипане променяте формата си, оставаше смачкан и със следи от пръсти. Когато извадих протезите, се оказа, че те са друга марка.

-Как може пациентката да се предпази от подобна измама?

-Аз лично при подготовката за манипулацията, когато жената вече е на операционната маса, отварям пред нея кутиите с протези и тя вижда каква фирма са. А при изписването пациентката получава сертификат и гаранционна карта.

-Каква е гаранцията на протезите?

-Преди години поставях импланти със срок от 6 до 10 години.

Съвременните са доживотни. Нито една моя пациентка от 1972 г., когато направих първата имплантация в България на гърди, обаче не е дошла да смени протезите до момента заради дефект.
Д-р Ильо Стоянов: Жената може да се разболее и от СПИН

ВЕНЕЛИНА ИВАНОВА

-Д-р Стоянов, какво смятате за поставянето на импланти втора ръка?

-Това е абсолютно забранено от закона. Подобно нещо е подсъдно и който хирург си го позволява, попада под ударите на Темида.

-Какви са рисковете от поставянето на ползвани вече подплънки?

-Има риск от пренасянето на генетичен материал, тоест ДНК от един на друг пациент при поставянето на употребявани протези. По власинките на протезата остава и чисто белтъчен материал, той не може да бъде измит и почистен напълно. Този белтъчен материал хипотетично може да доведе до отхвърляне в следващия организъм. Възможна е и зараза със СПИН.

-Вие попадали ли сте на пациентка, която идва за подмяна на стари употребявани гърди с чисто нови?

-Подобно нещо е трудно доказуемо, защото 95% от жените у нас не разполагат с документи за протезите си. При повторна операция обаче на няколко пъти съм подозирал, че на пациентката са поставени протези втора ръка. Случвало ми се е дори при подмяна лявата гърда да е от една, а дясната от друга фирма.

-Как може жената да се предпази от подобна измама?

-Когато пациентката дойде при мен, след операцията тя получава епикриза и паспорти на имплантите, на които са изписани номерата им. Те се намират и върху протезите от вътрешната им страна. Серийните номера няма как да се заличат в организма, те са релефни. Документите, които пациентите получават, имат правна стойност.

Най-важното обаче е хирургът да има морал, той е положил Хипократова клетва. От огромно значение е и пациентката да му има доверие.

-Знаете ли за случаи, при които пациентки съдят хирурзите си за несъответствие между платена марка и имплантирана такава в тях?

-Разбира се, чувал съм за съдебни дела.


Свърши лекарство за болни от СПИН

Обществената поръчка се забавила, но от днес зареждат клиниките с медикамента
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Здравното министерство проявява престъпна небрежност към болните от СПИН, вече пети месец има проблеми с препарата кивекса, оплакаха се потърпевши.

Пропуснем ли го, има риск да развием резистентност към лечението, може да умрем, тревожи се Стефан Марков от София. Проблемът се появил през ноември. След като се вдигнал шум, здравното министерство го осигурило за около месец и после пак изчезнало. Това си е живо убийство на болни, по света виновни за подобни неща лежат в затвора, казват пациентите.

Действително се получи леко забавяне заради процедурите по обществената поръчка, обясни проф. Христо Тасков, зам.-шеф на експертния съвет по СПИН. Последното зареждане на болничните аптеки било в средата на февруари, но това не значело, че всички болни са засегнати. Вчера били подписани договорите с фирмата доставчик и тъй като тя разполагала с кивекса на склад, още днес в София, най-късно до четвъртък и в другите градове препаратът щял да бъде доставен.

Той потвърди, че не е добре да се получават луфтове в лечението, защото болните стават резистентни и възникват проблеми.

380 са пациентите на антиретровирусна терапия у нас, от тях 150 ползват кивекса, уточни проф. Тасков. Общо 17 препарата се комбинират по различен начин в антиретровирусното лечение според състоянието. Официално ХИВ позитивните у нас са 1200, реално се смята, че са много повече.


КОНТРОЛ

Здравната каса вече е създала организация за бързо отпускане на лекарствата за хора с редки болести, за поддържащо лечение на трансплантирани и за хормонална терапия на онкопациенти, които пое от 1 март. Одобрени са протоколите на първите 81 души с рак, днес се гледат молбите на още 225-има. Комисията е пуснала и медикаменти за 194 бъбречно трансплантирани, до дни ще се произнесе за нови 114. Медикаментите си вече могат да вземат 30 от поискалите 38 чернодробно трансплантирани и 113 хемофилици. Касата плаща само домашното лечение за хемофилия, спешните нужди покрива здравното министерство. Указанията за пациентите са на сайта на НЗОК.


Ако Гърция ни е пример за успех срещу кризата...

Защо може да се подведем с изводите от „оня доклад” на Световната банка
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Тези дни много се цитира докладът на Световната банка за кризата в България и региона. Най-вече се коментира твърдението, че с идването си на власт новото правителство на ГЕРБ е задълбочило кризата, защото е намалило разходите за здравеопазване и образование. В допълнение се цитират данни, че много семейства страдат от кризата, губят работата си, намаляват им доходите, не ходят на лекар, не си купуват лекарства, орязват разходите си за образование и т.н.

Като начало трябва да имаме предвид, че докладът се отнася основно за 2009 г. и началото на . 2010 г. Тоест той не обхваща целия период на кризата, а само част от него.

В същото време, понеже кризата още не е свършила във всичките изследвани страни (и не е била свършила през 2009 г, за когато се отнася докладът), все още е рано да се каже кои антикризисни стратегии са били най-успешни.

През 2009 г. Гърция беше давана като сравнително успешен пример. Тогава южната ни съседка увеличи драстично бюджетния дефицит и се твърдеше, че тази политика намалява ефектите от кризата, запазва работни места и спестява страдания на гражданите. Нашите синдикати и други популисти ни обясняваха как трябва да направим същото. Точно заради големите бюджетни дефицити, обаче, през 2010 г. Гърция фалира и изпадна в много по-тежка криза, с много по-голяма безработица, спад на доходите и , страдания за гражданите. Т.е. това, което някои смятаха за успешно през 2009 г. се провали -катастрофално само година по-късно.

Затова трябва да се внимава с крайните изводи на база на едно наблюдение в една-единствена година. Вероятно поради тази причина Световната банка планира да направи няколко поредни доклада, а няма да се ограничи само с един.

Нека сега разгледаме поред основните изводи точка по точка.

• Първото твърдение е, че разходите за образование са намалени -макар и малко, както казва Световната банка. Обаче статистиката на държавния бюджет е по-различна. Според отчетите разходите за образование през 2009 година не са намалени, а увеличени - от 2,18 млрд. през 2007-а, на 2,77 млрд. лева през 2008-а и на 2,84 млрд. лева през 2009 г. Увеличени са малко и като дял от БВП.

Няма никакво намаление, дори и малко, на разходите за образование. Всъщност самата Световна банка отчита, че родителите не са спрели децата си от училище заради кризата. Което в крайна сметка е най-важно.

• При здравеопазването е малко по-различно. През 2008 г. от бюджетния излишък бяха похарчени допълнително над 200 млн. лева за здравеопазване. През 2009 г. нямаше бюджетен излишък и подобни допълнителни разходи не бяха направени. Това е обяснението за по-ниските разходи за здравеопазване през 2009-а (отделно, бяха забавени плащания на здравната каса, но те така или иначе бяха платени по-късно). Няма някаква особена мистерия. Да не говорим, че всички знаем, че здравната система няма толкова нужда от пари, колкото от реформи, които да направят харченето по-ефективно.

С други думи, твърдението „ГЕРБ е задълбочила кризата, защото е орязала разходите за здравеопазване и образование" всъщност не е вярно от гледна точка на статистиката Тук обаче искам да подчертая, че въобще не оправдавам управляващите от ГЕРБ - ако правителството беше по-реформаторско и следваше бюджетна дисциплина, вече отдавна щяхме да сме излезли от кризата и да сме забравили за нея (както се случи в други страни). Но фактът си е факт - ГЕРБ не е виновна за това, за което я обвинява докладът. Виновна е, че спряха реформите под синдикален натиск и мисля, че вече бере „плодовете" на страха от реформи.

• Останалите данни на Световната банка едва ли са нещо учудващо. Основното твърдение е, че кризата засяга големи групи от населението и това, за съжаление, се случва при всяка тежка криза. В някои медии се цитира като шокиращ факт, че 6 пъти повече хора имат намалени доходи, отколкото е броят на уволнените. Но не е ли по-добре повече хора да работят, макар и с по-ниски заплати, отколкото да има масови уволнения.

Вярно е, че по време на кризата много хора не ходят на лекар, не си купуват лекарства. Обаче проблемът в много случаи не е само в кризата. Проблемът е, че дори в добрите времена има много хора, които нямат достъп до лекар -и този проблем е особено дълбок при ромите. Ако проблемът беше само в кризата, тя ще отмина и ще го забравим. Но всъщност няма да стане толкова лесно. Интеграцията на малцинствата на пазара на труда, в образователната и здравната система е дългосрочно предизвикателство и трябва да бъде мислено като такова.

• Между другото Световната банка споменава, че България както и други страни, е намалила осигурителната тежест в опит да насърчи заетостта. За съжаление, както си спомняме, заради липсата на желание за истинска пенсионна реформа, правителството отмени това намаление.

Това не е отчетено в този доклад на банката, но вероятно ще се отчете в следващия.

Накрая не бива да пропускаме и един друг важен извод на Световната банка - в началото на кризата твърде малко българи имаха спестявания, с които да посрещнат лошите времена. Спестяването е нещо важно и полезно, защото дава възможност семействата по-леко да преминават през периоди на кризи, безработица, проблеми и т.н. Затова въобще не мога да разбера постоянните критики към българите, че спестявали много в банки. Точно обратното. Българите спестяват твърде малко и затова не са подготвени за неочаквани събития.




Румяна Коларова, политолог
Борисов е с по-силни позиции в парламента от предишните премиери

Основата, на която стъпва АБВ, са интелектуалци, работили за Държавна сигурност
Мила Гешакова

- ГЕРБ и Борисов - плавно надолу, но без алтернатива - тази тенденция потвърждават сондажи на различни социологически агенции напоследък. Защо алтернативата отсъства и не е ли това спекулация?

- Нужно е време, преди хората да припознаят политическата алтернатива на управляващите. Досега това се решаваше в предизборна обстановка. Според мен нарастването на подкрепата дори за вече съществуваща партия ще се появи след лятото.

- Хората излизат на протести - напоследък срещу цените на горивата...

- Само допреди три седмици ставаше дума за сигурност, за арести, флашки, СРС-та. Беше учудващо, че икономическият компонент отсъства и от политическия дебат, и от коментарите на социолозите. Позитивно е, че икономическите теми се завърнаха. Това е много по-нормален начин да се оценяват и мерките на правителството, и промяната в ситуацията.

- Кое е особеното?

- През последните седмици има спонтанно възникващи протести на потребители на определени стоки, а не на социални групи.

За разлика от протестите на съсловия като учители, полицаи, земеделци, тези на потребителите обединяват хора, които имат малко общо помежду си. Повишената цена на горивата мотивира за протести и материално затруднените, и богатите с техните грамадни къщи и коли.

- Как изглежда новата тенденция през партийните пристрастия?

- До този момент си мислех, че БСП има шанс да препотвърди лявата си идентичност, която беше загубила по време на тройната коалиция. Но днешните протести изрично се дистанцират от типичните социално-икономически недоволства на пенсионери, безработни, уволнени, съкратени в западащи сектори. Протестират социално активни хора, с осигурени доходи. Това са недоволните данъкоплатци - те подкрепят десни партии.

- Само когато му бръкнат в джоба ли българинът излиза на улицата?

- Няма човек по света, който да излезе на улицата единствено заради идея. В нашия случай има натрупване на обстоятелства и политики, които говорят за специфичен профил на управлението на ГЕРБ.

- Какъв е той?

- Зад простите и ясни декларации за борба с корупцията и организираната престъпност, зад мерки срещу кризата от самото начало прозира отстояване на корпоративни интереси. Не мога да изброя всичките законодателни казуси, зад които прозираше тъкмо такъв интерес - на зърнопроизводители, на строители на ветрогенератори, на рекламите с “Мери Джейн”. Скандалите около СРС-тата също бяха около конкретни интереси. Но тази тенденция не е от вчера. Хората добре знаят, че след поредните избори спечелилата партия няма как да започне всичко наново. Затова бяха търпеливи.

- Какво промени ГЕРБ в крайна сметка?

- Позитивното в политическите решения на ГЕРБ е, че те са с конкретни резултати и са предвидими. Но пък са изключително “късогледи”, с близък времеви хоризонт и доста нескопосани.

ГЕРБ е като домашен майстор, който забива пирон в стената, но непрекъснато наранява пръста си с чука или удря стената... Усилията са видими, съпругата е недоволна, че пиронът е забит накриво, но работата все пак е свършена.

- ГЕРБ постигна успех в борбата с престъпниците, но не бяха ли това серия показни акции?

- През последните 2 г. за ГЕРБ беше приоритет да покаже на хората, че се слага край на безнаказаната корупция, престъпност и контрабанда на местно ниво. Рейтингът на Цветанов скочи не защото се показваше по телевизията, а защото показно на местно ниво удариха през пръстите известни на всички хора.

- Какво да направи властта, за да спре ерозията на доверието? Ремонт на кабинета решение ли е?

- Като нова и популистка партия, с по-директен контакт с избирателите ГЕРБ разчита на бързи реакции като тази на Йорданка Фандъкова към данъците на софиянци: “Недоволни сте от повишението, връщаме предишните данъци.” Приемането на оставката на Минко Герджиков (най-успешно оцеляващият зам.-кмет още от времето на Софиянски), е също силен ход. Защото през изминалите почти 2 г. ГЕРБ без колебание освобождава всеки, който за общественото мнение е сбъркал.

- Сондажите показват, че Цветан Цветанов губи височина.

- Така е, но все още е третият по подкрепа министър на ГЕРБ. Точно заради това най-глупавото би било Борисов сега даго освободи. Ако Цветанов си отиде, идентичността на ГЕРБ ще бъде ерозирана. Симпатизантите им ще кажат: “Премиерът вече удря наши хора, дали не ни предава?”

- Къде сгреши Цветанов?

- Започна да се изявява не само като вътрешен министър и вицепремиер, но и като външен министър, а дори и като министър на здравеопазването. Последният му гаф, когато обяви, че Германия вече няма негативна позиция по присъединяването ни към Шенген, беше действие на лаик. Координирането и публичното оповестяване на промяна по толкова чувствителна тема трябва да се прави от дипломати - т.е. от министъра на външните работи. Цветанов и Борисов бяха свикнали на еднозначната подкрепа на германски политици, работещи в сектора на сигурността. Мислеха си, че са си създали един вид комшулук с ключови политици в ЕС. Само че позицията на Германия за Шенген е продукт на сложни външнополитически отношения. Единственият начин Цветанов да остане министър още малко, е да ограничи полето на активността си. Най-успешният министър на ГЕРБ - Росен Плевнелиев, използва този стил брилянтно. “Искам да правя магистрали и останалото не ме интересува.”

- Какъв имидж трябва да търси ГЕРБ в бъдеще?

- Критиците наричат тази партия “мутренска”. Но ако се замислим, мутрите бяха необходими, защото бяха момчета, които изпълняват ясни и прости задачи, без замисляне. Няма импровизации, самодоволство, скрупули, претенции. Обикновените хора припознават като “свой” именно политика, който действа непретенциозно. Затова много от грешките на ГЕРБ не се преживяват от избирателите като негативи.

- Ще се случи ли нещо изненадващо наесен?

- Контролът върху парламентарното мнозинство на Бойко Борисов засега нараства, а не намалява. Депутатите на ГЕРБ не гласуват под натиск на друга партия. Това създава чувство за стабилност и поставя Борисов в по-силна позиция от Сакскобургготски и Станишев, дори от Костов.

Както навремето НДСВ използваше Бойко Борисов, така днес ГЕРБ използва Кристалина Георгиева. От публичните й изяви като комисар се очаква генериране на подкрепа за ГЕРБ.

- Какви са сценариите за президентските избори?

- БСП иска да създаде ситуация “Всички срещу ГЕРБ и “Атака”, печеливша е за левите. ГЕРБ все още не е идентифицирал основните си опоненти, нито е избистрил позицията си към кандидатите от “приятелски партии”. По презумпция се знае, че няма как ГЕРБ и “Атака” да имат общ кандидат, защото Волен вече се кандидатира. Друга сценография, която ни е до болка позната, а и декорите за нея са готови, е на втори тур ДПС да реши кой е победителят, а на първи да не подкрепи никой от основните играчи.

- Прогнозата ви за местните избори?

- Престижът на местните организации и лидери на ГЕРБ, както и на избраните депутати и кметове, зависи от резултата, който местните полицейски управления ще постигнат срещу “криминалитета” и корупцията. Избирането на Цветанов за шеф на предизборния щаб може да мобилизира полицейските структури и началници.

- Ще се превърне ли Георги Първанов в силен противник на Борисов на парламентарните избори през 2013 г.?

- Формацията на Първанов е замислена като контрапункт на “мутренската” партия, като движение на “експертите, които знаят как се управлява”. Проблемът е, че основата, върху която стъпва Първанов, са интелектуалците, работили за бившата Държавна сигурност. Тези хора печелят от оценката “при Тато беше много по-добре”. Тук идва въпросът - дали ако българите се откажат да гласуват за ГЕРБ на принципа “Тези са като нас”, ще изберат интелектуалците от Татово време, техните деца и внуци.


Родена е в София. Завършила е философия в СУ “Св. Климент Охридски”, профил социология.

Специализирала е политически науки във Великобритания и САЩ.

Доцент по сравнителна политология. Директор на магистърска програма по европейска интеграция.

Автор на много научни публикации, сред които книгата “Сравнително европейско управление”. Омъжена. Има двама синове.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница