23 август 2010 г. Тема: здравеопазване режат с още 10% талоните за преглед



страница1/2
Дата11.02.2018
Размер355.54 Kb.
#58015
  1   2
23 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Режат с още 10% талоните за преглед
Направленията за преглед при специалист са орязани с още 10%, след като в началото на годината бяха веднъж намалени с 30 %, каза д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз. Въпреки актуализацията на бюджета на здравната каса с 220 млн. лв. наскоро болници и лекари от доболничната помощ получават все по-малко пари. В средата на август на лечебните заведения бяха платени 65-68% от заработеното. Остават не-издължени по около 20% за предишните месеци назад до март. Стачната готовност на БЛС остава. Тази седмица започва съгласуване със синдикати и пациентски организации на протеста, насрочен за 1 септември. Дори премиерът Борисов не успя да укроти медиците. Той обеща, че проблемите им ще бъдат решени. Поне два пъти след това министър Симеон Дянков заяви „Пари няма. Забравете", поясни шефът на БЛС. Многократно сме искали от здравната каса да представи отчети какви средства постъпват по сметките й. Държавата осигурява учещи, пенсионери и други, но парите отиват в резерва, а не за здраве, убедени са в БЛС. На българите трябва да е ясно, че това ограничава възможностите за лечение както извън, така и вътре в болниците, посочи Райчинов. Пациентите усещали на гърба си затруднения достъп, но си го изкарвали на лекарите. Това обяснява зачестилите нападения напоследък над бели престилки.



Нелегални доктори церят по курортите
Медицински одитори ги ловят на всяка крачка

Прибират по 30 евро за преглед на черно
Силвия Николова

Нелегални доктори церят по Южното Черноморие. Най-много са те в Слънчев бряг, Свети Власт, Созопол и ваканционните селища наоколо. Това съобщи за „Монитор” Петя Стойчева – главен секретар на Изпълнителната агенция „Медицински одит”.

От петък медицински одитори кръстосват курортите и пишат актове наред.

Само за ден и половина те са засекли 15 нелегални доктори, които работят по Южното Черноморие, без да са се регистрирали в Регионалния център по здравеопазване. Други 25-има хукнали да се регистрират късно следобед в петък, щом разбрали, че медицински одитори проверяват наред.

Чужденците, особено тези след запой, са предпочитани пациенти от нелегалните доктори. Хората не преценяват под въздействието на алкохола, не се сещат, че са в страна, членка на Европейския съюз, и като здравноосигурени,

не бива да плащат

тъй като фондът им впоследствие се разплаща с доктора, и броят на нелегалните лекари колкото им поискат на ръка, разказа Петя Стойчева. За един преглед за главоболие от махмурлук и ожулено коляно от търкаляне след препиване цената при такъв доктор е минимум 30 евро, обясни главният секретар и допълни, че когато става дума за по-тежък случай, направо го отпращат на „Бърза помощ”.

Одиторите разказаха, че нелегалните доктори играят в комбина със собствениците на малки хотелчета от семеен тип, а също така и с хазяите, които взимат квартиранти за лятото. На практика те нямат оборудван кабинет. Собствениците ги викат при пациента, като му обясняват, че случайно при тях, точно в този момент е отседнал много известен български лекар. Обикновено един нелегален доктор бил „гост” на два-три, а на някои места и на повече малки хотелчета.

Нито един от заловените лекари не е отказал да подпише протокол за нарушението, днес ще им бъдат изпратени актовете за нарушения и постановленията за налагане на глоби, каза още главният секретар на „Медицинския одит” Петя Стойчева.

От 500 до 1500 лева е глобата

за такава дейност на физическо лице. На всички ще наложим най-високата цифра, зарече се Стойчева.

Проверки на медицинските одитори започват тази седмица и по Северното Черноморие. .



Линейки возят за левче на километър

Частни линейки возят като таксита за левче на километър както по Южното, така и по Северното Черноморие. От услугите им се възползват предимно чужденци.

Доктори пък им искат по 5 евро за инжекция. Нашенците минават и с по 30 лева за преглед, ако се излъжат да отидат при частен доктор в малко хотелче.

Срещу представяне на здравноосигурителната книжка лечението по морето е безплатно навсякъде при лекари и лечебни заведения, които работят по договор със здравната каса, припомниха от централата є в София.


Опасни АГ-та в Русе
Акушеро-гинекологичният комплекс в Русе работи в рискови условия за безопасността на бебета, пациенти и лекари, съобщи БНТ.Най-сериозно е положението в неонатологичното отделение. Контактите над кувьозите са правени допълнително и постоянно се повреждат. Използват се кислородни бутилки, които са потенциални бомби.“Имаме проблеми с всички съоръжения. Сградата е стара, в нея няма аспирационна система, нито система за сгъстен въздух, затова се налага да работим с компресори и с аспирационни помпи вместо с централна аспирационна система“, обясни завеждащата отделението д-р Нина Радкова.План за евакуация има. В залата, където трябва да бъдат преместени бебетата при авария или инцидент, може да бъде включен само един кувьоз. В момента апаратите, които работят, са пет.„Средства за обновяване не се влагат, тъй като е построена нова сграда на АГ комплекса, но от години тя стои недовършена заради липса на средства”, обясни д-р Радкова. .


РОМСКИ МЛАДЕЖИ СТАВАТ СТУДЕНТИ ПО МЕДИЦИНА
Ромски младежи ще бъдат обучавани по стипендиантска програма за студенти по медицина, съобщиха от институт „Отворено общество". Общо 74 са одобрените кандидати за новата учебна година. Младежите са поканени да участват в обучение по застьпничество в сферата на ромското здравеопазване, която започна във Велико Търново вчера и ще продължи до 30 август. Обучението цели да изгради както лидерски и компютърни умения, така и умения за общуване.


Уиски, кюфте и лекарска слушалка
Българските лекари като цяло са доказали не само че са добри медици, но са и не лоши мениджъри дори в условия на икономическа криза. Въпреки финансовите несгоди обаче българският лекар прави истински подвизи от героизъм, за да не липсва нищо на неговия пациент. Или поне липсите да бъдат незначително малки и да не се отразят на лечебния процес.

Оказва се обаче, че има и изключения. При това те съвсем не са малко. Утешението ни е, че тези изключения се случват само през летния сезон. Лекари от всякакви специалности, дори такива без каквато и да е, напъплиха по морските ни курорти да заработват на черно през сезона. При това заработките им съвсем не са за подценяване – 5 евро за инжекция, 30 евро да ти прегледат гърлото.

Колко ли биха поискали, ако се наложи да зашият прорезната рана на крака ти или да ти направят изкуствено дишане? Спокойно! Нашите доктори няма да ти поискат нищо, ако случаят е по-тежък. Но не защото за тях финикийските знаци не означават нищо. Нито пък защото същите тези доктори изгарят от алтруизъм да се раздадат на изпадналите в беда безплатно и без остатък.

Въпросните лекари няма да вземат нито стотинка, дори нито цент от болния, защото просто няма да го прегледат. Всеки по-сложен случай те директно препращат на центровете за спешна помощ, които на свой ред карат клетника, имал неблагоразумието да се разболее на нашето Черноморие, в големите държавни болници. Причината е, че въпросните люде работят нелегално по морето, при това малцина от тях не за първи сезон. Схемата е проста, но работи безотказно. Защото втората страна в нея, като в това число не влиза пациентът, е хазяинът на къщата под наем или собственикът на малкото хотелче, които ги прикриват и водят при болния. След разплащането остават доволни поне две от страните. Рядко едната от тях е болният.

Това лято инспектори от агенция „Медицински одит” направиха хайки в курортите ни и изловиха не един и двама нерегистрирани доктори. С налагането на глоби обаче проблемът едва ли ще бъде решен. Защото какво означават някакви си 1500 лева постановление на глоба на нелегални лекари, при положение че това е заработката му за седмица. И то в най-лошия случай.

Ужасяващото е, че практиката да се удрят чужденците не само в грамажа на уискито и съдържанието на кюфтето вече се пренесе и в лекарските кабинети. При това тази практика не е от вчера. Доктори с манталитета на сервитьори от времето на зрелия соц да лъжат летовници трудно може да се преглътне.

Което провокира съвсем логичния въпрос: Българският лекарски съюз знае ли за гешефтите, които вършат някои люде с медицинска диплома в джоба? И ако съсловната организация знае, докога ще търпи някакви търгаши с най-хуманната професия да петнят името на цяло едно съсловие?

Защото едва ли на някого от нас е безразлично дали неговият лекар съпреживява проблема му или плюе зад гърба му, щом затвори вратата на кабинета зад себе си. Защото всички ние плащаме здравни осигуровки така, както плащат и чужденците, които имат всички права да бъдат лекувани нормално у нас. Както и ние, когато изпаднем в беда в чужбина. И съвсем не на последно място - защото е твърде неприятно думата български лекар да звучи като нарицателно. Затова всички трябва да знаем защо търпим в редиците си хора като тези, които маскарят лекарското съсловие тук и там не за пръв път този сезон. Защото административните мерки на „Медицински одит” са едно, но тези на гилдията, дори да не са финансови, са по-страшни, защото са от професионалисти и хора, на които всички все още вярваме.





АТАКА иска проверки на аптеките по Черноморието
Спекулативно са повишават цените на най-масовите и търсени лекарства, които се продават без рецепти
Много аптеки по родното Черноморие спекулират с цените на предлаганите от тях лекарствени средства, явно гонени от желанието за лесна и бърза печалба точно в разгара на туристическия сезон. Така в крайна сметка се стига до истински куриози, когато цената на определени лекарствени продукти скача двойно в сравнение с обичайната им във вътрешността на страната, което е абсолютно недопустимо и затова още в началото на тази седмица ще поискаме от здравното министерство да направи проверка на въпросните обекти по черноморските ни курорти и да прекрати тази явна спекула, която на всичкото отгоре се извършва със здравето на хората, заяви народният представител на АТАКА Борислав Стоянов. "Самият аз като член на комисията за жалби на гражданите получих дузина сигнали за рязко разминаване в цените на определени лекарства точно в пика на сезона по морето, а впоследствие и сам се убедих на място, че такива случаи са реално явление. Явно определени недобросъвестни търговци с лекарствени средства разчитат на огромния туристически наплив, включително и от чуждестранни граждани, които съвсем нормално е да не са запознати точно с това за какви пари се продават обичайно конкретни лекарства, за да завишават спекулативно цените на предлаганите от тях препарати. Затова тук твърдо и безкомпромисно трябва да се намесят съответните контролиращи органи, защото чрез тази ценова манипулация отделни хора си пълнят джобовете както за сметка на здравето на хората, така и за сметка на имиджа на нашите морски курорти, а това категорично не трябва да се допуска", каза Борислав Стоянов. Народният представител на патриотите разкри, че неговата проверка е установила, че се повишават цените на онези лекарствени продукти, които са сред най-масово употребяваните и най-търсените през целия туристически сезон и за които се продават без рецепти. "Става въпрос за препарати, които по традиция са масово употребявани от хората най-вече заради невисоката им цена. Ярък случай за подобна спекула се разигра например с препарата "имодиум", който се дава без рецепта и е популярно средство за бързо прекратяване на симптомите при така характерните за летния сезон масови случаи със стомашно-чревни заболявания, които и през август отново бяха често срещан проблем при стотици туристи. Така въпросното лекарство се продаваше на цени по 8.50 лв. в определени аптеки в курортите ни на юг от Бургас, докато в самия Бургас цената му не надвишава 5 лева" разкри Стоянов.


Касата плаща на болници по 65%

Лечебните заведения трупат борчове
Диана ТЕНЧЕВА

Здравната каса е платила между 65% и 75% от парите, изработени от болниците през юни. Това съобщиха директори на лечебни заведения пред„Труд". „Много колеги сигнализираха, че са получили едва 65 на сто от дължимите от касата суми, далеч под обещаните от нея 80 на сто", добави д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС).

„Ние сме взели 70,6% от изработеното през юни", коментира д-р Динчо Генев, шеф на общинската болница в Харманли. Парите стигнали само да се платят заплатите и някаква част от електричеството. „Въобще не можем да даваме на фирмите средства за лекарства и консумативи, затова трупаме дългове", каза д-р Генев. Той е категоричен, че колкото и добър мениджър да си, като няма пари, няма и спасение от борчовете. И при университетските болници положението е същото. Така например „Св. Екатерина" е получила от касата под 70% от изработената сума за юни, потвърди шефът й проф. Генчо Начев.

От касата не плащали заради делегираните бюджети на болниците. Липсата на

пари е причината пациентите да бият лекари, каза д-р Райчинов. „Болните си мислят, че докторите не искат да им помогнат, а как да стане това, като няма пари?", риторично попита той. И даде за пример болниците в Русе, Ловеч, Кюстендил, където масово се приемат само спешни случаи. „Явно страната може без здравеопазване, защото само за него пари няма. Но няма да оставим нещата така, от идната седмица започват преговорите за национален протест", обясни д-р Цветан Райчинов. Очаква се той да е през септември.


Откриха защо са починали две родилки
Амниотична емболия или навлизане на околоплодна течност в кръвоносните съдове е причината за смъртта на двете родилки, починали в АГ отделението на благоевградската болница. Това е окончателната диагноза след аутопсиите на двете жени. Заради тях отделението бе подложено на инспекции.

Първата родилка почина през май т.г. 31-годишната лаборантка умря след раждане на третото си дете. Анна Апостолова изпаднала в шок и спешно я закарали във ВМА в София. Месец по-късно почина и 23-годишна от с. Долно Осеново.




Здравната каса пали съчките на протеста
Диана ТЕНЧЕВА

Здравната каса започна да плаща на болници по 65 % от изработените от тях пари. Като мираж изчезна обещанието й да им превежда по 80 % от дължимите суми. А някои доктори направо бяха започнали да мечтаят за тези 80 процента...

Обяснението на финансистите в държавата е, че няма пари. Това е пълна лъжа, защото за седемте месеца на годината са събрани с над 70 млн. лв. повече от здравни вноски, отколкото през 2009-а. Това показва справка именно на Министерството на финансите.

Едноличните решения на касата да плаща колкото тя прецени обаче ще докара грижи на управляващите. Защото балансирането на фиска на държавата с пари за здраве и погазването на Националния рамков договор подпалват съчките на задаващия се лекарски протест.

Той е планиран за септември, но с действията си касата все повече изтегля датата му към настоящето...


Депутатката от ГЕРБ д-р Геновева Алексиева източва здравната каса
С проф. д-р Православа ГУГУЧКОВА, офталмолог, разговаря Валерия Велева

- Проф. Гугучкова, как ще коментирате скандала с вашата колежка офталмоложката д-р Геновева Алексиева, депутатка от ГЕРБ, която журира дъщеря си за доцент?

- Аз, като единствения професор по очни болести не пенсионер, в момента не съм член на специализиран научен съвет по офталмология и не знам как точно е протекла процедурата по конкурса с дъщерята на доц. Алексиева. За тази история научих от вестник „Труд". Но от опита ми като предишен председател на същия този научен съвет мога да кажа, че винаги при подобни случаи член на съвета, когато се гласува конкурс за негов син или дъщеря, или близък, не само че не гласуваше, но и напускаше залата, за да не влияе с присъствието си върху конкурса. Това го изисква морално-етичният кодекс на академичната общност. Аз бях два мандата ръководител на катедрата по очни болести, където и доц. Алексиева работеше, и тя знае, и има пример как се действа в подобни ситуации.

- Вероятно д-р Алексиева не е допускала, че гласуването й в този конкурс ще стане публичен факт.

- Не знам. Съгласна съм с изявлението на председателката на Народното събрание г-жа Цецка Цачева, че доц. Алексиева е трябвало да подаде декларация за конфликт на интереси и да не гласува в този конкурс за дъщеря си. Това е елементарно и етично, за да не се опорочи конкурсът. Защото с такъв опорочен конкурс доц. Алексиева бе избрана, припомням си сега, за ръководител на катедрата по очни болести след законното приключване на моите два мандата. Тогава тя само с 4 гласа в катедрата елиминира другите двама много подходящи

кандидати: проф. Танев и доц. Петкова, които получиха в катедрата съответно 15 и 22 гласа. Затова нейното поведение в случая с конкурса на дъщеря й, която беше моя аспирантка, никак не ме учудва. Напротив!

- Във вашите среди, макар и със страх, който за мен е необясним, се намеква, че доц. Алексиева източва здравната каса. Възможно ли е това, вярно ли е, проф. Гугучкова?

- Ами да! Възмутително е поведението на народния представител доц. Геновева Алексиева във връзка с взаимоотношенията й със здравната каса. Като депутат в сегашното НС тя наложи в здравната каса болнична пътека за амблиопия при деца.

- Какво значи това?

- Амблиопия е т.нар. мързеливо око. Това заболяване навсякъде по света и у нас се лекува извънболнично, тоест амбулаторно.

- А защо доц. Геновева Алексиева го е включила в здравната каса за болнично лечение?

- Защото доц. Алексиева има своя частна клиника по очни болести при децата, работеща със здравната каса. А дъщеря й е назначена от нея също за шеф на детското очно отделение в очната клиника в Александровска болница. И двете -майка и дъщеря, имат интерес да идват пари от здравната каса по тази пътека. Това е едно перфектно източване на малкото средства за нашето здравеопазване. И най-важното - без никаква полза за пациентите!

- Как се лекува това заболяване?

- Мързеливо око се лекува само извънболнично - с упражнения на зрението, които се правят в продължение на месеци и години, докато се възстанови зрението.

С 3 дни приемане в болницата нищо не се помага и е даже смешно. Едно дете да влезе за 2 дни в болницата само и само да седи със затворено око и там нещо да се упражнява е много по-лошо, отколкото то да си е в домашна среда и амбулаторно да се лекува, тъй като това е много продължителен процес. У нас и в чужбина биха се смели на приемане на дете за болнично лечение с такава диагноза. По-добре парите да се насочват за заболявания и операции, които наистина се лекуват само в болнична обстановка, защото офталмологията не е само операции. Има и консервативни заболявания, които изискват скъпо лечение, от които болните страдат, за които няма пари в момента. Аз и моите колеги сме възмутени от подобно източване на здравната каса, тъй като знаем колко малко пари идват за тези сложни и тежки случаи.

- А колко струва тази пътека?

- Поначало очните пътеки са слабо платени, недостатъчно. Дали е 300 лв., не мога да ви кажа точно, да не сгреша. Приветствам усилията на сегашния здравен министър проф. Анна-Мария Борисова да сложи ред в здравеопазването при неговото недостатъчно бюджетно финансиране. Съчувствам на министърката, която трябва да преодолява

огромните трудности при реформата, които се създават от т.нар. законотворчество на такива народни представители като доц. Алексиева.

- Когато доц. Алексиева е предложила амблиопията да минава през здравната каса, не е ли искано мнение на експерти от вашата гилдия?

- Преди години, когато тя искаше тази пътека, ние, консултантите към здравната каса, се противопоставихме. И тогава това не се случи. Сега, преди месец и половина също бе поискано мнение в Лекарския съюз. Поканиха ни на съвещание, където 10 специалисти офталмолози от цялата страна изказахме мнението си и единодушно гласувахме, че тази пътека не е необходима и че тя е само източване на средства. Протоколът се пази в Лекарския съюз. Вероятно обаче доц. Алексиева е оказала някакъв натиск и нашето мнение не е взето предвид, защото заболяването е включено към здравната каса - не със самостоятелна пътека, а към друга - което е неправилно.

- Така, както ви слушам, д-р Алексиева не е само за оставка като зам.-председател на здравната комисия към парламента. Тя май е за разследване.

- Има си компетентни органи - административни, политически, партийни които могат да решат този въпрос.

Те биха могли да вникнат в проблема.

- А това източване известно ли е на колегите ви?

- Да, знае се от всички.

- Защо мълчат?

- Заради страха, който и вие сте забелязала. Много е страшно, когато някой с политически протекции налага правила за личната си изгода.

- Как намирате здравната реформа? Среща сериозен отпор, мнозина са на мнение, че отново не е намерен пътят за нейното провеждане.

- Бих могла да коментирам здравната реформа само по отношение на офталмологията - насоката е правилна. Да, трябва да се извадят някои пътеки от болничната помощ и да се поставят в извънболничната - амбулаторно. Това ще облекчи много заболявания и манипулации. И ще се даде тежест на сложните операции като кератопластика, витреална хирургия, които да останат в болниците, да може да има пари за тях. Тежките консервативни случаи също трябва да се лекуват в болнична обстановка, защото са скъпи лечения. Независимо дали болниците ще са частни, държавни или общински. Щом имат квалификацията и апаратурата да лекуват такива тежки заболявания - пътеките трябва да останат там и в тази насока усилията на проф. Борисова са правилни. Но има още много неща от реформата, с които ние не сме запознати. Тепърва ще ги научим. Важното е, че този управленски екип иска да сложи ред. А това е крайно необходимо.


Наше лекарство срещу рак? Да се докаже!
Мира Радева

Наше лекарство срещу рак? Да се докаже! Една от лабораториите в София, в които се извършват изпитанията на новите лекарства. Това се прави с изключителна прецизност и стерилност. Да се промъкне препарат без качества в аптеките ни е невъзможно.

Готов съм да дам на български производител моето лекарство срещу рак антималигнацит, но трябва да се разберем какво ще ми бъде заплатено, съобщи преди дни Продан Христов (87 г.). Той е български емигрант в Австрия, който преди повече от две десетилетия обяви, че е изнамерил лек срещу злокачествени заболявания. Препаратът му, съдържащ субстанции от див божур и овча опашка, действал върху растящите ракови клетки.

Дълги години Христов се опитва да го узакони, но това не става. Антималигнацитът не проби нито в Австрия, нито в другите европейски държави поради недоказана ефективност.

Защото да се промъкне в съвременната фармацевтична индустрия продукт с неизяснени качества е почти невъзможно. И България отказва да регистрира антималигнацита. Изследванията в лаборатории тук са показали, че ефект от него няма.

За какво става дума - за нов революционен препарат, който ще върне надеждата за изцеление на милиони хора или за мръсен бизнес с нещастието на болните? Ако е вярно първото, що за бездушници от високите етажи на медицинските власти спират производството на подобен препарат?

Ако пък става дума за далавера - кой дава право на Продан Христов да върти бизнес със страха на хората? В Австрия доскоро той експериментално е изработвал антималигнацит и го е продавал по няколкостотин долара за доза. Търсят го отчаяни българи, от Австрия, Швейцария, Белгия... Преди години в Германия се прави и шумна реклама на българския чудодеен лек. Само че пациентката Елфи Рийт от Саарбрюкен почива въпреки лечението. Следва убийствена статия в сп. “Шпигел” срещу Христов. Намесва се немското лекарско съсловие. Баварската федерална медицинска агенция завежда дело срещу Продан Христов и брат му Христо, чиято докторска титла не е медицинска, а от училище за търговия. Но това не пречи фирмената табела на частната им клиника (вила под наем!) в Бад Райхенхал да бъде подвеждаща “Д-р Хр. и Пр. Христови”. Според лекарската асоциация с твърдението си, че лечебното им средство е все още в клинични изпитания, братята хитро се промъкват през вратичката на немския закон за лекарствата и печелят луди пари. За стая в клиниката им преди години се е плащало от 2400 до 3300 дойче марки. Лекари от Мюнхен също предупреждават за съмнителния медикамент от растителни и животински субстанции.

Но много хора, сред тях и българи, твърдят, че те или близките им дължат живота си на антималигнацита. И настояват Изпълнителната агенция по лекарствата да преразгледа документацията на препарата, да го регистрира бързо у нас и да му бъде намерен производител. Сдружението на излекувани от рак с антималигнацит се срещна преди седмица с Бойко Борисов и го помоли за съдействие.

Зависи и от тях

* Бойко БОРИСОВ, министър-председател:

- Не мога да лобирам за регистрирането на продукта като лекарство. Продан Христов трябва да убеди българските здравни власти в ефективността на откритието си и тогава да го регистрира.

* Проф. Ана-Мария БОРИСОВА, министър на здравеопазването:

- Аз съм нито “да”, нито “не”...

* Проф. Иван ЧЕРНОЗЕМСКИ, известен онколог:

- Препаратът на Продан Христов не съответства на изискванията за лекарство срещу рак. Ние му направихме преди време изследвания и той не показа ефективност!

* Д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС:

- Въздържам се с категорично мнение. Нека първо препаратът издържи изпитанията!

Драконовски изисквания

От създаването до официалното регистриране и пускането в продажба на един нов медикамент в Германия са нужни между 12 и 15 г. Много важна е последната фаза - клиничните изпитания върху хора. Тя започва, след като са свършили експериментите върху опитни животни. Първо препаратът се изпробва за странични явления на 20 здрави доброволци. Следва тестване за качествата му и определяне на точната дозировка върху 300 пациенти. Едва тогава стартира изпробването на лекарството върху 500 до 1000 болни. В същото време на също толкова хора се дава т.нар. плацебо (фалшиво лекарство) или се прилага традиционното лечение. За да стане ясно дали новият препарат наистина е ефикасен.

Процесът завършва със заявка пред Агенцията по лекарствените средства и медицински продукти. Ако лекарството се допусне, 5 години (извън споменатите 15) се извършват строги медицински наблюдения. Едва тогава се пуска на пазара, но може и да бъде спряно.


Как се взима лиценз?
ГЕРМАНИЯ: Регистрацията на ново лекарство става за 12-15 г.

АВСТРИЯ: От 2002 г. времето за регистрация на медикамент е само 3 г., защото беше създадена Агенцията за здраве и сигурност на хранителните продукти.

САЩ и КАНАДА: Препарат се разрешава след като Държавната служба за лекарства го допусне до клинични изпитания. Нужни са поне 10 години.

БЪЛГАРИЯ: Въпреки усилията на “Труд” Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) в лицето на главния й секретар д-р Георгиев не предостави информация за споменатите срокове - кадрите в институцията били много заети. Едва ли това може да е причина данъкоплатецът да не бъде запознат с интересуващия го проблем. Доц. Данчев, шеф на Комисията за разрешаване на лекарствени средства, също отказа коментар заради конфликт на интереси. Но стана ясно, че в ИАЛ още НЕ Е ПОСТЪПИЛА ЗАЯВКА за ново проучване на препарата антималигнацит.

За автора на препарата Продан ХРИСТОВ
Той спаси детето ми
Ани МИНКОВА: Дъщеря ми Мария беше на 7 г., когато се разболя от тумор в мозъка. Оперирахме я, следваше лъчетерапия. Скенерът показа, че няма промяна. Свързах се с Продан Христов и Мария по схема изпи 65 опаковки от лекарството му. Сега е жизнена тийнейджърка.

Катя ПОЧЕВА, Пловдив: Детето ми почина от тумор на мозъка, когато беше на 13 г. Пред очите ми други деца със същата диагноза пиха антималигнацит и сега са живи и здрави. Вярно е, препаратът топи туморите, той трябва да бъде регистриран в България!


Не вярвайте - измамник
Ненко Р.: Не вярвайте на измамника Продан Христов, който върти мръсен бизнес със страха на хората!

Камен В., Плевен: Познавам Христов, който е биохимик и медик, колкото аз съм космонавт. Не мога да повярвам, че интелигентен човек може да се върже на наукоподобните му дрънканици.

Вики МАРИНОВА, София: Да се срещнете с излекувани и да говорите с тях не е никаква гаранция за действието на антималигнацита. Баща ми беше излекуван от способни хирурзи и лъчетерапия, но аз не твърдя, че е от мечото грозде, което пие, и не се опитвам да забогатея от продажбата му.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница