24 февруари 2014 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата23.10.2018
Размер0.6 Mb.
#94203
  1   2   3   4
24 февруари 2014 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Хомеопатията е новият хит в училище

Учениците с интерес към реставрация и агроекология
АНЕТА ПЕТКОВА

Специалист по хомеопатия и фитопродукти - това е новият хит в училищата през тази година.

Директорите на училищата с прием след 7-и и 8-и клас са обявили пред образователното министерство, че има интерес към специалността „технолог на хомеопатичните и фитопродукти". И са поискали повече места. Още в шест специалности ще има по-голям прием на гимназисти тази пролет. Това са - графичен дизайн, конструктивна реставрация, декоративна реставрация, мехатроника и агроекология.

Интересът към професионалните паралелки, които наред с дипломата за средно образование дават и тапия за занаят, се увеличава, отчитат в образователното ведомство. Миналата учебна година тези, които след 7-и клас са избрали да учат професия, са с 2,8 % повече в сравнение с 2012/2013, а след осми клас този процент е 9,8. Това е много важно за системата, тъй като години наред обучението по професия бе неглижирано, обясниха от министерството.

Броят на местата в езиковите, професионалните и профилираните паралелки ще бъде обявен през март. В момента комисия одобрява предложенията за свободни места. По предварителни данни те ще са около 37 000. Все още е рано да се каже дали ще има промени в приема за топ пет на езиковите училища - Немската, Английската, Френската, Испанската и Софийската математическа гимназия в столицата. Миналата година -Немската и Втора английска гимназия приема по 26 деца в клас, а не по 28 деца. Вероятно и тази година ще запазят тази тенденция, прогнозираха експерти.


И да не помага, не вреди
АНЕТА ПЕТКОВА

Паралелка по хомеопатия, клас по реставрация, група по мехатроника. Какво е това ли? Новите паралелки, към които има ученически интерес. Поне според директори на училища. Колкото и да му е мъчно на бизнеса, дето все търси стругари и готвачи, явно пак няма % да получи такива (спокойно, работодатели, има време да си го върнете).

По-важното е другото, че децата бавно откриват интереса си към професионалните училища. И искат модерни и съвременни професии като агроеколог. Защото видяхме какво произвеждат гимназиите и висшите училища - половината от хората с тапии са без работа или се трудят като продавачи. Ще кажете, че пазарът на труда ни е такъв. Вярно е, но все отнякъде трябва да се започне. И първата крачка е в училище. Друг е въпросът дали класът по хомеопатия няма да си остане просто поредната мода. Но, както се казва, може да не помага, но поне не вреди.


2000 джипита спират работа
Около 2000 практики на джипита в страната ще бъдат закрити до 3 юни. Това съобщиха от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ).

Причината е, че лекарите не са успели да придобият специалност „Обща медицина", каза председателят на дружеството Володя Василев. Само в София се очаква да престанат да работят около 300 лекари. Средно всеки един от тях обслужва по 1000 пациенти. Основен проблем за медиците е, че работят на 24-часови смени, а в същото време трябва да придобият квалификация, посочи Василев.

Предлага се да се удължи срокът за специализацията, както и да отпадне изискването за 16-месеч-ния срок за стажуване в собствената си практика, който е излишен за лекари с 10-годишен опит в областта.

От дружеството са съобщили за проблема на двама поредни министри на здравеопазването - Десислава Атанасова и Таня Андреева, но те отхвърлили предложенията им. Володя Василев посочи, че лекарите, които ще спрат да практикуват, ще бъдат изгубени в момент на криза в здравеопазването, в който доктори напускат страната. Според Василев е нужно спешно уреждане на проблема, защото до 2 г. той ще стане неразрешим.




Ако лекарите бяха импресионисти

Плевенчаните д-р Весела Димова и д-р Сергей Илиев общуват в рими от години
НИКОЛАЙ КРЪСТЕВ

Над 250 любители на поезията събра премиерата на първата книга на уникален български поетичен дует. Залата на хотел „Ростов" в Плевен се оказа тясна за желаещите да чуят лиричния рецитал на докторите Весела Димова и Сергей Илиев. Двамата прочетоха с чувство част от стиховете от съвместната си стихосбирка „Вярата в теб", издадена от „Хайни".

Римуващите с бели престилки са едни от най-добрите лекари в Плевен - кар-диологьт д-р Димова-Томова и хирургът доц. д-р Илиев - колеги още от следването си в Медицинския институт в града отпреди три десетилетия. Илиев пък от младежките си години е сред най-близките приятели на съпруга на Димова - проф. д-р Славчо Томов, в момента ректор на висшето учебно заведение в града.

Повече от четвърт век Димова и Илиев си разменят поетични послания без идея, че те един ден ще бъдат публикувани. Понякога между диалога в стиховете има много месеци, а друг път - само няколко часа.

Изданието бе представено така: „Тази книга е диалог между двама приятели, воден в продължение на много години. Стихове, мисли, притчи, откровения... Отговор на въпроси и въпроси без отговор - като ръце, протегнати през времето." „Вярата в теб" не е

просто сборник със стихове, това е поетичен дует на две души.

„Няколко приятели решихме да издадем книгата и да я подарим за 50-годиш-ния юбилей на Серго - разказа Весела Димова. - Запазихме тайната до последно и изненадата за него беше огромна."

За Сергей Илиев книгата е дебютна, а Весела Димова има издадени 12 стихосбирки.




Половината от българските лекари ще се пенсионират до 10 г.

Почти всички млади медици правят планове за емиграция
Дина Христова

Проблемите с липсата на кадри в здравеопазването у нас ще станат драматични до 10 г. Половината от действащите лекари дотогава ще излязат в пенсия, а повечето млади планират да се реализират в чужбина. Това показват изследване на Българския лекарски съюз за възрастовите характеристики на медиците и резултатите от допитване сред завършващите как виждат бъдещето си.
Средната възраст на лекарите у нас е 53 г. "Лекарите до 30 г. са само 5%. От 31 до 45 г. са около 25%. Близо 50% са от 46 до 60 г., които са в средата и края на своята кариера. И над 60 г. са 20%. Сумарно това означава, че лекарите, които в период от 10 г. ще напуснат здравната система, са половината. Тогава ще се усети още по-голям вакуум от специалисти, който не знам как ще се запълни, ако отсега не започне да се мисли", коментира зам.-председателят на БЛС Юлиан Йорданов. Проблемът е, че няма да има и кой да смени пенсионерите, тъй като около от 80% от току-що завършилите лекари смятат да заминат за чужбина. Това показаха резултатите от анкета сред абсолвентите медици.

Според д-р Йорданов и в прословутата здравна стратегия, която все още се обсъжда, не се отделя достатъчно място за развитие на човешкия ресурс в системата. Трябва да се оценят наличните кадри и да се определят реалните потребности в здравеопазването по региони, категории, специалности и възрастови групи, смятат в съсловната организация.

Председателят на БЛС Цветан Райчинов предупреди, че няма как с тези заплати и при тази липса на възможности за реализация да се задържат младите лекари в България. Няма и как да си внасяме от чужбина. Подуправителят на НЗОК Динчо Генев пък определи здравната стратегия като "празни приказки". "Нито едно правителство не е направило досега оценка от какви лекари има нужда страната ни по специалности, на базата на което да се правят политиките. Човек учи 6 години и след това държавата го изхвърля на улицата, защото няма система за специализация", коментира той.

Лекарите смятат, че трябва да се върне старата система на специализация, която позволяваше това да става директно на работното място. "Сега трябва за 5 г. да дойдеш в София например. За това време ще си намериш работа, ще се ожениш, ще си купиш апартаментче, вместо да даваш пари за наем, и естествено, ще останеш. А аз работех в Харманли, идвах от време на време в университета и пак се връщах на работното си място", разказа Юлиан Йорданов. Тази система бе унищожена в края на 90-те години и в момента, за да специализира лекарят, трябва да живее в университетски или по-голям град.

В последните години най-вече заради добрите условия за специализация български лекари емигрират основно към Германия. Над 40% отиват там, докато преди това Великобритания е била най-предпочитана. По-добрите възможности за специализация навън, където се плащат добри заплати, а и има мерки за подкрепа на другите членове на семейството, както и за покриване на битови нужди, са обърнали и възрастовата структура на лекарите емигранти. В последните две години повечето, които заминават, са без специалност и до 35 г. Освен традиционните специалисти по хирургия, анестезиология и гинекология, вече навън заминават и по образна диагностика, онкология, психиатрия и офтамология.


Джипита искат да специализират до 2020 г.
Десислава Колева

Джипитата от София поискаха срокът за специализацията им да се удължи до 2020 г. Това предложение дружеството на софийските общопрактикуващи лекари отправи задочно към здравния министър Таня Андреева. Според закона за здравето до 3 юни всички джипита трябва да имат специалност, за да продължат да практикуват.

От 4723 лични лекари в страната обаче половината не са довършили специализацията си, а 678 изобщо не са я започвали. Само в София по данни на дружеството заплашени от закриване на практиките си в началото на юни са около 300 от общо 853 лекари, работещи със здравната каса. Според дружеството всяко джипи обслужва средно по 1000 пациенти, което означава, че поне милион българи ще трябва да си търсят нов личен лекар.

"Сроковете за специализациите излагат на риск огромен брой общопрактикуващи медици, които ще останат извън системата на здравеопазването и с неясен статут. Най-много са лекарите на възраст между 50 и 60 г. - хора с достатъчно голям стаж", коментира председателят на дружеството Володя Василев.

Очаква се настоящият екип на здравното министерство да предложи удължаване на срока с една година.
ПРОБЛЕМ

Софийските лекари поставиха и друг проблем пред изпълнението на законовото изискване - 24-часовото разположение на джипитата. "Как да отидат да специализират тези хора, как да се квалифицират, след като те са на 24-часово разположение, осигуряват медицински достъп и медицинска помощ", питат от сдружението. Според тях здравната каса изплаща на личните лекари по 11 стотинки месечно на пациент, а лекарите дават над 1/3 от парите на частните медицински центрове, за да обслужват хората в почивните дни и през нощта.


Предлагат нарочен фонд за лекарствата за редки болести

БЛС с конкретни мерки за справяне с проблема
Аида Паникян

Да се създаде нарочен фонд, който да подпомага НЗОК при заплащането на лекарствата за домашно лечение на редките заболявания, предлагат от НЗОК. Ако държавата се включи в заплащането им, касата ще може да отделя повече средства, с които да поеме частично или напълно стойността на медикаменти за социалнозначими заболявания, някои от които са сред водещите причини за смъртност в страната. НЗОК реимбурсира лекарствата на 980 000 хипертоници, като средно месечно плаща на пациент по 5,67 лв. В същото време за 1 пациент с мукополизахаридоза плаща 67 000 лв. Никой не избира болестта си, но това е неравнопоставеност на пациентите, при положение, че у нас действа солидарна осигурителна система, смятат експертите и искат помощ от държавата при плащането на лекарството за сираци.

През 2011 г., когато за пръв път от МЗ бяха прехвърлени към НЗОК лекарства за лечение на рак и редки болести, касата е дала над 28,6 млн. лв. за редки болести, а през 2012 г. сумата е над 43 млн., лв. За м.г.са дадени над 58,5 млн. лв. за около 2 хил. пациенти. Това е 11% от целия бюджет на касата за лекарства за лечение извън болница (528 137 850 лв.), поясни Маргарита Грозданова директор на дирекция "Лекарствена политика" в НЗОК. За домашно лечение на онкологични заболявания НЗОК е платила през 2013 г. близо 16,6 млн. лв., за пациенти с трансплантации - 2,5 млн. лв., а за всички останали заболявания - 472,3 млн. лв.за общо 1 526 000 пациенти.

От Български лекарски съюз (БЛС) предлагат няколко мерки за справяне с проблема. Според експертите на съсловната организация договарянето на отстъпки за лекарства за лечение на рак остава централизирано от НЗОК посредством рамково договаряне, а не с обществени поръчки. Припомняме, че от 2011 г. договарянето се извършва от отделните лечебни заведения посредством обществени поръчки, което води до разлики в пъти в цената на едно и също лекарство. Така касата ще може да плаща директно на дистрибуторите. Друга мярка е освен финансовата отстъпка, фирмите да дават и определено количество безплатни опаковки от лекарството, за да може да се поеме лечението на пациентите, за които касата няма достатъчно средства или да се прецени колко пари има касата и за лекарствата на колко пациенти ще стигнат те, а лечението на останалите да поеме фирмата. Друга мярка, предлагана от БЛС, е да се прави обстоен анализ на въздействието на нови лекарства, преди те да бъдат включени в реимбурския списък - ефективност, икономическа обоснованост, цена и пр. Предложенията на БЛС ще бъдат предоставени на МЗ. По отношение на редките болести БЛС е на мнение, че те трябва да се финансират от МЗ.

Трябва да се вземе решение дали ще се плаща огромен популистки пакет или трябва да бъде ясно обозначено какво се поема от НЗОК, защото касата се превърна в платец на лекарства, коментира д-р Динчо Генев, зам.-управител на НЗОК. Той припомни, че за т.г са увеличени цените на 34 клинични пътеки в педиатрия, раждане, белодробни болести.


2000 лични лекари може да затворят практиките си от юни
Около 2000 практики на лични лекари в страната ще бъдат закрити до 3 юни, съобщиха вчера от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ).

Причината е, че лекарите не са успели да придобият специалност Обща медицина, каза председателят на ДСОПЛ Володя Василев. Само в София се очаква да престанат да работят около 300 лекари. Средно всеки един от тях обслужва по 1000 пациенти.

Основен проблем за медиците е, че работят на 24-часови смени, а в същото време трябва да придобият квалификация, посочи Василев. От ДСОПЛ предлагат да се удължи срокът за специализацията, както и да отпадне изискването за 16-месечния срок за стажуване в собствената си практика, който е излишен за лекари с 10-годишен опит в областта.

От дружеството са съобщили за проблема на двама поредни министри на здравеопазването - Десислава Атанасова и Таня Андреева, но те са отговорили отрицателно на предложенията им.

Василев посочи, че лекарите, които ще спрат да практикуват, ще бъдат изгубени в момент на криза в здравеопазването, в който доктори напускат страната. По думите му към момента не е ясно дали местата им ще бъдат заети от други медици. Според него е нужно спешно уреждане на проблема, защото до две години той ще стане неразрешим.


Близо 1/3 от медиците работят в София
Над 28% от лекарите у нас са в София, но в районите на Силистра, Смолян и Търговище са само по 1% от съсловието, а най-малко доктори има в Разград.

Сред основните причини българските лекари да потърсят реализация в чужбина се нареждат не само ниските доходи, но и липсата на възможност за кариерно развитие и неудовлетвореността от здравната система в страната. Това съобщи д-р Юлиян Йорданов, зам.-председател на БЛС. Най-много лекари са поискали удостоверение за работа в чужбина през 2010 и 2011 г. - по над 500. През 2013 г. са издадени 408. От 2 години насам най-желаната дестинация за българските лекари е Германия, докато по-рано е била Англия.

В момента у нас лекарите до 30 г. са едва 5% от цялото съсловие, а под 45 г. са 1/3. През последните 2 години се увеличава броят на новозавършилите и на тези без специалност, които напускат страната, а близо 80% от студентите по медицина заявяват готовност да напуснат страната. Освен обичайните специалности хирургия, анестезиология, патология, АГ, през последните години напускат страната и специалисти по психиатрия, образна диагностика, офталмология. 62% от желаещите да напуснат страната са семейни, което означава, че България губи човешки ресурс не само в лицето на лекаря, но и жена му и децата.

През т.г. за пръв път БЛС отпусна 56 стипендии на студенти по медицина.

Често от оставащите в страната лекари работят на повече от едно място. Макар по закон да имат право на не повече от 2 договора с касата, при проверка през януари т.г. са установени случаи на лекари, които имат повече. Единият от тях е на светило в родната медицина, който има 4 договора в различни районни каси, съобщи д-р Генев. Той обясни, че причина за това е липсата на връзка между 28-те РЗОК в страната, но проверката през януари е направена не електронно, а ръчно. Физически не е възможно един лекар да работи на толкова много места, коментира д-р Генев. На последния събор на БЛС не стигнаха 10 гласа, за да бъде прието правилото един лекар да има не повече от 1 договор с касата, допълни д-р Райчинов. Основното съображение на гилдията е, че при това положение може цели региони да останат без лекар. Очаква се на предстоящия събор на съсловието отново да бъде поставен въпросът.

Необходима е ревизия на медицинските стандарти, категоричен е д-р Генев. Според НЗОК и БЛС изискванията в тях са прекалено завишени по отношение най-вече на броя лекари по дадена специалност в болничните отделения, за да може в тях да се провежда дадено лечение или операция.




Цветан Райчинов: Държавата да плаща 8% вноска за децата
В края на годината дефицитът в бюджета на НЗОК ще бъде около 200 млн. лв., прогнозира д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС. В резерва на НЗОК за т.г. остават по-малко от 140 млн. лв. Съсловната организация настоява от средата на т.г. държавата да плаща пълната осигуровка за децата, а не както е в момента 50% от нея, което прави малко над 16 лв. месечно за дете. Ако това стане, в бюджета на касата само за половин година ще влязат 160 млн. лв. В момента държавата плаща пълна вноска само за пенсионерите - една от 9-те групи, чиито вноски тя плаща, сред които са учащи, безработни, лишени от свобода и пр. Райчинов припамни, че около 60% от медицинските дейности у нас са недофинансирани - например един преглед в България струва 9 лв., а в други европейски страни - средно 25 евро. Недостатъчните средства в доболничната помощ принуждават лекарите да пращат пациентите на болнично лечение, което е най-скъпото.

През последната година НЗОК плаща за лекарства почти толкова, колкото и за болнична помощ, докато в други страни за медикаменти се плаща около 25%. Ако злоупотребите с дейност са от порядъка на 5%, то злоупотребите с лекарства възлизат на 25%, са пресметнали експертите на БЛС.

От съюза настояват след като вече ваксинопрофилактиката и инвитро процедурите бяха върнати в МЗ, там да бъде върнато и интензивното лечение, както и да отпадне неотложната помощ от основния пакет и тя да се финансира от държавата. Ако има освободени от потребителска такса граждани, нека тя да се плаща от държавата на лекарите, призовават от БЛС.


БЛС се споразумя с НЗОК за 4 спешни мерки
Българският лекарски съюз (БЛС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се споразумяха да предложат на Министерството на здравеопазването 4 спешни мерки. Първата мярка е процедурата с онкопрепаратите да бъде централизирана, т.е. НЗОК да договори отстъпки и да заплаща лекарствата директно на дистрибуторите по заявки на болниците. На второ място се предлага за нови медикаменти, които влизат, да се договаря оценка на бюджетното въздействие, т.е. Касата се договаря с фирмата - вносител или производител, че с този медикамент ще поеме лечението на 100 болни за примерно 1 млн. лв. Трето предложение е по-гъвкави механизми за договаряне на отстъпки за оригинални лекарства. Четвъртата мярка, която предлагат НЗОК и БЛС, е да има оценка на здравните технологии, т.е. всички нови медикаменти, преди да започнат да се реимбурсират, да минават през оценка на здравните технологии. Това означава лекарството да се сравни със съществуващите в момента не само като цена.


Зрелостниците помагат на децата с „пеперудена кожа”
Абитуриенти отиват на бала с бели тениски

НЗОК все още не плаща за незалепващо превръзки
Десислава Пътева

Дванайсетокласниците от Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън" в столицата са се отказали от блясъка на бала и са решили да дарят средствата, предвидени за шармантни тоалети и костюми, на децата с булозна епидермолиза в България.

Това съобщи за „Новинар” Магдалена Абаджиева-Йорданова, която е член е на Управителния съвет на сдружение „ДЕБРА-България”. Идеята е на Виктория Василева и Гергана Върбанова, които са направили късометражен филм за "пеперудените деца" и по този начин са привлекли към каузата целия випуск от зрелостници, а ръководството я е подкрепило.

Според Виктория изпращането на абитуриентите се е превърнало в панаир на суетата и се залага на външния вид. В празничния ден тя и съучениците й ще се появят с бели тениски, които са "символ на добрината в нас". Разказва, че за проблемите на децата, страдащи от булозна епидермолиза е разбрала случайно от публикация в интернет.

Макар инициативата на българските младежи да напомня на тази на абитуриентите от Пирот през миналата година - „Твоите пет минути блясък - нечий цял живот", дванайсетокласничката заяви, че не са знаели за каузата в югозападната ни съседка. През 2013 г. македонските ученици бяха избрали три деца, на които да помогнат, и започнали всеки месец да отделят пари, които иначе биха дали за дрехи.

Междувременно въпреки уверенията на Националната здравноосигурителна каса, че ще осигури незалепващи превръзки за пациентите с булозна епидермолиза до 1 януари тази година, това все още не се е случило. Консумативите са включени в Наредба № 38 през февруари 2013 г., но пациентите с "пеперудена кожа" все още не са имали възможност да се възползват от тях.

Срокът за предоставяне на медицинските изделия неофициално е бил удължен до март тази година, коментира Абаджиева. По думите й представителите на организацията не са имали среща с експертите на касата тази година, а само са провели разговор по телефона. Според Абаджиева тръжните процедури вече са стартирани, което означава, че скоро ще се финализира и самата процедура, но се съмнява това да се случи през март, както е било обещано.

В брой 3 на „Държавен вестник” от тази година е публикувана методиката за условията и реда за договаряне на медицинските изделия. В нея е записано, че НЗОК ще заплаща за набор от превръзки в зависимост от формата и тежестта на протичане на заболяването. Включени са както Епидермолизис булоза симплекс, Епидермолизис булоза леталис, така и Епидермолизис булоза дистрофика.

От пресцентъра на НЗОК уточниха, че публичната покана към производителите и търговците на медицински изделия за подаване на документи за участие в процедурата е на 26 февруари. В момента, в който приключи договарянето, НЗОК ще започне да заплаща за незалепващите превръзки.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница