29 май 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата09.04.2018
Размер439.03 Kb.
#65435
  1   2   3
29 май 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Проверяват заместник-министър
Инспектори от Националната здравноосигурителна каса и от регионалната в Русе започнаха проверка по съмнение за източване на средства от д-р Минчо Вичев, настоящият зам. здравен министър и бивш шеф на русенската болница.

Спряга се сумата от половин милион лева, която била платена на болницата от касата за озонтерапия, но отчитана по клинична пътека за гръбначни оперативни интервенции. Озонтерапията се прилагала в болницата от 2 г. именно по инициатива на Вичев. Мобилният му телефон вчера обаче бе изключен.

„Още нямаме резултат от проверката", казаха от касата.


Съдят 19 мними болни
ЛЮБОМИР ИЛИЕВ

19 мними пенсионери бяха изправени пред съда в Разград по обвинение, че използвали документи с невярно съдържание, за да получават неправомерно пари. Хитреците били освидетелствани от ТЕЛК, че са със 70-80% инвалидност, заради което не могат да работят. При анализ на документацията станало ясно, че болестите им не допускат ранно пенсиониране. Диагнозите били най-вече артроза и тромбоза, а под тях подписи положили хирурзи от разградската болница.

Ако съдът признае мнимите инвалиди за виновни, ги грозят от 2 до 8 г. затвор. Те трябва да върнат и получаваните от 2009 г. насам пенсии. Делото бе отложено за 19 юни.


За кучетата - шокова кастрация
С омбудсмана КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ разговаря ПАВЛИНА ЖЕЛЕВА

- Г-н Пенчев, Бургаският административен съд отмени такса смет в общината, като реши, че е незаконно да се определя по данъчна оценка.

- Г-н Пенчев, Бургаският административен съд отмени такса смет в общината, като реши, че е незаконно да се определя по данъчна оценка. Това е една от големите ви битки като омбудсман. Дали решението в Бургас може да е пробив за такса смет в цялата страна?

- За мен единственото правилно решение е, че определянето на такса смет по данъчна оценка е незаконосъобразно. Законът казва, че тя се определя според действително извършената услуга или по други подобни критерии, когато е трудно изчислима. Приветствам решението на бургаския съд, но искам да напомня, че и административният съд на София отмени такса смет в столицата, а след това Върховният административен съд (ВАС) обяви изчисляването за законно. Надявам се ВАС да преосмисли практиката си и да сложим край на това безобразие. Защото, да, сложно е да се изчисли кой колко боклук изхвърля, но данъчната оценка не може да е критерий. Все едно по нея да ни смятат тока и парното!

- Говори се, че ще бъдете натоварен с решаването на един от най-наболелите и конфликтни проблеми - бездомните кучета. Ще се заеме ли омбудсманът със създаването на стратегия за справянето с него?

- Истина е, че неправителствените организации, които се занимават с проблема с безстопанствените кучета, са се срещнали с премиера и едва ли не му предложили единната стратегия за справяне с него да бъде изработена под ръководството на омбудсмана. Дотам допряхме. Ако трябва, ще поема и това, но все пак мисля, че има по-компетентни органи от омбудсмана. Тази стратегия е редно да я напише министърът на земеделието, би било много по-авторитетно и компетентно.

- Но бездомните кучета бяха една от първите теми, с която се заехте.

- Така е. Но аз просто направих една кръгла маса, събрах представители на Министерството на земеделието, на ветеринарите, на големите общини и неправителствените организации. Слушах и обобщих какво говорят. И изводите са: В България има модерен европейски Закон за защита на животните, който обаче не се прилага. А проблемът с кучетата е национален, въпреки че законът възлага на общините да се справят с него.

За да се реши въпросът, подходът трябва да е следният - вземаш, кастрираш, обезпаразитяваш и връщаш на същото място. Защото е доказано, че ако не върнеш кучето на същото място или го убиеш, просто се появяват други на негово място.

За да проработи това, трябва да има единен регистър за всички кучета и шокова кастрация в цяла България. Защото има данни, че от едни общини, които можем да наречем двойкаджии в решаването на проблема с кучетата, хвърлят техните кучета в общините отличници. Както ми разказа един кмет, плащат на роми, които ги товарят във вагонетки и ги хвърлят в съседната община. Боже, чувам, че някъде ги местят и по политически причини! За да не се случва повече, почваме от границите на България към центъра шокова кастрация. Но преди това трябва да се направи регистрация на всички кучета - домашни и безстопанствени. И да се търси отговорност от всички. Когато намерят твоето куче на улицата, плащаш солена глоба. Ама изгубих го, ама откраднаха ми го, не ме интересува, ти трябва да си отговорен за него.

Затова няма ли централизирана политика или орган, който да контролира тези процеси, няма как да се реши проблемът. Може да е зоополиция или друго, но трябва контрол дали кметовете изпълняват тази стратегия на държавата. Това е начинът и съм шокиран, че сега някои "специалисти" предлагат като през 70-те години на миналия век ловците да избиват кучетата.

- Много хора виждат решението на проблема с подобни мерки.

- Да оставим на страна хуманността, но оказва се, че избивайки кучетата, просто няма да решим проблема. Има данни, че всяка година се появяват по 120 000 нови бездомни кучета в цялата страна. Това са изхвърлени домашни кучета и тяхно поколение. Няма как да се реши проблемът с приюти и милиони, става с регистрация и кастрация. Ветеринарните лекари в София, които са около 300 души, са предложили на кметицата безплатно да кастрират определен брой кучета всеки месец. И това ще бъде реална кастрация. А не като отчетените 26 кастрирани кучета за 5 часа, ми че това би било рекорд на Гинес!

- Столичната община обаче цикли и по друг проблем, за който алармирахте, че се предлага псевдоразрешение - паркирането на живеещите в "синята зона". Какво се случва?

- Проблемът със "синята зона" е, че се поставят в неравнопоставено положение гражданите, които живеят във и извън нея. Тези извън нея могат да паркират, където живеят, без да плащат, а тези в зоната, трябва да плащат. Това беше констатирано от Върховния административен съд още през 2009 г. Общината сега се опитва да намери решение, като каза: Тези, които живеят в "синята зона", от 1 септември ще си купуват годишни винетки. Това обаче не е решение. Защото, когато плащам за "синя зона" на час, получавам реална услуга, наемам мястото. Когато купувам винетка обаче, никой не ми гарантира, че ще мога да паркирам не просто на моята улица, а дори и в съседния квартал. Излиза, че плащам, а не получавам нищо. Това е нерегламентиран в закона данък. Един път наказваме софиянците, живеещи в "синята зона", с такса смет, защото техните имоти са с по-големи данъчни оценки, отколкото тези в покрайнините, и втори път ги наказваме за това, че имат коли. Убеден съм, че дори общината да не се вслуша в препоръките ми, някой скоро ще атакува тези винетки в съда и той пак ще ги отмени.

- От общественото внимание не слизат и проблемите със здравеопазването. Натрупа се голямо напрежение със случаите на лекарски грешки.

- Лекарските грешки са резултат от цялостния проблем. От това, че не се подхожда комплексно, а се кърпят дупки само за да се отвори друга на съдрания чувал. Сега назрява сериозен проблем с патолозите - медици, без които не може да мине нито една операция. Оказа се, че скоро няма да имаме патолози, защото и те като съдебните лекари не носят пари на болниците. За да закърпи положението, държавата увеличи заплащането на специализантите по патология и сега те вземат по 800 лв. Обаче действащият патолог получава 500-600 лв. Така те бягат в чужбина, същото ще направят и младите след специализацията си.

- Нямате ли чувството, че сте пенкилерът на държавата? Занимавате се с всичко - от кучета през такса смет, проблеми с монополистите до здравната реформа? Или пък сте новият арменски поп?

- Знаете ли каква е разликата между арменския поп и омбудсмана? Омбудсманът не е задължително да е арменец.

Вече сериозно, една от основните функции на омбудсмана е да е посредник. Той не е пенкилер, защото няма как да е специалист по всичко. Мисията му е, когато хората дойдат с проблем, да събере всички, от които зависи решаването му, да напътства диалога им и да препоръча как да се действа. Убеден съм, че всичко на този свят може да се реши с консенсус. Важното е хората просто да седнат на една маса и да се чуят.

Важното е и да слушаме водещите специалисти, а не всичко да се решава от самозабравили се чиновници. От години някакви младши експерти и експерти с няколко години стаж пишат наредби, колят и бесят, без да се допитват до хората с опит.

- Това е системен проблем.

- Така е, влязат ли в администрацията, някои хора решават, че са нормотворци. А има сфери, в които това е много опасно, защото например в здравеопазването почти всичко се решава от разни наредби и една дума може да нанесе непоправими вреди. Държавата просто трябва да направи разумни правила и гражданите да ги спазват. Това е смисълът на администрацията, а не да си мислят, че правят някакво благоволение на хората, като си вършат работата. Те са там, за да живеят гражданите по-подредено.

Пример са доставчиците на обществени услуги - топлофикации, ВиК и електроразпределителни дружества. Отчитането е непрозрачно и непредвидимо. Хората не могат да си направят елементарни разчети - дали, ако си изключат два радиатора, ще се вместят в месечния си бюджет.

Начинът на изчисляване на сметките е абсолютно неясен. Ето, дори когато има водомери, пак се плаща нещо на база, защото някой не може да организира добре системата - има течове, краде се и затова плащаме всички.

И при чиновниците, и при монополистите се сблъсквам с обяснението, че гражданите са виновни. Някой крадял вода, ток или парно. Да, но добри или лоши, това са нашите граждани, потребители, избиратели. Не може монополите или администрацията да са добри, а гражданите - лоши.

- МВР например обясни бума на полицейското насилие с нежните души на престъпниците. Идват ли много жалби за полицейски тормоз при вас?

- Има постоянно постъпление на такива жалби, но не са много. И тук като при кучетата има стихийност. През следващите две години институцията на омбудсмана ще обиколи всичките над 400 места за задържане в държавата. Това са затворите, арестите, психиатричните клиники, домовете за непълнолетни и бежанци, изтрезвителите - местата, в които човек не влиза по своя воля и не може да излезе по своя воля. Влизаме при затворените хора, защото от 11 май омбудсманът е националният орган, който ще следи за спазването на конвенцията на ООН срещу изтезанията.


Константин Пенчев е роден на 21 март 1952 г.

Влиза в съдебната власт през 1977 г. и напуска системата през 1994 г. с прекъсване от 1981 до 1984 г., когато работи в правния отдел на Министерството на външните работи.

След 1994 г. десет години е адвокат. През 2001 г. беше избран за депутат от НДСВ.

Пенчев беше председател на Върховния административен съд от 2004 до 2010 г.

От 20 октомври 2010 г. е омбудсман на България.


Чужди светила ще изнасят лекции у нас
Военномедицинската академия организира в четвъртък и петък 4-ти следдипломен курс под егидата на Международната асоциация на хирурзи, гастроентеропози и онколози.

„Той е посветен на туморите на жлъчните пътища и на жлъчния мехур", съобщи пред „Труд" проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия във ВМА.

Сред лекторите от чужбина са проф. Емилио Висенте от Испания, проф. Жан Пол Жито от Белгия и проф. Иринел Попеску от Румъния.


Инфаркт дебне кръшкачите
Мъжете, които изневеряват на съпругите си, поставят на карта не само брака, но и здравето си. Кръшкачите са по-застрашени от инфаркт от верните, установи италианско проучване, цитирано от в. „Дейли мейл".

Учени от университета във Флоренция анализирали богат материал от статистически данни. От тях става ясно, че случаите на внезапна смърт при полов акт са много по-чести, когато мъжете са с любовниците си, отколкото със съпругите.

Констатациите на италианския екип съвпадат с тези на германски проучвания, според които повечето мъже, починали по време на секс, са имали извънбрачна връзка.

физическите натоварвания по време на половия акт карат артериите с мастни наслоявания да се пръскат.

Стресът от спечелването и задоволяването на друга, обикновено по-млада жена от собствената съпруга, със сигурност е една от причините кръшкачите да живеят в по-голям риск. Към това трябва да прибавим и притесненията за запазване в тайна на извънбрачната връзка.

Изследователите открили и, че кръшкачите изпадат по-честно в прединфарктно състояние, когато са все още силно привързани към съпругите си.




Нови методи при кожните болести
Митове и реалности за фотопротекцията, какво е спасението от детската екзема, откривана при над 40% от подрастващите и доколко разпространен е синдромът „Майкъл Джексън", при който никога направените естетични интервенции не са достатъчни.

Всички тези проблеми и новости в лечението на кожните заболявания ще бъдат разгледани на станалата вече традиционна Лятна академия по практическа дерматология и естетична медицина. Тя ще се проведе от 30 май

до 2 юни в София, а неин президент е доц. Мирослава Кадурина, началник на Клиниката по дерматология във ВМА. Почетен председател на престижния форум пък е ген.-майор проф. Стоян Тонев, началник на Военна болницата.

Едно от европейските светила по дерматология, които пристигнат у нас, е проф. Андреас Кацамбас, председател на Гръцкото дерматологич-но дружество и президент на Европейската академия по дерматология допреди една година.

„Проф. Кацамбас ще обясни новите концепции в слънцезащитата, защото в момента се наблюдават 2 крайности - хора, които изобщо не я признават и се излагат с часове на слънцето, без да се интересуват от последиците и други, които със ставането се намазват с крем фактор 50+...", обясни доц. Кадурина.


Гъвкава апаратура премахва тумори
Първият в Източна Европа лазер за лечение на простата и отстраняване на камъни вече е в бургаската болница „Дева Мария"
- Д-р Калоянов, съвсем скоро урологичното отделение на бургаската многопрофилна болница „Дева Мария" се сдоби с модерен лазерен апарат. Какви са неговите предимства за пациентите?

- Новата апаратура в урологичното отделение на многопрофилната болница за активно лечение „Дева Мария" - Бургас, е последно поколение медицинска апаратура, която включва гъвкави инструменти за диагностика и лечение при заболявания на простата, пикочния мехур, пикочопровода (уретер) и бъбрека. Закупеният последен модел лазерен апарат Мега пулс 30+ е най-новият модел на немския гигант в производството на медицинска апаратура „Ричард Волф", който е произведен през януари тази година. Това е първият такъв апарат в Източна Европа. Предимството на този апарат е, че позволява оперативно лечение - лазерна резекция и аблация на образувания на пикочния мехур и простатната жлеза, а чрез използването на специална програма се разбиват камъни в уретралния тракт - пикочен мехур, уретер и бъбреци.

Бъбречно-каменната болест е често срещано заболяване, както при мъжете, така и при жените, което обикновено протича тежко, със силни болки и усложнения. Лечението досега е било медикаментозно, екстракорпорално (извънтелесно) разбиване на камъни, по ендоскоп-ски път (ултразвуково) и оперативно.

С новата апаратура лечението приема качествено нови измерения, тъй като флексибилната техника позволява достъп и директен контакт с камъните на всяко ниво на уриналния тракт. По отношение лечението на туморите на пикочната система - пикочен мехур, уретер и бъбречно легенче, особено тези които са диагностицирани в ранен стадий, лазерното лечение е радикално.

- Какво е предимството на лазера при лечение на простатата?

- Едно от големите предимства на апаратурата е възможността за лазерна аблация и лазерна резекция на доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза. И двата типа на въздействие с лазерния апарат осигуряват щадящо и почти напълно безкръвно лечение, с възстановителен период 1-2 дни, след което пациентът е практически здрав. Самата процедура е миниинвазивна, при която чрез естествените отвори на организма се въвеждат гъвкави инструменти, чрез които се достига до камъка, където той се унищожава.

Лечението с тази апаратура е атравматично с минимално кървене при аблация и резекция на тъкани, което го прави безкръвен метод. Обикновено болничният престой не надвишава 24 часа, като трудоспособността на пациента е практически възстановена. При алтернативното конвенционално лечение болничният престой е между 5 и 8 дни, а

възстановяването продължава месеци.

- Имат ли готовност бургаските уролози да работят с тази високотехнологична апаратура?

- Подготвяме провеждане на уоркшоп, който ще се ръководи от германския проф. Кристофер Ланг. Той ще запознае колегите със съвременните методи за лечение на нефролитиазата, с успехите на лазерната хирургия, ще сподели какви са вижданията на германските специалисти относно следоперативното лечение на пациентите.




Ваксинираха българка срещу рак на мозъка
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Първата българка бе инжектирана с ваксина срещу рецидив на най-коварния рак на мозъка - мултиформен глиобластом. Това стана в белгийска болница в град Льовен, съобщиха от клиниката по неврохирургия на Университетската болница „Св. Иван Рилски” в София, която работи по съвместна програма с чуждестранната.

Ваксината е поставена на 50-годишната Любка Околска от Петрич, като за целта са й направени общо 44 инжекции по време на четири сеанса.

Пациентката се върна в събота вечер в България и се чувства много добре, резултатът ни дава големи надежди, че заболяването няма да възникне отново, каза нейният лекуващ лекар от „Св. Ив. Рилски” д-р Емануил Найденов. Диагнозата мултиформен глиобластом е поставена на Любка през ноември 2011 г., а през април т.г. туморът е отстранен в болница „Св. Иван Рилски”. Веднага след това я подготвихме за ваксината, която предотвратява повторното появяване на туморните образувания, разказа д-р Найденов.

При тази форма на рак туморите се появяват отново месеци след операцията.

Индивидуалната имунотерапия, приложена на Любка в Льовен, спира повторното им образуване. Тя представлява инжектиране на биологичен материал, взет от самия болен, който е обработен лабораторно така, че да разпознава раковите клетки и да ги изяжда, без да уврежда здравите, когато се инжектира в организма.

Чувствам се много добре, нямам виене на свят като след химиотерапия, вече дори започнах да домакинствам, каза пациентката Любка.

Още един българин, 48-годишен художник от Варна, заминава днес за имунизация в Белгия.




Рефренът - интеграцията на ромите

Приобщаването им мина през образованието и включването в пазара на труда
Мине се не мине време и в публичното пространство като стар рефрен се завърти дискусия около един отдавна наболял проблем - интеграцията на ромите. Тези дни темата отново излезе на дневен ред, след като стана ясно, че в годишния си доклад за човешките права Държавният департамент на САЩ отправя критики към страната ни за маргинализацията на ромите. В това отношение търпим забележки и в друго проучване - това на Агенцията на ЕС за основните права. Вярно е, че не можем да се похвалим с кой знае какъв напредък по въпроса, но проблемът съвсем не се отнася само за България. Напротив, той стана общоевропейски и изисква пакет от мерки, за да бъде решен. И може би промяна в манталитета на хората, защото повечето предразсъдъци се придобиват вкъщи. Но когато обсъждаме темата, би трябвало да потърсим отговор на въпросите ние ли приемаме ромите за различни, или по-скоро те се представят като такива? Обществото ли ги отблъсква, или по-скоро те нямат желание да се социализират? Години наред тези хора се въртят в омагьосания кръг на безработица и неграмотност и не могат да излязат от него. Но защо? Може би така им е по-лесно.

Страната ни съвсем не е единствената, която не може да се справи с този проблем и едва ли точно ние можем да бъдем обвинявани в липса на толерантност към малцинствата. Фактите и историята ни са достатъчно красноречиви. Тук е достатъчно да споменем спасяването на българските евреи от унищожение по време на Втората световна война. Отдавна страната ни е пример за мултиетническа общност

В цяла Европа картината е идентична - около 90% от ромите живеят под прага над бедността, около 80% са необразовани, а по-малко от една трета от тях имат платена работа. Проучвания показват още, че у нас само около 45% от циганите имат здравна застраховка, докато в други страни този процент е около 90. България обаче стои по-добре в друго отношение – около 35% от ромите са трудово заети докато в страни като Португалия и Италия работещите не са повече от 11%.

За да се реши ромският проблем, трябва да се мисли мащабно. И правилният подход съвсем не е отпускането на социални помощи, което още повече нагнетява обществото. Минималните пари, дадени от държавата, съвсем не мотивират ромите да работят или да търсят път за бъдещото си развитие. Затова мерките трябва да бъдат насочени към включване на малцинствата в пазара на труда и към тяхното образоване. Ето например, само преди няколко дни стана ясно, че над 13% от бюджета на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси" подпомагат интеграцията на циганите точно в тази посока.

Вярно е, че всички ние трябва да променим нагласите си към малцинствата, но ако тези хора искат да се социализират, също трябва да променят манталитета си (друг е въпросът доколко е възможно това). През 1776 година в своята Декларация на независимостта Томас Джеферсън написа знаменитата фраза, че всички хора са равни. И това е така. Само че както всички имаме равни права, имаме и задължения. Затова ромите също трябва да приемат факта, че нищо не се дава даром, а се получава благодарение на положен труд. След като си гражданин на дадена страна, трябва да спазваш законите й.

Не може да се извиняваш с факта, че си различен, че нямаш пари да изпратиш детето си на училище, че не можеш да си намериш работа. Живеем във време на икономическа криза и проблемът с безработицата тегне над всички, не само над хората от малцинствените групи. Като граждани на страната сме длъжни да си плащаме данъците, да пазим чистота в парковете и да си дупчим билетче в градския транспорт. Привилегиите останаха в миналото и няма защо да връщаме комунизма само защото на някои им е било по-лесно да получат всичко на тепсия. Живеем в демократично общество, в което най-голямата ценност е образованието, и не само малцинствата, но всички трябва да свикнем с факта, че трябва да се борим с конкуренцията. Защото наистина всички сме равни, няма българи, роми или арменци. Едва ли някой работодател ще откаже да наеме съвестен и квалифициран работник само защото е ром. В крайна сметка бизнесът има нужда от добра работна ръка.

Без притеснение можем да кажем и че досега наистина нямаше успешна програма за интегрирането на циганите в обществото. Но причините за това са много. Една от тях е, че години наред се отпускаха пари от Европейския съюз, но те дори не стигаха до хората, а отиваха в т. нар. цигански барони

Затова хората от „Столипиново" или „Факултета" продължават да тънат в нищета и да чакат поредните избори, за да получат 20 лева или пет кебапчета, с които да нахранят децата си.

В Европа живеят около 10-12 милиона роми и желанието за интеграцията трябва да бъде двупосочно. От една страна, ние трябва да работим на всички нива за преодоляване на предразсъдъците, а от друга, малцинствата да полагат усилия за образованието си. Само така ще могат да излязат от гетата и да допринасят за икономиката на дадена страна.

Приобщаването на малцинствата е труден и дълъг процес. Но някои страни могат да се похвалят с положителен опит в това отношение. Често се дава пример с Япония, която е намерила добро решение за интеграцията на хора от местното малцинство - буракумини. Известно е, че допреди години тези хора живеели в почти същите условия като ромите в Европа - в гета, без ток и канализация. През 60-те години на 20-и век обаче правителството приело закон, с който задължило общините да подобрят жизнената среда, в която живеят буракумините. Всичко е въпрос на самоорганизация и воля. Но и ромите трябва да свикнат с факта, че е по-добре да изпратят детето си на училище вместо да проси, че има по-голяма полза от това да работиш, отколкото да изпотрошиш блока, в който живееш, за да продадеш малко желязо за жълти стотинки.

Твърде високопарно ще звучи, ако кажем, че можем бързо да решим тези проблеми. Но поне можем да се опитаме. Иначе ще продължаваме да се въртим в омагьосан кръг и непрекъснато ще се питаме как да интегрираме малцинствата. А колкото до критиките, че ромите у нас са подложени на сегрегация, те са неоснователни. Факт е, че имаме и добри практики. И историята го доказва, защото сме служили по-скоро като убежище и спокоен пристан за малцинствените групи.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница