Bg sanco/1322/2005 Rev. 5 (Pvna/2005/1322/1322R5-bg doc)



страница1/7
Дата28.05.2017
Размер0.94 Mb.
#22261
  1   2   3   4   5   6   7
BG

SANCO/1322/2005 Rev. 5 (PVNA/2005/1322/1322R5-BG.doc)



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 29.1.2007 г.

COM(2007) 31 окончателен

2007/0014 (CNS)

Предложение за



ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА

относно търговията на посадъчен материал от овощни растения и на овощни растения, предназначени за производство на плодове

(преработена версия)

{SEC(2007)93}
{SEC(2007)94}

(представена от Комисията)



ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
  1. Контекст на предложението


Основания и цели на предложението

Законодателството на Общността относно търговията на посадъчен материал от овощни растения и на овощни растения, предназначени за производство на плодове, беше прието през 1992 г. с цел установяване на хармонизирани условия на равнището на Общността, което да гарантира, че купувачите в цялата Общност получават посадъчен материал и овощни растения, които са в добро фитосанитарно състояние и с добро качество. След приемането му се оказа, че то е прост, но ефикасен инструмент, който позволява хармонизацията на вътрешния пазар.

Същевременно с реформата на Общата селскостопанска политика през юни 2003 г. и април 2004 г. се въведоха основни промени, които вероятно ще имат значително влияние върху икономиката от гледна точка на земеделските модели на производство, методите за управление на земята, трудовата заетост и по-широките социални и икономически условия в различните селски райони.

В подкрепа на новата политика бяха приети целесъобразни мерки. По-специално с Регламент (ЕО) № 1698/2005 беше въведено правното основание за приемането на правила за стратегическия подход за развитие на селските райони и за определянето на стратегическите насоки на Общността.

В рамките на целите, определени в регламента за развитие на селските райони, стратегическите насоки са съсредоточени върху по-ограничен набор от приоритети в съответствие с целите на Общността, по-специално що се отнася до растежа, заетостта и устойчивостта.

В този контекст е целесъобразно законодателството относно търговията на посевен и посадъчен материал, и по-специално законодателството относно търговията на посадъчен материал от овощни растения, да бъде преразгледано.

Могат да се определят две цели:

а) Изясняване и опростяване на регулаторната рамка, според която работи секторът

В контекста на концепцията за Европа на гражданите Комисията отдава голямо значение на опростяването и изясняването на общностното право, за да стане то по-ясно и по-достъпно за обикновените граждани, предлагайки им по този начин нови възможности и позволявайки им да упражняват специфичните права, които то им предоставя.

Тази цел може да бъде постигната само посредством съществено преразглеждане на съществуващото законодателство относно търговията на посадъчен материал от овощни растения с особено внимание към определенията, които се прилагат с директивата, изискванията, които трябва да се спазват, идентификацията на материала и изключенията, като например въвеждането на ново определение за „търговия“, което обхваща всички дейности, свързани с търговската експлоатация на посадъчен материал и овощни растения.

б) Подобряване на законодателството въз основа на техническия и научния напредък и на новата пазарна среда в съответствие с новата Обща селскостопанска политика

В отговор на новите потребности на потребителите и производителите и въз основа на техническия и научния напредък се въвеждат ясни определения на субектите, за които се прилага настоящата директива (категория, вид материал) и ясни условия, които да бъдат изпълнявани. Това ще позволи хармонизирането на настоящата директива с другите директиви относно търговията с посадъчен материал, които наскоро бяха изменени в рамките на новата Обща селскостопанска политика.

Освен това съществуващите условия не улесняват приемането на ясни и лесноприложими правила за еквивалентност с трети страни. В момента вносът подлежи на временни дерогации, които не удовлетворяват нито държавите-членки, нито търговците. В действителност някои от правилата, които се отнасят до посадъчния материал и акредитацията на доставчиците, създават излишни задължения и не предоставят достатъчни гаранции за качеството на материала (напр. идентичността на сорта и фитосанитарния статус).

Общ контекст

Законодателството относно търговията с посадъчен материал за лози, горски растения, овощни растения и декоративни растения беше прието1 в миналото въз основа на хармонизирани принципи и наличните тогава познания. Впоследствие научните и техническите познания в областта отбелязаха значителен напредък. Поради тази причина директивите относно търговията с посадъчен материал от декоративни растения, горски репродуктивен материал и посадъчен материал за лози бяха наскоро преработени и хармонизирани2.

Що се отнася до законодателството относно търговията с овощни растения, многобройните разпоредби, изменяни неколкократно и — доста често — съществено, са разпръснати и трябва да се търсят частично в оригиналния инструмент и частично в изменящите го актове.

Новите технологии за възпроизводство и вегетативно размножаване, разработени през последните години, не са обхванати от съществуващото законодателство. Тези технологии позволяват осъществяването на по-точен и по-малко скъп контрол върху качествените характеристики, като напр. идентичността на сорта и фитосанитарния статус. Липсата на определение за сорт и липсата на общ каталог позволяват търгуването с един и същ материал под различни сортови наименования. Остарелите определения и условия за най-ниската категория материал (САС материал) позволяват търговията с растения, които не отговарят на очакванията нито по-отношение на производството на плодове, нито по отношение на фитосанитарния статус.

Съществуващи разпоредби в областта на предложението

Понастоящем един единствен законодателен инструмент регулира търговията с посадъчен материал от овощни растения:

Директива 92/34/ЕИО на Съвета относно търговията на посадъчен материал от овощни растения и на овощни растения, предназначени за производство на плодове

Съгласуваност с другите политики и цели на Съюза

Беше обърнато специално внимание да се избегне дублирането на дейности, извършвани съгласно други инструменти и политики на Общността, по-специално на тези в рамките на Общата селскостопанска политика.



  1. Каталог: pub -> ECD
    ECD -> Съдържание
    ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
    ECD -> I. въведение
    ECD -> Съвет на европейския съюз
    ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
    ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
    ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
    ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
    ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница