България на дъното по здравни услуги



Дата08.05.2018
Размер317.74 Kb.
#68127
28.01.2015





България на дъното по здравни услуги


Страната ни е на 30-о място от общо 37 държави в Европа по Индекса на здравния потребител

Соня Спасова
Здравеопазването ни продължава да свети в червено.

В този цвят се обозначават страните с най-лоши здравни услуги в Европа според Индекса на здравния потребител (Health Consumer Index) на организацията Health Consumer Powerhouse, обявен във вторник.

Изследването отчита не само достъпа до медицинска помощ и зачитане на правата на болните, но и до такива услуги като възможността да си запишеш онлайн час при доктора или опцията медсестра да се грижи за пациента вкъщи.

България е на 30-о място от общо 37 държави, като взема 547 точки от максималните 1000. Зад нас са Албания, Полша, Сърбия, Черна Гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина, а първа е Холандия с 898 точки.

Страната ни е на дъното на класацията заради малкия процент от общите разходи, заделян за здраве. България е на предпоследно място по трансплантации на бъбреци - след нас са само Босна и Херцеговина. За даването на пари под масата на лекари българите са изпреварени единствено от гърците. Според документа ние сме на второ място в Европа след Румъния по аборти.Докато страни като Дания, Швеция и Норвегия предпочитат и могат да си позволят дългите хоспитализации на болните в лечебните заведения, то България, Румъния и Албания не могат и заради това трябва да променят архаичните си здравни системи.

Все пак в документа се отчита, че има повишение в преживяемостта при хората със сърдечносъдови заболявания, както и намаление на болничните инфекции.

Една от малкото "зелени" позиции за България е по отношение на достъпа до личен лекар, което ни поставя в една група с Дания и Франция.

Отчита се и че у нас има и по-малко жертви на катастрофи в сравнение с повечето страни.

В доклада се препоръчва да се запазят постиженията като равнопоставеност, ваксиниране и ниска детска смъртност.

"Дори тези характеристики обаче изглеждат застрашени в днешна България", се посочва в изследването.


Изводи

Според екипа, подготвил изследването, здравеопазването в България отразява общата мрачна ежедневна действителност в страната. Има известни подобрения по отношение на резултатите от лечението, но дейностите по подобряване на достъпа, изпълнени миналата година, изглежда са спрели, фактът, че България е единствената държава от 37-те, при които всички показатели за предоставяните услуги от системата са в червено, показва, че е налице нискокачествено, лошо работещо здравеопазване, пише в анализа.



Европа ни помага за по-добро здравеопазване


Диана Тенчева
До края на годината очаквам първите резултати от действията ни за изравняване неравенствата в здравеопазването в страните от ЕС. Това съобщи пред "Труд" еврокомисарят по здравеопазване Витенис Андриукайтис. Той даде старт на работата на група евродепутати, които ще работят- по отстраняването на проблеми в здравните системи в държавите членки. "Ключов приоритет за нас ще са превенцията, промоцията, достъпът до здравеопазване на всички, така че върху здравната карта на ЕС да се увеличат зелените зони", каза още еврокомисарят. Той допълни пред "Труд", че знае за проблемите на сектора в България - като се започне от първичната помощ и се стигне до болничната.

Инициативата е на българския евродепутат Андрей Ковачев (ГЕРБ), на Националната ни пациентска организация и на Европейския пациентски форум. Към нея се присъединиха евродепутати от 17 държави, представители на пациентски и лекарски организации, на болничната помощ и фармацевтичната индустрия.

Ковачев заяви, че ще се определят няколко приоритета - например доболнична, спешна помощ и болнична помощ, по които Европа може да ни подпомогне и финансово.

Болницата в Девин работела с фиктивни лекари


Петя Гайдарова
12 от 15 лекари специалисти в общинската болница в Девин де факто не работят там, обяви шефът на здравната каса в Смолян д-р Кузман Гелов. Лечебното заведение беше затворило врати за 3 години заради 1,8 млн. лв. дългове, но заработи отново опреди година след серия протести.

Според Гелов обаче то работи с трима специалисти. Ето защо хоспитализирани в Девин пациенти били транспортирани направо с пижамите в Смолян. При проверки през декември м.г. на касата и РЗИ от болницата дали различна информация защо го няма анестезиолога, а той се оказал на тридневен курс във Велико

Търново. В същото време отчетите показвали, че за два месеца са направени 26 операции на херния. РЗОК ще прави проверка дали е имало анестезиолог при тях. "Ако е давана упойка от специалистите, ще сваля пътеките и на Смолян и на Девин, защото няма как един лекар да работи в две лечебни заведения и да получава две заплати", заяви Гелов. Болницата в Девин била обслужила едва 3,04% от пациентите в региона през м.г., а в началото на януари е имала едва 1 пациент, сочат данните на касата. "Лекарската ми съвест не позволява да искам повече изключения за тази болница. Функцията на касата не е да спасява болници, а да следи дали се харчат закономерно парите", каза Гелов.
Цацаров с мерки за лекарите
Прокуратурата ще разбира веднага за случаите на нападения над лекари от Спешната помощ, за да може светкавично да реагира.

Решението е взето вчера на среща между главния прокурор Сотир Цацаров и министъра на здравеопазването д-р Петър Москов заради зачестилите случаи на бити медици.

Двамата са договорили и проект на споразумение, в което да залегнат констатирани от медицинския одит нарушения, които да бъдат разследвани от държавното обвинение.

Междувременно вчера стана ясно, че Районната прокуратура в Ботевград е пратила на съд Емил Иванов, който на 30 ноември м.г. е нападнал лекарка, защото бил недоволен от работата й.



Баща и дъщеря вилняха с ритници в болница


Петя Гайдарова
Баща и дъщеря са вилнели в неделя в болницата в Смолян. 49-годишният Валентин Костадинов и дъщеря му Весиха са с психични проблеми. Съпругата Севдие е в инвалидна количка и на хемодиализа. В неделя те я придружавали да бъде настанена в болницата, за да й лекуват рани от залежаване. Пред здравното заведение обаче изпаднали в истерия.

Нямам представа какъв е бил поводът и дали изобщо е имало такъв, често мъжът изпада в такива състояния и заплашва наред, каза шефът на отделението по хемодиализа д-р Васил Бояджиев. Бащата и дъщерята започнали със скандал пред "Спешна помощ", като заплашвали медицинския персонал, извикана била полиция, но дъщерята събула обувката си и ударила полицая, а притичалият се охранител на болницата получил силен ритник в слабините и трудно ходи до тоалетна, разказаха запознати със случая. След това двамата се насочили към отделението към хемодиализа, където заплашвали и крещели на сестрите.

"Проявили са драстична агресивност, никой не ги е провокирал. Полицията е сезирала психодиспансера и срещу двамата ще бъде поискано принудително лечение.

Медицински бос поръчал убийство и 7 палежа на коли


Николай Спасов
Пловдивският бизнесмен Атанас Червенков, познат като Наско Райфъла, е поръчал убийството на свой конкурент в медицинския бизнес и палежа на 7 автомобила.

Атанас Червенков е поръчител на палежите на колите на бившия депутат Антоний Йорданов и на опита за убийство на шефа на медицински център "Хипоталамус" д-р Аргир Гяуров", съобщи вчера в Пловдив главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. Червенков е задържан в понеделник вечерта. Полицаите го открили в жилище на негови близки роднини. При ареста той безуспешно опитал да скочи от терасата на първия етаж и да избяга.

Събрани са доказателства, че Червенков е ангажирал няколко души за извършване на престъпленията, които лично е поръчал, каза Лазаров. Едно от тях е нападението и намушкването с нож в гърба на д-р Аргир Гяуров на 12 февруари 2014 г. Собственикът на медицински център "Хипоталамус" е бил следен, проучван и за ликвидирането му Райфъла обещал 20 000 лв. Платил обаче само 10 хил. лева, тъй като д-р Гяуров оживял. Атанас Червенков е собственик на първата частна бърза помощ в Пловдив, има медицински център "Хипократ" и Гяуров му бил конкурент.

От 2000 до 4000 лв. била тарифата за запален автомобил. Четири от опожарените коли са от автопарка на ексдепутата от ГЕРБ Антоний Йорданов - три мерцедеса и джип "Тойота". Мотивът за огнените атентати бил влошени бизнес отношения. Групата на Райфъла драснала клечката и на "Шкода" на бившата му секретарка Павлина Хараланова, както и на линейката на медицинския център на д-р Гяуров.

Райфъла е давал поръчките на осъждания Веселин Загорски, а той е набирал извършители. Загорски и три наети от него млади момчета също са арестувани. Районният прокурор Николай Николов успял да убеди задържаните да направят пълни самопризнания.

Взел на мушка свой конкурент

Управителят на пловдивския медицински център "Хипоталамус" д-р Аргир Гяуров бе изненадан от вчерашните разкрития, че шефът на частната Бърза помощ в Пловдив Атанас Червенков-Райфъла е поръчал убийството му. През октомври 2011 г. "Хипоталамус" успял да овладее 20% от бизнеса с частната спешна помощ, над която дотогава пълен монопол държал именно Райфъла. "Имал съм някакви съмнения в тази посока. Но не мога да проумея как може да се убие човек заради конкуренция в медицинския бизнес?!", учуден е д-р Гяуров. Той се възстанови сравнително бързо след опита за покушение и седемте прободни рани в гърба.






Болницата в Девин пак е под въпрос


Ана Атанасова
Съществува риск болницата в Девин да не сключи договор със здравната каса и отново да бъде изправена пред опасност от закриване.

"По документи в болницата работят 15 лекари, а при проверки е установено, че на работа са трима клиницисти - вътрешен лекар, хирург и педиатър", обяви пред агенция "Фокус" шефът на районната здравна каса в Смолян Кузман Гелов. "Има и двама лекари в клиничната лаборатория и рентгена, както и още двама-трима без специалност", допълни Гелов. При проверки в болницата постоянно се отчитали разминавания, например от общо 4 водещи се на работа анестезиолози на половин щат на работа не е открит нито един. Установено е също, че по едно и също време анестезиолози работят и в Девин, и в Смолян.

Според Гелов заради липсата на достатъчно специалисти в болницата в Девин много от придружаващите заболявания при настанени пациенти не се диагностицират и лекуват. Затова приети там болни се карат впоследствие през нощта по спешност в Смолян.

"Ако болницата покаже, че отговаря на изискванията, ще бъде сключен договор с нея и през тази година, но ако няма условия, няма да има такъв, тъй като не може да се рискува, тъй като става въпрос за човешки животи", предупреди шефът на районната каса. Той допълни, че през 2014 г. едва 3% от хоспитализираните пациенти в област Смолян са били в болницата в Девин.

Преди няколко години заради дългове болницата беше пред закриване, но след серия протести местните жители успяха да я спасят.

Българската здравна система трайно е сред най-лошите в Европа


Сред 37 държави страната ни харчи най-много средства за болнично лечение от общия си бюджет за здравеопазване

Ана Атанасова
Българското здравеопазване продължава да е на дъното в Европа, сочи индексът на европейския здравен потребител за 2014 г. Държавата ни е на 30-о място от общо 37 изследвани страни и запазва резултата, постигнат през 2013 г. "Здравеопазването в България отразява общата мрачна всекидневна действителност в страната", коментира ръководителят на изследването д-р Арне Бьорнберг. Health consumer index е ежегодно изследване на здравните системи, в което се включват публични статистически данни, анкети на пациенти и независими изследвания, провеждани от шведската компания Health Consumer Powerhouse.

В най-новия индекс България "показва незначително подобрение, но за разлика от общата тенденция на подобряване в повечето европейски държави запазва позицията си от предходната година. Постигнати са подобрения по отношение на резултатите от лечението, които дълго време оставаха незадоволителни. Преживяемостта при сърдечносъдовите заболявания отбелязва съществен напредък. Болничните инфекции бележат спад, но честотата им остава твърде висока", отбелязват от шведската компания. Допреди две години България беше на последно или предпоследно място в класацията, а лекото отлепване от дъното беше отбелязано между 2012 и 2013 г. благодарение на позитивните отговори в проучването от страна на пациентските организации.

От максималните 1000 точки България събира 547. За 2014 г. зад нас в класацията са Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина. За поредна година за най-добра е обявена здравната система на Холандия с 898 точки. Следват я Швейцария и Норвегия. Финландия, Дания, Белгия, Исландия, Люксембург и Германия също имат над 800 точки, което се счита за много добър резултат.

Индексът се базира на 6 основни показателя - права на пациентите, достъп до лечение, резултати от лечението, превенция на болести, обхват на здравната система и осигуряване на лекарства. Те са разбити на 48 подпоказателя, а България показва прилични резултати при едва 8 от тях - участие на пациентските организации в приемането на закони, достъп до медицинска документация, до личен лекар и хирургия и др. Като цяло достъпът и липсата на списъци на чакащи за преглед и лечение са областите, в които България се представя по-прилично. Ако намеренията на здравното министерство за ограничаване на поетото от здравната каса планово лечение се осъществят и у нас се формират листи на чакащи, страната ни ще се срине още повече в класацията.

България оглавява класацията по разходи за болнично лечение като процент от общите разходи за лечение. Според данните близо 60% от разходите у нас са за болнично лечение, което е много по-скъпо от извънболничното. В първата десетка са както и други страни с лоши показатели, така и Холандия, Швейцария и Норвегия, но докато те "могат да си го позволят, България, Румъния и Албания не могат и трябва да преструктурират архаичните си здравни системи", отбелязват изследователите.

"Фактът, че България е единствената държава от индекса, при която всички показатели са в червено, категорично показва, че е налице нискокачествено, лошо работещо здравеопазване", се казва в анализа. "В краткосрочен план вниманието трябва да бъде съсредоточено върху запазването на основните функции, като например равнопоставеност, ваксиниране и ниска детска смъртност. Дори тези характеристики обаче изглеждат застрашени в днешна България", допълват изследователите.





Пациентите с онкологични заболявания ползвани като стока за пари

Лекуват ни колкото за Бог да прости


Вкарват ненужно хора в клиниките, за да си осигурят заплати

Силвия Николова
Българите, дори да си плащат редовно здравните осигуровки, когато се разболеят, ги лекуват колкото за Бог да прости.

Оказва се, че 20% от пациентите в клиниките са вкарвани ненужно, защото за всеки хоспитализиран срещу съответната клинична пътека болницата получава пари от Националната здравноосигурителна каса, независимо дали човек е болен действително, или му е надписана някоя и друга диагноза, за да си вземат докторите заплатите.

Същевременно се оказва, че 193 болници ни лекуват калпаво.

От тях дневно се изписват по-малко от 13 човека, което е значително по-малко от изписаните пациенти за един ден в подобни клиники в Европа. Това не са празни приказки или данни от неправителствения сектор, на когото все още мнозина не вярват, а цифри и факти от проучване на Световната банка. Според световните анализатори броят на преминалите пациенти е основен показател за ефективната работа на болниците, както и за качеството на самото лечение, което те осъществяват. Освен това 20 на сто от хоспитализираните в нашата страна са били вкарани в болница без нужда. Те са можели да бъдат лекувани ефикасно и от своите общопрактикуващи лекари и специалисти в доболничната помощ, показва още анализът.

Оказва се, че в лечебното заведение човек дори да е лекуван качествено, когато го изпишат, няма кой да проследява заболяването му, нито да следи за профилактичните му прегледи и процедури. Този проблем е особено остър при хората с онкологични и психични заболявания, които са от пациентите, при които продължаващото лечение в домашни условия, но под контрола на лекари специалисти от доболничната помощ е от решаващо значение.

Независимо от програмите, лансирани от неправителствения сектор и Министерството на здравеопазването, в последните години се оказва, че



диагнозата "рак" е удобна формула за печелене на пари за сметка на хората с тази страшна диагноза.

В България всеки ден 25 човека научават, че са с карценом, а пациентите за две години са нараснали почти два пъти повече - от 24 000 души през 2012-а през 2014-а те вече са 42 000, здравната грижа към тях не се е променила. Преди четири години под енергичните действия на тогавашния министър на здравеопазването проф. Анна-Мария Борисова бившите онкодиспансери бяха преобразувани в т. нар. комплексни онкологични центрове (КОЦ). Старата диспансерна практика за проследяване на всеки един пациент, бе заменена от механичното отчитане на случаите. Лекарите в тях останаха на заплащане от бюджета на МЗ за разлика от болниците, където по клинични пътеки по НЗОК колегите им получават в пъти повече. Липсата на финансов стимул превърна медиците там в хора, отчитащи случаи, а т.нар. наблюдаващ доктор на болния не следи неговото състояние, не му съставя и води индивидуална профилактична програма. Той служи единствено за преносвач на медицинския картон от регистратурата до лъче­ или химиотерапевта, ако не се брои задължението му да подава броя на новорегистрираните болни и починалите в националния раков регистър.

Наред с държавните КОЦ-е обаче заработиха и частни онкоцентрове за химио­ и лъчетерапия, които получават парите си по програми от държавата, а медикаментите, както и останалите центрове се финансират от здравната каса. Те обаче нямат задължението да подават информация в МЗ и националния онкорегистър за броя на преминалите болни, както и за успеваемостта на терапиите. В резултат вече на две и половина години не е ясен нито ефектът, нито изразходваните за тази цел средства от НЗОК.

Като проблем в лечението на раково болните се очертава и доставката на иновативни лекарства.

"Буквално в последния си работен ден бившият здравен министър Таня Андреева въведе рестриктивни мерки за тези медикаменти, в резултат от тях ще бъдат лишени от модерно лечение стотици болни с всякакви диагнози, включително и онкологични заболявания, на които други лекарства не действат", коментира Пенка Георгиева председател на пациентската организация "Усмихни се".

Според наредбата, прокарана от Андреева, от тази година новите медикаменти, дори да са единственият доказан шанс на пациента, ще влизат в т. нар. позитивен лекарствен списък веднъж годишно. До 2014-а бе възможно нови медикаменти да бъдат включвани в него на всеки шест месеца. Мотивът за удължаване на срока бе пестене на средства.

"Иновативните лекарства обаче ще излязат твърде скъпо на НЗОК, напълно възможно е те да бъдат изписвани на болните по-рядко, прогнозира Пенка Георгиева. - Цената им е висока, тъй като са нови, високотехнологични, за проучването и производството им производителят е вложил огромни средства", поясни тя.

Те обаче могат да излязат евтино на касата и до тях достъп да имат повече пациенти, ако бъдат въведени т.нар. пакетни споразумения както се практикува в Белгия и Италия. Според тях фармацевтичният производител отпуска пробно и безплатно иновативно лекарство в първите 6 месеца срещу ангажимента то да бъде впоследствие включено в терапията на болните, като срещу това предоставя отстъпки за други продукти от портфолиото си, които не са нови, а генерици.



Здравеопазването ни сред най-лошите в Европа


Румъния и Полша са по-зле от нас
България продължава да е сред страните с най-лошо здравеопазването в Европа. За цели 8 г. е отчетено подобрение, но оставаме сред последните посочени в последното издание на Индекса на здравния потребител (Health Consumer Index) на организацията Health Consumer Powerhouse. Индексът е годишна класация, която анализира здравните системи в отделните страни на база пациентски права и информация, е- здравеопазване, време на чакане за лечение, резултати, достъп до лекарства и т.н.

Според изследването България заема 30-о място от общо 37 държави.



Страната ни е събрала 547 точки от максималните 1000

с което запазва позицията си без промяна спрямо 2013 г. С по-малко точки от нас са Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина.

България показва незначително подобрение, което намира отражение като цяло в по-големия брой точки в сравнение с 2013 г., но за разлика от общата тенденция на подобряване в повечето европейски държави, запазва позицията си от предходната година. Постигнати са подобрения по отношение на резултатите от лечението, които дълго време са били незадоволителни. Преживяемостта при сърдечносъдовите заболявания също имала съществен напредък. Болничните инфекции бележат спад, но честотата им остава твърде висока. В допълнение страната ни оглавява класацията по разходи за болниците - 60% от общите разходи за лечение. Анализът отбелязва, че докато страни като Дания, Швеция и Норвегия предпочитат дългите хоспитализации и могат да си ги позволят, то България, Румъния и Албания не могат и трябва да преструктурират архаичните си здравни системи.

"В краткосрочен план вниманието трябва да се съсредоточи върху запазването на основните функции, като например равнопоставеност, ваксиниране и ниска детска смъртност", е посочено в изследването за България.

На върха в класацията с най-добро здравеопазване е Нидерландия с 898 точки от максимални 1000. След нея се нареждат Швейцария, Норвегия, Финландия, Дания, Белгия, Исландия, Люксембург и Германия - всички с над 800 точки.

"Въпреки известното намаляване на разходите за здравеопазване в много държави, като цяло показателите за работата на здравните системи продължават да се подобряват", коментира д-р Арне Бьорнберг - ръководител на изследването. При първото издание на индекса през 2006 г. само една държава е събрала повече от 800 от максималните 1000 точки, а през 2014 г. има цели девет здравни системи, които постигат такъв висок резултат.



Психично болните - на улицата без лекарства и наблюдение

Макар и калпаво, онкоболните имат извънболнично наблюдение за разлика от хората с психични заболявания. За разлика от тях хората с психични заболявания остават буквално без контрол и лечение, щом бъдат изписани от болниците независимо колко тежко и опасно за самите тях и околните е било състоянието им. Проблемът при тях са не само иновативните лекарства, но и традиционните, които не приемат редовно, защото не се наблюдават от психиатър, когато бъдат изписани от психиатриите.

"Мрежата на психодиспансерите буквално бе разградена с мотива, че тази форма на обгрижване и наблюдение е твърде остаряла. Тя трябваше да бъде заменена от система дневни центрове за психично болни, но те не бяха създадени повече от 10 години", припомни директорката на Специализираната болница по психиатрия в Курило д-р Цветеслава Гълъбова. Същевременно у нас няма и регистър на психично болните, тъй като мотивът на по-голямата част от психиатрите е, че такова вписване е дискриминационно", поясни тя.

Заради липсващия регистър сега не е ясно колко са хората с психични заболявания. Затова психиатрите приемат, че те са 1% от населението, колкото са в страни с население колкото нашата, но без да се отчита проблемът липсващо постболнично лечение и обострените от това състояния.

Дневните центрове, които трябваше да заменят диспансерите, представляват места, където през деня под наблюдението на лекари, медицински сестри и социални работници, психично болните се занимават с различни дейности, наблюдава се състоянието им, следи се дали си пият лекарствата, а специалистите дават препоръки на техните близки и ги консултират, как да се отнасят с тях и предупреждават дали се задава криза.

"На практика сега тези хора са оставени без контрол. За да са в добра кондиция, да приемат редовно медикаментите си, някой от близките им трябва да напусне работа и да бъде неотклонно до тях", не скри д-р Гълъбова.

Работещи центрове за извънболнично лечение и наблюдение и по-добро заплащане на работещите в тях са първите стъпки, които трябва да се предприемат, за да се подобни лечението на хората с тежки хронични заболявания, каквито са и онкологичните, и психичните, единодушни са от пациентските организации.

Бияч на лекарка отива на съд


Мария Кадийска
Районна прокуратура - Ботевград внесе обвинителен акт срещу Емил Иванов, който преби лекарка от Спешна помощ, съобщиха от държавното обвинение.

Емил Иванов ще отговаря пред Темида за причиняване на леки телесни повреди на д-р Ирена Стефанова. На 30 ноември м.г. в село Врачеш ромът нападнал лекарката, докато била на посещение на бременна пациентка, и започнал да я налага със седалка от счупен мотор.

В районния съд в Ботевград е образувано съдебно производство и делото е насрочено за разглеждане на 3 февруари. Ако вината на Иванов бъде доказана в съда, той може да получи от 1 до 5 г. затвор.

Припомняме, че няколко дни след инцидента д-р Ирена Маринова беше с огромни синини под очите, които прикриваше с тъмни очила, а превръзката на главата си беше скрила с шапка. Тогава лекарката каза, че е получила комоцио, травма на главата и разкъсно-контузна рана.

Според статистиката през м. г. има 226 случая на нападения над екипи на Спешна помощ, като 175 от тях са в ромски махали. След национално съвещание в МВР бе разпоредено на полицейските началници по места да преценяват дали патрулки да придружават линейките на Спешна помощ при влизането им в ромски квартали.

Заради зачестилите случаи на нападения над лекари ще се създаде пряк канал за комуникация между екипите на главния прокурор Сотир Цацаров и здравния министър. По този начин обвинителите ще бъдат информирани за всяко нападение над медици в страната. Освен това двете страни се договориха да бъде направен и проект на споразумение, в който да залегнат и констатирани от медицинския одит нарушения, които да бъдат разследвани от държавното обвинение.





Зле сме, но правим реформи

"Имаме лошо здравеопазване. Затова се правят и реформите", коментира вчера доц. Димитър Шишков, член на здравната комисия в НС от Реформаторския блок. Според него препоръките за равнопоставеност били продиктувани от страхове да не би с готвените промени да бъдат лишени от здравни грижи тези, които не си плащат осигуровките. "В плана, който се изработва от МЗ, никъде не се споменава, че няма да бъдат ваксинирани децата у нас, че ще бъдат отхвърлени пенсионерите. Ваксинациите и равнопоставеността до спешната помощ остават", каза още доц. Шишков.



Болница затъна с 19,8 млн. лв. дългове

Около 19,8 млн. лв. просрочени задължения ще трябва да покрива новият съвет на директорите при държавната УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" АД в Стара Загора. Втори месец сметките на здравното заведение са запорирани заради дългове, уточни новият изпълнителен директор доц. Йовчо Йовчев. С близо 6000 са намалели през 2014 г. пациентите.



Властта дa си говори по "преки канали"


Аделина Делийска
Крайно време е хората, които пращаме във властта, да си заговорят по "преки канали". Така както вчера се договориха главният прокурор Сотир Цацаров и здравният министър д-р Петър Москов. Двамата държавници направиха тази важна координация помежду си след изтеклата разнопосочна информация преди време от МВР и от МЗ за броя на пребитите лекари. Подобно напрежение се усети пак вчера между законотворци и държавния регулатор ДКЕВР по повод глобите за ЕРП-тата.

Примери за това, че твърде често лявата ръка на управлението не знае какво прави дясната, има бол. Всекидневно сме свидетели на разнопосочно говорене от страна не само на хора от изпълнителната власт, а и сред политиците. Това, разбира се, не повдига имиджа нито на едните, нито на другите в очите на данъкоплатците и избирателите. Затова никак няма да е лошо да вземат ноу-хауто от Цацаров и Москов и преди да изказват мнение пред народа, да се съгласуват помежду си - по преки и по други канали.



Фамилия с аптека кара с 1100 лв. на месец


Христо Павлов
С 1000-1100 лв. протича всеки месец животът на едно обикновено семейство от Велико Търново. Юлияна, Александра и Филип Кънчеви не се оплакват от икономичното битие и знаят, че лишенията днес ще бъдат възнаградени в бъдещето, фамилията се опитва да развие малък бизнес в областа на фармацевтиката. Начинанието не е лесно, времената са такива, че пазарът е благосклонен само към големите вериги.

Основните доходи в семейството идват от работливия инженер по отопление и вентилация Филип. Съпругата не му отстъпва и прекарва по 13 часа всеки ден в малката семейна аптека. Набирането на клиенти е трудно, но фармацевтката разчита на доброто отношение към всеки, който влезе, за да потърси решение на здравословните си проблеми. Понякога чистата печалба е по-малка дори от минималната заплата. Дъщеря им Александра е студентка и се е посветила на психологията. За разлика от свои връстнички не се впуска в безумни харчове за дрехи и дискотеки.

Всеки месец семейството заделя около 180 лв. за сметката за газифицираното жилище. По 20 лв. е водата, а около 40 лв. токът. За мобилни телефони тримата плащат общо 30 лв. на месец. Изплащането на помещението, където е аптеката, е средно 300 лв. месечно. "Купуваме предимно основни неща - хляб, сирене, кашкавал, месо, плодове и зеленчуци, картофи. Гледаме храната да е здравословна", разказват те. В ролята на майстор кулинар често влиза филип. Мръвката набавя директно от дребни земеделски производители, които предлагат прясно месо. По същия начин се купуват плодове и зеленчуци.

"Не бихме отказали една хубава почивка извън града, но се справяме и без нея", категорични са тримата.






Клиниката по УНГ в Плевен направи всичко за мъжа, загубил половината си лице

Медицинският екип от Клиника по УНГ към УМБАЛ "Георги Странски", Плевен, смята за некоректно поднесено съдържанието в публикациите на онлайн и вестникарското издание на "24 часа" със заглавие "Спасяват мъж, загубил половин лице след бой", излезли на 25 и 26 януари. В публикациите се създава внушение, че пациентът е стигнал до сложна рядка операция поради това, че едва ли не не му е оказана своевременна и качествена помощ в Клиниката по УНГ в Университетската болница в Плевен.

Това не отговаря на истината и неглижира денонощния труд на медицинския екип, полагал 10 дни грижи за пациента. Озадачени сме, че се описва лечението на пациента в Плевен, без да е поискано компетентно мнение на лекувалите го специалисти, като съдържанието е поднесено на база разказ на пациент - нито пациентът, нито най-вероятно журналистът са компетентни лица и знаят каква е диагнозата и как се е провело лечението.

В текста се твърди, че пациентът е освободен първоначално без антибиотик. Той е прегледан след счупване на носа при сбиване, носът е наместен и пациентът е освободен на 31 декември в добро състояние, не е бил нужен антибиотик, като при постъпването му на 26-и се установява, че той страда от неконтролиран диабет от I тип, и в този момент е бил с 3,5 пъти по-висока кръвна захар от горните граници на допустимото. На 6 януари той идва, защото се е влошил, направени са му нужните изследвания.

Вследствие увреждане на съдовете и нисък имунитет заради диабета пациентът получава инфекция, от която е лекуван, но поради липсата на съпротивителни сили не се развива гноен процес, а започва направо некроза на носна преграда и твърдо небце, която се развива буквално за дни. Окото също се влошава бързо. Пациентът е лекуван денонощно.

Проведени са консултации с очен лекар, инфекционист, неврохирург, имунолог, ендокринолог и кардиолог. Озадачени сме, че в публикацията не се съобщава, че става въпрос за развитие на изключително рядко заболяване, като диагнозата е поставена именно от плевенските специалисти и е работено по нея като работна диагноза, като за нея са уведомени лекарите във ВМА.

Озадачени сме, че диагнозата не е спомената в публикацията, нито диабетното заболяване, вследствие на което се развива тя. Заболяването се нарича риноцеребрална мукормикоза и се появява при 1,7 на 1 млн. човека по данни на изследвания, правени в САЩ. Описва се за първи път в България. В УМБАЛ - Плевен, е приложено качествено, своевременно и бързо лечение на пациента на университетско ниво, три пъти бе изрязвана некротизиралата тъкан, която се разрастваше с часове, като е уважено и правото му на избор да бъде опериран в София.

Близките отказват четвърта подред некректомия, като изказват желание да бъде продължено лечението във ВМА. Осигурено е транспортирането му до ВМА с наш екип от реаниматор и двама УНГ специалисти, като преди това е уредено лечението му в София след консултации с МВР болница, тъй като пациентът е полицай от Ловеч. От МВР болница го пренасочиха към ВМА. На практика той само е опериран във ВМА, всичко друго, което можеше да бъде направено, е сторено като лечение в УМБАЛ - Плевен. Операцията се проведе в София по желание на пациента. Работните документи, както и снимков материал на развитие на заболяването на пациента са налице и винаги могат да бъдат предоставени за разглеждане от компетентни органи. Смятаме, че така невярно поднесената информация за лечението на пациента е търсене на сензация заради рядкото заболяване и последвалата операция, и не само неглижира лечението му от компетентни специалисти, а и уронва престижа на болницата и поставя под въпрос компетентността на служителите й, която, уверяваме ви, е на академично ниво. Така се демонстрира неуважение и недооценяване на лекарския труд. Редно е, когато се коментира заболяване и лечение, да се търсят за мнение компетентните специалисти, които са запознати със случая. Вярваме, че в бъдеще това ще се случва.

С уважение: Медицински екип към Клиника по УНГ в УМБАЛ "Георги Странски", гр. Плевен


Точат касата с пресилени диагнози

Болници източват пари от НЗОК с фалшиви пневмонии. Това алармират лични лекари, чиито пациенти са били хоспитализирани, без да е било необходимо. "Пулмолози използват пика на вирусните инфекции и третират болните като касичка. На рентгеновата снимка ясно се вижда, че става въпрос за бронхит, който може да се лекува вкъщи. В клиниката обаче казват на пациента, че има вирусна пневмония и спешно трябва да постъпи в белодробното отделение за допълнителни изследвания и скъпо лечение с антибиотици и кортикостероиди", разказа пред "Телеграф" лекар, който през последните дни се сблъскал с няколко случая на пресилени диагнози. В резултат на продължителната терапия със силни антибиотици пациентите развивали гъбични инфекции, което налагало да минат на антимикотични препарати.



Крадете, без да убивате

Болници източват пари от НЗОК с фалшиви пневмонии.

Проблемът всъщност не е толкова в източването на парите - сигурно няма фирма, институция и човек, който да не го прави. Проблемът е, че говорим за човешки животи. И за да си вземат парите по пътеката, на тези хора им се дават изключително силни лекарства, от които не се нуждаят. Няма полезно лекарство, дори когато те лекува, то има силата да развали в организма ти поне още едно нещо. Затова и рядко пием само едно хапче - другото върви след него и поправя поразиите. Кортикостеродите и антибиотиците са убийци на имунната система и обикновено водят до доста неприятни последствия, особено ако не се пият правилно. Интересно е как изобщо един уважаващ себе си лекар може да ти каже, че имаш тежко заболяване, а в същото време състоянието ти да може да се излекува с бабешки лекове и мед. Това е същото като да кажеш на някого, че има рак, и да започнеш с химиотерапиите, а той всъщност да има доброкачествена киста.

Като ще крадете, гледайте поне да не застрашавате животи.



Вузовете ни вадят професори на кило


Станислав Димов
Всеки ден петима българи се сдобиват с академично звание доктор, доцент или професор от родните вузове и научни институции.

Справка на Министерството на образованието сочи, че за последните четири години професори и доценти са станали общо 7598 родни учени. Това значи, че един на всеки хиляда българи е станал хабилитиран преподавател. Според сега действащия Закон за развитие на академичния състав всеки университет и научна институция имат право да "произвеждат" професори и доценти, като организират конкурси, на които научните трудове се оценяват от жури.

Най-дейни в раздаването на академични титли са били 51 легитимни университета у нас. Те са се сдобили с 1098 професори, 2946 доктори и 1435 доценти. В същото време научните институции като БАН, Селскостопанската и Военната академии са "произвели" 296 професори, 550 доктори и 296 доценти. Първенец в развитието на академичния състав е Алма матер. Там са се появили общо 1005 нови хабилитирани преподаватели. От тях 166 са професорите, 188 доцентите, а докторите -479. Техническият и Медицинският университет в София се нареждат на второ и трето място по раздаване на академични звания. Общо 478 медици са се издигнали в университетската йерархия. 104 от тях са станали професори, а доцентите и докторите са съответно 122 и 216. Бройката на професорите в Техническия пък е двойно по-малка от тази в Медицинския, сочи още справката на просветното ведомство. Най-малко титли са били раздадени във Висшето училище по застраховане и финанси. Там са били хабилитирани едва един професор и един доцент за всичките четири години от действието на настоящия закон.

От Министерството на образованието обаче са на мнение, че този закон дава прекалена свобода за развитие на академичния състав. Затова от ведомството ще внесат промени, с които ще се въведат национални минимални критерии за даване на академични звания. Те ще бъдат разписани в специален Правилник за прилагане на закона. Според шефа на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев за всяка наука ще има различни критерии. "Гилдиите ще се съберат и ще решат какви критерии ще са необходими за даване на академични звания в различните науки. Впоследствие университетските ръководства могат да вкарат и допълнителни. Въпросът е да няма университети с по-ниски критерии от минималните национални", обясни той.






Червен телефон между линейки и прокурори


Обвинители и медицински одитори ще проверяват заедно болниците

Мария Чипилева
Червен телефон между прокуратурата и здравното министерство ще бори нападенията над спешните медици. За целта ще се създаде пряк канал за комуникация между екипите на Сотир Цацаров и Петър Москов. Това стана ясно след среща между шефовете на двете ведомства в прокуратурата вчера. Целта на мерките е да се сведат до минимум нападенията над медиците и да се стигне до ефективни наказания на виновните.

Общо 227 са нападенията над спешни медици през изминалата година по данни на здравното министерство. От тях най-много - 142, са в област Бургас. Въпреки че законът в подобни случаи е много строг и предвижда затвор до 15 години, той на практика не се прилага. От средата на 2013 г., когато се криминализираха нападенията над медици досега, има едва пет присъди по данни на здравното министерство. Най-голямата от тях е условна присъда от

3 години затвор за нападение в област Шумен. Още пет производства и дела текат в момента. Със създаването на гореща връзка между прокуратурата и здравното министерство обаче се очаква законът да се прилага по-ефективно.

Освен спешните медици Цацаров и Москов се договориха да си сътрудничат и в случаите на нарушения в болниците, които агенция "Медицински одит" е открила при проверките си. За тази цел двете ведомства ще подпишат специално споразумение. То ще се изготви от съвместна работна група.


Реформаторка пое болница "Киркович"


Матей Бонев
Светла Карастоянова, главен секретар на регионалната здравна инспекция и областен шеф на ДСБ, е новият председател надиректорския борд на старозагорската болница "Киркович". Общото събрание на акционерите е освободило досегашното ръководство на здравното заведение, а временният прокурист доц. Йовчо Иовчев е избран официално за изпълнителен директор. Живко Желязков, който ще бъде и зам.-председател на директорския борд, е другият нов член на съвета на директорите. Новото управително тяло на болницата е с тригодишен мандат. Въпросът за оздравяването на болницата, която продължава да бъде на "червено" с над 22 млн. лв., не е бил в дневния ред на общото събрание на акционерите.




Само трима лекари работят в болницата в Девин

От 15 специалисти с договори към МБАЛ в Девин фактически работят само трима, установи проверка на Регионалната здравноосигурителна каса в Смолян.

Служители на касата са правили многократни опити да връчат съставените от нея актове, но опитите били неуспешни и сега ще бъдат връчени чрез кмета на общината. "Заявявам най-категорично, че лекарската ми съвест и чест не позволява да искам повече изключения за тази болница, тъй като в един момент тя ще се яви вредна за здравето на хората там", посочи директорът на Здравната каса в региона д-р Кузман Гелов.

Болницата в Девин затвори през 2011 г. заради натрупани огромни задължения. Имаше информации, че хора са умирали поради липсата на достъпно лечебно заведение в района. Бившият здравен министър Десислава Атанасова опроверга тези информация. След поредица протести правителството на Пламен Орешарски задели от държавния бюджет допълнително 700 хил. лева за възстановяване дейността на лечебното заведение с мотив да се осигури достъпът до болнична медицинска помощ на населението от общините Девин, Борино и Доспат.



Побойник на лекар от Ботевград с обвинителен акт

За 3 февруари в Районния съд в Ботевград е насрочено дело срещу Емил Иванов. Той е обвинен за побоя, който е нанесъл на д-р Ирена Стефанова от спешната помощ в града.

Районната прокуратура в Ботевград е внесла обвинителен акт срещу Иванов и срещу него е образувано доседъбно производство за това, че на 30 ноември 2014 г. в с. Врачеш, област Софийска, е причинил леки телесни повреди на д-р Стефанова, медицински специалист във ФСМП Ботевград.

Обвинението срещу Иванов е за престъпление по чл.131, ал.2, т.3, вр. чл.130, ал.1 от НК, пише в съобщението на магистратите. Образувано е съдебно производство в ботевградския районен съд.

Ако вината на Иванов бъде доказана в съда, той може да получи от 1 до 5 години затвор.

В края на ноември д-р Стефанова е нападната и бита, защото линейката, караща в болницата бременна жена, внезапно спира заради дупка и в нея се удрят със скутера си двама роми. Бит е и шофьорът на линейката.





НЗОК готви нови правила, по които ще плаща на медиците в доболничната и болничната помощ

НЗОК готви нови правила, по които ще плаща на медиците в доболничната и болничната помощ. Какви са те, ще ни разкаже Кристина Баксанова. Добър вечер.



Кристина Баксанова: Здравейте. Буквално преди минути приключи заседанието на Надзорния съвет на НЗОК. Бяха обсъдени няколко варианти, но решението, което взе Надзорния съвет е за първите три месеца на тази година на здравните заведения да се плаща 90% от изразходваното за същия период на миналата година. Като, ако има доказани случаи на спешност, здравните заведения ще получат още 5%. Всичко изразходвано като преразход няма да се заплаща.

Преди дни 43-годишен мъж търси помощ в болницата Св. Екатерина заради болно сърце. В деня, в който влиза в списъка на чакащите за трансплантации, възниква донорска ситуация и пациентът се оказва най-подходящ.



Доц. Георги Царянски: В момента пациентът е в етап на адаптация на новото сърце към органите м, основния белия дроб. Поради тази причина той е на специални технологии, които поддържат жизнените функции. И очакваме възстановяването им.

Миналата година в болницата са извършени четири такива трансплантации, но в листата за чакащи са много повече.

У нас 66% от смъртността се дължи на сърдечно-съдови заболявания. Лечението им е и едно от големите пера за преразход на Здравната каса.

Проф. Генчо Начев: Един човек идва, търси помощ по повод някакво заболяване на сърцето или оплаквания по-скоро от страна на сърцето и казват – не са спешни. Той на път за вкъщи прави инфаркт и умира. Дали трябва да спазя изискването на Касата, и ако е надлимитен да му кажа – ела следващия месец, ще има възможност за теб, или и в този случай, ако той умре по пътя да се занимавам със следствие и прокуратура, и най-важното да ми е чиста съвестта, тоест да не мога да спя спокойно, или по-добре болницата да е на загуба и този човек да бъде приет и лекуван.

Според новите правила, Здравната каса няма да плаща на лечебните заведения, ако те надвишат месечния си бюджет. Така или8 болницата трябва да направи преразход, или пациентите да чакат.



Проф. Генчо Начев: Пътят за намаляване на ненужните хоспитализации минава през други инициативи. Едната е контрол на това спазват ли се показанията за приемане. И втората е промяна в пакетите, за които Касата плаща, за болнична помощ става дума.

Обсъждането на правилата и на методиките продължават.



Кристина Баксанова: Днешните решения на Здравната каса съвпадат с оценката на здравните системи в Европа. Страната ни заема 30 място от 36 държави. Това, което е интересно, че като положително се очертава това, че страната ни е подобрила лечението и има по-висока преживяемост при сърдечносъдовите заболявания, но като слаби страни се отчита именно достъпът на пациентите до здравна помощ и детската смъртност, където трябва да се вземат мерки. Сред отличниците, всъщност в момента виждате страните, които са най-зле, след България. Това са страните от Западните Балкани, както и Румъния и Полша. А сред отличниците са скандинавските държави, Швейцария и Холандия. Вики?

Водещ: Кристина Баксанова, с новини от Здравната каса. Благодарим ти.
 



15 милиона ще бъде дефицитът на Здравната каса за тази година

15 милиона ще бъде дефицитът на Здравната каса за тази година, смята управителят доктор Румяна Тодорова. Надзорът на касата взе решение на болниците да се разпределят за тази година 95 на сто от реално изплатените средства за миналата и само пет на сто при доказване, че е извършена дейност по спешност. Предложението беше одобрено от държавната квота в надзора на касата, като против са гласували представители на пациентите и от КНСБ. Още от Гергана Хрисчева.



Репортер: Това са новите правила, по които ще се разпределят средствата в болничната помощ, съобщи управителят на Здравната каса д-р Румяна Тодорова. Тя уточни, че тъй като се дава възможност разпределените средства да се надвишават с 5 на сто, които пък да се компенсират в следващото тримесечие, при доказване на спешност за болниците, които нямат доказана такава спешност, бюджетите ще бъдат разпределени не до 95, до 90 на сто сравнимо с бюджетите им за миналата година. Тоесто бюджетът на НЗОК разпределен за 2015 г. нанесен към миналата година представлява 95 на сто от него. Според д-р Румяна Тодорова целта на тези нови правила е не да се трупат резерви в Касата, а да няма преразход в края на годината. болниците, които не осигуряват спешна помощ, бюджетите им ще бъдат до 90 процента. Така разпределени средствата ще донесат около 15 млн. дефицит в края на годината, но по думите на д-р Тодорова се окачва този дефицит да бъде компенсиран с над събрани здравни вноски. Според новите правила, ако дадена болница не похарчи цялата си сума за тримесечие, тази сума няма да може да се прехвърля в следващото тримесечие, а ще отива към друга болница. Според д-р Тодорова тези правила дори и да доведат до липса на чакащи пациенти това ще е начин за по-плавно и по-добро управление на средствата на дадена болница и ще дисциплинира болниците. При така разписани правила достъпността на пациентите не би трябвало да е по-лоша от тази за миналата година, уточни д-р Тодорова. Според представителя на КНСБ в Надзорния съвет д-р Иван Кокалов обаче, с тези бюджети ще се формира голяма листа на чакащи. Освен това, докато влязат в сила новите правила, дефицитът ще е още по-голям.

Здравната каса установи нарушения в дейността на болницата в Девин

Здравната каса установи нарушения в дейността на болницата в Девин. От 15 специалисти с договори към болницата реално работят само трима. След безуспешните опити да бъдат връчени съставените актове на лечебното заведение те ще бъдат предадени чрез кмета на общината, съобщи директорът на регионалния клон на Здравната каса д-р Кузман Гелов.



д-р Кузман Гелов: С прословутите завъртания на бройките трябва да има двама анестезиолози. Ние направихме четири анестезиолога по "половинки". Луди изключения, които ги няма в света. Докарахме възможните анестезиолози в Девин, за да може да работят в хирургичното отделение. Какво беше огромното ми учудване, когато след две поредни проверки ние въобще не открихме присъствието на анестезиолог. Още по-тъжното е, че беше направен брутален опит да се излъже институцията. Заявявам най-категорично, че лекарската ми съвест и чест не позволява да искам повече изключения за тази болница, тъй като в един момент тя ще се яви вредна за здравето на хората там.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница