Факултет физика и инженерни технологии



Дата26.10.2018
Размер216.76 Kb.
#101059

Факултет



физика и инженерни технологии


Професионално направление



4. Природни науки, математика и информатика.

4.1. Физически науки.




Специалност



Физика на Земята


Форма на обучение

редовно (задочно)




Утвърден с протокол на АС

15/25.06.2012






Утвърден с протокол на ФС

146/20.06.2012






Анотация
Магистърската програма по Физика на Земята е със срок на обучение 3 семестъра и профилира студентите в област, която има важно значение в сферата на търсене на полезни изкопаеми, строителството, хидрологията, намаляване на последствията от природни бедствия и устойчивото развитие.

Важно направление във Фузиката на Земята е изучаването на природните бедствия. Концентрацията в съвременната икономика и демографското преразпределение води до значително нарастване на последствията от природни бедствия. Трагични примери по света през последните години демонстрират този факт. Други аспекти от областта на физиката на Земята са свързани с търсенето и проучването на полезни изкопаеми в миннодобивната промишленост, строителството (промишлено, пътно, гражданско) и в областта на метеорологията, екологията, археологията, спелеологията, сеизмологията, отбраната и др.

Това води до необходимостта от квалифицирани кадри на локално, регионално и национално ниво, чиито познания и дейност да намалят последствията от природни бедствия и при решаването на проблеми от гореспоменатите области. Подготовката на такива специалисти е свързано със задълбочено познаване на геофизичните процеси. Програмата дава задълбочени знания и практически умения, които обхващат основните направления на съвременната геофизика.

В унисон със стратегията за развитие на Пловдивския Университет „П. Хилендарски“ за интердисциплинарно качествено обучение на европейско равнище, програмата е структурирана така, че да покрива различни аспекти на темите, които ще се изучават. С тази цел са включени курсове, които ще се водят както от преподаватели от Факултета по Физика и Инженерни Технологии, така също и от други факултети. Предвидени са и курсове, които ще се водят от квалифицирани, външни за университета преподаватели.

Програмата ще се възползва от добрите контакти, които преподаватели от ФФИТ имат със структурите на Гражданска Защита и институти на БАН, чиято дейност има отношение към геофизиката.

Магистърската програма по „Физика на Земята“ е съобразена с предлаганите такива от водещи европейски университети. Тя осигурява на обучаемите широк спектър от задължителни и избираеми дисциплини като Обща геофизика, Сеизмология, Геохимия, Въведение в географските информационни системи (ГИС), Астрономия, Метеорология и други.

Програмата създава добри перспективи за реализация. Завършилите курса могат да развият собствен бизнес в тази област, да работят в областта на сеизмологията, гравиметрията, радиометрията, електричните явления в йоносферата, при дистанционното изучаване на Земята чрез спътникови измервания, при изучаванено на Слънцето и планетите от Слънчевата система, както и Космоса с дистанционни геофизични методи. Завършилите магистърската програма могат да работят и в областта на научно-изследователската дейност, в научни институти и лаборатории, а така също и във фирми, свързани с търсенето и проучването на полезни изкопаеми в миннодобивната промишленост, строителството (промишлено, пътно, гражданско), метеорологията, екологията, археологията, спелеологията, сеизмологията, отбраната и др. Всички завършили имат необходимата основа да се насочат и към преподавателска дейност във вузове. Специалисти геофизици се търсят в чужбина, където вече имат реализация значителен брой дипломирани български геофизици.


Професионална квалификация

Магистър по Физика на Земята




Равнище на квалификация

Магистър



Специфични изисквания за достъп (прием)

Кандидатът трябва да има добър среден успех от дипломата за завършване на равнище на квалификация «бакалавър». Програмата е предназначена за студенти на ФФИТ към „П. Хилендарски“, завършили бакалавърска степен на специалностите Ф, ФМ, ИФ, ИФК, както и за студенти с бакалавърска степен извън ФФИТ, които имат сравним брой взети часове по физика и математика със студентите от ФФИТ.




Ред за признаване на предходно обучение

Класирането става по успех от дипломата за висше образование.




Квалификационни изисквания и правила за квалификация

За придобиване на квалификацията са необходими 95 кредита. От тях 40 кредита са от задължителни дисциплини, 17 кредита - от избираеми дисциплини, 23 кредита за Научно – изследователска практика и 15 - за защита на дипломна работа.




Профил на програмата (специалността)


Основните тематични направления за завършване на базовия модул - първи семестър включват в рамките на 30 кредита:

  • придобиване на фундаментални познания в областта на геофизиката, метеорологията, астрономията и геохимията

  • запознаване с основни бази от научно-изследователски данни в геофизиката

Oбучението през втория модул - втори семестър, в който се получават ХХХ кредита включва:



  • придобиване на специализирани познания в областта на физиката на Земята (част от тях се избират от студента според неговите интереси)

  • провеждане на научно-изследователски анализ на геофизични данни с помощта широко използвани софтуерни пакети

През третия модул се получават нннннн кредита и той включва:



  • продължава придобиване на специализирани познания в областта на физиката на Земята (избират се от студента според неговите интереси)

  • провеждане на научно-изследователски анализ на геофизични данни и подготовка и защита на дипломна работа.



Основни резултати от обучението


След завършване на базовия модул (първи семестър), студентите придобиват квалификация, ако:

  • усвоят и демонстрират основни знания и разбиране на материала в областта на Физиката на Земята, Метеорологията, Астрономията и Геохимията

  • могат да прилагат придобитите знания и умения;

  • могат да работят самостоятелно с геофизична литература и информация, да я конспектират, търсят по зададен критерий, дасе запознават с определени методи и презентират.

  • притежават способности да продължат обучението си с висока степен на самостоятелност.

След завършване на базовия модул, студентите притежават и могат да демонстрират знания и разбиране на материята в изучаваната област.

Познанията са в областта на професионалното обучение, персоналното развитие и по-нататъшното обучение в рамките на специализиращия модул.


През специализиращите модули студентите получават конкретни знания в областта, съответстваща на избраните от тях дисциплини и област на научно-изследователска практика. След завършване на специализираните модули (втори и трети семестър), студентите придобиват квалификация, ако:

  • могат да прилагат придобитите знания и умения по начин, показващ професионален подход в тяхната работа и притежават компетенции аргументирано да разрешават проблеми в изучаваната област;

  • притежават умението да изберат подходящ материал и метод на изследване за конкретно задание, да анализират експериментални данни

  • могат да провеждат дискусии както със специалисти, така и с неспециалисти при обсъждане на геофизична информация, методи и резултати

  • притежават развити необходимите способности да продължат обучението си с по-висока степен на самостоятелност - образователна и научна степен „Доктор”



Професионален профил на завършилите с примери

Програмата създава добри перспективи за реализация. Завършилите курса могат да развият собствен бизнес в тази област, да работят в областта на сеизмологията, гравиметрията, радиометрията, електричните явления в йоносферата, при дистанционното изучаване на Земята чрез спътникови измервания, при изучаванено на Слънцето и планетите от Слънчевата система, както и Космоса с дистанционни геофизични методи. Завършилите магистърската програма могат да работят в и областта на научно-изследователската дейност, в научни институти и лаборатории, а така също и във фирми, свързани с търсенето и проучването на полезни изкопаеми в миннодобивната промишленост, строителството (промишлено, пътно, гражданско), метеорологията, екологията, археологията, спелеологията, сеизмологията, отбраната и др. Всички завършили имат необходимата основа да се насочат и към преподавателска дейност във вузове. Специалисти геофизици се търсят в чужбина, където вече имат реализация значителен брой дипломирани български геофизици.




Възможности за продължаване на обучението

Образователна и научна степен „Доктор”





Диаграма на структурата на курсовете с кредити



I-ва година



Код по ECTS

Учебен курс/дисциплина

Аудиторни

Извънауд.




АО

Л

С

Лб

ИО

Сп

К

Фи

1

2

3

4

5

6

7

10

11

13

14

1-ви семестър

1




Обща геофизика


65

45

10

10

85

85

5

И

2




Метеорология

65

45

10

10

85

85

5

И

3




Приложение на геоинформационните методи във Физика на Земята

65

45

10

10

85

85

5

И

4




Астрономия

65

45

10

10

85

85

5

И

5




Геостатистически анализ

65

45

-

20

85

85

5

И

6





































Научно-изследователска практика

90

-

10

80

90

90

6

ТО

Общо за 1-ви семестър

415

225

50

140

515

515

31




2-ри семестър

1




Въведение в сеизмологията

65

45

10

10

85

85

5

И

2




Основи на геохимията

65

45

-

20

85

85

5

И

3




Геодезия, Картография и GPS системи

65

45

-

20

85

85

5

И

4




Избираема дисциплина 1

65

45

-

20

85

85

5

И

5




Избираема дисциплина 2

65

45

-

20

85

85

5

И

6




Научно-изследователска практика

90

-

10

80

90

90

6

ТО

Общо за 2-ри семестър

415

225

20

170

515

515

31




Общо за I-ва година

830

450

70

310

1030

1030

62































II-ра година

3-ти семестър

1




Избираема дисциплина 3

50

30

-

20

70

70

4

И

2




Избираема дисциплина 4

30

20

-

10

60

60

3

И

3




Научно-изследователска практика

225

-

20

205

105

105

11

ТО

Общо за 3-ри семестър

305

50

20

235

235

235

18




Общо за целия курс на обучение

1135

500

90

545

1250

1250

80




Форма на дипломиране:

Защита на дипломна работа


















15




Общ брой кредити:



















95







Код по ECTS

Учебен курс/дисциплина

Аудиторни

Извънауд.




АО

Л

С

Лб

ИО

Сп

К

Фи

1

2

3

4

5

6

7

10

11

13

14

Избираеми дисциплини 1,2

1




Физика на сеизмичните вълни и методи за проучване строежа на плитката Земна кора

65

35

-

30

85

85

5

И

2




Дистанционни аерокосмически методи в геофизиката

65

45

-

20

85

85

5

И

3




Кристалофизика и минералогия

65

45

-

20

85

85

5

И

4




Използване на електромагнитни вълни за изследване на плитката земна кора. Георадар

65

45

-

20

85

85

5

И


Избираема дисциплина 3

1




Астрофизика и космология

50

40

10

-

70

70

4

И

2




Вълноводна оптика и приложения в геофизиката

50

30

-

20

70

70

4

И





Избираема дисциплина 4

1




Работа с бази данни

30

20

-

10

60

60

3

И

2




Въведение в нелинейната динамика и теория на хаоса

30

20

-

10

60

60

3

И

3




Компютърна физика

30

20

-

10

60

60

3

И


ЛЕГЕНДА:

Аудиторни часове в семестъра: АО – общ брой, от тях Л – за лекции; С – за семинарни (упражнения); Лб – за практикуми (лабораторни упражнения).
Извънаудиторни часове в семестъра: ИО – общ брой, Сп – за самостоятелна работа/подготовка, и др.
К – ECTS кредити; Фи – форма на изпитване (със стойности И – изпит, Т – текуща оценка. З – заверка, П – продължава следващ семестър


Правила за изпитите, оценяване и поставяне на оценки

По време на обучението – курсови работи; в края на обучението – писмени и практически изпити.




Изисквания за завършване

Дипломиране с разработване и защита на дипломна работа.




Форми на обучение

редовно/ задочно




Директор на програма или еквивалентен отговорник (напр. декан)


доц. д-р Драгомир Господинов

Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница