Изх. № Чрез г-н михаил миков



Дата10.02.2018
Размер27.71 Kb.
#57852

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ


Изх. № ……………………

……………………………..


ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-ТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-Н ЕВГЕНИ СТОЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ПГ НА ПП ГЕРБ
Г-Н МИРОСЛАВ ПЕТКОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ПГ НА ПП ГЕРБ
На Ваш № 454-06-494/16.06.2014 г.

Относно: Изпълнение на проекти по Дунавската стратегия
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОЕВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТКОВ,
Във връзка с поставен от Вас въпрос относно изпълнението на проекти по Стратегията на Европейския съюз за развитие на Дунавския регион Ви информирам, че тя е втората макрорегинална стратегия на ниво Европейски съюз след Стратегията на ЕС за региона на Балтийско море. Стратегията обхваща 14 страни, разположени по поречието на река Дунав: 9 държави от ЕС – Германия (Баден-Вюртемберг и Бавария), Австрия, Словашката република, Чешката република, Унгария, Словения, Хърватска, Румъния и България, както и 5 държави извън ЕС — Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Република Молдова и Украйна.

Целта на Стратегията е да се превърне в трайна рамка за сътрудничество и да се повиши ефективността на политиките на европейско, национално и местно ниво.

Дунавската стратегия има четири основни стълба:

1) Подобряване на достъпността, транспортните връзки и комуникации по и към Дунав и ефективно използване на енергийните ресурси;

2) Подобряване качеството на водите, опазване на богатото биоразнообразие, превенция и управление на риска;

3) Повишаване на конкурентоспособността на регионите чрез иновации, образование, култура, туризъм, мултикултурен диалог и съхраняване на регионалната идентичност и богатото културно наследство;

4) Подобряване на системата на управление, увеличаване на административния капацитет и сътрудничество и справяне с проблемите на сигурността.

Макрорегионалната стратегия за Дунавския регион не разполага със собствен финансов ресурс. В този аспект програмите за трансгранично и транснационално сътрудничество, в които България участва, имат значителен принос за изпълнението на Дунавската стратегия.

В допълнение, бих искала да Ви информирам, че в рамките на програмен период 2007 - 2013 г. по програмите за трансгранично сътрудничество Румъния - България и България – Сърбия, част от допустимата територия на които съвпада с териториалния обхват на Стратегията, не са обявявани целенасочени покани за набиране на проектни предложения, които да имат за цел приоритетно финансиране на проекти, чиито цели биха допринесли за постигане целите на Стратегията. Предвид факта, че целите и приоритетите на двете трансгранични програми са насочени към подобряване на свързаността, мобилността и социално-икономическото състояние на региона, както и към опазване на околната среда и устойчиво развитие на регионите, можем да считаме, че изпълнението на проектите, които се финансират по тези програми също допринасят за постигане целите на Стратегията.

По Програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия 2007 - 2013 г. са финансирани 139 проекта на обща стойност 32 586 628 евро. Детайлна информация относно успешно изпълнените проекти може да бъде намерена на http://www.ipacbc-bgrs.eu/bg/page.php?c=59. По Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007 - 2013 г. са финансирани 165 проекта на обща стойност 284 164 552 евро. Детайлна информация относно успешно изпълнените проекти може да бъде намерена на http://www.cbcromaniabulgaria.eu/index.php?page=proiecte-prezentare .



МИНИСТЪР:

ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА

АХ/УТС





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница