На 26 април 1986 в чернобилската аец



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер419.03 Kb.
#57095
  1   2   3
На 26 април 1986 В Чернобилската АЕЦ в Украйна става най-тежката авария в историята на ядрената енергетика. Тя засяга и България. При два взрива в централата загиват 31 души (по официални данни). Силно облъчени са около 600 000 души, участвали в първите аварийно-спасителни работи. Десетки хиляди други заболяват, след като радиоактивен облак минава над голяма част от Европа. В България властта крие рисковете от населението и официално ги подценява.

26 април 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



3/4 у нас заплашени от чупливи кости

Масово страдаме от недостиг на витамин D, сочи проучване
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Трима от всеки 4-ма българи страдат от недостиг на витамин D, разкрива първото целево проучване у нас, съобщи д-р Александър Шинков от болница "Акад. Иван Пенчев". Организатор е дружеството по ендокринология.Витамин D всъщност е хормон, който участва в много процеси в организма, каза д-р Шинков. 90% се набавя чрез престой на слънце. Половин час седмично е достатъчен. Има го и в мазната риба. Витаминът е важен за костите, мускулния тонус. Хора, които имат дефицит, настиват по-често. Предполага се, че недостигът му е свързан и с появата на някои карциноми - на млечната жлеза, простатата и дебелото черво. Има риск и от диабет тип 2, множествена склероза, високо кръвно, атеросклероза или депресии.

За проучването са изследвани 2033 души от 10 областни града и малките общини около тях. Оказало се, че 76% от тях имат недостиг на витамин D, като 21 % са с тежък дефицит.Най-зле са в София (33% с тежък дефицит), а най-добре в Сливен и Стара Загора (8%). В градовете хората с максималната степен на недостиг са два пъти повече (23% ), отколкото в селата (12%). Една от причините е мръсният въздух, който спира слънчевите лъчи, каза ендокринологът.През лятото не бива винаги да сме дебело намазани със слънцезащитен крем, добави д-р Шинков. Фактор 30 например блокирал до 90% образуването на витамин D. Хората с много светла и чувствителна кожа или с дерматологични заболявания, които не позволяват престой на слънце, трябва да приемат важното вещество на капки. "Рисковете за кожата -стареене и кожен рак, идват от прекаляване.Трябва правилно да се прецени времето, за което се излагаме на слънце. След като запасите от витамин D в организма се попълнят, синтезът се преустановява", обясни д-р Шинков.


Окръжията срещу корупцията са в две суперминистерства
Затова БОРКОР си е родена в космоса. Какво става междувременно с подкупите у нас според „Евробарометър"
Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията

Трудно ми е да кажа точните причини за сътресенията и уволненията в комисията за борба с корупцията, по-известна като БОРКОР.Според опита те вероятно са банални. Периодично европейските администратори, поради статута на наблюдавана страна, задават въпроса „Какво става с вашите мерки с корупцията?". При този въпрос няма как да не се попита, а „какво стана с БОРКОР?". Моето предположение е, че на този въпрос трудно може да се отговори. А когато периодично се повтаря, става тегаво, дори да няма голямо значение.Всъщност основният въпрос е какво точно е БОРКОР? Моят отговор е, че това е служба, която беше създадена не „на гола поляна", както каза бившият й началник Румен Миланов,а в космически вакуум

Нещо между многото министерства, които си имат експерти, бюджети, началници и т.н., докато БОРКОР е в нищото. От комисията не могат да наредят: уволни този или защо не сте закрили еди-кой си отдел, не могат да разследват, да арестуват и т.н.

Вероятно служба като БОРКОР може да съществува в подредени държави, където правителството и парламентът казват - ето тази институция ще се занимава със злоупотреби, корупция и т.н., и всички започват дисциплинирано да й се отчитат, да подават информация, експертизи, данни, да разследват, повдигат обвинения, пращат в затвора. И ако не го правят, си понасят последиците. Вероятно в Германия, Холандия, Англия, скандинавските страни и др. такава институция би работила. У нас всяко министерство, както се знае, е феод и всяко си има своите интереси, важни кадри, бюджет и съответния министър си ги пази.В краткото описание за България трябва да се имат предвид и двете суперминистерства -МВР и на финансите, в които са съсредоточени всички, да ги наречем реални - потенциално антикорупционни оръжия.

В МВР е агентурата, СРС, разследванията и т.н. В МФ пък са парите, данъците, огромната финансова информация, благодарение на която може да се провери всяка фирма и лице.Между тези две суперминистерства има сложни отношения по време на целия преход

Между другото, това е така не само в България.И между тези две суперминистерства се появи някаква институция, за която казваме, че се бори скорупцията и в която назначават

предимно хора, изпаднали отнякъде, бивши политици, началници, пенсионирани и полупенсионирани отнякъде и без никакви правомощия. Искане за достъп до възможностите на МВР да следи, проверява, разследва и т.н. или на МФ да гледа парите, ДДС, акцизи и т.н. предизвиква сигурно, ако не смях, то почуда. Съответно на БОРКОР

остава четене на вестници и писане на стратегии

Всъщност основният въпрос не е какво става с БОРКОР, а какво става все пак с корупцията в България. Увеличила ли се е, намаляла ли е? Изследванията показват, че хората все по-малко се интересуват от този въпрос и все повече от това дали ще са безработни и дали доходите им ще спаднат още. Все по-малко това е тема и на европейската администрация. И все пак лошият отговор на въпроса може да доведе до спиране на жизнено важни европейски средства в последната предизборна година.

Можем да коментираме само това, което има начини да се измери реално. А това е корупцията, засягаща цялото население на всекидневно ниво.Вероятно едни от най-добрите източници са редовните изследвания на „Евробарометър", в които България като членка на съюза трябва да участва. При това пропускаме всички мнения за това много ли е, малко ли. Интересните въпроси са за личния опит на хората. Не дали си чул от приятел за корумпиран министър, съдия или митничар, а дали има такъв личен опит през последната година. И в това изследване на самопризнанието по отговорите можеш да съдиш какво реално се е случило в страните през 2011 г. в сравнение с 2009 г. или 2007 г. Хората обикновено не лъжат за неща, при които признанията нямат последици.

Данните на „Евробаромеитър" показват интересни неща за България. Най-сериозната промяна е в медицинската корупция. Тя е 12%, като е скочила със 7 %. Това е рекорден скок за ЕС. С него обаче не сме задминали и Румъния, която е №1 в ЕС със 17%, Литва с нейните 15%, Унгария - с 13%. Всички тези страни са увеличили корупцията си в здравните заведения. Румъния с 4%, Словакия също с 4, Унгария с 3, Литва с 2% и т. н.

Как може да се обясни този рязък скок. В социологически сондажи с лекари се очерта следната хипотеза. Преди кризата хората сами са давали пари за нещо като подарък благодарност. Това явно създава по-висок стандарт на доходи в здравните институции.

Но когато започва кризата, хората престават да дават пари

Това е обяснение от самите лекари. Те усещат спад на доходите си и започват сами да искат.В полицейската корупция няма промяна между 2009 и 2011 г. И за двете години 7% от населението казват, че са им искани пари от полицаи. За 2009 г. две страни са били с подобна полицейска корупция като България. Латвия, която има 6% и също е без промяна, и Литва, която е била с 8%, е спаднала на 6. Но, това е в рамките на грешката. Когато говорим за феномена „всекидневна корупция", страните от нашата черга в Източна Европа се опитват да направят трудна срещата между корумпиран служител и корумпиращ клиент

Затова и у нас има опит да се намалят тези срещи. В КАТ например се опитват да махнат полицаите от пътя и да ги заменят с камери, глобите пък да се плащат на каса. И точно докато едни генератори на корупция се премахват, сме на път да създадем други. За мен ще е истински социален експеримент тоталната забраната за пушене в заведения. Ще възникне нова уникална възможност за правене на пари от чиновници. Възможността да те глобят, че пушиш на забранено място, или в заведение, ще стане много интересен генератор на корупция. Защото реално, за съжаление, по-голямата част от активното население е от пушачи. И от 27 държави 19 са разбрали, че такива стъпки са сериозен риск, и ги избягват.Вероятно по-интересният въпрос е какво става с корупцията по високите етажи. Подобен въпрос обаче няма проверим, емпиричен отговор. Причина е, че няма как да се измери корупцията поради липсата на надежден метод за изследване.

Дори да питаш министрите, те няма да ти кажат



Според странични изследвания на бизнеса можем да кажем, че има увеличение на корупцията в администрацията. Парите от Еврофондовете влизат от еврофондовете влизат през държавата и тя стана много важна в разпределението на ресурсите. Бизнесът от своя страна става много активен да получи част от тези ресурси и съответно дава много възможности пред администрацията.От своя страна един от начините на бизнеса да намали разходите си, е чрез намаляване или неплащане на данъци и акцизи. Но за да направи това, той отново опира до „услугите" на държавната администрация.


АПРА обра пиар наградите, взе пет
Агенция APRA Porter Novelli получи награди във всички възможни категории в третото издание на пиар конкурса BAPRA Bright Awards. Тя е на първо място в категорията „Кампания за устойчиво развитие" с проекта си „Живей активно". Още 4 приза й присъди 17-членното международно жури на конкурса. Те са в категориите „Агенция на годината" (второ място), „Комуникационна кампания на годината" (второ място), „Иновативна кампания" (трето място) и „Специално събитие" (трето място). 24 агенции с 67 кампании се включиха в конкурса тази година, чийто официален финал бе във вторник вечерта в софийския хотел „Шератон". Агенция на годината стана All Channels Communication Group, която е наградена и за „специално събитие". Най-добрата комуникационна кампания на годината е направена от „От-До консулт", присъди журито. Отличената иновативна кампания е на United Partners. В категорията „Кампания, реализирана от вътрешен пиар отдел", първото място е за "VIVACOM Избори 2011" на VIVACOM. Във всички категории бяха раздадени втори и трети награди. За „Агенция на годината" бронзът е за United Partners. Третото място за „Комуникационна кампания на годината" е за Saatchi & Saatchi в партньорство с Publicis Marc Group. Няколко агенции са дали блестящи проекти в категорията „Кампания за устойчиво развитие". Затова има и няколко награди. На второ място е PR Net, а третото го делят проектът за „SOS Детски селища", организиран от Symmetric Communication и All Channels Group, и Publicis Marc Group c „Освободи интернет". Второто място в категорията „Специално събитие" е за Publicis Marc Group. Сребро получава и reforma за „Иновативна кампания". БНТ също е с приз, въпреки че предметът й на дейност е по-различен от правенето на пиар. И все пак обществената медия печели второ място с „Малкото голямо четене" в категорията „Кампания, реализирана от вътрешен PR отдел". Третото място е за Еврофутбол с „Печелиш и помагаш". „Кампаниите тази година са на много високо ниво. Българският пиар бизнес се развива изключително динамично. Българските агенции днес са по-практични от всякога. Решенията им са изцяло обвързани с резултатите и всеки аспект от комуникацията е внимателно обмислен така, че да работи за постигането на максимални резултати с ограничен бюджет", каза Пол Холмс, председател на международното жури, което оцени проектите онлайн. Холмс е един от най-авторитетните анализатори на пиар пазара в света.


Деца на боклука
ЗАДЪРЖАХА СЛУЖИТЕЛ ОТ МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ВЪВ ВАРНА, изхвърлил два човешки ембриона, открити вчера в контейнер за пластмасови отпадъци. За втори път клошари се натъкват на подобна находка, спокойно ровейки си в уличните кофи. Явно стана навик на медицинските лица да изхвърлят биологични отпадъци измежду стара храна, дрехи и още куп безполезни и вмирисани боклуци. Това само по себе си говори достатъчно за образованието, което работещите в клиниката имат. Те или не са достатъчно компетентни, или не са достатъчно отговорни. И в двата случая обаче губещ е пациентът. Защото не случайно подобни материали се унищожават чрез изгаряне. Причината е, че те са опасни и инфекциозни. Пак добре че кучетата не са надушили и не са разнесли ембрионите в близките паркове и градинки. Не че щеше да е прецедент. Единственият извод, който може да се направи от тази грозна и ужасяваща история, е, че е крайно време безотговорността да бъде санкционирана. Подобни постъпки са не само опасни, а и неморални. Контейнерите са място за нашите боклуци, а не за нашите деца.


Болниците са получили 1.2 млрд. лв от здравната каса през 2011 г.

Шампион с близо 70 млн. лв. е пловдивската „Св. Георги", която е затънала в дългове
Десислава Николова

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) публикува колко средства е изплатила за лечение на болниците през 2011 г., като подчерта, че това става в синхрон със заявеното намерение на новия управител д-р Пламен Цеков да има пълна прозрачност за какво се харчат средствата от здравните вноски. Най-голямата част от парите (над 50%) са за плащане на болнично лечение. През миналата година клиниките са получили 1.212 млрд. лв. В сумата са включени и средствата, изплатени за лечение на пациентите и през месец декември 2010 с, които се плащат в началото на следващата година.

В отчета на НЗОК обаче липсва информация колко точно пациенти са лекувани, от какво, с какъв резултат, а също така и дали съответната клиника е била глобявана за нарушения. Така на практика не може да се направи извод дали отпуснатите средства са били изразходвани ефективно.

Кой получава най-много

За лечение по клинични пътеки (начинът, по който НЗОК плаща на болниците) са били сключени 394 договора. От всички клиники най-много средства е получила университетската болница „Св. Георги" в Пловдив (виж таблицата).

Самата болница е с 32 млн. лв. дългове, като директорът й д-р Карен Джамбазов обяви в началото на април, че общата дължима сума е намаляла с 5 млн. лв., а просрочените задължения - с 6.5 млн. лв. Като цяло болниците в България дължат на доставчиците си близо 400 млн. лв., или една трета от средствата, които получават по клинични пътеки.

Преди няколко седмици здравният министър Десислава Атанасова обяви, че клиниките трябва да представят оздравителни планове, а директорите, които не го направят, ще се разделят с постовете си.

Лидерите


В топ 15 на болниците, които са получили най-много средства, има само една частна, но тя е на второ място по получени средства след „Св. Георги" - това е „Токуда - София". От лечебното заведение обясниха, че то работи по 258 от 290 възможни клинични пътеки и през миналата година е лекувало 37 хил. души. Приблизително 70% от приходите на болницата са от НЗОК, останалите са от частни пациенти.

На трето място по приходи е най-голямата спешна болница в България - „Пирогов". В топ 20 на клиниките има само още една частна болница - „Здраве -медицинска структура Пълмед" в Пловдив.




Затвор грози лекар с подкуп

Доктори скочиха срещу проект за нов Наказателен кодекс
Мина УЗАНИЧЕВА

До 6 години лишаване от свобода и най-малко 1000 лева грозят всеки лекар, хванат с подкуп. Това предвижда проектът за нов Наказателен кодекс. Според документа, изготвен от правосъдното министерство, докторите вече ще се разглеждат като длъжностни лица, каквито са например държавните служители.Българският лекарски съюз се обяви против готвената промяна. Опасенията са, че всеки подарък - например кутия бонбони, отсега нататък ще може да се тълкува като рушвет.„В 99% от случаите пари се предлагат от пациента и лекарят няма вина. Системата ни е такава, че нито докторът може да откаже, нито болният да се чувства сигурен, ако не е дал допълнителна сума", аргументира се пред „Преса" шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Според тълкувателно решение на Върховния касационен съд редовите доктори не са длъжностни лица. Но то няма да важи, ако се приеме проектът за нов НК.

„При повдигане на обвинение по тази линия производството досега се прекратяваше, освен когато се докаже изнудване. Наказания се налагаха или за етични нарушения, или по решение на администрацията на съответното лечебно заведение", обясни Цветозар Младенов, юрист от БЛС. Съюзът настоява за изваждане на медиците от списъка с длъжностните лица, където бяха вкарани, за да им се осигури по-добра защита от нападения на недоволни пациенти.Проектът тепърва ще се дискутира и не е сигурно дали ще остане в сегашния вид, коментира депутатът от правната комисия в парламента Красимир Ципов.В момента тече обществено обсъждане на новия кодекс. След това той ще бъде внесен в Министерския съвет и парламента, като промени могат да се правят на всички етапи до приемането му.




Смяна на медикамент остави хлапета без терапия
Деца от сиропиталище остават без животоспасяваща терапия, защото здравната каса не плаща пълната цена на лекарството им. Те имат дефицит на растежен хормон и се нуждаят от непрестанно вливане на медикамента „Гено-тропин 16".До 15 април НЗОК плащаше цената му от 240 лв. Сега в позитивния списък влезе генерик, който е със 70 лв. по-евтин, и касата покрива 100% само него. За другото лекарство се доплаща разликата в цената.„Трябва да даваме по 280 лв. на месец за двете хлапета, които са при нас. Това са 3360 лв. на дете годишно при издръжка 6136 лв., от които половината са за заплати на персонала", обясни Стамена Стоянова, директор на Дома за деца „Олга Скобелева" в Пловдив. Пациентите са на отчет към Клиниката по генеалогия в София, откъдето отказват да сменят медикамента, защото смятат, че генерикът не е добър.

„В цяла Европа лекуват с евтиния медикамент, той е толкова добър, колкото и скъпият", категоричен беше пред „Преса" шефът на НЗОК Пламен Цеков. По думите му лекарите нямат право да отказват изписването му.




Пак изхвърлиха ембриони на боклука
Два ембриона на 3-4 месеца са намерени в контейнер за пластмаса във Варна. Полицията арестува човека, изхвърлил трупчетата. Това е 39-годишният А.В.Д., който е служител в медицинския център „Младост". Заведението имало договор с варненската АГ болница. Мъжът взел ембрионите с необходимата документация и маркировка „инфекциозни". Той обяснил пред разследващите, че детските трупчета започнали да му вмирисват колата и затова ги изхвърлил. Грозят го до 5 г. затвор и глоба от 2 до 10 хил. лв. За по-малко от година това е трети случай на захвърлени в боклука ембриони.


За аптеките и тяхното нямане

По-малко от половината дрогерии имат договор със здравната каса
Иво МИРЧЕВ

Отново се заприказва за проблема с аптеките, които отказват да работят със здравната каса. Около половината дрогерии у нас нямали икономически стимули да предлагат лекарства, които касата плаща в пълен размер. По този начин се ограничавал достъпът на пациентите до тези медикаменти. Цитира се, че в 105 от 264 общини няма аптека, която да отпуска хапчета за лечение на редки болести, за поддържаща терапия на трансплантирани пациенти и т.н. По думите на представителите на фармацевтите от общо 4000 аптеки в страната договор с касата имат no-малко от половината. Интересно е, че в тази статистика няма примери на общини, в които не е разкрита нито една дрогерия. Любопитен пример е община Крушари, област Добрич. Помещение за аптека в общинския център има, но фармацевт и действаща дрогерия няма. 7000 души от 17 населени места в общината са лишени от достъп до аптека. Пред тях има две възможности: да получат илачите си чрез личните си лекари, които ги купуват от „близкия" областен център, или да отидат дотам сами. За някои от тях Добрич отстои на около 25-30 км, а на други се налага да пропътуват между 50-60 км... На практика на последните им е по-лесно да пресекат вътрешната граница между България и Румъния, за да купят нужните им лекарства от тамошна аптека. Общината не е от бедните, там са едни от най-плодородните земи, в сърцето на Добруджа. Явно обаче някой нехае или просто няма желание да има работеща аптека. В подобни случаи се чудя каква всъщност е ролята на общинската власт, след като не може да осигури достъп до елементарни услуги на гражданите си.




Испанци откриха как се пренася ХИВ в клетките
Испански учени откриха молекулата, която помага на ХИВ вируса, причиняващ СПИН, да се разпространи в човешкото тяло, предаде агенция ЕФЕ. Откритието ще помогне за създаването на ваксина срещу чумата на XX век. Върху обвивката на вируса на СПИН има молекули, наречени ганглиозиди. Те помагат на частици от вируса да проникнат през мембраната на дендритните клетки - едни от трите вида в имунната система. Те улавят скрития ХИВ вирус и го пренасят до ганглиите, които са възли от нервни клетки. Оттам вирусът атакува и унищожава лимфоцитите. Изследователите работят върху лекарства, които да премахнат ганглиозидите от обвивката на молекулите на вируса. 34 млн. души са заразени с ХИВ.


Кризата - причина за аборт
Диана Тенчева

Кризата и страхът, че няма да се справят финансово с отглеждането на детето, са сред основните причини българките да правят аборти. Това обясниха пред “Труд” специалисти по акушерство и гинекология.

“Жените се страхуват, че ги връхлитат тежки и несигурни години. Така липсата на позитивно мислене и на очакване на светло бъдеще ги карат да прекъснат бременността. Уви, в последните месеци това се случва все по-често”, разказа д-р Иван Костов от столичната Втора АГ болница “Шейново”. Той добави, че същите са аргументите и за отлагането на раждането за по-късна възраст - след 30-35 г. “Но тук влияние оказват още еманципацията, желанието на съвременната жена не само да се развива, но и да пътува, да не изпуска хубавите емоции от младите години”, добави д-р Костов. По тази причина в болницата, където той работи, имало жени на по 35-36 г. вече с по няколко аборта зад гърба си.

Екипът ни провери дали наблюденията на д-р Костов и колегите му за прекъснатите бременности (виж мненията по-долу) се потвърждават от статистиката (виж таблиците на стр. 3). Според предварителните данни на Националния център по обществено здраве и анализи към МЗ абортите през 2011 г. не са повече от тези през 2010 г. “Имайте предвид, че в много частни центрове се извършват аборти, които не се регистрират”, уточни обаче д-р Костов. На същото мнение са и негови колеги от държавните и общинските болници.

“Да оставим обаче статистиката - най-тревожното е, че в тези случаи не се спазват правилата за добра медицинска практика и стандартите по акушерство и гинекология, което може да се окаже опасно за живота на жената и бебето”, категоричен бе докторът от “Шейново”. Затова той препоръчва на всички пациентки, които ще правят аборт по желание, да отидат в специализираните лечебни заведения, които разполагат с нужните условия и акредитации. “Дори ромите вече избягват кабинети, където с вакуумна аспирация прекъсват бременността”, обясни д-р Костов.

Попитахме го дали са много кабинетите, в които криминално се правят аборти. “Никой не може да каже колко са, защото не може да се води статистика, тъй като отговорността се поема от АГ специалиста и от жената. В никакъв случай обаче лекарят не трябва да гледа финансовия момент, когато ще извършва процедурата”, каза д-р Костов.

Липсата на работа, женен партньор или такъв, който не иска да поеме отговорност за вече създаденото дете, са другите причини, каращи жените да абортират. Днес все по-разпространена е и практиката българката да забременее от обвързан с друга мъж. В България абортът по желание е разрешен до 12-ата седмица. В наредба №2 на МЗ е записано, че от 12-ата до 20-ата седмица той се позволява само след преглед от лекарска комисия. А след 20-ата седмица се прави вече само по застрашаващи майката или плода причини. Въпросът обаче се решава от комисия при съответната АГ болница.

В Западна Европа и в Америка прекъсването на бременността всъщност е процес, който се разделя на три етапа: предабортна консултация (в САЩ често се прибягва до психолог), самата медицинска манипулация и следабортната ситуация.




Доц. МАРИЯ МАЛИНОВА, АГ специалист от университетска болница “Св. Георги” в Пловдив:


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница