Новият шеф на фонда за децата предлага здравното министерство да го ръководи



Дата20.08.2018
Размер348.91 Kb.
#81524



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
25.04.2016
Национални вестници


Новият шеф на фонда за децата предлага здравното министерство да го ръководи


Разсея слуховете за закриване на институцията

24 часа Стр. 5

Новият директор на фонда за лечение на деца в чужбина проф. Владимир Пилософ разсея слуховете за закриване на институцията и преминаватето й като дирекция към здравното министерство.

"До този момент в разговорите, които съм имал с министър д-р Петър Москов и неговия екип, такъв проблем и такава задача не се е поставяла", каза проф. Пилософ пред БНР в неделя. По думите му желанието било фондът да продължи да работи.

Той обясни, че е неизбежно да има известни проблеми - не толкова заради смяната на директора, а заради това, че петима служители са "извън строя". Във фонда работят общо осем души заедно с директора. Здравното министерство е изпратило сътрудници, повечето от които са лекари.

В сряда при акция ГДБОП задържа бившия вече шеф на фонда Павел Александров и останалите 7 служители. Прокуратурата повдигна обвинения на петима от тях, те са на свобода срещу парични гаранции и подписка. На другите трима не бяха повдигнати обвинения.

"След като целият разход е от бюджета на здравното министерство, тогава то да си ръководи фонда", каза още проф. Пилософ.

Той не пожела да коментира нарушенията във фонда заради извършваното от прокуратурата разследване. Но обясни, че когато едно дете отиде да се лекува в чужбина, няма как да не е придружено от поне единия си родител. Така разходите се увеличават, друг е въпросът дали трябва да са изцяло от бюджета на държавата, коментира Пилософ.

Той съобщи още, че има дейности на фонда, които се покриват с тези на здравната каса, и затова е нужно да се изяснят взаимоотношенията с касата.



Проф. Христина Групчева: Медицинският университет във Варна прилага авангардна стратегия за развитие на науката


24 часа Стр. 10

- Проф. Групчева, от няколко дни в Медицинския университет във Варна е открит научноизследователски институт. Решението на Министерския съвет бе публикувано в в брой 32 на "Държавен вестник" и е в сила от 19 април 2016 г. Какво е мястото на това звено в структурата на университета?

- Бих искала да започна с това, че медицинските университети са уникална научноизследователска структура, защото съчетават лечебна, научна и учебна работа. Нашият нов Научноизследователски институт се създава в отговор на необходимостта от обединяване на съществуващия научен потенциал и инфраструктура в университета. По този начин ще се стимулира научната и развойна дейност на университета и ще се хармонизира процесът на организиране и провеждане на мащабни научноизследователски проекти.

Медицинският университет във Варна е предпочитан партньор в многобройни неинтервенционални и интервенционални проучвания, които са в областта на клиничната медицина и общественото здраве. Например в една от клиничните ни бази УМБАЛ "Св. Марина" във Варна се реализират 92 клинични изпитвания. С цел хармонизиране с европейското законодателство ще се стремим да оптимизираме дейността си в тази област чрез вътрешна реорганизация. През периода 2016-2019 г. се предвижда промяна в правилата за реализация на изпитванията, както и прецизиране на изискванията към партньорските изследователски организации и фармацевтични компании. Тази реорганизация ще доведе до ръст от 10-15% или около 60 нови клинични изпитвания годишно. Най-широко ще бъдат застъпени изпитванията във фази 3 и 4, изследващи терапии на социално значими и редки заболявания.

Основните принципи, които се стремим да следваме при провеждането на клиничните изпитвания, са коректност, професионализъм, екипност и справедливост в оползотворяването на научните и материалните ползи от тях. Медицинският университет във Варна превърна увеличаването на инвестициите на бизнеса в научноизследователска дейност в свое конкурентно предимство и го използва ефективно като инструмент за увеличаване на изследователския си капацитет.

В Медицинския университет във Варна работят 546 учени, значителна част от които са клиницисти и тази научна диверсификация е предпоставка за транслационна медицина в действие. Експертните умения на тези специалисти са се наложили във времето, нашите учени са и отлични клиницисти, доказани не само в България, но и в Европа. Научноизследователският институт ще обедини този огромен потенциал от експерти, отлична изследователска база и търсене от страна на индустрията и ще се превърне в инкубатор за наука. Но не сухо познание и никому ненужни експерименти, а наука, свързана с практиката, което е есенцията на концепцията за "транслационна медицина".

- 546 учени са впечатляващ брой, но бихте ли ни казали с какво се занимават тези изследователи?

- Както споменах, това са клиницисти, включително и дентални медици, фармацевти, специалисти по обществено здравеопазване, специалисти по различни фундаментални науки, които работят съвместно като една добре смазана машина. Екипите са от млади ентусиазирани хора и можем с гордост да заявим, че част от тях са наши студенти, а друга -българи, които се върнаха от различни световни университети, за да работят при нас. Имаме и визитиращи водещи специалисти, някои от които са или ще бъдат в нашия екип от 1 до 3 години. Всеки един от тези 546 специалисти е провеждал квалификация в Европа или в други краища на света, което ни осигурява оптимална международна мрежа от водещи институции във всяка една област на медицинската наука и общественото здравеопазване. Освен със световните експерти и с всички европейски университети в нашитенаучни направления, ние имаме меморандуми за сътрудничество с институции от петте континента и участваме не само като партньори, но и като лидери. Независимо от големия брой учени и разнопосочните им интереси, нашата структура работи като един организъм, с ясни и добре дефинирани научни приоритети. Те могат да бъдат намерени в интернет страницата. Искам да обърна внимание, че един от приоритетите, в които имаме значителни научни постижения, е храни и хранене. Научният ни потенциал в тази област се дължи именно на обединяването на фундаменталната наука с директната клинична практика.



- Как успявате да задържите кадрите си? Всички в България се оплакват от липсата на човешки ресурси.

- Това е една от най-силните ни страни, защото кадрите са нашето най-голямо богатство. Това е активът с най-дълъг живот, ние отдавна сме изградили система за неговото опазване и развитие. Доброто заплащане е инвестиция, а не разход. Естествено, хората на науката са вдъхновени и морално удовлетворени от своите постижения, но осигуряването на тяхното качество на живот е от институционален интерес. За да работи ефективно, всеки учен трябва да бъде в оптимално физиологично състояние и в добра работна среда, само така се раждат добри идеи и мотивация за тяхното осъществяване. Конкурентно предимство е фактът, че нашите учени не правят "суха наука", а се занимават с проекти, които имат директно практическо приложение, което е източник на външни инвестиции. Само за последните 4 години към университета са привлечени средства от различни организации и фондове на стойност 13 млн. лева. Нашата политика е, че ние сме отворена система, но имаме правила и приоритети, най-важният от които е България да заеме своето достойно място в научната карта на Европа, а не да се гордеем с българи, работещи в екипи на институции в чужбина.



- Споменахте "условия за работа", какви по-конкретно са те?

- Няма как да има наука без инфраструктура и за последните 4 години в базите на Медицинския университет във Варна бяха направени множество модернизации, бяха построени и нови сгради като тази на факултета по фармация. Това се наложи, защото за да продължим своята дейност, трябва да покриваме европейските и световни изисквания за инфраструктура на лабораториите, но и като резултат от политиката на университета за изграждане на работна среда от най-висок клас. Големи инвестиции са направени и в закупуването на апаратура, като този процес трябва да продължи с многократно по-висока скорост. Ние имаме човешкия капитал и ресурс за растеж, а световната практика показва, че изграждането на елитна инфраструктура изисква външно финансиране. Имаме пълна готовност за кандидатстване в националните, европейските и световните програми за търсене на нужните средства. За последните 5 години натрупахме богат опит в подобни проекти, много от които са все още активни. Пример е лабораторията за транслационна медицина и клетъчна терапия, която беше старт за създаването на изключително иновативна производствена мощност и представлява прекрасен пример за интеграция на фундаменталната наука с клиничната практика.

Варна е красив град с отлично местоположение на Черно море, но от институционална гледна точка ние виждаме не туристическия, а научния потенциал в уникалните морски ресурси, възможностите за морелечение и морска медицина. Да, нашите планове са смели, но ние сме убедени в потенциала на Медицинския университет във Варна да бъде еталон за научноизследователска дейност и нейното транслиране в практиката не само на европейско, но и на световно ниво. За тази цел е необходимо да изградим цялата структура, за която сме направили детайлни идейни проекти.

- Планирате да заемете ключови позиции като научна институция в Европа. Как популяризирате своята дейност?

- Като образователна институция вече имаме изградено име и нашите европейски студенти се състезават (трима младежи за едно място), за да се обучават при нас. Това не се дължи само на качеството на учебния процес, а и на факта, че при нас има отлична възможност за старт в науката от студентската скамейка. От няколко години, освен че стимулираме всички наши научни екипи да публикуват в най-добрите световни издания, създадохме собствено издателство с 6 периодични издания, всички на английски език, с цел да подобрим видимостта и да привлечем интересни научни разработки, без езикови бариери. За нас е особена гордост, че едното издание е изцяло за студентски научни публикации. Това уникално по своя характер издание отговаря на нуждите на младите научни работници и е отлична предпоставка за развитие на потенциала на младите хора.



- Как бихте обобщили мястото и ролята на Научноизследователския център на Медицинския университет във Варна?

- Това е обединяваща платформа в структурата на университета, която ще позволи още по-пълноценна интеграция на нашите специалисти и ще привлече нови умове. Разчитаме, че чрез НИМУ ще съумеем за изградим планираната инфраструктура и ще създадем инкубатор за истинска транслационна наука. Вярваме, че науката трябва да служи на човечеството, да насочва бизнеса и да подобрява качеството на живот на всеки един жител на планетата. Моите колеги и аз сме убедени, че създаването и развитието на новия Научноизследователски институт към Медицинския университет във Варна е нашата правилна стъпка към устойчиво развитие и инвестиция за бъдещите поколения.

***

Проф. Христина Групчева е заместник-ректор по Иновации и транслационна медицина и един от лидерите на работната група за създаване на новия Научноизследователски институт към Медицинския университет във Варна.

Варненският медицински университет с най-голямата ДНК верига от хора


Направиха я 4000 човека и записаха световен рекорд в Книгата на Гинес

24 часа Стр. 17

Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Красимир Иванов официално получи сертификат за рекорд на Гинес, след като съдия Джак Брокбенк призна, че в морския град е направена най-голямата ДНК верига, съста вена от хора.

Варненци се събраха на Южния плаж, за да подобрят световния рекорд на Гинес. Грандиозното събитие, организатор на което е Медицинският университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна, премина под мотото "Бъди част от бъдещето". Освен че се подредиха в ДНК верига, 4000 човека от различни националности чуха българския химн и химна на Европа. От птичи поглед се видяха 8 български знамена, образувани от хора.

Участниците и публиката бяха подгрявани от талантливите млади певци Траян Костов и Христина Христова, бийтбоксъра Искрен Тончев-Искрата и група Ice Cream, които заснеха на събитието и кадри за новата си песен "Танцува ми се". Танцовият ансамбъл на Медицинския университет изпълни традиционни хора, които вплетоха българската народна музика в изключителния спектакъл край морето.

Със събитието Медицинският университет подкрепя Варна за инициативата "Европейска младежка столица 2017".

Мероприятието се осъществява с любезното съдействие на община Варна, концесионера на Южния плаж "Лазур 91", Националното представителство на студентските съвети и с подкрепата на: "Мтел", "Рефан", "Верея", "Лирекс", Очен център "Свети Николай Чудотворец", Медико-дентален център - Варна, "Есен", аптеки "Прима", "Екохотели", хотел "Черно море", МТГ "ДелфинГ, "Пара Медика", "Стемо", "Вали", "Пиеро". "Мишо", "Кратос 13", "Кабелни системи", Party DJ's АБ травел, "Дентатехника", "Елта 90", Gplay и медийните партньори "24 часа", "Труд", "Стандарт", Дарик радио, www.moreto.net, www.varnautre.bg, www.actualno.com, www.vnews.bg и телевизия "Черно море".



Световен ден за борба срещу маларията


24 часа Стр. 34

Отбелязва се по инициатива на СЗО от 2007 г. насам. Маларията е смъртоносно заболяване с носител комарите, което причинява смъртта на около един милион души всяка година. Случаите на заболявания са главно в Африка.



Дариха на болница стол за магнитна терапия при множествена склероза


24 часа Стр. 5

Стол за магнитна терапия при можествена склероза дари асоциацията на хората с това заболяване на университетската неврологична болница "Св. Наум", съобщиха от организацията.

Апаратът се използва за преодоляване на проблемите снезадържането на урина и с еректилните дисфункции, които се появяват при пациентите с мултиплена склероза. Магнитна терапия се прилага още при инконтиненция след операция или стрес, при фекална инконтиненция, при хронична тазова болка и друга. Процедурата е неинвазивна и не се използват консумативи, обясниха от асоциацията.

Това е второто нейно дарение на "Св. Наум" и е на стойност 74 000 лв. Първото бе преди 2 г. за 75 000 лв. - апарат за транскраниална магнитна стимулация.




Стотици маршируваха в защита на конопа


Труд Стр. 5

Многолюдно мирно шествие за декриминализиране на марихуаната и разрешаването й у нас с медицински цели се състоя в неделя, 24 април в центъра на София. Стотици се събраха пред църквата "Св. Неделя" в 15,00 часа, след което се отправиха към Министерство на здравеопазването. На входа му поддръжниците на идеята за легализиране на канабиса залепиха исканията си, адресирани до здравния министър Петър Москов и продължиха похода си по "Цар Освободител", като частично затвориха едното платно на булеварда.

По пътя, покрай Президентството, Народното събрание и Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски", към шествието спонтанно се присъединиха и други групи и броят на хората надхвърли 1000 души. Подкрепа с присъствието си заяви депутатът Велизар Енчев. Сред присъстващите имаше онкоболни и хора страдащи от множествена склероза. Походът завърши мирно в Борисовата градина.

Лаймска болест в Монтанско


Труд Стр. 7

Три случая на лаймска болест са регистрирани в област Монтана от началото на тази година, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.

От заразата, разпространявана от кърлежи, са засегнати три жени на възраст от 30 до 54 години. В инфекциозното отделение на монтанската болница обаче са лежали шестима пациенти със съмнения за лаймска болест, уточниха здравните експерти. "Без лечение заболяването уврежда сърдечносъдовата система, централната нерва система и очите", предупредиха медиците.



ПРОФ. ВЛАДИМИР ПИЛОСОФ - НОВИЯТ ШЕФ НА ФОНДА ЗА ЛЕЧЕНИЕ:

ВАДИМ НА СВЕТЛО РАЗХОДИТЕ ЗА БОЛНИ ДЕЦА


Поли ПАНТЕВА

Телеграф Стр. 13
Проф. Владимир Пилософ е новият директор на Център "Фонд за лечение на деца". Министърът на здравеопазването д-р Петър Москов подписа заповед за назначението му часове след като бившият шеф на фонда Павел Александров и още седем негови служители бяха задържани при акция на ГДБОП заради разследване за корупционни престъпления.

- Проф. Пилософ, как приемате назначението си начело на Център "Фонд за лечение на деца"?

- Не беше лесно да взема това решение, но като председател на Българската педиатрична асоциация се чувствах задължен при създалата се ситуация да направя нещо. Приемам назначението си и като израз на доверие към мен от страна на министър Москов. Целта все пак е фонда да не спира работа, преписките да вървят... Разбира се, изправени сме пред някои технически затруднения, това е неизбежно при създалата се ситуация, но се надяваме с общи усилия на сътрудниците, които изпратиха от Министерство на здравеопазването, и на хората, които са останали във фонда, да преодолеем кризата за доброто на децата, за да могат те да се лекуват.

- В този ред на мисли, възможно ли е да се получи забавяне с подадените молби?

- Нека не забравяме, че фондът се занимава със сложни медицински случаи, които изискват сериозен анализ. Създадена е необходимата организация нищо да не се изпуска. Вземаме всички мерки за ефективно и спокойно продължаване на дейността на фонда. Важното е да не спираме даването на решение за пациентите и това няма да се допусне.



- Но как ще работи фондът без хора?

- Все пак хора има, защото не всички са, образно казано, закопчани. Общественият съвет е налице, има и други служители на фонда, които работят и нямат притеснения, има и такива, които са освободени под някакви условия и аз ще си направя справка дали те могат, или не могат да работят. Надявам се до средата на тази седмица да сме си избистрили техническите проблеми и да продължим да работим нормално.



- За тези технически проблеми се заговори още на първото заседание на Обществения съвет под ваше ръководство, което се проведе в четвъртък. От какво естество са те?

- Техническите проблеми са само в едно -при липса на хора и при наличие на такива, които имат някакви обвинения, трябва да се прецени кой какво и как ще ги замести. Тази работа има специ-фики, които изискват време, за да се възобнови нормалната работа. Имам предвид да има плащания на децата, които са одобрени, да се разглеждат и планират останалите случаи и т.н.



- Кои са най-големите предизвикателства, пред които сте изправен на новия пост?

- Най-голямото предизвикателство е да се върне доверието на хората във фонда, защото то очевидно няма как да не е разклатено при това, което стана достояние в публичното пространство. Аз не искам да коментирам дали някой е виновен или не, но така или иначе, случилото се е факт, с който ние ще трябва да се преборим.



- Разбирам, че не искате да говорите по обвиненията...

- Няма и как да говоря, защото все още тече прокурорска проверка.



- Въпреки това едно от тях е, че се използват едни и същи експерти. Това е нещо, което може да се коментира, особено от специалист в дадена област, какъвто сте вие...

- Голям брой от случаите, които се разглеждат и за които се плаща в България, са в конкретна специалност. В тази специалност хората, които работят, и експертите, на които може да се разчита, се броят на пръсти, те наистина са много малко. А и звената, клиниките, в които може да се извършва подобна дейност, също са крайно ограничени.



- Кога смятате, че ще можете да предложите план за бъдещото развитие на поверената ви структура?

- Ще бързаме бавно. В рамките на възможното и разумното, защото всякакви необмислени движения обикновено носят неудачи след това. Имам уверение за подкрепа на всички нива, така че да могат да се разрешават проблемите. Аз имам известни идеи, но идеите са едно, а реализацията е съвсем друго. Така че трябва да обсъдим нещата и след това да започнем да ги доизкусуряваме.



- Кое например?

Например трябва работата на фонда да бъде по-прозрачна, включително и във вземането на решения от експертите. Разходи се правят и това е съвсем нормално, въпросът е, че когато едни пари се харчат, е важно да се знае, че това се прави, защото действително е било необходимо за доброто на децата.



- Стана ясно, че 15 малчугани вече са одобрени за лечение в четвъртък, колко още чакат и кога ще се разглеждат техните случаи?

- Повече от 15 са и още тази седмица в сряда или четвъртък ще се разгледат останалите.



- Обществото се вълнува от казуса с бебето Дилян, то попада ли във вече решените случаи?

- Въпросът на Дилян е решен. Той започна от петък лечение в Пловдив. Сега задължително трябва да се проведе химиотерапия. Аз също имах дълъг разговор с майката, говорихме и с колегите от Пловдив, уточнихме се какво правим и смятам, че взетото в момента решение е най-доброто за детето.



- Това значи, че в момента заминаването му в чужбина се отлага, така ли?

- Не. В момента Дилян просто няма как да отиде в чужбина, защото той не може да бъде опериран. Лечението с химиотерапия трябва да подобри състоянието му и едва след това може да се говори за заминаване. А методиката, по която се провежда лечението, е точно тази, която е препоръчана от мястото, на което детето ще бъде насочено след това. Това са абсолютно същите медикаменти по абсолютно същата схема.



- Вие вече сте били част от фонда като член на Обществения съвет, наясно ли сте с част от логистичните проблеми?

- С някои да, но с други не.. И тъй като тук става въпрос за пари и много други административни неща, очевидно е, че и на мен ще ми трябва известно време, за да вляза в тънкостите на работата. Нормативните документи, с които работим, са много остарели, нещата трябва да се прегледат в основи и да решим какво да се случва в бъдеще.



- А как ви приеха настоящите членове на Обществения съвет, каква е тяхната нагласа?

- Това са хора, които аз познавам отдавна, те също ме познават. С тях не съм имал никакви конфликти, комуникацията е напълно нормална и се надявам да остане такава, защото няма основание за друго, поне засега.



- Ще назначите ли медицинско лице в администрацията на поверената ви структура?

- Засега медицинско лице има и това е директорът. Оттук нататък ще преценим как да се развият нещата. Това не е нещо, което можеш да направиш набързо от днес за утре. 10-15 дни ще трябва да обмислим някои основни направления, да формулираме насоките и възможностите за рационализация и да уточним какво да правим занапред конкретно.




ГЕРБ е на власт и повтори репресията "Бебето във фризера"


С акцията във фонда за лечение на деца обществото отново бе грубо манипулирано

Янина Здравкова

Сега Стр. 9, 10
Едно от най-гнусните неща, които се случиха при първия мандат на ГЕРБ, беше историята с бебето от фризера. Тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов излезе на трибуната в парламента и прочете на глас разпечатки от СРС-та, които - според него - доказваха, че четирима лекари от Горна Оряховица са убили умишлено недоносено бебе - вместо да направят всичко възможно да му помогнат да оживее, сложили го във фризера, за да умре. Доста бързо се оказа, че става дума за мъртвородено, и прокуратурата сама прекрати разследването. За Цветанов не последва нищо.

Историята с показния арест на служителите на фонда за лечение на деца, последван от смехотворни обвинения, може и да не е чак толкова гнусна, колкото бебето от фризера, но от всички грозни акции на изпълнителната и съдебната власт е най-близо. Не защото гръмките обвинения и очерняне на някого, който след това се е оказал невинен, са по-малко отвратителни, а защото и в двата случая става дума за деца. Когато за жертва са посочени най-невинните, реакцията на публиката е коренно различна. И когато се окаже, че децата не са ощетени, а чисто и просто използвани, отвращението е пропорционално на шока, постигнат с "обвинението".

Има и една съществена разлика между двата случая. При бебето от фризера пострадаха четиримата лекари от Горна Оряховица и до известна степен - докторите изобщо. Сега обаче ще пострадат болни деца - тези, които няма да получат лечение от фонда.

В сряда ГДБОП арестува показно целия персонал на фонда, начело с директора Павел Александров. Официалната информация беше лаконична - арестуваните са "извършвали длъжностни престъпления и получавали подкупи". Неофициално се подхвърлиха твърдения за "пари в плик", комисионни, посредници и публиката остана с впечатление, че във фонда се е въртяла най-долната далавера - рекетирани са родители на тежко болни деца. Едва 24 часа по-късно, в които манипулацията да попие хубаво и да се размаже с официалните обвинения, така че никой да не разбере какво всъщност става, от прокуратурата поясниха, че няма корупция и подкупи, а "организирана престъпна група, отговорна за безстопанственост, длъжностни престъпления и нецелево разходване на средства на фонда".

Обвиненията са три. Трима лекари са одобрили около 2/3 от всичките спешни случаи и са изпращали децата в болницата, в която работят те самите у нас. Подробности за случаите, лекарите, специалностите и болниците няма. Тоест, ако предположим, че две трети от спешните случаи са кардиологични и разгледани от тримата консултанти на фонда по кардиология и пратени в най-голямата специализирана болница по кардиология с детско отделение у нас, няма как да знаем дали това е спекулация, или факт, незабелязан от прокуратурата. Платени са 83 600 лв. наем, по 60 евро на човек дневно, за апартамент в Париж на българка, женена за французин. Наемът е по-висок, отколкото ако децата и родителите им са били настанявани в посолството, каквато е била практиката при лечение в други европейски столици. Не е ясно обаче имало ли е изобщо възможност хората да се настаняват в посолството в Париж или където и да било другаде на по-ниски цени. За Париж 60 евро е нормална цена. Сигурно има и коптори за по-ниска, които едва ли са особено подходящи за болни деца. Освен това този апартамент се ползва от дълги години, включително и от хора, пратени за лечение по линия на комисията за лечение в чужбина към здравното министерство. Платени са 250 000 лв. за немедицински разходи при лечение в Турция чрез посредник. Да, турските болници, които лекуват българи, имат офиси у нас и държат да работят през тях. От офисите организират транспорт с линейка до Турция и настаняване на близките и това влиза в цената, обявена от клиниката. Не е напълно ясно тези 250 000 лв. само за транспорт и настаняване ли са платени, или и за лечението.

Ни в клин, ни в ръкав, за повече съспенс бяха показани монети със сертификат от БНБ, намерени в дома на Павел Александров, заедно с 16 000 евро, за които не се твърди нищо. Следва обаче да се досетим, че човек, притежаващ монети и 16 000 евро в кеш, е съмнително състоятелен и ги е придобил по престъпен начин. Доста съмнително е подобни обвинения да издържат в съда, ако изобщо стигнат дотам. Факт е, че всички шумни разследвания, свързани с далавери на високо ниво в здравния сектор, са свършили в задънената улица.

Въпреки очевидните съвпадения, от спецпрокуратурата твърдят, че разкритията им не са същите, които са разследвани преди това от Софийската градска прокуратура по сигнал на здравния министър Петър Москов и инспектората на здравното министерство. Градската прокуратура е проверявала допреди седмици фонда и не е открила данни за престъпления. Те обаче проверявали нередности при командировки, езикови обучения, разходи за работно облекло. Здравното министерство обаче също има проверка на фонда, довела до уволнението на Павел Александров през 2013 г., и в нея присъстват същите злоупотреби, като например прословутият апартамент в Париж. Докато Александров е начело на фонда, проверките от Сметната палата, МЗ и агенция "Медицински одит" са 12.

Павел Александров вече веднъж беше уволнен - от министъра в кабинета на Пламен Орешарски Таня Андреева през 2013 г. След проверка на инспектората на собственото й министерство, без барети, шок и ужас, на мястото му беше назначена бивша депутатка от БСП. Все пак по-логично е, ако установиш, че някой е сключил неизгоден договор, да го уволниш и след това да сезираш съответните органи. А не да му пратиш барети в момент, в който наоколо има медии. Интересен е и въпросът защо, след като инспекторатът на МЗ е открил нарушения през 2013 г., не се е чуло за последващо разследване.

Защото, вместо да отиде в ареста, Александров беше върнат на поста от настоящото правителство по настояване на родители и на обществения съвет. В този обществен съвет освен водещи лекари има и представители на неправителствени организации и на медиите, включително и на обществените БНР (за времето, което касаят нарушенията - Надежда Цекулова) и БНТ (Мария Чернева) и всяко решение за лечение на дете минава през тях. Всички репортери, които отразяват фонда за лечение на деца, познават представителите на БНР и БНТ и им имат доверие, когато казват, че фондът работи добре. Това не е маловажно.

Когато Александров пое поста за пръв път - при първия кабинет на ГЕРБ, фондът изведнъж започна да работи, да праща деца в чужбина и да съдейства на родителите им доколкото може, а не да връща бюджета си в края на годината, защото не може да го усвои. Скандалите с откази и размотаване на болни деца секнаха. Правомощията на фонда се разшириха и той вече поема и лечение в България - скъпи консумативи, които не се плащат от здравната каса, и прегледи от чужди консултанти, които идват у нас. За 2015 г. помощ са получили 1390 деца, 414 от които са пратени в чужбина. През 2008 г. например са били едва 88. Бюджетът му вече е 12.8 млн. лв. - основно от държавния бюджет. А фондът беше основан от кабинета "Сакскобургготски" с идеята да се издържа от дарения. Само че те понастоящем са 159 000 лв. И не е трудно да се прогнозира, че ще намалеят рязко след бруталната намеса на ГДБОП и прокуратурата.

Другото, което ще се промени, е работата на фонда. След като предишният шеф е бил извлечен от барети, е ясно, че настоящият Владимир Пилософ и подопечните му чиновници няма да посмеят да вземат нито едно решение. Предположенията защо се случи всичко това са много - от това, че министър Петър Москов има зъб на Павел Александров, през това, че МЗ иска да контролира фонда по-силно, така че да не праща деца в чужбина, а у нас, при подходящи лекари и болници, до наличие на връзка между купуването на "Токуда" и "Сити клиник" от турската "Аджъбадем", чийто представител у нас Гюрай Ходжев също се оказа арестуван. Затова и предстои да видим накъде ще поеме фондът. Това, което е ясно засега, е, че той спря работа, защото служителите му са в ареста.


Църквата в София пусна 50 литра кръв


Силвия НИКОЛОВА

Монитор Стр. 6

Църквата в София пусна 5,4 литра кръв на Цветница. Това стана след края на литургиите в софийските храмове вчера. Кръводарители станаха свещеници и миряни. Традиционната акция се провежда по инициатива на БЧК и Българската православна църква.

Общо 112 човека в столицата станаха кръводарители в пунктовете към четири храма, сред тях бяха и 4-ма свещеници. От всеки един от тях бяха взети по 450 мл кръв.

Най-голямата манипулационна - с три поста, беше разположена в свещеническата канцелария в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски". Там желаещите да дадат кръв бяха 42-ма. Оказа се обаче, че някои от тях са с ниско кръвно налягане или са прекарали тежки заболявания наскоро. Затова кръводарители успяха да станат само 33-ма.

Миряни даряваха още в манипулационните, разположени близо до храмовете "Св. Седмочисленици", "Покров Богородичен" и в Богословския факултет срещу "Света Неделя". Там идваха предимно студенти. Пунктове бяха разположени и край черквите във всички митрополитски градове на страната, те бяха отворени до вечерта вчера. Затова колко точно са кръводарителите там, ще стане ясно днес.

На ръба сме да не пресъхнат центровете по трансфузиология и хематология в страната. Това стана ясно от изказване на директора на националния център д-р Николай Андреев. Засега кръв и кръвни продукти има, но можем да кажем, че сме добре едва тогава, когато те са значително повече, отколкото са необходими за кръвопреливане, уточни той. По думите му, за страната с население и заболеваемост, нуждаеща се от операции, като нашата, е необходимо да имаме годишно около 200 000 кръводарители. Към момента обаче, те са не повече от 170 000. От тях 70 - 75 на са близки на пациентите, уточни д-р Николай Андреев. Така стоят нещата не само в България. Затова Световната здравна организация е подела инициатива до 2020 г. този процент да бъде сведен до нула, като кръводарителите да бъдат безвъзмездни и доброволни, допълни хематологьт. Като основен недостатък на сега действащия Закон за кръвта и кръвните продукти д-р Андреев посочи текста, според който дарена кръв в определен център не може да бъде пренасочена към друг регион.

"Във всеки дом да влезе Господ, на всички православни християни благословение и сила Божия." Така патриарх Неофит поздрави и благослови вярващите след светата литургия на Цветница вчера в храм "Св. Александър Невски". "Затова, възлюбени, нека отворим днес портите на нашите сърца и домове за Богочовека, както някога и Светият град бе отворил своите порти пред Него, и така да Му позволим да ни съпроводи в нашия кръстен път и в нашата Голгота до нашето лично възкресение, до портите на Царството Божие и вечния живот, към който ни бе призовал сам Бог в зората на творението", се казва още в словото на патриарха.

Бг учени церят рак с полимери


Яна ЙОРДАНОВА

Монитор Стр. 1, 7

Използването на полимери може да подобри лечението на рак и да намали страничните ефекти от химиотерапията. Това обясни пред ,,Монитор" проф. Кольо Троев от Института по полимери при БАН. Според него резултатите от т.нар. радиопротектор са много добри. Доказателство са тестовете, проведени в Центъра по радиационна онкология при университета в Хюстън, САЩ преди време. За клинични изследвания обаче са необходими 600 000 лева. Проектът е бил замразен поради прекратяване на финансирането от Фонд научни изследвания. Учените ни обаче не се отказват и сега тестват нов полимер.

"Наша докторантка ще има защита в края на юни в Медицинския университет-Варна. Ние сме единствените, които работят по този фосфоросъдържащ полимер, който получаваме у нас", коментира проф. Троев. Той обясни, че нискомолекулните лекарства за рак и СПИН са изключително токсични и унищожават и здравите клетки в организма. По този начин имунната система на пациента отслабва рязко.

"Когато се прикачи нискомолекулност на полимерния носител, токсичността рязко намалява. Затова се възлага голяма надежда на тези лекарства. Важното е да се намери подходящ полимерен носител", каза още проф. Троев.

Доказателство за ефективността на метода бил проведеният преди време тест от японски учени. Тогава са третирани 10 мишки с нискомолекулен таксол. При експеримента умират 7-9 мишки заради рязко намаляване на теглото им. При използването на полимера обаче всички остават живи, което според чуждите учени е изключително постижение.

"Много е важно да избегнеш страничните ефекти, а ние попаднахме на много добър полимер - водоразтворим и нетоксичен.

Но тук никой не се интересува от това

„Ние дори не се стремим да патентоваме, защото това означава след това някой да ползва разработката ни. Въпросът е да намерим фирма, която да ни подкрепи, и да помогнем на пациентите", допълни ученият. Според него съвременните технологии тепърва ще залагат много на полимерите, тъй като производството им света вече достига 300 милиона тона годишно - по-голямо от това на чугун и стомана, взети заедно.



Подобряват ефекта от прополиса

Учени от Института по полимери работят и по проект за създаване на водоразтворима форма на прополиса, която подобрява действието му. Това каза пред "Монитор" директорът на института доц. д-р. Нели Коцева. Тя допълни, че вече е подадена заявка в патентното ведомство за запазване на интелектуалната собственост като полезен модел. През последните години много хора прибягват до използването на прополис за засилване на имунната система и против вируси, тъй като няма странични ефекти. Някои дори го наричат природен антибиотик. "Всички хора знаят, че прополисът има биологично действие, но той се състои от такива вещества, които не се разтварят във вода. Когато се създаде такава водна система с помощта на полимер, новата форма може да направи водоразстворима на 100% всички съставки на прополиса", каза още доц. Коцева.



Наука не е мръсна дума


Яна ЙОРДАНОВА

Монитор Стр. 12

Не е тайна, че у нас за наука се говори рядко. И то в съвсем извънредни ситуации. А дори някой грандиозен проект на БГ учен да привлече вниманието на обществото, отговорът след това е "пари за наука няма". Нищо, че непрекъснато се бием в гърдите какви умни глави имаме у нас. Та нашите учени предизвикват възхищение дори в чужбина. За съжаление, дори там са по-ценени, отколкото у нас. Да си учен в България е трудно. Да оцеляваш е трудно. Може би тези хора са нещо като донкихотовци, които са решили да се борят с вятърни мелници. Нека си признаем, че теми като полимерите или пък водородните технологии са далеч от ежедневието ни. Но когато става дума за лечение на хора, всеки изостря вниманието си. Дали обаче всяка добра идея има чуваемост и дойде ли време да акцентираме на иновативните технологии? Факт е, че наши учени са тествали полимер, който може да подобри лечението на рака и да намали страничните ефекти от химиотерапията. А това е от изключително значение. Методът е признат и от чужди учени, които дори са направили експеримент върху мишки. Очаквано пари за клинични изследвания няма. Изобщо пари за наука у нас няма. Обикновено пляскаме с ръце, ахкаме какви учени имаме, но когато стане въпрос за подкрепа, всеки си затваря очите. А понякога подобни разработки могат да спасят стотици човешки животи. На Запад идеите се заплащат скъпо и знанията струват пари. А у нас открития има, при това големи. Вместо да се гордеем и да подпомагаме тези хора обаче, всичко остава на ниво замразен проект. Спомняте ли си за онова наше изобретение, което може ще направи революция в осигуряването на ток при аварийни нужди. То обаче ще се реализира след преговори за 10 млн. евро, осигурени от бизнесмен в ЮАР. Използването на полимери също може да предизвика фурор, но явно у нас никой не смята за важно, че това може да помогне на тежко болни. Подобни разработки повдигат въпроса възможно ли е наука и бизнес да се срещнат и на български терен и да си подадат ръка? И доколко е изгодно да подпомагаш подобна дейност, след като общоприетото мнение е, че тя е непрестижна. Може би докато не разберем, че наука не е мръсна дума, нещата няма да се променят. Как тогава да привличаме младежи, които да искат да се занимават с такава дейност? Може би това е мисия невъзможна, въпреки че Институтът за полимери при БАН има успех и в това начинание. Той е един от малкото у нас, които могат да се похвалят с млади кадри.

Крайно време е да разберем, че бъдещето е в подобни разработки и от тях наистина може да се печели. Въпросът е да бъдат реализирани. Точно заради липсата на средства обаче повечето от тях са прекратени. Може би дойде време не само да ахкаме и да се бием в гърдите какви учени имаме, а наистина да им помогнем. Защото, колкото и да е тъжно, наука без пари не се прави.


Обучават младежи за парамедици


Стандарт Стр. 7

70 младежи от Кърджали ще бъдат включени в обучението за придобиване на квалификация за парамедици. Курсът е част от програмата "Активни млади хора до 29-годишна възраст" на Министерството на труда и социалната политика, по която МЗ е кандидатствало специално, информира д-р Атанас Митков, директор на ЦСМП. Младите хора ще бъдат подбирани според конкретни критерии, едно от изискванията е да имат свидетелство за правоуправление на автомобил. След деветмесечния курс на обучение 35 души ще бъдат назначени на трудов договор в ЦСМП.




Новият шеф на фонда за деца смята, че здравното министерство трябва да го ръководи


Капитал Daily Стр. 6

Новият директор на Фонда за лечение на деца в чужбина проф. Владимир Пилософ смята, че здравното министерство трябва да управлява структурата, тъй като според него дарителските кампании не са достатъчно ефективни и така или иначе целият разход идвал от бюджета на министерството.

"Хората и представителите на различни организации, които са призвани да осигуряват дарителски кампании и т.н., изглежда, не работят достатъчно ефективно", каза той, без да стане съвсем ясно дали намеква за закриването му. Пилософ коментира и финансовата ситуация на фонда, който имал разходи в размер на 4.5 - 5 млн. лв. от началото на 2016 г. Даренията за този период са малко над 6 хил. лв. Той даде за сравнение положението през 2014 г., когато събраните дарения възлизали на 250 хил. лв. срещу почти 12 млн. разходи. "Тогава се пита, след като целият разход е от бюджета на министерството, тогава то да си ръководи фонда", заключи новият директор на фонда. Той обаче посочи, че здравният министър не му е поставял задача да закрива фонда в този му вид, за да може да стане дирекция към Министерството на здравеопазването.

Пилософ оглави фонда на фона на зрелищна акция по арести на цялото му ръководство по време на заседание, но което трябваше да се вземат решения за лечението на 70 деца. След бомбастичните заявления от прокуратурата за вземани подкупи и корупция и твърденията в медиите за "пликове с пари" се оказа, че доказателства за това няма. Специалните разузнавателни средства, с които прокуратурата и ГДБОП твърдяха, че са получили доказателства за организирана престъпна група във фонда, се оказаха видео от кабинета на директора Александров, научи "Капитал" от свои източници. На видеото се вижда как лекар подава на Александров плик. В плика всъщност се намира диск с резултатите от изследванията от скенер на пациент, категорични са източниците. Това е било едно от основните доказателства срещу екипа на фонда.

След операцията премиерът Борисов коментира, че службите са я "избродирали" и "ако са събрали веществените доказателства такива, каквито твърдят пред мен, че са събрали, пред специализирания съд те ще издържат". Павел Александров беше освободен под гаранция, като на него и на още четирима служители на фонда все пак са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група. Всичко това заедно със светкавичното назначение на Пилософ на мястото на Александров породи съмнения за режисирана атака срещу предишното ръководство на фонда.
24.04.2016
Национални телевизии


В празничния ден пък десетки столичани се включиха в марша „Свобода за конопа”


БНТ, Новини в 20.00 часа

В празничния ден пък десетки столичани се включиха в марша „Свобода за конопа”. Основните искания на организаторите и участниците бяха легализиране на марихуаната за медицински нужди, отглеждането на индустриален коноп и притежание за лична употреба. Шествието тръгна от площад "Света Неделя" и стигна до Борисовата градина.

Според инициативния комитет узаконяването на индустриалния коноп ще бъде полезно както за държавата , така и за природата.

Ева: Пластмасата, направена от коноп, е биоразградима, с което се прекратява това замърсяване, което трупаме последните сто години и добива гигантски размери.

Стоян Панчев: Голяма част от престъпността на практика съществува заради нелегалния статус на канабиса, или на конопа. Съответно както сме видели на много други места по света, в момента, в който това нещо се извади на светло, престъпността губи.

Според инициаторите на тези промени законодателят не прави разлика между конопа и останалите наркотици, произведени по химичен път.



Стоян Панчев: Нашето впечатление, участвайки в много обсъждания, включително и в парламента, ни навежда на мисълта, че повечето депутати не са запознати какво е това конопът и как може да бъде използван, без да вреди на някого.

Анита Борисова е болна от множествена склероза. Тя също дойде да подкрепи исканията за легализиране на марихуаната. Тя е една от многото болни, които, с риск да бъдат съдени, употребява коноп за облекчаване на състоянието си.



Репортер: Чувствате ли се престъпник, че правите нещо, което е наказуемо от закона?

Анита Борисова: Не. Не, не съм престъпник. Донякъде ми дава увереност, донякъде ми дава сила и надежда, че аз ще стана от това превозно средство, на което съм в момента.

Организаторите призоваха повече хора да се информират какво точно представлява канабисът. Те смятат че разликата в разбиранията за ползите и вредите от него е поколенческа и затова ще търсят форма на комуникация между законотворците и тях.

Ето какво показва и статистиката по въпроса. Според данни на националния съвет по наркотични вещества над половин милион българи между 18-64 години са опитвали марихуана поне веднъж в живота си. Отглежда ли се законно растението у нас провери Благой Цицелков.

У нас се отглежда легално канабис, но само за индустриални цели, или с други думи, никой не го пуши, поне под документи. Има и регистър на компаниите, които произвеждат марихуана, но той е изцяло секретен. Първото разрешение за фитокамера за отглеждане на растителна култура в Силистра. Към нея има и лаборатории, в които учените изолират психоактивната субстанция, която предизвиква замайване, и остава само онази, която има доказан лечебен ефект. Докато учените правят своите изследвания, все повече българи се лекуват незаконно с олио от марихуана, което си приготвят сами.

Марин е първият човек у нас, оправдан за това, че е отглеждал коноп.

Марин Калчев: Един прецедент в рамките на България, като оправдателната присъда беше изцяло подплатена с тройна съдебномедицинска експертиза, изготвена от светила на неврологията в България.

В експертизата става ясно, че да облекчи част от симптомите на заболяването си, Марин сам си прави екстракт от растението. Казва, че повишава тонуса и издръжливостта му. Мнозина, изпаднали в подобна ситуация, живеят в дилемата дали да бъдат престъпници или да получат облекчение.



Д-р Александър Канчелов: Голяма част от тези хора след години се пристрастяват към твърди наркотици.

Марин Калчев: Искам да бъде урегулирано законово и аз да мога да получа това, от което се нуждая.

Марин е уверен, че зеленото растение не води до зависимост. Науката все още не е доказала това твърдение.



Д-р Александър Канчелов: Употребата на марихуана (...) фронталните мозъчни лобове, които са свързани с паметта и мисловните процеси, тоест когнитивните функции.

Причина за отслабване на паметта, възможност да отключи психоза на фона на над половин милион нашенци, имали досег с марихуана, рядко някой търси помощ от медиците, за да спре употребата ѝ.



Д-р Александър Канчелов: Няколко примера са красноречиви и показателни – хора, които развиха тежка психоза поради активна употреба на марихуана в ранна възраст.

Макар и оправдан по делото, Марин днес не отглежда марихуана, защото е незаконно. Не му е трудно обаче да си намери. Лесният достъп до марихуана е причина само през миналата година 30 000 ученици у нас също да я употребяват. Миналият месец Националният съвет по наркотичните вещества към здравното ведомство излезе с решение, че не препоръчва използването на канабис за лечение на пациенти. В редица американски щати употребата на марихуана е легална, а в няколко е свободна и за развлечение. Това носи сериозни приходи за държавата. Канада ще предприеме стъпки за легализирането на марихуаната през 2017 г., а тези дни президентът на Мексико предложи да бъде узаконена употребата на растението за лечебни цели.




В столицата Марш с искане да бъде декриминализирана употребата на марихуана


БТВ, Новини в 19.00 часа

В столицата Марш с искане да бъде декриминализирана употребата на марихуана. Протестиращите настояват тя да може да се използва както за медицински цели така и за лична употреба.

Според хората, включили се в протеста легализирането на марихуаната няма да провокира употребата на наркотици в обществото. Освен за лична употреба и в медицината, протестиращите искат растението да се ползва и за индустриални цели.

Гражданин: Индустриалният коноп, този, който няма психоактивни съставки да може да се отглежда за целите на индустрията, произвеждат се от него различни неща като платове, тухли, строителни макетирали, козметични продукти.

Гражданин: Така дори и държавата може да спечели, ако бъде легализирана биха постъпили от данъци приходи за държавата.

Болните от множествена склероза, като Анита Борисова, също настояват растението да може да се ползва в медицината. Анита живее с тежката диагноза от 15 години и казва, че употребата на конопен елексир облекчава тежкото и състояние.



Анита Борисова: От коноп, от марихуаната може да се извличат и кремове, и масажно олио, с които това ще спомага, както биоконопен елексир, така и да има нещо, с което да правя рехабилитация. Да ми раздвижи краката, мускулите и т.н.

Според лекарите обаче рисковете от употребата на марихуана не трябва да се подценява.



Д-р Теменужка Любенова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества: Няма лекар, който да се е подписал, защото по този начин лекарите в целия свят казват, че те не застават зад твърденията, че марихуаната лекува.

Анита Борисова: Тука вече лекарите ще почнат да говорят глупости, но нека да си запазят нещата за себе си. Чувствам се малко по-... чувствам себе си.

За БТВ Новините – Румяна Стоилкова


Национални радиа


Владимир Пилософ се опита да разсее слуховете, че фондът ще бъде закрит


БНР

Директорът на Фонда за лечение на деца в чужбина проф. Владимир Пилософ се опита да разсее слуховете, че фондът ще бъде закрит и ще заработи като дирекция към здравното министерство. Той добави, че никога не е бил послушен чиновник и няма намерение да става такъв.



Проф. Владимир Пилософ: Ако видя, че нещата не вървят, аз много лесно мога да кажа „довиждане” и толкова. Никой не може да ме задължи да работя при условия, при които не е възможно да се работи. Имам уверенията за пълна подкрепа на всички нива. Да се надяваме, че и никой не е споменавал – вече това мога да ви кажа съвсем сигурно – че някой има намерение да закрива фонда. И някой да иска да го направи, мисля, че трябва да разбере, че особено пък в момента това въобще е неразумно да се прави.

Проф. Пилософ заяви, че не е редно да прави коментари за нарушенията във фонда, докато тече прокурорската проверка, но обясни:



Проф. Владимир Пилософ: Едно дете няма как да отиде в чужбина да се лекува, без да бъде придружено поне от единия си родител. Тук разходи ще се правят. Дали тези разходи трябва да бъдат изцяло за бюджета на държавата, това е друга тема, която трябва да се дискутира. Има действително неща, които се припокриват с дейността на касата. Тоест там трябва да избистрим нещата в много бърз порядък, за да може да сме наясно какви взаимоотношения фондът има с касата. Има много разходи, които се правят не в чужбина, а в България, но веднага искам да отворя една скоба – получава се така, че в някои специалности се харчат доста пари от фонда. Аз не казвам, че те се харчат неправомерно или че се харчат не защото има нужда от това...

Стотици хора се включиха в протестния марш „Свобода на конопа” в София


БНР

Стотици хора се включиха в протестния марш „Свобода на конопа” в София. Те блокираха за кратко движението пред Министерство на здравеопазването. Протестиращите настояват да бъде разрешена употребата на канабис за медицински цели и да се декриминализира притежанието на коноп за лична употреба.



Гражданин: Ние одеве се шегувахме, че за покачване на пенсиите сме тук, защото, ако се декриминализира тревата това е има други последици, това ще генерира приходи.

Гражданин: Аз лично не пуша, тук съм за принципа.

Гражданин: Да, абсолютно, честичко...

Репортер: По какъв начин ви помага?

Гражданка: Помага ми да се успокоявам вечер да мога да заспя по нормален начин.

Гражданка: Имам приятели, които са пациенти и те много страдат от това, че не могат да се лекуват легално, също така не искам да речем моето дете, което в момента е на четири години, след още десет години да се окаже затворник, само заради една цигара.

Репортер: А вие купувате ли си или си отглеждате?

Гражданка: Купувам си.

Репортер: Колко струва един грам трева?

Гражданин: Между 8 и 15 лева. Аз съм пациент с левкемия, при което отказах съзнателно да ползвам химиотерапия и традиционната медицина, включително и само с коноп от олио се лекувам. Резултатите ми в моментна са около 77 пъти по-добре от всички най-добри лекарски прогнози до момента, които могат да ми дадат.

Заявих протестиращи пред репортера ни Добрина Карамболова. В подкрепа на исканията си част от протестиращите заявиха, че в някои държави като Холандия, Чехия и Уругвай притежанието на марихуана и дори търговията с нея в малки количества не се преследва и наказва от закона.




Марш под надслов „Свобода за конопа" се проведе в столицата


Дарик радио

Марш под надслов „Свобода за конопа" се проведе в столицата. Целта на шествието бе да се легализира употребата на коноп за медицински цели и по този начин неизлечимо болните хора да имат право на живот.

Над 100 души поискаха притежанието на марихуана да не е престъпление. Според тях криминализирането на конопа лишава много болни хора да се лекуват. те държат марихуаната да се извади от списъка с наркотични вещества. Чуйте както каза една от организаторите на митинга Добрина.

Добрина: Трябва да се промени Законът за наркотичните вещества и да се извади конопът от списък 1 на наркотичните вещества. Първо, има много болни хора, които се нуждаят от това. И това са хора, които са болни от тежки болести, като множествена склероза, онкозаболявания и т.н. Безсмислено е да ги вкарваме в затвора за това, че искат да се лекуват. От друга страна - за превенция. В много държави виждаме, че забраната не е най-добрият метод за превенция за употреба на наркотици. Това е един добър начин да се контролира употребата и да се ограничи от младите хора, след като се създаде разумна регулация.

Един от включилите се в марша обясни, че е време обществото да престане да смята хората, които употребяват марихуана за „долни наркомани”



Гражданин: Нека обществото да види, че хората, които употребяват марихуана, не са долни наркомани и утайки. Това, че употребяваме марихуана, не ни прави по-различни. Искаме просто да не ни наричат престъпници за това.

Шествието започна в 15:00 ч. на пл. „Света Неделя” и премина през Министерство на Здравеопазването, Жълтите павета, Орлов мост и приключи в столично заведение.






Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница