Община Харманли Първи работен вариант



страница1/7
Дата05.02.2018
Размер0.82 Mb.
#55288
  1   2   3   4   5   6   7

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони

ЕВРОПА ИНВЕСТИРА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ


Социално-икономическа характеристика на

община Харманли


Първи работен вариант

Юли 2009 г.
Настоящият материал обобщава наличните информация и анализи за територията на община Харманли, които са представени в различни програмни и стратегически документи, както и информационни брошури и отчети по реализирани проекти с участието на общината. Материала ще бъде допълнен и завършен след получаване на актуални данни от Регионалното бюро по статистика в гр. Хасково, провеждане на социологическо проучване на територията на общината, както и фокус-групи.

ПРИДОБИВАНЕ НА УМЕНИЯ И ПОСТИГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА АКТИВНОСТ ЗА ПОТЕНЦИАЛНА МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ


ВИЗИЯ 2007-2013 Γ.

Постигане на устойчиво социално – икономическо развитие на община Харманли чрез ефективно използване на наличните ресурси /в т.ч. природни, социално – демографски, финансови, геостратегически и инфраструктурни/ и превръщане на общината в район, предлагащ високо качество на живота и добри условия за работа.”


Мащабните икономически реформи започнали в края на 80-те години засегнаха територията на страната различно и доведоха до увеличаване на диспропорциите между отделните региони и общини в България. Задълбочаването на проблемите от типа “център – периферия” бе резултат от различната адаптивност на отделните общини, райони и ареали.

В представения първи работен вариант на анализ “Социално-икономическа характеристика на община Харманли” е направен преглед на съществуващата информация за стопанското развитие на общината, както и на проектите, в които общината е участвала. На тази база е анализирано състоянието на икономиката, социалната сфера и публичния сектор и са изведени секторните приоритети в общинското развитие с цел да се изработи Стратегия за местно развитие. Инициативата за разработване на тази стратегия цели да създаде обща платформа за коопериране между обществения, гражданския и частния сектори, както и финансовите институции в общината. Анализът на общинската икономика ще позволи да се разработи план за действие за стартирането на инициативи и проекти, вкл. и да създаде предпоставки за дългосрочен трансфер на опита на европейски партньори от други МИГ в държавите членки.
Икономическият анализ показва, че използването на силните страни е свързано с наличието на ресурси за развитие на туризма и селското стопанство, с геостратегическото положение на района, както и с разработването на програми и конкретни мерки за неутрализиране или поне намаляване на външните заплахи. Анализът показва възможност за развитие на агресивна стратегия в някои от секторите, където това е възможно – главно в областта на туризма, развитието на малките и средните предприятия, новите технологии, екологичното животновъдство и пр. Възможно е устойчиво развитие и ръст на икономиката само при усилия в посока привличане на чужди инвестиции и нови технологии, разработване на програми за развитие на предприятията с експортна насоченост, и с активна маркетингова политика. Съдействието от страна на държавата ще има решаващ характер за развитието на големите инфраструктурни проекти, както и в борбата с безработицата в общината.

Изходната парадигма

Демократичните държави не могат да оцелеят само със свободни избори. Жизнеността и издръжливостта на демократичните общества зависят от постоянния диалог между отделните индивиди и управляващите, между гражданите и техните представители, между отделните регионални икономики в една държава. Днес българските области и общини са част от една вертикална структура на управление, в която все още посоката на взаимоотношенията и взаимодействията е предимно отгоре–надолу. Ефективното развитие, обаче, изисква и изграждане на институции и партньорства между отделните равнища на управление /централно, на равнище район за планиране, областно, общинско/, частния сектор, донорите и гражданското общество. Регионалното равнище на управление /район, област, община/ в България е все още силно зависимо от решенията, взети на централно ниво.

По принцип общинските стратегии оформят основата за пирамидата на регионално планиране и развитие, която кулминира в Националния план за регионално развитие.

В представения анализ са използвани Стратегията за развитие на Хасковска област, Плана за разивтие на Южен централен район за планиране, официалната статистическа и данъчна информация, публикувана в изданията на Националния статистически институт, Министерство на финансите, Българска народна банка, социологически и аналитични изследвания проведени от “ПРООН”, “Центъра за икономическо развитие”, “Центъра за сравнителни изследвания”, Стратегия за развитие на община Харманли (актуализирана за периода 2005-2006 г.), Общинския план за развитие на Харманли за периода 2007-2013 г., данни от представянето на инвестиционния профил на община Харманли, Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост за 2009 г. на община Харманли, Стратегията за управлението на общинската собственост на община Харманли за периода 2008-2011 г., Стратегията за закрила на детето на община Харманли, Стратегия за управление на риска в община Харманли и др.




Методика и методология на изследването


Изводите и прогнозите са формирани в условия на непълна информационна обезпеченост, отнасяща се до отчетни данни за резултатите от стопанската дейност. Липсата на достатъчно дълги статистически редове от съпоставими данни не позволява безрезервното използване на статистически методи за анализ.

За целта на изследването са приложени сравнителния и ситуационния анализи, метода на екстраполацията и метода на моделирането. Спазен е общоприетия принцип при провеждане на икономически анализи, т.е. количествените характеристики са получени "при равни други условия". Определящ е системният подход, като са дефинирани критичните точки на системата, въпреки че техния анализ не е изцяло в обхвата на изследването. Прогнозите се основават на експертна оценка при прилагането на линеен трендов модел.

На базата на обработената информация анализа е построен на статистически данни за 2006-2007 г., като ще бъде допълнен с такива от НСИ за 2007-2008 г. след като тя бъде получена официално през м. септември 2009 г.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница