Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013



Дата31.03.2018
Размер217.79 Kb.
#64156






Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България






О Б Щ И Н А Б Е Л О Г Р А Д Ч И К
ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

За възлагане на обществена поръчка с предмет: „Извършване на строително-монтажни работи по проект „Съхраняване на културно-историческото наследство и разнообразяване на туристическото предлагане в района на "Белоградчишката крепост", със следните обособени позиции:

Обособена позиция 1 „Реставрация и консервация на комплекс „Белоградчишка крепост”;

Обособена позиция 2 „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост”;

Обособена позиция 3 „Изграждане на посетителски и информационен център към комплекс „Белоградчишка крепост”;

Община Белоградчик,

2012 г.

І. Цел на настоящата обществена поръчка

1. Обща цел на процедурата

Общата цел на настоящата процедура е определянето на изпълнител/и на обществена поръчка с предмет: „Извършване на строително-монтажни работи по проект „Съхраняване на културно-историческото наследство и разнообразяване на туристическото предлагане в района на "Белоградчишката крепост", със следните обособени позиции:



Обособена позиция 1 „Реставрация и консервация на комплекс „Белоградчишка крепост””;

Обособена позиция 2 „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост”;

Обособена позиция 3 „Изграждане на посетителски и информационен център към комплекс „Белоградчишка крепост”;
2. Място и срок за изпълнение на поръчката

  • Мястото за изпълнение на поръчката е община Белоградчик, област Видин, Република България.

  • Срокът за изпълнение на цялата поръчка е по предложение на участника, по обособени позиции, както следва :

За Обособена позиция 1 „Реставрация и консервация на комплекс „Белоградчишка крепост”:

 Срокът за изпълнение на обособена позиция 1 е по предложение на участника, но не повече от 180 (сто и осемдесет) календарни дни.

За обособена позиция 2 „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост”:

 Срокът за изпълнение на обособена позиция 2 е по предложение на участника, но не повече от 120 (сто и двадесет) календарни дни.

За обособена позиция 3 „Изграждане на посетителски и информационен център към комплекс „Белоградчишка крепост”:

 Срокът за изпълнение на обособена позиция 3 е по предложение на участника, но не повече от 180 (сто и осемдесет) календарни дни.
Срокът на изпълнение започва да тече съгласно условията посочени в Раздел ІІ „Срокове” от проекта на договора за извършване на строително-монтажните работи, приложен към настоящата документация.
3. Прогнозната стойност е в размер на 1 700 725.13 лв. (един милион седемстотин хиляди седемстотин двадесет и пет лева и тринадесет стотинки) без ДДС, разпределена по обособени позиции както следва:


  • Обособена позиция 1: „Реставрация и консервация на комплекс „Белоградчишка крепост”: с прогнозна стойност в размер на 200 363.53 лв. (двеста хиляди триста шестдесет и три лева и петдесет и три стотинки) без ДДС;

  • Обособена позиция 2: „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост” с прогнозна стойност в размер на 735 926,62 лв. (седемстотин тридесет и пет хиляди деветстотин двадесет и шест лева и шестдесет и две стотинки) без ДДС.

  • Обособена позиция 3: „Изграждане на посетителски и информационен център към комплекс „Белоградчишка крепост” с прогнозна стойност в размер на 764 434.98 лв. (седемстотин шестдесет и четири хиляди четиристотин тридесет и четири лева и деветдесет и осем стотинки) без ДДС.

4. Минимални гаранционни срокове за изпълнение на строителни и монтажни работи по съответната обособена позиция по смисъла на чл.160, ал.3 и 4 от ЗУТ;



  • Обособена позиция 1: "Реставрация и консервация на комплекс "Белоградчишка крепост"" – минимум 8 години (чл.20, ал.4, т.2 от Наредба №2 от 31.07.2003 г.);

  • Обособена позиция 2: „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост” - минимум 2 години (чл.20, ал.4, т.8 от Наредба №2 от 31.07.2003 г.);

  • Обособена позиция 3: „Изграждане на посетителски и информационен център към комплекс „Белоградчишка крепост”” - минимум 10 години (чл.20, ал.4, т.1 от Наредба №2 от 31.07.2003 г.).



5. В инженерно – техническия състав на участника за изпълнение на Обособена позиция 2 да са включени следните специалисти:

  • ръководител на обекта (1 бр.) – да отговаря на условията на чл. 163а от ЗУТ и да има професионален опит от минимум 5 (пет) години като строителен инженер;

  • координатор по безопасност и здраве (КБЗ) – минимум 1 (един) човек, който да има не по-малко от 3 (три) години професионален опит.

  • отговорник по контрола на качеството (1 бр.), който да притежава не по-малко от 3 (три) години професионален опит;

  • В случай, че един участник бъде избран за изпълнител на повече от една обособена позиция инженерно-техническия състав не е нужно да се сумира, а един екип ще изпълнява функциите по обособените позиции, които ще изпълнява.

  • Когато участниците участват за повече от една обособена позиция, следва да предлагат инженерно-технически състав от едни и същи физически лица за всяка позиция за която участват, като се взимат предвид и изискванията към екипа за всяка обособена позиция.




ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

Обособена позиция 2 „Реконструкция и основен ремонт на улици: ул. „Княз Борис – І”, ул. „Цоло Тодоров”, ул. „Петко Маринов” – подход към „Белоградчишката крепост”;
І. Описание на обекта на настоящата обособена позиция. Предвидени за изпълнение строително-монтажни работи.
1. Обема на предвидените строително-монтажни работи (СМР) е изчерпателно определен по вид и количество в одобрения работен проект и настоящата спецификация.

Строително-монтажните работи следва да бъдат извършени по приложена КС (Количествена сметка) в съответствие с работния проект, настоящата Техническа спецификация, издадено разрешение за строеж и План по безопасност и здраве.

Да бъде изработена екзекутивна документация за извършените СМР.

Общата дължина на обект І е 1315.90 м., с обща площ 8195.80 м2 . Общата дължина на обект ІІ от ПТ.132 до ПТ. 150 е 178.40м., обща площ 770,00 м2.

Проектът предвижда да се подобрят напречните наклони на улиците, като надлъжните максимално се доближават до съществуващите в момента, което ще даде възможност за нормално отводняване от повърхностни води на пътните настилки и запазването им от разрушаване

Съществуващата пътна настилка е износена и се налага освен профилиране с биндер, да се положи и цялостен пласт от плътна асфалтова смес.

Налага се фрезоване.

На базата на заснетите данни за трасетата на отделните улици е изготвена теоретична ос, на уличните платна. Получените теоретични трасета се покриват в ситуационно отношение със съществуващите трасета, без никакво отклонение.

Нивелетите на улиците са решени и съгласно изискванията за равност и носимоспособност на настилката. При изтегляне на нивелетите целта е да се подобри носимоспособността и равността на настилката, а надлъжния наклон максимално да покрива съществуващите в момента.

Организацията на движението по тези улици на гр. Белоградчик е решена съгласно разработките в настоящия проект, като е в съответствие с общата схема за организация на движението в населеното място.



Временната организация на движението, през време на строителството се осъществява съгласно Наредба № 16 от 23.07.2001 г. на МРРБ.

по ред

Описание на строително-монтажни работи

Ед.мярка

Количество

1

2

3

4

 

Обект I: Обща дължина - 1315 9 м; обща площ - 8195.8 м2

 

 

1

Общо изкоп

м3.

192.5

2

Технологично фрезоване

м3.

251

3

Общо несортиран трошен камък

м3.

122.5

4

Битумен разлив

м2.

8195.8

5

Битумно-минерална смес

т.

106

6

Общо биндер

т.

685

7

Общо плътна асф. Смес

т.

791

8

Общо плътна асф. Смес за площади, заустване, уширения и др.

т.

220

9

Демонтаж на стари тротоари

м2.

5423

10

Демонтаж стари бордюри

м.

2700

11

Монтаж нови бордюри

м.

2700

12

Основа за монтаж на нови тротоари

м3.

1080

13

Монтаж нови тротоари

м2.

5423

14

Почистване от наноси

м2.

8195.8

15

Повдигане на шахти

бр.

15

16

Пътни знаци

бр.

86

17

Хоризонтална маркировка

м2.

405.43

 

 

 

 

 

ОбектII: Обща дължина - 178,4 м; обща площ - 770 м2

 

 

1

Общо изкоп

м3.

275

2

Технологично фрезоване

м3.

22

3

Общо несортиран трощен камък

м3.

175

4

Битумен разлив

м2.

770

5

Битумно-минерална смес

т.

144

6

Общо биндер

т.

75

7

Общо плътна асф. Смес

т.

75

8

Общо плътна асф. Смес за площади, заустване, уширения и др.

т.

30

9

Демонтаж стари бордюри

м.

400

10

Монтаж нови бордюри

м.

400

11

Почистване от наноси

м2.

770

12

Пътни знаци

бр.

5


ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОБОСОБЕНАТА ПОЗИЦИЯ:
ІІ. Приложимо законодателство и документи
При изпълнение на задълженията си по настоящата малка обществена поръчка Изпълнителят следва да съблюдава спазването на изискванията на:

    • Закона за обществените поръчки и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане;

    • Закон за устройство на територията и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане;

    • „Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013 г.”;

    • Европейското законодателство и други.

    • БДС - Български държавен стандарт, или еквивалентен;

    • Наредба № 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;

    • Наредба № 3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството;

    • Наредба от 30.07.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи ;

    • Наредба №2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи;

    • ПБЗУТ План за безопасни и здравословни условия на труд;

    • БХТППО Безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана;

    • Наредба за контрол и приемане на бетонни и стоманобетонни конструкции / ДВ бр.97 от 25.11.1994 г., посл. изм. и доп. бр., 53 от 11.06.1999 г./

    • Наредба № 1 от 17.01.2001г. за организацияна движението по пътищата;

    • Наредба №: 2 от 17.01.2001г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка;

    • Наредба №: 16 от 23.07.2011г. за временна организация на движението при извършване на строителство и ремонт по пътищата и улиците;

    • Наредба №: 18 от 23.07.2001г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци;

    • Наредба № 4 от 1.07.2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания.

    • НАРЕДБА № 2 от 31.07.2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти

    • Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на строителните продукти


ІІІ. Контрол на строителните работи

1. Проверка и измерване на работите

Качеството и количеството на изпълнените работи, може да бъде проверявано във всеки един момент. Контролът за изпълнение на предвиденото СМР ще бъде осъществяван от страна на Възложителя или други контролни органи по ДБФП. Възложителя ще осъществява контрол чрез екипа за управление на проекта по протокол за проверки на място, в които ще се следи за:

- напредъка на СМР в съответствие със заложения в договора график за изпълнение;

- изготвени подробни ведомости за вложени материали;

- извършени в процеса на работа геодезически заснемания на скрити работи;

- направа на снимков материал за напредъка на СМР;

- извършени лабораторни изпитвания;

- декларации за съответствие на материалите със стандартите за качество в РБ и изискване от строителния надзор на документацията по контрол върху съответствието на влаганите материали и продукти съгласно изискванията на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на строителните продукти (ДВ, бр. 93/2000 г., изм. ДВ, бр. 75/2002 г., 109/2003 г.);

- съставените актовете и протоколи в съответствие с изискванията на Наредба № 3 (ДВ, бр. 72/2003), чието съставяне се осигурява от независимия строителен надзор.

Когато това не може да стане с помощта на Изпълнителя, се определя срок за привличане на външни специалисти. В този случай, разходите са изцяло за сметка на Изпълнителя.



ІV. Специални предпазни мерки

По време на строителството Изпълнителят е длъжен:



2.1. да осъществява дейността си само при наличие на всички предвидени от законодателството разрешителни документи (лицензи, сертификати и др.), издавани от упълномощените контролни органи;

2.2. да извършва възложените му СМР с квалифициран и добре обучен персонал, притежаващ нужната квалификация;

2.3. преди започване на работа на строителната площадка да извърши оценка на риска, която обхваща всички етапи на договореното строителство, избора на работно оборудване и параметрите на работната среда. Оценката на риска да се извърши съвместно с Възложителя и с определените подизпълнители, като се актуализира периодично при включване на нови подизпълнители и при изменения на условия, при които е направена;

2.4. да осигури безопасни условия на труд при извършване на СМР, актуализирани инструкции по безопасност и здраве на труда, необходимите предпазни и информационни средства и др.;

2.5. да осигури средствата за индивидуална защита на всеки работник в съответствие с нормативните изисквания. Всички работещи на строителната площадка и извършващи СМР трябва да се осигурят с работно облекло, обувки, каски, брезентови ръкавици и други необходими предпазни средства в зависимост от характера на работата.
V. Временни работи
1. Временни съоръжения

Изпълнителят е длъжен да изгради временни съоръжения, необходими за извършване на строително-монтажните работи на обекта, както и тяхното отстраняване след приключване на работата. Той е длъжен да осигури временни връзки с водопроводи, електропроводи, канализации и др. След приключване на строителството всички временни съоръжения трябва да бъдат демонтирани и отстранени.



2. Сигнализация за въвеждане на временна организация на движението

Изпълнителят трябва да създаде необходимата сигнализация за въвеждане на временна организация на движението вътре и около строителната площадка при стриктно спазване на изискванията в договора, проекта и действащата нормативна уредба. Това не освобождава Изпълнителя от неговата отговорност по отношение на вида, качествата и закрепването на използваните сигнални средства, както и времето за тяхното поставяне и отстраняване.



3. Възстановяване на повреди от вземане на проби

Изпълнителят е длъжен да възстановява своевременно всички повреди, предизвикани от вземането на проби или от провеждането на изпитвания, като: запълване на сожндажни дупки и шурфове, отстраняване или подравняване на излишни земни маси, транспорт на лабораторно оборудване и др.



4. Предпазване на пътищата от замърсяване

Изпълнителят трябва да вземе всички мерки за предотвратяване на замърсяването с кал и други отпадъци на площите, намиращи се в страни от строителната площадка и използвани за движение на автомобили и техника, свързани със строително монтажните работи на обекта. Той следва да приложи ефективен контрол върху движението на използваните от него автомобили и техника, както и върху складирането на материали, отпадъци и други по пътищата, свързани с обслужването на строителството. Изпълнителят е длъжен да отстрани всички складирани по тези пътища отпадъци и да почисти платното за движение на всички участъци, замърсени с кал и други отпадъци по негова вина, включително и измиването му с вода.


VІ. Почистване на строителната площадка
1. Общи положения

Обхватът на работата, предмет на условията на Договора в съответствие със тази спецификация и приложените работен проект и чертежи, трябва да включва, не само осигуряването на цялото оборудване и работна ръка, но и изпълнението на всички дейности, свързани с премахването, почистването и/или преместването на съществуващи огради, стени, съоръжения, настилки, дървета, пънове, храсти, растителност и всички други пречки и/или отпадъци.



2. Безопасност при работа

Изпълнителят трябва да осигури безопасността на работниците, както и на хората, намиращи се в съседство. Площите в съседство на провеждане на разрушителни операции трябва да бъдат защитени от повреди, наранявания, прахово и друго замърсяване в резултат на извършваните работи.


VІІ. Изисквания за безопасност
Всички дейности на обекта се извършват в съответствие с приложимите национални нормативни изисквания, като Изпълнителят е длъжен да представи Застраховка професионална отговорност за съответната категория строеж, както й Застраховка „Трудова злополука”.

Работите ще се извършват при изключително строго съблюдаване на техниката на безопасност и охрана на труда, както и всички изисквания по НАРЕДБА № 2 от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.; попр., бр. 98 от 2004 г., изм. и доп., бр. 102 от 19.12.2006 г.)

Възложителят и упълномощените държавни органи ще извършват планови и внезапни проверки за гарантиране безопасни условия на труд по отношение на:


  • наличие на координатор по безопасност и план по безопасност на обекта;

  • наличие на обекта на инструкции за безопасност и здраве при работа съобразно действащите нормативи, инструктажни книги, начин на провеждане на инструктажите за безопасна работа;

  • наличие на обекта и ползване на ЛПС – каски, колани, ръкавици, предпазни шлемове и др.;

  • организация на строителната площадка – огради, предпазни фасадни мрежи;

  • състояние на временното ел.захранване на строителната площадка – от гледна точка на безопасна експлоатация;

  • наличие на знаци и сигнализация на обекта, указващи посоки за движение и предупреждаващи за опасност (специално внимание следва да се обърне на сигнализацията, когато на обекта работят лица с нарушен слух). Предвид спецификата на пътя, задължително е поставянето на осветена през ноща временна сигнализация и маркировка в процеса на извършване на строително-монтажните работи.

  • Пропускането на движението да бъде извършвано последователно от добре подготвени за тази цел сигналисти.

На обекта да бъде въведена “Книга за инструктаж по безопасност и здраве при работа”, съгласно НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, издадена от министъра на труда и социалната политика – Обн. ДВ, бр. 102 от 22.12.2009 г., в сила от 1.01.2010 г., попр., бр. 4 от 15.01.2010 г., изм., бр. 25 от 30.03.2010 г.

Да се спазват всички изисквания при работата с електрически ток, да се използват подходящи гумирани кабели със съответните сечения и брой жила. Да се работи с изправни и заземени електроинструменти.

При работа с газови бутилки /пропан-бутан/ – да се пазят от пряко слънчево въздействие, падане, да се работи с изправни редуцил вентили и маркучи със съответната издържливост на налягане. Абсолютно забранено е пушенето и паленето на огън в района, където се работи с газови бутилки под налягане.

При работа със силикатни шпакловки, бои и грундове да се избягва попадането им в очите и дихателните пътища. В случай, че това стане - засегнатият орган да се промие обилно с вода и незабавно да се потърси лекарска помощ.

Да не се допускат за работа работници и служители, употребили алкохол, както и лица със смущения във вестибуларният апарат.

При работа с пистолети за топъл въздух същите да не се насочват близо до части от тялото, най-вече очи, открита кожа и коса.

Задължително на обекта да има аптечка с пресни медикаменти и превързочни средства.

Всички работници и служители на обекта задължително да са снабдени с лични предпазни средства - работно облекло, обувки, ръкавици, каски, предпазни колани и ако се налага - предпазни очила.


VІІІ. Пожарна и аварийна безопасност
Територията на строителната площадка се категоризира за ПАБ и се означава със знаци и сигнали по норматив. Поставят се табели с а) телефонен номер на Районната служба за ПБЗН; б) адреси и телефон на местния Център за спешна медицинска помощ. Стриктно да се спазват условията за пожарна и аварийна безопасност съгласно проектната документация.
ІХ. Налична документация
Възложителят предоставя на изпълнителя всички документи, данни и информация, необходими за изпълнението на строително-монтажните работи.
Х. Конкретни задачи на Изпълнителя
Във връзка с подготовката на офертата, всеки участник в процедурата за възлагане на обществена поръчка следва да посети и огледа обекта на интервенция с цел изясняване на задачите, необходими за изпълнение на строително-монтажните работи.

Изпълнителя трябва да разполага с асфалтова база или да има сключен договор за наем с такава база или да има възможност за ползване ресурсите на асфалтова база (сертифицирана за производствен контрол за произвеждане на асфалтобетонови смеси в съответствие с Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти или с еквивалентен сертификат за качество);


ХІ. Организация на строителството

По време на строителството следва да се поддържат в изправност подходи до всяка точка на трасето за осигуряване на достъп на спешна медицинска помощ при необходимост, в случай на производствена авария, както и достъп на противопожарни автомобили.

В местата за почивка във временното селище е необходимо да се оборудват пунктове за пожарогасене и аптечки с пълен набор консумативи за оказване на първична медицинска помощ.

На работещите на обекта участникът следва да предвиди извършването на необходимия инструктаж по безопасност на труда за всички специалности, съобразно предоставения от Възложителя „План за безопасност и здраве”.



Контрол на качеството на материалите за строителния процес:

По време на изпълнението на обекта изпълнителят е длъжен да влага само материали и изделия с доказано качество, придружени от сертификат за качество или декларация за съответствие, съгласно Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти (ДВ, бр.106 от 27.12.2006 г.) .


Изисквания за опазване на околната среда:

По време на строителството да се запазва наличната растителност, намираща се в непосредствена близост до обекта.

Добитите отпадъци и некачествени материали по време на строителството, които не могат да бъдат вложени в изграждането на обекта, ще се извозват от Изпълнителя на проекта на определени от Възложителя площадки на разстояние до 4 км от мястото на извършване на СМР.

Изпълнителят е длъжен да използва за работа на обекта само изправни машини и транспортни средства и полага всички грижи за поддържането им в изправност за недопускане на замърсяване, причинено от разпиляване на отпадъци или аварийни разливи на гориво-смазочни материали.

В случай на замърсяване, Изпълнителят е длъжен за своя сметка да почисти замърсените участъци пътните участъци.

ХІІ. Линеен график за изпълнение на СМР

При изготвянето на предложението за изпълнение на поръчката е необходимо изготвянето на Линеен календарен график, съобразно възприетата технология на изпълнение на строително-монтажните работи и предвижданията за организация на строителния процес при изпълнение на конкретните количества и видове СМР на обекта, както и съобразно техническия капацитет на участниците. Графикът е необходимо да отразява началото и края на изпълнението на всички видове СМР и респективно общата продължителност на всички СМР, както и диаграма на работната ръка, използваната механизация и необходимите материали и финансови средства.
ХІІІ. Собственост
Изградената инфраструктура остава собственост на община Белоградчик.

ХІV. Приемане на изпълнените работи от Възложителя

Възложителят, лично или чрез свой представител, приема за изпълнени тези видове работи, за които са извършени всички лабораторни изпитвания, съставени са всички актове и протоколи съгласно Наредба № 3 от 31.07.2003 год. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството и за вложените материали са представени всички декларации за съответствие.


“Този документ е създаден в рамките на проект с рег. №: BG161PO001/3.1-03/2010/017 „Съхраняване на културно-историческото наследство и разнообразяване на туристическото предлагане в района на "Белоградчишката крепост", който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието му се носи от община Белоградчик и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.”



Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница