Отчет 2013 г. І. Активни граждани, открита администрация, добро управление



страница1/3
Дата01.05.2018
Размер363.6 Kb.
#67546
  1   2   3


О Б Щ Е С Т В Е Н П О С Р Е Д Н И К

ОБЩИНА БУРГАС
ГОДИШЕН ОТЧЕТ – 2013 г.
І. Активни граждани, открита администрация, добро управление.
Изминалата 2013 година премина под знака на силно изразено гражданско недоволство, съпътствано с протестни действия.

Извънредните избори, острото политическо противопоставяне и разделяне на обществото, тежката икономическа криза допълнително усложниха обществените отношения. Непремерените действия на управляващи и опозиция, поставят на силно изпитание демократичния характер на функциониране на публичните институции. По мое мнение, под угроза е поставен демократичния характер на обществения договор между гражданите и политическите партии.

Моето впечатление от срещите с хората е, че продължава да расте недоверието на гражданите към политическите партии, представителите на местната и държавната власт. Недоверието бързо нараства в отчуждение и открито недоволство срещу цялата система, функционираща в т. н. „преход“.

Изключително вреден и опасен е за мен е факта, че в общественото съзнание, политическата система се приема за тотално корумпирана и мафиотизирана. Това разбиране и отношение се пренася и към всички видове власти – изпълнителна, законодателна и съдебна.

Февруарските и продължаващите през цялата година протести и недоволство, говорят, според мен, за дълбоко и растящо недоверие и несъгласие на значителна част от гражданите с настоящето и бъдещото на държавата и обществото.

В основата на сложната пирамида от обществените отношения стои справедливостта. Върху това чувство, разбиране, усещане се гради морала, солидарността и перспективата за развитието на държавата и обществото.

Обществото в т. н. „преход“ не можа да изгради успешно защитни механизми. Политическите партии вместо да създават и утвърждават демократичните правила на новите обществени отношения се втурнаха в луда надпревара да обсебват и присвояват материалното богатство на обществото. В битката за власт, влияние и пари, загубиха доверието на значителна част от гражданите и компрометираха широко прокламираните демократични ценности.



Рязкото разслоение на обществото на много богати /забогатели предимно по непочтен начин/ и много бедни е истинската причина, според мен, за мощното социално недоволство, което непрекъснато ще поражда социални протести и крайни политически искания.

Политическите партии, гражданските движения и организации и техните представители, трябва да осъзнаят своята отговорност и да спрат съзнателното и целенасочено разделяне и противопоставяне на различни части от обществото по политически, религиозен и етнически признак. Само едно солидарна общество, обединено около национални цели и политики за добър живот, може да се развива.



Езикът на омразата и противопоставянето трябва да отстъпи на словото на помирението и солидарността в посока към решаване на острите икономически и социални проблеми на деня.
Нито една партия вече не държи монопола на истината. Необходимо е да се прокламира и възпитава нова култура на коалиционно поведение и единодействие, основаващо се на общи цели и политики в името на националния и граждански интерес.

Необходимо е широко да си прилагат механизми на пряката демокрация, за сметка на тези на представителната. Повече законност, прозрачност и справедливост в действията на изпълнителната, законодателната и съдебната власт са крайно наложителни сега.

Гражданският натиск и контрол към институциите и политическите партии трябва да не отслабва, а да се трансформира в постоянно действащ демократичен инструмент за контрол на избраните власти. Всеки, който е нарушил закона, трябва да понесе своята отговорност.

Това са част от мислите, които гражданите, търсейки съдействие за решаване на конкретни въпроси, изказваха пред мен и, които аз прецених, че трябва да направя публично достояние.

И през изминалата година, Община Бургас продължава да работи за подобряване и развитие на инфраструктурата, благоустрояването на територията на града и населените места. Стартира изграждане на съвременна канализационна система в кв. Банево, кв.Ветрен, кв. Г. Езерово, ж. к. „М. Рудник“. Изграждат се нови детски градини, детски и спортни площадки в междублоковите пространства и съответните села; благоустрояват се улици, изграждат се нови паркоместа. Бургаските граждани вече се возят в модерни автобуси. В нашия град са в ход реализацията на важни транспортни проекти, екологични и културно-развлекателни обекти.

Подчертано внимание и усилия се полагат както за завършване на спечелените проекти, така и за подготовката на новия програмен период. Завърши разработката на „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Бургас“. Той се съпътстваше с активно участие на специалисти и граждани при обсъждане на различните етапи. Предстои неговото разглеждане и утвърждаване от Общинския съвет.

През първите два месеца на годината се проведоха публични обсъждания на проекта за бюджета по професионални гилдии, квартали и населени места. Тази наложена практика създава условия за по-активно участие на гражданите в управлението на общинските дела.

Полагат се усилия за подобряване на административното обслужване на гражданите, даване на своевременен отговор на поставените от тях въпроси и проблеми.

Добра практика е на всяка оперативка при Кмета да се разглеждат и обсъждат всички постъпили сигнали от гражданите.

Необходимо е да продължават усилията на администрацията за по-активно включване на гражданите в управление на дейностите, както на ниво община, така и на ниво квартал, микрорайон, междублоково пространство и населено място.



По териториални дирекции и населени места се подценява създаването и функционирането на постоянно действащи обществени съвети, в които да се включват активни граждани, управители на етажна собственост, интелектуалци, представители на бизнеса, млади хора.

През 2013 г. приключи съвместната дейност на Община Бургас и Община Гент – Белгия по проекта „Иновативни модели за добро и прозрачно управление в Община Бургас“. Тази година през м. май завършва работата по „Повишаване ефективността и оптимизация на структурата на общинската администрация Бургас“ в рамките на програма „Административен капацитет“.

Непрекъснато трябва да се работи за прилагане от всеки служител на Европейския кодекс за добро поведение на администрацията и на Принципите на добро управление.

Моите впечатления са, че тези важни документи, отразяващи многогодишната работа и натрупан опит на най-добрите практики на администрацията на страните членки на Европейския съюз, се подценяват.

Една част от служителите не ги познават, друга част се позовават вербално на тях, но в ежедневната си работа не всички ги прилагат.

Важен инструмент за дисциплиниране на администрацията и повишаване на ефективността на гражданския контрол е изработване на стандарти за всяка административна услуга, публикувани на интернет страницата на общината.

В условията на продължаващата икономическа депресия и очертаващата се перманентна политическа криза с особена актуалност изниква необходимостта от защита на гражданските права и свободи.



Правото на труд, правото на достъпно здравеопазване и образование, на достоен живот, свобода, справедливост и сигурност, добиват изключителна важност за устойчиво развитие на общината, държавата и обществото.

През 2013 година 598 граждани са потърсили съдействие от Обществения посредник по различни проблеми, обобщени в 21 направления, което е с 7 души повече в сравнение със същия период на миналата година/Приложение 1/.

И ако в количествено отношение е налице леко нарастване на броя, то в качествен аспект проблематиката на поставените въпроси, отразява в голяма степен актуалните теми на деня.

През годината обяснимо водещи са социалните проблеми, на следващо място са трудово-правните отношения; съдебната система; етажната собственост; държавните служби; устройство на територията; електроснабдяване; топлофикация и В и К.

През 2012 г., най-многобройни са били случаите, свързани с етажната собственост, социалните дейности, съдебната система, трудово-правни отношения и устройство на територията.

По-задълбочено, конкретните въпроси поставени от гражданите, ще бъдат разгледани в анализа по направления /Приложение 1/.

През този период, в съответствие с утвърдената практика, организирах приемни с гражданите във всички населени места в Общината.
Основни прояви през годината:
Януари:

Участие в публичните обсъждания на „Бюджет 2013“ по населени места, продължили и през м. февруари. Присъствие на проведени общи събрания на етажната собственост в бл. 42, к/с „Изгрев“ и бл. 12 в ж. к. „Славейков“, съвместно с директорите на териториалните дирекции. Информиране, чрез бургаските медии на обществеността за основните проблеми, поставени от гражданите пред Обществения посредник, през 2012 г.



Февруари:

Публично представяне на отчета за дейността си през 2012 г. и внасянето му за обсъждане в Общинския съвет. Публикуване на открито писмо до Комисията за регулиране на съобщенията и компанията „Близу“ в защита на г-н Захари Хайдутов от несправедливо наложени финансови плащания от страна на фирмата. Информиране, чрез медиите и изпращане на писмо до Районния съд – Бургас за издаване на удостоверение за чисто съдебно минало на осъден за убийство. Изпращане, съвместно с Кмета, на открито писмо до ръководството на ЕВН за организиране на пресконференция в гр. Бургас, на която да се даде отговор на поставените от протестиращите граждани въпроси. На 26 февруари се проведе среща с представителите на ЕВН, медиите и гражданите. Публикувана позиция в медиите за протестите на гражданите под надслов „Не принизявайте /унижавайте/ гражданския протест“.



Март:

Публикуван анализ проблемите, поставени от гражданите праз годината пред различните институции на тел. 112.



Април:

Изпратени публични писма до Президента на Р. България и Министъра на отбраната по повод решения на ТЕЛК, с които необосновано се намалява процента на инвалидност на военноинвалиди и военнопострадали от Бургаска област. Получени отговори. Среща с ученици от ОУ „Любен Каравелов“ гр. Бургас на тема „Правата на гражданите в обединена Европа“. Публикуван Анализ на съдържанието на фини прахови частици, шумовото и електромагнитното замърсяване на въздушната среда и качеството на питейната вода на територията на Община Бургас.



Май:

Участие в сутрешния блок на ТВ7 по проблемите на шумовото замърсяване на градската среда. Организиране на приемни с граждани от кв. Банево, кв. Ветрен, гр. Българово, с. Миролюбово, с. Извор, с. Маринка, с. Твърдица, с. Димчево.

Участие в отчетно-изборното събрание на Националното сдружение на местните обществени посредници.

Юни:

Изпратено писмо до Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията във връзка с жалба на граждани с увреждания за централизация на ТОЛЕК комисии, издаващи заключения за физическа годност и придобиване правоспособност за управление на МПС.



Юли:

Анализ на постъпилите жалби и сигнали на граждани през първото полугодие на 2013 г. Изпратен до медиите, публикуван в страницата на Обществения посредник в сайта на Община Бургас.



Август:

Изпратено писмо до Министъра на вътрешните работи във връзка с жалба на управителя на етажна собственост в блок на ул. „Перущица“ № 59 гр. Бургас за шум от съоръжения, монтирани на покрива на V РПУ – Бургас.



Септември:

Изпращане на открити писма до ЕВН, КЕЦ – Бургас – Юг и „В и К“ – Бургас за предприемане на мерки за осигуряване на ел. захранване и В и К услуги на собствениците в блок № 308 на ж. к. „М. Рудник“, построен от фирма „ГМ – строй“ ООД – Бургас. След публичния натиск, изградените ел. съоръжения са предадени в собственост на ЕВН и е стартирала процедура за откриване на индивидуални партиди за ел. потребление на всеки собственик. Подобно е положението и с В и К.

Изпращане на писмо до Изпълнителния директор на Агенцията за хората с увреждания във връзка с централизацията на т. н. ТОЛЕК комисии.

Ноември:

Писмо до Областния управител на Област Бургас във връзка с жалби на граждани от Община Приморско – с. Веселие и с. Ново Паничарево, че не могат да приемат качествен телевизионен сигнал.



Декември:

Във връзка с незаконното уволнение на 150 работници и служители от Бургаски корабостроителници, изпратени открити писма до изпълнителните директори на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Агенцията по заетостта и Районна прокуратура – Бургас.



ІІ. Социални дейности, трудово-правни отношения, етажна собственост, други.
През годината, 62 души са потърсили помощ за решаване на социални проблеми от различен характер, докато за миналата година са били 58.

Продължаващата икономическа рецесия и задълбочаващото се имуществено разделение, непрекъснато повишават броя на хората, които все по-трудно обезпечават и задоволяват основните си жизнени потребности. Особено уязвими са възрастните, хората с увреждания, безработните, многодетните майки, бездомните и други рискови групи.

Основно исканията са за отпускане на социални помощи за покриване на потребности от лечение и плащане на комунални услуги.

Вече няколко години, Община Бургас, ежегодно в бюджета си заделя средства за оказване на еднократна финансова помощ на изпаднали в беда свои съграждани и това добро начинание може да се развие, чрез доброволни дарения.

С откриването, през есента на миналата година, на Център за временно настаняване на бездомни, се отговори на една остра необходимост, но и той се нуждае от развитие.

Многобройни са исканията за настаняване в общински жилища и този проблем ще става все по-остър. Необходимо е Общинския съвет и общинската администрация ежегодно да създават условия за увеличаване на жилищата, да предоставят общински парцели в близките селища за изграждане на къщи за живеене, да търсят и други възможности в тази насока.

Правото на труд е гарантирано от Конституцията на Р. България, но проблемите на безработицата стават все по-остри, както за младите хора, така и за поколението в пред-пенсионна възраст.

От 38 през 2012 г. броя на хората потърсили съдействие при мен по трудово-правни въпроси, нараства за 2013 г., почти двойно на 61.

Ако се включат и масовото уволнение на 149 работници от „Бургаски корабостроителници“, то цифрата нараства значително. Грубо, нарушавайки Кодекса на труда, новите собственици, поставяйки се над закона, буквално изхвърлиха на улицата бургаските корабостроители. Благодарение на моята защита и активната позиция на бургаските медии, техния проблем се превърна в национален.

За разлика от позицията на държавните институции, бургаските корабостроители проявиха по-високо чувство за държавна отговорност, като настояха пред прокуратурата да изясни причините и виновните лица за довеждане на предприятието до фалит.

Деформациите в тези особено важни обществени и икономически отношения са най-големи и позитивните изменения, особено в някой отрасли, като строителство, търговия, туризъм, селско-стопанство, настъпват изключително бавно. Не се заплаща положен труд и неползвани отпуски, унижава се човешкото достойнство и чест на работника от страна на работодателя, отказва се издаването на необходимите документи при напускане, като се създават изкуствени трудности; не се плащат социални осигуровки; изготвят се трудови договори за 4 часов работен ден, а се работи по 8 – 12 часа без да се заплаща допълнителния труд и т. н.

Тази жизнено важна сфера, в резултат на неефективен държавен контрол и нарушен баланс на права и интереси между работник и работодател, ежедневно произвежда недоволство и напрежение в обществото. Грубо се потъпкват правата на работниците, налице е значителен процент сива икономика, в която установените трудови норми не се прилагат.

Проблемите с управлението на етажната собственост, макар и значително намалели, в сравнение с миналата година от 86 на 44, продължават да бъдат сериозен източник на напрежение.

Към края на полугодието от обявените от общинската администрация 4683 сгради в режим на етажна собственост, в 3062 или 65,39% са регистрираните ръководства в съответствие със ЗУЕС, което е едва с 199 повече в сравнение с 2012 г.

В ТД „Приморие“ от 1500 сгради, в 1014 или 67,6% функционират общи събрания, което в количествено отношение е най-големия брой. Най-нисък той е в ТД „Възраждане“ от 1200 сгради, едва в 539 или 44,9% са избрани и регистрирани ръководства /Приложение 2/. Вече са регистрирани и 6 сдружения на собствениците на етажна собственост, което е своеобразен пробив в това направление.

Проблемите по които гражданите търсят съдействие са свързани най-вече с отстраняване на течове от съседи; неплащане на средства за управление и поддържане на общите части на етажната собственост; некоректно начисляване на дължимите суми; невъзможност да се справят с незаконно заграждение и ползване на обща етажна собственост и др.

В ход са съдебни дела, както срещу неизрядни собственици, така и за оспорване на решения на общите събрания от страна на несъгласни с тях. Съществува разбиране, че общите събрания могат да вземат всякакви решения и щом са взети с мнозинство, то те са правилни, което е невярно и незаконно.

Нерешен проблем са липсата на правила и норми за монтаж на климатици и това създава много напрежение, сред потърпевшите граждани.

Сериозно се подценява от етажните собствености изготвянето на технически паспорти на сградите. Значителна част от сградния фонд е изграден преди повече от 40 – 50 години и се нуждае от ремонт и оценка за безопасната му експлоатация.

Нарастват от 32 на 40 гражданите, които са потърсили съдействие по проблеми извън описаните 21 направления, както и такива извън Община Бургас – т. н. „Други“.

По въпроси от различен характер, към мен са се обръщали за помощ и консултация живеещи в общините – Поморие, Созопол, Средец, Айтос, Карнобат, Руен, Ямбол.

Друга част от жалбите на гражданите от Община Бургас са срещу теглени кредити и заеми от различни банки и кредитни институции, несъгласие с облагането на лихвите по депозитите на физически лица и др.

От промяна се нуждае политиката на банките при определяне на гаранциите за отпускане на кредити. Сега, когато поради промяна на икономическата конюнктура и невъзможност да погасяваш отпуснатия кредит, банките пристъпват към продажба на ипотекирания имот по силно занижени цени. Формиран с вторичен пазар на имоти, жилищни и други, който се контролира в много случаи от спекулативни интереси и пари. Потърпевши са единствено и най-вече гражданите. Щом един договор е сключен и приет от двете страни, нито една от тях не може да черпи едностранни предимства. Банките пак могат да си продават имотите, но с постигнатата цена да се погасяват задълженията на закъсалия кредитополучател. Така ще секне вторичния спекулативен пазар и ще се увеличи отговорността на банките при отпускане на т. н. „лоши“ кредити. Ще се възстанови нарушения баланс на права и интереси, ще се установи по-голяма справедливост в разпределението на риска между банките и кредитополучателите.
ІІІ. Електроснабдяване, топлофикация, В и К, мобилни оператори.
Нараства броя на жалбите на гражданите, срещу дружествата – частни и държавни, предлагащи публични услуги. Наред с ниските доходи, основна причина за това недоволство е убеждението, че съществуващите нормативни документи, предоставят едностранни предимства на монополистите.

Скок бележат жалбите за неправилно начислени сметки от ЕВН – от 14 за 2012 г. на 32 за 2013 г.

Най-фрапиращата жалба е от етажната собственост в блок **, вх. * на ж.к. „*******“. Повече от 5 г. по думите на г-жа Щ. Бошева, те са се жалвали от необяснимо високи суми, начисляване за изразходвана ел. енергия от асансьора. Обясненията на служителите били, че някой от живеещите краде ел. енергия. След пореден сигнал в резултат на извършена проверка от м. февруари изведнъж техниците „откриват“, че към електромера на асансьора са включени, като подотчетни други два електромера и по този начин етажната собственост е плащала на ЕВН през тези години още веднъж консумираната от тези потребители електроенергия.

След жалбата дружеството възстановява една изчислена от него сума, но за три години и без да предостави необходимите справки за да се убедят потърпевшите, че изчисленията са коректни.

Друг случай, засягащ голям брой граждани е този с бл. 308 в ж.к. М. Рудник. Строителната фирма „ГМ строй“ ООД – Бургас разиграваше собствениците и създаваше пречки за откриване на индивидуални партиди.

Често срещано нарушение е да се снемат електромери без присъствие на потребителя и след това да му изпращат протоколи от лицензирана лаборатория за констатирани „отклонения“ или „умишлено нанесени повреди“ и да се предявяват дължими суми.



Не е справедливо при липса на консумация да ти начисляват някакви измислени такси за достъп, с които ощетяват потребителите за сметка на фирмите - монополисти.

Необходимо е да се внесат промени в съществуващите нормативни документи, за да се преодолее усещането, че се защитават корпоративни интереси, а не правата на гражданите.

Не случайно бургазлии бяха толкова активни през февруарските протести. Съвместно с Кмета на Община Бургас – г-н Димитър Николов, поканихме ръководството на ЕВН да даде отговор на многобройните справедливи жалби и искания на гражданите. Срещата се състоя, но проблемите останаха и недоволството продължава да бъде критично високо.

Нараства и броя на жалбите, свързани с топлофикация – от 26 за 2012 г. на 36 за 2013 г.

Основното недоволство на хората е от плащането на т. н. „инсталационна такса“. Законодателя не е намерил справедливо решение на този проблем и тази такса в редица случаи е твърде солена - до 60 лева на месец. Ако етажните собствености активно устояват своите права и защитават своите интереси и при съществуващата нормативна база могат да сведат до минимум субективизма при начисляването й.

В етажните собствености се води, в редица случаи, ожесточена война между тези, които ползват и тези които нямат възможности да ползват безспорно най-евтината топлинна енергия. Моят съвет към гражданите, които по различни причини са просрочили плащането на задълженията си е да търсят контакти с дружеството за намиране на решение и да не допускат вземанията им да се събират с помощта на съдебни изпълнители, защото тази процедура ще ги натовари с допълнителни разходи.

Необходимо е като потребители да настояваме не само на вход на топлообменника да се монтира уред за измерване на изразходваната топлинна енергия, но и на изход към консуматорите, за да се отчита по реално и точно изразходваните количества.

Запазва се броят на жалбите срещу В и К дружеството от 27 на 26 през 2013 г. Основно жалбите са срещу неправилно начислени от инкасаторите вода и изпълнителни производства за изплащане на просрочени задължения.

Според мен, нерешен проблем е състоянието на водомерите в жилищните сгради. Потребителите т. е. всички ние не полагаме системни грижи за периодични проверка на точността им и по този начин не създаваме условия за прецизно измерване на изразходваната вода. Дружеството нехае, защото тази грижа не е негово задължение и никой не иска да промени съществуващата нерадостна картина. Бавното отстраняване на последиците от авариите по водопроводната мрежа са повод за много сигнали на граждани.

Жалбата на гражданката Тодорка Червенкова, притежаваща имот на ул. „*****“ № ***** се нуждае от внимателна проверка, а не от формални отговори. Дружеството дължи обяснение за меко казано противоречиви фактури издадени за изразходвана вода. С фактура издадена на 21.11.11 г. са начислени 0,87 лева за изразходвана вода, а в друга фактура издадена на 30.11.11 г. са записани 214,64 лева. Още по-фрапираща е разликата през октомври 2012 г. На 23 същия месец е издадена фактура за 4,67 лева, а само два дни след това на 25 за 419,84 лева. За останалите месеци са начислявани средно суми за около 10 лева.

Гражданката справедливо се жалва до всички институции за тези своеволия на държавната фирма – монополист, но не получава подкрепа.

Друг много сериозен проблем е ремонта и поддръжката на т.н. домови отклонения на битовофекалната канализация на блоковете. Гражданите търсят съдействие и помощ от различни институции, но съгласно съществуващите нормативи това е отговорност и задължение на собствениците.

Жалбите към мобилните оператори бележат известно намаление от 22 за 2012 г. на 20 за 2013 г.

Част от гражданите, особено по-възрастните се оплакват от това, че са били подведени да подпишат договори от които след това те не са доволни и искат да ги развалят.

Моята препоръка към тях е да търсят консултация от децата или внуците си преди да подписват предложените им условия. След това даже и да не ползваш услугата, плащаш дължимите суми до края на срока на договора.

Много граждани се оплакват от факта, че представители на фирмата им звънят непрекъснато с различни предложения, с което нарушават спокойствието им и правото на лична свобода.

В резултат на откритото ми писмо до ръководството на Комисията за регулиране на съобщенията и подкрепата на бургаските медии, ръководствата на „Близу“ прекрати договора с г-н Хайдутов без заплащане на неустойки, поради невъзможност да му предостави услугите си на новия му адрес.

Този случай поставя пред държавния регулатор въпроса за защита на всички потребители на този вид услуги. Не може един договор да ги закрепостява към даден адрес, защото животът е динамичен и непредвидим. Ако на новия адрес оператора няма техническа възможност да предоставя съответните услуги, то договора трябва да се прекратява без неустойки.

Живеещи в погранични и планински райони се жалват от липса на сигнал за цифровата телевизия. По същество това представлява дискриминационно отношение към една част от българските потребители от страна на гражданите.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница