Отчет на дейността Име на проекта на български език



Дата10.02.2018
Размер332.68 Kb.
#57779
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: Опазване и устойчиво използване на глобално значимото биологично разнообразие по горното поречие на р. Арда (Смилян, Могилица и Арда)

Име на проекта на английски език: Protection and sustainable use of globally important biodiversity in the upper Arda river valley (Smilyan, Mogilitza, Arda)

Име на организацията на български език: Сдружение за културен и алтернативен туризъм -Смиляна

Име на организацията на английски език: Association for Cultural and Alternative Tourism - Smilyana

Имена на партньорите по проекта: Сдружение „ЕкоАрк”, гр. София, Сдружение за иновации и регионални инициативи – Смилян, Кметство Смилян, Кметство Могилица, Кметство Арда, Местна инициативна група, съставена от хотелиери, учители, бизнес, браншовици

Период на проекта: 01 август 2006г. - 01 февруари 2008г.

Отчетен период: 01 февруари 2007г. - 31 юли 2007г.

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

72 452,00

46 744,00

Финансов принос за проекта

77 995,00

50 319,35

Нефинансов принос за проекта

15 007,00

9 681,94










Сума получена от ПМП до момента

43 120,00

29 000,00










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

41 635,64

n/a

Финансов принос до крайната дата на отчетния период

241 138,17

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

15 000,00










Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

30 816,36

n/a

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

-163 143,17

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

7,00










Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

24 549,87

n/a

Финансов принос за отчетния период

0,00

Нефинансов принос за отчетния период

15 000,00










Искана следваща сума от ПМП

n/a

12 000,00


Отчетът е разработен от: Бисер Бекяров / Ръководител проект

/тел. +359 889 218 799/
Отчетът е внесен от: Бисер Бекяров / Ръководител проект

Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие (напишете основната цел на проекта и изберете въздействията и индикаторите за въздействие, които са част от Документа на проекта и дайте точната цифра за съответния индикатор в края на този отчетен период. Възможно е някои от индикаторите да не могат да се отчетат за съответния отчетен период. Ако е така – моля обяснете защо. Всички индикатори, които са част от Документа на проекта трябва да се отчетат в последния отчет за дейността по проекта.)


Основна цел на проекта:

Общата цел на настоящия проект е да създаде условия за устойчиво развитие на екотуризъм и експлоатиране потенциала му за ефективно и отговорно използване и опазване на природните ресурси и създаване на материални и нематериални изгоди за местното население.


Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие
Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове
Директни мерки за защита на 1 глобално значим вид (Lilium rhodopaeum).
В продължение на два вегетационни сезона в рамките на проекта бяха проведени наблюдения върху популацията на родопския крем при с. Сивино. Популацията е в много добро състояние, голяма численост и плътност. Собствениците на ливадата са добре информирани и са осъзнали значението на този рядък вид и спазват правилата за неговото опазване, т.е. онази част от ливадата, в която се намира кремът не се коси и растението може да достигне семенна зрялост. Екипът за проучване на биологичното разнообразие по проекта установи, че местните хора проявяват бдителност към недобросъвестни туристи и веднага алармират отговорните инстанции за това - лесничейството в с. Смилян и гранична полиция. Като цяло се упражнява строг контрол върху събирането на този рядък вид.
Защита на находищата на мин. 5 вида орхидеи (индиректни мерки за защита на глобално значими видове).
В рамките на предвидените за разработване туристически маршрути е включено посещение на естествени ливади и пасища в района. Те са местообитание на различни видове орхидеи, които са обект на защита (включени са в списъците на IUCN и CITES). Традиционното ползване на тези ливади и запазването на естественото им състояние е предпоставка за опазване на орхидеите. На собствениците на тези ливади е разяснено значението на тези растителни видове и необходимостта от запазване на традиционните начини на ползването на ливадите за опазването на орхидеите. Запазването на естественото състояние на ливадите ще бъде мотивирано от факта, че те, като характерни местообитания, са туристическа атракция.

В рамките на проект “Подготовка на кметствата по горното поречие на р. Арда за предстоящото присъединяване към ЕС”, реализиран от Сдружение за културен и алтернативен туризъм в същия целеви район беше проведен цикъл от семинари, посветени на Натура 2000 и свързаните с това ангажименти на собствениците за опазване на Натура местата, както и компенсациите, които те могат да получават във връзка с тези дейности.


Индикатор за въздействие 3 – 2000 ха устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие.
Мерки за устойчиво управление на защитени територии (като последните 2 територии по информация от РИОСВ са нови предложения за защитени територии) са предприети на обща площ от 1 691 ха както следва:

  • Калето – 3 ха,

  • Бориковска пещера – 1 ха;

  • Улцата – 1 ха;

  • Падала – 4 ха;

  • Ливадите – 1 ха;

  • вр. Средногорец – 121 ха;

  • р. Арда – 1 200 ха;

  • р. Сивинска – 360 ха.

Мерките са свързани с информиране и ангажиране на собственици на ливади, пасища, гори как да управляват съответните територии, така че да се опазва идентифицираното там биологично разнообразие. Индиректно проектът допринася за устойчивото управление на цялата територия на трите населени места в размер на 264 кв.км чрез пакета дейности, които стимулират местната общност за развитие на устойчив туризъм като контраст на масовия неекологосъобразен такъв.


Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства
Цел: 21 домакинства, предлагащи места за настаняване и хранене понастоящем и 3 нови домакинства, предлагащи тази услуги
3 нови домакинства предлагат места за настаняване и хранене
През втория отчетен период следните домакинства са започнали предлагане на туристически услуги:

  • Петеви – къща за гости 5 стаи с 13 легла

  • Матеви – бунгало с 2 стаи с по 2 легла

  • Хаджиеви – 2 барбекюта с 15 места;

  • Заимови – 3 стаи по 2 легла за гости.



  • Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора

131, включени в предлагането на туристически услуги понастоящем и 15 души, които започват да предлагат туристически услуги


В следствие на разкритите нови туристически обекти в района и направените реконструкции и разширения на досегашните 8 души са включени в предлагане на новите услуги.
11 туристически водачи обучени да представят екотуристичеките продукти.
Проведено е обучение на планинските водачи (финансирано по проект на СКАТ - Смиляна “Трансграничен туристически маршрут по р. Арда, ФАР-ТГС) и са обучени 20 туристически водачи, на които са връчени сертификати.
Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

Цел: С 25% увеличени приходи на местното население, заето в сферата на туризма.


В резултат на увеличения брой туристи , посетили района и разкрити нови туристически обекти и услуги значително са се увеличили приходите на местното население, заето в сферата на туризма.По информация на собственици на туристически обекти приходите на повечето от тях са се увеличили с около 30% в сравнение с миналия туристически сезон.
Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Минимум 5 НПО и 3 обществени организации привлечени при реализирането на проекта и поддържане на неговите продукти след приключването му
През втория период от проекта в изпълнението на дейности участваха следните организации:

  • Фондация “Гингер” – в почистване и благоустрояване на екопътеките;

  • Държавно лесничейство, Смилян – съдействие при изграждане на маршрутите и мерки за опазване на редките видове ;

  • Сдружение “Смилян ХХІ век” – опазване на силивряка в района на “Рибарника” в Смилян;

  • Сдружение “Планински спортове” – експертна помощ при изграждане на маршрутите на екопътеките;

  • Земеделска кредитна кооперация, Смилян – опазване на ливадите и съхраняване на смилянския фасул като уникален сорт земеделска култура;

  • Основно училище, с. Смилян – участие на учениците в мерките по опазването на редки видове и природните забележителности в района, периодични посещения на ТИЦ;

  • Основно училище, с. Арда – участие на учениците в изграждане и опазването на редки видове в ботаническата градина.

Новосъздадени партньорства в района са с местни представители на туристическия бизнес, с които беше обсъдено по какъв начин съществуващото в района биологично разнообразие с консервационно значение може да бъде превърнато в туристическа атракция и как туристите могат да допринесат за опазването на това биоразнообразие. Бе обсъдена възможността част от цената за туристическите атракции, свързани с експониране на биоразнообразието да бъдат използвани за неговото опазване, например ex situ култивиране на редки и защитени видове в района.

Проведени са 3 срещи с представители на Държавно лесничейство – Смилян, на които са обсъдени мерки и съдействие от страна на екипа на проекта и планинските водачи за опазване на биоразнообразието и безопасното пребиваване на туристите в горските площи и риболова в река Арда.

Проведена е нова среща със собствениците на земята в защитената местнот “Ливадите “ в Сивино, на която се объдиха възможности за участието им в предлагане на нови туристически услуги по експониране на родопския крем в тяхната земя.




  1. Конкретни цели и индикатори (изредете конкретните цели и съответните индикатори от Документа по проекта и докладвайте точните цифри по всеки от тях в края на този отчетен период)




  • Разработване на туристически продукти, които експонират елементи на биоразнообразието с глобално значение;


Индикатор: Минимум 26 км нови екопътеки на територията на кметство Смилян.
Изградени са 3 нови екопътеки с обща дължина 34.5 км , които представят биологичното многообразие на района.

  • Маршрут Смилян – Дурачково – Катран – Чеплят – обща дължина на маршрута: 14 км;

  • Маршрут Смилян – Баблон – вр. Ком – Сивино – Ливадите – обща дължина на маршрута:15 км;

  • Маршрут Смилян – Речица – манастир ”св. Атанас” – ферма за щрауси – обща дължина на маршрута: 5.5 км.


Индикатор: БРОЙ ТУРИСТИЧЕСКИ АТРАКЦИИ ОСНОВАНИ НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ НА РЕГИОНА
1 ботаническа градина, 1 експозиция в ТИЦ – Смилян, 3 екопътеки, 1музейна сбирка на смилянски фасул, 2 ферми за щрауси ,1мандра с дегустация на млечни продукти ,2 рибарника за риболов, 1 зоокът в комплекс “Смолена”, 3 пещери
Индикатор: БРОЙ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ТУРИСТИ (ботанически, природолюбители, аматьори)

ЦЕЛ: 30% УВЕЛИЧЕНИЕ


В начало на проекта няма данни за специализирани туристи , през отчетния период техния брой е над 100 .


  • Подобряване на достъпа до целевия район, стандарта на предлаганите туристически услуги и тяхната информационна обезпеченост;



  • Брой туристически агенции, предлагащи туристически пакети в района

Цел: 5 нови туристически агенции, предлагащи туристически пакети в района. В началото на проекта в района се работи основно с 8 туристически агенции.

2 нови туристически агенции предлагат туристически пакет в района. Предсои провеждане на тур за туроператори през следващия отчетен период и техния брой ще се увеличи.




  • Брой на туристите в района.

Цел: 30% увеличение. В началото на проекта регионът се посещава от около 20000 туристи годишно.

В резултат на дейностите по проекта и реализация и на други ,свързани с туризма , броят на туристите се е увеличил с 8 хиляди , което е с 40 % повече в сравнение с броя им в началото на проекта


Индикатор: ремонтирани участъци от пътната мрежа в района, км

Цел: 3,2 км в Смилян, 1,5 км в Арда и 2 км в Могилица


До момента са ремонтирани: на територията на кметство Смилян 6,75 км; на територията на кметство Могилица 2,6 км; на територията на кметство Арда 4 км, както следва:

На територията на кметсво Смилян:

  • изкърпени и асфалтирани дупките по улична мрежа – 1 км;

  • преасфалтиран участък Чокманово–Смилян – 2.5 км;

  • преасфалтиран участък от уличната мрежа – 1.8 км;

  • асфалтиране на улица в кв. Зора – 1.8 км;

  • основен ремонт на ул. Морава – 0.45 км;

  • основен ремонт на ул. Първи май – 0.2 км.

На територията на кметство Могилица:

  • преасфалтиран участък от уличната мрежа – 2.5 км;

  • асфалтиран участък от уличната мрежа – 0.1 км.

На територията на кметство Арда:

  • преасфалтиран участък от улица – 3 км;

  • преасфалтиран участък Арда – Горна Арда – 1 км




  • Изграждане на ефективни публично-частни партньорства за опазване и устойчиво използване на биологичното разнообразие в целевия район, които стимулират развитието на локално ниво и водят до подобряване на благосъстоянието на местното население;




  • Брой собственици на земи, ангажирани в опазването на биоразнообразието в техните земи

Цел: Минимум 15 собственици на земи, ангажирани в опазването на биоразнообразието в техните земи. В началото на проекта няма поет ангажимент от собственици на земи за опазване на биоразнообразието в техните земи.

В резултат на проведени срещи ,разговори и семинари 20 собственици на земи и гори от Сивино, Чеплят, Вълчан, Букаците, Змиево, Арда и Смилян са ангажирани в опазването на биоразнообразието в техните земи.




  • Брой подобни инициативи предприети от местни инициативни групи

Цел: Минимум 3 подобни инициативи предприети от местни инициативни групи. В началото на проекта няма поети подобни инициативи в целевия район.

- 1 инициативна група за опазване и съхраняване на смилянския фасул,

- среща с френски фермери за биологично земеделие в Смилян , организирана от ТИЦ-Смилян през м. Март

- участие в европейска информационна кампания срещу GMO в гр.Смолян – м.юли


II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка (моля изредете всички дейности така както са в Документа на проекта, които са планирани за реализация в рамките на отчетния период и накратко опишете изпълнението им, включвайки нови или допълнителни дейности, ако има такива. Стриктно опишете кой е участвал в изпълнението и особено връзката с местната общност/ключови заинтересовани страни. Ако са настъпили отклонения от планираните дейности и/или времева рамка, моля опишете причините)


Дейност 2: Идентифициране на елементите от биологичното разнообразие в целевия район, които ще бъдат включени в еко-туристическите продукти
Времева рамка: 11 месеца продължителност (1-3; 8-15 месец от началото на проекта)
Изпълнители: Експерт флора и предварителни консултации с експерт фауна
Изпълнение:

През новия вегетационен сезон бяха обходени още веднъж вече установените 3 нови маршрута и бяха документирани видовете, които представляват интерес от консервационна гледна точка. Обходен е и маршрута с. Арда - изворите на р. Арда - с. Арда като най-атрактивен за посетителите на с. Арда. Този избор е съгласуван с Федя Аргиров, представител на местния туристически бизнес и член на местната инициативна група по проекта.



  • изготвен е окончателен списък на представителите на растителното и хабитатното разнообразие по протежението на трите нови и на вече съществуващите маршрути в целевия район, които да бъдат експонирани за туристите (Приложение 1: Растително биоразнообразие експонирано по екопътеките);

  • картирани са находищата на редки, ендемични и защитени видове растения, като 11 вида орхидеи (вкл. в CITES), 3 Балкански и един български ендемит и видове от Приложение 3 на ЗБР (Приложение 2: Консервационна значимост на картираните видове в целевия район). На базата на предоставен от експерт фауна списък с животински видове, срещащи се в района са идентифицирани представителите на животинското биоразнообразие, които ще бъдат експонирани като туристическа атракция (Приложение 3: Видове животни срещащи се в горното поречие на река Арда). Животинските видове от глобално значение, разпространени по Горното поречие на р. Арда са включени в беседите, изнасяни от туристическите водачи в района. Туристите се запознават със значението на тези видове и мерките за тяхното опазване.

  • изготвен е снимков материал и текстове за промоционалните материали, свързани с биологичното разнообразие в района. (Приложение 4: Текстове за дипляните, експониращи биоразнообразието в района)

Продукти:

  • идентифицирани интересни от еко-туристическа гледна точка представители на растителното, животинско и хабитатно разнообразие;

  • подготвени текстове за дипляните, експониращи биоразнообразието в района.


Дейност 3: Изграждане на туристически екопътеки
Времева рамка: 9 месеца продължителност (1-4; 9-13 месец от началото на проекта)
Изпълнители: Кандидат + партньори 1 и 3
Изпълнение:
През втория отчетен период беше изпълнен договора за изработка на навеси, които да бъдат поставени на вече установените маршрути, сключен с ЕТ “Макс-90 –Сергей Узунов (тръжна процедура за избор на подизпълнител е представена към първия отчета по проекта).
Масите и пейките бяха възложени за изработка след тръжна процедура на ЕТ „ШОНИ – Шина Николова” (тръжната процедура за избор на подизпълнител е приложена към финансовия отчет).Те са изработени от суха дървесина в унисон със стила на навесите, импрегнирани са със безцветен импрегнационен грунд против дървояди и лоши атмосферни условия.
За изграждането на трите маршрута са извършени следните дейности:


    • Еко-маршрут 1: Смилян – Дурачково – Катран – Чеплят – 14 км;

Определен бе цвят на маркировка – зелен, като на всички маркировъчни стрелки и табелки - 95 стрелки и 200 малки табелки е означен с фолио според техническите задания и наредба №14 на ЦС на БТС; на всяка маркировъчна стрелка е поставено и лого на финансиращата страна;пътеките по маршрута бяха подкастрени от клони и храсти, които пречеха за нормалното придвижване на туристите; на места се извършиха и дейности по подравняване и подграждане на пътеките за избягване на пропадане на терена и избягване на предпоставки за инциденти с посетители и туристи; маркировъчните стрелки и табелки са изработени, доставени и монтирани на терена според техническото задание; изработени и доставени са и метални колове за маркиране по открити места; доставени бяха инертни материали, армировъчна мрежа, цимент и се изгради нулевия цикъл за навесите; обработен на дърводелски машини е и дървения материал; извършен бе и монтажа на навесите; положена е и хидроизолационна хартия и Ондолин /покривни вълнообразни плоскости/; дървените елементи бяха обработени с безцветен импрегнационен грунд против дървояди и устойчивост на атмосферни влияния; поставени са дървени пейки и маса във вътрешността на навеса за почивка и хранене на посетителите и туристите преминаващи по маршрута; в местността Длибокото дере се изгради и място за почивка до съществуващ извор – подравни се терена и се поставиха две пейки; обозначено е и място за наблюдение и заснемане и е посочено на картния материал.




    • Еко-маршрут 2: Смилян – Баблон – вр. Ком – Сивино – Ливадите – 15 км;

Определен бе цвят на маркировка – жълт, като на всички маркировъчни стрелки и табелки – 105 стрелки и 210 табелки е означен с фолио според техническите задания и наредба №14 на ЦС на БТС; на всяка маркировъчна стрелка е поставено и лого на финансиращата страна;пътеките по маршрута бяха подкастрени от клони и храсти, които пречеха за нормалното придвижване на туристите; на места се извършиха и дейности по подравняване и подграждане на пътеките за избягване на пропадане на терена и избягване на предпоставки за инциденти с посетители и туристи; маркировъчните стрелки и табелки са изработени, доставени и монтирани на терена според техническото задание; изработени и доставени са и метални колове за маркиране по открити места; доставени бяха инертни материали,армировъчна мрежа, цимент и се изгради нулевия цикъл за навесите; обработен на дърводелски машини е и дървения материал; извършен бе и монтажа на навеса в месността Бунара, недалеч от високопланинското село Баблон; положена е и хидроизолационна хартия и Ондолин /покривни вълнообразни плоскости/; дървените елементи бяха обработени с безцветен импрегнационен грунд против дървояди и устойчивост на атмосферни влияния; поставени са дървени пейки и маса във вътрешността на навеса за почивка и хранене на посетителите и туристите преминаващи по маршрута; почистиха се коритата и водохващането на две чешми, подходящи места за почивка и утоляване на жаждата по продължение на пътеката. На картен материал е посочена пътеката и местата за посещение, наблюдение и почивка, както и друга информация.




  • Еко-маршрут 3: Смилян – Речица – манастир „Св. Атанас” – Ферма за щрауси – 5.5 км.

Определен бе цвят на маркировка – син, като на всички маркировъчни стрелки и табелки

– 50 стрелки и 90 табелки е означен с фолио според техническите задания и наредба №14 на ЦС на БТС; на всяка маркировъчна стрелка е поставено и лого на финансиращата страна;пътеките по маршрута бяха подкастрени от клони и храсти, които пречеха за нормалното придвижване на туристите; на места се извършиха и дейности по подравняване и подграждане на пътеките за избягване на пропадане на терена и избягване на предпоставки за инциденти с посетители и туристи; маркировъчните стрелки и табелки са изработени, доставени и монтирани на терена според техническото задание; изработени и доставени са и метални колове за маркиране по открити места; доставени бяха инертни материали, армировъчна мрежа, цимент и се изгради нулевия цикъл за навесите; обработен на дърводелски машини е и дървения материал; извършен бе и монтажа на навесите; положена е и хидроизолационна хартия и Ондолин /покривни вълнообразни плоскости/; дървените елементи бяха обработени с безцветен импрегнационен грунд против дървояди и устойчивост на атмосферни влияния; поставени са дървени пейки и маса във вътрешността на навеса за почивка и хранене на посетителите и туристите преминаващи по маршрута; в местността Трите воденици се изгради и място за почивка до съществуващи останки от воденици – голям воденичен камък се положи на терена и се оформи като място за хранене, поставиха се дървени пънове за сядане и се изгради огнище за приготвяне на храна; навеса е изграден върху голяма скала, в подножието на която водата преминава през два водопада, непосредствено един след друг; по маршрута се прочисти и обособи неголямо отклонение, което води до място за наблюдение на скален каньон, буйно течащите води и интересни скални образувания, получени в резултат на напора на водните струи; направено е и друго отклонение водещо до скално образувание, наподобяващо погребална ниша, ползвана от траките - от племето Беси, живели в този регион; на карта на региона е посочена и тази пътека, интересните места и местата за почивка и друга полезна информация.


Продукти:


  • обособени 3 еко маршрута:

    • Еко-маршрут 1: Смилян – Дурачково – Катран – Чеплят – 14 км;

    • Еко-маршрут 2: Смилян – Баблон – вр. Ком – Сивино – Ливадите – 15 км;

    • Еко-маршрут 3: Смилян – Речица – манастир „Св. Атанас” – Ферма за щрауси – 5.5 км.

  • изградени 3 навеса за почивка и наблюдение (Приложение 5: Технически параметри на дървени навеси);

  • изработени и монтирани в местата за почивка 3 броя маси и 9 пейки;

  • ремонтирани 3 чешми; трета чешма е в маршрут 1 – местността “Дурачково”

  • изграден 1 нов извор.

Маркировката е двупосочна по 3те екопътеки и затова е 66 км

Изработени е макет на таблата, подбран е снимков материал за тях, подготвени са текстовете и е извършена предпечатна подготовка.


Дейност 4: Реновиране и обогатяване на колекцията на ботаническата градина, с. Арда
Времева рамка: 10 месеца продължителност (1-4; 10-15 месец от началото на проекта)
Изпълнение:
През втория отчетен период са извършени следните типове дейности:

  • Почистване терена в градината (2 дка) и района около нея (1 дка), включително:

    • изсичане на дървета и храсти в градината и крайречната зона;

    • изнасяне и извозване на отпадъците и материалите;

    • демонтаж на ограда с мрежа;

    • изправяне, демонтаж и монтаж на бетонни колове;

    • обтягане и монтаж на мрежа;

    • подграждане на каменна ограда.

  • Ремонт на алеи, пейки, навес и табла, включително:

    • подравняване на части от алеи;

    • подмяна на тротоарни плочки в алеите;

    • изправяне и подмяна на ивици;

    • подмяна и укрепване на части на пейки и навес;

    • боядисване;

    • опресняване на съществуващи информационни табла.

  • Обработка на площите за засаждане - разораване, рафиниране на почвата, плевене. Тази дейност беше реализирана от кметство с. Арда, партньор по проекта. Също така от кметство Арда беше назначен човек, който да поддържа градината (поливане и плевене) в рамките на проекта.

  • Засадени са 150 вида растения, характерни за флората на Родопите, включително редки и защитени видове и ендемити, лечебни растения, представители на местната флора, използвани в кухнята на местните хора. При подбора на видовете на първо място беше оценявана тяхната способност за адаптация в ex situ условия. Този критерии е изключително важен за устойчивостта на туристическия продукт. Практиката показва, че видове със специфични екологични изисквания трудно оцеляват извън своята естествена среда или за това е необходима по-дълга адаптация в рамките на 3-5 години, което не беше възможно в рамките на този проект, чиято продължителност е общо 18 месеца. (Приложение 6: Списък на видовете висши растения засадени в Ботаническата градина, с. Арда)

  • Поради много тежките метеорологични условия през лятото на 2007 г. (продължителна суша и много високи температури) част от видовете загинаха. Процентът на тези видове варира в рамките на 15-20%. С кметство Арда и ръководството на училището в селото са обсъдени възможности за обогатяване на колекцията и подновяване на някои от загиналите видове през вегетационния период на 2008 г.

  • Изработени са 150 етикета на видовете, включени в колекцията, които включват българско и латинско наименование на вида и семейството, към което той принадлежи, както и информация за неговия консервационен статут, лечебни свойства и енземизъм. За по-голяма информативност на етикета е поставена и цветна снимка на растението (Приложение 7: Снимков материал от ботаническата градина след поставяне на етикетите);

  • Изготвено е информационно табло за входа на ботаническата градина с обща информация за флората на Родопите (Приложение 8: Технически спецификации на информационно табло)


Продукти:


  • засадени 150 вида растения от флората на Родопите;

  • узработени и поставени 150 етикета на видовете в ботаническата градина;

  • изработено и поставено 1 информационно табло.

Дейност 6: Подобряване на пътна инфраструктура
Времева рамка: 8 месеца продължителност (1-3, 10-14 месец от началото на проекта)
Изпълнение:

Бяха реализирани следните дейности по подобряване на пътната инфраструктура:



  • изкърпване и асфалтиране на участъци от уличната мрежа;

  • преасфалтиране;

  • основен ремонт на определени участъци.


Продукти:

На територията на кметство Смилян:

  • изкърпени и асфалтирани дупките по улична мрежа – 1 км;

  • преасфалтиран участък Чокманово – Смилян – 2.5 км;

  • преасфалтиран участък от уличната мрежа – 1.8 км;

  • асфалтиране на улица в кв. ” Зора” – 1.8 км;

  • основен ремонт на ул. ”Морава” – 0.45 км;

  • основен ремонт на ул. ”Първи май” – 0.2 км.


На територията на кметство Могилица:

  • преасфалтиран участък от уличната мрежа – 2.5 км;

  • асфалтиран участък от уличната мрежа – 0.1 км.


На територията на кметство Арда:

  • преасфалтиран участък от улица – 3 км;

  • преасфалтиран участък Арда – Горна Арда – 1 км.



Дейност 7. Подобряване на условията в къщите за гости и местата за хранене

Времева рамка: 8 месеца (1-4, 8-11 месец от началото на проекта)

Изпълнение:

През втория отчетен период продължи работата по подобряване на условията в къщите за гости и местата за хранене. Бяха ремонтирани и подобрени условията за настаняване и хранене в следните къщи за гости: “Млечен дом”; “Смолена” и „Аргирови“. Бе увеличен капацитета на следните места за хранене: механа “Аида” и механа “Арда”. Дейностите бяха финансирани от партньорите по проекта (местна инициативна група, съставена от хотелиери, учители, бизнес, браншовици). Бяха извършени следните:



В “Млечен дом”, с. Смилян:

  • благоустроен двора на хотела.

В комплекс “Смолена”, с. Смилян:

  • подобрени са условията и качеството на обслужване на гостите - разширена е хотелската част на комплекса , персонала е участвал в обучение за хотелиери и ресторантьори;

  • изградени два нови етажа с 10 стаи с по 2 и 3 легла.

В механа “Аида”, с. Смилян:

  • открити 5 нови места;

  • продължава изграждането на хотелска част с 5 стаи с по 2 и 3 легла.

Механа “Арда”, с. Арда:

  • разширяване на базата с 5 нови места;

  • открита нова хотелска част с 16 легла.

В къща за гости “Аргирови”, с. Арда:

  • благоустроена цялата външна част (двора) на двете къщи.

Извън планираните в рамките на проекта бяха извършени и следните:



В къща за гости “Василеви”, с. Арда:

  • открита нова хотелска част с 8 легла;

  • открито кафе-аператив с 20 места.

В къща за гости “Бабачеви“, с. Могилица:

  • барбекю с 20 места.

В къща за гости “Дангулеви”, с. Смилян

  • барбекю с 10 места.

В къща за гости “Ирина”

  • 10 нови места за хранене;

Барбекю “Узунов камък”, с. Арда

  • 20 нови места за хранене.

Комплекс ”Гераница”, с. Арда

  • 10 нови места за хранене;

  • еко вила с 10 легла.


Продукти:

  • увеличена легловата база с минимум 60 легла;

  • увеличен броя на местата за хранене с минимум 110 места;

  • благоустроени дворовете на 2 от къщите за гости.


Дейност 8: Повишаване на екологичната култура на местното население
Времева рамка: 12 месеца (1-3; 7-15 месец от началото на проекта)

Изпълнение:

През втория отчетен период бяха извършени следните дейности за повишаване на екологичната култура на местното население:




  • Продължиха срещите с кметовете и кметските наместници в целевия район, на които се обсъждаха адекватни мерки за опазване на съществуващото в района биоразнообразие и начини за мотивиране на местното население за съпричастност към тези процеси;

  • Продължиха срещите със собственици на земи с висока консервационна стойност - основно сенокосни ливади, пасища и гори. В този случай дейността на екипа беше подпомогната от проведения семинар за информиране на местното население за същността на Натура 2000 и ограниченията и ползите, свързани с нея, организиран по проект, изпълняван също от СКАТ – Смиляна;

  • По време на обучението на планинските водачи (финансирано по проект на СКАТ - Смиляна “Трансграничен туристически маршрут по р. Арда, ФАР-ТГС) екипът по настоящия проект запозна аудиторията с характерните растителни видове с консервационно значение, които могат да бъдат наблюдавани по екопътеките в района.


Продукти:

  • проведени срещи с кметове и кметски наместници;

  • проведени срещи със 24 собственици на земи с висока консервационна стойност (Приложение 9: Снимков материал от срещи и обучения, обучителни материали);

  • организирана презентация за планински водачи.



Дейност 9: Изготвяне на промоционални материали
Времева рамка: 3 месеца (15 - 17 месец от изпълнението на проекта)
Изпълнение:

През втория отчетен период работата по промоционалните материали беше съсредоточена в две групи дейности: допълване на снимковия материал и разработване на текстове за дипляните за екопътеките и събиране на информация за туристическите услуги в района.



Във връзка с разработването на дипляните за екопътеките беше извършено следното:

  • През периода април – август 2007 г. е обогатен снимковият материал и е обобщена информацията, която ще бъде използвана за изготвянето на печатните материали.

  • С представителите на местната инициативна група беше обсъдено и решено кои туристически маршрути и атракции да бъдат експонирани в дипляните. Освен трите новоразработени екопътеки на територията на кметство Смилян бе взето решение да се експонира един от най-популярните маршрути за гостите на с. Арда: с. Арда - изворите на р. Арда - с. Арда, както и туристическите атракции, свързани с пещерите в района. Отделна дипляна ще бъда посветена на ботаническата градина. Местните представители на туристическия бизнес подкрепиха идеята за изработване и на карта на района под формата на дипляна, тъй като на този етап подробна карта на района не съществува. Част от съществуващите еко-маршрути няма да бъдат експонирани, тъй като поради липса на поддръжка пътеките не са подходящи за посещение от туристи.

Във връзка с изработването на туристически справочник за района бяха извършени следните дейности:

  • През втория отчетен период беше изработен и разпространен анкетен лист, включващ въпроси, свързани с туристическата инфраструктура и услуги в района. Тези анкетни листове бяха попълнени от всички собственици в района, които предлагат туристически услуги.

  • Обработка на информацията и подбор на обектите, които ще бъдат включени в справочника. Основен критерий при подбора на обектите беше те да са категоризирани, съгласно нормативните документи в сферата на туризма. Този подход имаше стимулиращ ефект и някои от местните хора предприеха стъпки за регистриране на своите обекти с цел да бъдат включени в справочника.

  • По същото време община Смолян отпусна финансиране за изработване на интернет страница за туристическите обекти и атракции в района. Беше осъществена връзка и постигнат синхрон между екипа по проекта и екипа, разработващ интернет страницата с цел да се постигне максимална синергия между двете дейности.

  • Освен справка за обектите за настаняване и хранене в района в справочника ще бъде включена допълнителна информация, представляваща интерес за туристите в района: данни за биоразнообразието в района, туристически атракции, празници и други.


Интернет страница на проекта:

Беше обсъдено съдържанието на страницата и рубриките, които ще бъдат включени в нея. Предвид на разработваната интернет страница за туристическите обекти в района бе взето решение интернет страницата на проекта да се фокусира основно върху биоразнообразието в района и атракциите, свързани с него.


Продукти:

  • проект на 6 дипляни, експониращи биологичното разнообразие в целевия район (Приложение 10: Съдържание на дипляните, представящи екопътеите в района);

  • проект на туристически справочник за целевия район (Приложение 11: Работен вариант на туристически справочник);

  • проведена е процедура за изпълнител на промоционални материали и са сключени договори с “Геософт“ – София и “Отзвук прес“ ООД – Смолян (тръжната документация е приложена към финансовия отчет)


Дейност 10: Популяризация на проекта – информиране на туристите и гостите посетили ТИЦ Смилян за дейностите по проекта чрез информационни дипляни, предоставяне на картен материал за биоразнообразието по екопътеките


  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)

Продукти от второто шестмесечие на проекта:

Биоразнообразие:

  • идентифицирани интересни от еко-туристическа гледна точка представители на растителното, животинско и хабитатно разнообразие;

  • подготвени текстове за дипляните, експониращи биоразнообразието в района.

Еко-маршрути:

  • обособени 3 еко маршрута;

  • изградени 3 навеса за почивка и наблюдение;

  • изработени и монтирани в местата за почивка 3 броя маси и 9 пейки;

  • ремонтирани 3 чешми.

Ботаническа градина:

  • засадени 150 вида растения от флората на Родопите;

  • узработени и поставени 150 етикета на видовете в ботаническата градина;

  • изработено и поставено 1 информационно табло.

Пътна инфраструктура:

  • преасфалтиран участък от улица – 3 км;

  • преасфалтиран участък Арда – Горна Арда – 1 км.

Туристическа инфраструктура:

  • увеличена легловата база с минимум 60 легла;

  • увеличен броя на местата за хранене с минимум 110 места;

  • благоустроени дворовете на 2 от къщите за гости;

Срещи и обучения:

  • проведени срещи с кметове и кметски наместници;

  • проведени срещи със собственици на земи с висока консервационна стойност;

  • организирана презентация за планински водачи.

Промоционални материали:

  • изготвен проект на 6 дипляни, експониращи биологичното разнообразие в целевия район;

  • изготвен проект на туристически справочник за целевия район.


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци (моля, анализирайте изпълнението на проекта и постиженията за този отчетен период и изредете най-важните научени уроци)


Урок 1 – Преодоляване на проблемите, възникнали в резултат на неблагоприятни климатични условия

През втория отчетен период възникнаха проблеми в резултат на изключително сухото и горещо лято на 2007. Това оказа много голямо влияние върху успеваемостта при изпълнението на Дейност 4 (Ботаническа градина). До настъпването на големите горещини през м. юли всички видове, интродуцирани в градина се адаптираха успешно и даже цъфтяха. Това се отнася и за Родопския крем и силивряка, които са взискателни към условията на средата. След настъпването на горещините някои от интродуцираните видове не успяха да се адаптират и загинаха, а при други (основно коренищни видове) надземната част изсъхна, но подземното коренище е оцеляло и видът ще може да се развива през следващия вегетационен период. Всичко това се отразява върху атрактивността на градината, но въпреки това, можем да кажем че местната общност вече я възприема като своя атракция (свой продукт) и е мотивирана да се грижи за нея.


Урок 2 – Постоянен диалог с местната общност

През втория отчетен период (същинско изпълнение на дейностите по проекта) като основен извод се наложи необходимостта от постоянен диалог с местната общност на всички нива и възрастови групи. Местните хора, потопени в своето нелеко ежедневие първоначално бяха скептични към дейностите, предвидени по проекта, но в резултат на постоянните контакти и разяснения от екипа и експертите постепенно започнаха да осъзнават полезността на продуктите, които се реализират и започнаха дори да подпомагат екипа при изпълнението на техните задачи.

Този научен урок е от изключително голямо значение, тъй като той е валиден за всички райони, които са в определена степен изолирани и стоят малко встрани от активните процеси в страната. Това е особено важно за проекти, свързани с опазване и устойчиво ползване на биологичното разнообразие, тъй като именно в такива изолирани, в повечето случаи планински райони е концентрирано голямо биоразнообразие. А то може да се опази само с активното участие на местната общност, когато местните хора приемат като свой ангажимент съхраняването на природата, която ги заобикаля.
Урок 3 – Необходимост от синергия между различните инициативи в даден район.

По време на изпълнението на настоящия проект в целевия район се осъществяваха различни инициативи, които взаимно се допълваха и допринасяха за по-ефективното опазване на биоразнообразието в района и подобряване на благосъстоянието на местната общност.

Някои характерни примери за синергия са:


  • Идентифициране на елементи на биоразнообразието, за включване в туристическите продукти (Дейност 2 по проекта) служи като основа за развитието на туристическата инфраструктура не само в рамките на настоящия проект, но и в рамките на проект “Трансграничен маршрут по р. Арда”, реализиран от СКАТ Смиляна. Документирането на биологичното разнообразие в района може да се използва за изготвяне на разнообразни промоционални материали за района.

  • Повишаване на екологичната култура на местното население (Дейност 8 по проекта) беше подпомогнато от проведения в рамките на проект “Подготовка на кметствата по горното поречие на р. Арда за предстоящото присъединява към ЕС“ семинар за разясняване на принципите, правилата и ползите, които трябва да се имат предвид от собствениците на места, включени в Натура 2000.

  • Финансираната от община Смолян интернет страница на района, свързана с туристическата инфраструктура дава възможност интернет страницата по проекта да се фокусира върху туристическите атракции, свързани с биологичното разнообразие, което от една страна допринася за неговото опазване, а от друга превръща района в туристическа дестинация със свой облик.




  1. Принос към устойчивостта (моля изредете всички приноси към устойчивостта на проекта, ако има такива постижения за този отчетен период. Това е ключова част от отчет за дейността по проекта за последни отчетен период.)

Тази секция от отчета не се отнася за настоящия отчетен период и следва да бъде попълнена подробно при предаване на финалния отчет.

През отчетния период ТИЦ – Смилян извърши следното:

Изготви и разпространи анкетни карти за всички туристически обекти и услуги в района.

Изготви подробна информационна карта за местата за настаняване и хранене.

Изготви и обобщи материали за сайт на района.

Организира срещи с местни хотелиери и рестораньори.

Предоставя информация за биоразнообразието в района.

Предоставя информация за туристическите обекти и услуги в региона.

Предоставя планински водачи за туристически преходи.

Предоставя алпийско оборудване .

Предлага карти и туристически материали.

Организира 3 срещи на местни земеделски производители с гръцки и френски фермери по проблемите на биологичното земеделие и борба срещу ГМО.

Откри две нови находища на силивряк, които са най-големи към момента в горното поречие на р.Арда.

Предстои разработване на маркетинговата стретегия.


  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

По време на изпълнението на настоящия проект изникнаха следните проблеми за разрешаване:



  • затруднения по намиране на подизпълнител и отпускане на допълнителна квота за кметство Арда от страна на Регионално дружество за заетост – Смолян;

    • решение: отлагане на дейностите по подобряване на инфраструктурата на ботаническата градина за кратък период.



IV. ПРОМЕНИ
През вторият отчетен период не бяха извършени следните от предвидените разходи разходи:

  • информационно табло в ботаническата градина – 804,00 лв;

  • административни разходи – 326,14 лв.


Моля остатъкът към 31.07.2007г. да не бъде считан като икономия, а като планиран разход за съответната дейност за текущия отчетния период, който ще бъде извършен през следващия отчетен период.
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница