Отчет на дейността Име на проекта на български език



Дата11.02.2018
Размер146.1 Kb.
#57970
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: Модел за стимулиране на традиционното животновъдство като механизъм за опазване на биоразнообразието в ливадите и пасищата в ПП „Странджа”

Име на проекта на английски език: Model for stimulating traditional livestock breeding as a mechanism for protecting biodiversity in the meadows and pastures of Nature Park Strandzha

Име на организацията на български език: Сдружение Зелена България

Име на организацията на английски език: Green Bulgaria Society

Имена на партньорите по проекта:

ДПП „Странджа”

Бизнес-партньор ЕТ „Брамз” Милчо Попов

Българска Фондация Биоразнообразие



Период на проекта: (начална дата и крайна дата) юли 2010 – юли 2011

Отчетен период: (начална дата и крайна дата) юли 2010 – април 2011

Финансиране на проекта:

Финансова информация

BGN

USD*

Размер на гранта на ПМП, съгласно договора

17404

11799

Размер на финансовия принос по проекта, съгласно договора

9500

6441

Размер на нефинансовия принос по проекта, съгласно договора

8040

5451

 

 

 

Получени средства от ПМП от началото на проекта до датата на отчета (моля, приложете банкови извлечения)

5598,58

3530

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП от началото на проекта до датата на отчета

5372,38

не се попълва

Похарчени средства финансов принос от началото на проекта до датата на отчета

1168,64

Похарчени средства нефинансов принос от началото на проекта до датата на отчета

2595

 

 

 

Баланс - грант на ПМП

12031,62

не се попълва

Баланс - финансовия принос

8331,36

Баланс - нефинансовия принос

5445

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП за периода на отчета

5372,38

не се попълва

Похарчени средства финансов принос за периода на отчета

1168,64

Похарчени средства нефинансов принос за периода на отчета

2595

 

 

 

Размер на исканата сума от ПМП (съответния транш, съгласно договор)

не се попълва

7060

Непохарчен остатък от гранта на ПМП

226,2

1209


Отчетът е разработен от: Ели Качаунова , ръководител на проекта

(име, длъжност и данни за връзка)
Отчетът е внесен от: Ели Качаунова

(директор на проекта)
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта:

Стимулиране на традиционното животновъдство, чрез създаване на добра практика - багрене на вълна с естествени багрила и отглеждане на багрилни растения. Алтернатива за оползотворяване суровините от традиционното животновъдство и природосъобразно използване на растителните ресурси в ПП „Странджа”.


ГРУПА І: Индикатори, свързани с петте тематични сфери на ГЕФ1

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове - ще бъдат представени във финалния отчет
Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие 100

Обезлюдяването на района и драстичното намаляване броя на занимаващите се със земеделие и животновъдство е довело до изоставяне на земеделски земи и трайна загуба на човешки ресурс. Поставени са под въпрос съхранението на полу-естествените и естествени тревни местообитания – пасища и ливади, където основният регулатор е бил пашата. Поддържането на биоразнообразието в тях е пряко свързано с екологосъобразното им ползване.

Eдна от основните дейности за опазване на това биоразнообразие и наша цел е стимулирането на традиционното животновъдството в района. Този процес подпомагаме с възраждането на интереса към старите български занаяти, свързани с поминъка на хората – обработка на вълната, отглеждане на различни култури. Един от атрактивните и днес занаяти е багренето на вълна с естествени растителни багрила.

Ангажирането на животновъдите за развиване на традиционните форми на отгреждане на животните е свързано с възможността за реализиране на продуктите от него. Един от тези продукти е вълната. Част от нея може да бъде дарачена в новата работилница и така да бъде реализирана. Друга може да бъде обработвана до краен продукт – багрене и изработване на изделия от вълна, чиято реализация също подпомага домакинствата на животновъдите. Това мотивира ги за природосъобразна паша и поддържа териториите с високо биологично разнообразие, ползвани като пасища и ливади. От друга страна за багрене се използват видове, които нямат консервационна стойност. Видовете са широко разпространени в цялата страна и с устойчиви популации в района на Странджа. Ще бъде култивиран багрилния брош – основновен източник за багрене в червен цвят. Така част от местните хора, които не се занимават с животновъдство ще могат да култивират ценен диворастящ вид, като съхранят естествената му популация.

Работещите по проекта местни хора са запознати с консервационната стойност на растителните видове в района. Изяснена им е ролята на местообитанията за съхраняване на видовете в тях. Запознати са и със значими хабитати в които няма да се събира растителен материал, с цел запазване структурата и нормалното им функцииониране. В работилницата се предвижда онагледяване на уникалното и консервационно значимо биоразнообразие в района. Придставянето на ръботилницата като туристическа атракция ще допринесе за популяризиране на биологичното разнообразие в района, начините на неговото опазване и устойчиво ползване на природните ресурси.
Група ІІ: Индикатори, свързани с намаляване на бедността

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора – 6

Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

Произведена продукция 670 USD (реализилана 278 USD)
Група ІІІ: Индикатори, свързани с участие

Въздействие 1. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени пряко 38


Непряко 94 – промотиране сред местни хора, (туристи – предстои)

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени мъже пряко 6


Непряко 29 – промотиране сред местни хора
Въздействие 2. Развитие на сътрудничеството между заинтересованите страни в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

НПО 3 - СНЦ Зелена България, Българска фондация биоразнообразие, Фодация „Шума”



Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти - 6 общини Малко Търново, Царево, Средец, Приморско, Бургас - предстои

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти - Изпълнителна агенция по горите – Дирекция на природен парк „Странджа”




Индикатор за въздействие: Брой получени или постигнати етикети, търговски сертификати, стандарти за качество – 1 търговска марка Странджа - предстои



II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

1. Организиране на проучвателните дейности, екипите и базите за администриране на проекта, научната дейност, базата за багрене. Проучване и организиране и обучение на участниците за предстоящите дейности в демонстрационната работилница и в процеса на подготовка на растителните бои, обработката на вълната и изработване на готовите изделия. (месец 1-2)

Организиране на базата: в М Търново ни бе предоставена от ДПП „Странджа” стая за офис на проекта в сградата на Дирекцията. Предоставена е и къщата за гости на Парка, за осигуряване на нощувките на пътуващите експерти, да служи като база за провеждане на обучения и за втори офис при необходимост. Беше направена връзка и с местни хора, интересуващи се от Работилницата за багрене, обработка на вълна и изработване на изделия от прежда и вълна – Керка Костадинова и семейството й от с. Звездец.

Всички експерти и партньори бяха информирани за ангажиментите им по проекта, както и времевата рамка за изпълнението им.

Дейностите бяха изпълнени в срок.
2. Проучване на ресурсите от багрилни растения на територията на ПП „Странджа

и възможностите за култивиране на багрилни растения в района на Парка. (месец 1-4*) (*зависи от датата на стартиране на проекта, свързано е с вегетационния период) – ще бъде изработена брошура

Бяха събирани и обработени данни за флористичното богатство в Странджа – багрилни видове растения. Дейностите включиха детайлно проучване на литературни и исторически данни и малко теренни наблюдения. Дейността се изпълнява от Димитър Димитров – ботаник, експерт по проекта. Допълнително бяха проучени използваните в практиката растителни видове в Странджа в беседи с местни хора от М. Търново, Звездец, Заберново, Синеморец, Стоилово и Царево – Е. Качаунова. Дейностите бяха изпълнени в срок.
3 . Организиране и оборудване на работилницата (месец 2-6) Демонстрационната работилница беше предвидено да се изгради в с. Младежко, от СНЦ Зелена България и Фондация „Шума”. Фондация „Шума” разполага със собствена земя в покрайнините на селото. Върху част от тази земя, в рамките на проекта, беше планирано изграждането на стопанска сграда за работилницата, оборудвана с казани и сушилни. Придвидено беше да се осигури свободен достъп за ползването й. Самата практика на багренето е процес, който може да се осъществи във всяко домакинство.

Направихме постъпки , но не получихме разрешение за учредяване на стопанска сграда в планираната зона (в близост до село Младежко) за целите на проекта. За устройство на територията специалистите в община Малко Търново поставиха по-високи изисквания за създаване на масивна сграда, която не отговаря за целите на проекта, както и на бюджета. Бяха изискани специални разрешения за водопровод и електричество, което не е в съответствие с екологосъобразното ползване на територията, която е земеделска земя в нашия случай. Цялата процедура за проучването и предвижването на документите от община М Търново отне 3 месеца, което измести срока за изграждането в зимния сезон.

Това наложи промени в планираното място, дейности и организиране на работилницата в с. Звездец, където местни жители изявиха интерес - Керка и Костадин Костадинови. При стартиране на проекта в селото имаше желание за участие. Група жени участваха в обученията. Създаването на база в селото ще направи целия процес по-рационален и полезен, тъй като има вече сформирана група от жени занимаващи се с плетива. В момента Работилницата се изгражда. Набавени са всички материали и оборудване (месец 10). Извън планираните дейности успешно закупихме дарак. Изключително важно за бъдещата работилница, за да може да се затвори процеса на обработка на вълната от стригана вълна до готови плетени или тъкани изделия. От направеното проучване при търсенето на дарак, установихме, че в региона на Странджа е останал само 1 работещ и то не постоянно. Наличието на дарак в Работилницата дава допълнителни възможности за усвояване на стриганата вълна в района и осигурява устойчивост на работилницата с допълнителни дейности.

4. Работна среща - получени резултати, оценка на проучването и насоки за използването на растителните ресурси в парка и култивирането на багрилни растения от местни земеделци (месец 5). Всъщност работните срещи бяха 2 Едната 24-27.11.2010, за обсъждане на първичните данни, а другата на 7.12.2010. Работната среща се проведе в М. Търново в осигурената от ДПП зала в началото на 7 декември (месец 6). Проведе се седмица след планираното време, тъй като обученията за изделия от вълна бяха разделени в две населени места и продължиха малко по-дълго. Участваха екпертите, проучващи растителните ресурси – Димитър Димитров, Ели Качаунова, експерти от ДПП - Стефан Златаров, Иван Камбуров, Милен Рашков, от СНЦ „Зелена България” – Стоян Дамянов. Представен беше списъка с установените багрилни растения на територията на ДПП «Странджа». Обсъдени бяха възможностите за използването им. Местни жители изявиха желание да култивират багрилни растения - Надка Вълкова, Митко Русков, Мара Тодорова, Керка Костадинова, Радка Петракова.

5. Семинар за представяне на багрилните растения – диви и културни. Техника на отглеждане, събиране и изработване на багрила. (месец 3)

Проведе се при голям интерес през 23 октомври 2010 (месец 4), изместването се наложи за удобство на водещия ни лектор Никола Николов, който е преподавател в училището в Чипровци. В Малко Търново в осигурена от ДПП зала, участваха експертите, проучващи растителните ресурси, експерта по багрене, (лектори в семинара) експерти от ДПП, представители на СНЦ „Зелена България” и БФБ, 15 местни земеделци и заинтересовани местни жители – общо 25 човека. Семинарът включваше доклад за Диворастящите багрилни растения - ресурс и част от биоразнообразието ПП “Странджа” изнесен от ст.н.с. Димитър Димитров–Национален природо-научен музей при БАН; Багрилните растения – основна информация. Багрене в различни цветове –технология от Никола Николов – експерт-природни багрила, Чипровци; Извличане на багрила от растенията и технология на багренето с практическа част водена също от Никола Николов; Култивиране на багрилни растения – представено отново от Никола Николов. Проведена беше дискусия за Възможностите за развитие на традиционните занаяти в Странджа - водена от Ели Качаунова.


6. Разработване на продуктите от вълна. – (месец 6-10) – обагрена вълна, прежда, плетени и филцови изделия Дейността продължава и понастоящем (месец 10).

До сега има реализирани малки количества вълна обагрена с липа, защото сме извън вегетационния сезон и не е възможно да се събере растителен материал. Основната дейност по създаването на багрила и багренето предстоят.

Беше проведено обучение за изработване на изделия от вълна и прежда в две населени места – М. Търново и Звездец. Участваха 16 човека. Обучението се проведе, като традиционна седянка и включваше: Работа с плъст - Запознаване с технологията, Демонстрация и практически занимания,бижута, аксесоари, пана, декорации, сувенири: Плетива - Запознаване с различни техники, Демонстрации и практически занимания. Изработка на пана, аксесоари - шапки, шалове, ръкавици, гети, чанти, традиционни чорапи; Тъкане - Разлаботване на лесно приложими техники за малки пана и апликации, декоративни елементи и аскесоари. Основен лектор – Христина Етърска.

По-късно се включиха още 7 човека в изработката на изделия. В групата се включи и тъкачка – член на Задругата на майсторите – Мария Неделчева, Царево. Има изработени в наличност плетива от вълна с естествени цветове, все още не багрени. Артикулите са около 7-9 вида (пана, шапки, шалове, чорапи, гети, ръкавици и др.) и над 70 на брой, които предвиждаме да участват в традиционни изложения. Част от продукцията е реализирана.


7. Подготовка и разработване брошура за багрилните растения и възможности за природосъобразното им използване. – (месец 8-10) – тираж 1000 – разпространява се сред животновъди и земеделци в района , както и сред собственици на къщи за гости, туроператори.

Падготвени са текстовете за багрилните растения. Продължава попълването на снимковия материал. Описани са над 100 вида висши растения от Странджа с багрилни свойства. Предстои съгласуване на изданието с ДПП «Странджа» и БФБ - партньори по проекта.


8. Изготвяне на информационна дипляна за работилницата - (месец 8-10) тираж 1000 – разпространява се сред животновъди и земеделци в района , както и сред собственици на къщи за гости, търговщи и приложници, ползващи вълна и продукти от вълна, както и естествени багрила, туроператори.

В момента се подготвя текста и оформлението на дипляната. Предстои съгласуване на изданието с ДПП «Странджа» и БФБ - партньори по проекта.





  1. Произведени продукти - 96 изделия от прежда и вълна


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци

При изпълнението, особено при проект с продължителност 12 месеца, е наложително необходимите бази да бъдат предварително осигурени или договорени в предварително споразумение. Би се избегнало неясното положение възникнало между законови възможности за ползване и реално изпълними приложни дейности, зависещи от институции извън проекта.

Наложително е залагането на по-големи суми за транспорт. В територии, където между селищата транспорт почти липсва, а населението е с много ниски доходи е необходимо да се осигури транспорт за предвижване на участниците в обученията. Един добър подход, използван в настоящия проект е обученията да се провеждат в повече населени места. В случая в две – което беше наложено и от естествено възникналия интерес от местни общности.




  1. Принос към устойчивостта

Създадените продукти намериха пазар. Има търсене на естествени вълнени изделия. Получихме предложение продуктите да се предлагат в Царево и Бръшлян през туристическия сезон. Предлагаме малки количества и в Галерия «Традиция» в Бургас. Производството се предлага на място – с. Звездец, от неформалното сдружение «Златното руно», по всяко време – не зависи от успеваемостта на основната дейност животновъдство и земеделие. Направени са първи срещи с ДПП «Странджа» и туроператор – техен партньор за представяне на работилницата като туристическа атракция. Има проявен интерес от местни жители за възможността за ползване на дарак – ще се постигне по-пълноценно използване на изостанала с годините вълна в животновъдите. Мотивирани са да запазят традиционното животновъдство и да не изхвърлят нереализираната вълна в природата - природосъобразно ползване на пасищата, ливадите. Създаде се общност от организирани, обучени хора, без да се нарушава основния им поминък. Създаде се възможност за повишаване благосъстоянието на хората. С представянето на работилницата и продуктите от вълна се ангажират местните хора. Те запознават гостите на територията на Парка с проблемите на опазването и природосъобразното ползване на природните ресурси в Странджа и възможностите за подобряване на живота в защитена територия.


  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

Два бяха оновните проблеми при реализирането на проекта.

Първият беше свързан с нежеланието на общината да разреши законна стопанска сграда в земеделска земя, непосредствено до регулацията на с. Младежко. Това наложи промяна на мястото и концепцията за Работилницата.

Успешно преодоляхме това със ситуирането и в с. Звездец.

Вторият е свързан с липсата на сътрудничество на Община Малко Търново с ДПП «Странджа» - партньори по проекта. Това предизвика нежелани ситуации свързани със заплахи за уволнение на социален работник към общината, който предостави възможността за изработване на изделия от вълна в Дома за работа с възрастни хора в Малко Търново. Разрешаването на проблема беше извън възможностите на проекта и 6-те жени от Дома се отказаха от участие.

За преодоляване на негативизма представяме проекта на форуми в които участват и общините – два семинара организирани по проект на БФБ (минали) и предстояща конференция на Асоциацията на общините в България.



IV. ПРОМЕНИ

Наложи се 5 месеца удължаване на първия отчетен период до 1 април 2011 година. С писмо на СНЦ «Зелена България», изходящ №: 001/25.01.2011 по проект №: BUL/SSGP/OP4/Y3/CORE/10/20 на ПМП на ГЕФ.




1 Биологично разнообразие, изменение на климата, борба с опустиняването, международни води, устойчиви органичин замърсители

Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница