Отчет за изпълнението на Общински план за действие за изпълнение на Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства за учебната 2009 2010 г



Дата29.01.2018
Размер209.55 Kb.
#52106
ТипОтчет
ОТЧЕТ

за изпълнението на Общински план за действие за изпълнение на Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства за учебната 2009 - 2010 г.

Образователната интеграция на ромските деца е отправна точка за равноправното интегриране на ромите в българското общество. Тя е неделима част и необходим елемент от процеса на модернизация на българското образование. Образователната интеграция е важна предпоставка за последващо приобщаване на пазара на труда, за повишаване на здравния статус и за подобряване на жилищните условия на етническите малцинства.

За учебната 2009/2010 година от 1833 ученика в общинските учебни заведения – 33.77 % са роми, 17.08% са турци и 0.82 % са армъни, а от 563 деца в детските заведения – 24.69% са роми, 11.55% са турци и 1.78% са армъни.

От учебната 2005/2006 година е създадена картотека на подлежащите ученици и деца за подготвителна група (ПДГ) и I клас, която се поддържа с актуални данни за всички учебни години.

От началото на 2005/2006 учебна година е осигурен транспорт от кварталите „Луковица” и „Изгрев” до съответните приемни училища. От учебната 2008/ 2009 година е осигурен транспорт за учениците от двата ромски квартала до СОУ „Св. Кл. Охридски”. В резултат на сътрудничеството между училищните и общинската Комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни (ОКБППМН) броят на отпадналите ученици от ромски произход е намален.

Непрекъснато се търсят финансови механизми за реализиране на целите на училищните програми - най-често чрез проекти, финансирани от ЦОИДУЕМ към МОМН. Към настоящият момент ОУ „П. Р. Славейков” има одобрен за финансиране проект на тема „България - една е тя за нас” по Програма „Създаване на предпоставки за успешна социализация на децата и младите хора от етническите малцинства”, работата по който ще започне през октомври 2010 г..

През изминалата учебна година ОУ „Любен Каравелов” спечели и реализира два проекта. По проект „Без звънец” по оперативна програма „Развитие на човешки ресурси” бяха осигурени пет учители да работят с изостанали ученици, а на социално слаби ученици бяха закупени насърчаващи материали, раници и помагала.

По Национална програма „С грижа за всеки ученик”, Модул „Осигуряване на допълнително обучение на учениците за повишаване на нивото на постиженията им по общообразователна подготовка” към МОМН се работеше с шест групи ученици слабопредставили се на външното оценяване от ОУ „Любен Каравелов”.

Децата имат различен социален статус, разностранни интереси и потребности, които удовлетворяваме както в рамките на задължителната, задължително-избираема и свободно-избираема подготовка, така и чрез цялостната система от провеждането на извънкласни и извънучилищни дейности. Ясно и категорично на преден план са изведени изисквания и дейности за равен достъп до по- добро образование за всички ученици, развиване на разнопосочни интереси на учениците за успешната им реализация, обединяване на различностите, развиване на усещането за принадлежност към ученическата общност, която се гради от всички, предпазване от рискове - превенция срещу негативни прояви и послания, които се излъчват непрекъснато и непредпазливо от много посоки. Кризисният център - Пещера проведе обучение на учениците от 3 и 4 класове на НУ „Михаил Куманов” с презентация за наркотиците и вредата от тях.

В резултат на проведените от общинската администрация, училищните ръководства, класните ръководители и целият педагогически екип дейности успешно се осъществява интегриране и съжителство на учениците от различни етноси. Поддържа се много добро сътрудничество, диалог и партньорство с родителите на учениците, общинските съветници; обществените възпитатели като представители на ОКБППМН; детска педагогическа стая; отдел „Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане; медиатори, неправителствени организации.

За задържане на учениците в училище, общинска администрация и педагогическите екипи провеждат система от педагогически, социални и административни мерки.

Педагогически мерки:

Изключително внимание се отделя на индивидуалната и диференцирана подготовка. Непрекъснато се търсят начини и методи за усвояване на определен обем от знания и определен учебен материал. Учителите показват умения да направят процеса на образование достъпен и атрактивен и за най-трудните деца, склонни да напуснат образователната училищна среда. Стараят се да развиват и усъвършенстват практически знания и умения на учениците, които ще помогнат за интегрирането им в обществото и овладяването на професия.

Работи се съобразно възможностите на учениците от ромския етнос. Ангажира се вниманието им с целесъобразно подготвени упражнения, поставят им се реални цели и задачи, изпълними за тях. Изграждат се умения за работа с компютърни системи, изработване на презентации на определена тематика.

В часа на класа с учениците се провеждат беседи - със здравна насоченост, взаимоотношения в клас и обществото, национални и религиозни празници на различните етноси, традиции и обичаи, свързани с тях. Запознават се с икономиката на града, потребностите от работна ръка, възможностите за реализация в община Пещера.

Подготвителните групи в НУ „Михаил Куманов”, ОУ „Любен Каравелов” и ОДЗ „Деница” работят по преодоляване на езиковата бариера, обогатяване на речника на децата с български думи и придобиване на навици за учебен труд. От м. октомври 2008 година е назначен на щат медиатор в НУ „Михаил Куманов”, а от 2009 г. и в ОУ „Любен Каравелов”. По програма към Дирекция „Бюро по труда” – гр. Пещера е назначен социален работник в ОУ „Любен Каравелов”. Всички те помагат на учителите за прибирането и задържането на децата в училище.

Опознаването на културното многообразие и историята на различните етноси бе в основата на идеята за изучаването на СИП „Фолклор на етносите”. Чрез провежданите дейности учениците се запознават с фолклора, традициите, ценностите на различните етноси. Осъзнават, че различните култури могат единствено да се допълват и обогатяват, а не да се противопоставят.

В ОУ „Любен Каравелов” бе сформирана група за народни танци. Децата взеха участие на площад „България” по случай 24 май – Денят на славянската писменост и култура.

Децата от подготвителните групи на ОДЗ „Деница”, НУ „Михаил Куманов” и ОУ „Любен Каравелов” се включиха активно в отккрита практика на тема: „Българският книжовен език”, проведен на 18.05.2010 г. представена пред всички общини в областта.

На 08.04.2010 г. се проведе тържество в ОДЗ „Деница”, посветено на международния ден на ромите – 08.04, в което взеха участие децата от всички групи в детската градина.

Децата от етническите малцинства се включват в спортни и извънкласни мероприятия, с индивидуални изпълнения в общоучилищни тържества и концерти, екскурзии с цел изучаване на културното и историческо богатство на родината ни. Мария Русанова Кирова – ученичка в VIII клас в ОУ „П. Р. Славейков” спечели сребърен медал на Национален лекоатлетически крос в гр.Пловдив и бе наградена с почетна грамота за особени постижения в областта на спорта, Дисциплина „лека атлетика” на 24 май от кмета на Община Пещера.



Социални мерки:

Класните ръководители се запознават със социалното, финансово и здравословно състояние на учениците.

На учениците от социално слаби семейства се осигуряват безплатни учебници, учебни пособия, дрехи, обувки. В СОУ „Св. Климент Охридски” за сметка на единните разходни стандарти е поета част от цената на униформите на ромските деца.

Осигурени са безплатни учебници за I-VII клас и учебни помагала за подготвителната група, както и закуски, мляко, чай и плодове по Националната програма за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст, Модул: „Подпомагане храненето на децата от подготвителните групи в детските градини, децата от подготвителните класове в училище и учениците от I-IV клас”.

Всички ученици от ОУ „Любен Каравелов” с много добри резултати в УВП, в спорта, в културно-творческия живот на училището, без неизвинени отсъствия бяха заслужено наградени с грамоти на 24 май от директорката на училището.

През годината работиха двама ресурсни учители, които подпомагаха деца със специални образователни потребности.


Административни мерки:

За ученици, допуснали неизвинени отсъствия се изпращат уведомителни писма до родителите, до Дирекция „Социално подпомагане”, прилагат се административни наказания съгласно ППЗНП, съставяне на наказателни постановления за родителите, неизпращащи децата си на училище, съгласно чл. 7 от ЗНП.

От особено важно значение за адаптиране на децата и учениците от етническите малцинства е създаването на подкрепяща и привлекателна среда в интегрираните училища. Приоритет на Община Пещера и училищните ръководства е създаване на благоприятни и привлекателни условия за обучение, за превръщане на училищата в желана територия за учениците.

С проект “Ремонт и модернизация на общинските учебни заведения в Община Пещера” се осигури подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, която ще доведе до повишаване качеството на образование в гр. Пещера.

Не на последно място по значимост е обогатяване опита на учителите в работата им по интеграция на учениците от различни етноси.

През учебната година по проект „Превенция на насилствените бракове” на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”, финансиран от Европейската Комисия по Програма ДАФНЕ III -2007-2013 бяха обучени представители на НУ „Михаил Куманов” и ОУ „Любен Каравелов” във Велико Търново. През месец юни 2010 година бяха проведени срещи с родители и общественост от кв. „Луковица” с цел промяна на нагласите и установяване на диалог между поколенията, показване на позитивни примери - ромски младежи и девойки, несключили ранен брак, завършили университет или друга форма на образование и реализирали се успешно, разяснения на негативните последици от ранните бракове, дискусия за ролята на ромското семейство, семейно планиране и др..

Проведени са курсове за работа с деца билингви и работа в мултикултурна среда в НУ „М. Куманов”.

На 21.01.2010г. община Пещера - дирекция „НМПРРО” съвместно с РИОКОЗ- Пазарджик, дирекция „Здравен контрол”, отдел „Опазване на общественото здраве” организираха работна среща с медиаторите и медицинските специалисти от учебните и детски заведения на тема: „Да ограничим заболеваемостта от кучешка тения”. На срещата специално внимание се отдели на Морбили /дребна шарка/ - широко разпространено инфекциозно заболяване от групата на въздушно-капковите инфекции. В ОУ „Любен Каравелов” специалистите изнесоха здравна беседа на учениците за наркотиците.

Интеграцията на децата и учениците от етнически малцинства не е еднократно действие, това е продължителен процес, който изисква взаимно желание и добра воля.

Посочените до тук факти спомагат да бъдат преодолени неизбежните на този етап проблеми, съпътстващи интеграцията, а именно:



  1. Нередовното посещение на училище от децата, особено от ромски произход.

  2. Затруднена адаптация на деца от ромски произход в детската градина и началното училище.

  3. Безпокойство на родители на български деца от факта, че децата им ще се обучават заедно с роми.

  4. Силно изразения фактор – усещане за принадлежност към ромската общност.

Посочените проблеми предопределят необходимостта от инвестиране на човешки и финансов ресурс в усилията за осигуряване на равен достъп и качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства, съизмеримо с образованието на децата от мнозинството. Осигуряването на равен достъп не означава „еднаква грижа спрямо всички деца”, а диференциране на грижата спрямо техните различни потребности, т.е. необходими са допълнителни мерки за децата и учениците, които нямат възможности за равен старт, необходимо е да се полагат специални грижи с оглед на пълноценно участие в образователния процес.

Директор на Дирекция „НМПРРО”: Ружа Семерджиева




за изпълнение на Стратегията за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства

2010 – 2015 година в ОБЩИНА ПЕЩЕРА



Цел

Дейност

Целева група

Срок

Отговорни институции

Финансиране

Очакван резултат

Общински бюджет

Външно

1. Утвърждаване в нормативните документи и в образователната практика на правото на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства и ефективната им интеграция


1. Приемане на общински План за действие от Общински съвет за периода 2010-2015 г.

1.1.1. Приемане на План за действие от ДГ и училища за периода 2010-2015 г.




Децата и учениците от етническите малцинства


30.09.2010

Детски заведения

Училища


Дирекция „НМПРРО”

Кмет


ОбС


-

-

Институционализиране на Плана за действие

2. Поддържане на картотеката на подлежащи ученици и деца за ПДГ и I клас в страната и в чужбина;





Децата и учениците, подлежащи на задължително обучение за ПДГ и I клас

постоянен

Дирекция „НМПРРО”

Училища


Детски градини

-

-

Обхващане на всички подлежащи на задължително обучение и ПДГ

3. Формиране на групи за работа с ученици слабопредставили се на външното оценяване

Ученици слабопредставили се на външното оценяване

постоянен

Училища

В рамките на единния

разходен стандарт


Чрез проекти и програми

Увеличаване броя на завършилите основно и средно образование

2. Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество в обща образователна среда.


1. Осигуряване на необходимите педагогически и административни кадри за реализиране на програми по интеркултурно образование, човешки права, принципи и ценности на гражданското общество, история и култура на етническите малцинства.



Децата и учениците от етническите малцинства


Постоянен



Детски заведения

Училища


Дирекция „НМПРРО”

В рамките на единния

разходен стандарт




Чрез проекти и програми


Устойчивост на процеса на интеграция


2. Практическа реализация на процеса на десегрегация


Приемни училища и детски градини извън ромските махали



Постоянен



Дирекция „НМПРРО” в сътрудничество с училищата и ДГ, общински съветници, родителска общност и училищни настоятелства

В рамките на единния

разходен стандарт




Чрез проекти и програми

Устойчивост на процеса на интеграция

3. За 2010/11 и 2011/12 учебни години до 30% от децата в паралелка от I и V клас да бъдат от етническите малцинства


Децата и учениците от етническите малцинства

15.09.2010

15.09.2011




Дирекция „НМПРРО” в сътрудничество с училищата и ДГ, общински съветници, родителска общност училищни настоятелства


-

-

1. Устойчивост на процеса на интеграция;

2. Записани 20% деца от етническите малцинства в първи клас;

3. Записани 15% деца от

етническите малцинства в пети клас




4. Осигуряване на транспортирането на ромските деца до интегрираните училища и детски градини


Децата от ромски произход в интегрираните училища и детски градини

Постоянен

Общината

МК за БППМН



-

Чрез проекти и програми

Редовно посещаване на учебните занятия на деца от отдалечените квартали

5. Осигуряване на безплатни учебници и учебни помагала от VIII клас на социално слаби деца

Социално слаби деца

09.2010 09.2011

09.2012


09.2013

09.2014


09.2015

училища и училищни настоятелства

В рамките на единния

разходен стандарт



Издателства , спонсори

Осигурени безплатни учебници на социално слаби деца

6. Разкриване на полуинтернатни форми на обучение в приемните училища за компенсиране на образователните пропуски




Ученици с констатирани образователни пропуски

09.2010 09.2011

09.2012


09.2013

09.2014


09.2015

училища

В рамките на единния

разходен стандарт



-

Осигуряване на целодневна форма на обучение

7. Сътрудничество с отдел „Закрила на детето” и МК за БППМН за задържане в училище на децата, застрашени от отпадане




Ученици, застрашени от отпадане

постоянен

Дирекция „НМПРРО”

Училища


МК на БППМН

Отдел „Закрила на детето”



-

-

Ограничаване броя на отпадналите ученици




8. Осигуряване на ефективни финансови механизми за реализация на целите на настоящата стратегия.



Децата и учениците от етническите малцинства




постоянен

Детски заведения

Училища


Дирекция „НМПРРО”





проекти и програми

Устойчивост на процеса на интеграция

3. Създаване на предпоставки за успешна социализация на децата и учениците от етническите малцинства и формиране на подходящ социално-психологически климат, който да благоприятства реализацията на Плана.




1. Осигуряване на необходимите условия и ресурси за реализиране процеса на интеграция на децата и учениците от етническите малцинства и за развиване на културната им идентичност




Децата и учениците от етническите малцинства


постоянен

Детски заведения

Училища


Дирекция „НМПРРО”


В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти

Създаване на условия и ресурси за реализиране процеса на интеграция

2. Подпомагане на деца и ученици от социално слаби семейства (дрехи, ученически пособия).

Социално слаби деца

Постоянен

Дирекция „НМПРРО”

Детски заведения, училища,

Училищни настоятелства, общински съветници


В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти,

дарения


Подпомогнати 100% социално слаби деца

3. Подобряване на материалната база в интегрираните училища и детски заведения

Ученици в интегрираните училища и детски завеедния

Постоянен

Училища,

Детски заведения,

Училищни настоятелства

Дирекция „НМПРРО”



В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти, дарения

Подобряване на материалната база в приемните училища и детски заведения



4. Осигуряване на разнообразни форми на обучение, насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства




Децата и учениците от етническите малцинства


постоянен

Детски заведения

Училища



В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти и програми



взаимно опознаване, уважение и сътрудничество в обща образователна среда.




5. Повишаване квалификацията и самообразование на педагогическия и непедагогическия персонал за работа в мултиетнична среда




педагогическия и непедагогическия персонал

Постоянен

Детски заведения

Училища


Дирекция „НМПРРО”


В рамките на единния

разходен стандарт



Проекти

Подобряване на практическите знания и умения за работа в мултикултурна среда.



6. Запазване и увеличаване на групите по СИП „Фолклор на етносите” в училищата



Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

09.2010 09.2011

09.2012


09.2013

09.2014


09.2015

Училища

В рамките на единния

разходен стандарт



МОМН

Проекти


Възпитание в дух на опознаване и уважение на различията

7. Извънурочни дейности

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

Постоянен

ОДК

Училища


В рамките на единния

разходен стандарт



МОМН

Проекти


Опознаване културата и историята на различните етноси

7.1. Изготвяне на етнокултурен календар

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

Ежегодно



Детски заведения

училища


В рамките на единния

разходен стандарт



Проекти

Опознаване културата и историята на различните етноси

7.2. Тематични екскурзии за опознаване на етнокултурите в България

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

Постоянен


Училища


В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти, дарения

Опознаване културата и историята на различните етноси

7.3. Спортно-туристически дейности

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

Постоянен


ОДК

Училища


Дирекция „НМПРРО”


В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти, дарения

Възпитание в дух на взаимно опознаване и уважение към постиженията на другите, опознаване историята и културата на България.

7.4. Провеждане на традиционни годишни етно концерти

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

06.2010 06.2011

06.2012


06.2013

06.2014


06.2015

училища

В рамките на единния

разходен стандарт



-

Възпитание в дух на опознаване и уважение на различията.

7.5. Провеждане на седмица на толерантността (равните възможности)

Ученици от български, ромски, турски влашки етноси

30.10.2010

30.10.2011

30.10.2012

30.10.2013

30.10.2014

30.10.2015



училища

-

-

Възпитание в дух на толерантност и уважение на различията.

7.6. Откриване и стимулиране на талантливи деца в участие на извънучилищни дейности




Талантливи деца

постоянен

Училища и

Училищни настоятелства




В рамките на единния

разходен стандарт



Чрез проекти,

програми


Повишаване на мотивацията на децата за придобиване на образование



7.7. Стимулиране на учителите за работа с деца с изявени способности по различните учебни предмети



Ученици с изявени способности

Постоянен

Училища

Училищни настоятелства

учители


В рамките на единния

разходен стандарт



Проекти, програми

Увеличаване броя на хората от етническите малцинства с по-висока степен на образование

8. Създаване на групи от активни родители за подпомагане на културните изяви на децата




Изявени деца,

родители


Постоянен

Дески заведения,

Училища,

Училищни настоятелства


-

Проекти

Увеличаване броя на публичните изяви на талантливи деца

9.Сформиране на ромски активи от по-образовани родители, които съвместно с учители да разясняват и убеждават съгражданите си от ромските квартали за ползата в бъдещ период от интеграцията




Родители от ромските квартали

Постоянен

Дирекция „НМПРРО”,

Общински съветници Родители-роми Училищни настоятелства



-

-

Устойчива интеграция;

Увеличаване броя на интегрираните ученици





10. Системно отразяване в медиите на дейностите по Плана.




Общественост

Постоянен

Дирекция „НМПРРО”,

Училища,


Дески заведения

-

-

Информиране на обществеността за изпълнение на общинския план за интеграция





Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница