Педагогика Въпрос №1 Възникване и развитие на педагогиката като наука. Обект и предмет



Pdf просмотр
страница1/9
Дата07.11.2023
Размер102.86 Kb.
#119188
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
pedagogika (1)
Свързани:
studentite.bg.2023.11.05.14.02.36, metodi-na-vyzpitanie (3), TАU1 Modul 5 Prezentacia, 01.2. Анализ на електрически вериги


Педагогика
Въпрос № 1
Възникване и развитие на педагогиката като наука. Обект и предмет
на педагогиката. Функции на педагогиката. Педагогически речник –
възпитание, образование, обучение; педагогическа дейност и др.
1. Възникване и развитие на педагогиката като наука.
Педагогика (на гръцки: παιδαγογια) е социална наука, която изследва същността, закономерностите, тенденциите и перспективите на развитието на педагогическия процес.
Тя е наука за обучението, възпитанието и образованието на децата и представлява съвкупност от научни познания, организирани в система и проверени в практиката.
Педагогиката е съвкупност от закономерности, принципи, методи, форми, средства и процедури за реализация на учебно-възпитателната дейност. Крайната цел на педагогиката е формирането на човешката личност Като практика на тези дейности тези явления възникват още със зараждането на тези дейности тези явления възникват още със зараждането на човешкото общество. Доста по-късно възникват самите организирани институции за обучение на децата. Разделението на труда води и до появата на такива институции – училища, школи, и т.н.
Отначало те възниквали към религиозните храмове, където се обучавали децата на върховната аристокрация, духовниците, и жреческото съсловие.
С развитието на обществото се разширява дейностите, институциите свързани с обучението и възпитанието на децата. Постепенно се разширява обхвата на лицата
(децата), като това става масова потребност. Обучението и възпитанието са възпроизводство на обществото, подготовка за реалния живот. То обхваща всички страни по света.
В съвременната терминология на специалността педагогика включва следните понятия:
Дидаскал - Дидаско означава „обучавам“ на гръцки език. От там дидаскалос - учител (и
даскал). Първоначално така наричали ръководителите на древногръцките хорове, а по- късно са наричали преподавателите по определени дисциплини.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница