Пресклипинг 22 януари 2016 год., петък



Дата23.10.2018
Размер106.97 Kb.
#93398


ПРЕСКЛИПИНГ

22 януари 2016 год., петък

София, 21 януари /Теодора Цанева, БТА/



БСП и ДПС се разбраха вотът на недоверие да е по темата здравеопазване

Вотът на недоверие към правителството ще е по темата здравеопазване. За това са се разбрали на среща днес от "БСП лява България" и ДПС. Това съобщиха пред журналисти ръководствата на двете политически сили.

Взехме решение за темата на вота на недоверие, тя ще е здравеопазване, каза председателят на БСП Михаил Миков. Той уточни, че вотът не е само заради скандала с ваксините. Ще създадем работни групи, ще започнем да работим по мотивите, ще поканим и други групи, посочи Миков.

Днес на срещата постигнахме съгласие наистина да вървим в посока вотът на недоверие да бъде в сектор здравеопазване, каза съпредседателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той посочи, че във вторник са имали заседание на Централното оперативно бюро на ДПС заедно с Парламентарната група и са взели решение да предложат секторът, за който да се иска вот на недоверие, да бъде здравеопазване. По думите му вотът ще има и превантивен характер с оглед предстоящите събития в здравеопазването на база вече направени промени в законите.

През февруари влиза в сила една нова политика, свързана с доплащането на лекарствата, и очакваме, че там може да има проблеми за гражданите, отбеляза лидерът на БСП. Той посочи, че през април влизат в сила разпоредбите за основен и допълнителен пакет. Освен това с колегите сме атакували два закона в Конституционния съд - единият е най-вече заради разделянето на гражданите на такива със социално значими заболявания и такива, които могат да чакат или да плащат, добави Миков.

Във връзка с ваксините от БСП и ДПС ще настояват за разисквания в парламента. По думите на Миков целта е "да се свали общественото напрежение и истината да излезе наяве".

Заедно с ДПС още през декември сме внесли питане по този въпрос, настояваме още тази седмица министърът на здравеопазването да дойде и да отговаря, посочи той. А очевидно с оглед създалата се изключително тревожна ситуация, противоречивите отговори от страна на представители на министерството, тревогата на българските граждани, са необходими и разисквания в Народното събрание и с колегите от ДПС ще настояваме за тяхното провеждане, добави лидерът на БСП.

От "БСП лява България" се срещнаха днес и с представители на ПГ "Български демократичен център" /БДЦ/. До понеделник от БДЦ ще решат дали ще участват във внасянето на вота.

Съпредседателят на ПГ на БДЦ Красимира Ковачка коментира пред журналисти, че споделят голяма част от предложенията и мотивите на "БСП на лява България" в сектора здравеопазване. Предстои ПГ на БДЦ, в която да има различни политически субекти, да се събере да ги обсъди и в определения срок, да дадем ясна позиция за участие във вота на недоверие, добави тя.

21 януари /Десислава Пеева, БТА/



Министър Петър Москов: Готови сме на експертно ниво с изработването на Националната здравна карта

Готови сме на експертно ниво с изработването на Националната здравна карта и е насрочено заседание, на което това нещо да бъде валидирано и ще тръгне на публично обсъждане. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Петър Москов. Той присъства на подписването на договори за финансово подпомагане на различни общини за възстановяване на щети от наводнения, настъпили в периода януари-февруари 2015 год., което се състоя в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

На експертно ниво разговорите за здравната карта са завършили във всички 6 региона на планиране на България и следващата седмица ще започне публичното обсъждане. Целта е болничната и доболничната инфраструктура да бъде в нормалните за една европейска държава размери и да гарантира на хората, че има къде да отидат, ако са болни и там да им бъде извършено лечение според нуждите им, а не съобразно икономическите интереси на една или друга структура, допълни Москов.

В началото на април ще бъде готов софтуерът за въвеждането на персоналния идентификатор, каза още министър Москов допълни, че това ще отключи възможността всеки гражданин да има електронно досие, да получава електронно направление и електронна рецепта.



www.bnt.bg, 21.01.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/bsp-i-dps-predlagat-vot-na-nedoverie-zaradi-zdraveopazvaneto

БСП и ДПС предлагат вот на недоверие заради здравеопазването

Здравеопазване - това ще е темата на вота на недоверие, който БСП и ДПС ще предложат на останалите опозиционни сили в парламента. Преди това ще има разисквания по темата. За това се договориха БСП и ДПС на втората си среща за вота.

Михаил Миков, председател на БСП - лява България: "Искам да предпазя българските граждани и медиите от представата, че това е вот заради скандала с ваксините. Заедно с колегите от ДПС сме внесли питане през декември по този въпрос, настояваме утре да дойде министърът и да отговаря на него".

Мустафа Карадайъ, ДПС: "Този вот има и превантивен характер. Защото пред нас предстоят едни събития, които ще се случат на база вече направени промени в законите и нашите експерти в сектора алармираха, че това е много тревожно, и този вот ще има и превантивен характер, и от тази главна точка постигнахме съгласие".

www.dariknews.bg, 21.01.2016 г.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1545696

Обсъжданият вот на недоверие за провал в здравеопазването не трогва Петър Москов

Министърът на здравеопазването Петър Москов не се интересува от подготовката за искане на вот на недоверие към кабинета заради здравеопазването. "Искате ли честното ми мнение - въобще не ме интересува", откровено заяви пред журналисти министърът.

"Моят проблем с това, което се развива напоследък по проблема с ваксините, всъщност такъв проблем няма, е че политически и икономически кръгове търсят мотивация за вот на недоверие, спекулирайки с майчиния инстинкт. Това е долно и нечовешко", добави той.

По-рано днес след политически консултации БСП и ДПС се договориха вотът на недоверие към кабинета "Борисов 2" да бъде на тема здравеопазване.

"Искам да предпазя българските граждани от представата, че това е вот заради скандала с ваксините. Заедно с ДПС още през декември сме внесли питане по този въпрос", обясни след разговорите между двете партии лидерът на социалистите, които са инициатори на вота, Михаил Миков.

Двете партии настояват министърът да даде разяснения след скандала с ваксините, дарени от Турция. "С оглед на създалата се изключително тревожа ситуация и противоречивите отговори на Министерство на здравеопазването са необходими и разисквания в НС, за да може да се свали общественото напрежение", заяви Миков.

Относно това дали здравното министерство разполага със сертификат за 4-валентната ваксина, внесена от Турция, за това какво съдържа тя, преди използването и върху децата у нас, министър Петър Москов поясни, че всяка една ваксина, която идва в България има приемно-предавателен протокол от комисия на Дирекция "Обществено здраве", независимо срещу какво е - туберкулоза, тетанус и т.н. Все пак не се е наложило съдържанието на ваксината да бъде изследвано у нас.

Източник: БТА, БГНЕС



www.investor.bg, 21.01.2016 г.

http://www.investor.bg/bylgariia/5/a/shte-ima-li-skoro-mehanizmi-za-kontrol-na-iznosa-na-lekarstva-209851/

Ще има ли скоро механизми за контрол на износа на лекарства?

Ресорната агенция е получила 561 уведомления за експорт през 2015 г., без да има право да постановява откази

По-високи цени на лекарствата за паралелен износ. Нови ограничения пред паралелния износ. Въвеждане на механизми за защита на пациентите в България заради паралелния износ на лекарства. Предложенията за ограничаване на тази спорна търговска практика са безброй, но все още в законодателството не са залегнали механизми за регулиране на процеса.

Заради по-ниските цени на лекарствата у нас износът на медикаменти за продажба в други държави от Европа с по-високи цени е атрактивен като източник на допълнителна печалба на някои търговци. Процесът е на практика неконтролируем, защото дистрибуторите нямат задължения да “блокират” количества за българския пазар, а обикновено след сигнал производители и вносители успяват да осигурят нужните за страната ни количества от “изчезнал” медикамент.

През 2014 г. законодателите направиха опит да регулират паралелния износ, като задължиха търговците на едро с лекарства и фармацевтичните фирми да търсят разрешението на Изпълнителната агенция по лекарствата. Агенцията можеше и да отказва износ, ако прецени, че има опасност за пациентите у нас.

Президентът обаче наложи вето на текстовете от закона за лекарствата заради опасенията, че България ще бъде дадена на съд заради ограничаване на конкуренцията. В началото на миналата година Конституционният съд отмени разпоредбата, която позволяваше забрана на експорта. Така Агенцията се превърна в своеобразна “пощенска кутия” за уведомления за експорт, без да разполага с механизми за контрол.

Паралелният износ през 2015 г.

През миналата година Агенцията по лекарствата е получила 561 уведомления за износ на лекарствени продукти от търговци на едро и фармацевтични фирми, без да има право на откази, съобщават от здравното министерство в отговор на запитване на Puls.bg.

На фона на уведомленията от 2014 г., получени точно след влизането в сила на законовите промени – над 4 хил. само за месец, изглежда, че процесът се успокоява. Периодично обаче пациенти алармират за липсващи лекарства, а някои препарати всъщност дори не стигат до аптеките, защото директно се подготвят за износ от складовете.

Лекарствените продукти най-чест обект на износ са тези за лечение на онкологични заболявания, инсулини и такива за лечение на HIV-СПИН, посочват още от Агенцията по лекарствата.

Държавите, за които през миналата година са предоставени уведомления за експорт на медикаменти, са основно от ЕС – по-големите и развити икономики като Германия, Великобритания, Испания, Швеция, Финландия, Франция, Италия, Норвегия и други. Износ обаче има и за съседните ни Гърция и Румъния, както и за страните от Централна Европа, Балтийските държави, държавите от Бенелюкс, както и Швейцария и дори Грузия, показват данните на Агенцията.

Единен пазар – повече конкуренция

На практика Европейският съюз (ЕС) насърчава паралелния износ, който е широко разпространен в блока, и няма единна политика по прилагането му. Преди повече от десет години Съдът на ЕС постанови, че паралелният внос играе важна роля за предотвратяване на раздробяването на националните пазари и в светлината на единния европейски пазар ограничаването му се счита за ограничаване на свободната конкуренция, която пък би могла да доведе до понижение на цените на медикаментите.

От Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства също твърдят, че поне законният паралелен износ не може да причини дефицити. Организацията от години настоява обаче за въвеждането на електронна система, която ще позволява по-адекватното проследяване на движението на медикаментите на българския пазар и действията на търговците.

Има ли вратичка?

Единствено Еврокомисията излезе с позиция, която в известен смисъл отваря малка “вратичка” на държавите да защитят пациентите от практиката – че при паралелен износ трябва да се спазват определени условия, за да се защити общественото здраве.

Точно такава “вратичка” продължава да се търси в здравното министерство, което от миналата година обещава въвеждането на нови механизми за контрол.

В един момент се заговори за специални анализи, които да се подготвят от Агенцията по лекарствата и Съвета по цени и реимбурсиране, а лекарствата, застрашени от изчезване от пазара заради търговия, да се включват в специален списък, като ще се забранява експортът им. Не е ясно обаче какви механизми за защита ще бъдат въведени. А изходът за пациентите все още се състои в това да обикалят по аптеки и дори да пътуват в чужбина, за да си доставят необходимите лекарства, често за животоподдържащо лечение.

По статията работиха: автор Миглена Иванова, редактор Десислава Попова

www.btv.bg, 21.01.2016 г.

http://btvnovinite.bg/article/tazi-sutrin/razgovori-s-gosti/bivsh-zdraven-ministar-ministerstvoto-se-oplete-v-lazhi-za-vaksinite.html

Бивш здравен министър: Министерството се оплете в лъжи за ваксините

Законът е спазен и ваксините са безопасни, твърди зам.- министърът Бойко Пенков

Проблемът с ваксините за бебета е в това, че Министерството на здравеопазването се оплете в лъжи и така налива вода в мелницата на противниците на ваксини. Това обяви в предаването „Тази сутрин” бившият министър на здравеопазването д-р Михаил Константинов.

Той даде за пример твърдението на здравния министър Петър Москов, че ваксината за хепатит Б, внос от Турция, ще се прилага върху бежанците у нас в случай на епидемия. Константинов напомни, че на бежанците не може да се прилага нещо, което е забранено по закон у нас и също, че хепатит Б се предава по кръвен път и не е епидемично заболяване.

Бившият здравен министър обяви още, че само за една от петте субстанции на петвалентната ваксина от Турция е сигурно, че е вложена, както би била от френския производител.

Върховна административна прокуратура обяви вчера, че внесените от Турция ваксини „Пентаксим” (за застрашаващи живота пет заболявания, бие се на бебета) и „Еувакс” (за хепатит Б, не се прилага в България в момента) не са разрешени за употреба.

„Бих искала да уточня, че се касае за ваксини, които не са разрешени за употреба, а не за опасни за здравето ваксини. Такива изводи не бихме могли да направим. С оглед на тези констатации ние считаме, че е извършено закононарушение във връзка с осъществения внос на тези ваксини и съобразно нашите правомощия”, уточни Ася Петрова от прокуратурата. „Ваксината „Пентаксим” е прилагана и ще продължи да бъде прилагана, както е била прилагана в предишните години, всичко останало е лъжа”, контрира министърът на здравеопазването Петър Москов.

Зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков потвърди в предаването „Тази сутрин”, че ваксините „Пентаксим” , които са внесени от Турция, не са опасни и не са забранени у нас. По думите му повечето вече са използвани. Пенков е категоричен, че е спазен закона при осигуряването на ваксината за бебетата.

Той уточни, че се е наложило да се прибегне до дарение от Турция, защото има недостиг на тази ваксина в цяла Европа. Производителите са обещали да решат тази проблем до 2017 година. Пенков призна, че ДАНС е направила проверка в министерството на здравеопазването, но не са изнасяли компютри и документи, а е имало среща със служителите и са взели копия на документи.

На въпроса защо прокуратурата обяви, че ваксините не са разрешени зам.-министърът коментира, че единственото, което е постигнато е паника сред майките на бебета.

Той уточни, че ваксината за хепатит Б, която в момента не е регистрирана у нас, ще стои в резерв за спешни случаи – „Еувакс”, а когато изтече срокът й, ще бъде унищожена.

По информация на бившия здравен министър д-р Таня Андреева фирмата производител на „Пентаксим” е предложила на правителството да достави малко количество от ваксината след провала на обществената поръчка миналата година. Пенков обясни, че предлаганите количества са били 3-месечен срок на годност. Няма здраво мислещ министър, който да си позволи такова нещо, уточни той.

21 януари /Десислава Пеева, БТА/



Изготвени са критериите, по които Здравната каса ще сключва договори с болниците

Изготвени са критериите, по които Здравната каса ще сключва договори с болниците. Това каза министърът на здравеопазването Петър Москов по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване.

Проектът на Наредба за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които Националната здравноосигурителна каса сключва договори, е публикуван на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

С проекта на наредба се предлага нов механизъм за планиране и осигуряване на медицинските дейности, заплащани с публичен ресурс на териториален принцип, съобразно потребностите на населението и нуждите на националната система на здравеопазване, се посочва в доклада с мотивите на министър Москов за проекта на документа. Посредством Националната здравна карта ще се определят и планират на териториален принцип потребностите на населението от достъпна медицинска помощ. За оценяване на лечебните заведения, които са разположени в райони със затруднен достъп до медицинска помощ, е предвиден специален ред и критерии, свързани с отдалеченост и труднодостъпност на района, демографски и социални индикатори.



Проектът на наредбата е публикуван за 14-дневно обществено обсъждане.


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница