Пресклипинг



Дата05.02.2018
Размер106.07 Kb.
#54876

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

24 февруари 2017, петък



24.02.2017 г., с. 30
Лекарства в примката на реекспорта
Докато няма законодателни промени, възможностите за реагиране са ограничени, категорични са от ИАЛ
Аида Паникян

Отново хронично болни останаха без животоподдържащите си лекарства. Проблемът не е във вноса им. Фирмите внасят необходимите количества, дори с 30-50, а някои и със 100% повече от необходимото. Лекарствата все пак "изчезват" и когато болният отиде в аптеката, не може да си си ги купи.

Причината?

Тя е стара и добре известна. Нарича се реекспорт или паралелен износ. В контекста на Договора за европейската общност, в който е предвидена свобода на движение на стоки, услуги, капитали и хора, реекспортът не е незаконен. Но, когато става въпрос за лекарства, проблемът е сериозен, под заплаха може да е поставен животът на голям брой болни хора. Особено за животоподдържащи и животоспасяващи. Според различни източници в момента има криза с около 100 медикамента срещу епилепсия, рак, ревматоиден артрит, както и инсулини, нискомолекулни хепарини, които се прилагат предимно при бременни, лекарства за пациенти с трансплантирани органи, биологични лекарства. Все високорискови заболявания, които се лекуват с конкретни медикаменти и липсата им от пазара поставя в риск живота на болните.

Известно е, че фармацевтични компании продават у нас продуктите си на по-ниски цени, отколкото в западноевропейските страни. Търговци изкупуват тези лекарства и ги продават в страни, където цената им е много по-висока. Преди време председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов даде пример с препарат за лечение на специфичен артрит при деца, който се доставя у нас по 450 лв. на едро, но подставени лица го изкупуват от аптеките и изнасят например в Германия, където струва 2000 евро. На пациента в другата държава му е все едно дали лекарството е реекспорт или не - цената му е една и съща. Търговецът, извършил операцията, печели, независимо че малките количества лекарства, изнесени от малък пазар като българския, не могат да повлияят на големи пазари като германския, френския или холандския.

Единственият губещ е българският пациент,

който остава без лекарството си. При последното "изчезване" на инсулини, лекарите диабетолози искаха НЗОК да впише в критериите си за смяна на медикамента "поради липса в аптечната мрежа", за да не се появят луфтове в лечението, което може да постави в опасност здравето и живота на пациентите. Преди дни НЗОК облекчи изискванията за отпускане на инсулин, когато е необходимо да бъде заменен с препарат на друг производител. Досега при подобна замяна бе необходимо експертизата да бъде пратена за одобрение в Централното управление на НЗОК, което отнемаше няколко седмици. Със задна дата от 1 февруари т.г. експертизата трябва да се праща до РЗОК, което би съкратило наполовина времето. Това, разбира се, е временна мярка и не дава генерално решение на проблема.

В момента Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) няма право да се намесва при недостиг на даден продукт на пазара и да забранява неговия износ. По Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина

търговците трябва само да уведомят

ИАЛ за бъдещи намерения за износ. Дали намеренията са осъществени, нямаме информация, поясни директорката на ИАЛ доц. Асена Стоименова. Тя поясни, че "докато няма законодателни промени, тази дейност е законна и възможностите за реагиране са ограничени". До провеждането на реални изменения на закона, така че интересите на пациентите, а не на бизнеса да са приоритет, служебният кабинет на Огнян Герджиков предприе поредните козметични промени. По думите на служебния здравен зам.-министър Атанас Кундурджиев предстои подписването на меморандум за сътрудничество между МЗ, НАП, ИАЛ и агенция "Митници". Целта е чрез съвместни проверки да бъде ограничен реекспортът на животоспасяващи и животоподдържащи лекарства. Ала какъв точно ще бъде ефектът - засега никой не се ангажира да прогнозира официално.



История

42-то Народно събрание прие промени в Закона за лекарствата, според които не можеше да се извършва реекспорт, ако директорът на ИАЛ откаже, след като е установено, че лекарството е недостатъчно за българските пациенти. Това наистина щеше да смекчи последиците от реекспорта на лекарства. Но на поправката се противопоставиха от асоциация на фирми, които извършват такъв износ, а президентът Росен Плевнелиев наложи вето с мотива, че това ограничава търговците. Ветото бе отхвърлено от Народното събрание, но ГЕРБ дадоха казуса на Конституционния съд. През февруари 2015 г. КС обяви като противоконституционно изискването търговците на едро да бъдат задължавани да уведомяват ИАЛ за паралелен внос в рамките на ЕС, а директорът на агенцията трябва да им разреши или откаже. "Ще търсим гаранция българските граждани да не остават без лекарства заради паралелния износ", обеща от парламентарната трибуна тогавашният здравен министър Петър Москов. Но до последния ден от министерстването си не даде знак, че работи по осъществяване на това си обещание. Така предишното правителство и президент поставиха



бизнес интересите над здравето

на нацията. Паралелният износ варира от 6 до 10% от стойността на целия пазар, казва директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев. И все пак, категоричен е той, договорът за установяване на ЕС дава възможност на държавите да се намесят и да ограничат реекспорта на лекарства, за да защитят здравето и живота на своите граждани. Денев пояснява, че според чл. 36 на договора



държавата има право да наложи пропорционално ограничение,

т.е. докато не се задоволят потребностите на населението от лекарства, те ще бъдат ограничавани за износ. Дали най-сетне ще се случи, ще покаже времето. Дали медикаменти, които трябва да стигнат за 3 месеца, ще продължават да се изчерпват за 10 дни, без да бъдат купувани от реални пациенти?


Чуждият опит
Повечето по-бедни европейски страни имат подобен проблем с реекспорта. През лятото на 2015 г. Гърция наложи строги мерки срещу реекспорта на 25 жизненоважни медикамента (според някои данни медикаментите са били 80). В Чехия износителите са длъжни да дават информация за всички налични количества и ако се появи опасност от дефицит, препродаването се забранява.

Пак през 2015 г. по линия на реекспорта в Словакия бяха изнесени лекарства за над 280 млн. евро. Тогава Държавният институт за контрол на лекарствата (SIDC) забрани за няколко месеца износа на няколко препарата, ако те не са в достатъчно количество за болните в страната. Подобни стъпки предприе и Португалия. Тогава обаче ЕК настоятелно призовава Португалия и Словакия да премахнат необоснованите и несъразмерни изисквания за уведомяване, свързани с износа на лекарствени продукти за хуманна употреба към други държави членки и поиска двете държави да обмислят по-меки мерки за ограничаване на реекспорта. В становището си от 26 май 2016 г. ЕК пише, че "ако държавите не предприемат действия в срок от два месеца, комисията може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу Португалия и Словакия".

По данни на международната правна кантора Bird & Bird през 2015 г. Словакия е издала над 1800 забрани за износ на лекарства. От 1 януари т.г. обаче влезе в сила нов Закон за лекарствените продукти и медицинските изделия. Според новите правила за износ дистрибуторите следва да гарантират, че няма да изнасят лекарства, обхванати от общественото здравно осигуряване, т.е. плащани от обществена каса. За всеки предстоящ експорт на лекарства дистрибуторите трябва да имат писмено разрешение или пълномощно от производителя на лекарството. Освен това трябва да уведомят държавния орган, който контролира лекарствата в страната, най-малко 7 дни преди датата на износа. Това уведомление трябва да съдържа името на лекарството, единичната цена, общата стойност на пратката, името на държавата, в която се изнася, обосновка на износа и срока на годност на лекарството. Министерството на здравеопазването ще наложи глоби между 5 хил. и 1 млн. евро и, в някои случаи, дистрибутори или аптеки могат да загубят своите оперативни лицензи.
Любопитно
Първото реекспортирано лекарство е внесено на шведския пазар през 1997 г. Оттогава секторът на паралелна дистрибуция се увеличава почти неудържимо и ако през 1997 г. пазарният му дял е 1,9%, през следващата година стига 6,1%, а през 2006 г. - 12,1%.
www.dnevnik.bg, 23.02.2017 г.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/02/23/2923735_zdravnoto_ministerstvo_podgotvia_uvolnenieto_na/

Здравното министерство подготвя уволнението на директора на Фонда за лечение на деца

Владимир Пилософ ще бъде освободен от поста директор на Фонда за лечение на деца в чужбина, съобщи Би Ти Ви, позовавайки се на Министерството на здравеопазването. За "Дневник" от там нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, но уточниха, че към този момент официално няма смяна в ръководството на фонда, дори да се обмисля такава.

Според информацията на телевизията, от ведомството планират първо да намерят наследник за мястото на Пилософ и тогава ще обявят мотивите и решението си. Самият Пилософ коментира, че с него никой от министерството не е говорил за това и не са му представени мотиви за евентуалното му отстраняване, а научил от новините.

Владимир Пилософ беше назначен за директор на Фонда за лечение на деца само часове след като през април 2016 г. в институцията нахлу полиция и задържа предишния ръководител Павел Александров и почти цялата му администрация. Имаше твърдения за злоупотреби, каквито и до момента - почти година по-късно - не са доказани и по разследването няма никакво развитие. Според представители на Обществения съвет на фонда рокадата беше дело на тогавашния министър Петър Москов.

Критиките към Пилософ за некомпетентност на поста започнаха почти веднага след встъпването му. Граждански и пациентски организации многократно поискаха отчетност и подобряване на ефективността на фонда, но вместо това под ръководството на Пилософ работата му се забави, а от сайта на институцията изчезна публичният регистър с решенията на Обществения съвет и чакащите за лечение деца. Включително и вчера, заради случая на 9-годишния Байрям Али от Тъжа, гражданската инициатива "Спаси, дари на..." поиска отново оставката му.

Снимка - без текст





24.02.2017 г., с. 7
Осъдиха Касата за дискриминация
Отказали скъп медикамент на пловдивчанин с множествена склероза, а го отпускали на по-леко засегнати
Ваня ДРАГАНОВА

Здравната каса отказва скъпоструващо лекарство на болни от множествена склероза в напреднал стадий, като в същото време отпуска медикамента на хора със същата диагноза, но в по-начален етап от развитието на болестта. Това става ясно от решение от Пловдивския административен съд, сезиран от болен, на когото е отказано въпросното лекарство. Иван Ингилизов твърди, че тази практика на Касата е дискриминация. Със свое решение от 21 февруари съдът потвърждава, че става дума именно за неблагоприятно третиране на тежко болни хора.

Ингилизов страда от множествена склероза от години и в периода от 2003-а до 2005 г. е бил лекуван с медикамента „Бетаферон". През 2009-а обаче директорът на Националната здравноосигурителна каса издава заповед, с която се спира заплащането на лекарството за болните в напреднал стадий. Човекът сезира Комисията за защита от дискриминация. През септември м. г. тя се произнася, че дискриминация не е налице с мотива, че в жалбата си Ингилизов не е посочил пациенти, получавали медикамента по линия на Касата. Тогава той се обръща към Административния съд.

„Касае се за група от хора с едно и също заболяване, които обаче са разделени изкуствено на такива с право да получат лечение с въпросния лекарствен продукт и такива, които не могат, защото тяхната форма на прогресиране на множествената склероза е всъщност по-тежката. Тоест по-тежко болните получават по-малко", е записано в мотивите на магистратите да признаят, че Здравната каса дискримини-ра част от болните.

От съдебното решение следва, че Комисията за защита от дискриминация трябва да разгледа случая отново и съответно да даде указания на Касата да промени правила за отпускане на спорния медикамент.


24.02.2017 г., с. 28

10% от диабетиците у нас разбират със закъснение, че са болни
В риска са и млади хора с наднормено тегло и високо кръвно

ФЕОДОРИНА ЛЯСКОВА

Понякога е трудно да се постави диагноза преддиабет или диабет тип 2, затова са разработени тестове за разграничаването им. СЗО е валидирала два варианта - натоварване с глюкоза през устата, като има определени стойности за кръвната захар на гладно и на 120-ата минута. До голяма степен има значение и кръвната захар на 60-ата минута, казва д-р Ангел Маринчев, началник на отделение по ендокринология в УМБАЛ „Св. Анна". - Другият валидиран наскоро показател е гликираният хемоглобин Hg А1С. Той е достатъчен, за да приемем диагноза диабет, ако е по-висок от определена стойност, но не и да я отхвърлим, ако е по-нисък от нея. Има хора с по-ниски стойности на гликирания хемоглобин, които са в преддиабетно състояние и те могат да развият усложнения от захарен диабет, макар и по-бавно, ако не се лекуват."

Има случаи на гранични състояния. На тези пациенти често се предписват лекарства, защото проучвания са установили, че ако се лекуват, е по-малко вероятно да развият диабет, обяснява ендокринологът.

Той изтъква като доказано, че пациенти в преддиабетно състояние, на които е препоръчано само да се движат повече, да отслабнат и да ограничат въглехидратите, е по-вероятно да развият диабет, за разлика от започналите лечение.

Епидемиологичните проучвания на проф. Анна-Мария Борисова са установили, че около 10% от пациентите с вече развит диабет не знаят за това. Основните фактори за развиване на заболяването, които трябва да се контролират, са кръвната захар, нивото на мазнините, артериалното налягане и телесното тегло. Тютюнопушенето и консумацията на алкохол също са изключително рискови. Появата на симптомите на заболяването означава, че нещата вече са напреднали, затова е добре да има програми за профилактика. Най-добре е изследванията за метаболитни отклонения и захарен диабет да се правят на млади хора, които нямат оплаквания, но са с повишен риск - имат наднормено тегло и затлъстяване, хванати са няколко пъти с повишено кръвно, имат близки с диабет. Иначе какво значение има, че някой пациент е диагностиран с диабет, ако вече е направил миокарден инфаркт. Той ще се лекува, но вече е развил късни усложнения, казва лекарят.

Ако телесното тегло се намали с 5%, това води до намаляване дозата на поне едно лекарство

Отслабване с 10% води до намаляване на 2 лекарства.

Един от най-масово ползваните медикаменти вече е регистриран и за пациенти, които нямат диабет, а са в преддиабетно състояние. Те са само с инсулинова нечувствителност на тъканите при нормални стойности на кръвната захар. При тези хора има тенденция да пълнеят, появява се и хипертония, липидната обмяна също страда, чернодробните промени са в посока омазняване на черния дроб. Ако някой пациент има нормална кръвна захар, но пълнее и има омазняване на черния дроб, веднага трябва да му се даде медикамент, казва ендокринологът.

Според него у нас често се включва инсулиново лечение на хора, при които няма съответните медицински показания. „Инсулинът е животоспасяващ за пациенти, чиято панкреасна функция е изчерпана, т.е.. бета клетките на панкреаса не произвеждат достатъчно инсулин. Някога инсулинът се използваше за преодоляване на инсулиновата нечувствителност на тъканите, което е основният метаболитен проблем при диабет тип 2, но в момента има 13 групи медикаменти за лечение на захарна болест."

Необходимостта от включване на инсулиново лечение трябва да се прецизира задължително от ендокринолог. Още по-добре е пациентът да постъпи в болнично заведение, за да се докаже необходимостта от инсулиново лечение, което да му е нужно от този момент нататък през целия му живот, съветва д-р Маринчев. Изтъква, че много често се случва при възпалително заболяване като ниешонен фрит или пневмония пациент, който е на хапчета, да влоши показателите си и да се наложи приложение на инсулин по време на възпалителния процес. Това може да се наложи временно и при някакво хирургично лечение, но не означава, че пациентът до живот се нуждае от инсулиново лечение. Има и случаи, при които

може да се използва инсулин, но в комбинация с 2 или 3 медикамента от други класове, смята лекарят.

Здравната каса не поема всички допълнителни лекарства

Наблюдава се тенденция да се смята, че щом нещо не се заплаща от здравната каса, то не е добро, а не е така. Понякога се налага за пациент, който получава 2 медикамента за диабет, да му се добави инсулин, но здравната каса не разрешава и препоръчва да се махне единият. За щастие, доста пациенти разбират, че е в техен интерес сами да доплатят за още медикаменти, казва д-р Маринчев.

Снимка на една колона – Д-р АНГЕЛ МАРИНЧЕВ



Снимка на три колони – без текст


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница