Професионално направление Педагогика на обучението по



Дата21.01.2018
Размер119.4 Kb.
#49553

Учебен план




Филологически факултет




Професионално направление:1.3. Педагогика на обучението по...

А1

Специалност: Образованието по български език и литература в средното училище

А2

Анотация

А3

A. Посочване на ясна връзка с мисията, целите и задачите, обявени в Стратегиятаза развитие на ПУ по начин, който отговаря на особеностите на съответното обучение.




Магистърската програма изгражда базисни знания по роден език и литература в контекста на националната идентичност и значимостта на българската култура в епохата на глобализация.

Магистърската програма осигурява съответствие между социалната практика, потребностите на образователната система и равнището на професионална компетентност на участниците. Конкретното проявление на тази цел се свързва със задачите: да се дадат декларативни и процедурни знания за актуално значими иновационни по характер проблеми на образованието по български език и литература в средните училища; да се задоволят професионалните интереси на обучаваните и да се развият и усъвършенстват техните професионални практически умения.

Лекционните курсове, включени в програмата, осигуряват възможност за интеграция на методически, лингвистични, теоретиколитературни и историколитературни дисциплини. По този начин генералните идеи в съвременната хуманитаристика стават основа за качествени образователни промени. За това ще съдейства и представянето на обновени и съвременни дидактически технологии, които реализират стратегическите цели на европейското образование.

Програмата дава възможност за комбинация на избираеми и факултативни дисциплини с основни задължителни дисциплини за постигане на профилиране и повишаване на конкурентоспособността.



А3.1

Б. Организацията на обучението в съответната образователна степен (професионален бакалавър, бакалавър, магистър, доктор) и форми (редовна, задочна, дистанционна) и за повишаване на квалификацията е в съответствие с поставените цели, задачи и капацитет.




Магистърска степен след ОКС „Бакалавър“ (в хуманитарна област) с учителска правоспособност.

А3.2

B. Учебните програми на дисциплините, включени в учебния план, съдържат очакваните компетенции и умения, които студентите ще имат след завършване на обучението.




Учебната програма е ориентирана към изграждане на професионална компетентност за преподаване на български език и литература в средните училища. Акцентира се върху специфичната практико-приложна дейност на обучаваните (наблюдения, анализ и обсъждане: на графически фиксирани уроци; на видеоуроци; на урочни, неурочни и извънкласни форми – „на живо”) и на развитието на техните педагогически изследователски умения. Отделя се време и място за осмисляне на психологически проблеми на обучението по български език и литература, за работата на учителя за развитие на творческите възможности на учениците. Предлага се лекционен курс, насочен към интегративната проблемна област „Развитие на устната и писмена реч на учениците”. Обогатяват се компeтенциите на обучаваните по приложение на информационните и комуникационни технологии. Осигурява се възможност да се изучават избираемите дисциплини: реторика, обучение в условия на билингвизъм, обучение на талантливи и изоставащи ученици и на деца със специални образователни нужди. Вниманието се насочва и към проверяването и оценяването на резултатите от обучението по български език и литература.

Завършилите магистърската програма ще придобият следните компетентности:

- способности за ефективна дидактическа комуникация (мотивиране на учениците за учебен труд, създаване на позитивна интерактивна среда в класната стая и др.)

- способности да прилагат наученото в практиката;

- способности за критическо мислене;

- способности за рефлексия;



- способности за прилагани на мултимедийни продукти и средства за повишаване на интереса към обучението по български език и литература.

А3.3

Г. Осигурен е пълен достъп (за студенти и кандидат-студенти) до информационни източници относно предлаганото обучение (програма) и възможностите за следващо развитие.




Осигурен е пълен достъп съобразно изискванията за достъп до програмата, основан на близост на професионалното направление и успех.

А3.4

Професионална квалификация: учител по български език и литература

Б1

Равнище на квалификация




Образователно-квалификационна степен Магистър

Б2

Специфични изисквания за достъп (прием)

Б3

успешно класиране, организирано от Университета (кандидатстудентски изпит; оценка от държавен зрелостен изпит, резултати от международни сертификати).




платено обучение в случаите на предварително придобита диплома за висше образование и на свободен капацитет.




Програмата поставя като условие завършена бакалавърска степен в хуманитарна специалност с придобита педагогическа провоспособност.

Б4

Ред за признаване на предходно обучение




* Информация и насоки:




ECTS - координатор ( доц. д-р .....; e-mail: ....; телефон……)




Гл. ас. д-р Надя Чернева, cherneva@uni-plovdiv.bg

Б5

първоначална информация и насоки за възможностите за признаване и присъждане на кредити от предходно обучение – формално, неформално и неофициално.1




Признават се кредити, придобити от напълно сходни или близки дисциплини, положени в рамките на бакалавърската степен или по програми в рамките на Еразъм.

Б6

* Процедури:




Първи вариант: Признаване на кредити на база представени документи от друго ВУ(академична справка или диплома от предишно обучение);




Признават се кредити въз основата на представени академични справки или резултати от изпити.

Б7

Втори вариант: Представяне на международни дипломи и сертификати за




 

Б8

* Присъждане на кредити:




Присъжда адекватни за учебния план кредити на специалността, въз основа на резултатите от сертифицирането на знанията и уменията.







Б9

Квалификационни изисквания и правила за квалификация




За придобиване на квалификацията са необходими 90 кредита, от тях 44 кредита от задължителни дисциплини, 16 кредита от избираеми дисциплини, 15 кредита от факултативни дисциплини и 15 за държавен изпит.




За придобиване на квалификацията са необходими 124 кредита, от тях 83 кредита от задължителни дисциплини, 8 кредита от избираеми дисциплини, 31 защита на магистърска дипломна работа

В1

Профил на програмата (специалността)




Основните тематични направления за завършване на базовия модул включват в рамките на 120 кредита:




придобиване на фундаментални познания в областта на




Програмата е четирисеместриална. Курсът на обучение завършва със защита на магистърска дипломна работа.

В2.1

обучението през специализиращия модул Б, в който се получават 120 кредита, за различните направления включва следното:







В2.2

обучението за студентите включва учебни дисциплини, които подготвят квалифицирани специалисти в областта; с приложение във




Програмата подготвя квалифицирани специалисти в областта на образованието като учители, а също и като държавни служители (експерти) в системата на Министерството на образованието, младежта и науката, като работещи в неправителствени организации.

В2.3

при обучението за студентите основните тематични области са:




Български език, българска литература, езикознание, теория на литературата, психолингвистика, социолингвистика, прагмалингвистика, текстолингвистика, лингвокултурология, антропология, културология.

В2.4

Основни резултати от обучението




след завършване на базовия модул (първите четири семестъра), студентите придобиват квалификация, ако:




Студентите задълбочават знанията си за личностно ориентирания образователен процес по български език и литература в средното училище. Развиват познанията си за европейската образователна парадигма, имаща хуманитарна и антропологическа насоченост, и с постмодернистичната визия за връзка на обучението по български език и на литература с подготовката на учениците за успешно решаване на проблеми в бъдещата житейска практика.

Придобиват квалификация за провеждане на самостоятелни базисни проучвания на отделни аспекти от филологическото и педагогическото знание. Лекционните курсове, включени в програмата, осигуряват възможност за интеграция на методически, лингвистични, теоретиколитературни и историколитературни дисциплини. По този начин генералните идеи в съвременната хуманитаристика стават основа за качествени образователни промени. За това ще съдейства и представянето на обновени и съвременни дидактически технологии, които реализират стратегическите цели на европейското образование.



Г1.1







притежават и демонстрират знания и разбиране на материята в областта на…, надграждащи базовите знания от средното образование.




Демонстрират умения да пишат научен текст – научна статия; придобиват умения за провеждане на опитна педагогическа работа; подготвят се за писане на магистърска дипломна работа по определен методически проблем.

Г1.2

могат да прилагат придобитите знания и умения;




 

Г1.3

способни са да идентифицират и използват данни при формулиране на отговори на конкретно дефинирани абстрактни и реални проблеми;




 Придобиват умения за самостоятелно и критическо мислене в областта на езикознанието и литературознанието с оглед на образованието по български език и литература в училище, както и умения да свързват познанията по българска филология с интердисциплинарни хуманитарни знания от чужди езици и литератури.

Г1.4

могат да комуникират във връзка с техните знания, умения и дейности с колеги и клиенти;







Г1.5

притежават способности да продължат обучението си с известна степен на самостоятелност.




Притежават способности да продължат обучението си в докторантски програми и продължаващо обучение.

Г1.6

след завършване на базовия модул, студентите притежават и могат да демонстрират знания и разбиране на материята в изучаваната област. Познанията са в областта на професионалното обучение, персоналното развитие и по-нататъшнотообучение в рамките на специализиращия модул.







Г1.7

През втория модул (по избор) студентите получават конкретни знания в областта,съответстваща на избраното от тях направление. След завършване на специализирания модул (последните четири семестъра), студентите придобиват квалификация,ако:







Г1.8

могат да прилагат придобитите знания и умения по начин, показващ професионален подход в тяхната работа или професия и притежават компетенции аргументирано да разрешават проблеми в изучаваната област; притежават умението да събират и обработват данни с практическо значение (обикновено в изучаваната област) с цел формиране на възгледи, които отразяват практически приложими теми в социалната или научната сфера или етиката;







Г1.9

могат да комуникират както със специалисти, така и с неспециалисти във връзка с обмен на информация, идеи, проблеми и решения; притежават развити необходимите способности да продължат обучението си с по-висока степен на самостоятелност, в съответствие с интеграционната политика на България като член на Европейския съюз и огромното пазарно търсене у нас и в чужбина на специалисти с владеене на няколко езика.







Г1.10

Професионален профил на завършилите (с примери)




В специалността се подготвят широкопрофилни специалисти с приложна насоченост в конкретното направление, за реализация в различни области на обществения живот.




Завършилите магистърската програма се насочват към продължаващо обучение в докторантските програми в страната и чужбина. Получават възможност за реализация в професионална среда, която изисква по-високи от средните критерии за методическа подготвеност по български език и литература.

Д1

Възможности за продължаване на обучението




В магистърски програми към професионално направление 2.1. Филология




В докторантските програми на Филологическия и Педагогическия факултет

Д2

Правила за изпитите, оценяване и поставяне на оценки:




По време на обучението - контролни работи, курсови работи или курсови проекти; в края на обучението по съответните дисциплини - писмени и практически изпити




Изпити и курсови работи. Повишено значение на изследователските задачи – разработка на научна статия; опитна работа в реална учебна среда; представяне на научен форум.

Д3

Изисквания за завършване:




Държавен изпит, дипломна работа




 Дипломиране с разработване и защита на дипломна работа

Д4

Форми на обучение




Редовно, задочно




 Редовно, задочно

Д5

Ръководител на програмата:

Доц. д-р Пенка Гарушева, penkagarusheva@abv.bg







Декан:




 Доц. д-р Живко Иванов
zhivanov@uni-plovdiv.bg

Приемно време: понеделник 12-13, четвъртък 10-11, кабинет 347, тел.: 032/261 332



Д6




















1 Повечето европейски страни се намират в процес на разработване и прилагане на методи и системи за валидиране на неформалното и самостоятелното учене. Това дава възможност на индивида да придобие квалификация на основата на учене, проведено извън формалното образование и обучение, допринасяйки за целта на ученето през целия живот. (Европейска квалификационна рамка), (Национална квалификационна рамка).

Каталог: marygud -> acre2013 -> kvalifi harak-ka
marygud -> Филологически факултет
marygud -> Автобиография Собствено име, Презиме, Фамилия лична информация
marygud -> Филологически факултет не се попълва
marygud -> Ects макет на учебен курс
marygud -> Ects макет на учебен курс
kvalifi harak-ka -> Професионално направление: Педагогика на обучението по…
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление: Филология
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление Филология
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление Филология
kvalifi harak-ka -> Професионално направление Педагогика на обучението по


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница